Telegrammen. Gemengd Nieuws. Kerkniauws. Onderwijs. &3£fctszak@n. Leestafel Laatste Berichten Marktberichten. ra—. Marktprijzen van Tarwe en Suiker. Briefwisseling Zierikzee. V-et plaatst met 1 Nov. de postbode J. v. Peenen naai' Scharendijke. Groede. Onder deze gem'eente zijn drie mijnen aangespoeld, welke door de ma- jine-autóriteiten onschadelijk izijn ge maakt. Retranchement. Onder deze gemeente zijn 7 Duitsche gedeserteerde mariniers over de grenzen gekomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gorinehem, P. van Toorn te. Rotterdam; te Bileskensgraaf, 1. Kievit, candte Oud-Yosserneer; te Wijlngaarden, A. Oskam, cand. te Stol wijk; te Oene, P. Kuijlman te Lunteren; te Leens, O. A. v. d. Mollen te Roder- wolde. Bedankt voor Kielwindêweer door T. W. Dijkstra te Westerbroek. Ds. Kmyt te Gouderak nam nog geen beslissing in zake de toezegging van be roep naai' Middelbands. (Rotberd.) Gerief. Gemeenten. Beroepen l© De Lemmer, H. R oelofsen te Zeist. Kerksplitsing of kerkher- s t el. Op de eerste provinciale vergadering der Confessioneel© Vereeniging in Zee land, die gisteren tie Middelburg is bijteen- gekomen, heeft dr. P. J. Kromsigt, van Amsterdam, een referaat gehouden over: Kerksplitsing of Kerfdierste], naar aan leiding1 van het door de Synode aangeno men voorstel der Utrechtsche professoren, Door de aanneming van dit voorstel door de Synode, aldus spreker, komt de reorganisatie-kwestie weer in het middel punt te Staan, Het Utrechtsche voorstiel kan op niets anders uitloopen dan op kerksplitsing en moet uit moedeloosheid verklaard worden. Men wanhoopt aan kerkherstel en stelt daarom maar voor uiteen te gaan. In dit voorstel ontmoeten separatism© en mo dernisme elkander. Wat, wil men? De „eenheid der kerk" bewaren en tegelijk de richtingen erkennen en elk naar eigen beginsel laten teven. De eenheid is hier alleen administratief bedoeld en dus niet anders dan een scltijjn-eeiiheid. Dit is dus feitelijk kerksplitsing. De kerk kan en mag' rechter de principieel verschillende richtingen nooit als gelijk gerechtigd er kennen. Dan göeft zijl hare belijdenis, de waarheid, prijis. Heel deze erkenning is in strijd met haai' karakter alk kerk. De kerk boet dan uit moedeloosheid hare- eer als kerk in. Men heeft het gereformeerde, schriftuurlijke kerkbegrip prijsgegeven en daarvoor het puur-moderne kerkbegrip (kerkgodsdienstige vtereéniging) in de plaats gesteld. En meti is daartoe geko men langs den weg van de neocalvinis tische vrijie-kerk-idiee. Er is maar één weg om uit onze kerke lijke ellende te geraken. En dat is de weg, dien niet menschlel'ijlk vernuft, maar Gods Woord ons wijist: de weg dei' schriftuur lijke tuchtoefening. Wij mogen niet ons- zeiven in veiligheid brengen in een ge decimeerde, zuivere, gereformeerde kerk en de andere medegedoopten aan dwaling en ongeloof overgeven. Alleen de weg der tucht, is naar het recht Gods |eu .overeenkomstig de broederlijke liefde. Dit is >een lange ten moeilijke weg, doch juist deze lange weg geeft de kerk gelegenheid tot zichzelve te komlen. De ware tucht be staat niet in afsnijding, maar in toetsing allereerst van de gravamina tegen de be lijdenis aan Gods Woord, eerst in kleine ren kling, daarna in steeds hreederen kring' tot fin de (Nationale Synode toe. Maar om dit te kunnen doen is dus reorgani satie, herstel van de kerkelijke vergade ringen, een onafwijsbare eisch. Men be ginne met te vragien aan de Synode rechts herstel' van de