Gemengd Nieuws. Binnenland. Reclames. Zijt gij even gezond als de vrouw van het platteland? ■M de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs» Leestafel Predikbeurten. Rechtszaken. den over de vij «.e schepen. In En geland heeft mei ..ls vroeg de waarde van een kabelvt uinding jnet d,e kolo niën ingezien en de eerste Engelsche ka bel van Kavaski (Indië) naar de Euphraat- monding, had dan ook het doel de Engel sche koloniën over het Turksche, Oosten- rijksche en Duitsche telegraafnet met het moederland te verbinden. In 1909 ontwierp Frankrijk een groot kabelplan, dat een ongecontroleerde ver binding met Rusland en tevens met de Oostelijke koloniën mogelijk zou maken. Hiervoor zou de Afrikaansche kabel om de Kaap verlengd moeten worden en aan gesloten aan Madagascar en Réunion. Vandaar uit wilde men de Achter-Indische koloniën bereiken en dan een verbinding met het Russisch-Deensche telegraafnet tot stand brengen. De kosten van die ver binding bedragen eonige honderden mil- lioenen. Het plan is echter nooit uitge voerd. Uit de strategische bcteekenis van den kabel volgt, dat hij in oorlogstijd groot gevaar loopt. Er worden dan ook bijzon dere maatregelen tot zijn bescherming ge nomen. Pogingen om door internationale overeenkomsten de kabels in oorlogstijd te beschermen, zijn mislukt. Volgtens de Korrespondenz Rund schau mogen de inwoners van Riga bij het vallen van den avond hun huizen niet meer verlaten. De vensters moeten door zware gordijnen of luiken worden afge sloten. Overtredingen worden streng ge straft. De gemeenteraden moeten tot het houden van een vergadering verlof vragen aan het militaire bestuur. Het te Reval verschijnende dagblad tswetya meldt, dat de bevolking van Reval in den grootsten nood verkeert. Er is volkomen gebrek aan brandstof, suiker, meel, petroleum en vleescli. De operaties in België en Frankrijk. Het Duitsche hoofdkwar tier meldt Na de vergeefsche doorbraakpogingen der Franschen op 5 en 6 October, was de dag van gisteren in Champagne be trekkelijk rustig. Uit het stuk loopgraaf ten Oosten van de Navarinhoheve, dat de Franschen nog bezet hielden, is de vij and in den morgen door een tegenaanval verdreven, waarbij enkele gevangenen en twee machinegeweren in onze handen vie len. Tegen den avond nam het vijandelijke artillerievuur weer in kracht toe en had den op enkele plaatsen infanlerie-aanval len plaats, die alle werden afgeslagen. Bij een aanval met succes op de voor uitgeschoven vijandelijke stelling ten Zui den van Ste. Marie a Py namen wij zes officieren en SoO mVi gevangen. Ten Oosten van de Argonne bij Malan court brachten wij verscheidene vijande lijke mijnen tot springen. Duitsche verzwakking aan het front DwinskWilna. Uit Pe tersburg De Duitschers hebben hun troepen voor Dwinsk en in het district Wilna doen aaneensluiten, zoodat zij thans een recht front vormen vtan ten Zuiden van Dwinsk tot de spoorlijn LidaMolodetschno. De redien hiervan is, dat de vijand krach tige versterkingen naar het Zuidelijk front stuurt. Grunwald, waar de Russen een stuk loopgraaf verloren hebben, is tien mij len ten Noordwesten van Dwinsk gele gen. Merkwaardigheden van den oorlog. Duitsche bladen melden Naar thans eerst bekend wordt, kreeg op 12 September des morgens, em onzer watervliegmachines op 20 zeemijlen ten Noordwesten van Ust (Dunamunde) op 1500 meter hoogte zwevende, een