No. 3 Maandag 4 October 1915 30e Jaargang O© Groote Oorlog. flM om De Christelijke Organisatie van Landbouwers. Uitgave van de N&ainl. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes. iAK IE VORSTSTRAAT 210, Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BÜR6 Drukkers: Oosterbaan Le Cointre Goes. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG; Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers Prijs der Advertentiên 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 cl 8-maai plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. Onder dezen titel verscheen bij Jan Haan te Groningen een geschriftje, waarin do vraag wordt beantwoord: Waarom aan fluiting? Dit geschriftje 't kost blijkbaar heel weinig behoort, vanwege de gulden les sen die 't bevat, door alle Christenland bouwers te worden gele zen. Daar wij evenwel vreezen dat het mae- rendeel der Christen-landbouwers dit wel kouwelijkjes zullen laten, deelten wij in korte saamvatting een en ander uit 't ge schriftje mee. Het boekje handelt over vier quaestiën, te weten: Organisatie in het landbouw bedrijf. De revolutie binnengehaald. Or ganisatie naar Christelijk beginsel. Beswa ren. De bond van Christelijke werkgevers in het landbouwbedrijf. Dit laatste is het puntje. Hierop komt het aan. 1 1 i Christelijke organisatie Van landbou wers" klinkt foutief. Immers de organisa tie is niet Christelijk. De organisatie is de organisatie; en zij omtvat de Christen landbouwers. Zooals op de laatste blad zijde van dit geschriftje sprake is van: ,,d© bond van Christelijke werkgevers in hef landbouwbedrijf." Is nu zoodanig een organisatie noodig? De vraag stellen is haar beantwoorden. Als alles zich organiseert, behoort im mers ook het landbouwbedrijf dat te doen en dan behooren de Christen-landbouwers niet in een neutralen of socialistischen) Bond, maar in een Christelijk'en Bond, een Bond die in zijne statuten rekenjng houdt met Gods Woord. j I Er is dan ook' tweeërlei organisatie in het landbouwbedrijf, als1 in alle bèdrijfven. De eene richt zich op het bedrijf als zoodanig, en gebruikt als middel de coöpe ratie om het bedrijf vooruit te brengen. Dit is een organisatie die alle landbou wers omVatten kan. Gezamenlijke inkoop en distributie kan wel aan landbouwers van verschillende kleur worden overgela ten. Dat is de materieele zijdie Van het be drijf en die is voor allen dezelfde. Er is echter aan het landbouwbedrijf ook een sociale zijde. De strijdvragen die in hef maatschappelijk leven opkomen, be roeren ook het landbouwbedrijf. Dat kan niet anders. Immers er zijn patroons en arbeiders, of zooals de moderne tijd ze noemt, werkgevers en werknemers. Zij hebben niet dezelfde belangen. Er is be langenstrijd. Ook laat het bedrijfsleven op nijfver- heidsgebied zijn invloed op den landbouw gelden. De nijverheid trekt meerder© krachten uit den landbouw tot zich. Dit heeft weer invloed op den loonstandaard. De arbeiders organiseeren z:ich om! te komen tot hooger loonen, minder lan gen arbeidstijd. Daar - hebben zij trou wens gelijk in. Zij moeten trachten be tere levensvoorwaarden voor zich en hun vrouw ein kroost te bedingen. Be werkman moet behoorlijk van het loon voor zijn ar beid kunnen leven, zijn plicht als gezins hoofd, als kerklid eh als staatsburger kun- neh vervullen. Dit is trouwens ook weer in het be lang van den landbouw, want deze heeft behoefte aan een flink'en k'rachtigen ar beidersstand. Het is de fout der landbouwers ge- wefest dat zij, wat aangaat hef hebben! van een goeden loonstandaard niet met hun tijd zijn meegegaan. Hadden zij dit gedaan, er zouden niet zoovele flinke krachten naar de fabriek's- en havenplaat sen Verhuisd, en alzioo voor het landbouw bedrijf verloren gegaan zijn. Dit is nu eenmaal Zoo. Maar laten de landbouwers zich dan nu ook haasten om de organisatie van alle Christenarbeiders te bevorderen, en zelf zich ook te organiseeren. Weil zijn er reeds enkele Chr.