Buitenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. bondenen voortgezet, dan zal die voor- Ioopig wel het karakter hebben van een telkens onderbroken opmarscli. Voetje voor voetje vooruit, en tusschen elke twee voetjes een week pauze. Zooals gezegd ,de toestand is de laat ste dagen vrijwel onveranderd gebleven. Op verschillende punten zijn de Duitschers tot tegenaanvallen overgegaan, maar daar zij blijkbaar zuinig moesten zijn met de munitie, leidden deze tegenaanvallen tot niets. Alleen in het Argonnerwoud hebben zij van zich doen spreken en der bondgenoo- ten successen nagenoeg geneutraliseerd. In het Oosten is de toestand nog on geveer dezelfde gebleven. De Oostenrijkers hebben bij Luzlk weer met sucoes gestreden; deze stad is ech ter nog in handen der Russen, ofschoon dezen reeds op het punt staan haar weer te ontruimen. Wat de belangrijke Russische succes sen in Wolhynië" betreft, wordt nader bewijs van Petrograd gevraagd. Er zijn n.l. ernstige redenen om te vermoeden dat de fantasie de opstellers der nieuwstijdingen parten heeft gespeeld. Op het Oostelijk oorlogsterrein Noor delijk van de moerassen is geen belang rijke verandering ingetreden. De Duit schers hebben weer eenig sucoes gehad bij hun hardnekkig pogen om zich van Dünaburg meester te maken. Een nieuwe vooruitgeschoven stelling ten Zuid-Wes ten van de veste werd den vijand ont rukt. Stap voor stap maken de Duitschers hier slechts vorderingen, maar zij komen vooruit en langzkam schijnt de verbit terde Russische tegenstand af te brok kelen. Nadat we dit geschreven hadden kwam het bericht, dat Luzk weer in handen der Oostenrijkers is. De operaties in het westen. Een correspondent van de „Köln. Zeit." Ln het Champagne-kwartier meldt om trent de jongste gevechten in die streek het volgende Hoofdkwartier, 27 SeptemberDe ge vechten in Champagne zijtn van de zwaar ste soort. Bijizonderhieden kunnen nog niet gemeld worden, maar het totaal resultaat is, dat Wijl het front behouden hebben. Gisteren sprak ik nog den opperbevel hebber, die verklaarde, dat de Franschen een ongekenden aanval gedaan hadden, die met de uiterste energie doorgevoerd en gepaard ging met ©en artillerie-gevecht, zooals hijl er nog geen had meegemaakt. Een beslist succes zal dit offensief in geen geval hebben. De gewonden en de afgelosten, die van het front kwamen, waren overdekt met Champ agnestof. Zij vertelden van de bui tengewone woestheid van het gevecht, zoowel bij de artillerie-duels als bij den strijd van man tegen man in de loop graven. Zij erkennen de bravoure en do hardnekkigheid, haar mee de tegenstander vecht, maar hun eind-woord is altijid: „Er door komen wijt niet!" Vandaag sprak ik den opperbevelhebber weer. Hij zeide me: „De nacht is goed verloopen, wij hebben alles behouden, ofschoon wij een groote ovennacht gecon stateerd 'hebben". Volgens den cones pondent van de „Daily Mail" was de Fransche en Engel- sche aanval voorbereid door een onge kend verbnük van munitie. Men schat dat gedurende liet driedaagsche bombarde ment der Duitscbe versterkingen meer dan 1 millioen granaten gebruikt' werden. Dezelfde correspondent meldt, dat de Duitschers thans in alle haast reserves naar Champagne brengen Vluchtelingen in Rusland. Een Duitsch officier, die de gevechten bij Brest-Litowsk meemaakte, schrijft over de ellende van de Russische vluchtelingen het volgende aan de „Deutsche Tages- zeitung," Van BrostLitowsk af was voor het Russische leger slechts één landweg over gebleven voor den terugtocht clooi' de brteede Rokitno-moerassen, de