Binnenland. Uit de Provincie. De man vroeg hun, waarop zij die hoop gronden. Stilte. Zij zwegen. Ook aan deze zijde dus rotsvast ver trouwen. Het moreel laat wederzijds dus niets te wenschen over. Wat dit aangaat, kan de oorlog nog wel jaren duren. Mogen spoedig andere factoren den doorslag geven en aan de naar rust smachtende volkeren den rede terugge ven. Een belangrijk interview. Wat Duitschland zich voorstelt! Een medewerker van de „N. Rott. Crt." te Berlijn had een onderhoud met den onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, den heer Zimmermann, die wan neer Von Jagow in het hoofdkwartier is, het departement leidt. De heer Z. betreurde het, dat het met Troelstra besprokene zoo geheel verkeerd is uitgelegd, en zeide, dat 'Duitschland er niet aan denkt Nederlands neutraliteit of integriteit of politieke of oeoonomische vrijheid te verkorten. Gelukkig zei de heer Zimmermann nog begint bij u te lande de over tuiging door te dringen, dat uw land van Duitschland niets te vreezen heeft. Wij willen goede vrienden en buren blij ven, en niets meer. In dit verband liet de heer Zimmermann uitkomen, dat men in Duitschland de stip te wijze, waarop Nederland zijp onzijdig heid heeft gehandhaafd en nog handhaaft, gaarne erkent. Het is, zeide de heer Zimmletrtnann. op het oogenblik nog niet mogelijk, aan te geven hoe na den oorlog de vier hou ding tusschen Duitschland en België; zal zijn. Het ijs een heel moeilijkje zaak. Er moet nog een oplossing worden ge vonden. Maai' één ding staat vast, ging hij voort: Duitschland moet er voor wa ken, dat Engeland niet de hand op België legt. België mag geen voorpost van En geland worden. Daar zullen wij voor zor gen. jWat er van Polen zal worden, is evenmin beslist als wat er met België zal gebeuren. Het ziet er naar uit, dat Bulgarije tegen Servië gaat beginnen. Roe menië en Griekenland zullen wel onzijdig blijven. Het is niet aan te nemen, dat Roemenië, dat zich niet metterdaad aan de zijde van de Entente heeft geschaard, toen üalicië goeddeels in handen van de Russen was en de zaak althans voor Oostenrijk-Hongarijé slecht leek te staan, het nu wel zal doen. Roemenië heeft door zjjn houding Duitschland gedwongen, nu ook tegen Servië op te trekken. Want het laat nog altijd geen munitie naar Turkije door, en wij moeten met Turkije verbinding hebben. Onbegrijpelijk, da.t Roe menië niet anders .heeft gehandeld! Het is toch zijn belang niet, dat de Rus sen zich te Konstantinopel vastzetten? Aan de Dardanellen staat het uitstekend. Wat de Turken daar verrichten is verba zend. De geest in hun leger' is voor treffelijk en het is uitnemend toegerust. Aan munitie is er- voorloopig geen ge brek. Er woi'dt in Turkije veel aange maakt, en de grondstoffen zijn er' nog voor. Of de Italianen aan de Dardanellen zullen meevechten? Niet waarschijnlijk. Ook niet, dat zij elders tegen de Timken in het vuur zullen komen. Aan hun strijd aan de Isanzo en aan de Tiroolsche grens hebben zij de handen vol. De aanval van Italië heeft den oorlog in Oostenrijk eerst waarlijk populair gemaakt. De houding van Bulgarije. Dat niet alle Bulgaren de houding van hun regeering goed keuren, blijkt o.m. uit rlen brief van kapitein Torkom, die bij het begin van den oorlog dienst nant in het Hussische leger. De brief is gericht aan minister Radoslawof en bevat o.a. de vol gende zinsnede: Indien de bestuurders van Bulgarije zoo blind zijn, dat zij zich verstaan met de Turken die, gisteren de Bulgarijen en thans de Armeniërs vermoorden, dan moet, voordat