-arbei ders-organisatiesdoch idie behooren meer algemeen te worden. En ook de patroonsorganisaties in het landbouw bedrijf moeten vermenigvuldigen. Orga nisaties die hare aandacht wijden aan de sociale zijde van het bedrijf en aan de lieginselen die daar behooren te heer- schen. Zijn er zoodanige? Ook deze vraag stellen is haar be antwoorden. Men denke slechts aan de Zondags rust in bet bedrijf. En zOo zijh er meer dere. Voor deze beginselen kan men in neu trale en socialistische bedrijfsorganisa ties niet ijveren. Dat moet in een aparte organisatie geschieden. Dit geldt evenzeer de landarbeiders als de landbouwers. Het socialisme, zegt het geschriftje terecht, is een kind van het liberalisme. Beide willen in beginsel de ondermijning van de Christelijke grondslagen van het maatschappelijk leven. Slechts met dit ver schil dat het liberalisme daarbij den hui- digen vorm van het maatschappelijk leven wil behouden, terwijl bet socialisme om verwerping wil. Dit maakt dat liberalisme en socialisme in maatschappelijke quaes- ties meer dan eens tegenover elkander komen t© staan. Maar komt er een begin- selquaestie met ons aan de orde, dan staan zij schouder aan schouder. Nu worden in het landbouwbedrijf de arbeiders georganiseerd op den grondslag van het socialistisch ,de landbouwers op den grondslag van het liberalistisch begin sel. In den grond 'is dat hetzelfde. Op deze wijze wordt in ons landbouwbedrijf de revolutie binnengehaald. Voor dit gevaar zullen bij lezing van dit boekske de oogen opengaan. De landbouwers beginnen zich bij wijze van verweer tegen de revolutionaire actie der arbeiders te organiseeren. Maar in neutrale bonden. Vele Christelijke land bouwers waren kortzichtig genoeg zich er bij aan te sluiten. Tot groot genoegen van het socialisme, hetwelk ze nu allen samen vat onder den naam kapitalisten, en er het motief aan ontleent tot het Voeren van den klassenstrijd. Daarom moet er komen -een beslist Christelijke actie en organisatie voor den landbouw, zoo landbouwers als arbeiders. Dit wil zeggen dat beider consciëntie moet worden gebonden aan Gods Woord. Op het laatste blaadje in deze brochure komt het aan. Daar vindt men de om schrijving van doel en werken van een bond van Chr. werkgevers in het land bouwbedrijf. Een Christelijke vereeniging van werk gevers (wij zouden liever lezen een ver eeniging van Christen-werkgevers) op landbouwgebied in de provincie Groningen bestaat reeds. Wie met haar doel eru(wer ken op de hoogte wil komen, of zich wil aansluiten, wende zich tot den secretaris der vereeniging: F. H. Dyksterhuis, te Mehsingeweetr. Ons dunkt, wie een organisatie van Chr. landbouwers wil bevorderen, een orga nisatie van landbouwers en een van boe renarbeiders naast en in sa'menstemrninlg met elkaar wil bevorderen, die moet dit geschriftje lezien. Voor wie verdere inlichtingen verlangt, herhalen wij het adres: F. H. Dyksterhuis, Mensingeweer. Beknopt overzicht van den toestand. Dat er op het Westerfront huitenglewoon verwoed gestreden wordt, moge ook blij ken uit de brieven van de Duitsche oor logscorrespondenten. Zoo schreef een nian van het