Donderdag 16 September 1615 ïlöe «laargang No. £95 POLEN. BERICHT. Zeeuwsche Stemmen. 1 m 'mwk ni in n.r«»mrwwTri»>e inii Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes-. LAN E VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg; FIRMA F. P. DHUiJ L BUS6. Drukkers: Qosterbaan Le Cointr© - Goes. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. II (Slot.) Poolsohe patriotten verbohden zich, na deze eerste verdeeling, teneinde het geroofde terug te ledangen. Eien nieuwe grondwet werd goedgekeurd, waarbij de kroon Mj! Stanislaus' dood erfelijk ver klaard werd in de mannelijke linie van het huis Saksen. Onder Russischen in vloed begon een dieet van den Adel een actie, tegen dezie grondwet; de partijlen wapenden zich, waarop de Russen weer tuss'chenbeide kwamen, len de Polen bij Dubienka versloegén. Dit leidde tot de tweede verdeeling van Polen, 1792, waar bij PruisbnÜe vestingen Dantzig lea Thorn, benevens Zujid-Plruistetn m|et. Posen aan zich trok en Rusland een strook van 4500 vierkante mijlen met 3 miljoten inwoners inlijlfde. Terstond stonden de Polen wederom op onder aanyoering van den dapperen Kos ciusko en verdreven de Russen uit War schau. Doch Hezen keerden met overmacht terug, isloegen de Polen bij Maciejowice, bestormden Ptaga, drongen Warschau binnen, zetten koning Stanislaus af en brachten aan dit dappere volk den gte- nadeslag toe. De derde verdeeling van Polen (24 October 1795) volgde, waarbij Polen, hetwelk zich eerst van de Bal- tische tot de Zwarte Zee had uitgestrekt, uit de rij der natiën van Europa werd uitgewischt. De drie mogendheden hebben v.an dezen etatenroof geen ganolegen beleefd. Napo leon Bonaparte liet zich in 1804 tot keizer van Frankrijk kronen, en -stelde zich, slimme diplomaat als hij, was, al spoedig met de Polen in contact, teneinde zlij'n drie giroote tegenstanders die Polen ver deeld hadden in den wieg te zitten. Hij ontnam aan Pruisen in 1807 na den voor dezen vernietigenden slag bij' Jena een groot gedeelte van diens grondgebied, dat hïjl als hertogdom Warschau aan TTederik August van Saksen wegschonk, zoodat de band tu&schen Polen tem. Saksen weer hersteld werd. Door hun voor te spiegelen het herstel hunnter onafhankelijkheid, wist hij hen aan zich te verbinden, zoodat vele Polen in zijn diénst traden; onder hen was de dappere Poniatovsky, die later (1812) op zijln vlucht na den slag 5)ij Leipzig verdronk. In 1809 werd het hertogdom Warschau door Napoleon vergroot met Wlest-Galioië, maar in 1812 ging het weer te niet. Het Weener Congres vereenigde in 1815 Polen met uitzondering van de landstreken die aan Oostenrijk en Pruisen werden terug gegeven als koninkrijk Polen met Rusland. Czaar Alexander bedoelde het goed miet zijn gedwongen onderdanen. Hij gaf Polen een grondwet; en benoemde grootvorst Constantïjla tot gouverneur, hetgeen even wel ongeveer allen Polen mishaagde. In 1830 kwam 't tot eer opstand, waarbij de Russen uit Polen verdreven werden, eri het huis Romanov door den (Poolschea) Rijksdag van den troon vervallen ver klaard werd. Spoedig daarop evenwel trokken de Rpssen opnieuw zegevierend Polen binnen, na een overwinning bij Ostrolenka; Warschau, werd veroverd, en Polen tot een Russische provincie ver klaard. Hiermee was de toestand van 1795 hersteld en het arme Polen opnieuw gekneveld en versneden. In 1863 beproefden de Polen door ge heime oomité's daartoe aangespoord, nog een opstand, welke echter voor goed werd onderdrukt. Bijl lioopen werden de opstan delingen ter dood gebracht of naar Siberië velbannen. Voornamelijk wilde Rusland den adel vernietigën. Aan de boeren wer den de pachthoeven, die z'ij tot hiertoe bewoond 'hadden, in eigendom gegeven, de kloosters werden opgeheven en tot Staatseigendom verklaard. Den 24 Fehir. 