classical© vergaderingen. Goes, De Unie-coltecte te dezer plaatse heeft opgebracht f217.23, d. i. iets min der dan het vorige jaar. Vermoedelijk wordt door enkele magiften het bedrag van verleden jaar nog overschreden. Geslaagd te 's-Gravenhag© voor het machinisten-examen die heer J. Stekelen burg te Vlissingen. Prof. dr. J. A. C. van Leeuwen, hoog leeraar in de godgeleerdheid aan de Utrechtsche universiteit, heeft in de vo rig© week in het Diaconessenhwis te Utrecht een opteratie ondergaan, welke goed is afgeloopen. Zijn toestand is thans van dien aard, dat hij hoopt a.S. Maandag reeds de ziekeninrichting te kunnen ver laten. Schoolverzuim in Zeeland. Een hoofd der school, de heer De M. te R., schrijft ons: Hier volgt nog iets van het schoolver zuim in Zeeland. De zaak kan zeker niet genoeg besproken worden in het openhaal'. Heeft de heer Brants het reeds overtuigend gezegd, hoe goed het voor het kind is, dat het in zij'n jeugd naar school gaat en verder speelt; ten heeft een ander in de MiddeTb. Ct. Ier op ge wezen, dat door de sociale toestanden vele ouders gedwongen zijd hun kinderen de school te doen verzuimen len de oor zaak niet enkel hij de ouders is te zoeken, het onderstaande moge er toe bijdragen dat het schoolverzuim zoo gering mogelijk word». Vooreerst moet toegegeven worden, dat in enkele zeer armoedige gezinnen do last des levens een weinig verlicht wordt door den rijksdaalder, dien het leerplich tig schoolkind inbrengt. De ondervinding heeft echter ook ge ieerd, dat in vete gevallen de ouders te gemakkelijk hun kinders uit school hou den en at alleen voor hun eigen gemak. Zij zouden geen boterham minder hebben zoo hun kind op de schoolbanken bleef zitten in plaats van naar 't land te gaan. Is voor een groot deel van Walcheren het koeienwachten niet zoo in giebruik als in andere doelen van Zeeland; het boontjes inleggen, het zetten van mangels, het aardappels rapen en meer dergelijke lichte arbeid, maar ook deWalcher- sehe hoerenvisit.es roepen menig kind uit de school. Is de leerling bijzonder vlug, fan is de schade spoedig ingehaald, doch in de meeste gevallen is en blijft hij (zij) ten achter. Zijn de klassen wat groot en zijn er ineer, die het onderwijs niet goed kunnen volgen, dan is van dat alles natuurlijk bet gevolg, dat het kind niet tot leen volgende klasse kan overgaan en dus minstens een jaar langer naar school moet. En dit ééne jaar langer schoolbe zoek, dat voor het kind nuttig is, al was het twee jaar langer, is dikwijls het gevolg van ©enige wieken willekeurig schoolver zuim. Mogen de ouders, wien dit aangaat, dit ook bedenken. Als hun kind 6 jaar naar school is gegaan en dus 12, soms maar 11 jaar is, dan willen zij het van school nemen voor hun eigien gemak, maar ge lukkig laat de leerplichtwet dit niet toe. Zooals de heer Br. het reeds gezegd heeft, zou het zeer goed zijn, dat elk kind verplicht was om tot zijn 13de jaar naar school tie gaan. Er zijn nog maar weinig .ouders, zelfs onder de meer gegoede, die hun kinders Langer op school laten gaan dan de wet voorschrijft. Het kind zielf beseft dan nog niet genoeg, hoe nuttig het is goed onderwijs te hebben ontvangen. Tevens is het zieker niet overbodig te wijizen op het groote nut van het herha- lingsonderwïjs, waarhij vooral met de praktijk van het leven rekening wordt gehouden. Ongelukkig is het een zeer klein percentage, dat aan dit onderwijs deelneemt. Niet alleen voor jongens, maar ook voor meisjes, vooral met het oog op het