Reclames. Gij kunt cr door 2ijn aangetast Binnenland. Uit de Provincie. Kfirkmetïws, Onderwijs. Leestafel Ingezonden Stukken. Wetenschap en Kunst Gemengd Nieuws. vaststaand, dat de Quadruple Entente de operaties aan de Dardanellen definitie! zal opgeven. Van het Oostelijk Oorlogs ter rein. Het Duitsche hoofdkwartier meldt Legergroep van Von Hindenburg. Na hunne nederlaag op 3 October herhaalden de Russen gisteren hunne aanvallen tegen onze stellingen. Zij werden gemakkelijk afgeslagen. Rij' de andere legergroepen had niets plaats. Russische patrouilles dragen, naar met zekerheid werd vastgesteld, om onze troe pen te misleiden, Duitsche helmen. Wanneer zulke Russische militairen in onze handen vallen, zullen zij natuurlijk volgens 't oorlogsrecht behandeld worden. Het ultimatum van Rusland aan Bulgarije zou Maandagmiddag om 4 uur geëindigd moeten zijn. De operaties in België en Frankrijk. Het Duitsche hoofdkwartier meldt Engelsche aanvallen met handgranaten op het verdedigingswerk ten Noorden van Loos zijn wederom afgeslagen. Bij ver,- geefsche aanvallen op dit werk lieten de Engelschen, buiten de zeer zware ver liezen aan dooden en gewonden, meer dan 80 gevangenen en twee mijn werpers in onze handen. Het dooi1 de Franse hen bezette stuk loopgraaf op de hoogte tea Noord-Oosten van Givenchy is gisteren heroverd. Vier Fnansche machinegeweren zijn daarbij buitgemaakt. In Champagne werd zwaai- vijandelijk artillerievuur gericht op de stelling ten Noord-Westen vian Souain, waar ook bleek van vijandelijke plannen tot den aanval. Ons artillerievuur verhinderde het opruk ken van den vijand. zonder tiet te weten. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zij kunnen jaren bestaan, zonder dat de pa tiënt zich ervan bewust is en plotseling onder gevaarlijke vormen optreden. Een voudige rugpijn is soms ee.n waarschu wing. Daarom zijn rugpijn (zelfs licht en voor bijgaand), troebele urine, met bezinksel, voortdurende aandrang tot loozing, hoofd pijn, duizeligheid, moeite bij bukken, op zwelling der voeten en een algemeen onwelzijin verschijnselen, die men van het eerste oogenblik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer verschijnselen leidt tot ernstige kwalen als niersteen, water zucht, nier- of blaasontsteking, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstel len de goede werking der nieren en blaas, reinigen de urinewegen en verdrijven het urinezuur de grootte oorzaak van rheu- matiek, jicht, ischias, niersteen, enz. en eveneens het overtollige water, dat water zucht veroorzaakt. Zij kunnen zonder ge vaar door iedereen, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt worden. Te Goes verkrijgb. bij de b.h. de Paauw Co.; te Middelburg bij dhr. Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van ne venstaand handels merk. Het mij nen-gevaar. Gedurende September zijn op onze kust 28 mijnen aangedreven. Hiervan waren 4 van Engelschen, 19 van Duitsohen en 5 van onbekenden oorsprong. Het totaal der sedert het begin van den oorlog aan gedreven mijnen bedraagt thans 673, waar van 350 van Engelschen, 57 van Fran- gchen en 93 van Dui'tschen oorsprong, terwijl van 173 de oorsprong onbekend is gebleven. Het nieuwe e e d s w e t j e. De afdeelingen der Tweede Kamer hiel den zich gisteren allereerst bezig met liet onderzoek van het nieuwe ©ëdsont- werp. Het verluidt, dat zoo goed als de geheel© rechterzijde zich tegen d© strek king ook van dit ontwerp heeft uitgé sproken. Rapporteurs zijn de heeren Lohman, Heeres, Eerdinajis, Rutgers en Van Wijn bergen. Landstorm 1912. De keuring voor de jaarklasse 1912 van den Landstorm zal vóór half Novem ber moeten afloopen. Onze onzijdigheid. De rechtbank te Rotterdam heeft den ól-jarigen rentenier E. A. M., geboren tie Saint-du-Nord (Frankrijk), wonende te Brussel, laatstelijk wonende te Vlissingen, beklaagd geweest van het opzettelijk han delingen