Predikbeurten. Landbouw en Veeteelt. Zending. Leestafel Ingezonden Stukken. Rechtszaken. Oemangd Nieuws. Kerknieuws. knechts en meisjes op het platte land (vieren dan het einde van een (dienstperiode en het begin van een nieuwe. Zij worden niet per half jaar gehuurd, zooals de dienstboden in de stad, maar het hoogere zomerloon wordt slechts over vijf maan den uitgekeerd en het wintertijd perk duurt dus zeven maanden.Daar de ééne feestdag op den eersten Donderdag in October valt, wordt de andere Lijsjesdag dus altijd op den eersten marktdag in Mei gevierd. Hoezeer nu ook tegenover de Walchers he meisjes alle hoffelijkheid gepast zij. lijkt het toch waarschijnlijker, dat de bedoelde dagen hun naam ontleeneinaan de gebeur tenis waarmede zij samenhangen, dan aan de deerntjes, die het feest helpen vieren." De schrijver meent, dat het woord is af te leiden van het Engelsche lease-huur, ofschoon dit thans geldt voor huur van vast goed en niet van werkkrachten. Bij K- B. zijn benoemd bij het re serve-personeel der landmaCfat tot reserve tweede-luitenant hij het wapen der infan terie de volgende milicien sdrgeants, hij het 3e regiment: A. W. Vervloet, van het korps; hij het 4e reg. J. Koens, van het reg. grenadiers en jagers; bij het Ge leg. J. G. C. M. Nooteboom, van het korps. Volgens ontvangen bericht door den heer Burgemeester van Kruiningen, zullen van af de volgende week alle varkens, die voor den slacht benoodigd zijn voor het Oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland, 47 stuks, van 11 t/'rn 16 Oct. e.k. geleverd worden door het Rijks Centraal Bureau tot afzet van Varkens en varkensvleesch, en moet niet als voorheen 1/3 gedeelte dooi de slagers worden bijgekocht. De prijzen worden nu met 5 cent per pond verlaagd en zijn dan als volgt: versch spek en reuzel 50 ct. per pond, vleesch met been 52V2 ct- por pond, vleesch zonder been Ö7//2 ct. per pond. Middelburg. Reeds geruimen tijd had men op het stadhuis alhier last van teen torenvalk, die de plaats !en de gebouwen nogal bevuilde. Gisteren heeft een jager alhier woonachtig, met toestemming van het geme|entebestuur, op het beest ge schoten en met succes, het dier viel op de Markt neder len zal nu door den jager worden opgezet. I11 de jongste bestuursvergadering der vere|eniging „Middelburg Vooruit" werd door den penningmteester verslag van den toestand der kas uitgebracht, waaruit bleek, dat de finantieeie toestand der veroeniging gunstig is. Binnenkort zal eene algemeene vergadering worden gehouden, 0. a. voor het vervullen van enkele vacatuiles in het bestuur. Goes. Door B. en AV. dezer gemeente is benoemd tot adjunct-generale brand meester (vacature J. Korstanje Lz.), de heer A. F. R. van Opdorp, alhier. In de "Dinsdagavond 8 uur te houden raadsvergadering zullen worden behan deld: 1. Stukken; 2. Aanvragen afschrij ving belasting; 3. Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1916; 4. Rekening gasthuis- bestuur 1914; 5. Begrooting gasthuisbe- stuur 191G; 6. Wijziging gemeentebegroo- ting 1915; 7. Benoeming van een regeif" tesse voor het Weeshuis, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van mevrouw Quadekker. Aanbevolen wor den: mej. M. S. C. Knitel, èn mej. C. M. van der Reit 8. Het verleenen van grati ficatiën aan het personeel der voormalige Meisjesschool, in verhand met gedane meerdere werkzaamheden tijdens de va cature van hoofd dier school van 1 Sep tember 19111 Juli 1915; 9. Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L, school voor M. U. L. O. De voordracht bestaat uit: mej. M. J. Dominicus te Kloe tinge, mej. II. Klinkert te Zeist, mej. J. A. Schijf te Waarde; 10. Benoeming van een onderwijzer hij het herhalingsonder- wijs. Voorgedragen wordt de heer M. G. van der Ende, onderwijzer aan de O. L. school B; 11. Wijziging der verordening regelende het openhaar lager onderwijs in de gemeente Goes; 12. Bepaling der be looningen en wijziging der pensioensgrond slagen van verschillende gemeente-ambte naren, in verhand met de voorschriften van de pensioenwet der gemeente-ambte naren 1913; 13. Vaststelling le suppletoir kohier H. 1915. Rilland-Bath. Met ingang van 11 dezer wordt te B a t h een publiek telefoonstation voor algemeen verkeer geopend. Heinkenszand. Op initiatief der ver- eeniging tot algemeene ontwikkeling al hier is gisteravond onder leiding van dr. Hoorweg een cursus aangevangen voor „Eerste hulp bijl ongelukken", welke ge volgd zal worden door 29 personen, w. o. een 9-tal militairen. St-Kruis. Gisteren is aan de grens een Belg door de electrische draadversperring gedood. Ned. Herv. Kerk. Beroepen be Rouveen, A. Dekker te Giessendam; te Rijssen, A. M. den Oudsten te Monster; te Oude Niedorp, J. H. Witkop te Hippolitushoef op Wie- ringen; te Vlaardingen, dr. J. D. de Lind van Wijngaarden te Feijenoord. Geref. Kerken. Beroepen te Nijverdal, K. Schiller te Ambt Vollenhove (rustend miss. D. d. W. op West-Soemba). Bedankt voor Rilland-Bath door J. Sluijs te Staphorst. De Gereformeerde Zendingshond heeft een tweieden zendeling benoemd. Deze hoopt vóór 1 Januari op Celebes te zijn en is bestemd voor den nieuwen post Makale onder de Toradja's. NED. HERV. KfiRK. op Zondag 10 October. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 2 u. ds. Kloek. Biezelinge, vin. en nm. ds. v. d. Bergen. Borssele, vin. en nm. ds. (Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds.- Lijsen. Driewegen, 9 en 2 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, 9 ds. Bins. 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansweert, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, vm. en nm. ds. Warners. 6 u. ds. G. de Jager, in 't belang van Vrederust. 'sHeer Abtskei'ke, 9.30 u. ds. v. d. Plassche. 'sHeer Arendskerke, vm. en 11111. ds. de Voogd. 'sHeer Hendrikskinderen, vm. en 11111. ds. Steenkameï (vmvoorber. H.A.) 's Heerenhoek, 9 u. ids. Buinink. Iloedekenskerke, 9.30 en '2 *u. ds. v. Essen. lerseke, 9.30, 2, en 5.30 u. ds. Kijne, vm. bed. H.A., nm. dankz., 's av. bijbel lezing. Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kapelle. 9.30 en 2 u. dr. Schmidt. Kattendijke, vm. en 11111. ds. 'Andreae, bed. H. A. en dankz. Kloetinge, nm. jds. Meloen, herd. 25-j. ambtsbediening. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. .(Muller. Kruiningen, vm. en nm. ds. Willemse. Nieuwdorp (bewaarschool), 2 u. ds. Bui nink. Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Oudelande, 9.30 u. ds. Kloek, 2 u. geen dienst. Ovezand, geen dienst. Rilland-Bath, vm. en nm. ds. Visser. gehore, 9.(30 ri. ids. J. H. Klomp van AVassenaar, bev., 2 u. ds. J. E. Klomp, iptrede. AViaarde, vm. ds. E. V. J. Japchen, 2 u. dhr. Standee van Goes. AVemeldinge, 9.30 u. ds. Drost, vooïber. H A-, 2 u- ds. V. d. Plassche. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linden. Wilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boisse- vain. AVolfertsdijk, vm. en nam. ds. Stegenga. Op Walcheren. Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schrmnnans Stekhoven. Domburg, vm. en 11111. ds. Kolderwijn. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nm. ds. van Selms, vm. bed. H.A., nm. dankz. Kleverskerke, vm. en nm. ds. Semmelink. Koudekerke, 9.30 u. ds. Postma, bed. H.A., 0 u. ds. Postma, dankz. Meliskerke, N. en St. Joosland, vm. en 11111. ds. Tak. 'Oostkapelle, vm. ds. Jonker, nm. geen dienst. Ritthem, vm. ds. Ten Hove. Serooskerke (AAL), vm- en nm.' ds. Müller. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. Oost- en AA'est-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Terneden. Veere, vm. en nm. ds. Weyland. Vrouwe polder, vinen nm. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zontelande, vm. ds. de Wijk, nm. geen dienst. 'tZand, 10 n. ds. Hogerzeil, 6 u. ds. voorber. H.A. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. L ij m b a n de n aanvruchtb oo 111 e 11. Het gunstigste tijdstip voor het aanbren gen van lijuibanden 0111 den stam onzer Vruchtboomen is weer aangebroken. Ge durende eenige jaren is dit middel ter bestrijding van bepaalde rupsen in de boo- men met zeer veel succes aangewend en heeft de aanwending ervan een groote Uitgebreidheid verkregen. 'Toch is het ge bruik nog voor groote uitbreiding vatbaar. Zooals bekend is worden de lijmbanden aangelegd tegen den zoogenaamden win- tervlinder, d. i. een vlinder, die eerst te gen het najaar en in den winter te voor schijn komt. De vrouwelijke vlinders be zitten geen goed ontwikkelde vleugels, maar slechts vleugelstompjes, waarmede zij niet kunnen vliegen. Om van den grond naar de takken te komen, waar zij "haar eitjes leggen, moeten zij dus langs den stam naar boven kruipen. Door nu een papieren band om den stam te binden, waarop een langen tijd kleverig rupsenlijm wordt gesmeerd, belet men hel naar bo ven kruipen der vrouwelijke vlinders. De schade wordt niet aangericht dooi de vlinders zelf, nraar door de geelgroene rupsjes, die uit de vlindereitjes in het voorjaar te voorschijn komen. Deze vre ten zoowel de bloesems als de jonge vruchten (vooral bij kersen) en de blade ren en benadeelen daardoor de vrucht zetting en de groei van den boom. Bij het aanleggen van lijnrbanden moet men op het volgende letten lo. Men legt op 1 a H/2 M. hoogte een lijmband om eiken boom in den boom gaard, liefst ook om de omgevende hoo rnen, bijv. wilgen, daar hierop de rupsen ook kunnen leven. Bij gestutte boomen wordt de stut ook van een lijmband voor zien; 2o. Men bindt eerst een band van perkamentpapier om den stam met twee touwtjes en smeert daarop de lijm uit; 3o. Indien noodig, wordt de rupsenlijm voor hei uitstreken een weinig verwarmd. Men smere vooral niet te dun. Het is natuurlijk van het hoogste belang, dat men een lijmsoort gebruikt, die zeer lang haar kleefkracht behoudt. Uit vergelijkende proeven, is ons ge bleken, dat de rupsenlijm, vervaardigd door de Chemische fabriek firma Spalte- holz en Ameschol te Amsterdam, alle an dere tot nu toe onderzochte lijmsoorten in deze overtreft. In boomgaarden met bessenstroiken als onderbeplanting kan men door het aan leggen van lijinbanden onr de hoogstam- men alleen den wintervlinder niet uit roeien, daar de rups ook op alle bes soorten leeft. Het aanleggen van lijinban den 0111 de bessenstruiken is niet uit voerbaar, zoodat naar een ander be strijdingsmiddel moet