Berl. Tagteblatt o. m. het volgende: ,,0p twee plaatsen van den Westelijken vleugel, ten Zuiden Van het kanaal van La Bassée, woedt het gevecht met onver minderde hevigheid. Bij Souichez en Zui delijk daarvan pogen de Franschen met steeds meer verwoede aanvallen, onder het gébruik van gas- en brandgranafen, door te dringen ten einde de vlakte van Lens te bereiken. Hun aanvallen maken den indruk van w a. nho ops gevoch te n. Buitengewone in s'panning wordt van de Du/itsteh© troepen gevergd. Ondanks de veelvuldige over macht gelukte het aan de Duitsche dappere regimenten voorwaarts te ko men en de verloren gègane, beheers'chen- de punten terug te winnen. De geVefehten zijln hevig. Noord-Westelijk van Lens en in een bocht bijl Loos, Werpen de Engelschen brigade op brigade in het vuur en pogen te vergeefs de behaalde voordeelen vast te houden. Zij worden van steunpunt tot steunpunt teruggeworpen en verliezen steeds meer grond. De hoogten no. 70 en 60 zijln weer in Duitsche handen. De Engelschen zijn van den straatweg Lens- La Bassée, welke zijl op eenige punten hadden bereikt, teruggedreven. Evenals de Franschen zijn ook de En- getechen bewust van het gewicht dezer gevechten;". En aan heide zjjiden Wordt gerekend op nieuwe en langdurige gevechten. Sommigen meenen wel, dat de huidige gevechten als narommelingen van het groote offensief moeten worden be schouwd, en daarmede in te nauw ver hand staan, om als eefl hernieuwing1 van dit offensief aangemerkt le worden, doch over 't algemeen is men niet gerust op de toekomst. De munitie-voorraad der geallieerden zal nog niet uitgeput blijken te zijn. Nieuwe aanwijzingen voor de onmid- delljjke voorbereiding van zulk een nieuw offens'ef optreden der verbondenen heeft men ook te zien in de actie der vliegers van de verbondenen. In de laatste dagen ontwikkelen dezen weder een ongewone activiteit Mji het systematisch voorberei- dingswerk door het bombardeeren van de spoorwegen en kruispunten en bet belemmeren daardoor van het zenden van versterkingen of munitie-aanvoer. We zullen er dus wel spoedig meer van hooren. Na 'eenige aandacht te hebben gewijld aain de gebeurtenissen op het Weste lijk oorlogsterrein, slaan we het oog op den Balkan. Even had het geschal der ovenvinnings- fanfares van het Westen het dreigende gerommel' op den Balkan overstemd, doch het steeds geheimzinniger wordend Bal kan-mysterie vraagt nu dringend onze bel angstel ling. Bulgarije is nog altijd onzijdig, en Dfulitsehland, dat het reeds als bondgenoot welkom geheeten heeft, kan zijln ontgoo cheling nauwelijks verbergen. Toch vertrouwt de Entente de zaak nog niet erg, ondanks de vredelievende verklaringen van Bulgarije, en Grey heeft bet noodig geacht dezen staat eens ernstig te waarschuwen, en tot voorzichtigheid te manen, zoo men het niet met Engeland aan den stok wiï hebben. Het is de vraag of deze waarschuwing van het machtige Al'b'ioa genoegzaam is om de Bulgaren in toom te houden. Het is een feit, dat de Duitsche invloed te Sofia gedurig wassende is en er thans niet meer op gericht is de neutraliteit maar ,de gewapende hulp van Bulgarije uit te lokken. En ware het niet, dat het vreest Griekenland en Roemenië tot vrijl anden te krijgen, het zou waarschijnlijk reeds voor de Centrale Keizerrijken be slist hebben. Want het is zeker, dat Griekenland zich door verdragen met Servië gebonden acht, dit land bijl te springfen, zoo het door Bulgarije aangevallen wordt. Deelneming van Bulgarije aan den oorlog beteekent oorlog op den heelen Balkan. De nationale trots