weg ten noordoosten over Kobryn naar Minsk. Deze weg was de eenig© dam door het moerassenland. De Russen hadden ervan gebruik gemaakt om in verschillende co lonnes, dicht naast elkaar, te marcihee- rten. Bij deze kleine bewegingsvrijheid en de haast moest hun het leger van mee gesleepte burgers lastig geworden zijn en dus grepen zij het laatste verschrikkelijk© middel aanzij lieten de arme menschen liggen op den eindeloozen landweg. Onze troepen volgden den vluchtenden vijand op dezen zelfden weg, dicht op de hielen. Dag en nacht gingen onzo marsch- en trein-colonnes over dezen weg. De weinige plaatsen, waai" men water had kunnen vinden, waren reeds leeg en het kleine beekje, dat men vond, was on voldoende voor de noodzakelijkste verfris selling van onze troepen, die in de bran dende zon geforceerde marschen langs den stoffigen weg moesten doen. De dor pen aan weerszijden van den weg waren platgebrand. En in deze omgeving waren de burgers achtergelaten. Ontelbaren la gen versuft langs den weg. (Zij zaten bij hun kommerlijk huisraad, dat zij mee genomen hadden. Vrouwen en kinderen snikten handenwringend. Om hen heen de laatste huisdieren, kalveren, varkiens en schapen. Alles doodmoe. Hoe hooger de zon steeg, des te brandender werd do dorst. De voortdurend opwervelende stof droogde de kelen nog meer uit. En ner gens was water te vinden. In hun wan hoop lieten velen alles liggen an gingen op weg. Zij lieten huisraad en vee in den steek en liepen door de moerassen. Zij wilden weg uit deze omgeving tot eiken prijs, waar het spook van den hon gerdood en versaiachting hen dreigde. Dit was op den eersten dag. De nacht liet zijn schaduw vallen op de ellende langs den eindeloozen weg. Velen van hen, die te voet liepen naar het einde van dit verschrikkelijke moerasgebied, bul len misschien redding gevonden hebben. Den volgenden morgen zagen wij vele verlaten wagens, vol geladen en ook ver- faten kampen, bezaaid mét kussens, de kens en matrassen. Daarnaast lag hef vee omgekomen. De paarden nog ln bef gareel. De varkens hadden in hun doods strijd gaten gegraven in den grond en waren in hun eigen graf omgekomen. Hiei' en daar bewoog zich nog een dier, stak den kop omhoog, steunde nog dof, stond met inspanning van zijn laatste krachten op en tuimelde dan weer neer. Het was een gruwelijk veld van lijken, mijlen ver langs den weg, onophoudelijk nieuwe ver schrikkelijke tooneelen vertoonend. Elke twintig pas lag links en rechts van den weg een dood dier. Wij trokken langs een reusachtig kerkhof van niet begraven dierenlijken. Zoo gruwelijk hadden wij de ellende van den oorlog nog nooit aan vreedzame, onschuldige beesten, gedemon streerd gezien. Verder gingen we. De middagzon brandt. Een verpetsende lucht hangt er in da zware, drukkende atmosfeer. Elk levend wezen snakt in deze woestenij naar scha duw en water. Opnieuw ontmoetten wij scharen van burgers, in doffe wanhoop liggend aan den kant van den weg. Hier was het noodlot, al erger geworden. Zij staren ons versuft aan uit hun holle oogen. Hun heiligenbeelden hebben zij rondom zich opgesteld. Vrouwen wentelen in krampen op den grond, kinderen kreu nen zwakjes. Een grijsaard met wuivend hoofd- en baard ha;# leest in een boekje en bidt dan zacht voor izich hejpi. De dood. sluipt hier rond. Op den helderen 'zonnedag, te midden van een voorbij trekkend leger van millioenen, houdt hij langs den straatweg een rijken oogst. Een grijsaard in dekens gehuld, ligt op een verlaten lager. Zijn lotgenooten hebben hem alleen achtergelaten. De zon brandt