worden omgezien. Dit bestaat in een bespuiting der struiken kort na de vruchtzetting, met een arse- nicunihoudend middel, bijv. Pavijsch groen of loodsarseiricaat. Voor het geven van nadere inlichtingen over het gebruik van rupsenlijm is 011- dergeteekende gaarne bereid. Wageningcn, October 1915. Het waarn. Hoofd van den Phytopathologischcn Dienst, N. v. POETEREN. De Macedoniër, Zendingstijdschrift onder red. van ds. Dijkstra, e.a. is ook: ditmaal (1 October) weer hoogst belang rijk. AVij noemen ten bewijze emige on derwerpen uit de rubriek „Uit mijn Ca mera" Slecht bloed. Een gemengd hu welijk. Voor de evangelisatie. Een klaag zang van Br. Kabelitz. Groote dingen op Nieuw-Guinea. De eerste Zendings-Synode. Pandita Djawa. Huid- en hartchristenen. Een stem uit Insulinde. C. H. 0. scholen. Iets voor ons? Uit Amerika, Meer aan dacht Lectuur. Christendom en AI a a t s c h a p- p ij. Red. prof. Diepenhorst, uitg. G. .1. A. Ruijs, Utrecht, no. 10 en 11 van den 8en jaargang bevat o.a. het vervolg van De beteekenis van den Bijbtel voor onze Christelijke actie. Amsterdamsche wo ningtoestanden I. Uit de vakbeweging. Bede-, Vast- en Dankdagen. Van het Maat schappelijk leven: Rust een weinig. Een gemeenteprogram. Sociale gemeentepo litiek. Het succes der drankbestrijding. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Met belangstelling nam ik kennis van uw driestar „de Vrije LTniversiteit" in het no. van gisteren. Ik dacht, wat zou het gezegend werken wanneer op de u eigen populaire wijze van tijd tot tijd in uw blad het groote belang dezer stich ting voor 'land en volk onder de aan dacht weid gebracht. Deze wensch is reeds meermalen uitge sproken en liet vervullen er 'van zou Zeker onder ons volk de onkunde weg nemen, die omtrent deze Christelijke Hoo geschool bestaat en die toch bed oei t do eere Gods op elk terrein van bot leven. En zUlks mag toch wel in een Chr. dagblad als „De Zeeuw", dat altijd de Chr. beginselen heeft helpen propageo- ïen Maar dit in 't voorbijgaan! 'Onze Universiteit hoopt op 20 October een kroonjaardig te vieren en blijkbaar sympathiseert u met de gedachte van mr. ATan Beeck Calkoen om op dien feestdag een feestgave af te zonderen. 't Lag ook in mijn hart en ik steun uw voorste], maar dan niet opzenden naar het Haagsche adres, want dit is uitsluitend voor de lózers van „De Rotterdammer". De Zeeuwen willen dit liever aan „De Zeeuw" toezenden en daarin ook de ba- langstelling uwer redactie voor de Univer siteit eeren. AVij twijfelen: niet of een der discipelen of een trouwe vriend der Hoogeschool nit het Bestuur zal zich beschikbaar stel len evenals mr. v. B. C. om de feest gaven in ontvangst te nemen en, zoo niet, dan wiiJ uwe redactie er zich wel moe belasten. Neen, 't is hiervoor nog niet te laatl I De vrees dat. dit nadeelig zou wet- ken op de aan te vangen actie in onze provincie, deel ik niet. Immers wat nu gevraagd woi'dt is een spontaan bewijs van liefde tot de jubi- laresse, het traditioneele cadeautje op een kroonjaardig van de voorstanders ón zer Hoogeschool en waarmede geftn reke ning wordt gehouden in het volbrengen en betrachten van onze roeping, onzen Chr. plicht, om te zorgen voor het dage- lijksch brood dezer stichting. Gaarne verneem ik in een volgend 110. aan wiens adres ik inijn kleine feestgave mag zenden in Zeeland. L. C. (Voorloopig stelt de Redactie zich gaarne beschikbaar. Red.) A