1867 werd het land voor goed Mji Rusland ingelijfd. In 1888 werd de Russische taal als volkstaal op de school ingevoerd. Doch geen dezer dwangmaatregelen ver mocht den fieren Poolsch-nationalen geest te vernietigen. Een yolk, dat na een onderdrukking van meer dan een eeuw nog zooveel geest en geestkracht, toont, kan geen slecht volk geweest zijn. Trouwens, dat waren de Polen ook reeds voor de eerste verdeeling van hun land niet. Wat meer zeg't, wat er in hup staatsregeling ont brak of op losse schroeven stond was óf reeds door henzelven ingezien öf 'reeds verbeterd. De drie mogendheden hadden derhalve geen recht tot deze verdeeling. Wat z'ij .als beweegreden aangaven was slechts eem voorwendsel. Men zegt dan ook, dat Rusland aan vankelijk de verdeeling. niet heeft gewild. Het begeerde een krachtig, maar bevriend Polen, als een voormuur tegen Duitsch- land. Het is echter gezwicht ^oor de overweging dat Pruisen en Oostenrijk toch met linn zaakjes Wenschten door te gdan. Zij, die beweren dat Czaar Peter de Groote een politiek testament heeft nage laten, waarin stond, dat Polen door Rus land moest (geannexeerd Worden, vergissen zich. Professor Jorissen zoo verhaalt De Nederl. (V.) 'beweert het tegen deel. „Rusland (zoo verklaarde Peter in eene gtelieimle diplomatieke instructie) moet ten allen tijde goede en volkomen vriendschap met Polen onderhouden en nooit moet R,usland wfelke goede gele genheid zich ook voordoe iets willen ■winnen ten nadeele van dezen buurman; want Polen is een uitgestrekt, rijk en goed bevolkt land, terwijl Rusland niet zoo goed bevolkt is, maar even open ligt als Polen. Zorgvuldig moet men er 'tegten waken Polen tot wanhoop te bren- gien, door het te willen onderdrukken en bet daardoor zijn 'krachten te doen ken nen. De Polen zullen nooit gebrek aan bondgénooten hébben. De Turken, de Tar taren, de Zweden zullen steeds gereed zijln ,om Polen te hulp te komen; en wan neer die Vijanden doorlocht door Polen hebbteo, zal het hup gemakkelijk vallen Rusland te ovefheerstohen". i Dit neemt echter Ruislands schuld niet weg. En het ischïjlnt, dat de tegenwoordige Czaar dit begint in te zien. Immers hij1 heeft beloofd herstel van het oude Ko ninkrijk Polen. Dpitsch© legerscharen heb ben thans Polen veroverd; een Oosten- rijksche gouverneur voert thans te War schau het beheer. Mogen ziji er in slagen aan Polen zijn oude onafhankelijkheid te hergéven, en mocht het ai piet in zijn ouden omvang kunnen hersteld worden, dat zijl dan toch het overweg'end Pöolisch gedeelte van Prui sen en Oostenrijk Posen en Galicië aan het herstelde Polen moeten terug geven. Krijgt dan België al zijn oude rechten terug, en komt Ierland tot een zelfstandig bestuur, dan eindigt deze bloedige oorlog althans met een begin van rechtsherstel, zoowel in Oost- als in West-Europa. Twee vergissingen. De Nederlander, in een artikel, waar veel in staat, dat wij hebben ter harte te nemlen, schrijft: „zooal's nog onlangs De Zee,uw deed, d:ie de toelich ting v,an. Ons Program als par tijgrondslag aanvaardde, niettegenstaande de ontwer per er van bijl de stichting der partij zoo beslist mogelijk dat gebruik v,an zijn wérk afwees". De toelichting van Ons Program is als partijgrondslag nimmer door ons aanvaard. Wij hebben steeds genteend tegen der gelijk onzinnig verder gaan