onder wijs in de nuttige handwerken, kan het herhalingsonderwijls voor het latere leven van veel invloed zijn. Het gerechtshof te 's Gravenliage, uitspraak doende in de strafzaken van Th. G., machinist, M. S., stoker en R. de J., stuurman, allen te Amsterdam, dooi de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf ieder, ter zake- verboden uitvoer van 24 bussen petroleum te Ilansweerd, heeft bet vonnis vernietigd alleen voorzoo vei' de aan be klaagden opgelegde straf betreft en be klaagden veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf ieder. i Ter openbare civiele terechtzitting der Arrondissements-Rechthank te Middel burg van heden werd na de behandeling der zaken door den president met waar- deerende woorden afscheid genomen van de met 1 October eervol ontslagen hee- ren jhr. mr. W. H. Hoeufft en jhr. mr. W'. H. Snouck Hurgronje, respectievelijk als rechter en griffier bij dezie rechtbank, hij wélke woorden de officier van justitie zich namens bet parket aansloot. Ook de heer mr. M. J. de Witt Hamer sprak namens den balie hartelijke af scheidswoorden, in 't hijzonder tot den scheidenden griffier, met wien de balie uit den aard der zaak meer in aanmerking kwam en waarbij steeds de meeste Wel willendheid werd ondervonden. Door de heeren Hoeufft en Snouck Hur gronje werden hierop woorden van erken- telijken dank uitgesproken. De „geheimzinnige beroo- v i n g." Eenigen tijd geleden werd in do bladen melding gemaakt van een geheim zinnige berooving van een automobilist nabij Millingen, die een voorbijganger in zijn auto zou hebben opgenomen doch door dezen verdoofd en daarop beroofd zou zijn, waarna de automobilist den vol genden morgen in bewusteloozen toestand zou zijn gevonden. Voor de rechtbank te Zutphen bleek echter gisteren dat de zaak zich geheel anders heeft voorgedragen. Wegens dief stal had zich te verantwoorden de 20- jarige rijwielhersteller W. E. uit Apel doorn. Deze zag op den avond van 31 Au gustus 1.1. een auto aan den weg staan, welks bestuurder tevergeefs trachtte, den wagen weer aan den gang te krijgen. Beklaagde hielp en wist den auto weer vooruit te krijgen. Hij reed verder mede, doch de zwaar beschonken automobilist stuurde kort daarop den wagen in een zandweg en viel daar in slaap. Van deze gelegenheid maakte beklaagde, die mede gebruikt had van de flesch oude klare, die de automobilist bij zich had en aan sprak, misbruik om den beschonkene een horloge met ketting, een porbemonnaie met drie gulden en een sigarenkoker af te nemen en er mede te verdwijnen. Beklaagde bekende; in verband met de omstandigheden werd een lichte straf, 3 maanden gevangenisstraf, tegen hem ge- eischt. Uit het getuigenverhoor bleek inmiddels dat de automobilist, de 53-jarige J. K., zonder beroep te Wassenaar, van Amers foort af zoo woest had gereden in zijn dronkenschap, dat de voorplaats van de auto gloeide. Hij zelf wist zich van het geval niets meer te herinneren; trouwens, het gevaarlijke heerschap was zoo be schonken geweest, dat hij op den morgen van den 1 September nog niet in staat was geweest, verklaringen af te leggen. Het Openhaar Ministerie merkt op dat deze affaire dezen autobestuurder wel eens zijn rijbewijs kan kosten. E tig éne Brieux, door Cor± Westland. (Uitg. C. L. G. Veldi, Den Haag.) Wie is Cora Westland? Een jeugdig en intelligent schrijfster, wier vurig streven het is haar pen in dienst te stellen van den arbeid tot weg neming van sociale misstanden en onge