Simisnfand. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Ook op Ostende weiden eenige projec tielen gericht. Het was geen bombarde ment-van de stad, maar van een doel der havenwijk en de electrische centrale. Het meeste schade werd gedaan aan het het havenstation dicht bij zee en aan den vuurtoren. Naar het aantal slacht offers imoeten wij natuurlijk raden, maar het is bekend, dat er talrijke gedoode sol daten en militaire arbeiders in de duinen begraven zijn en veel gewonden te Ostende, Brugge en Thorhout zijn aange komen. Tal van gewonden, die te Ostende lagen, hebben zich naar Blankenberghe begeven. Oproep. Met het oog op de groote behoefte aan werkkrachten, die er zal ontstaan aid ons land in oorlog mocht geraken, heeft zich een. ccmité gevormd, dat gegeveWd wil verzamelen omtrent personen, waar over de Regeering in tijid. van nood de be schikking heeft. Daarom, zoo heet het in den oproep, zouden ziji, die niet voor militairen dienst in aanmerking komen en tijid beschikbaar hebben, vrouwen zoowel als mannen, zich moeten laten inschrijven, onder opgavo van woonplaats, leeftijid, tegenwoordig of vroeger beroep en Van bijlzondere kundig heden, met vermelding' van het werk, waarvoor zijl zich in het bijzonder geschikt nchten. Van die opgaven moeten lijlsten' worden aangelegd, waarin de personen gerang schikt zijln naar de werkzaamheden,, waar voor zijl zich aanmelden. Deze lijsten zul len ter beschikking gesteld worden Van de Regieering, om daarvan onmiddellijk gébruik te kunnen maken, wanneer en naarmate buit-Ongewone hulp vereischt wordt. Wie met dit denkbeeld instemt en tot .werkdadige hulp, zonder geldelijk voor deel, bereid is, zende zoo spoedig' mogte- lijk eene volledige opgave, als' bovdn'bter doel'd, aan den heer A. Vroesom de Haan, Laan v. Meerdervoort 360, Den Haag. De uitslag van dezen oproep zal nader worden bekend gemaakt. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden vergadering heeft minister Treub de Staatsbegrooting aangeboden. Op de nominatie voor het voorzitterschap zijln geplaatst, als eerste eandidaat mr. H. Goeman Borgesius (met 64 van de 84 st.); als tweede eandidaat de heer J. H. A. Schaper (met 43 van de 83 St.); en als derde eandidaat jhr. nu\ Ch. Ruijls de Beerenbrouck (na 2e vrije stemming met 38 van de 82 stemmen). De vergadering is verdaagd tot heden middag 3 uur. De Maasb. schrijft het volgende over tleze nominatie: Het laat zich aanzien, dat het komende jaar veel kolommen der Handelingen vul len zal, vele dagen en avonden van ver gadering brengen zal. Over dag- zoo heeft de stemming uitgemaakt, zal de hamer worden gehanteerd door den beer Bor gesius en 's avonds, als het symbool der leiding in handen van den. ondervoorzitter pleegt over te gaan, doorge raadt het in zessen nog! nietdoor Schaper. Toen en sprake van ging zijln, dat de heer Van Nispen voorzitter worden zoui, is er voor eenige jaren nog ergens ernstig geschreven, dat de afgevaardigde van Nij megen niet decoratief genoeg was. Toen werd er bijl de vele ondiere eischen, waar aan de heer Van Nispen zoo heerlijk heeft voldaan gedurende zijln pbesidiaat, zelfs aan het volume gedaoht. Waar, zijin de schrijtvers nu, om eischen tel' formuleeren 'Thans, mag men zeggen, zijln geen eischen gésteld. Om iets essentieels te hoemejnden voorzitter denkt men zich als' een onpartijdig, correct, scherpzinnig min-of-meer juridisch, koel verstandig1 om ieder, zonder eenig aanzien des persoons toe te deelen, wat hlet reglement van qmcLu, ipede vergadering'szeden