dan de op stellers van Ons Program en den schfijl ver der toelichting gewaakt lie hebben. Heeft Die Ned. iets dergelijks in een onzer artikelen toch gellezen, dan zij, dit beschouwd als een schrijffout. Het Volk, blijkbaar uit het Persover zicht van De Ned. een stuksken uit onze driestar „een zedelijk fiasco" over nemende, dicht ons eien opmerking toe, welke door ons echter niiet gemaakt is, aan het adres der Openbare School. Zij schrijft n.L: „(De Zeeuw) hééft nog een ontdekking gedaan: de openbare school heeft den "oorlog niet kunnen tegen houden". Mogen Wij, Het Volk verzoeken het bedoelde Persoverzicht nog eens over te ■lézen. Zij zal daaruit zien dat eten derge lijke onderstelling niet door ons is geuit. Hetgeen in onze driestar over de open bare school' gezegd wordt was van dr. Hooykaas, een modern predikant, die, naar men ziegt, als E. C. H. in TI et H a n- delsblad schrijft. Wij drukken hetgeen deze liberale schrijver schreef nog leens ten gemakke van Het Volk af „Zoo vel en gingen litet er voor houden dat het Koninkrijk Gods door de straat- politie pn de op ten bare school zich ging verwerkelijken. Doch de waar heid is dat wij in een z.g. ordelijke en vredige isanienljeving er even ver van af (z'ijn) als jn den huidigten jammer, waarover iedepean zijn afschuw laat booren". Hier mag wel etenig eerherstel voor ons op volgen. Mogen Wijl er op aandringen? Over het langwijlig preeken. Onder dit opschrift bevat Het Cen trum een opstel van den heer Post te Maasland. Er blijkt uit hoe dit euvel niet alleen reeds in vroeger eeuwlön bestaan heeft, dat wisten wijl wel uit den strijd er tegen o. a. van Voetius, maar ook hoe er door de plaatselijke overheden, die over de kerk heerschappij oefenden, tegten opgietreden werd. In aansluiting aan hetgeen wijl zelf wel eens tegen dat lange preeken inbrachten, laten wij 't stuk van den lieer Post hier onder volgen Snuffelend in het archief van de Kerk voogdij der Nederduitsch Hervormde Ge meente te Maasland, werd mijn aandacht getrokken door het relaas eener quaestie tuissehen Ds. IJsbrandus van Komvenho- ven, die van 1743 tot zijn dood in 1769 alhier predikant was, eener- en de Kerk voogdij! van genoemde gemeente ander zijds. 'tGing over het langwijlig preeken. Eerst een korte toelichting en daartoe ,,De Spectatoriale geschriften van 1741 1800 ,door J. Hartog", even voor den dag gehaald. „Wie zich (omstreeks het midden der achttiende eeuw ter Protestantsche) kerk begaf, moest er zich op wapenen, dat hij er soms langer dan drie uren in moest blijven. De oude gewoonte had den kerk tijd bepaald: '.s morgens van half negen tot elf uur; 's middags van half twee tot tegen vieren's avonds van vijven tot tegen zevenen. Maar het 'ijvervuur van sommige predikanten had sinds vele jaren aan dien tijd niet genoeg". (Ook Ds. IJ. van Kouwtenlioven niet, zooals de lezer straks 'zal vernemen.) „In 1714 was er reeds in een „Brief tegen de laagwljligheid in liet preeken" met nadruk over g'eklaagd, en Werd al erger. Het was in 1757 zóó hoog geklom men, en had bijl velen in de gémeentje zulk een tegenstand gevonden, dat de Magistraat zich verplicht rekende, den predikanten een „p.oenaliteit" op te leg gen, en ordonneerde, dat de kerk ,'s mor géns moest uitgaan om half elf en 's mid dags om half vier. Op andere plaatsen ging men daarmee echter ongestoord voort, en bijl bet Avondmaal breidden sommigen hunne predikatiën zóó uit, dat verscheidene leden er niet toe konden ko men om aan tafel te gaan, en de dienende Ouderlingen en Diakenen, indien