verrichten, waardoor de onzij digheid van den Nederlandschen staat in gevaar werd gebracht, vrijgesproken. Staatscommissie oor I ogsr winst. In de Staatscommissie tot onderzoek inzake tijdelijke belasting van gemaakte oorlogswinsten, zijn benoemd tot lid-voor zitter dr. Bos, en tot leden de inJustriooien en kooplieden Barbe, Geïson, Krill Ier, Van Loon, Van Ommeren, dr. Scheurleer, Van Stolk, dr. Van Weideren baron Rengers, Wierdsma; de Tweede Kamerleden Van F.oreest, De Geer, Gerretson, mr. Kooien, de Monté verLoren, Nierstrasz, Schaper, Patijn, Teenstra, Tydeman, Van Vollen- hoven en De Wijkerslooth de Weerde- steyn; de Eerste Kamerleden Cremer, Van der Lande en Van Nierop; oudlid Tw. Kamer v. d. Berg; en de volgende registratie- en belastingambtenaren Hoe- tink, KeilermanSlotemaker, Laman de Vries, Mesdag en Schuuring. Seor. is ad junct-commies Dep. Fin. Schepper. Een motie. „De Standaard" bevat het volgende in gezonden stuk „De Senaat der Vrije Universiteit hoeft in zijn vergadering van 1 Oct. 1915 de vol gende motie aangenomen „De Senaat der Vrije Universiteit, ge zien hebbende de beschouwingen Van dr. A. Kuyper in genummerde driestarren van „De Standaard" over de Juridische Fa cal te it dier Universiteit, „verklaart te betreuren, dat dr. Kuyper, hoewel nog hoogleeraar dier Universiteit, zonder eenige voorafgaande gedachtenwis- sefing in haren kring, genoemde faculteit in het openbaar besproken heeft op een wijze, die het vertrouwen in hare ver houding tot den voor haar onderwijs gel denden grondslag ernstig schaden kan". Namens den Senaat voornoemd, C. v. Gelderen, h.t. rector. F. Wi. Grosheide, h.t. ab'-actis. Amsterdam, 2 Oct. 1915. Twee soldaten gedood. De „Tel." verneemt nader uit Oostburg, dat de beide soldaten in den donkeren nacht verdwaald waren en onder de draadver sperring op Belgisch gebied waren door gekropen. /ij waren op Belgisch grond gebied. De Duitsche schildwacht zag de heide mannen vallen, rapporteerde 't aan zijn wacht, waarop eenige manschappen onder bevel van den wachtcommandant tot de versperring naderden. Onze grens wacht werd door de Duitsche gewaar schuwd. Nadat de grensdraad en de dub bele afrastering was ontladen, werd de toestand der twee Nederlandsche solda ten opgenomen. Het bleek dat zij op slag waren gedood. De lijken moesten tot aan den ochtend op de plaats van het onheil blijven, er werd een Duitsche post bij geplaatst. Den volgend-en morgen! werd aan eenige van onze officieren vergund, op Belgisch terrein te- komen. Een Duit sche commissie van officieren heeft, in het bijzijn van eenige Nederlandsche of ficieren ,de oorzaak van den dood vast gesteld. Vergund wenl dat de lijken op ons gebied werden overgebracht. Ze zijn daarop naar Oostburg vervoerd in af wachting van de beslissing der familie om trent de plaats der begrafenis. Namens den opperbevelhebber van zee- en land macht is telegrafisch een rapport over het gebeurde opgevraagd. Middelburg, Arbeidsbeurs. In de 2e helft van de maand September worden geplaatst: 14 werkzoekenden. Er kwamen in 11 aanvragen van werkgevers en 63 aanvragen van werkzoekenden. Goes. Blijkens de M. Ct. is met ingang van 16 October de conducteur der brie venmalen 2e ld., de heer M. Storm, uit Vlissingen overgeplaatst naar Goes, als adsistent tder posterijlen. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zal de heer Giel Zaterdag a.s. alhier zijn eerste voordracht over Ned.-Indië houden voor de afd. Goes van het Ned. Onderw. Genootschap. Het onderwerp (Ned.