Binnenland. Llit de Provincie Kerknieuws, Onderwijs. Predikbeurten. Rechtszaken. het Engelsche lagerhuis een motie voor te stellen, waarvan de strekking is dat, naar de nieening van het huis, tijdens den verderen duur van den oorlog de diensten der geheele mannelijke bevol king in het Vereenigd Koninkrijk tusschen 18 en 65 jaar ter beschikking van den koning bchooren te worden gesteld voor zoodanige werkzaamheden als Zijne Ma jesteit zal beschikken. De Doensc-he vlieger Peter Uffe, die dienst doet in het Fransche leger, viel Maandag op het vliegveld van Baur- get en was terstond doo l. Een vreemde vlieger boven Zwitserland. De „Rund" bericht, dal bij Frauenfeld een vreemd vliog'tu'g daal dó. De inzittenden vroegen in gebroken Duïtsch aan een boer of de rivie" in do nabijheid, de Donau was. Toon zij' hoorden, dat het d - Thir was en zijl zich d os op Zwitsersch grondgebied bevonden, stegen zij op en vlogen op groote hoogte weg in de richting van den Rijln. De opdrijving der prijzen heeft de vrouwen in Gera (Heusz) tot een ware duurte-opstand gebracht. Met stokken en parapfuies gtewapend trokken ze in op tocht de kramen langs, verwoestten ze en eigenden zich de koopwaar toe. Dui venkooien werden geopend, zoodat de vogels wegvlogen. De koopvrouwen kre gen hun artikelen in he* gezicht gegooid. Politie-agenten waren niet in staat de orde te herstellen en die verkoopsters moesten vluchten. Toen keerde Je rust weer. De Eerste Kamer is ter vergadering bijeengeroepen op Dins dag 21 Sept. 3.30 u. n.m. Stop. De Appingodammer Stroocartonfabriek wordt morgen stopgezet, en een 100-tal arbeiders .krijlgt gedaan. Ronde S t ui vers. 'De tot 1 Juli 1915 verlengde gelegenheid tot inwisseling van de nikkelen ronde stuivers wordt opnieuw opengesteld tot 1 Juli 1916. Spionnag'e? Het geheimzinnige jacht „Biauca" lag gisteren te Gouda. Men herinnert zich. dat het met een spionnagegtoval onder Gorcum in verband gebracht wordt. Bestelgoed per spoor. Met inglang vja^i 1 öc|t. treedt een nieiuwe uitglave in werking van hel Ned. Spoor wegtarief voor het vervoer van liestel- goederen. Naar en van België. Naai' aanleiding' van het bericht, dat Nederlanders niet meer naar en van Bel- gië mogen heen en Weer reizen, me'dt men thans, dat dit verbod blijkbaar niet zoo algemeen geldt. Men s'chrijifi n.l aan de N. R. Ct., dat aan een in België Wonen de, doch tijdelijk hier verhl ij venden Ne derlander, op zijin verzoek om voo zaken gedurende een 12-tal dagen naar Brussel te gaan op het Dujbsche consulaat te 's-Gravenhage een formlulier ter invulling en inzending aan -het generaal-gouveme- ment te Brussel werd ter hand gesteld, en dat thans na ongeveer 10 dagen een gunstige beschikking op het verzoek is verkregen. Hypotheekbewaarder- Wethoude r. De Koningin heeft aan den heer T. H. Oldenhuis Gratama, hypotheekbewaarder te Assen, toestemming geweigerd tot, het aannemen van zSjtn benoeming tot wet houder. De veldprediker aan het woord. Veldprediker Janssen heefi dezer dagen te Amsterdam gesproken. Aan het verslag in ,,De Amsterdammer" ontleen en wc do volgende belangwekkende bijl '.onderbeden Op reis zijlnde, kwam hij eens in gesprek met een Aalmoezenier der Belgen, die het Evangelie moest brengen aan de man schappen iii de vuurlinie en in de loop graven. Reeds tweemaal verwond geweest, vertrok hij! nu weer naar het front om zijn taak wederom