tegen Servië opgerukt wordt, het beeld van den Tsaar-Bevrijder, die Bul garije redde, onderworpen worden en op zijn plaats een diepe kuil gedolven wor den, om daar in te leggen alle Russen, die op den Balkan sneuvelden, alle Bul garen die stierven hij Lule-Rurgas, Tsat- sjaldja en in de andere gevechten en daar, waar de dood van den Tsaar-Be vrijder geschreven stond, moet het dank bare Bulgarije deze woorden graveeren: hier ligt het ondankbare Bulgarije". Ik zend door bemiddeling van den Bulgaar- sehen gezant te Petrograd, het Rulgaarsche St. George-kruis terug, dat ik trotsch op de slagvelden in Galicië heb gedragen en verbleek daarmede den laatsten band met het ongelukkige Bulgarije. Korte Oorlogsberichten. De Hu maait weet te vertellen, dat de Duitschers twee nieuwe oorlogsmachi nes zouden hebben uitgevondeneen ma chine om het ijzerdraad op een afstand te doen Smelten en een geblindeerde auto, welke inplaats vau wielen ijzeren poten zou hebben, een soort modern paard van Troje dus en dat over alle terreinmotei- Jijkheid met het grootste gemak zou zege vieren en de soldaten vlak bij de vijande lijke loopgraven brengen. Een Duitsch bericht spreekt het ge rucht tegen, als zou de rijkskanselier' met de gedachte rondloopen, om een ontijdi- •gen en «verijlden vrede mlet Engeland te sluiten. Von Kluck, generaal-overste, is 13 Oct. ,a ,s. 50 jaar .in militairen dien sit. De actie bij de Dardanellen. Dit het Turks-che hoofdkwartier wordt ge- - meld ln den nacht op den '27sten September ondernamen onze verkenning «patrouilles bij Anaforta een verxassenden aanval met bommen tegen de vijandelijke loopgTavien en (maakten ,meer dan vijftig geweiion, bajonetten en verrekijkers buit. Bij Ariboeroe brachten onze batterijen op den rechtervleugel, eten batterij van den vijand van drie kanonnen tot zwij gen en vernielden een kanon. Bij Sed-ul-Bahr is op deu 27sten op het geheele front wederzijdsch geweer vuur geweest. Op den linkervleugel had een artillerie- duel en een gevecht met bommen plaats. In het centrum trachtten ongeveer 50 vijanden aan te vallen. Zij waren echter nauwelijks eenige passen uit hun dekking gekomen, toen zij dooi* ons ,vuur ver nietigd werden. (De Test stormde naar de loopgraven terug. Den 27sten trof een van onze vliegtui gen met een bom een vijandelijke vlieg- tuigenloods op Lemnos. De beroemdste Russische militaire ylieger Jagellow 'heeft bij een verkennings tocht den dood gevonden. In Bulgarije zijn de ministère van financiën en handel afgetreden. De geallieerden hebben balans op gemaakt. van de overwinning in Noord- Frankrijk. Het stafbericht uit Parijs zegt: Het totaal aantal gevangenen bedraagt thans meer dan 23000; het geheele ge tal kanonnen, dat achter onze linies ge bracht is, bedraagt 79. Gisteren passeerden 17055 gevangen manschappen en 316 officieren door Cha lons om naar de interneeringskampen te vertrekken. Van 'het 0 o s t e 1 ij k oorlogs terrein. D® Duitsche groote generale staf meldt Bij de legergroep van Von Hindenbuig. De aanvallen ten Zuid-Westen van Duna- bui'g maakten vorderingen tot de Swen- tenmeren. Ten Zuiden van het Driswjaty- meer en bij Postany duren de cavalerie- gevechten voort. Onze cavalerie verliet, nadat zij de ope raties van het leger van Von Eichhorn door 'een oprukken tegen de flanken van den vijand met succes ondersteund had, de streek bij en ten Oosten van Wileika. De verlaten tegenstander deed niets. Ten Westen van Wileika weiden on voorzichtig oprukkende vijandelijke kolon- nes dooi' artillerievuur