en de tra- jfije aar Kamer hem toekennen. De heer ■Pfitipér daarentegen is meer een gemoeds- mensch; zijin goede hart uit zich vaak uitbundig eu wat rauw; enj met het regle ment van orde heeft hij al menigmaal op sléchten voet gestaan. Een keuze als die van den heer Schaper tot ondervoor zitter leert weer teens het nil mirari ver baasd te staan van niets meer. Zooals we reeds meegedeeld hebben, was de heer Van Nispen onder zulke omstandigheden niet bereid als twieede ondervoorzitter te fungeeilen, Waar hij eenmaal voorzitter was. Links deed alsof het daarvan niet wist en stemde toch op hem. Rechts had de keus gevestigd op den heer Ruys de Beerenbroeck, die bij. tweede stemming, nadat eenige stem men nog op hem waren overgeloopien, de meerderheid ontving. Een gelukkige keuze, die de Kamer niet rouwen zal. Spionnage? Volgens do „Tel." heeft de Nederland- sche justitie beslag doen leggen op een rol documenten, die gevonden waren in een wagon van oen trein op liet trajec4 BentheimDen Haag. Dezte rol Was ge sloten met blauwe .papieren zegels, die het opschrift droegen: „Uuitsch consulaat to Rotterdam". De rol was geadresseerd aan het „Nachrichten-bureau Admiralstab Berlin."' Het bleek, dat de rol drie zeekaarten bevatte, welke het mijnengebied aan de Zuidkust van Engeland en aan den mond van de Theems in beeld brachten. Op een der kaarten was zeer nauwkeurig de mijn- vrije doorvaart door de Theems, aangege ven. De kaarten bevatten in een hoek de mededeelingen, dat zij geteekend Waren volgens gegevens, verstrekt door den ka pitein van de sleepboot „Blankenburg", te Rotterdam. De opening der Staten- Generaal. De plechtige opening der Staten-Gene raai werd begunstigd door prachtig we der. Duizenden stonden langs den weg, welken Koningin en Prins, die gezeten waren in de gouden statiekaros van het paleis naar de ridderzaal volgden. In do ridderzaal bevonden zich vele leden varl het Gezantencorps, hooge officieren en andere autoriteiten. Terwijl de grenadiers kapel het „Wilhelmus" speelde, kwam de Koningin met den Prins, voorafgegaan door een schitterenden stoet van hovelin gen de zaal binnen. De Koningin op den zetel onder den baldakijn plaats genomen hebbende, las in den aanvang met zachte, doch duidelijk' hoorbare stem, die gaandeweg vaster werd de troonrede voor. Vooral de laatste zinsneden, waarin vertrouwen in de geest kracht des volks wordt uitgesproken, Werden met nadruk gezegd. De Kamerleden en verdere aanwezige hieven daarop een driewerf „hoera" en „Leve de Koningin" aan. Met hetzelfde ceremonieel als de Ko ninklijke stoet was gekomen, keerden do Koningin en de Prins terug. De Koningin-Moeder sloeg van het bal kon van Haar paleis den in het Voorhout voorbijtrekkenden stoet gade. Holland sch S t o o m' s c h i p op een mijn g'e 1 o op e n. Hedenochtend te 10.35 unr is het Ne- derlandscbe s.s. „Koningin Emma" van do Maatschappij „Nederland", op weg' van Indië naar Amsterdam, op de Zuidkust Van 'Engeland, bij Downs, op een mijn geloopen. In de ruimen 1 en 2 werd een groot gat geslagen, waardoor deze aanstonds vol water liepen. De „Bataviter IV" ver leende assistentie en nam alle passagiers over. Dit s.s. blijft langézij van de ,,Ko- niingin Emma" liggen, terwijl men poogt deze op een zandbank, dan Wel naar- Londen te slepen. De „Koningin Emma" meet ongeVeer 11000 ton en is nog geen twee- jaar oud. Het is een van de meest luxueus inge richte booten van de Maatschappij „Ne derland". Het s.s. werd morgen thuis verwacht. V r ij d o m van port. We herinneren