Reclames. Noodzakelijk gevolg. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Leestafel. Ingezonden Stukkon. den Militairen dienst, 3 voor die van de gemeente Middelburg, 4 voor de Land- bouwonderlinge, 14 voor die van het Ziekenfonds Staatsspoor en voorts een belangrijk aantal Belgische vluchtelingen met 1233 verpleegdagen voor rekening van de Gemeente, te samen 436 personen met 8117 verpleegdagen. Verder 10 verpleegden uit de gestichten No. 2 en 3 (Oude mannen- en vrouwen huis en Burger Weeshuis) met 255 ver pleegdagen. Totaal 18566 verpleegdagen of 1424 minder dan in 1913. Aan verpleeggelden werd behalve de voor rekening van het Burgerlijk Armbe stuur van Middelburg verpleegde patiënten ontvangen f 19184.97, zijnde f3481.60Vs meer dan in 1913. Behalve de patiënten bovenbedoeld, wer den op èn na 9 October 228 zieke en gewonde militairen van vreemde nationali teit opgenomen, namelijk 224 Belgische en 4 Engelsche militairen als gevolg van den oorlogstoestand aan onze Zuidelijke gren zen. Het grootst aantal patiënten op één dag aanwezig (uitgezonderd de vreemde mili tairen) was 74 tegen 76 in 1913. Gemiddeld waren aanwezig 51 patiën ten, tegen 55 in 1913. De gemiddelde verplegingsduur van iederen patiënt bedroeg 27 dagen tegen 32 in 1913. Van de bovenebdoelde 674 verpleegden werden in de chirurgsche afdeeling be handeld 462 personen, in de afdeeling Voor interne ziekten 178 personen ein in de afdeeling voor oogheelkunde 34 per sonen Voorts werden een aantal ambulante zieken poliklinisch behandeld. Onder de verpleegden bevonden zich 10 krankzin nigen, die na een kort verblijf in het Gasthuis naar een krankzinnigengesticht werden overgebracht. Van de bovenbedoelde 674 verpleegden jaar 1914 in het gasthuis overleden, be droeg dat voor de interne afdeeling het ongewoon hooge aantal van 32. Het groot aantal zieken, dat in de laatste maanden Van het jaar werd opgenomen en de hooge morliliteit houden verband deels met de oorlogsfeiten in de nabijheid der Zeeuwse h Vlaamsche grensstrook, ten deele ook met de mobilisatie van het Nederlandsche leger en de Nederlandsche zeemacht. Er werden n.l. enkele 'ziekje soldaten, een Vijftiental der Zeemacht en een groot aantal zieke vluchtelingen op genomen, Waarvan er verscheidene over leden. Aan het einde van het jaar werd bij een wegens roodvonk opgenomen kind tevens typhus abdomdnalis vastgesteld, en spoedig daarop vulden zich de zalen der barakken met een veertiental vluch telingen, die allen aan typhus bleken te lijden. Dank zij de vlotte evacuatie dezer lieden uit de vluchtelingen asylen en de maatregelen ter voorkoming van verdere besmetting genomen, heeft de epidemie zich niet verder uitgebreid. Alle typhus patiënten genazen voorspoedig. Van de 228 militairen van vreemde nationaliteit werden er 133 in do interne afdeeling verpleegd en behandeld, Waar van enkel later naar de heelkundige af deeling werden overgebracht. Do plotse linge en geweldige uitbreiding van den inwendigen dienst is echter tot stand ge komen op bewonderenswaardige wijze, zoodat over verzorging en verpleging bij na geen klacht kon worden vernomen. Naast de doelmatige .maatregelen der di rectie, is dit alles tot stand gekomen door de uiterste krachtsinspanning en harmonische samenwerking van het per soneel. Een getuigenis aldus het be stuur van groote waardeering van den onverflauw den ijver en toewijding aan hunne taak van het verplegend perso neel, mag dan ook hier niet achterwege blijven. Het bestuur' wenscht hier ook een woord van hartelijken dank 'te brengen aan een aantal Middelburgsche damies voor de diensten in het Gasthuis gepresteerd bij de huishouding en ook voor de medewer king, welke het mocht ondervinden van militaire zijde, toen het Gasthuis voor de gewonde militairen in gereedheid moest worden gebracht. Op de heelkundige afdeeling werden in 1914 opgenomen 411 nieuwe patiënten van de 462 in die afdeeling behandelde. Onder