der Grieken zal nimmer dulden dat een der Balkanstaten zich een leidende plaats op het schiereiland verovert. Dat heeft Venizelos duidelijk genoeg te ver staan gegeven in de Grieksche Kamfer. Maar hijl zeide ook, dat het gelukkig zou zijln als beide rageeringen, de Bulgaarsche feu Grieksche, tot onmiddellijke demobi lisatie zouden kunnen hesluiten, waar door de vrede bewaard zou blïjiven. Dat zijln sehoone 'woorden, die den Griek ©eren, en een duidelijlfcen wenk inhouden aan het adres van Bulgarije. Maar mis- misschien is dat land reeds te ver gegaan, heeft het zijn gewapende hand röeds weg geschonken en kan het niet meer terug. Mogen ze een zoodanige -uitwerking hebben, dat deze gruwelijke, door niets gerechtvaardigde oorlog niet meer uitge breid worde. Eigenlijk vormt de oorlog niet meer één. strijld, doch is hij allengs tot vele strijden verworden. 't Is zooals Het Vaderland dezer dagfen opmerkte: De mogendheden streven elk voor zich een ander doel na, en pogfen elk voor zich een ander ideaal te ver wezenlijken, zoodat intensive samenwer king nauwelijks mogelijk is. Albion strijdt met Germania om de macht ter zee en het economisch over wicht. Frankrijk, dait piet gretige1 blikken, naai den Elzas ziet, verdedigt nu eigen grond gebied; Rusland, dat zijln militaire ver wachtingen niet zag verwezenlijkt, heeft thans zijh hoop gievestigd op het bezit van Konstantinopel. De poging om het oude Stamboel le veroveren, wordt door Enge land geleid, dat ten slotte nimmer zou kunnen dulden, dat Rusland heer en mees ter werd over het Dardanellengebied. Duitscldand voert een strijd om1 zijh be staan, welke de kiemen in zich draagt van de zucht naar de dominatie van eigen be schaving en eigen economische kracht. Het Wordt hierin gesteund door Oostenrijk- Hongarijfe, dat het wederom op militair gebied zijh hulp verleent, met het kenne lijk doel om bij een eventueel© overwin ning een nadere toetreding te bewerk stelligen van de hem dank verschuldigde dubbele monarchie. In den Balkan zijln het nogmaals andere aspiraties, die de landen tot daden zullen leiden. Gebiedsuitbreiding, panslavisti- sche, pan-helleensche en pan-roem!eensche idealen. Een strijdt apart, ©en felle ras- senstrijd van hartstochtelijke en veelal weinig ontwikkelde volkeren. Aan de Oostonrijkscbe grenzen staat Italië, loerend op zijn prooi; Italië met zijn irredentistiscbe politiek en met zijn belangen, die ver uiteenloopen van die der Entente, waarvan bet wederom deel uitmaakt. En ten slotte Japan, dat wacht, stil en onbewogen, tot, de mieren in het woelige Europa elkaar zullen hebben vernietigd, om zijh slag te slaan. Een Russisch ultimatum aan Bulgarije. ,De gezant van Rusland te S,ofia is gelast om zonder uitstel aan RadoslaVof een nota ;te overhandigen, waarvan de vertaling volgt! j De gebeurtenissen, welke thans in Bul garije plaats hebben, wijzen op het de finitief besluit der regeering van koning Ferdinand om het lot van het land in handen van Duitschland te stellen. De aanwezigheid van Duitsche en Oos- tenrijksche officieren op het ministeriel van oorlog en bij de generale staven van liet leger, de concentratie van troepen in de raan Servië grenzende streek, de groote financiëele hulp van onze vijan den dooi- het kabinet te Sofia aanvaard, laten geen twijfel over aan het doel dei) huidige militaire toebereidselen der Bul- gaarsche regeering. De mogendheden der Entente, die do verwezenlijking der verlangens van het Bulgaarsche volk 'ter harte genomen heb ben, hebben Radoslavof er herhaaldelijk van