te aanvaarden. Wat is God dan nog goed geweest, dat wij 't Evangelie mogen brengen waar nog geen granaten uitéénspatben en velen door den kogel worden weggenomen. Laat ons ons daarom verheugten met beving. Het doel van den Veldprediker was om de Christenen op te wekken om toch vooral onze mannen,en jongens in het gebed te gedenken. Een soldaat die des Zondags thuis geweest was, sprak den volgenden dag den Veldprediker en op de vraag hoe het ging, antwoordde hij, och dominé, thuis was alles gelukkig goed, maar ik heb toch verdriet gehad ,,De dominé heeft niet eens voor de soldaten gebeden". De hoofdlijnen van sprekers overden kingen waren-: De noodzakelijkheid der Evangelie-verkondiging, onder de militai ren; de wijze waarop dit (geschiedt; de vrucht waartoe dit leidt. Dat het onder onze militairen niet al tijd is zooals het wezen moet, blijkt wel uit de taal, welke de militair spreekt, en de vrijheden, die ze zich veroorloven. Hij verhaalde, dat hij eens op den trein wachtend, door een heer werd aange sproken met de vraag: „Behoort u ook bij het leger?" Dan moet u eens zien of er niets aan te veranderen is, want ik heb gereisd met onze landweermannen en heb 2 maal op het. punt gestaan om aan de noodrem te trekken vanwege de liederlijke taal, die zij uitkraamden. Na tuurlijk vroeg de Veldprediker hem of hij onze mannen gewaarschuwd had. Ge waarschuwd? Toen ik dit deed, werd mij geantwoord: Dit is nog niets, dan moet je eens in ons kwartier komen". Over de vrijheden gesproken, zijn er vele militairen, die denken, dat zij nu zij in de mobilisatie verkeeren, meer doen mogen als anders. Vandaar dat het voor komt, dat velen des Zondags niet me t ter kerke gaan, ja zelfs de kroegen be zoeken en met anderen kaart gaan spelen. Een officier eens in gesprek zijlnde met den Veldprediker, antwoordde: Maar do miné denk je nu werkelijk, dat de mcns"h een onsterfelijke ziel hleeft. Neen hoor, dan is de mijne van kurk, want ik kom altijd boven drijven. Is het niet treurig? Daarom moet het Evangelie verkondigd worden ook aan onze jongens vanwege de velerlei verleidingen. Want men be denke, dat onze jongens op plaatsen zijn, waar wiji ze niet kunnen zien. Kernachtig werd door den veldprediker gezegd, dat heel -N.-Brabant één groote kroeg is, zeer vaak huis aan huis, en dan te weten, dat ook daarin onze mannen worden inge kwartierd. liet werk van den Veldprediker is niet gemakkelijk. Men bedenke, dat leen divisie uit 35.090 manschappen bestaat. En deze liggen over een groote uitgestrektheid ver spreid. Men begrijpt, dat de Evangelieverkon diging plaats heeft onder verschillende omstandigheden. Zoo vergadert men in kerken, scholen en schuren, maar ook menigmaal in het bosch of weiland. Vraagt men naar den zegen op den arbeid van den Veldprediker, dan gaat het hem menig'maal gelijk een dominé op den kansel. Eens sprak hij over de be keuring van Paulüs en in z'ij'n prediking dacht hij, „zou er nu wel iemand zijn die naar me luistert en me begrijpt". Eerst 3 dagen daarna ontving hij een brief van een jongen man, die 4 uur had moeten loopen om de :e prediking hij te wonen. Alles liep hem tegein. Het scheen, dat alle hclsche machten wilden verhin deren, dat hij onder de prediking kwam. Eén woord van den veldprediker trof hem en God wilde deze prediking gebruiken om den jongen man slaande te houden en een nieuw levien met den Heere te beginnen. Ziet, als men dan zoo iets ver neemt, wordt de Veldprediker weer be moedigd en kan hij! weer opgewiekl voort gaan. Het werken in den Heere is niet ijllel, want Zijn Woord zal niet ledig tot Hem wederkeeren. Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 14 Sop. tember kwamen uit Zeeland ter kennis van den oentralen gezondheidsraad 1 ge val van typhus of febris typhoïdea uit Vlissingen. van roodvonk 2 gevallen ui' Neuzen en 1 uit Zuidzande, van diphte- litis 1 geval uit Groede en 1 geval uit 's Heer Arendskerke. Voor de dienstregeling van den Prov. Stoombootdienst op de Westerschekle, verwijzen we naar de vierde pagina. Middelburg. Naar wij vernemen is men bezig ook in de Niauwe kerk der Ned. Hew. Gem. alhier, een kerktelefoon aan te leggen, waardoor aanvankelijk 12 hard» hoorigen in de gelegenheid zullen zijn de prediking te verstaan. - In de gisteren gehouden algemeene vergadering der N.V. Zeeuwsche Voeder en Kuns11nesthandel v h S. en M. Boogerd, gevestigd te Middelburg, i» besloten na eene flinke afschrijving op gebouwen, ma chinerieën enz. 26 pCt. dividend aan de aandeelhouders uit te keeren. Op de Markt wordt heden de muziek tent opgeslagen voor het concert op Dins dag a.s., na afloop der sportwedstrijden. Des middags heeft op het Molenwater tij dens de wedstrijden een matinee in do tent plaats, waarbij als bij de avondconcer ten de stoelen zullen worden uitgezet. Goes. (Gem. reiniging. In hun voorstel tot het in eigen beheer nemen van den Reinigingsdienst merken B. en W. o.m. het yolgende op. 'Op 1 Juli 1915 eindigt het contract met den aannemer van de ge meen te- reiniging en Waar (reeds meermalen do wenschelijkheid werd geuit om na te gaan of de gemeentereiniging pi|ct beter in eigen beheer kon worden genomen, hebben wij de noodige gegevens doen verzamelen. tJit een en ander blijkt, dat de kosten van' de gemeentereiniging in 'eigen beheer' hooger zijn dan de thans nog geldende kosten van verpachting, waartegenover staat, dat hij eventueele aanbesteding het door de gemeente te betalen bedrag ze ker niet lager zou wezen, dan het b 'drag dat thans wordt betaald. Ofschoon wij voorstellen de gemeente- reiniging in eigen beheer te nemen, mer ken wij op, dat het ongewenscht is Van gemeentewege paardien te doen aankoo- pen. Het huren van de benoodigde paar den voor de gemeente is wellicht mindeir kostbaar en veel eenvoudiger dan het in bezit hebben van eigen paarden, heb geen voor de gemeente een groot nadeel zou zijn en tot allerlei bezwaren aanlei ding zou geven. Wanneer er toe wordt besloten zal te vens uitgemaakt moeten worden of een en ander geheel afzonderlijk zal worden beheerd als apart bedrijf, en er zal een commissie voor den Gem.-reinigingsdienst moeten worden benoemd. Er moet dan komen a. een verordening op den Gemeente reinigingsdienst; b. een verordening regelende de voor waarden, waarop de diensten worden ver strekt door het bedrijf: c. een verordening regelende den rang, het getal en de bezoldiging en dwijze van benoeming van de ambtenaren en de werklieden bij den dienst; d. een instructie voor den opzichter (tevens boekhouder) van den reinigings dienst e. een instructie voor de vaste n tij delijke werklieden. B. en i\\'. stellen voor liet bestaande pachtconlract te verlengen tot 1 Januari 1916, waartegen bij den aannemer ver moedelijk geen bezwaren b 'staan, zulks