twee master schoener in het oog, die door een kleine sleepboot gesleept werd. Het watervliegtuig werd door een glijdvlucht t-ot op J.00 meter boven het watervlak gebracht en begon om de sleepboot ta cirkelen. De bemanning werd hierdoor zoodanig bevreesd, dat zij de handen omhoog stak. Het watervliegtuig daalde op het water en de waarnemer ging aan boord van de sleepboot, waar hij het commando over nam en de sleepboot werd langszij van het gesleepte schip gebracht. Dit bleek de schoener „No. 2 A" te zijn, met kolen en ijzer naar Riga onder weg. Het werd tot zinken gebracht, na dat de bemanning aan boord van de sleep boot was gegaan. Deze mocht wegstoomen, daar het voor het watervliegtuig gevaarlijk was nog langer op het water te blij ven. Dit is, voor zoover bekend, de eerste maal, dat een watervliegtuig een vijan delijk schip tot zinken bracht. Kamerverkiezing A m tie rd a m IX. De verkiezing van een lid voor do Tweede Kamer (vacature-W. H. Vliegen) zal plaats hebben op Dinsdag 19 October o.k., de stemming, zoo noodig, op Donder dag 28 October d. a. v., de herstemming, zoo noodig, op Dondpretag 4 November a.s. De besturen der coalitiepartijen in di strict IX hebben besloten te adviseeren met, een candidaat uiit te komen. D u u r t e-t o e s 1 a g. De Ned. Vereeniging van Christelijke kantoor- en handelsbedienden heeft den heeren patroons een circulaire gezonden, waarin met het oog op de dure tijden een duurte-toeslag of loonsverhooging wordt gevraagd. G -een man Tan eer. Sinds eenigen tijd is voortvluchtig de Duitsche luitenant-vlieger KI., neef van den heer F. K., wien door den opperbe velhebber het verblijf te Bergen ontzegd werd. Luitenant KL landde indertijd op Terschelling en logeerde „op zijn eere woord" bij den heer F. K. (Avp.) Veldpredikers. In de vacature-Talma van veldprediker in algemeenen dienst zal zoo spoedig mogelijk worden voorzie». Vliegmachines voor onze r-egeering. Onlangs meldde de Tel. op gezag van een Amerikaansch blad, dat. onze regee ring vliegmachines had besteld in Amerika. „The Wall Street Journal" schrijft thans, dat de Nederlandsche regeering twintig Curtissaeroplanes heeft aangekocht. De aankoop geschiedde na een reeks proef nemingen met dit type machine, gehouden te Los Angeles, althans volgens de Tele graaf. Een vraag. Het Comité ter bevordering van Ge- neeskundig Onderzoek vóór he' Huwelij'c beefl tot alle burgemeesters in ons land de volgende vraag gericht: Wat is uw opinie omtrent de beste wijze tot het voeren van propaganda voor het streven van ons Comité, ter bereiking van hetgeen wij; ons voorstellen: G. 0. v. h. H. -een volkszede? a. In algemeenen zin. b. In het hijzonder wat betreft uwe gemeente. Uitvoer uit Engeland naar Nederland. Krachtens een order-in-council wordt het uitvoerverbod van artikelen naar Ne derland in dien zin gewijzigd, dat het alle artikelen omvat, behalve drukwerken, leege vaten. e. d., welke naar Nederland worden teruggezonden; gedragen kleede ren en andere persoonlijke goederen; le vende dieren, andere dan gewoonlijk ge bruikt worden voor menschelijfc voedsel, tenzij die artike'en geconsigneerd worden aan geautoriseerde personen van de Ne derlandsche regeering of van een depar tement dier regeering; Britsehe diploma tieke of consulaire ambtenaren; of de N. O. T. Maatschappij'. Zij bewijst u, dat vrouwen even gezond kunnen zijn als mannenals zij