z!ij: weer in de dankpreek wilden zijn, ternauwer nood en soms in 't geheel geen tïjid had den om thuis iets te eten. Ouder de predikanten der Gereformeer de Kerk, die in de 18e eeuiw' heel lang van stof wlaren, behoorde ook Ds. IJsbran dus van Kouwenhoven te Maasland. De notulen der Kerkvoogdij zeggen er in haar eigenaardige stijl van: „Nadien Ds. Kouwenhoven .alsnog blijft continueeren met alle Zondagen considerabel lang te preeken tot zoover, en dat ordinaris voor middag biji 11 u,ur en namiddag bij half 4 eerst begint zijln j.ekst te verklaren, ook voormiddag 11 uur en namiddag bij' 4 de armen komt te recommandeeren, waar door meest .altijd voormiddag 12 uur en namiddag bij 5 uur de kerk komt te ein digen. Dat wijlders Ds\ Van Kouwenhoven op 4 October 1744 1.1. zijinde een dag tot bediening van het Nachtmaal, zijin kerk redenen wederom 's middags tot na 12 uur uitstrekte en toen het Nachtmaal nog moest bedienen, hetwelk namiddag over half 2 was geëindigd, dus namiddag bij 3 uur de klok tot den kerkedienst weder opluidde en te 4 uur zijin tekst nog niet afgelezen had en 's avonds te 6 uur de kerkdienst eindigde en bovendien de klok te doen verzetten en die klokken te doen luiden telkens kwam te ordineeren naar zïjin genoegen, buiten kennis van berk- meesters, jot glroote ondienst en ongenoe gen wan de gemeente, op welker klachten kerkmeesters aan den van zijln dienst af- gëstanen schoolmeester Abr. Dielveye, als nog1 oppasser en aannemer van het uur werk hebben gelast de klok altijd een weinig vóór of tenminste naar den loop der zon te regajeeren, zonder die telkens op orden van den predikant, zoo'hij zeide, achteruit te .zetten, tenware hét consent der kerkmeesterem". Kerkmeesteren bovengenoemd lijeteai het niet Mj notuleeren, maar de oud-school meester bovengenoemd werd bevel ge- géven op den bepaalden tijid te luiden en niet uit te voeren, wat de predikant mocht konten te ordineeren. En meester Delvoye gehoorzaamde Kerkmeesteren: h'ij luid de op Zondag 18 October 1744 om 12 uur, hoewel de predikant de morgengods dienstoefening op dat uur nog niet geëin digd had. 'k Heb in de notulen niet gevonden, of de vrede tusschen de partijen hersteld is. De vrees is niet ongemotiveerd, dat de verhouding op den duur nog verminderd is. Immers op 19 April 1759 besloten Kerkmeesteren van Maasland om met af wijking van hun oude gewoonte om wet tige redenen Ds. Kouwenhoven niet mieter bïjl het doen van de rekening tegenwoor dig te laten zijln. Voor de opvolgers (werd er aan het slot bijgevoegd) geldt dit niet". LIII. Namens vele verongelijkten kom ik ©en droeve verzuchting slaken. Namens een gro-ote schare slachtoffers van ons beruchte en veel-gehate examen systeem, die, ofschoon met een behoor lijke dosis kennis toegerust, toch niet voor „vol" aangezien werden en „met de kous op den kop" en zonder de begeerde acte het zweetkamertje uitgejaagd zijn. Gesjeesd. Arme stakkerds. Ze hebben, gebogen over hun boeken, gedurende .een jaar en langer, geblokt van-heh-ik-j ou-daar, zich velerlei genoe gens ontzegd, ontelbare kubiek© mieters gas of liters petroleum verstookt, tot hun gelaat perkamenten kleuren ging vertoo- nen. Ze hebben geploeterd, dat de hospita's bedenkelijk het hoofd geschud Kobben over méneer's verstrooidheid en gejaagdheid; en de kleine, die op de kniei van zfn stu deerenden papa troost en aangename ver- poozing dacht te vinden, geen ander ant woord op z'n kinderlijke smeekbede kreeg, dan de vervoeging van ©en onregelmatig werkwoord of andere in de kinderkamer absurd