verwittigd, dat iedere vijandige daad tegenover Servië zou worden beschouwd als tegen haar zelve gericht. De verze keringen, door den Bulgaarschen minis ter-president in antwoord op dez© waar schuwingen gegeven, zijn in tegenspraak met de feiten. i Do vertegenwoordiger van Rusland, dat inet Bulgarije verbonden is door de on- uitwischbare herinnering aan de bevrijding van het Turksche juk, kan niet door zijne tegenwoordigheid de voorbereiding goed keuren van een broedermoordenden aan val tegen een Slavisch volk en bondge noot. De gezant van Rusland ontving daar om het bevel, Bulgarije met geheel het personeel der legatie en der consulaten te verlaten, indien niet binnen vier-en- twintig uur de Bulgaarsche regeering openlijk breekt met de vijanden van de ziaak del' Slaven en van Rusland en niet overgaat tot de onmiddellijke verwijde ring del' officieren; blehoorende tot dl© legers van staten, die zich in oorlog be vinden met de mogendheden der Entente. Op Luisterpost. Aan de Berliner Lokalanzleiger" is het Volgende verhaal ontleend: Dat er luisterposten zijn moeten, daar over waren wij het allen eens. Maar enkelen onzler waren de overtuiging toege daan, dat het absoluut niet noodig was, dat deze posten zoo ver van de eigen stellingen lagen. Doch de posten waren er nu eenmaal fen wij moesten zie bezetten. Daar het punt, bepaald als onzluister post 800 meter voor onze loopgraaf lag en alleen te bereiken was door draad hindernissen, dwars over weide, veld- en bremstruiken, kwamen wij slechts lang zaam vooruit. Vooral, omdat de vijand raketten liet opstijgen en wij dan, volgens Voorschrift, onmiddellijk op den grond) moesten gaan liggen. Niettegenstaande men alleen maar behoeft te blijven staan in het schijnsel der raketten, om' niet gezien te worden. De 'mannen, die wij aflosten meldden, dat er niets bijzonders gebeurd was. Wij gingen in een gat in den grond liggen en begonnen on'zén dienst, die 'hierin be staat dat. wij zelf geen geluid geven en letten op vreemde geluiden. Om dan on middellijk handelend op te treden. Voor ons luistergat, ongeveer op twin tig meter afstand, liep het M.-kanaal. Onzfe oever was volkomen kaal, de andere over door de vijandelijke luisterposten be ziet, begroeid met wilgen en hazelnoot struiken. Over het smalle kanaal liep een primitief bruggetje, dat vooral in de don kere nachten door de luisterpatrouilles gebruikt werd om' de o Verrijde te be reiken. De nacht whs buitengewoon stil. De rust werd niet eensi verstoord door het ge bruikelijke kanongedonder uit de richting Van Y. Slechts af en toe schreeuwde een vogel of klonk uit de! Verte 't rollen! van Franschen auto. Langzamerhand wennen oog en oor aan de duisternis en stilte en zien en hooren wij tooneelen en ge luiden, die te voren niet waargenomen konden worden. Aan den overkant schijnt zich een groot dier te bewegen. Maar een dier kan niet vloeken. Heel duidelijk hoor ik: „Nom d'un ejiierf'. Eu dan een schadu w en nog een. De kameraden hebben het ook gehoord en zonder iets te zeggen, alleen door handbewegingen, spreken wij af, wat wij te doen hebben. Wij grijpen naar de handgranaten en wachten op den vijand. Wij kunnen wel raden, wat hij1 in zijn schild voert. Sedert wij hier liggen, heeft hij gemerkt, dat het onschadelijk maken van patrouilles onze specialiteit is. Zijn patrouilles wagen het dus niet meer over het bruggetje te gaan, doch trachten in bootjes over het water te komen. Wij hebben ons 'luistergat verlaten, het ge weer om1 deu hals gehangen, in deplinker- hand een granaat, in