rechtigheden en die in het volbrengen barer zending het pad van den „grooten" Brieux heeft gekruist, 't Was haar eerste werk, een gunstig ontvangen tendenz- ramon („Levenswond"), één pleidooi voor geneeskundig onderzoek vóór het huwe lijk, dat oorzaak was van een „weder- zijdsche persoonlijke sympathie" tusschjen haar en den hekenden Parijschen drama turg; en, enthousiast over een persoonlijk onderhoud te zijnen huize, zette zij zich om een korte levensbeschrijving' en een beknopt overzicht van de werken van dezen „geestverwant" te geven. Wij stelten er prijs op te verklaren, dat Cora Westland in dit haar jongste toekske in mooie taal haar „geestverwant" ten voeten uit heeft geteetend en er tegelijk in geslaagd is haar werk dienstbaar te maken aan het ideaal dat schrijfster en beschrevene beiden zich voor oogen stellen. Er spreekt uit de stuwkracht eener bezielende idéé, die voor de levenspro blemen niet terugdeinst. Wij voor onls wenschen ze echter geplaatst te zien in het volle licht van Gods Woord, om dan ook te arbeiden met een dringend heim wee naar de volkomenheid, doch niet hier op aarde. Wij willen dus een anderen weg kiezen in den strijd tegen de volkszonden, niet dien van het tooneel, dat zich van „z'n taak" als opvoeder der massa al heel slecht heeft gekweten, ons verzétbendo tegen alle fataliteitsleer, dus niet golijk Brieux, alleen tegen de te ver gedreven fataliteitsleer, fnuikend eigen verantwoor- lijkheids'gevoel. Hoe lofwaardig ook, dat mejuffrouw Cora Westland haar bijzondere kunste naarstalenten in dienst wil stellen van de Zending onder de sociaal-misdeel&en, speciaal ter verheffing van de positie der vrouw, het doet ons leed, dat zijl dit wil doen als hulpzendelinge van een man als Brieux, met hoeveel ontferming dieze overigens ook bewogen moge zijn over de lijdende menschheid. Ongelukken. Zondagavond werd een te Koevorden met Verlof vertoevend milicien, die zijn meisje in Slagharen bezocht, op de thuisreis door enkele per sonen aangevallen en met een gummistok op het hoofd geslagen. Gisternacht is de man aan de gevolgen overleden. De po litie zoekt naar de daders. - Een afva rend klipperschip zou hij Zaltbommel door een stoombootje worden opgesleept, toen de staaldraad om het linkerheen kron kelde" van een 18-jarigen schippersknecht. De voet werd hem hoven den enkel geheel afgekneld. Te 's-Gravenhage kreeg een 29-jarig letterzetter kokend lood op den linkervoet, waardoor hij ernstig© brand wonden opliep. Bij een café-twist te Rotterdam is een 22-jarige vrouw een oor afgesneden of afgebeten. De land bouwer G. B. te Blaricum kwam door het breken van een sport van den ladder van eene aanmerkelijke hoogte te vallen. In zorgwekkenden toestand werd hij opge nomen en naai' liet ziekenhuis' te Utrecht vervoerd, alwaar hij aan de gevolgen van den val, is overleden. Te Bame veld heeft een boerenknecht een meisje, dat hij verdacht het ventiel' van zijn fiets te hebben opengedraaid, zoo hevig tegen den. huik geschopt, dat zij bewusteloos ineenzakte len per brancard huiswaarts moest vervoerd worden. Poging tot zelfmoord. Men schrijft uit Laren (N. H,), aan het Hbld. Gisterenmorgen werd in een dennen- bosch achter het Paviljoen door een paar bosch wachters een heer gevonden; naast hem lag een revolver en eenig geld. Da spoedig ontboden geneesheer constateerde een schot jun den mond en liet den zwaai' gewonde lijder aan melancholie, die tijdelijk hier logeerde, per brancard naar het ziekenhuis in