Telegrammen. 6S£! Onderwijs. Predikbeurten. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Raricïiten Goes. Voordrachten over Ned.- Indië. Het Bestuur van de afd. Goes van het Ned. Ond. Gen. schrijft ons Aangezien het overgroot© deel van het Nederlandsche Volk slechts een zeer vaag hegrip heeft van de waarde, welke Ned. Oost-Indië voor ons land bezit, heeft de Regeering geineend een poging te moe ten aanwenden, de belangstelling \n ons schoone Insulinde te doen toenemen, de kennis daarvan te vermeerderen. Zij heeft daarom enkele heeiren. die èm door hun betrekking èn door hun verblijf in Ned.-Indië geacht kunnen wor den op de hoogjte te zijn v,a,n (de toestanden op verschillend gebied in onze koloniën, verzocht op eenige plaatsen in ons land een serie voordrachten te houdietn over Ned.-Indië. Verschillende heenem hebben zich daartoe bereid verklaard. De afd. Roes V. h. N. O. G. heeft gemeend van deze gelegenheid gebruik te moeten maken en vond den Ilooged. Gestr. heer \Vi. J. Giel, gep. Kolonel dléc Art. N.-I. L. bereid vijf voordrachten met lichtbeelden te houden te Goes op '9 Oct., 23 Oct., 6 Nov., 20 Nov. en 4 Dec. a.s. in de .Prins van Oranje". Hoewel de Regeering die teds- en Velijblijf- kosten der spiekers voor hare rekening neemt, heeft genoemde Onderwij zersver- eeniging toch nog vrij; wat onkoisten te maken. bijv. voor een goede lantaren mlat bediening, ladvelrtentiën, programma's, zaal huur enz. Daar echter de kas der afd. Goes slechts schraal voorzien is, zal het bestuur zoo vrij zijn bij verschillende ingezetenen van Goes een lijst te presenteeren, met dia bedoeling, iets te willen bijdragen in d'0 te maken onkosten. Het bestuur hoopt en vertrouwt, dat het niet te vergeefs zal aankloppen. Data en uur dei lezingen zullen nader hekend gemaakt worden. Namens bet bestuur der afd. Goes v. h. |N. 0. G., A. v. d. BRUGGE, Voorz. E. HOEK,'Secr. Hieronder volgt het programma der voordrachten over Nederlandsch-lndië, te houden door \V. J. Giel, Gep. Kolonel der Ait. N.-I. L. I. Nederlandsch-lndië in woord en beeld. Zeer beknopte geografische en historische inleiding. Voornaamste ras sen en bevolkingsgroepen. Kleederdrach ten, zeden en gewoonten. Het familie leven, woningtoestanden, inlandsche bouwwijzen en Hindoebouwwerken. Voor naamste talen met haar eigen letter schrift. Tooneel, muziek en dans op Java. Neêrlandsch plicht tegenover de Inlanders. (60 lichtbeelden). II. Het zieleleven van de Ar chipel bewoners. ia. AnimismePo pulaire schets van verschillende vormen en uitingen van deze gemoedslcer en van den invloed, die deze uitoefent op het werken, denken en leven van de Archipel- bewoners; hoe dezen zich daardoor ver houden tegenover de opvatting van Wes terlingen betreffende maatregelen van hv- giënischen en van economischer aard. b. Het Hindoeïsme en de Islam: Korte beschrijving van het wezen dezer gods diensten en van den invloed, dien zia hebben uitgeoefend op kunst en wieten- schap en op het maatschappelijke leven der Archipelbewoners. (Met lichtbeelden). III. De Europeesche cultures in Nederlandsch-lndië. Algemeene beschouwingen. Omschrijving van den aanplant en de bereiding van suiker, thee, koffie, rubber en tabak. Verpakking voor de Europeesche markt. Economische be- teekenis dezer cultures, zoowiel voor de kolpniën als voor het moederland. (Met lichtbeelden). IV. Het Nedeïlandsch bestuur over de Ne d.