onbarmhartig op zijn verwelkte gezicht, zijn trillende wasachtige handen, die hij met laatste krachtsinspanning ons tege moet strekt. Hij zal spoedig uit zijn lijden verlost zijn. Naast een ver-laten wagen zit een kleine blonde jongen. Bleek, meer dan bleek ziet hij er uit. Zijn wit handje, zonder bloed, speelt voortdurend met het mulle zand van den weg. Zijn beweging is als do slinger van een klok, zoo regelmatig. Hij ziet ons met, zoo is hij in zijn spel verdiept. En stoelend zal hij sterven, ver van zijn vader en moeder, die hem ver laten hebben. Een kleine open plek, iets op zij van den weg, omzoomd door laag kreupelhout, is het tooneel geweest van ©en sterven op groote schaal. Hier liggen wild door elkaar stukken van wagens met de over blijfselen der meubels, paarden- ©n var kenslijken in groote bloedplassen. Hier) oogstte niet de bleeke dood van hongter en dorst. Hier sloeg de oorlogsdood zijn slag. Hier hadden kozakken hun land- genooten gedwongen barricades te bou wen van hun wagens, waarin zij zich verbergen konden bij het naderen van den vijand. Hier achter dezen levendien muur loerden zij. De aanwezigheid van vreed zame burgers met. hun vee bij de wagens moest de Duitsche patrouilles in een val lokkenDe zicli verborgen houdende ko- zlakken lieten de Duitsche voorhoed© voor bij trekken. Eerst toen de artillerie en in dichte gelederen de infanterie kwam, knetterden de verborgen mach ine geweren en kaïbijnen en zonden op kleinen af stand hun hagel van ijzer in de Duitsche troepen. Spoedig echter beantwoordden de Duitschers dit vuur. Van alle kanten-sloe gen de Duitscbe granaten in den levenden' vierhoek, alles vernielend, alles doodend. De kozakken hadden het onmiddellijk op een loopen gezet. Hun onschuldige landslieden trof echter het harde, niet af te wenden lot. Stom, met vast op elkaar gebeten tan den, gaan wij langs deze tooneelen. Het is niet onze schuld Korts Oorlog sberiohton. Kwestie van gewoonte. Een bijzondere verslaggever van de Matin heeft een bezoek aan Reims gebracht en ver telt nu van- de rustige heldhaftigheid van de vrouwen van Reims, die er sinds een jaar voortleven in de open, onversterkte stad, die sinds dat jaar aan een bijlkans dagielijksche 'beschieting blootstaat. „Op elk uur van den dag- of van den nacht, iedere minuut, iedere seconde kan er op den hoek van de straat, dien gij om slaat, midden op het plein, dat gij! over steekt, in de kamer, waar ge in woont, een kleine, een middelsoort, of een groote granaat neerkomen". Men moet stevige zenuwen hebben, om een jaar lang zoo'n leven t© kunnen leiden, had de man van Matin gezegd. Kwestie van gewoonte, antwoordde een meisje van vijftien jaar hem. Fransche vliegeniers in Rusland. Leonard Adelt, de oorlogs correspondent van het Berliner Tageblatt hij het Oostenrijksche perskwartier, schrijft dd. 24 Sept.In de tegenwoordige gevech ten aan het Oost-Galicische en Wolhy- nisehe front zijjri, na een lange pauze, weer vijiandelijke vliegeniers in groote hoe veelheid te zien geweest. De dapperheid, waarmee deze vliegeniers opereerden op kleine Fransche ren-eendekkers en ook bp groote tweedekkers, zoo vermetel, dat zij, vliegend boven onze linies, dooi een plotseling dalen bet vermoeden wek ten, dat zij getroffen waren, om dan echter onmiddellijk daarna op geringe hoogte heter te kunnen verkennen leidde tot de veronderstelling, dat wij hier niet te doen hadden met Russen, doch met Fran schen. Dit is juist gebleken. In drie toe stellen in den laatsten tijid door ons om laag geschoten, zaten vier Franschen. F r