de rechter twee granaten genomen en gaan kruipend naai den oever. Aan den overkant hoorden wij zacht roepen: „Allons"Zes man in het kleine bootje, kwamen zij spookachtig zachtjes nader. Wij twijfelden er geen oogenblik aan, dat zij het gemunt hadden op on zen luisterpost om wraak te nemen, om dat wij in den vorigen nacht een officiers patrouille hadden afgemaakt. Het spookschip was nog drie mteter ongeveer van den oever. Toen floot een der onzen, drie Duitsche handgranaten suisden in het bootje, dan nog eens drie en weer drie, alles bliksemsnel. De boot vloog niet aan stukken, het geen wij vermoed hadden. In rook en vlammen gehuld kenterde het schip en vijf lichamen dreven bewegingloos op het wa ter. De zesde was niet te zien. Snel kropen wij terug in onze granaat trechter en nauwelijks waren we er aan gekomen, of de projectielen van een Fransch Machinegeweer floten oVer on ze hoofden. Na tien minuten hield het schieten op. Korte Oorlogsberichten. Een dappere verpleegster. De Russische verpleegster, zuster Ivano- va, die tijdens een verwoed gevecht aan het noordwestelijk front onder het hevig vuur van den vijand de gewond en ver bond, ontdekte dat de commandant en alle officieren van een Russisch bataljon wa ren gedood. Volkomen het belang van het beslissend oogenblik in het gevecht be seffend verzamelde zij om zich heen de overlevende soldaten, die door het verlies van hun aanvoerders in verwarring waren gebracht. Zij aanvaardde het bevel en nami met de soldaten een vijandelijke loop graaf waaruit de Duitschers werden ver jaagd. Toen echter viel zij, door een kogel doorboord. De Tsaar verleende aan de doode Verpleegster op het slagveld de orde van St. George. Na 45 jaar.... Een Keizerlijke 'verordening maakt bekend, dat voor alle gemeenten in Elzas-Lotharmgen, die tot dusver een Franschen naam droegen, een Duitsche naam is bestemd. In de Zwarte Zee heeft een Russisch eskader de herstelde gebouwen, behoo- rende tot de kolenmijnen te Zonguldah verwoest. Op 2 October zijn twee Engelsche monitors voor La Panne door het werpen van hommen uit Duitsche watervliegtuigen beschadigd. De houding der B:a 1 kansta- ten. Vijfduizend Maoedoniërs, gedwongen om in het Servische leger te dienen, overschreden in de laatste dagen op ver scheidene plaatsen de grens om in het Bulgaarsche leger dienst te nemten. Ook uit het Grieksche leger zijn een aantal Macedoniërs naar Bulgarije vertrokken. Ongeveer 100 Servische soldaten en 2 officieren vluchtten naar Bulgarije; waar zij ontwapend werden. Een fantastisch verhaal. P© „Königsberge'r1 Allg. Zeitung" pu bliceert tover een vermeenden groeten zee slag in de Golf van Riga een mededeie- ling, wfaarin wiordt vérteld, dat in Peters burg, korf n!a den zg. zeeslag in de Golf Van Riga, de waarheid begon door te dringen over de gebeu'rtenissien aldaar. De Russen lachten of ergerden zich over deze nieuwe, echt Russische „blamage". Men vertelde d'at de voornaamste schuld den broeder Van den Doeina-president, Riodzianko, trof. Deze is geheimraad en zeer Duitsch-vijandig. Hij commandeerde laatstelijk ©en landweeïbataljon tel' Ver dediging vian Pernan. Toen eenige Duit sche oorlogsschepen voor de haven ver schenen en drie handelsschepen tot zinken brachten iom den Engelschen onderzeeërs de vaart te bemoeilijken, deed Rodzianko een zwaar geschutvuur openen. Toen de Duitschers hun werk) hadden verricht, tele grafeerde hij aan zijn broeder, dat hij de Duitsche vloot in de zee had doen zinken

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1