nog eens- aan de vol gende bepalingen Voortaan kunnen slechts door en aan onder de wapenen zijnde militairen, be neden den rang ,yan officier, vrij van port worden verzonden a. briefkaarten, voor zooveel' deze g| e e ïi handelszaken betreffen b. dag-, week- en maandbladen tot een gewicht van 100 gram. Dit geldt ook voor in Nederland geïn terneerde vreemde militairen, echter zon der onderscheid in rang. Stukken welke ten onrechte ongefrarf- keerd ter post worden bezorgd, worden met port belast, dat door de geadresseer den moet worden betaald. Van Kol over Japan Aan het verslag van een persgtesprek met den. heer H. van Kol, lid van de Eerste Kamer, is het volgendie ontleend: De Japanneezen beschouwlen zich als de vertegenwoordigers van de- beschaving in bet verre Oosten. Hun imperial is rnKJ levert een niet gering gevaar op voor onze koloniën Zeer jammer is het, dat ons gezant schap in Japan niet op de hoogte is, het Oosten niet kent, onbekend is met de taal en geen voeling heeft met het volk. Het verblijf der gezanten in Japan is over het algemeen te kort. De heer Van Kol was naar Japan ge gaan in opdracht van den minister van koloniën, om gegevens te verzamelen be treffende de Japahs'che industrie en in hoeverre deze dienstbaar kan worden ge maakt voor de economische verheffing van den Javaan. De resultaten daarom trent z'ijlu z. i. gunstig. Niet in idles zal men, zoo zeide die heer Van Kol, op Java Japan moeten volgten, maar toch in heel veel opzichten komen de toestanden in Japan en Java overeen. Beide zijn overbevolkte agrari sche landen. En zonder een inheemsch groot-industrie zouden zijl een verschrik kelijke toekomst tegemoet gaan. In Japan wera dit een 25-tal jaren geleden reeds ingezien, en de groot-industrie heeft zich daai- bijlzonder snel ontwikkeld. De pro- dnjdtfe der grootindustrie overtreft nu reeds de productie van rijst, het voor naamste levensmiddel van Japan, zoodat zoodat het nationale inkomen er bijna door verdubbelde. De tijk! zal niet zoo ver méér af zijn, dat de Euiropeesehe markt met Japan rekening zal moeten houden. Wanneer de loonen er zullen stijlgen, zal Japan eein krachtige concurrent van Europa worden. De arbeidstoestanden in Japan zijn nu nog in alle opzichten aller ellendigst. De sterfte ondier de fabrieks bevolking is zeer groot. De arbeidersbe weging is zwak en wordt door de régee- ring onderdrukt. Zijl werken benige jaren in de fabriek en kberen dan weer naar het land terug. Wel kwam in 1911 een stukje arbeidswetgeving tot stand, maaij de grootfabrikanten hebben nog stieeds de invoering ervan tegengehouden. De Hollanders worden in Japan ge minacht. 1 De handel tusSchen Java en Japan is niet zonder beteekenis; er wordt veel suiker uit Java naai- Japan uitgevoerd, De handel met Nederland beteekent zoo goed als niets. GrootendeeJs eigen! schuld, want er wordt geen moeite gedaan, om hierin verbetering te brengen. Vrederust. Verschenen is het elfde jaarvierslag der Vereeniging tot 'Chr. Vera. v. Krankz. in Zeeland over 1914. Een lijvig boekdeel van ruim honderd bladzijden. Met grooto belangstelling namen wij kennis van do verslagen van Secretaris en Penningmees ter, uit welke verslagen bleek dat heit aantal verpleegden vermeerdert, en dat het jaarlijksch verlies waarmee de Ver eeniging werkt, kleiner wordt. Het nadee- lig saldo bedroeg dit jaar f 1430. Laat ons hopen dat vermeerderde jaar- lijksche geldelijke steun de Vereeniging van haar jaarlijksche nadeelige saldo's af helpt. Ook behoorden meerdere fami- liën hunne