a n s c h schip getorpe deerd. De Lokal Anz. bevat een be richt uit Duinkerken, meldend, dat het Fransche schip „Saint Pierre" in den nacht "van 22 op 23 Sept. in het Nauw van Calais is getorpedeerd. Het schip is zeer snel gezonken. De kapitein en vier man der bezetting werden gered. Achter d e f r o n 11 ij n. Het is weer stil geworden aan het front in Vlaan deren. Was Zondag het kanonvuur nog tamelijk hevig. Maandag en heden hoorde men het nauwelijks. Velen houden dit voor een teeken, als zou het offensief tot staan zijn gebracht. Men zou eiken dag opzien barend nieuws willen hebben. Vooreerst moet van weerskanten orde worden ge bracht in de gelederen. Verliezen dienen te worden aangevuld, geschut verplaatst. Men versterkt de nieuw betrokken loop graven. Ook werkt het weer tegen. Maan dag stormde en regende het geweldig. Wie den aard van het terrein bij Yperen kent, weet hoe men er werken en worstelen moet in het slijk. Veel teekenen wijzen op nieuwe aanval len. Rousselaere en Kortrijk zijn vol sol daten. De hospitalen te Brugge zijn Zon dag ontruimd. Van het eigenlijke Yser- front komen de gewonden hoofdzakelijk te Ostende en Brugge aan. Er is daar weinig gestreden en dus was de aanvoer van gewonden te Brugge Zaterdag en Zondag niet groot. Toch maakt men plaats; alle nog aanwezige gewonden zijn naar Duitschland gezonden. De bezetting van veel steden, hoe klein zij; ook reeds was, werd nog meer gedund. Al deze teekenen wijzen er op, dat de Duitschers op eert hevigen tegenstand voorbereid zijn. Voortdurend, wordt het kustgebied en de stad achter het front door talrijke aertoplanen verkend. (Tel.) tDe Engelsche sloep Ventmor van Grimsby is gezonken. Koningin Elizabeth in de loopgraven. Een bericht uit Havre meldt: Dezer dagen bezocht koningin Eli zabeth de loopgraven van de eerst© linie. De soldaten bereidden II. M. een geest driftige ontvangst. De koningin onderhield zich met verscheidene soldaten en maakte een wandeling van meer dan G mijlen langs het front. Plotseling begonnen de Duitschers een hevig bombardement der loopgraven. De koningin verloor geen oogenblik haar koelbloedigheid en werd door officieren en manschappen naar een schuilplaats, onder den (grond, gebracht. Daar bleef H. M. tot de regen van shrapnels had opgehouden. Van het Z u i d e 1 ij k o o r 1 o g s- terïein. Uit Weenen: Aan het Dolomieten-front werd een aan val van den vijand tegen den Col di Bois mét handgranaten afgeslagen. Gisteren beschoten de Italianen opnieuw het Roode Knus-hospitaal in Göxlzl met ongeveer 50 granaten, niettegenstaande het feit, dat het gebouw, hetwelk nog niet geheel ontruimd kon worden, nog de Roode Kruis-vlag clroeg. In den Doberdo-sectoX yerijdelde ons vuur een aanvalspoging van den vijand tegen den Monte di Seibusi. De operaties tegen Servië. üp het Zuid-Oostelijk oorlogstooneel verstoorde de Weensche artillerie de ver- sterkings-arbeid aan de beneden-Save. Het vestinggeschuit van Belgrado loste enkele schoten op de stad Zenuin (Sem- lin) zonder echter te treffen. De actie biji de Dardanel 1 en. Het Tnrksche hoofdkwartier deelt mede: Op liet Dardanellenfront is de toestand onveranderd. Onze verkennings-afdeelingen, die naar verschillende richtingen waren uitgezon den, lokten twee vijandelijke verkenning-s- patrouilles bij Anaforta en in de omgeving van Kerevesdere in hinderlaag en namen ze gevangen. Andere deden verrassende aanvallen op de vijandelijke loopgraven, maakten gewe ren, muinitie, veldtelephoon en pioniers- gereedschappen buit. Verder niets nieuws. Brand Vessels