uiteengejaagd. Tusschen Smorgon en Wischnew blij ven onze troepen zegevierend voortruk ken. Bij de .legergroep van Von Linsingen. De Russen zijn tusschen lvonnin en de Putilowka teruggeworpen. Engelsche overwinning in Mesopotamië. ln het Lagerhuis las Chamberlain twee telegrammen voor van den Engelschen generaal, die in Meso potamië het bevel voert. Daarin wosdt gemeld, dat de Engelschen een belangrijk succes hebben [behaald in Mesopotamië. De vijandelijke vooruitgeschoven stelling bij Koetrel-Amara werd genomen met veel gevangenen en kanonnen. De vijand vlucht naai' Bagdad en de Engelsche troepen zitten hem op de hie len. pe operaties in België en Frankrijk. De Duitsche groote gene rale staf meldt: De vijandelijke doorbraakpogingen wer den op de fiuidige aanvalssectoren met verbittering [voortgezet. Een tegenaanval na een wederom mis lukten Engelschen gasaanval leidde tot de herovering van een gedeelte van het ten Noorden van Loos door ons opgege ven terrein. Verwoede Engelsche aanvallen pit ck> streek van Loos mislukten (met. zware verliezen dooi' den vijand. Herhaalde herige Fransche aanvallen in de streek van Souchez, en Neuvilllel weiden gedeeltelijk dooi' herige tegenaan vallen afgeslagen. Ook in -Champagne bleven alle vijan delijke doorbraakspogingen zonde!' succes. Haai' eenig [resultaat was,dat de vijand ten Noord-Westen van Souain over een uitgestrektheid van 100 meter nog niet uit onze loopgraven kon verdreven wor den. Onophoudelijke aanstroooiende Fran sche aanvalsgolven braken op den on- buigzamen tegenstand van Badensche ba taljons, van het reserve-regiment 65 uit Rijnland en Westfaalsche 158ste regiment infanterie. De zware verhezen, welke de rij and dool' de vaak herhaalde stormaanvallen tegen de hoogten bij Massiges leed, wa ren vergeefsch. De hoogten zijn voor en na door onze troepen behouden. De pogingen der Franschen om de bij de „Fille Morte" verloren loopgraven te rug te veroveren, mislukten. Het aantal gevangenen is toegenomen. In Vlaanderen zijn twee Engelsche vlieg tuigen neergeschoten. De inzittenden wer den gevangen genomen. De correspondent van het „Berl. Tagebl." op het Westelijk oorlogstooneel meldt De heldhaftige tegenstand onzer troepen op het Westelijk front heeft ook gisteren ben groot succes gebracht. De aanvallen der tegenstanders wielden niet alleen onder zware verliezen voor hen afgeslagen, doch het gelukte onzen troepen op enkele punten in een succes vollen tegenstand vooodeelen tfe behalen. Ook de voortzetting van de gevechten rechtvaardigt, zooals we vernemen, het volste vertrouwen dat wij daarvan koeste ren. Het is echter zeker, dat de strijd nog niet is afgeloopen en dat er nog geen beslissing gevallen ie. Ook is het duidelijk, dat er hier sprake is van een ernstige en heftige worsteling. De geallieerden .vechten thans melt djq uiterste krachtsinspanning een goed ge- organiseeiden en goed voorbereiden strijd uit, van den afloop waarvan voor hen veel, zoo niet alles, afhangt. Een nieuw preparaat voor het sterili- seeren van drinkwater is onlangs door een firma te Elberfeld in den handel ge bracht. Het is voornamelijk bestemd om gebruikt te worden door soldaten, die tijdelijk van hun troep verwijderd zijn, b.v. op voorpost staan. Wanneer men ge woon bron- ot rivierwater met dit apparaat behandelt, wordt het geheel gezuiverd van alle ziektekiemen. De behandeling is twee ledig: 1. het volkomen steriliseeren van het water door middel van een poeder, dat 75 pCt. chloor bevat. Deze bewerking duurt ongeveer 