klinkende buitensporigheden. Ze hebben boek na boek van buiten ge leerd, ze droomden 's nachts over meet kundige Vraagstukken of algebraïsche formules. Ja, zelfs in den trein-naar-het-exannen zaten ze met hun bleeke neus gebogen over him vergeelde en verfrommelde boe ken en papieren, om dit vraagstuk! nog eens uit te werken, dat lesje nog eens over te zien. Helaas, 't mocht niet baten. Het een voudige maar beslissende rekensommetje van de behaalde punten door Wijzte mannen na rijp beraad vastgesteld gaf niet. de gewienschte uitkomst, en op zi'n zachtst werd den armen candidaat jde deur gewezen niet de vriendelijke raad geving, om „het volgende jaar maar eens terug" te komen". Is 't wonder, dat er examen-vrees, examen-nervositeit, examen-leed is, dat er beroeps-examinandi zijn Men mag er den gek mes steken, maar een feit is het toch, dat er aan bet hui dige examen-systeem vele fouten kleven; bij de hangende plannen to.t oiiderwij's- reorganisatie de lucht is er vol van mag 'zeker wel aan hervorming van het examen gedacht worden. Daar heb je het hoofdacte-examen! On- paedagogischer instituut is er m. i. niet. Of ik voor eigen parochie strijd? Volstrekt niet. Ik hen Wel „bij het onderwijs" geweest, doch dat was in de dagen, dat ik als een discipeltje in ©en kort broekiske m'n plaats op cle school banken innam. De eer moet ik zeggen twijfelach tige eer van de onderwïjizcrsopleiding is mijl derhalve niet te beurt, gevallen en ik spreek dus als een onpartijdig man. Om op mijn klacht terug te komen, als men spreekt van een paedagogisch© jammergestalte, dan is het hoofdacte- examen er een. Men moet respect hebben voor den arbeid der opleiders, die er nog kans toé zien een klein percentage van hun lijders er door te slepen. Vooral als men bedenkt, dat het gros van pe candidaten des daags voor cle klas staat met het lofwaardig streven, om in eigen onderhoud, eventueel in dat van vrouw en kroost te voorzien. Meen echter niet, dat men in onder- wijls-kringen zoo hoog loopt met 't hoofd acte-examen. Het kent misschien ook daar meer Vijanden dan verdedigers. Het deed me goed dezer dagen in Ide Chr. Onderwijzer een artikeltje te lezen, Waarin de opleiding zoowel als het onderzoek aan scherpe kritiek onder worpen worden. Het blad stelt voorop, dat het hij on VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1.35 Losse nummersH 0.05 Prijs der Advertentiën 1—5 regels /"0.50, iedere regel meer 10 ct, 3-nia&I plaatsing wordt 2-maaI berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1.r iedere regel meer 10 ct. muil ■■■■■in n iS, derwijzersexamens regel is, dat er min stens 25 pCt. der candidaten zakt. doch dat er voor de li. A. nog veel meer „rij den"', om jnet een examenterm te spre ken. Vijftig; pCt., zegt de Chr. O., is daar een gewoon cijfer; er zijn zelfs jaren ge weest, dat 66 procent sjeesde. Gelukkig wordt dit iets beter, dank zij den indirecten invloed der kweekscho len. Toch zijn we er nog niet met onze examens, die zoo geheel los staan van de opleiding en de candidaten slachtoffer maken van de grillige samenstelling der commissies, wtelkër leden, gebonden aan een nietszeggend program, den examinan dus allerlei „verrassingen" kunnen be reiden. i En juist dat „verrassen" kan zoo hate lijk' zijn. Hoe ging het dit jaar weer? Ik' zal den deskundige in meergenoemd orgaan maar weer aan het woord laten: „Groot is ook' dit jaar weer hel. aan tal van hen, die voor de n-de niaal werden teleurgesteld. Te Leeuwarden kelderdén bij heel© secties tegelijk. Heel geen nieuws, dat- candidaten