rr. - Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijldag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens: mishandeling: P. M„ 33 j., land bouwersknecht, Sas van Gent, tot f 5 b. s. 5 tl. h., L. v. d. S., 28 j., graanlosser, Sas van Gent, en H. G., 18 j., veldarbei- der, Kloetinge, beiden tot f 7 b. s. 7 d. h.; plegen van ontucht: J. G„ 32 j, veldarbe:- der, AVolfaartsdij'k, gedetineerd te Mid delburg, tot 1 jaar en 2 111. gev. straf, met aftrek van het voorarrest; diefstal: A. AV. V., 43 j-., kleermaker, Breda, en J. B 27 jkermisreiziger, Uden, beiden gedetineerd te Middelburg, beiden tot 3 111. gev. straf, met aftrek voor-arrest; beleedigilig ambtenaar: J. A. A., 28 j., landbouwersknecht, Clinge, en P. d. D., 75 j., voerman, Philippine, beiden tol f10 b. s. 1 d. h.; niet voldoen bevel ambte naar: A. R., 22 jWerkman, Aardenburg, tot f 10 b. s. 10 d. li.; en huisvredebreuk: I. B. d. B., 34 j., zonder beroep, lerseke, tot f 10 b. s. 10 cl. h. Rechtbank te Middelburg. A'oor de rechtbank te -Middelburg werd hedenmorgen behandeld de zaak tegen J. L. te (Middelburg, die in den nacht van 28 op 29 Augustus op de Rotten- damsche kade aldaar den huzaar A. Pre- gels eenige snijwonden op het hoofd toe bracht. Bekl. was niet verschenen, waar op zijn buitengerechtelijke bekentenis werd voorgelezen. De verwonde huzaar verklaarde dron ken te zijn geweest, hij weet niet wat er met hem gebeurd is, toen hij bijkwam had hij vier wonden op het hoofd, hij is tot 6 September geneeskundig behandeld en 'is nu geheel genezen. De andere getuige, C. P. de Hamer, klinker te Hansweerd verklaarde, dat. Pro- gels het de voorbijgangers in 'den be- w us ten nacht lastig maakte en dat hij o.a. zekeren Van Hoepen op den grond wierp. Bekl. en nog twee andere per sonen kwamen Van Hoepen te hulp. Toen begon Pregels uit het hoofd te bloeden. De officier van justitie meende, dat uit de buitengerechtelijke bekentenis en de getuigenverklaringen, het ten laste ge legde bewezen is en eischle tegen L., die reeds meermalen veroordeeld is, den laatsten maal wegens mishandeling tot een maand, drie maanden gevangenis straf. AVegens landlooperij, gepleegd te Vlis singen, werd fcegen ,P. N. v. d. L. en II. O., beiden geboren te Den Helder, en thans zonder bekende woon- of ver blijfplaats 12 dagen hechtenis voor ieder geëischt. De rechtbank deed in' dezo twee zaken direct uitspraak en veroordeelde beide beklaagden conform den eisch. Tegen P. v. G. uit Vlissingen, die vol gens de getuigen J. van Raamsdonk, vr. van C. de Meij, mishandelde, toen er twist was, waarvan de kinderen van bekl. de oorzaak .van waren, werd f 10 boete sub. 10 dagen hechtenis geëischt. Bekl. ontkende te hebben geslagen, wel heeft hij de vrouw bij de haren gegrepen. Tegen M. D. te Middelburg werd wegens verzet tegen den agent van politie Luiten, die hem op 1 Septemlu-r wegens dron kenschap arresteerde, 115 of '15 dagen gevorderd. Hierna werd de zitting geschorst tot hedenmiddag half twee, daar tengevolge van den mist de beklaagden en getui gen uit Zeeuwseh-Vlaanderen nog niet aanwezig waren. Ongelukken. Onder Snoek is in een bermsloot het lijk gevonden van den steenhouwer D., die door de duisternis misleid, te. water moet zijin geraakt. Te Harling'en heleft een 15-jarige knaap 'met een pistool leen 13-jarige makker voor het hoofd geschoten, niet het gevo'g, dat deze in levtensgevanrlijlken toestand naar het ziekenhuis molest worden gebracht. Verduistering. Te 