kranken aan de, stichting af to staan. Immers het gemiddeld aantal pa tiënten is nog steeds ver beneden het getal dat bij den opzet der Stichting als ba sis voor een goede exploitatie werd vast gesteld. Het bestuur blijft een dringend beroep doen op ieders medewerking tot het plaat sen van obligation. Misschien hebben velo bezitters van effecten dit jaar wel eenig leergeld betaald. Beter dan in Servische of Hongaarsche spoortjes, of zelfs in Steels kan men zijn geld beleggen in de stichting! Vrederust. Dat zal ook meer vrede len rust in de consciëntie geven dan die andere. Wie 't verslag gelezen heeft zende 't door en late 't zijn vriend of vriendin lezen, opclat de arbeid van Vrederust steeds meer beltend en bemind worde. Haf sportfeest te Middelburg. liet bleef Jen geheelen dag gisteren goed weder, een va.n do eerste eischen oml wedstrijden zooals gisteren te Middelburg werden gehouden, goed te do-en slagen, en dat zijn zij tot het einde toe. Alleen Dp het afgezette terrein mag het aantal toe schouwers op 2500 worden geschat. Onder hen die bijna den geheelen mid dag de wedstrijden bijwoonden, was ook de burgemeester van Middelburg, terwijl wij ook meerdere andere autoriteiten op het terrein zagen als de beide wetho-u- ders, en den garnizoenscommandant. Des avonds tegen acht uur vulde zich do kleine zaal van het Schuttershof met do prijswinners, de verdere deelnemers en de padvinders om de P r ij s u i t d e e 1 i n g bij te wonen. De voorzitter van Uit het Volk'Voor het Volk,'de heer L. K. van der Harst j.Jzl. heette allen welkom en wees erop dat sportfeest uitstekend is geslaagd. Het ini tiatief er toe werd op de laatste leden vergadering genomen dooi- een der leden, waarna het bestuur het idee overnam en uitwerkte. Hierbij' heeft het van vele zijden groote medewerking ondervonden, maar speciaal van den luitenant en mevrouw Eibers, wien spr. hartelijk dank brengt. Ook brengt hij dank aan de bestuursleden, die wederom hard medewerkten en aan de verschillende andere personen, die ge toond hebben mede te willen werken ont het doel dat beoogd was te bereiken. Dit doel bepaalt zich niet tot hetgeen heden is geschied, maar bedoeld is te komen tot de oprichting van een athletiék. vereeni ging. Niet verschillende vereenigingetjes, maar een groote vereeniging, die do atlile- tiek en sport le Middelburg op een lioogd trap /ail kunnen brengen. De voorzitter vond nu gelegenheid om dank te brengen aan allen die medailles en prijzen beschikbaar stelden. Vervolgens werd overgegaan tot de prijs- uitdeeling. Bij de prijsuitreiking had de voorzitter en later de vice-v oorzitter gelegenheid oni verschillende der prijswinners en -winsters afzonderlijk geluk te wensclïen. Ook bracht de heer van der Harst huldo aan de padvinders voor hetgeen zij hebben gepresteerd, werd er voor kort gevreesd dat do padvinders in Middelburg weder zouden verdwijnen, door het werken van de hoeren Touburg en Bosdijk is dit voor komen, en het is spreker een groot ge noegen te kunnen mcdedeclen da.t Maan dagavond een Comité voor de padvinders is opgericht, niet den heer Th. Dokkum als voorzitter en den heer P. ten Kato als secretaris en dat het aantal padvinders thans 60 bedraagt, waaronder 12 meisjes. Toen de heer van der Harst weg moest, nam do vice-v oorzitter, de heer mr. J. Adriaanse zijn werk over, en vond ook deze gelegenheid nog eens te wijizen op hetgeen de padvinders hebben gepresteerd. Een bij-zonder woord van dank bracht deze spreker aan de turnvercenigingenj clio mooi werk te zien