willen. Indien vrouwen in het algemeen niet zoo sterk zijin als mannen, is dit dan niet, omdat zij te lang werken, zich te veel zorgen maken en niet voldoende ontspan ning krijgen? In sommige streken op het platteland, waar de vrouwen het Werk buitenshuis der mannen doen en losse kleeding dragen, zijin het beelden van gezondheid. Een eenvoudige leefwijze verzekert ge zonde nieren, volkomen zuivering van het bloed en geen urinezuur-kwalen. Urine zuur in het bloed (als gevolg van ver zwakte nieren) veroorzaakt rugpijn, rheu- matisehe en zenuw-kwalen, hoofdpijn, dui zeligheid, moedeloosheid, waterstooruis- sen en gevaar voor niergruis, Waterzuc-ht en nierontsteking. Als gijl reden hebt om uw nieren te ver denken, gebruik dan Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Zij hebben duizende vrouwen geholpen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben een verzachtende, Versterkende en opwek kende werking op zwakke mieren, en voe ren deze zachtjes tot gezondheid, en werk zaamheid terug. Zijl helpen haar om het overvloedig© urinezuur af te voeren even als het overtollige water bij' waterzucht. Zijl dienen alleen voor nier- en blaaskwa- len en werken niet op de ingewanden. Om beter te worden en te blijven is het aanbevelenswaardig om lederen dag uw huiselijk werk een poosje te laten liggen en ©en opwekkende wandeling te maken. Drink water, eet eenvoudig voedsel en slaap voldoende. Ben betere gezondheid maakt u een betere moeder of vrouw. Te Goes verkrijgt). bij de h.h. de Paauw Co.; te Middelburg bij dhr. Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a fl.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van ne venstaand handels merk. Bij ministrieele beschikking zijn met ingang van 1 dezer benoemd bij de di recte belastingen tot komimis 3e klasse: H. R. Abeen en G. v. Tongeren te Aar denburg, J. Bult en G. H. D. Polderman te IJzendijke, J. v. d. Schaft en J. J. Karman te Sluis, A. Klein Geltink to Breskens, W. de Hoog te Philippine, G. H. v. Rijn te Axel, 0. Noordevvier en B. de Vos te Koewacht, D. Bos cn J. H. Ro-sch te Nieuw Namen, allen tijdelijk. Bevorderd met ingang 1 November: J. C. v. Hinte te Haarlem, tot rijksklerk 2e klasse, ten kantore Zierikzee. Van kom mies 3e klasse tot kommies 2e klasse J. v. Waarde te Philippine. J. Zeldenrust, J. A. Suurmeijer en A. F. Kamp, te Sas van Gent, J. Sluiter te Biervliet, I. M. de Ridder te Axel, R. Rotgers te Sluis. Verplaatst de kommies 2e kl. A. Augustijn, van Horst naar Tholen, en de rijk «klerk W. Willemse, van de inspectie Oostburg naar de inspectie Hoorn. -Van de firma Groene wegen Zoon (Koninklijke Boomkweekerijen) te de Bilt ontvangen we een Algemeen© naam- en prijslijst voor najaar 1915 en voorjaar 191(3. Vele kunst- en andere illustraties maakten het lijvige boekdeel tot een be langrijk handboek voor hen. die tuinen bezitten of 'in 't algemeen voor hen, die van bloemen en planten houden. Middelburg. Tot lid van het bestuur vin de Ijsfabriek is gekozen de heer P. de Pagter, in plaats van den heer A. Beuge link, die 'lx:dankt heeft. Door de Arrond.-Rechtbank alhier zijn, ter vervulling van de vacatures van rechter in en van griffier hij haar college, de navolgende alphabetische lijsten van aanbeveling opgemaakt: voor rechter: mr. P. van Resteren Al te rui, rechter in de Arrond.