hen bevonden zich 27 Belgische vluchtelingen. Operatief werden behan deld 303 patiënten, van wie 21 stierven (7 pCt.), niet operatief werden behandeld 108, van wie 11 stierven (10 pCt.). Buiten en behalve deze 411 personen zijn op de heelkundige afdeeling be handeld geworden in de maanden Octo ber, November en December 103 ge wonde Belgische militairen. Van deze 103 militairen werden er 15 geopereerd, van wie geen stierf, terwijl van de overige een overleed aan Tetanus traumaticus (klem1 na verwonding). De behandeling van prostaatlijders in het Gasthuis gaf evenals de behandeling van drie lijders aan tetanus, aan Dr. Schoute aanleiding tot de verschijning van een wetenschappelijke mededeeling in het Nederlandsche Tijdschrift voor Genees kunde van resp. October en December 1914. De polikliniek der heelkundige afdeeling werd in 1914 bezocht door 554 nieuwe patiënten. Bij deze werd in 90 gevallen onder plaatselijke verdooving eene kleine ingreep verricht. De regelmatige stijging van het aantal patiënten, zoowel der klinisch als dei- poliklinisch behandelde, stelde aan do zusters der heelkundige afdeeling in de zelfde mate regelmatige stijgende eischen. Ook in deze afdeeling kan er dezelfde waardeering worden getuigd van den ijver en de toewijding der verpleegsters, als waarvan dit verslag gewag maakt hij de Vermelding van den arbeid in de interne afdeeling. Wellicht als terugslag op den oorlogs toestand bereikte het aantal ooglijders ge durende 1914 niet het aantal van het vorige jaar. Werden in 1913 44 oogzieken opgenomen, in 1914 steeg hun aantal slechts tot 34. In 16 gevallen u-Orden groo te operaties verricht. Van de zusters werkzaam in het gast huis, -deden er in 1914 zes examen voor den Nederlandschen bond van Ziekenver pleging, waarvan 4 slaagden. In de apotheek der Godshuizen werden in 1914 27911 recepten gereed gemaakt Waaronder 21324 voor het Gasthuis, terwijl verschillende onderzoekingen plaats von den. In het oude mannen- en vrouwOnhuis bedroeg bet aantal verpleegden op ulti mo December 1914 58 en in het Bur gerweeshuis 28. Middelburg. De muziekuitvoering op het Molenwater had gisterenavond mieer menschen getrokken dan verleden Week, thans waren bijna alle stoelen bezet, ter wijl verleden week Vrijdag tal van plaat sen onbezet waren. Zoowel de zittende als de talrijke staande toehoorders ge noten van een populair programma. Ingekomen bij het Steuncomité te Middelburg sedert de vorige opgave van Personeel N.V. „De Automaat" f6, We- kelijksche gift Madrne Em. B. D. lófrs., Maandelijksche gift J. F'. F. B. f 1, het Weekbusje f 5.921/2, Wekelijksche bijdra gen, week van 2 Sept. i 163.10. Voor de 56e uitkeering aan de familiën van Militai ren en aan werkeloozen was noodig f 407.40. De Penningmeester, IIERM. BOASSON. Goes. In de vergadering van het„Groe- ne Kruis", afdeeli ng Goes, welke Donderdagavond werd gehouden onder voorzitterschap van den heer Dr. W. N. G. Coenen werd, blijkens de „N. Z. Ct.", medegedeeld, dat door de afdeeling' een schrijven is gericht aan de Zuid-Be- velandsche vereeniging het „Groene Kruis", welke met 1 Jan. a.s. wordt opgelost in de P rovi n- ciale Vereeniging het „Groe ne Kruis" in Zeeland om aan te dringen op uitkeering van het aan do nfdeeling Goes toekomende deel der na latenschap van die vereeniging. Daar op dit schrijven geen antwoord was ingekomen, werd besloten nog eens op die uitkeering aan te dringen. -Mocht dit niet helpen dan zal de sterke arm ter hulp worden geroepen om aan den eisch van Goes meer kracht bij te zetten. Het aftredend bestuurslid de heer L. Duvekot werd herkozen. De rekening 1914 werd goedgekeurd. Zij vermeldt in ontvangsten f 948.721/2, in uitgaven f 637.52i/2, goed slot alzoo f311.20. De begrooting voor "1916 werd vastge steld op een bedrag van 'f410 aan uitga ven en inkomsten met een post van on voorzien, groot f 55. Het voorstel van het bestuur om, nadat leeds bij de oprichting