10 minuten2. Men strooit in het water een ander poeder, dat den onaangenamen reuk en den smaak van het chloor in 1 a 2 minuten geheel verdrijft. Het water kan hierna gewoon gebruikt worden; het heeft een lichte troebe- ling gekregen, maar hoeft, niet gefiltreerd te worden. Zeer vaak gebeurt het, dat granaten niet uiteenspatten, doch dat zij diep in den grond dringen en pas later, wan neer de aarde in hun nabijheid wordt omgespit, ontploften. Dit vonnt natuur lijk een niet gering te schatten gevaar voor den landarbeid, wanneer de vrede weer eenmaal daar is. Door mannen van de wetenschap is dan ook gezocht naar een middel, om zulke granaten op te sporen. Professor Caniille Guston heeft onlangs in gezelschap van een vertegen woordiger der Fransche Regeering in de nabijheid van Nancy proeven genomen piet ©en door hem voor dit doel uitge vonden wichelroede. Over het resultaat is men zeer tevreden. Tot op een diepte van 40 cM. worden er granaten mee gevonden. De geschiedenis van Italië zal naast de historische ganzen, die eens het Kapitool redden, nog een „histo risch schaap" moeten boeken. Dit dier, door een regiment Alpenjagers gevangen, werd in de loopgraven gehouden en daar als een talisman beschouwd. Het was bijzonder rustig, blaatte nooit en toonde bij het hevigste vuur niet de minste vrees. Op een nacht, toen de soldaten, gebruik makende van een 'korte gevechtspauze, in slaap gevallen waren, werd het schaap plotseling onrustig en begon luid le bla ten. De manschappen ontwaakten en kon den daardoor een in alle stilte voorbe reiden aanval van een regiment Oosten rijkers afweren. Zoo redde één schaap een heele com pagnie soldaten. Broederschap Notairissen. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering der broederschap had de be noeming plaats van drie nieuwe leden Ivan het hoofd lies tuur inplaats van de hoeren J. L. M. H. v. Wessem te Sittard, Joh. Pilaar te Goes, mr. F. v. d. Tuuk te Groningen. 1' i Gekozen werden de heeren 'J. J. A. Bauduin te [Maastricht, H. J. van Nou- huijs te Zierikzee en jhr. J. B. van An- dringa de Kempenaer te Haren. De volgende vergadering wordt te Maas tricht gehouden. i Excursie der Koningin. De Koningin maakte gisteren een iex- cursie-tocht. Met den gewonen sneltrein, waaraan de salonwagen was gekaakt, pas seerde H. M. het station Gorinchem. Van de enkele minuten, dat de trein stilstond, maakten velen gebruik om H. M. toe te juichen. De Koningin reisde door tot Leerdam, vanwaar H. M. per auto naar de forten te Asperen, en verder binnien door naar Vuren en Brakel ging; een der salonbooften van Fop Smit bracht H. M. naar de over- zijtde der rivier, alwaar verschillende plaatsen werden bezocht. Te ongeveer half vier ging de Koningin per boot weer naar Gorinchem om per auto naar het station te rijden en te 4.03 per gewonen sneltrein weer naar Den Haag te vertrekken. Papierfabrieken stopgezet. ln de Pekela's wordt de stopzetting dei- papierfabrieken verwacht wegens gebrek aan wollen dekens, bij de fabricatie be- noodigd. Sluis in 't donker. De correspondent te Sluis van De Tijd schrijft het volgende over het ontbieken van gasverlichting te Sluis: Wat zoo lang verwacht, gevreesd en gehoopt werd door sommigen, is dan toch eindelijk gebeurd. We zitten van avond te Sluis in 't donker. De .gemeente betrekt haar gas van Brugge en lot nog' toe liet de levering niets te wenschen over, schoon elke com municatie met het bestuur der fabriek verbroken was. Laatstleden Zondag, kon de gasfitter van Sluis echter, zelfs met