opdat de dienst niet liet begin van e m nieuw begrootingsjaar in eigen beheer kan worden genomen. De gemeente-bouwmeester ivuefkt in het betreffend ra.pport o.m. dit op Er zal een opzichter aangesteld kun nen worden op een aauvangsalaris van f 800 met tantièmes oploopende tot een maximum van f 1003. Het zal mogelijk zijn, indien de reini gingsdienst in eigen beheer komt, tal van werkzaamheden, die thans door de stads werkers verricht .worden, door d m Rei nigingsdienst te doen uitvoeren. Bij 7 jaren inpachtiag wordt de aan nemingssom zooveel hooger, dat verpach ting even duur komt als eigen beheer. -Naar wij vernemen vertrekt a.s. Maandag te 8 uur v.m. de rijwiel-afdeeling der vrijwillige landstormaf Reeling Goes naar Breda, om van 20 lot en met 27 Sept. gedetacheerd te warden bij het veld leger, en torel bij het escadron wielrij ders aldaar. Zij zullen dezen tocht per rijwiel afleggen. Do Stafmuzieklief hebbers kunnen straks hun hart weer ophalen. Het co mité, dat pogingen in het werk stolde om een tweede concert te doen houden door de Staf muziek van het 11 le Reg. Infanterie (Kapelmeester de heer 'It. .1. van der Glas), zag die pogingen met goe den uitslag bekroond. De benoodigde con tanten zijn nagenoeg aanwezig, of althans toegezegd. Behoudens de goedkeuring der hoo- gere autoriteiten zal nu een concert ge geven worden op Vrijdag 24 September, 'des avonds te 8 ure. Moge het weder gunstig zijn, opdat ve len van de goede muziek kunnen g-nie ten. Wemeidinge. lu ons bericht van gisteren is een fout geslopen. De benoeming van C. Feijtel tot brugwachter aan de Schore- brug is foutief. Dat moet zijn do Schipper; Sluisknecht alhier tot brug wachter aan dc Schorebrug; terwijl f'. Feijtel, brugknecht aan de Schorebrug, in gelijke betrekking is overgeplaatst dhn de Bonzybrug alhier. Schore. A. Besse alhier is gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië, om te worden geplaatst als tijdelijk bouwkundig opzichter daar te lande. 's Heerenhoek. Gisteren werd aan de Noord-Kraaijert op de nieuwe los- en laad plaats van de Staatsspoor de eerste wa gon afgeleverd met aardappels, bestemd voor dhr. J. v. d. Laus te Den Haag, bevracht door Jac. Martens te 's Heeren hoek en geleverd door dhr. P. Boonman te Nieuwdorp. Statig rolde de wagon 10590 met bloemen getooid achter hare zusters over de nieuwe spoorlijn, als een bewijs van vooruitgang op het gebied van verkeerswegen en goederenvervoer voor deze omstreken. Een en ander was een heugelijk feit voor vele belanghebbenden. Colijnsplaat. Gisteren bracht de Zang- vereeniging „Zang en Vriendschap" van Wissenkerke weder een bezoek aaii deze gemeente met het doel eeaige liederen te doen hooren, waartoe de mu ziekvereeni'ging alhier welwillend hare tent dien avond afstond. Door Velen werd van deze uitvoering genoten en leen woord van lof komt toe, zoowel aan leden als directeur van genoemd zanggezelschap. Liefelijk klonken de geoefende stemmen in den stillen herfstavond onder het dichte lommer der prachtige linden in de straat. Voor een gemeente waar nog g'een zanggezelschap sedert langen tijd is gevormd, is het een groote aantrekke lijkheid van zulk een zangkoor te genieten. Souburg. Dooi' den Commissaris dei' Koningin is aan H. J. Adriaansea te Oost en West-Souburg op zijn verzoek, (met ingang van 2 November a.s., eervol ont slag verleend als gemeente-veldwachter aldaar. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zoelmond W. J. v. Elden, cand. te Utrecht. Bedankt voor Worknni door I,. G. W. Ekering te Woubrugge. R. K. Kerk. Kardinaal Lorenzelli.t Uit Florence wordt gemeld, dat Kardinaal Be nedetto Lorenzelli overleden is. Geslaagd voor 3e stuurman, A. Douw, leerling van de „De Ituijterschool" te Vlissingen. De Unie-collecte heeft dit jaar te Terneuzen f 163,121/2 en te Kamperland f 159,75 opgebracht. Op het examen politiediploma werd het gewone diploma o. a. behaald door den heer J. Rottier te Vlissingen. De examens vrije- en ordeoefeningen zullen aanvangen 14 Oct. a. s. te Breda, Venlo, Amsterdam. Rotterdam, Utrecht, Zwolle en Groningen. Voorzitter der com missie te Breda is W. J. P. v. Oppen- raaij, schoolopziener in het district Til burg; van die te Venlo is dr. J. L. A. Steijns, schoolopziener in het districts Roermond; van die te Amsterdam mr. R. van Goens, schoolopziener in het dis trict 's-Gravenhage; van die te Rotter dam, dr. J. II. Jennes, schoolopziener in liet district Rotterdam; van die te Utrecht K. Brants, schoolopziener in het district Goes: van die te Zwolle, G. A. Bosch, schoolopziener in het district Zwolle. NED HERV. KERK op Zondag 19 Sept. Op Zuid- on Nnord-Beveland. B:uirland, 9.30 u. ds. 31 >1 oen, 2 u. gem dienst. Riezclinge, vin. en nin. ds. v. d. Bergen. Borsscle, vim en nm. ds. Elenbaas. Cats, to. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijsen. Driewegen, 9 u. en 2 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, 9 u. ds. Bins, 'sGravenpolder, vm. ds. Gerretsen. Hansweert, 9.30 en 2 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, vm. en nm. ds. Warners, 's Heer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's Heer Arendskerke, vm. en nm. ds. <lo Voogd. 's Heer llendrikskiiideren, vm. geen dimst, nm. ds. Andreae. i 's Heerenhoek, 2 u. ds. Buinink. 11 oedekenskerke, 9.30 u. ds. v. Essen, 2 u. geen dienst. Ierscke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne. Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kapelle. 9.30 geen diens', 2 u. ds. Ger retsen. Kattendijke, vin. ds. Andreae. Kloetinge, vin. ds. Meloen, (Coll. Zending). Krabbendijke, 9 u. ds. Muller, 2 u. ds. Homburg. Kruiningen, vm. en nm. ds. Willemse. Nieuwdorp (bewaarschool), 9.15 u. ds. Bui nink. Nisse, vin. geen diensl, nm. ds. Pont, (herdenking 25-jarige ambtsbediening). Oudeland©, 9.30 u. geen dienst, 2 u. ds. v. Essen. Ovezand, geen dienst. Rilland-Bath, vm. en nm. ds. Visser. Schore, van. ds. Drost. Waarde, 9.30 u. geen dienst., 2 u. ds. Muller. l; I Wemeidinge, 9.30 u. dhr. .1. J. A. Sarrdée van Goes, 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linden. Wilhelminadorp, 6 u. nm. ds. .Stegenga. Wolfej'tsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga,. Op Walcheren. Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnemuiden, vm. 1 'eske.k, nm. dhr. Kievit, cand te Oud-Vosmeer. Biggekerke, 9.30 u. geen dienst, 2 u. ds. Pöstma. Domburg, vm. en nm. 'ds. Koldelwijn. Gapinge, vin. 'ds. Maas. Grijpskerke, vm. ds. van Se-lins, nm. dhr. van Eijk, Directeur van „Kinderzorg". Kleverskerke, vm. en nm. ds. Semmelink. Koudekerke, 9.30 u. ds. Postma, 2 u. geen dienst. Meliskerke, vm. ds. Siemelinik. N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. dhr. van Eijk, Directeur van „Kinderzorg", nm. ds. van Selms. Ritthem, vm. ds. Ten Hove. Serooskei'ke >(W.), vm. en nm. ds. Miiller. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tllofl O. en W. Sonburg, 9.30 en 2 u. ds. Terneden. Veere, vm. en nm. ds. Weyland. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Krou - Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, vm. geen dienst, nm. ds. Sie- melink. 't Zand, 10 u. ds. Hogerzcil, 6 u. ds. Jonker. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. Arr.-Rechtbank te .Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens: mishandelingL. L. F., 16 j., gasfitter, Hulst, tot f 7 b. s. 1 w. tuchtsoh., J. R., 53 j., landbouwer, Hoedekenskerke, tot f5 b. s. 5 d. h.; huisvredebreuk'; Th. C. v. C., 23 j., en E. d. 22 j;, veldarbeiders, St. Janstecn, en C. S., 21 j., milicien-soldaat, Kruiningen, ie Ier tot f 15 b. s. 15 d. h.; poging omRooping ambte naar: Th. d. R., 445 j., werkman, Zuid- dorpe, tot f 10 b. s. 10 d. h.; wederspan- niglioid: A. A. R., 20 j., visscher, W. A Dh., 26 j., arbeider, J. F. P., 27 j., vis scher, en R. Dh., 43 j., hvr. van J. jR., allen Philippine, de drie eersten ieder tot 14 d. en de laatste tot 7 d. gev.straf; diefstal: W. J. B., 19 j., letterzetter, Middelburg, tot 14 d. gev.straf; diefstal ca vernieling: A. D., 33 j., hvr. van, I. W., verblijvende te Sluis, tot f 15 b. s. 15 d. h.; eenvoudige heleediging: M. C. H., 41 j., hvr. van P. J. d. W., Breskens, tot f5 b. s. 5 d. h.; niet voldoen aan een bevel van het militair gezag: J. K., 53 j., graanhandelaar, en P. M. v. W., 43 j., beurtschipper, Go^s, de le tot 14 en ïie 2e tot 7 d. h., met vernietiging van üe vonnissen van het kantongerecht te Mid delburg, behoudens de straf. Inzake J. D., 18 j., koopman te Mid delburg, beklaagd van diefstal, is de dag vaarding nietig verklaard. Rechtbank te Middelburg. De, eerste zaak welke heden behandeld werd was die tegen B. B. uit Amsterdam, thans gedetineerd alhier, beklaagd Van diefstal van een rijwiel. lit de voorgelezen stukken ble-k, dat bckl. reeds vroeger door de rechtbank te Middelburg wegens diefstal tot 3 maan den gevangenisstraf was veroordeeld. De eerste getuige W. D. van de Vreugde, commissionnaii' te Wolphaartsdijk. was op 14 Augustus eenigen tijd in het café van Kramer te Goes en had zijn rijwiel bui ten gezet, later was liet ve.rdw -nen. Dc sergeant der artillerie J. M. d Lies was dien avond met verlof in zijn café en kocht hot rijwiel voor f 5.75. De derde getuige A. Reijer-e was bij dien koop tegenwoordig, beiden herken nen beslist held., die echter z:-gt zi h niets te herinneren. De vierde getuige C. Kramer heeft bekl. tweemaal in zijn café gezien. Bekl. valt nu door de mand. hij heeft do fiets gestolen. Do officier wees erop, dat bekl. steeds zeide niets meer te wieten; nu eerst be kent hij. en deze bekentenis wordt door meerdere aanwijzingen bevestigd. Daar bekl. reeds meermalen veroordeeld is eisChl de officier 9 maanden met aftrek van liet voorarrest. Do verdediger mr. LI. J. C. Groo meen de, dat na de bekentenis van bekl. zijn taak wel anders is dan hij zich aanvan kelijk had voorgesteld; thans bepaalt hij zich er toe er op te wijizen. dat het reeds lang geleden is. dat bek!, veroor deeld werd en riep de clementie d -i' rechtbank voor bekl. in. Wegens landlooperij te Vlissingen werd tegen den 57-jarigen H. B., zonder be kende woon of verblijfplaats, die reeds meerderen tijd fn Ide irpjlkswerkinrichting heeft doorgebracht. 