van het comité van het „Roode Kruis" voor Wes telijk Zuid-Beveland door het „G'roene Kruis", afdeeling Goes, f 125 aan het „Roode Kruis" voor noemd was geschonken, nogmaals, in ant woord op een schrijven dier vereeniging om steun voor haar moeielijken arbeid, 100 uit de kas van het Groene Kruis" aan het „Roode Kruis" over te maken, werd met op een na algerrieene stem men aangenomen. Besproken werd een schrijven van den directeur der Waterleiding „Zuid-Beve land" aan het Gemeentebestuur, waarin er op gewezen werd, dat de vereeni ging het „Groene Kruis" in haar regen bak water opneemt van het dak van school B en hiermede wordt overschreden do bepaling van art. 17 der Waterleiding- concessie, waarin staat, dat geen w;ater aan derden mag worden verstrekt. De vergadering was het eens miet het bestuur om het Gemeentebestuur aan te schrijven, dat het Groene Kruis onverzwakt {zijn recht handhaaft op den regenbak, die bij aanleg niet minder dan f 768.12 heeft gekost. Op een vraag van een der aanwezigen, of thans de tijd niet gekomen was met den regenbak op to houden, antwoordde de voorzitter, dat, zoodra de gemeente aan on- en minver mogenden gratis leidingwater verschaft, door het plaatsen van geineentepompen op de Waterleiding, het Groene Kruis zijn regenbak zal veranderen in een ijskelder. De leden van de aid. Goes van den Vrijwilligen Landstorm hebben de zer dagen prijsgeschoiten, de wielrijders Donderdag en het voetvolk gisteren. Gis teravond te 7 uur had de prijsuitreiking plaats. Vanwege het Rijk was f20 inge komen, welke verdeeld werden in verschil- lende geldprijzen, voorts was door de bur gerij financiëele steun verleend. Van dit geld waren verschillende kunstvoorwer pen aangekocht en werden bons uitgereikt, welke recht gaven op bier of sigaren. Na de prijsuitreiking had de installa tie plaats van het nieuwe kader. Door den commandant der afd. Goes van den V. L. werd een korte toespraak gehou den, waarin hij zijn ingenomenheid to kennen gaf, dat deze afd., welke nog geen half jaar bestaat, reeds zoover ge vorderd is, dat vier sergeants konden wor den benoemd, de korporaals bij het voet volk 'J. Behage en A. Duijvewaardt en bij de wielrijders de korporaals P. A. C. Laban en L. van Vijven, en een korpo raal bij het voetvolk, n.l. A. Joosse. [Voorts herinnerde de commandant do manschappen er aan, dat zij deze onder officieren en de korporaals evengoed heb ben te eerbiedigen als hemzelf. Hij wenschte de bevorderden geluk met de onderscheiding, welke hij wèlverdiend noemde. Met een driewerf hoera voor de Konin gin, voor het Ned. Korps Vrijwilligen Landstorm en de afd. Goes werd de plech tigheid besloten. Daarna werden de troepen op de Markt opgesteld en werd met het Muziekgezel schap „Euphonia" voorop een militaire wandeling gemaakt, welke groote belang stelling wekte en een vroolijke stemming op straat bracht. Terneuzen. De Itaad besloot de kermis niet te doen doorgaan. St-Jansteen. De uitslag der Donderdag alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Ferket en Vinck. (T. C.) De slapte van h«t bloed gaat de maagziekten vooraf en bevordert die Om hun onophoudelijk werk van spijs vertering- te vervullen, zijin de maag tn de verschillende andere daartoe bestem de organen verplicht gesteund te wor den door de rijkste bestanddeelen van het bloed. Daarom kan men, zonder gevaar zich te vergissen, zeggen, dat bij allen wier maag van streek is, het bloed niet zoo rijk en zoo zuiver is als het moet zijn. Het beste en snelste middel om te genezen, is dan ook het bloed te ver rijken door de behandeling met de Pink Irillen te volgen. Beproef deze methode en gij zult spoedig erkennen, dat onder den invloed der Pink Pillen, die met iedere pil bloed geven, liet geheele lichaamsgestel een soort van herleving ondergaat, die des te gevoeliger is voor de zieke organen. De eetlust vermeerdert, de spijsvertering is gemakkelijk, men put altijd nieuwe krachten