pompen, niet den minsten toevoer verkrijgen en moest aldra jot het inzicht komen ,dat. de ge meente 's avonds zou donkeren. De mare ervan verspreidde zich na tuurlijk ondanks het gas, dat we niet kregen als een loopend vuurtje door de stad, door de jongelui met onbeschrijf lijke geestdrift vernomen, door de ouderen uïet zorg. Al spoedig zag men ze loopen met oude lampen, lampenglazen, katoen, kannetjes petroleum enz. De eenige winkel, die petroleumlampen verkoopt, zag zijn voor raad in een half uur verkocht. De „Auto maat" rukte met zijn overgebleven voor raad uit en direct kwamen van alle kanten de vrouwen met hun ledige kannen aan- geloopen om ze tegen volle te ruilen. Maar de militairen waren er ook nog! De ba rakken branden niets dan gaslampen, die nu ook 'door petroleumlichten vervangen moesten worden. Dies... werd de „Auto- maat"-voorraad in beslag genomen. Vrou wen vertoonden hun minder gelukkige buren zegevierend de onder stof en vuil op een zolder teruggevonden oude lamp. Een ander kon niet uitgesproken raken over 't „stom .geluk", dat ze toevallig nog twee liter jn huis had. „Petroleum" bedoelde ze waarschijnlijk. Soldaten flans ten en lachten van pret, omdat je nou vanavond „overal vrijen" kon, daar na tuurlijk ook geen straatlantaarn ontsto ken zou worden. In de café's zat men alle mogelijke zaken te verzamelen die desnoods licht konden geven, waarbij de bezoekers 's avonds over de oorzaken van de donkerte konden philosopheerffli. Tegen zes uur begonnen de grappenmakers en jongelui reeds op hun horloge te kijken en zich te verwonderen, dat 't „vanavond zoo Iaat donker" werd. Een kwartier later merkten ze aan den kastelein op, dat ze niet meer zien konden en absoluut be hoefte aan het een oi andere licht ge voelden. Met het gevolg, dat te halfzeven, 'n half uur voor normalen tijd, overal de walmende petroleumlampen, fantastische lampions en flikkerende kaarsen 'n ellen dig licht verspreidden. Men maakte hier en daar roerende too- neeltjes mee van met zooveel blijdschap teruggevonden lampen, die nu bleken te lekken, of waarvan de brander niet meer schroefde, of de katoen niet opgedraaid kon worden en nog veel meer van die ellendige dingen. De jongens dolden de straat over met allerlei vreemde hoofd deksels, welke met een brandende kaars waren „opgesierd". De meisjes lachten en joelden en waren schichtig „als katjes in den donker". Waar ik ook kwam, overal glinsterden me die dansende petroleumlichten tegen, die gewoonlijk slechts op tafels geplaatst werden, zoodat het licht juist manshoog te stond. Op 't laatst zag ik dan ook niets meer dan die flikkerende dingen, met het gevolg, dat ik al gauw „.huis-toe" was om m'n oogen daar wat rust te geven. Hoe lang gaat dat grapje duren? We gissen hier ook maar naar de oor zaak. Willen de Duitschers niet langer den uitvoer van gas toestaan, willen zij wellicht ook Sluis eens „dwars" zitten, het dooi- hen zoo gehate vermeende „spi- onriennest", of heeft een der vele ge worpen bommen van de laatste dagen misschien de gasfabriek van Brugge ge troffen? Tot nu toe weten we er niets van. 