gaven en hij bood hun ieder een medaille aan. Ook vond de vice-voorzit lei; gelegen heid zijn vreugde uit te -Spreken, dat waai' de militairen hij de voorbereiding van het feest zöo krachtig medewerkten, zoovelen van hen met een prijs naar huis gaan. De heer Eibers ntun nog het woord om dank te brengen voor de tot hem gerichte woorden, maar wees erop dat het welsla gen van het feest te danken is aan het bestuur eu niet minder aan de deelnemers. Thans laten wij, den uitslag der ver schillende wedstrijden volgen Estafetteloop, eerste prijs groepGroen, Scherf, de Haas en Nieuwenhuijzen, in 54 2,5 sec.; tweede prijs groep: M. Boas- son, P. Adriaanse, H. Nieuwenhuijs en A. Smit. in 55 15 sec.; derde prijs groep: Rede, van Driel van der Mejj en Leijssen, na loting met groepBal, Rijberink, Eraser, en de Munk, die den vierden prijs kreeg beiden hadden 56 4/5 sec. geloopen. Voor het wielrijden werden de prijzen lie ha aiddames langzaam rijden: M. van Wezel, J. C. van Steenhuijzen en T. Mennes; langzaam rijden voor heeren: J. Gabrielsc, F. Adriaanse en .1. de Clercq. Hindernisbaan dames: J. de Koning, L. Steenhuijzen en J. Arnoldus. Hindernisbaan heeren: J. Gabriëlse, A. Smit en J. Dingemanse. Discuswerpen: 11. Smit met 24 meter, iLeijssen met 22.08 M,., Pieterman met 21.87 M., do Bont met 20 M. Speerwerpen: Vergeer met 27.82 M., Colijn met 26.47 M., de Baare met 25.85 M. en Coppoolse met 25.20 M. Kogelstootenvan der Meij met 8.85 M., Rijbering niet 8.22 M., Korenaar met 8.09 M. en Nonnekes met 8.02 M. Ver springen: Rijbering met 5.46 M., Coppoolse met 5.31 M., P. Adriaanse met 5.21 M., P. Stuurman niet 5.05 M., en van Fraser met 4.90 M. Polstok ver springen: Rijbering 6.64 M., Pulles 6.55 Mi, Pierse 6.i8 M. en .Stier man 5.95 M. HardloopenRijbering 12 4 5 sec., Thou- ars en de Bont beiden in 13 sec., (bijkam pen liepen deze heeren even veel tijd), vierde prijs van Fraser ook 13 sec., Nieuwhuis 13 2/5 sec., Nieuvvenhuijzen en de Smit zesde en zevende prijs na lo ting, omdat beide 13 2/5 sec. maakten. Voor de achtste ftfc- werd geloot tusscheu Scherf, P. Adriaansen en Leijssen, waarbij de laatste de gelukkige was, de heide andere kregen echter ook nog een prijsje. Hamerslingeren: Tieken met 19.10 M., van de Heuvel met 17.96 M-. van Driel met 17.83 M. en Nonnekes met 17.85 M. Polstok hoog springen: Pulles 2.70 M., C. Gabrielse 2.65 M., Rijbering 2.375 M., van Zaanen en van Fraser beiden 2.25 M. en de Baare 2.20 M. Hoogspringen: P. Adriaanse en Torre naar, ieder '1.60 M., Ruurrmeifer 1.55 M., Baas 1.50 M. en Stuurman 1.45 M. Hindernisbaan: eerste prijs ploeg:fTaten- hove, Stierman, Pierse en Nonnekes, in 1 m. 36 2/5 sec., tweede ploeg: Groene- wtegen, Posthuma, de Thouars en Hering, in 1 m. 38 3/5 sec., derde ploeg: van de Watering, Pulles, de Bont en van de Heuvel in 39 2/5 sec. en vierde plcueg Muller, de Baare, Schroevers en Phiij- reuers' in 1.49 4/5 sec. Middelburg. Hedennacht omstreeks één uur werd aan de politie kennis gegeven dat door tehuis komende buren een begin van brand ontdekt was in de kelder van perceel H 162 aan de Vischmarkt. Een partijtje strooi en zeegras, een tafel' en wat brandhout hadden vlam gevat. Het vuur werd met enkele emmers water gebluscht, zooilat de slangenwagen van de Stacl- schuur die t er plaatse was gebracht, geen dienst meer behoefde to verrichten. De politie denkt aan kwaadwilligheid of baldadigheid en brengt dit feit in verband met een. andere baldadigheid, namelijk het wegnemen door een drietal jonge mannen Van een roeiboot, die