-l ndische koloniën. Inleiding. Vestiging van ons gezag in den Archipel. Tegenwoordig bestuursstel. Rechtspraak. Kolonisatie, door Europea nen. Tegenwoordige regeeringskoers, in .verband met het ontwaken van het Oos ten. (Met lichtbeelden). V. Het leven en werken van den Europeaan in Ned-Indië. Korte geografische inleiding. Het levlen in de grootie steden en in het binnenland. Betaling en levensstandaard. Wat de Euro peaan in Indië heeft, en wat hij er mist. Werk en dagverdeeling van een tabaks planter en in de theecultuur. Algemeens eischen waaraan de Europeaan moet vol doen om in Indië te slagen. De meest doelmatige leefwijze. Pro en contra van een werkkring in Indië. Beteekenis van de koloniën voor het moederland. (60 lichtbeelden). Staatscommissie voor het onderwijs. Omtrent den stand van de werkzaamheden dezer Staatscommissie vernemen wij van bevoegde zijde het vol gende Nadat in groote trekken uit de besprekingen een stelsel was ge groeid. dat, naar men meende, in staat zo-u blijken de voorstanders zoowel van het openbaar zoowel als van het bijzonder onderwijs te bevredigen en dus de beëindiging te brengen v/an den school strijd, verdoelde zich de commissie in een viertal subcommissiën, welker laak het was dit stelsel in zijne verschillende onderdeelen uit te werken Van deze vier subcommissiën kreeg de eerste tot taak eene gewijzigde redactie ove3» art. 192 der Grondwet te ontwer pen. De tweede werd belast mot liet uit werken van eene regeling omtrent voor ziening in de kosten en enkele belang rijke ondierdeelen daarvan, zooals de sa- larieering van de onderwijzers. De derde had tot opdracht eene omschrijving te maken van de voorwaarden voor de sub sidieer ing van het bijzonder onderwijs. De vierde eindelijk werd uitgenoodigd eene formuleeiing te ontwerpen van de rege ling der opleiding van onderwijzers. In hoofdzaak betrof de aïbeid dezer subcommissiën het lager 'onderwijs. Aan ieder barer werd echter, voor zoover zij daarvoor in aanmerking kwamen, verzocht pok aan andere takken van het onder wijs en bepaaldelijk ook aan het. bewaar school onderwijs hahe aandacht te willen wijden. Op dit oogenblik nu zijn reeds drie dezer subcommissiën, n.l. de eerste, derde en vierde met hare taak gereed gekomen. De tweede subcommissie, die voor" hai-lo financiieele berekening een zieelr uitgebreid materiaal had te verzamelen en vervol gens te bewerken, zal vermoedelijk bin nen eenige weken eveneens haren arbeid kunnen voleindigen. In het algemeen mag dus worden vei!- wacht, dat binnen betrekkelijk korten tijd het eindrapport door de Commissie kan worden opgesteld. Examen Stenografie. Ge slaagd op het examen in de Stenografie Riënts Balt Diploma Bi (Onderwijs- en Rantoordipl.) Ew. Zr. M. Osanna; Mej. D. M. Stay en; de heer J. J. A. v. Nim- wegen. Mr. Aalbetse. Naar verluidt, wordt onder de personen, die zeier in aanmerking zouden komen voor de nog steeds niet vervulde vacature aan da Leidsche Universiteit, ontstaan door de aftreding van prof. Greven, hoogleeraar in de staathuishoudkunde, de naam ge noemd van het Tweede Kamerlid Mr. Aal betse. De Unie-collecte bracht te Zaamslag ,op f367.50. NED. HERV. KERK. op Zondag 26 Sept. Gp Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, Vmi. en jiiu. ds, v. d. Bergen. Borssele, ra. en nm. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijsen. Driewegen, 9 u. ds. Koelman van Zeven bergen, 2 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, 9 u. ds. Bins, 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansweert, 9.30 en 2 u. dhr. Lensvelt Heinkenszand, vm. en nm. ds. Warners. 