Hilversum ver voeren. Vermoedelijk is de daad reeds eergisterenmiddag bedreven, althans naar niededeeling van een arbeider, wien door den verwonde naar den weg gevraagd werd. Ernstige mishandeling. Een arbeider te Barger—Oosterveen werd op een nacht door een viertal' jongelui uit het bed geklopt. Nauwelijks was hij buiten of hij ontving een- snede tusschen de ribben. De man is naai' Zwolle vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Mishandeling van een po li tie-a gent. In de Hugo de Grootstraat te Rotterdam werd een agent van politie die eenig© jongens van achter een tram wegjoeg en daarbij een van hen een klap gaf, door een paar mannen aangevallen. De agent trachtte zijn revolver te trekken, maar dit werd hem door zijn aanranders belet. Tijdens het gevecht ging de revolver af, met het gevolg, dat .een voorbijganger door den kogel, (tie eerst tegen de straat- Sbeenen ketste, igewond werd. De agent Werd getrapt en geslagen, waarop de daders de vlucht namen. Een revolver schot, dat de agent hun nazond, heeft waarschijnlijk een der daders in het bean getroffen, doch allen wisten te ontkomen. Het aantal hu wel ij ken is sinds den oorlog in Engeland ontzettend gestegen. In Londen alleen werden vier maal zooveel huwelijken gesloten als in vorige jaren. De meeste dezer jonge echt- genooten behooren tot het leger of tot de marine. Van een psychologisch standpunt is het begrijpelijk, dat een man, die zijn leven op het spel gaat zetten, graag iemand achterlaat, die aan hem denkt. Boven dien is het een onomslooteJijke waarheid, dat iemand ons dierbaarder wordt naar mate we meer gevaar loopen hem te ver liezen. Dikwijls zal iemand zich van zijn gevoelens niet bewast zijn en uiten deze zich pas in het oogen hl ik van de schei ding. Ook de financieele zijde van de quaestie is belangrijk. Een soldaat, die geen vermogen heeft, wil er toch minstens voor zorgen, dat zijn uitverkorene in alle geval het weduwenpensioen ontvangt, wanneer hij sneuvelt. Tér dood veroordeeld. De man, die Fathy Pacha, den minister van godsdienstige instellingen, op het station van Kaïro met een mes aanviel, en hem twee wonden aan den schouder toebracht, is ter dood veroordeeld. 0 o r I o ig: s b e d r i e g e r ijl. De Frank. Ztg. meldt: Volgens een bericht uit het kanton Wallis, heeft de politie van Mon- treux een inwoner van Bagnes in hech tenis genomen, die zich voor een door de Duitschers te Mechelen' verminkten Belg uitgaf. De man beweerde, dat zijin vrouw en zijn kinderen gevangen genomen en waarschijnlijk gefusilleerd waren. Hij ver toonde ook een valschen aanbeveliugis- brief van kardinaal Mer-cier. PARIJS, 30 Sept. De gevechten op de hoogten tusschen Souöhez en Vimy duur den den geheelen dag voort. Wij' hebben alle pas veroverde stellingen behouden. In Champagne hadden hevige gevechten plaats voor de achterwaartse he stellingen van den .Vijand, met het doel de uit- loopers ten Noorden van Michenel, waar nog Duitsche afdeelingen standhouden, in te korten. Wij. maakten vorderingen op de Hoogten bij Tahme en aan de uiterste grens van dit dorp, evenals ten X. van Massiges. BERLIJN, 30 Sept. De „bokal Anz." verneemt uit Boedapest, dat een Servisch leger van 50.000 man op 23 September naar de Bulgaarsche grens is opgemar cheerd. Het grootste deel der bevolking van Bel grado is naai' Nisj en andere plaatsen in het binnenland gevlucht. O EN kV E, so Sept. Volgens fle „Figaro" is Generaal Premier, die eergisteren oefe ningen bijwoonde dool' een mijnontploffing ernstig gewond. 