bij dei Kanaalbrug lag en die hedenmorgen in het Kanaal in dij richting van de Abeele drijvend w*erd aai> getroffen, terwijl de roeiriemen op den Dijk werden gevonden. Een hoosvat wordt vermist. Een streng onderzoek naar een en ander wordt ingesteld. Goes. De Bondsri'ng „West-Zuid-Beve land en Noord-Beveland" hoopt D.V. op Woensdag 29 September te Gotes te ver gaderen. Daar zullen behandeld worden „Geestelijke gevallen" door C. Lokerso van Heinkenszand, en „Ruith" door J. C. Kloosterman van 's-Gravonpolder. Ieder een, die belangstelt in diezen arbeid, is welkom en blijve niet achter. Op 24 Sept. zal de Ver. voor Alge- meeno Wetenschapplelijke Belangen in al- gemeene vergadering bijeenkomen, o. a. ter verkiezing van twee bestuursleden! wegens periodieke aftreding van de heeren mr. Stiegér en S. A. Leopold, en ter bespreking van het werkplan 1915/1916. Toezegging tot het vervullen van een spreekbeurt is verkregen van méj. dr. C. v. d. Graft en de heeren W. C. v. d. Volkere, A. F. J. Portielje, dr. C. Schoute en E. J. Poll. De Stafmuziek van het Jlle Reg. [nf. onder leiding van Kapelmeester R. J. van der Glas, komt niet Vrijdagavond, doch morgen. Donderdagavond. De uitvoering Wordt als gewoonlijk in de Tent op de Groote Markt gehouden en zal te 8 uur aanvangen. Het programma luidt als volgt 1. Uncle Teddy, Marsch, Fiiciok; 2. Fi- renza, Ouverture, Allier; 3. a. Papillens d'or, Caprice, Robert, b. Danses de Bergè res, Gavotte, Bernard; 4. Frühlungs-zlauber; Walzer, Faust; 5. Wilhelm Teil, Fantaisio sur l'opéra Rossini, Rossini; 6. Grande Fantaisio sur l'opéra Mignon, Thomas; 7. New Life, Valse de concert, Kornzal 8. Scènes et danses Congolaises, Langlois; 9. Meditation sur l'opéra Faust, Gounod. (Op verzoek) Arrangement, N. A. Bouw man; 10. Finale. Toen vrouw BI. hedenmorgen de trap opging, schoot de haak los, waarmede de trap vaststond, waardoor zij naar beneden stortte. Inwendig gekneusd werd zij1 op genomen. Onmiddellijk werd geneeskun dige hulp ingeroepen, welke verleend werd door dr. v. d. Harst. i In den nacht van Maandag op Dins dag heeft in het „Hotel Do Korenbeurs" een inbraak plaats gehad, althans wanneer men kan spreken van een „inbraak", waar gebleken is, dat niets verbroken was. Uit een in de huiskamer staand bureau Van den hotelhouder, den heer V.. werd een bedrag van ongeveer f 400 aan bank papier en zilver vermist. i Tot nog toe is men den dader niet op het spoor gekomen. De politie lieeft echter een ernstig onderzoek ingesteld. Het hotel personeel o.a. is aan een scherp verhoor onderworpen geworden, heigeen echter tot geen resultaat leidde. We vernemen omtrent deze duistere zaak, die in de stad veel opzien wekt, nog de volgende bijzonderheden, die overigens Weinig licht verschaffen. Een tijdelijk in het hotel vertoevend reiziger wilde des nachts togen half een uur zich ter ruste hegeven. Hij zette zijn laarzen in de gang, en nog iemand door de gang hooiende loopen en mennen de dat het iemand van het personeel' was vroeg hij of men hém den volgenden ochtend op een bepaald uur wilde) kloppen. De reiziger bekwam toen geen antwoord, doch, geen onraad vermoedende, logde hij zich ter ruste. De diefstal is eerst gistermiddag onge veer 2 uur ontdekt. Des morgens vond men de voordeur ongesloten, hetgeen nu het vermoeden wekt, dat de diefstal gepleegd is door iemand, die zich des avonds heeft laten insluiten. Zaamslag. Uitslag verkiezing van een lid van den gemeenteraad.' J. L. -van do Ree 273 (a.), J. Vinke 226 (1.). Gekozen al- zoo de heer van