's-GraVen- hage zijin aangehouden 'een bediende en twee loopknechts, in dienst van den gros sier in meubelen, den heer P., aan de Groot-Hertoginnelaan, die verdacht wor den zieh ten nadeele van hunnen patroon aan verduistering te hebben schuldig ge maakt. Het drietal wordt namelijk verdacht reeds (gedurende een paar maanden zoo nu en dan een groot aantal meubelen, als tafels, stoelen en andere voorwerpen, vazen huishoudelijke artikelen, enz., enz. uit het magazijn van hunnen patroon te hebben overgebracht naar tweede-hands winkels, waar liet ontvrelemde ten eigen bate werd te gte'.de gemaakt. De aangehoudenen zij' 1 ter beschikking van de justitie gestold. Om een zoekgeraakte dia- m an t. Een Belg en een Nederlander spra ken elkander Maandagnamiddag te Londen in Charles Street, Hatton Garden, out over den verkoop van een partijtje diamant te onderhandelen. Zij stonden' bij het kelderluik van een koffiehuis en terwijl ben van hen de .partij nog eens doorzag, viel de steen door een reet van het luik tusschen de steenkool in den kelder. Urenlang werd de steenkool omgewoeld en eindelijk kocht de Hollander den in houd van den kelder voor vijf pond ster ling. De steenkool werd in zakken ver pakt en nagezien, maar de steen is niet teruggevonden. De Vlaamsche taal. Teneinde een spoedige assimilatie door Duitschland der ATaamsch-sprekende landen te bevor deren, zijn cursussen ingesteld te Mün- chen. Keizer Frans Jozef ziek? Volgens een berichl in een te Rome ver schijnend blad is de keizer van Oosten- rijk ernstig ongesteld en wekt zijn toestand bezorgdheid. De aartshertog-troonopvolger, de minister van buitenlandsche zaken graaf Burian en graaf Tisza zouden ten paleize ontboden zijn. Tweestemmige fluiten. Het plaatsje Feldkirch (Vorarlberg) verheugt zich in het bezit van een muzikale merk waardigheid, in den persoon van een jon gen man, die tweestemmig kan fluiten. Hij fluit alle liederen en muziekstukken. De tweede stem komt meestal een deel van een seconde later dan de eerste, en verhoudt zich tot deze in verschillen de intervallen. Een leermeester lieeft dit „fluitwonder" niet en op de vraag, hoe hij het gedaan kreeg, tweestemmig te fluiten, gaf hij ten antwoord: „Het is nu eenmaal zoo." Een dergelijk fluitwonder, zegt liet „A'ad.", meenen wij niet zoover te hoeven te zoeken. Nog niet lang geleden hebben wij dezelfde „afwijking" bij een Hagenaar geconstateerd. Een zeldzaam h u w e 1 ij k s- bureau. Voor het schepengterecht Ber lijnSchöneberg moesten een zekere Paul Gericke en ieen Lueie Scfïall terechtstaan 0111 zich te verantwoorden wegéns in ver- eeniging gepleegd bedrog. Laatstgenoemde had sinds een jaar in Friedenau oen huwe lijksbureau, waarin Gericke «een ©enigs zins luistere rol spoelde. Het was de eenige man tot wien de beschuldigde Schalt in Ik: trek king stond. Hij was handelaar in visch en gevogelte, gaf zich bovendien uit als koopman en is sinds 1 Januari werkzaam als opzichter der wegen. Deze speelde de rol van een rijken rentenier en huiseigenaar, die zoo als het in de advertentie luidde, met een eenvoudige dame een huwelijk wemschte aan te gaan. De dames, die hierop schreven, ontvin gen dan een briefje, in alle gevallen door Gericke met verschillende namen onder teekend, waarin verzocht werd om een rendez-vous ten huize van juffrouw Schalt. Deze verlangde dan voor schrijfloon 1 Mark en verder nog 10 Mark voor be middeling. Bij aarzeling hieraan le voldoen, hoor