2 dagen hechtenis en 3 jaar opzending geëischt. Het direct ge wezen vonnis luidde overeenkomstig den e-isch. Dok de volgende beklaagde was en te Vlissingen aangehouden man, namelijk K., die liep te bedelen. Deze bek!, heeft ireeds 26 jaren in de rijkswerkinrichting doorgebracht. Ook voor hem luidde eisch en vonnis 2 dagen hechtenis en 3 jaar opzending. i De volgende zaak was die tegen P. E. T. te Philippine, die te Sas van Gent eenigc palen uitgetrokken beeft toebohoo- lende aan L. Vermeiree en deze te heb ben beschadigd. Bekl. zeide, dat hij dit moest doen om zijn koeien door te laten. De eisch luidde f7 of 7 dagen. Bekl. noemde dit een schandaal. Dj vrouw H. S. de P., vrouw van F. V. te Philippine stond terecht wegens poging tot uitvoer en poging tot omkoo- ping van Ren milicien P. J. de Reus. Bekl. ging in de richting van de grens, maai' ook haar woning L een paar meter van de grens. Getuige nam 20 liter petroleum in be slag en "bekl. bood hem een foo-i aan als hij haar door liet. De bekl. zegt, dat de petroleum voor eigen gebruik was en dat zij geld aan bood om uit moeilijkheden te blijven. Voorgelezen werd haar verklaring voor de maréchaussée, waarin zij békende ook wel eens te zullen trachten met smok kelen iets te verdienen. De officier vond deze beide feiten zeeï ernstig en eischte drie weken gevange nisstraf. I Wegens het niet voldoen aan het be vel der maréchaussée om van zijn rijwiel te stappen werd bij verstek teg-n de C. te Koewacht f 10 o£ 10 dagen gevor derd. De landbouwersknecht B. J. P. uit Schoondijke stond terecht wegens mishan deling van de 18-jarige dienstbode M. V. Scherbeijn te IJzendijke. Bekl. ontmoette getuige op 1 Augustus en sprak haar aan met de woorden: Moet jij met ©en ander uitgaan". Hij greep het meisje vast en sloeg haar met 'een kan op het hoofd en schopte haar. Bekl. zeide dronken te Izijn geweest. De officier wees ér op.' dat hier min nenijd de oorzaak was, hij noemde het een zeer laffe daad en eischte 14 da- gen gevangenisstraf. Tegen P. 'C. G. te Middelburg werd wegens verzet tegen den agent G. Bekke, die hem wegens dronkenschap aanhield, f 15 of 15 dagen geëischt. Bekl. verklaar de zich niets meer te herinneren. Niet verschenen was G. Soh., beklaagd van diefstal en heleediging te Goes. De eerste getuige, C. Nieuwjaars, huiten cede gehoord wegens familie-relaties met bekl., beefl gezien, dat bekl. ©en bund-él bezemstokken weg nam uit de winkel Van de tweede getuige. Deze A. van Dijk verklaarde, dat het haai' bezemstokken warenzij woont sa men imjet de vrouw, van Sch., die bezig is van hem te scheiden. Getuige L. C. v.. Weele heeft beklaagdq de stokken zien wegnemen. Getuige K. Boosten is door bekl. uit gescholden nnet hier niet te noemen woorden. Dit werd gehoord door getuige J. van Hove. De eisch luidde 14 dagen gevangenis straf. Wegens mishandeling van W. Corbijn en A. Simpelaar stond terecht de werk man C. M. uit Biggekerke. Getuige Gorbijn is door bekl. geschopt, maar ontkent /-elf bekl. te hebben ge duwd, zooals deze beweerde. Beil. Simpelaar werd ook door bekl. geschopt; hij heeft ook niets van duwen gezien; alleen rzieide Corbijn, dat bekl. uil zijn winkel moest gaan; bij duwde hem toeti de mishandeling plaats had. Bekl. zeide Simpelaar niet te h'bben

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2