-Indië in woord en beeld) hebben wij in ons nummer van 24 Sept. reeds uitvoerig weergegeven. Vlissingen. Gistermorgen viel de werk man S. bijl het verplaatsen van ketels, door bet uitglijden van een ladder, op ijzeren spanten. Na in de verbandkamer verbonden te zijln, werd hij naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd. lerseke. Dank zij de bemoeiingen der „Visscbersvereeniging" alhier zullen mos selschippers athier nu dezelfde voorrech ten hebben als die te Bruiniss-e. D. w. z., dat zij nu niet ieder voor zich het uurloon van den commies, belast met het toezien op het inladen, hebben te betalen, maar met hun allen dit hebben te voldoen. De mosselverzending naar België blijft zeer goed gaan. De vrees dat het spaak zou loopen door te grooten aanvoer is nog iii-et gegrond gebleken. Deze week zijn van lerseke alleen weer circa 30 schepen gegaan. Aardenburg. Maandag had de ruim 72- jarige schilder J. A. T. alhier het ongeluk van den zolder te vallen, waardoor hij zoo ernstig gewond werd, dat hij des namiddags aan de gevolgen daarvan is overleden. (VI. Ct.) St- Maartensdijk. In de Dinsdag ge houden vergadering van den gemeenten raad werd de begrooting der gemeente, dienst 1916, vastgesteld op een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 31103.421/2. met een post voor onvoorzien van f 1561.83. De begrooting voor het Algem. Weezen-armbestuur in ontvang en uit gaaf op £12871.881/2. Vervolgens werd in bespreking genomen de instructie voor den nieuw te benoemen ge i neen te- on tv am ger. Hoewel deze instructie nog niet ge heel werd afgehandeld, werd nu toch reeds vastgesteld dat er 3 zitdagen per week zullen moeten gehouden worden, en wel op Dinsdag, Donderdag en Zater dag. Op de twee eerstgcrtoem.de dagen van 10 tol 1 uur en Zaterdags van 2 tot 4 ure. Het kantoor moet gevestigd zijn in wijk A der gemeente. De gemeente raad kan echter in een bijzonder geval daarvan ontheffing verleenen. Op erken de Christelijke feestdagen en Nieuwjaars jaarsdag zal het kantoor gesloten zijn. Overigens zullen in de volgende vergade ring de overige punten geregeld worden, alsmede de borgtocht vastgesteld en de oproeping van sollicitanten geregeld wor den. Bij de rondvraag vestigt de heer Rijnberg de aandacht op het liooge ta rief voor het gebruik der lijkkoets, voor al komt dit uit, wanneer zij dienst doet bij het vervoer van een overledene naar een andere gemeente. De heer Rijnberg legt daarbij over een quitantie van be taalde kosten voor het vervoer van een lijk van St. Maartensdijk naar liet Israë litisch kerkhof te"Bergen op Zoom. Hier van waren de kosten föl. Voorts een quitantie van het vervoer van een over ledene uit het ziekenhuis van Bergen op Zoom naar St. Maartensdijk; hierven be droegen de kosten f 38.50. De hoer Rijn berg acht die tarieven veel te hoog de heeren Kloet, Gaakeer en Bastiaanse slui ten zich hierbij aan en de heer Rijnberg acht vermindering van het tarief drin gend noodzakelijk. De voorzitter zegt toe in de volgende raadsvergadering de ver ordening op de heffing dier tarieven aan de orde te zullen stellen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nedörhemert, door C. Verloop, cand. te Utrecht; naar Garderen, door I. Kievit, cand. te Oud- Vossemeer. Bedankt voor Rottum, door H. W. Bloemhoff, cand. te Nootrdbroek; voor ■A'rnemuiden, Ottoland en Bleskensgraaf, idoor Kievit, cand. Zonderlinge toestand. Men schrijft ons uit een der welvarende dor pen nabij de stad Leiden, dat sedert een paar jaar de dienstdoende predikant der Ned. Herv. Gem. aldaar niet meer in zijne gemeente, üocli niet zijn gezin el ders woont, 's Zaterdagsavonds komt Z.- Eerw. in de gemeente om 's Zondags een of tweemaal te proeken. 's Maandags wor den alle catechisatiën achter elkaar ge houden. En nu is de gemeente meestal van Maandagavond tot Zaterdag zonder herder en leeraar, en de pastorie geslo ten. „Mag nu zoo'n toestand maar voort- dureu, daar in die gemeente een zekere onverschilligheid tegenover de Kerk al meer en moer openbaar wordt?" zoo vraagt men. Ons dunkt, terecht, zegt „De Nederlander". Geref. Kerken. Ds. J. Lindeboom te Zutphen heeft na 40-jarigen dienst met 1 Mei a.s. eer vol emeritaat .aangevraagd. Goes. Aanmelding nieuwe leerlingen Schildersgezellen-cursus (afd. van de .4m| hachtsschool) vóór 1 Nov. bij den direc teur. Benoemd tot onderwijzer te Nisse de heer J. A. TL Bommel jé te Zoute- lande. Hesba Stretton, De groote lijdens weg op het einde der 19e leeuw, derde drek. 