de .men, dat zich in een der nevenver- trekken werkelijk een man bevond, waar na gewoonlijk betaald werd. Alsdan kwam Geric.ke te voorscliijn 0111 na met de trouwlustige dame eenige woor den te hebben gewisseld, verder te ver dwijnen. Gewoonlijk was hiermlode de zaak afgeloopen en ontvingen de dames de mededeeling, dat de rentenier en huis eigenaar reeds „vergeven" was en een andere partij voor hen gezocht werd. Voor het gerecht verhaalde een 25- jai'ige dame hetgeen zij in het huwelijks bureau ,had ondervonden, heigeen over eenkwam met hetgeen boven is medege deeld. De beschuldigden zelf ontkennen bedrog gepleegd te hebben en lieten door huil verdediger bewijzen, dat ze werkelijk vele gelukkige huwelijken hadden tot 6tand gebracht. Het gerecht kwam evenwel tot de con clusie, dat hier duidelijk oplichterij in het spel was en veroordeelde dus beiden tot 2 maanden gevangenisstraf. President W i 1 s o n v e r 1 o 0 f d. Gisteren is de verloving bekend gemaakt van den heer AVilson, president der Ver een ïgde Staten, en mevrouw Norman Galt. Het huwelijk zal waarschijnlijk in De cember plaats hebben. Men zal zich herinneren, dat de heer Wilson zich dezer dagen als een vurig Voorstander van vrouwenkiesrecht ont popte. Brandineen militair hospi taal. Eergistermorgen is het militair hos pitaal van Plymouth, bijna tot den grond toe afgebrand. Omsireeks drie uur in den morgen word brand ontdekt in een der vleugels, wel ke juist, onbewoond was, daar er herstel lingen werden aangebracht. Het vuur gieap echter snel oni zich heen, en binnen een uur bleek duidelijk, dat het geheele gebouw zou Verwoest worden. De talrijke zieke en gewonde soldaten, die zich in liet andere gedeelte van het gebouw lie s'on den, moesten onmiddellijk weggevoerd worden, waarbij zich hartroerende toonee- len voordeden. Toch slaagde men er in alle verpleegden zoowel als verplegenden in Veiligheid te brengen. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Aardbeien. Men schrijft uit Cu- lemiborg: In den tuin van den heer J. A. Klein alhier worden nog geregeld aardbeien Van den konden grond geplukt. Vele planten staan nog volop in bloei. En dat in de maand October! In een boomgaard van den heer A. Blijenberg Jr. staat een perenboom in bloei. „Tel." De dood in het hospitaal. ,,1'ox Medicorum" verwijst naar een arti kel in „Kosmos", „Kriegslazarette ehemals und heute", waarin Fritz A'oggenberger verschillende merkwaardige bijzonderhe den ten beste geeft over de verpleging en verzorging der gewonde krijgers geduren de de laatste eeuwen. Aardige teekenin- gen vroolijken het over het geheel nogal sombere artikel ssrat op. Zoo is er een kerk uit den ouden tijd tot veldhospitaal ingericht. Aan den eenen kant worden er de lijkkisten uitgedragen; aan den an deren kant marcheeren de herstelde sol daten eruit, in groot tenue. Van de hon derd gewonden bleven er toen niet meer dan 67 in het leven. Daarnaast staat de afdeeling van een modern hospitaal, met tsvee Roodekraisvlaggen erop. Ook hier herhaalt zich hetzelfde; rechts gaan de herstelden, links één lijkkis). Van de 100 gewonden sterven er slechts 3. Inderdaad, de militaire gezondheidsdienst is wel voor uitgegaan. De luchtaanval op Luxe 111- burg. Men meldt uit Luxemburg aan „De Tijd": Na de eerste 'oorlogsvveken scheen liet, dat Luxemburg geheel buiten het bereik vau de operaties blijven zou. Ruim een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2