op 't oorlogspad. Onder dit opschrift bevat de „Volkstem" liet volgende verslag uit M or gen z,en (di strict Ermelo) Heden was ons dorpie vol mens©; die Nat. Partij sou 'n publieke bekeringsver gadering hou en mrn. Brand Vessels, die Vrijstater met die leo-stem, mnr. Wal ter Olivier, die Organiserende Sekreta- ris van die Nat. Partij, ex-polisie-man en staf-offisier, en mar. E. Dommisse, voorsitter van die Nat- Partij vir die kies- afdeling van Ermelo, kommissie-agent, ma joor, ens. ens., was die apostels. Mnr. Willem Steyn van die Standerton distrikt, ex-Volksraadslid ens., werd tot voorsitter gekies. Meneer Vessels het ongeveer 2 uur lank gepraat; sij boeiende manier van spreke het bijval gevinde en het ons ook nie moeg gemaak nie, hoewel hij soms 'n onderwerp baje langdradig kan behan del maar hij het dan ook gesêsij doel is om lig op die donker plekke te gooi en alsoi clie Volkswil die kans te gee om te segevier. Hij het met ons uit die ou kolonie begin en probeer om so hartroe rend mogelik ons volks-geskiedenis te be- handel; die voortrekkers-bloed, die moe der-tra ue en kindergraffies het dan ook dikwels moes diens doen om 'u sagte plekkies hier in die 'binnenste van ons Afrikaner-harte, aan te roer; ons moes voel; want als ons voel dan sal ons dalk ook glo wat hij te verkondige gehad 't. Hij het ons vertel dat die tuig die ou' perd baje skaaf en dat die tuig bo'enop ook nog te klein en nauw gespan is vir die geskaafde perd. lnplaas dat die drijwer afklim, gebruik hij nog onmeedogenloos die sambok ook dikwels I „Maar ik het dit te doen met die kar, hoe die kar moet vooruit gaan, en als die drijver nie kan drijf nie en nie die tuig, wat so skaaf, kan reg maak nie, laat hom dan afklim en 'n ander drijver die kans gee." Mnr. Vessels sè hij is ook geen aanhanger van persone nie, dit kom bij hom nie daarop aan nie wie die leier is nie, so lank1 als die Volkswil nie kan regeer; en dit gebeur tans nie, want die Regering is te Imperialistics, dit is duidelik bewese deur die Koelie-wet en D.S.W.-ekspedisie. Hij het ons vertel van die verwaarlosing van ons Taal en Tradisies en dat die Regering met sijn éénstroom politiek besig is om ons volk deur die engelse te laat opsluk. En om dit skerp-duidelik aan ons voor te stel, het hij ons 'n storietje vertel van 'n muis en 'n slang wat saam Vir 'n Sekretaris vo'el in 'n gat gevlug 't, daar was konsiliasie die enigste redmiddel en die enigste konsiliasie was dat die slang die muis moes misluk maar die muis het geweier. Die doel van die toespraak was egter bekering tot die Nat. Partij en genl. Tobias Smuts moes ook 'n skoot virbij- kom. Die eleksie is aanstaande en door is stemme nodig. Jullie moe genl. Tobias Smuts tot verantwoording vra, want hoor, wat het hij gesê in die Parlement! „Ik weet dat dit mij setel sal kos, maar ik is hier om die Regering te vertegenwoor dig en te dien en nie die volk nie." Die apostoliese sending Van die Nat. Partij het hier net oor-diep gegaan, hart diep nog nie. Vie weet wat Dr. Steen kamp, die dokter in die GoldgeleerdbeidI, hier sal uitvoer. Ons wag vir hom en ons sit klaar vir hom. Door den Commissaris der Konin gin zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Sluis, de heeren A. Hubregtsen (en J. N. Metó en in de gemeente Rilland-Bath d© heeren L. van Weele en J. Blok Jlz1., ter voort- fciening in -de vacatures, welke opi 31 December a.s. lOntstaan. Middelburg. Gisterenmiddag werd ont dekt, dat op een plaats van de puinhoop; van de woning van den heer Baan in de