'sHeer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sHeer Arendskerke, 's Heer Hendrikskinderen, vm. ds. Meloen, nm. geen dienst. 'sHeerenhoek 9 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, 9.30 en 2 U. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne, Coll. Zending. Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kapelle, 9.30 en 2 u. dr. Schmidt. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae. Kloetinge, nm. ds. Meloen, Bed. H. D. Krabbendijke, 9 u. ds. Muller, 2 u. ds. Back. Kruiningen, vm. en nm. ds. Willemse. Nieuwdorp (bewaarschool), 2 u. ds. Bui nink. Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Oudelande, 9.30 u. dhr. Mulder, van Ove- zande, 2 u. ds. de Vries. Ovezand, geen dienst. Rilland-Bath, vm. en nm. ds. Visser. Schore, vm. ds. de Voogd, nm. ds. Wil lemse, beide beurten coll. Kinderzorg. Waarde, 9.30 u. dhr. Sandee van Goes, 2 u. ds. de Voogd, Coll. Kinderzorg. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissienkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linden. Wilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boisse- vain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren. Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. i j laJ.|| Domburg, vm. en nm. 'ds. Koldewijh. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nm. ds. van Selms. Kleverskerke, vm. en nm. ds. Semmelink. Koudekerke, 9.45 u. ds. Talma, 2 u. ds. Postma. Meliskerke, vm. en nm. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, Ritthem, vm. ds. Ten Hove. Serooskerke (W.), vm. ds. Müller, extra coll., 6.30 p. ds. Laan, emeritus-pred. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. 0.- en W.-Souburg, 9.30 u. ds. Terneden, 6 u. ds. Postma. Veere, vm. en nm. ds. Weyland. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kroese Westkapelle, nm. ds. Reus. Zoutelande, vm. ds. Reus, nm. geen dienst, 't Zand, 10 u. ds. Postma, 6 u. ds. v. Selms. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. Biezelinge, 28 en 29 Sept. telkens 7.30 u. nam. ds. L. Boone van St. Philips- land. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de reeds ver melde zaken waarbij zijn veroordeeld wegens: diefstal: B. B., 44 j., werkman, Amsterdam, gedetineerd te Middelburg, tot. 6 mt gev.straf, met aftrek van het voorarrest, A. J. v. A„ 22 j., J. Ij.. 29 j,\ werkman, en H. P., 26 j., mil. soldaat, allen Middelburg, en H. d. V., 26 j., mil. soldaat, Nieuw Namen, de le tot 1 m. en de overigen tot 14 d. gov.straf, en H. N., 41 j., meubelmaker, Middelburg, tot f 10 b. s. 10 d. h.diefstal en een voudige beleediging: G. S., 47 .j, koop man, Goes ,tot 14 d. geV.straf; poging onïkooping ambtenaar: H. S. d. P., 43 .j, hvr. van A. V., Philippine, tot 1 w. gev.- straf; beschadiging: P. E. T., 67 j., koe houder, Philippine ,tot f5 b. ,s. 5 d. h. niet voldoen bevel ambtenaar: E. d. C., 21 j., landbouwer, Overslag, tot f 10 b. s. 10 d. h.; mishandeling: B. J. P., |21 j., landbouwer,sknecht, Hoofdplaat, tot 3 d. geV.straf, en C. M., 22 j.. werkman, Bigge kerke, tot f7 b. s. 7 d. h.; wederspan- nigheid: P. C, G., 38 j., werkman, Mid delburg, tot f10 b. si. 10 d. h.; eenvou dige beleediging-I. J. B., 33 j., bakker, Vlissingen, tot f5 b. s. 5 d. h.; over treding rijksbelastingen: M. E. B., 