'tls voor vele meisjes anders een lee- lijke geschiedenis. In goed vertrouwen op het gas, hadden ze fornuis en petroleum lampen opgeruimd. Dezulken kunnen na zelfs niet koken en zullen zich ook weer lampen moeten aanschaffen. En als ft. lang blijft duren, zal ik er ook nog toe moeten besluiten voortaan alleen 'bij dag te schrijven, hetgeen mis schien nog niet het slechtste gevolg van donker-Sluis zou zijn. Bij K. B. zijn benoemd bij het re serve- pers o nee 1 dei' landmacht tot reserve 2e luitenant bij hun korps bij de infan terie de vaandrigs A. P. Bliek van het 14e; P. Tazelaar van het 13e; D. Boo- gerd, C. J. A. Blankere en S. H. v. Gro ningen van het 3e; P. Huyssoon van het 5e. Bij K. B. zijn benoemd bij het col lege van (Regenten over bet Huis van Bewaring te Middelburg tot voorz. jhr. nu'. W. H. Snouck Hurgronje, en tol lid H. van Oordt, 'directeur van 's Rijks Wa terstaat, aldaar. De reserve-sergeanten (Th. H. F. Kok en J. F. Hoogesteger, van het regiment jagers, zijn benoemd tot vaandrig bij het 3e regiment infanterie. Vergadering van den „B o n d s r i n g West-Z uiid-Beveland en Noord- Be vel and". Men schrijft ons uit Nisse: Het was gisteravond voor vele bonds- vrienden een aangenaam oogenblik. Im mers we mochten weer eens een genoeg lijke ling vergadering houden. Niettegen staande den slechten weertoestand eit de regen den geheelen dag in stroomen neergutste, waren toch nog een mooi aantal vrienden opgekomen. Even over zes opende de voorzitter de vergadering. Hij liet zingen Ps. 891 en ging voor in gebed. Daarna las hij hoofd stuk 1 uit het boek Ruth voor; sprak zijn dankbaarheid uit over de trouwe opkomst, en moedigde de vrienden aan niet te verslappen. Hij: wees er op, dat hien tegenwoordig, in dezen ernstigeri toestand, de „Jongelingsvereeniging" wel eens te veel op den achtergrond schuift. Dit mag niet. Juist thans is het noodzake lijk met volle kracht voort te gaan. Niet versagen, maar voort te varen, in do kracht onzes Gods, in dezen, onzen schoo- nen arbeid, zij onze leus. Ook maakte hij bekend, dat de ring een groot verlies had geleden in bet aftreden van onzen ijlve- rigen, actieven en bekwamen secretaris, den heer S. Melse, en dat in zjjfa plaats voorloopig is gekozen vr. J. C. Klooster man van 's-Gravenpolder. De notulen der vorige vergadering wei den onveranderd goedgekeurdeu als plaats voor de volgende vergadering Hein- benezand aangewezen Na deze huishoudelijk» zaken kreeg vi'. Lokerse van Heinkenszand de gelegen heid zajln opstel voor te lezen. Het was getiteld: „Strijd en Roeping". Hij wees er ons ten eerste op, dat alle bestaan en leven zijn oorsprong vindt in Goden ten tweede, dat de zondeval de harmonische eenheid in het leven der schepselen en tusschen Schepper en schep sel verbroken heeft, om ten derde ons te bepalen bijl de waarheiddat er alleen door de hei-scheppende genade Gods her stelling en bevrijding van de zonde moge lijk is. Op dit inhoudrijke onderwerp volgde een aangename gedaclitenwisseling. waar na de voorzitter den inleider dank zeide voor zijln werk en liet woord gaf aan vr. J. C. Kloosterman van 's-Gravenpolder, die een onderwerp leverde over „Ruth". Hij verdeelde het in drieën en stond achtereenvolgens stil bij: 1. Ruth's toe treding tot Gods volk; 2. Hare loutering; en 3. Do zegeningen, die zij genoot ter- wille van haar geloof en leven; welke gedachten hij1 ach tel 'een volgens ontwik kelde. Ook op dit onderwerp volgde een drukke en aangename bespreking. De voorzitter bedankte allen voor hun trouwe opkomst en de inleiders voor hun werk. Daarna sioot vr. J. C. Kloosterman, na het zingen van Ps. 72:11, deze gezellige en leerrijke vergadering nuei dankzegging. Middelburg. De spelleiderscursus al hier zal 9 October worden geopend, er ga,ven zich 45 dames en heeren voor deelname op. Bij slecht weder wordt in een der gymnastieklokalen op de Groen markt en bij goed weer in de Rijschool cursus gehouden. Gisterenavond is op den