'Zijn -rechterdij is ver brijzeld. BERN, 30 Sept. In haar antwoord aan de Zwitseirsche regeering op haar protest tegen de schending der Zwit.serscbe grents door 'twee Duitsche vliegtuigen op 21 Sept., waarvan een bommen geworpen heeft op een hoeve tusschen Poitfen- truy en Fontenais, stelt de Duitsche regee ring vast, dat het militair onderzoek heeft uitgemaakt., dat. de heide Duitsche vliege niers den jitisten koers Verloren hadden, waardoor zij over Zwitsersch grondgebied inoesten vliegen en hammen lieten vallen. Er zijn verschillende maatregelen genomen ten opzichte der betrekken "officieren en om te voorkomen, dat soortgelijke inci denten zich herhalen. De Duitsche ogee- ling heeft haar bijzonder leedwezen met dit. onwillekeurig incident betuigd. ST. PETERSBURG, 30 Sept. Ten Z. van Pripet deed de vijand herhaaldelijk aan vallen, welke werden afgeslagen. Doch daarna slaagde de vijand er in, nadat, versterkingen waren ontvangen, ons terug te dringen op den rechteroever van d-e Styr. Na een verwoed gevecht veroverden wij -de vijandelijke loopgraven en steun punten; ten W. van Chodatsju en de zeer zware artillerie-voorbereidingen zetten wij het offensief voort en veroverden wij de vijandelijke loopgraven ten 0. van het dorp Kupczynse, na de vijandelijke draad versperringen te hebben geforceerd. Bulgarije en Griekenland. Uit Konstantinopel wordt aan de „Yoss. Ztg." geseind, dat Koning Ferdinand van Bulgarije een telegram heeft gezonden aan Koning Constantijn van Griekenland, dat bijzonder geschikt' is om tiet heerschend-a wantrouwen op het oogenblik, dat de gemobiliseerde legers der beide Staten het geweer bij den voet hebben, weg to nemen. Koning Ferdinand geeft in lledoeld telegram de meest plechtige verzekering, dat met de mobilisatie van Bulgarije geen aanval op Grieksch grondgebied bedoeld wordt. Bulgarije hecht er integendeel de grootste waarde aan om de goede betrek kingen, die tusschen bedde landen bestaan, verdei- te ontwikkelen. Het js niet bekend of Koning Constantijn het telegram reeds beantwoord heeft. Sedert den tweeden, Balkanoorlog waren de persoonlijke be trekkingen tusschen de beide Vorsten af gebroken. Koning Ferdinand knoopt deze betrekkingen, op het wereldhistorische be slissende oogenblik weder ruiterlijk aan. Troepen voor Servië. Over Boedapest wordt aan de „Voss. Ztg.' ge meld, dat volgens betrouwbare berichten uit Boekarest, op den rongen Donderdag (23 September) Engelsche en Franscha troepen te Moedros werden ingescheept en naar de kleine haven Kathrin bij Salo- niki werden yervoerd. De troepen zijn voor Servië bestemd. DEN HAAG, 30 Sept. Alhier is overleden dr. J. 'Noordhoek Hecht, directeur der school van inlandse he artsen te Welte vreden (Java). Veilings vereeniging „Zuid Beveland". Goes, 30 Sept. 1915. Veiling van afval en minderwaardig fruit Appels: Wolzak 34 ct., zoete Gal- vijn 56 ct., Striepelingen 34 ct.. Boere- juffrouw 34 ct., zoete Ribbeling 4—6 ct., Hondsmuil 34 ct., Cox Pomona 34 ct., Sterappel 23 ct.. Goud Reinet 13 ct., pomme d' Oranje 23 ct., Winter- prinses 23 ct., diversen afval l2 ct. Peren: Beurre St. Nicolaas 34 ct., Callebas 34 ct., Winter-Jutten 23 ct., pondspeer 23 ct., William Duchesse 46 ct., Beurre Hardy 6—7 ct., Soldat Labo- reur 34 ct., Cons de la Cour 3—4 ct., Maagdeperen 34 ct., kleiperen l2 ct., Gieser Wildeman 23 ct., spekperen 23 ct. Vlissingen, 30 Sept. 1915. Bij de gisteren gehouden