46 j., hvr. van A. F. S., St. Jansteen, R. B., 44 j., slager, Axel, Th. S., 37 j., koop man, en S. M. d. B., 23 j., hvr, |v'an J. d. V.. beiden Middelburg (België), A. L'., 27 j., koopman, St. Kruis, A. M., 26 j„ werkman, C. d. B., .30 j., hvr. van A. d. V., Cr. d. V., 20 j., zonder beroep, en Th. S., 27 j., metselaar en slager, allen Eede, allen tot f 10 b. s. 10 d. h., A. v. D., 47 j., en W. L. v. D„, 40 j., landbouwers', Middelburg (België), beiden tot 2 maal f 10 1>. s. 2 maal 10 d. h., M. Th. d. J., 54 j., wed. M. C., herber gierster, en P. O. d. .1., 57 j., zonder beroep, P. L. C., 43 j., hvr. van J. F. C.„ allen Eede, allen tot f5 b. s. 5 d. h., A. C., 16 j., zonder beroep, Eede, tot f 5 b. s. 1 w. tuchtsch., Pb. v. H., 29 j., koopman, St. Kruis, en C. d. W., 21 j., veedrijver, Middelburg (België), beiden tot f 25 b. s. 5 d. h., en A. M. V. N., 47 j., horlogemaker, Oostburg, tot. f 15 b. s. 15 d. h. i Rechtbank te Midde 1 burg. De eerste zaak welke hedenmorgen voor de rechtbank te Middelburg werd behan deld was die tegeu S. J. G., te Middel burg, oud 19 jaar, beklaagd van poging tot afpersing. De eerste getuige, A. J. Ha'eutjes Dek ker, levensveïzekeringsinspieoteur te Kou dekerke, verklaarde, dat hiji op1 23 Augus tus des avonds te half twaalf met zijn vrouw per rijwiel door de Kortedelft kwam; aldaar trachtte getuige ziju lan taarn aan te steken; daar deze niet bran den wilde liep getuige verderop de|n hoek van de St. Pieterstraat ontmoette hij die jongens, waaronder bekl., die zei- de: .Houdt eens stil". In de NieuW- straat vroeg bekl. herhaaldelijk om si garen met allerlei vloeken, getuige zei- de ze niet te hebben. Op den hoek van) de Kia.de werd getuige handtastelijk. Juist passeerden er toen twee heeren die zich van de zaak niets aantrokken, alleen zei- de de één: „U hebt geloof ik Jast van dien kerel". iGetuigp wierp zijn filets te gen beklaagde aan. Toen stapte getuige op en reed weg, steeds achtervolgd door beklaagde. Aan de stationsbrug arresteer de de schildwacht beklaagde. De beklaagde zeide niets mieer te we ten, hij was dronken. Op gestelde vragen zeide getuige, dat hij wel sigaren had; de bedreigingen door bekl. jgeuit, beschouwt getuige ten dieele als gemeend, ten deel-e als drouketnmans- gedoe. De twbede getuige, J. D. Schafijeiy echt genoot® van den eersten getuige, verklaar de voor wat betreft vanaf de NieuW- straat, hetzelfde als den eersten getuige; deze getuige heeft het gebeurde als dron- kenmans aardigheid beschouwt. De derde getuige, M. W. Kunst, agent van politie alhier, heeft bekl. van (den schildwacht overgenomen, meent, dat bekl. niet dronken was, wel had hiji ge dronken en rook hij naar sterken drank'; hij verzette zich diet, sprak geen war taal en waggelde ook niet. De officier wees er op-, wat het gevolg zou hebben kunnen zijn als bekl. de ge tuigen had kunnen volgen tot zijn woning en steeds driftiger was geworden. Het geen waarom bekl. vroeg was wel yan niet veel waarde, maar de veiligheid moet op straat gewaarborgd zijn. Daar de officier ook wel iets voelt voor het beschouwen van het feit als baldadigheid, eischt hij wegens poging tot afpersing twee maanden met aftrek van het voorarrest. Als verdediger trad op mr. F. B. Evers De officier van justitie wees er in zijn repliek nog op, dat bekl. ook den schildwacht heeft bedreigd. Er was alleen reden voor het aanhouden van bekl. om dat op het feit negen jaar