's Gravenhage, D. A. Daa- men. Dit werkje behoort evenals Jongensja ren, Stemmen van Lukkien, en Vrouwen weelde en Vrouwensmart van J. Bree- Voort tot de niieuwverschenen deelen der guldens-editie. Vooral in onzen tijd trek ken de arme ballingen van Siberië en Sachalin 'weer irneer de aandacht. De schets in „de groote lijdensweg" is naar een authentieke bron, uit welke blijkt diat deze lijdensweg voor niet weinigen is de weg des behouds. Moge echter spoe dig het lijden dezer duizenden uit zijn. Voor vrijheid en recht. Historisch verhaal uit de Zuid-Afrl- kaansche beroerten van 1914 dooivL. Penning. Arnhem, A. Tamminga. Een boeiend verhaal waarin nog eens de gebeurtenissen van 't vorige jaar mot onze broeders in Zuid-Afrika worden op gehaald. De .portretten der helden wier nagedachtenis wij eeren. zijn op kunst- druk-carton er ingevoegd. Zij alleen zijn den (geringen) prijs van dit in cartonnen band uitgegeven boek waard. 's Lands Plantentuin te Buiten zorg, door Prof. F. A. F. C. Went. Baarn, Hollandiadrukkerij. In de belangrijke serie „Koloniën", on der redactie van R. A. v. Sandick, is thans opgenomen een brochure onder bo- vengenoemden titel. Weten vele Nederlan ders weinig van ons schoone Insulinde af, nog meerderen weten niets van hoven- genoemden plantentuin. Het was daarom eeu uitnemende gedachte om deae belang rijke schoo-ne inrichting waaraan de na men van Teysmann, Scheffer, Melchior, Treub en Lovink verhonden zijn, te po- pulariseeren, en de groote voordeelen, van dezen Plantentuin voor den Landbo'uw iu Nederl. Oost-Indië in het licht te stel len. „De Harp", Maandblad ter Bev. van de Toonkunst onder de Christenen in Nederland. Het Oclobernummer bevat veel belang wekkends. In een opstel over het orgel in de oude of St. Hypolituskerk te Delft, vertelt X, dat waarschijnlijk reeds in de 14e eeuw in deze kerk een orgel aanwezig was, een „werk van sestien voeten, en dair in een posityff van vier voelen, met dryerhande geluyt". De 34ste brief van „m'n vriend Frits" bevat raadgevingen omtrent de oprichting van muziekvereeni- gingen; „Orgelbouwer" vertelt weer ge zellig over de techniek, terwijl de hoofd redacteur zoo tusschen twee haakjes op merkt, hoe gelijk de wetenschap ook do kunst opgroeit uit een juist omschreven wortel. Als bijlage ontvangen de lezers „De zwijgende Engel", woorden van Spitta, muziek van F. Pïjl'.man, 'n eenvou dig coupletlied, voor gemengdkoor be werkt. Vermoedelijk zal eind October te Steen- wijk -een examen voor organist gehouden worden. „De Harp" drukt de examen-eischen af. (Ruiten verantwoordelijkheid uer Redactie.) Helpt den afval stuiten! L. S. Toen onlangs Prof. Dr. Bavinck in een vergadering van de Eerste Kamfer der Staten-Generaal steun vroeg voor dear ar beid der pl.m. 14) Tijdelijke Militaire Te huizen, heeft de Minister van Oorlog ge antwoord, dat hij dien arbeid hoogelijk waardeerde, maar Zijne Excellentie was van oordeel, dat de particuliere offervaar digheid voor de geldmiddelen moest zor gen. Dit is tot dusver ook geschied Maar nu zijd wij aan het eind van onze geld middelen. En de winter staat voor de deur! Maar dan worden 's lands zonen, onze jongens, gedreven naar de kroeg, om daar warmte en gezelligheid te zoeken die lnui elders niet worden gleboden. Op verschillende plaatsen dienen nog Tehuizen gesticht te worden. Op allerlei wijize tracht ons Comité den goeden geest der troepen te bevorderen, bet gemis van liet. Christelijk huisgezin te vergoeden, de ledigheid met haar ge varen te keeren, de schrikkelijke demo ralisatie te stuiten en door hel Evangelie des Koninkrijks te sterken. In ons „Centraal Nationaal Comité" is geen onderscheid