geen gemobiliseeirien die het vorig jaar tot aan de vijftig kwamen, thans dank zij een jaar van on vermoeide studie wierden afgewezen met een lijst Van even over d© veertig. Let de eane examinator bij: „taal" op inzicht en Verstaan, de ander heeft zijn „fort" in grammatica met „derzelver" re gels plus uitzonderingen. Bij rekenen is er minder verschil, toch wordt er in 't Noorden anders „theorie" gevraagd dan in Holland. Bij Natuurkunde is het in alle inspecties ook niet gelijk. Geschiedenis, aardrijkskunde, en niet 't minst paedagogiek, wijken eveneens af, en niet steeds kan de geëxamineerde-hier meester zijn op alle Wapens, omdat de eenheid bij de examens ontbreekt. Van daar o. i. ook het groote getal afgewe zenen, speciaal voor de H. A., wien de cursus Holthuizen te machtig is öf dié door „'zelfstudie" steeds verder van 't pad af ralcen. Was er nu Voor den onder- Wijzer een volledige opleiding met eind examen als dat bij. de Hoogere Burger school, dan werd veel leed in onze 'krin gen voorkomen. Zij, die dan niet meekon den, vielen bij den aanvang reeds vanzjelf af, en 't resultaat onzer examens zou bevredigender teijn. Als wij toch lezen, dat in Zuid-Holland van de 188 candidaten, die zich hadden aangemeld, 156 het diploma eindexamen H. R. S. 5 j. cursus verwierven, dan is dat een uitslag, zooals dc onderwijzers examens dien nooit léveren. En waarom niet? Omdat, hij' ons, examen en opleiding niet hij elkaar aanpassen. Het examenwerk sluit meestal niet aan bij' onze studie, en zoo. wórdt in vele gevallen 't slagen een „bof", wat het niet behoefde te wezen, als er nauwer kontact was tusschen voor bereiding en examen-doen. Wij voor ons, zloo besluit de C h r i s- telijke Onderwijzer, 'zien in 't „jus promovendi" der kweekscholen, wettig (gewaarborgd, de eenige oplossing. Dan kan de H. A. vervallen, wordt ons verouderd, eenzijdig examensfcelsiel, flat bovendien maandenlang leerkrachten uit de school rooft, opgedoekt, en hebben wij voor onze Chr. School 't vrije examen, dat rekent met de algemeen© eischen, maar ook met de bijzondere, uitvloeisel van ons beginsel. Wij kunnen geen vrede hebben toet een neutraal examen, dat, angstig onzijdig, onze .schoonste vakken: Bijbelsche Ge schiedenis en .Christelijke Opvoedingsleer, negeert, en ons vormt hoogstens tot „on- derwijsma,chines". i Tot "zoover, de deskundige. De leek zul wél oppassen, dat hij zich niet waagt aan een reorganisatie-voorstel. Dat. ziji den schoolautoriteiten toever trouwd. 't Is hem voórloopig genoeg den zlw'akken tolk te hebben gespeeld Van een leger slachtoffers van een soort af- maaksysteem op onderwijsgebied. Den tolk van hen, die niet hebben „geboft", en die zich gelaten weer voor dezelfde taak gezet hebben, om het volgende jaar an dermaal een kansje te wagen. Laten wij hun moed en energie prijzen, de hoop uitspreken, dat de moed hun niet begev© bij het langwijlige en sloopend© geduldsspelletje ,en de energie niet ver- lamme. En laten we mede hopen, dat de droo- men van een toekomst, waarin examen en opleiding aan de hoogste eischen van billijkheid en menschelijkheid beantwoor den, spoedig, zieer spoedig bewaarheid mogen Worden. Treffend zie "ik de gegrondheid van de klacht over té talrijke en te veelsoortige kundigheden bevestigd in wat de letter kundige Maarten Maartens (pseudoniem van mr. van der Poorten Schwartz) klaag de. Mr. Schwartz 't zij mij veroorloofd het geheugen der lezers nog eens op te frisschen genoot zijn eerste opleiding

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1