-Rechtbank te Zierikzee; jhr. mr. dr. L. A. van den Rrandeler, substituut-griffier bij de Arr. Rechtbank te Amsterdam; en mr. J. Nieu wen huisen, substituut-griffier bij1 de Arr.- Rechtbank te Leeuwarden voor griffier: mr. F. R. Crommelin, substituut-griffier bij het Kantongerecht te Rotterdam; mr. H. Pleyte, griffier der Arr.- Rechtbank te Zierikzee; en mr. Th. Port heine, substituut-griffier bij de Arr.-Recht- hank te Middelburg. Ingekomen hij het Steuncomité te Middelburg sedert de vorige opgaven van: familie P. 2 maandel. bijdrage f 10, J. F. F. B., Maandel. bijdrag© f 1. de B., Maan del. bijdrage f0.50, Wek'elijksche hijdra- gen, week 30 Sept. f 155.85. Voor de 60e uitkeering aan de familiën van Mili tairen en aan werkeloozen was noodig f374.65. De penningmeester, Herm. Boas son. Goes De najaars-schouw over de voet paden zal onmiddellijk na 18 October worden gehouden. Vlissingen. Met de mailboot ..Mecklen burg", die te kwart voor vijlf aankwam, kwamen gisteren 3) gewonle Duitschers mede. waaronder twee officieren en een zee-officier, die in zijn geestvermogens gekrenkt is. De gewonden konden zich allen zonder hulp naar den trein hegeven D© trein was door het personeel met groen en guirlandes behangen en binnen stonden bloemen. De mannen waren blijde over de tehuisreis. De trein vertrok te half zeven via Brussel naar Aken. - Gisteren was het de dag waarop vóór 40 jaren de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" is opgericht. De „V. Ct." schrijft naar aanleiding hiervan o.m. het Volgende Van de oprichters is de heer Aria Smit, thans president-commissaris dér Maat schappij nog in leven, terwijl de heeren Jos. van Kaalte, directeur der Maatschap pij, W. H. Martin, hoofd-ingenieur en .1. Janszen, ingenieur, vanaf de oprichting hunne respectieve betrekkingen nog waar nemen. Van de werklieden die 40 jaar geleden in dienst kwamen, zijn daar nu nog-werk zaam: B. Leeuwenburg, onderbaas en D. van Hoepen. Aan de fabriek werken plm. 2000 werk lieden, terwijl het aantal ambtenaren thans 150 bedraagt. Kruiningen Gisteravond trad in het Militair Tehuis voor onze militairen op, Ds. Kersten van lerseké. Nadat Ps. 79:4 gezongen en spreker in gebed was voor gegaan, las hij Dan. 4: 1327. Spreker wees er eerst op hoe alle ware Godvree- zenden door de wereld veracht worden. Tóch zijn ze als het ware de kurken, waar de wereld op drijft. Zi© naar'Sodom en Gomorra. Wellicht wordt ons land nog gespaard om de weinige vromen, die er gevonden worden, want beter -dan de andere volken zijn we niet. Spreker vraagt of soms ook in ons 'land Gods Wet niet met voeten wordt getreden? Of ook ons volk niet is gezonken tot afgoderij, gees telijke afgoderij? Kunst en wetenschap worden aangebeden. De Overheid wordt niet geëerd (socialisme); de onzedelijk heid, het vloeken (niet het minst in het leger) nemen hand over hand toe. Nebu- cadnezar was gerust in zijn huis en paleis groenende. Ziedaar het breid van het tegenwoordig menschdom. voordat het op geschrikt werd door den oorlog. Spreker stond ten slotte uitvoerig stil hij vers 27 van Dan. 4, en gaf zijnen hoorders den ernstigen raad daar ons geschonken. Spre ker eindigde met dankzegging. Gezongen wterd nog Ps 1193. D 1 z ;al was overvol lerseke. Gisteravond is hier schipper R. Paauwe met een zijner knechts en de boot. uit Gent teruggekeerd. Zijn zoon hebben de Duitschers nog gehouden en doorgezonden naar Duitschland, als ver dacht van