van Kerk en Kerkge nootschap. Alle Christenen werken saam en worden tot verdere samenwerking ge- noodigd. Misschien hield ge voor ons Comité reeds een of meer collecten of zond ge reeds een gave. Maar wij hebben weer eene al ge meten e collecte noodig. Over geheel ons Vaderland. In alle Kerken, in .alle Yeree'nigingeln, langs alle huizen. Wanneer bet absoluut onmogelijk is, voor dezen belangrijken arbeid eene col lecte te houden, zend ons dan althans teen gift. Houdt a.s. Zondag of Zondag over een week in beide godsdienstoefeningen een collecte voor den arbeid van het Centraal Nationaal Comité". Laat de leden der Jonge'ingsvereenigin- gen, dankbaar dat ze zelf niet uit huis en omgeving werden weggehaald, zich inspannen voor hun gemobiliseerde mede- jongelingen, en niet rusten voor zij de wetenschap hebben verkregen, dat den soldaat in -de wintermaanden, na vol brachten diensttijd, een gezellig en aan genaam Tehuis wacht, mede door hunne medewerking. Deze zaak geldt heel ons volk. Laat bet dan ook een zaak van heel hel Christenvolk blijven, wijl wij Neder land ons niet denken kunnen zonder dien God, Die het Vaderland tot dusver heeft bewaard en gezegend iea Die alleen land en volk in deze ernstige tijdon kan be houden bij de vrede en de vrijheid. Zwijlndrecht, October 1915. Het Centraal Nat. Comité voornoemd Ds. J. E. Yonbenberg, Zwijindrecht, Voor zitter. Jac. van Oversteeg, Amsterdam, 2de Voorzitter*. J. Wijinbeek, Zwolle, Sec retaris. Joh. T. de Lange, Ermelo, Pen ningmeester. A. Zijtstra, Groningen. A. de Vries, Sneek. Ds. H. S. Bouma, Hooge veen. Dr. C. N. Impeta, te Avereest. C. van Raay, Oosterbeek. Ds. H. Buitenhuis, Vreeswijk. D. L. Harms, Zaandam. Th. Heukels, Rijswijk. D. Sietzema, Middel burg. Ds. G. M. van Rennes, Dussen. P. Blok, Snoek. P. S. Het adres voor giften is bij den heer Joh. T. de Lange, Penningmeester, te Ennelo. Draadlooze telefonie. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft goed geslaagde proeven ge nomen met draadlooze telefonie op lan gen afstand, n.l. van Arlington in Vir ginia naar Mare Island in Califomië (2500 mijl), van New York naar Arling ton en van een atlantische haven naar Honoloeloe. Deskundigen beweren, dat men na den oorlog te New York draadloos met Lon den zal kunnen spreken. Ongelukken. Ie Rotterdam is een 15-jarige jongen al stoeiende in een pot kokende soep gevallen en heeft daar door ernstige brandwonden aan rechter zijde en rug gekregen. In ©an guajio- tabriek te Kralingseheveer kroeg een werk man een partij superfosfaat op 't lichaam. Met een gebroken linkerbeen is de man naar het ziekenhuis vervoerd. Te Schie dam weiden twee ververs in ©en stoom- molen door een drijfriem gegrepen. De een kwam er met verlies van een pink af, doch den ander werd een arm afge klemd. Maandagmiddag zijn uit do Genievaart nabij Hoofddorp de lijken van ©en man en een vrouw opgehaald. Rij onderzoek is gebleken, dat het teen ge huwd paar uit Hazerswoude was. Zij wa ren met een schuit naar de Haarlemmer meer gegaan, om suikerbieten te varen. Vermoed wordt, dat de man aan de lijn de schuit liep voort te trekken en de vrouw door eon of andere oorzaak buiten boord is gevallen, en de man daarna i>ij een poging om haar te redden, mede te water is geraakt en verdronken. De schuit lag in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de lijken zijn opgehaald. De man was 24 en de vrouw 25 jaar oud. Zij waren nog maar 5 maanden gehuwd. Een 4-jarig meisje te Meppol speelde bij de tafel. Bij ongeluk" viel een ketel met hcete koffie om die de kleine zoo deerlijk brandde dat zij aan do gevolgen overleed. Een Belgisch uitgewekene, die per hondenkat van Veghel naar liet kamp bij Uden terugkeerde, had zich op de kar te slapen gelegd. Doordat do hou den nu niet bestuurd werden, naderden zij te kort de tramlijn en werd het voer tuig door een van Uden komende tram gegrepen. Do