gevangenisstraf als maximum staat. Do verdediger is over dit laatste zeer ontevreden, want dan zou men ieder, die een misdrijf pleegt, waarop aanhou ding staat, moeten aanhouden. Er moet sprake zijn van het in gevaar brengen van de openbare veiligheid. Na in raadkamer over het verzoek om onmiddellijke invrijheidstelling te hebben beraadslaagd, werd door de rechtbank hier op afwijzend beschikt. De tweede zaak was die tegien A. J. S. te Z.uiddorpe, beklaagd van diefstal van) een portemonnaie met geld. Het O. M. eischte tegen S., die reeds meer veroordeeld is Wegens diefstal, 4 maanden gevangenisstraf. Wegens iandlooperij! in Zeeuwsch-Vlaan- deren, werd tegen P. L. L. 2 dagen hech tenis en zes maanden opzending) geëischt. Het vonnis luidde overeenkomstig het requisitoir. Voortgezet werd de zaak tegen P'. J. B. uit Biervliet, die op 18 Januari reeds behandeld was. i <j De eisch luidde nu twee maanden. Wegens strooperij in vereeniging werd tegen Ch. L. V. en C. L. W. geëischt van den eersten f 5 of twee u-eken tuchtschool en tegen den tweeden f15 of 12 dagen. Wegejns mishandeling werd tegen P. A. G. uit Koewacht f 15 of 15 dagen geëischt. Tegeu D. de S., eveneens te Koewacht, werd wegens mishandeling van denzelf den persoon, f 15 of 15 dagen geëischt. Tegen A. R. uit Philippine werd wegens mishandeling van A. Bokstal bij verstek f 10 of 10 dagen geëischt. Wel verschenen was C. R. uit Philip pine. Tegen hem werd wegians mishan deling van een kleinen jongen f 3 of 3 dagen geëischt. A. H. Fl. uit Colijnsplaat stond terecht wegetns majesteitschennis; door te Cort- géine voor een open kermistent in het bijzijn van 12 personen te zeggen: ,,De Koningin kan verrekken". Daar beklaagde's gedrag als hij niet gedronken heeft goed is, eischte het 0. M. een week gevangenisstraf. In hooger beroep werd behandeld de zaak tegen D. II. R., bakker te Koude kerke, die door den Kantonrechter was ontslagen van rechtsvervolging ter zake van overtreding van een verordening Van den territorialen bevelhebber, inzake de samenstelling van brood. De officier was het geheel eens met den kantonrechter, dat de territoriale be velhebber niet alleen den Commissaris der Koningin, doch ook (led. Staten had moeten raadplegen en eischte bevestiging van het vonnis. De laatste zaak was, die tegen Wi. S., reiziger, wonende te Amsterdam, beklaagd van oplichting. Uit de verklaring van den eersten getuige, P. Oosterhaan, Uitgever te Goes, bleek dat bekl. op provisie voor hem reisde, het duurde slechts enkele dagen; bekl. gaf gefingeerde orders1 op en vroeg om de provisie vooruit, die getuige hemi gaf. Dat de orders, gefingeerd waren bleek uit de verklaringen van de beide andere getuigen. De bekl. bekende ook volledig; ook dat hij1 reeds vroeger veroordeeld werd en wel wegens verduistering. De eisoh luidde thans negen maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger mr. J. F. van Deinse, wees er op dat bekl. een geestelijk minderwaardig persoon is, die reeds twee mlaal in een krankzinnigheid is geweest. Bekl. is van liet een naar het ander getrokken, toen hij in Goes kwam was hij geheel zonder geld. Uitspraak in alle zaken 1 October. De waanzinnige lemiEiii- n i n g. De vijf leden der waanzinnige be manning van de Noordzee V", zijn, na een voorloopig verhoor te IJmuiden, on dier geleidde van IJmuider- en Rijkspo litie per spoor naar Den Haag overge bracht. I i Trouwen en de bioscoop. Het „Utr. Dgbl." meldt: Donderdagmiddag ar riveerde aan het s-tadhuis een trouw partij, waarvan op het bordes, van het stadhuis een bioscopisohe opname werd gemaakt. Vermoedelijk om nog aan het diner te worden afgedraaid, bij wijze van verrassing! Het allernieuwste! Complot? De landweter hield te Weert aau 2 Bielgen, die in het bezit waren van eien handkoffer, gevuld met een aanzienlijke hoeveelheid meliniet-pa- troncn en lont. Dezen morgen zijn in een tuin nog een aantal busslen, elk gevuld met twaalf stuks, -gevonden. De twee Bel gen zijin in arrest gesteld. Men gelooft aan een complot. Talrijke arrestaties hebben plaats. De Belgen schijnen van' Vlissingen herwaarts gekom'en te zijn. Een wondervarken. Bij1 den landbouwer J. Wi. te Lintumi op Willink te -Ratum (gom. Winterswijk) is dezter dagen een big geboren ,die irï lichaams bouw veel overeenkomst vertoont met het onlangs in dezelfde buurt geboren kalf. Deze big heeft maar één kop, waaraan zich twee volledige achterstellen bevin den. Het heeft 4 voor- en 4 achterpooten, twee .staarten, terwijl de beide lichamen een gemeenschappelijke navelstreng bezit ten. Beide bigjes - zullen we maar zeg gen zijn van bet mannelijk geslacht. In den beje is duidelijk een splitsing merk baar in tweeën. Er bevinden zich twee tongen in, terwijl in de onderkaak drie rijen tanden zijn. De heer te Lintum heeft liet wonderproduct afgestaan aan Dr. Ter- Vaert, veearts te Winterswijk, die het eerst daags zal afstaan aan de veeartsenijschool te Utveld, waar ook het wonderkalf berust. De big heeft even geleefd. „Vad1."' Een vergeefsche reis. Hoié- veel moeilijkheden het ontbieden van een getuige, die zich op het oorlogstooneel •bevindt, zoowel voor den getuige zelf, .fels vpor de 'rechtbank met zich brengt, moge uit het volgende blijken. Bijl een béleedigingsproces was een soldaat op het Oostelijke oorlogstooneel als getuige opL geroepen. Kort vóór de zaak in bëhande1- ling kwam, werd de oproeping echter, ver nietigd, doch deze mededeleling kon den soldaat niet meer bereiken. Diezie moest door platgeschoten dorpen, moerassen en ,jomibekende streken e'en reis bet vpett van Grodno naar "Augustow afleggen, welke drie volle dagen duurde. In laatstgenoem de plaats had hij trlemaansluiting, zoodat hij vijf dagen later in Berlijn aaiikwam om daar te. vernemen dat zijn geheel© t|eis tó- vergeefsch geweest was, ien hij bet moei lijk traject nog eens moest afleggen, i -" C. i 1 SP BERLIJN, 24 Sepl. De 3e oorlogsleening heeft 12 milliard 30 millioen Mark op geleverd. DEN" HAAG, 24 Sept. Bij de ramp van de ..Kon. Emma" zijn yan de Indische Mail geen stukken verloren gegaan, 1 te ste, md voor het Dep. van Kol. 1\ ASHINGTON, 24 Sept. Pres. Wilson, eischt de terugrroeping van dr. Dutnba. Anders krijgt deze geen vrijgeleide. PxVRIJS, 24 Sept. Hevige artilleriege vechten over het geheele front, afgewisseld door mijn- en bomgevechten. Veel schade is toegebracht aan de Duitsche verdedi gingswerken. Een Fransch luchtschip en Fransche vliegtuigen hebben met succes een aantal stations en kampen gebombar deerd. De Duitschers hebben brandgTana- ten op Atrecht en de omgeving geworpen. Verschillende branden ontstonden, maar konden spoedig gebluscht worden. De houding van Griekenland. ATHENE, 24 Sept. Het decreet betref fende een algemeene mobilisatie, welke 20 lichtingen omvat, is door den Koning geteekend en gisteravond uitgevaardigd. GOES. De begrafenis van den op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen korporaal bij den Vrijwiligen Landstorm, A. Joosse Jr., zal morgen, Zaterdag, des' middags 12 uur plaats hebben, en wel met militaire eerbewijzen. Het Stafkwartier te dezer plaatse zaL zich daarbij doen vertegenwoordigen door den Kapitein der Jagers, H. G. Winfaèi- rnan. 