spionage en sm-okkelen. Zelf heeft S. Paauwe met zijn knechts eerst 3 dagen in Gent en daarna nog 3 dagen in Brussel in de „prison" gezeten. Hij is hij gebrek aan bewijs losgelaten. We hopen, dat door deze gevangenneming de andere schippers niet belemmerd zullen worden in hun vrije doorvaart naar Brus sel en Mechelen en dit hun een wijze leerles moge zijn. Wissenkerke. Vrijdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. De heeren Ma- ris en J. V. d. Maas waren afwezig. Ingekomen stukken warenproces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvan ger. Van Ged. Staten kennisgeving van nieuwe regeling der jaarwedden van bur gemeesters en -secretarissen. Besloten werd deze zaak in een volgend© verga dering te behandelen. Verder herinnerden: Ged. Staten, dat de verordening tot. hef fing van kaai- en havengelden vóór 1 Januari 1916 dient vernieuwd te worden. Aangezien de ontvangsten de uitgaven dekken werd de bestaande verordening ongewijzigd verlengd. Nu werd overge gaan tol behandeling der begrooting voor het jaar 1916 opgemaakt tot een bedrag in ontvang als uitgaaf van f 34127,SöVa met een post voor onvoorziene uitgaven groot E 307,74. Bij voorlezing van de post: Stichten van een nieuwe ambts woning voor het hoofd der school te Kamperland, bedragende f 4400, vraagt dhr. De liegt het woord. Hij eikend over tuigd te zijn, dat een nieuw huis ge- wenscht is, maar durft, lettende op den finantieelen toestand der gemeente en den politieken toestand des lands, nog niet tot stichting over te gaan. Stelt daarom voor te wachten tot de werken, die nu in uitvoering zijn, afgeloopen zijn, warmeeï men ©en beter inzicht in de finantiën zal hebben. Hij zou het betreuren als reeds zoo spoedig wederom tot verhooging van den hoofd, omslag moest worden over gegaan, wat z.i. dan niet uit 'kan blijven. Dn vo-orz. ziegt, dat de schoolopziener er zeer op heeft aangedrongen en doze zaak a! zoo lang is uitgesteld. Dhr. Do Regt antwoordt, dat in den raad voor zóóver hij weet ze voor het eerst defi nitief wordt behandeld. Weth. Schippers zegt, da.t de schoolopz. B. en W. er het vorige jaar ook reeds heeft toe aange zet. Hij wijst op den invloed die deze hpeft; het zou hem hijzonder spijten als de raad er toe moest gedwongen worden. Dthr. Dje Regt merkt op, dat de raad in dezen in een ander© verhouding staat dan do schoolopziener, die niet te lot ton heeft op de finanti eel© zijde. Dhr. Rottier vraagt of de woning dan sedert de komst van het hoofd der school zoo veel slechter is geworden. De voorz. merkt op, dat dit nu de vraag niet is, maar of het gebouw aan de eischen vol doet. Dhr. Schippers zegt, dat het vorige hoofd mede uit oorzaak der slechte wo ning vertrokken is. Dhr. Van Hee stélt in het licht, dat het de bedoeling van dhr. De Regt geenszins is deze zaak van de haan te schuiven; maar aangezien de werken tot wegsverbetering wellicht, meer zullen kosten dan berekend is, te wachten tot deze zijn afgeloopen. Blijkt het dan ©enigszins uitvoerbaar dan zal dhr. De Regt een eerst© voorstander zijn. Hetwelk deze bevestigt. Tot stemming overgaande wordt de post van' de begroo ting afgevoerd. Tegen de schrapping stem de met de wethouders de heer De Rid der. Met het oog op de nieuwe rege ling der jaarwedden van de burgemees ters enj secretarissen en do afgestemde post werd het eindcijfer der begrootin^ nog niet, definitief