uit een volmaakt opgenomen voedsel, men ondervindt een groot gevoel van welzijn, kenmerk van gezondheid. Meermalen hebhen wij zieken gezien die, door hun maag slecht gevoed, vele jaren lang geleden hadden en tot den laatsten graad van zwakte, van verval en van magerheid waren aangekomen, tot dien toestand waarin de zieke, geheel van weerstand ontbloot, reeds bij voorbaat aangewezen is als een slachtoffer ontvan kelijk voor een of andere voorbijgaande epidemie. Zulke zieken hebben mijl in Iweinig tijd door de Pink Pillen genezen gezien. De Pink Pillen zuiveren en verrijken het bloed en versterken het zenuwstelsel; dus zij geven altijd uitmuntende resul taten in ziekten, voortkomend uit slapte van het bloed en verzwakking van het zenuwstelsel, als bloedarmoede, bleek zucht, algemeene zwakte, maagpijnen, zenuwuitputting, neurasthie, rheumatiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ii fl.75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaai-Depöt der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mnlder, te Tholen bij W. Potter, Apotheker, Stoofstraat. En verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. Genei. Gemeenten. Beroepen te IHoedekenskerke, J. Eraan je te Rotterdam. (Rotterdammer.) Middelburg. Door het bestuut' der ver eeniging voor Handelsonderwijls alhier zijn benoemd tot leeraar in de stenografie aan de Handelsavondschool de heer S. Cal- jouw en tot leeraar in de Fransche taal aan de voorbereidende klasse de heer C. J. Bakker, hoofd van school J, beiden alhier. Biggekerke. De Unie-collecte bracht hier op f53.33. Benoemd tot hoofd der Chr. Bewaar school te Oostburg mej. J. German, aldaar. - Uit de verslagen der akten-examlans voor lager onderwijs in Nederlandsch- tndië, afgenomen in December 1914, blijkt, dat te Batavia 12 mannelijke en 20 vrou welijke candidaten zich voor de verschil lende akten zich aanmeldden, waarvan er, hesp. 7 (en 7 slfl-agden; bij die te Se-ma- rang 2 m. en 4 vr„ waarvan er resp. 1 cn| 2 lsl|aagden; bij die te Soerabaja 11 m. en 10 vr., Waarvan er resp. 5 en 2 slaag den. Het gemiddeld procent is leger dan hier te lande. Verschenen is het jaarverslag 1914— 1915 van de Lichtliecldenvereeniging, cen traal-bureau voor lantaarnplaten en weten schappelijke photographic. De platen wer den kosteloos beschikbaar gesteld voor de gemobiliseerde troepen. In het geheelo land werden uitgeleend 65.810 platen (en gemiddeld van September tot Mei werden er 45 voordrachten met de lichtbeelden der vereeniging gehouden. De platen op het gebied van land- en volkenkunde von den het meest aftrek; zoo ook de series: Eerste hulp bijl ongelukken; Gothiek en Antieke Beeldhouwkunst, Honigbij en bij enteelt, Hansen's poolreizen; kolenmijnen; sterrenkunde; terwijl de kinderverhalen geregeld in omloop waren. Vooral voor onderwijsinrichtingen ten platten lande biedt deze vereeniging veel moois en goeds. Voorzitter van de vereeniging is Dr. P. C. M. Bos. Zoo de He ere wil zullen de lessen aan de Vrije Universiteit worden geopend op Woensdag 22 Sept. a.s., des namid dags te 3 uur, waarbij Prof. Mr. P. A. Diepenhorst een toespraak zal houden. Voorts zal op Dinsdag 21 Sept. des voor- middags te 10 uur de Rector zitting hou den ter inschrijving van studenten. W5jiziging wet op het Lager Onderwijs. In de maand Juli is door den Minister van Biruvenlandsc.he Zaken bij de Tweede Kamer ingediend een ont werp tot wijlziging van de wet op het Lager Onderwijis, inzonderheid ter nadere regeling van het M. U. L. O. 