Seisdam een voor een rijtuig gespannen paard op hol geslagen, het rende langs de Houttui nen, de Schoorsteenvegers si ngel en de Winterstraat en kwam op het Vlissingseh ,\V!agenplein tot staan, doordat het rij tuig tegen den Kanaaldijk aanreed en om viel. Het rijtuig was nog al beschadigd, maar persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. Sedert dien brand in de Gortstraat wordt de koperen straalpijp van een wa- terleidingsLang vermist. Zij, die inlichtin gen kunnen geven, waar die pijp is. wor den verzocht dit te melden op het po litiebureau of aan de stadschuur. Goes. Dezer dagen heeft zich op Zuid- Beveland een districts-c omité gevormd voor propaganda voor de Vrije Universi teit- Jat verlevendiging van de propa ganda voor deze bekende Hooger Onder wijsinrichting is dooi' bedoeld comité ts- gen Dinsdagmiddag 2 uur in de Melk- salon van den heer De Witte een ver gadering belegd. Allen, die belangstellen in den arbeid van de V. U., worden opgewekt deze bijeenkomst bij te wonen. Bij beschikking van den (Minister van Landbouw is voor het tijdvak van 1 Oct. tot 30 Sept. 1916 bij den dienst dea' Rijkslandbouwproefstations benoemd tot analiste mej. J. A. Verhoeven, thans leerling-analistebestendigd als analiste mej. J. A. Tollenaar, en benoemd C. Veer- dig. lerseke. Gisteravond trad in de Geref. Kerk voor de Geref. Jongel. Ver. alhier pp Kapelle-Biezelinge's pastor ds. R. A. Knoppers met een rode over: „Een taeken des tijds". Nadat de samenkomst geopend was met het zingen van Psalm 897, las spreker Psalm 2 en ging hij voor in gebed. Tot het eigenlijke onderwerp komende, bracht de redenaar de toehoorders naar bet ter rein van het denken en bepaalde hen bij het anarchisme, lo. Als wetenschap pelijk stelsel. 2o. Als politiek stelsel. 3o. Als Christelijk anarchisme. 4o. De roe ping der geloovigen tegenover deze lee ringen. Ln den breede toekende hij ons de ge schiedenis [van het anarchisme; (Plato, Wederdoopers, enz.), verder hlet weten schappelijk stelsel, opgebouwd door den Franschman Proudhon, en gepopulariseerd door den Rus Rakounin. In foreche trekken schilderde hij den aanwezigen den inhoud van het weten schappelijk en politiek stelsel, of met an dere woorden „het anarchisme van het woord en dat van de daad". Met feiten toonde spreker aan, tot wel ke consequenties de theorieën der ge leerden geleid hebben en hoe de tegen woordige stand van zaken is. Als zeer gevaarlijk wegens het z.g.n. Christelijk etiket stelde hij het Christe lijk anarchisme aan de kaak. Dit stelsel, verdedigd in ons land door Lodewijk van Mierop, wil wel eenigszins in over eenstemming met de ideeën van Leo ToLstoï, geen omverwerping van het ge zag dooi' bruut geweld, maai' een „nieuw: gemeenschapsleven door Christus ge boorte in eigen binnenste". De voosheid dezer frase werd allen duidelijk door de analyse van den inhoud. Eindelijk werd met bewijsplaatsen uit de Heilige Schrift en hier kwam de predikant in den spreker vooral naai- vo ren het anarchisme bestreden len ons standpunt met nadruk vastgesteld. In juist gekozen woorden eindigde de boeiende redenaar zijn rode. Het gehooide, afgewisseld met psalm gezang, werd met onverdeelde aandacht aangehoord. Waar het socialisme reeds zoo vaak be streden is, was het een goede gedacht» van den spreker, om deze nog gevaarlijker richting der geesten te belichten. Met dankzegging sloot ds. Knoppers samenkomst, waarna de vele aanwezige» hun vaste of 'tijdelijke vroning opzochten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2