vastgesteld. Bij de om- jvmag weesi de hew De Regl op op- ©enhooping van vuil op een plaat te Geersdijk waar zulks niet beliporde te geschieden. Dhr. Van Hee vraagt B. en W. om aan Ged. Staten te vragen, dat zij den veerschipper te Kamperland ver plichten aan de nieuw gebouwde steiger aan te leggen. Ook zou hij plaatsing van een lantaarn aan den achterweg te Kam perland gewenscht achten. Tot vaststel ling van het suppletoire kohier van den hoofd, omslag wordt overgegaan in ge heime zitting. De avonden worden reeds lang. Zendt uw uitgelezen kranten door naar de militairen, die nooit te veel lectuur kunnen ontvangen. De verzending kan portvrij ge schieden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden, dr. J. C. S. Locher te Waspik; te Eext, H. Bloemhoff, cand. te Noordbroek;,te 's-Heerenberg, G. v. d. Leeuw, cand. te 's-Gravenhage te Zijderveld, P. W. I'. Ooms, cand. te Oud-Alblas. Geref. Kerken. Beroepen te Aspere.n. J. E. Westerhuis te Gramsbergen. - Geslaagd te 'sGravenhage op het examen voor machinist (voorloopig diplo ma) de heer J. K. Joosse- te Middelburg. Een gepensionneerd ambtenaar te Utrecht, oud 67 jaar, heeft zich laten in schrijven als student om de colleges te volgen voor de medische faculteit aan de hoogeschool te Utrecht, wijl hij1, volgens het „U. D.", nu nog hoopt het artsdiplo ma te halen, een studie, waartoe hij zich altoos bijzonderlijk voelde aangetrokken, maar die hij door den loop der omstan digheden niet op jeugdigen leeftijd kon beginnen. Als gepensionneerd ambtenaar heeft hij nog de ambitie de roeping zij ner jong© jaren te volgen. Vier zijner zoons zijn reeds practiseerende artseneen hunner is specialiteit in Utrecht. De va der gaat thans op 67-jarigen leeftijd nog probeeren zich bij dit viertal te voegen. Aan deze zelfde Universiteit is bevor derd tot semi-arts mejuffr. M. Dentz. Tot hoofd der Chr. school te Sluis kil is benoemd de heer J. Nobels te Rozenburg. Van het slagveld der n a t i ën, door Frank Gericke (uitgave D. A. Daa- men, Den Haag) is een verhaal van den oorlog zooals ze alle zijn moesten. Zon der ©ok maar naar rechts of naar links een der partijen te krenken, en toch naar beide zijden de waarheid te zeggen: zijn volk blijkbaar lief te hebben, en teg 'lijk de fouten van dat volk en zijn regeering en zijn leger vrijmoedig aan te wijzen, niet 'iedereen vermag het, doch deze schrij ver vermag het wel, en dit geeft aan dit hoek een ongewone beteekenis. Men leze afl. 9 en 10. Timotheus (uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle) bevat een afdruk van ©en in 1914 door nu wijlen ds. en me vrouw Bettex geschreven stukske naar aanleiding van het overlijden hunner 20- jarige dochter Eva. Ook een mededee- ling dat een üuitsch soldaat door de lezing van het (vertaalde) boekje van J. N. Voorhoeve ,„Daar zal ik wezen" tot het Licht gekomen is. Men sla ook niat over de .meditatie „Ik hef mijn oogen op naar de .bergen" van Mevr. Joh. \V.~ Wirtz. i 1 i Woord en Beeld (uitg. Libertas, Rotterdam) bevat .mooie photo's over den Oorlog en de Mobilisatie; en eenige mooie schetsjes. Het probleem van den Oorlog en de Roepiug van den Godsdienstigen Mensch, door H. J. E. Westerman Holstijn. Baarn, Hollandia-drukkerij. De schrijver beschouwt den oorlog uit Ethisch-Bijbelsch oogpunt, wraakt het fata lisme van hen die den oorlog, hetzij als ordinantie, hetzij als machtsmiddel tot het dooden van den minderwaardige, verdedi gen; toont het verwerpelijke aan van oor logvoeren, en wekt met een beroep op kerkvaders en andere profeten, ook van den nieuwen tijd, o. a. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, Mr. W. 11. de Beaufort en minister Cort v. d. Linden, op 0111 te trachten den oorlog te vervangen door ar bitrage; NED. HERV. KERK. Zondag 10 October 1915. Goes, 9 3U u. ds. de Vries, bed. H. Av. 2 u. ds. Steinz, bed. H. Av.6 u. ds. Homburg, dankzegging. Coll. Zending Lokaal Wijngaardstr. 9 30 u. ds. Steinz. Kattendijke, vin. en nm. ds. Andreae, bed. H. Av. en dankz. Kapelle, (verbeterde opgave) nm. ds. de Vries, voorber. H Av. Rechtbank te Middelburg. In de Vrijdagmiddag gehouden zitting van de rechtbank te Middelburg werd be handeld de zaak tegen C. L. te Terneuzen. Wegens diefstal van inijnhout werd tegen hem biji verstek f 10 of 10 dagen geëiseht. Tegen P. H. V. B. te Koewacht cn Th. Th. te St. Jansteen, beiden Belgische vluchtelingen, werd drie weken gevange nisstraf geëiseht, wegens mishandeling van drie personen te Koewacht. De offi cier keurde het ten sterkste af, dat bekl. zoo weinig de gastvrijheid op prijs blijken te stellen. Wegens mishandeling van de winkelier ster 11. P. Pladdet te Hoek luidde do eisch tegen C. de Br., vrouw van R. M. te Hoek, f7 of 7 dagen, ondanks de ontkentenis van de vrouw. De volgende zaak dagteckende van Maart 1910 en ging tegen E. M de BI., vrouw van de V., die thans uit België naar Nederland gevlucht is, doch die des tijds te Koewacht woonde en daar zooals ziji bekende door haar man gestolen veld vruchten verkocht. Zij: was dan ook we gens heling gedagvaard. Thans had de vrouw een ziekelijke zuigeling op den arm. Het 0 M. meende, dat waar de diefstal niet kan worden aangetoond, ook de heling niet strafbaar is en vroeg 'vrij spraak woor bekt. Tegen A. Tj. uit Middelburg werd we gens mishandeling van J. J. de Jonge, veehandelaar te Sluis, f 10 of 10 dagen geëiseht. Uitspraak 15 Oclol>er. - Ongelukken. Te Martenshoek is ©en 77-jarige weduwe door den trein uit Winschoten overreden en op slag ge dood. Te Utrecht had in do fabriek der heeren Coenen en Schoenmaker' een ernstig ongeluk plaats. De arbeider W. de Groot viel van een aanzienlijke hoogte met. het hoofd op den harden vloer. Be wusteloos werd hijl opgenomen en naar het gasthuis vervoerd, waar hem de laat ste H. Sacramenten werden toegediend. Des middags is de ongelukkige overleden, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd. Goede rentrein ontspoord. Donderdagavond zijn op het stations- emplacement te Stadskanaal twee goede rentreinen zijdelings in elkaar gereden, waard oor twee wagens ontspoorden, waar van er een op zijde viel. De locomotief en de bagagewagen van den eenon trein zijn ernstig beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet voorgekomen. Staking opgeheven. De direc ties van de garnalenpellerijlen te Som- melsdijk hebben de eischen van de ar beiders ingewilligd, zoodat de staking is opgeheven. Nederlander mishandeld. Het 15-jarig zoontje van de Maas- trichtsche familie v. d. E. heeft te Ma.es- eyek een zeer onaangename bejegening van een Duitschen officier ondergaan. De jongen was door familieleden tot Rooste ren begeleid, waar hij in een bootje de Maas overstak, ten ©inde de kostschool

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2