Gortstraat, welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag afbrandde, weder hevig rookte. Het bleek daar te smeulen en emmers water moesten gebruikt wor den om hieraan een einde te maken. Dat het zoo lang na den brand nog smeulde, is met de vele regenbuien die de laatste dagen hier vielen, zeker wel bijzonder. Goes De heer D. G. v. d. Meer Mohr, alhier, is 'gesteld ter beschikking van den GiOuverneurt-Generaal om te worden aan gesteld tot administratief ambtenaart voor Java en Madoera. De werkvrouw van den heer G. E., mejuffr. D., had gisteren het ongeluk door een zolderluik te vallen. Bewusteloos en met een bloedende wonde aan 't achter hoofd door den heer en mej. E. opge nomen en aanvankelijk verbonden, mocht zij spoedig weder bijkomen. De onmiddel lijk ingeroepen geneesheer achtte voorloo- pige verpleging bij den heer E. noodzake lijk. De toestand is echter zeer bevredi gend. Wissenkerke. Maandag hielden de Bur gemeesters van de gemeenten op Noord- Beveland te Cortgene een vergadering, welke ook werd bijgewoond door den Voorzitter van de Goesche Slagersvereeni- ging; en waarin besloten werd om in verbinding met Goes regeeringsvarkens te betrekken. De Noord-Revelandsche slagers worden nu van uit Go-es van spek voor zien. Daar zorgt men voor aankoop van de regeeringsvarkens evenals voor de verplichten aankoop van varkens uit de omgeving. Natuurlijk zijn de slagers ver plicht voor vastgestelde prijzen te ver- li oopen. Driewegen. De raad vergaderde 25 Sept. Present 5 leden, afwezig de Dreu en Vaar. De gemeentebegrooting voor 191G werd vastgesteld in ontvans en uitgaaf elk op f 14820.911/2. De begrooting voor 1915 werd gewijzigd, ook werd daarin af- en overgeschreven. Op een reclame hoofdelijken omslag werd afwijzend beschikt. lerseke. Den mosselschippers op Mee he len en Leuven is de toegang tot dezie steden sinds enkele dagen verboden. En do daar aanwezige schippers zijn een 4-tal dagen daar opgehouden. Allen, die- anders gewoon zijn te Mechelen te lossen gaan nu naar Brussel. Gevreesd wordt voor overvolle markt aldaar. Van lerseke alleen zijn Maandag en Dinsdag een-30-tal sche pen naar Brussel vertrokken. Het kan niet anders of velen zullen slechte zaken ma ken en roet bedorven visch aankomen. 's Heer Abtskerke. Hedenmorgen om streeks half vijf ure ontstond een begin van brand op de hofstede bewoond door de Gebrs. van Stee, in deze gemeente. Door het spoedig optreden der huisgenoo- ten en buren werd de brand beperkt tot de keet en bleek de hulp van de brandweer van 's Heer Arendskerke, die reeds was ingeroepen, onnoodig. - Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Barneveld, H. Japchen te Loon op Zand; te Veenendaal, II. A. de Geus te Wezep; te Kedichem (toez.), H. IV. Bloemhof!', cand. te Noordbroek. Bedankt voor Aalst door II. Japchen te Loon op Zand. Op 12 October vergadert liet Alge meen College van Toezicht op het beheer ter behandeling van het voorstel van hot prov. cellege in Z-eehuid tot ontzetting, wegens verregaand plichtsverzuim, van twee kerkvoogden en twee notabelen, to Hoedekenskerke. Met het oog op zijln aanstaand ver trek naai- Poortvliet hield ds. J. W. Ver schoor, sinds 8 Mei 1910 predikant bijl da Ned. Herv. Gem. te BI eis Wijk, zijn af scheidsrede, sprekende over Hand. 20:32. Het kerkgebouw was geheel gevuld met een aandachtige schare, die bijl het einda na een hartelijke toespraak van den con sulent ds. Van As, den scheidenden lee- raar toezong Ps. 121:4. (Nederlander.) Na des morgens bevestigd te zijn door ds. Ph. II. Edling van Budel, niet een predikatie over Lucas 175b, deed Zondag ds. H. L. Rniphudsen, Em.