groente- en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Koolrapen 14 ct., kropsla 13 —25 ct., andijvie 226 ct., spinazie 23 ct.. alles per niand; spruiten 3442 ct., kervel 816 ct., pieterselie 4 ct., alles per vijf kop; Peen 251/2 ct., kroten 1-4 ct., selderie I1/22V2 ct., bleekselderie 66V2 ct., prei 45 ct., alles per bos. Bloem kool 2V215 ct., witte kool 66V2 ct., savoye kool 5V210 ct., roode kool '25' '2 ct., komkommers 33V'2 ct., alles per stuk. Uien 71/2—10 ct., aardappelen S1/^ ct., po ters 21/2 et, snijboonen 9V2131/2 ct„ prin- cesseboonen 221/226 ct., suikerboonen 91/2 ct., tomaten 10—12 ct., roode libber 51/2 ct., zure bellefleur 8V2 ct., rozenappe len 61/27 ct., zomerbanketje 51/2 ct., prin- fcesse-noble 7 ct., soldat laboureur 61/2 ct., petite Marquérite 41/2 ct., beurré Hardy IO1/2 ct., beurré Antoinette 61/2 ct., marse- pijn 51/261/2 ct., gele beurré's 71/2 ct., duchesse William 8 ct., bonne Louise 6 ct., beurré d' A rem berg 51/2111/2 ct., due de Brabant 91/2 ct., maagdeperen 46V2 ct., beurré Dufour 9 ct„ beurré Durondeau 81/2 ct., alles per K.G. MIDDELBURG, 30 Sept. 1915. Ter graanmarkt was de aanvoer ruim, de handel vlug. Nieuwe Tarwe f 11.af 12.Zomergerst f 12.a f 13.Ronde bruine boonenfl9. a f21.—, Lange dito f 17.- a f 19.Witte boonen f 17.a 4 21.—, Kroonerwteu f16.— a flS.Maanzaad f29.— a f32.- Boter 70 a 78 ct, Particulieren 79 ct. Eieren Der 100 f7,60 a f0,Particulieren Eieren Veilings Ver. f7.60 part. f8.40 Eenden eieren f7.50 a f7.90. Ganzen eieren f0.a f0. Kalkoen eieren f0.a f0. Paulus Pentadiseieren f0. Olie en Koeken. Olie van Inl. zaad. Raapolie f 69,—Pa- tentolie f66,Lijnolie f33,— per H.L. a contant, per 6 w. fl hooger. Koeken van Inl. zaad. Raapkoeken f120 per 1040 stukszachte Lijnkoeken f 15,50 per 104 stuks; harde Lijnkoeken f 15, Ly «meel f15,— per 100 K.G. Noteering voor ljjnolie uitsluitend voor gebruik binnen Nederland. OOSTBURG, 29 Sept. 1915. Oude Tarwe f 11.50 a t 12.75, nieuwe Tarwe f 11.50 a 1 12.Rogge f a f nieuwe Wintergerst f 13.25 a f 13.50, Zomergerst f af—.-, nieuwe Haver f 11.50 a f 11.75, Kookerwten f 17.— a f 18.--, Voererwten f 0.— a f 0.—, Paardeboonen f a f Koolzaad fa falles per loo k/g' Maandag 27 September 1915. CHICAGO. Tarwe. De termijnmarkt opende prijshoudend a 74 c. hooger, September daalde tengevolge van grootere aanvoeren en wegens liquida- tiën, andere maanden stegen naar aanleiding van ongunstig weder voor de oogstbeweging en op hausse telegrammen van Liverpool. Later steeg de markt voor alle maanden wegens afneming der Europeesche voorraden, op de verwachting van exportzaken, wegens betere loco-vraag, tengevolge van contramine- dekkingen en wegens steun van haussiers. Het slot was vast. Sept. Dec. Mei 28 September 105 957, 9874 27 - 103 94 963/4 25 106V4 94Vs 97 24 1057, 95l/4 97V, NEW-YORK. Tarwe. De termijnmarkt was lusteloos. Loco vast 28 Sep. 27 Sep. 25 Sep. '24 Sep. North 110'/4 110 1111/, 111% Roode Winter 12474 122'/, 126 1247, Sept. Dec. 28 September 114 102'/, 27 1177» 101 25 1177a 1017a 24 1167, 102 V4 N. R. C. N.B. Ter Voorkoming van misverstand en ter beyofdetring van eed yjulgge ffic- peditie gelieve men alle voor de Redactie bestemde stukken, als berichten, ingezon den stukken e.a., te adresseeten aan de! Redactie van „De Zeeuw" te Goes en de advertentiën, andere voor <ie ad ministratie bestemde stukken en postwis sels aan de A dmiaisiratio Kan „De Zeear" te Hoes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3