's-GRAVENHAGE. De commissie uit da Eerste Kamer begaf zich hedenmorgter» naar het Kon. Paleis, om aan H. M. da Koningin het Adres van Antwoord op de Troonrede aan te bieden. DEN HAAG. üp 65-jari,gen leeftijd is hier overleden prof. C'. J. v. Loon, hoog leeraar mijnbouwkunde te Delft. DEN HAAGDe twee 13-jarige jongens van de „Noordzee V" zijn opl vrijte voeten gesteld. De overige bemanning, die zich kfilm gedraagt, wordt nog in het Huis van Bewaring opgesloten. DORDRECHT. Vannacht is door broei ing brand uitgebroken a. bi. van de Thees, geladen met palmpittenmeel. Hieit achter schip is geheel uitgebrand. De ganzenvanger H. Middelkoop to Benschop is verdronken gevonden in een sloot bij zijn eendenkooi. Volgens officieele mededeeling wer den van 1 Januari tot 1 Augustus in de dorpen achter het front van Dixmuiden- Yperen en de Fransche grens 720 burgers gedood door het vijandelijk vuur. Dage lijks worden nog lijken onder de puin- hoopen weggehaald door den ambulance dienst. In Dickebusch, aan don weg van Pope- ringhe naar Wytschaete, werd de wo ning van den pastoor getroffen. De pas toor en zijne dienstbode zijn weggehaald onder de puinhoopen. Bij Kempel werd op 23 Aug. de burgemeester doodelijk getroffen. Keizer Wilhelm heeft Novo-Geor- giewsk en Kofno bezocht. De Matin bevat het verhaal van een Franschen soldaat, die in den nacht van 23 Augustus wist te ontsnappen uit het kamp in Duitschland, waarin hij op 250 kilometer van de Nederlandsche grens, gevangen gehouden werd. Den 13n Sep tember heeft de man Nederlandsch grond gebied bereikt. Vandaar is hij naar Frank rijk teruggekeerd om er opnieuw dienst te nemen. Driemaal is er jacht op den vluchteling gemaakt; hij heeft een heel dorp achter zich aan gehad en er is op hem geschoten. Maar steeds heeft hij weten te ontkomen. Overdag hield hij zich meestal schuil, 's avonds begon hij te loopen. 1 BERN, 23 Sept. Een hier gepubliceerde verklaring meldt, dat den 2ten September, twee Duitsche tweedekkers boveu de streek van Porrentruy gevlogen hebben. Zij schoten op de Zwitserse,he troepen en een vlieger wielrp 'een bom, w|elkja gelukkig niemand verwondde. De Zwitsersche gezant te Berlijn heeft opdracht gekregen om bij de keizerlijke regeering tegen dezfe grensscheiding te protesteeren en te verzoeken, dat de' vlie ger zal gestraft worden. De Duitsche gezant te Bern heeft zich naar het gebouw van den bondsraad be- gteven, waar hij zijn spijt ovei) het voorval uitdrukte en verklaarde, dat hij zijn re geering onmiddellijk dit incident tér kennis zou brengen. CALAIS. Een hernieuwd bombardement heeft groote schade aan de Stad Atrecht en hare buitehwijken aangericht. Thans zijn 23 woningen geheel vernield. Met de Vorige verwoestingen wordt het totale ge tal op ruimi 300 Woningen geschat. Er zijn in de stad zeer weinig burgers achterge hieven; naar men schat 300. CALAIS, 23 Sept. Noordelijk van Atrecht, bij Vinny, werd gisteren een Duit sche patrouille van tien uhlanen dooï Engelsehen omsingeld en gevangen, ge nomen. De Duitschers zoeken hun .kracht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2