kar werd verbrijzeld en ©en bond gelood. De man zelf had e?n ern stige wonde aan het hoofd, terwijl een zijner boenen onder de wielen kwam. Het gewonde heen zal geamputeerd moe ten worden. Eene opbrenging voorko men. Van kapitein F. Koopman, voerende de koftjalk „Zeemeeuw", welke te IJniui- den van Ondarroa in Spanje binnenkwam vernamen wij hoe de scheepsjongen door zijn zwemkunst wist te voorkomen dat het schip naar Engeland werd opgebracht. Bij het passeeren van het Engelsche Kanaal werd de kof aangehouden door een patrouillevaartuig, waarvan de officier naar herkomst en- bestemming informeer- do en ten «lotte de scheepspapieren wenschte in te zien om de mondeling gegeven mededeslingen te kunnen con troleeren. De gezagvoerder begaf zich in zijn hut om de papieren te haten en keerde daar mede op liet dek terug. Bij het overreiken greep de officier mis, zoodat ze dus in het water terecht kwamen. De scheepsjongen, die zeer goed de zwemkunst machtig is, toedacht zich geen oogenblik en sprong overboord, dook een paar malen en bracht de papieren alle boven water. Toen moest hij' nog over ©enigen afstand zwemmen, wijl de sche pen door de vaart waren doorgeloopen. De officier kondigde den kapitein inmid dels aan, dat 'hij' naar een Engelsche haven zou worden opgebracht, omdat hij de zaak niet erg vertrouwde en vermoedde dat de papieren inet opzet over boord waren geworpen ten einde een minder gewenscht onderzoek te ontduiken. Toen hij de inmiddels weer opgedoken papieren had doorgelezen, erkende hdjl, dat zijn vermoeden ongemotiveerd was. Voor de zwemkunst van den scheepsjon gen sprak hij, als sportlievend Engelsch- man, zijn bewondering uit en gaf hem eenige zilverstukken om daarvoor in Hol land een kistje sigaren te koopen. Hbl. R e g e e r i n g s v a r k e n s-m i s r e. De volgende vermakelijke geschiedenis speelde zich dezer dagen in de buurt van de Nederlandsch-Duitsche grens af: Zekere gemeente zou een 20-tal iege> ringsvarkens ontvangen, doch daar het stadsbestuur de hoeveelheid te groot achtte, werden enkelen dezer kostelijke dieren voor denzelfden prijs aan nabu rige gemeenten overgedaan. Zoo kreeg ook een klein doipje 2 varkens, en een der voornaamste ingezetenen zou voor de distributie zorgen, althans zoo meende men. De varkens kwamen ter bestemder plaatse, maar bedoelde persoon bedankte er feestelijk voor. Om nu maar gauw van de zaak af te zijn. besloot men de var kens te halveeren en aldus wierden ze aan 4 personen verkocht. Die hadden dan in elk geval goedkoop varkensvleesch. Des avonds bemerkte de grenswacht, dat verdachte personen op de grens aan slopen. Het „halt" klonk den smokkelaars in de ooren, die hun vrachtje wegwierpen en op de vlucht gingen. De grenswacht hield de smokkelwaar aan en wat bleek? Het waren de gehalveerde regeeringsvar- kens, die op het punt stonden in verkeer de magen te verdwijnen. Nu liggen ze weer op het gemeentehuis, om voor den hveeden keer verkocht te worden. Een „waardig" vader. Giste ren werd gemeld dat een eigenaardig „gevonden voorwerp", namelijk een k6n- derwagen met een kindje er in aan een politiebureel in den Haag was gedepo neerd. De rechtmatige eigenaar, die opzettelijk een en ander had verloren is opgespoord. Het bleek te zijn een zandsehipper. wiens vrouw Zondagavond uit vrees voor mis handeling de echtelijke woning was ont vlucht, daar achterlatende twee kinderen, waarvan één slechts twee jaren oud. Des nachts heeft de vader dat jonge wicht in den kinderwagen gezet en heeft daarop wagen en kind naar liet Kortenbosch ge bracht en daar, hoewel het plasregende, geplaatst voor de woning van zijn schoon ouders, bij wie zijn vrouw intrek had genomen. Tegen den man is proces-verbaal op gemaakt. Een schijndoode! In een groo te gemeente in de provincie Groningen, „overleed" dc vorige week een vrouw

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2