de Roe. Borssele. Gistermorgen werdien bij den huurkoetsier Z. van de vijf koeien, welke op de jonge klavers graasden, drie dik. Spoedig werden alle pogingen gédaan de dieren voor het ergste tie bewaren. Twee zijln hersteld, doch de de ril e moést worden afgemaakt. Nieuwdorp. Gisteren hail de 74-jarige J. B. alhier het ongeluk van het dilt op den dorschvloer te valldn. In treurigten! toestand werd de man opgenomen. Dade lijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, die verleend werd door dr. Van Iwaarden. Het onderzoek bracht uit, dat de knie schijf gebroken waS, de pols ontwricht, een hoofdwonde was opgeioopen, terwijl ook waarschijnlijk het borstbeen gebroken is. Overbrenglilng naar het ziekenhuis tfq Middelburg werd noodzakelijk geacht, waaraan dan ook dadelijk g'evolg werd gegeven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen, J. G. Dekking to Montfoort. Aangenomen naar Deersiun en Pop- pingawier, door dr. P. V. cl. Veer te Kol- lum. Hoedekenskerke. Bij resolutie van 18 September 1915 heeft het Provinciaal Col lege vian Toezicht de kerkvoogden J. van Belsen en L Burgel als zoodanig geschorst wegens verregaand plichtsverzuim en aan het Algemeen College van Totezicht voor gedragen tot ontzetting uit hunne betrek king Het beheer van do Herv. G'omconW is opgedragen aan Mr. M. van Toulon van der Koog, advocaat te Middelburg. Geref. Kerken. Beroepen te Genderen, B. J. Lambeis te Loppersum; te VeenwoudsterWal, W. F. Geerds te Idskenhuizen; te Edam, F. II. v. Loon te Ter A pel. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Lisse, L. H. v. d. Mcijden te Enschede. Geref. Gemeenten. Tweetal te Meliskerke, A. Jans'e te Bar- neveld en B. van Neerbos te Rijsscn. Beroepen te Goes, A. Jan se tie Barne- veld: te Dirksland, G. van Reenen te Opheusden. Ds. A. Verhagen te Leiden is Zondag in de voorniddaggcdsdionstoefening be vestigd jjoor ds. J. O verduin, pred. te Lisse, met een preek naar aanleiding van 1 Cor. 22. Den bevestigden leeraar werd toegezongen Ps. 10524. Des avonds deed ds. Verhagen intrede met de woorden uit Jeromia 62:1. Aan het einde der godsdienstoefening werd hem toegezongen Ps. 121:4. De Goesche Hoogere Burgerschool 1865-1915. 25 September bestaat onze II. B. S. 50 jaar. Natuurlijk kan er door de tijds omstandigheden geen sprake zijn van een feestelijke herdenking van dit feit. Toch mag het ook niet onopgemerkt voorbij gaan en het komt mij daarom niet on- gewenscht voor, iets uit de geschiedenis van deze voor Goes zoo belangrijke in richting mede te deelen. Ruim 50 jaar geleden was lret met het onderwijs in onze stad maar matig gesteld. Behalve de lagere scholen, had men hier twee inrichtingen voor meier uitgebreid lager onderwijs, n.l. een Fran- sche jongens- en een Fransche meisjes school. Uit de verslagen der schoolcom missie van 1850 en latere jaren blijkt, da.t er groote behoefte werd gevoeld aan verbetering en uitbreiding van liet onder wijs. Vooral het onderwijs op de scholen voor meer uitgebreid laler onderwijs acht te men onvoldoende. Voortdurend werd dan ook door haar en door den ijveri- gen schoolopziener .1. H. de Laat de Kan ter aangedrongen op verbetering, maar het stuitte af op financieele bezlwaren. Toen echter de wet op het middel baar onderwijs was tot stand gekomen (wet van 2 Mei 1863) hoopte men, dan de zoo gewenschte verandering zou kun nen woTden aangebracht. Reeds 19 Oc tober 1863 werd hier een conferentie ge houden van Burgemeester en Schoolop-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2