-pred. te Hilversum, zijln intrede bij de Ned. Herv. Kerk te Retranchement, sprekende naar aanleiding van Joh. 6:68. Den nieuwen leeraai' werd toegezongen Gez. 91:3, ter- Wijl hij werd toegesproken door ds. Dj PuiJ van C'adzand, den consulent. Ned. Geref. Kerken. Beroepen te Maasdijk, \Y. S. Pon tier te Kruiningen. Fietsen op Zondag. In de op 7 October te Schoondijke te houden ver gadering van de Classis Axel der Geref. Kerken zal o. a. behandeld worden de volgend© vraag van de Geref. Kerk te Terneuzen: „Wat moeten de kerken doen om het fietsrijll.cn tegen te gaan na den dienst op Zondag?" Geref. Gemeenten. Bedankt voor Bruinisse door D. C. Overduin te Nieuw-Beijierland. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Bunschoten door A. H. Hilberse te Drachten. Nisse. Benoemd tot onderwijizeres aan de o. 1. school te Wilhelminadorp mej. J. G. M. Meijiers alhier. Nieuwdorp. Tot onderwijzer aan de school voor L. en M. U. L. O. op Geref. grondslag te Amsterdam, Keizergracht 41, (hoofd de heer A. J. DreWes) is benoemd de heer Joh. Christiaanse, onderwijzer aan de Geref. school alhier. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Hoek mej. M. J. Rijlnherg te Terneuzen. (Rotterdammer.) De Unie-collecte bracht te Katten- dijke op f 5 (giften)te Brouwershaven f 126.72V2en te Aardenburg1 met Eede en St. Kruis f 14.50. Ongevraagd ontslag. Naar de Stand, verneemt, is aan twee onderwijzers der Gereformeerde School in de Emma- straat te Vlaardingen door het bestuur dier school ongevraagd ontslag verleend, om dat zijl solliciteerden bij het openbaar onderwijs te Rotterdam. Het bestuur over woog daarbij, dat zij door deze daad in strijd handelden roet het beginsel van het Gereformeerd onderwijls, zoodat liu-n niet langer het vertrouwen der Gerefor meerde ouders kon worden geschonken. Op den hoofdcursus ter opleiding voor den rang van tweede-luitenant zijn o. a. toegelaten de onderofficieren W. J. K. Baay, E. Dijkstra, R. Klomp, G. Lam- mors, J. Baurdoux, M. G. Meeuse, P. Kra mer, R. W. B. Muller, F. II. Zegers, C. Jansen, allen voor de infanterie hier te lande. En voor die in Nederlandsch Indië: W. A. Almekinders, Z. de Haan en S. de Waal. Voor administratie hier te lande: C. J. Schreuder, J. Boogerd, G. Hardenberg; en voor administratie in Nederlandsch- Indië: M. Baijens. Als e-andidaat Indisch-ambtenaar zijln o. a. aangewezen: J. A. A. v. Unen, J. IV. de Stoppelaar, J. de Wit, B. de Jong. Bijj beschikking van den minister van staat, minister van Linnenlandscha zaken, is bepaald, dat de commissie tot het exaniineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijls in de Nederlandsche taal en letterkunde, de geschiedenis, de aardrijkskunde, de staathuishoudkunde ©n statistiek en de Staatsinrichting, voor het jaar 1915 zitting zal houden 1e 's-Gravenhage; en is be noemd tot lid en voorzitter dier com missie K. ten Bruggencate, inspecteur van bet M. O. te 's-Gravenhage; tot lid o. a prof. Diepenhorst, van de Vrije Universi teit en prof. jhr. mr. R. C'. de Savornin 'Lohman van de Rijks Universiteit te Utrecht. Voorts zijn benoemd in de commissie, in 1915 belast met het afnemen van de akte-examens in de Fransche taal en in de Italiaansche laai, voor de in December en, zoo noodig, in November en October dezes jaars te houden examens, tot voorzitter prof. dr. J. J. Salverda dé Grave te Groningen en tot onder-voorzitter A. Sn- nier, leeraar aan het openbaar gymnasium te 's-Gravenhage.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2