't Ontwerp van Minister Heemskerk is voor een deel o veigenomen In De Nederlander zegt U. A, die van oordeel is dat het ontwerp niet aan de verwachtingen voldoet, er van: Het ontwerp telt 14 artikelen. Art. I breidt de lijlst cler facultatieve vakken van art. 2 der wet L. O. uit met u. de beginselen der gemeente, provin ciale en staatsinrichtingen van Nederland; v. die der handelskennis. Het wekt leenige bevreemding, dat over wegingen als die, welke scheikunde bij „Kennis der Natuur" onderdak verleen den, niet ook hel onder u genoemde aan Vad. Geschiedenis koppelden. Mogelijk vinden we hier dezelfde opvatting als in de bekende Amsterdamsche circulaire werd tglehuldigd. Art. II geeft de wettelijke onderschei ding: a. gewoon L. O. (vakken ak);, b. U. L. 0. (7 leerjaren; de vakken ak èn twee der vakken, 1. m. n. p. (n.l. Fransch, Duitsch, Engelsch, Algem. geschiedenis. Wiskunde); c. M. U. L. O. (9 leerjaren voor volledige scholenvakken ak èn drie der vakken 1. m. n. p.). Art. Ill, IV, VII, X, XI, XII brengen wijzigingen van redactioneelen aard, of zulke, die voortvloeien uit de wijziging van art. I. Voor art. V en VI kan de zelfde opmerking geldenze raken niet de hoofdzaak, die ons in het bijzonder bezig houdt, al zij opgemerkt, dat de „meer positieve" redactie van art. V niet onbe langrijk is. Ze brengt n.l. de beslissing op een strijdvraag van den laatsten tijd, n.l. of vakleeraren, niet in 't bezit der onderwijzersakte, in bepaalde omstandig heden „subsidie gevend" kunnen zija. De nu voorgestelde redactie sluit dit uit. Art. VIII brengt een verscherping der grenslijnen. Scholen voor U. L. O. moe ten èn in het 6e, èn in het 7e leerjaar 'in ten minste twee der vakken 1, m, n, p vijf uren per week onderwijs geven. Voor M. U. L. O.-scholen blijft de eisch: een minimum van 18 leerlingen in de drie hoogste klassen samen, èn 't mini mum aantal lesuren in tenminste drie der vakken 1, m, n, p en v (Handelskennis). Verscherping: 1. combinatie van klas sen voor deze lesuren is niet geoorloofd; 2. elk der onderwezen vakken hebben minstens twee uren per week. Art. IX betreft alleen een redactiewijzi ging; art. XIII eveneens. 't Laatste artikel (XIV) noemt 1 Jan. 1916 als tijdstip, waarop de wet in wer king zal treden. Dit resumé is voldoende, om te doen gevoelen, dat er reden is tot teleurstelling, ook al laat men volle recht wedervaren aan de verbeteringen, die het ontwerp brengt. Van de levensquaesties blijven onaan geroerd 1. Het M. U. L. 'O.-examen; 2. de regeling der bevoegdheden 3. de eigen inspectie (in Ned.-Indië is men 't moederland nu reeds voorl) en voorts 4. de subsidieering. Het schoolprogram wordt wat uitgebreid en de groote grenslijnen worden eenigs- zins verscherpt. Goede dingen voorzeker, indien er nu voor de bijzondere scholen ook maar verlichting van financieelen druk mede gepa;ird gaat. NED. HERV. KERK. Zondag 12 September 1915. Goes, 9.3U u. ds. Homburg, 2 u. ds Steinz, Cat. Zondag 366 u. ds. de Vries. Het nieuwe licht, door K. Papke, vert, door A. Lukkien. Zwolle, La Rivière en Voorhoeve. Deze roman richt een forsc-hen aanval op den Tijdgeest, 'de hedendaagscho Schriftcritiek, ien de excessen der Moderne Wetenschap, is een protest tegen de kwa de gewoonte van duizende Christenen om hun zonen te zenden naar ongeloovige Staatsscholen, hij waarschuwt tegen het verkeer in hoogstaande kringen waar men streng-zedelijk leeft en toch den Chris tus der Schriften gram is. De schrijver teekent van deze zonde de afschuwelijk ste consekwenties 'duel en zelfmoord doch laat onder en hoven dit alles de genade Gods werken en uitblinken, die den afvalligen predikantszoon, wiens pro fessorale hypothesen duizenden jonge zie len heeft vergiftigd, door gerichten van beproeving en dood' en wroeging heen op Zijn (tijd weet te behouden. Zoowel de preek als de omlijsting maken indruk. Ruste er zegen op dat hoek. ook voor jongelieden die beginnen te denken om zich te verloven. Zusterliefde, door N. Ras. Am sterdam, (W. Kirchner. De schrijfster van dit verhaal heeft een diepen blik geslagen in het menschen- leven, voornamelijk dat der vrouw. Twee zusjes laat zij in den huiseljj k -kinderlijken toon met elkander converseeren: gij ziet die beide levens zich ontplooien, dezelf de idealen haar harten vervullen en "be wondert de grootheid van ziel der jongste die haar liefde voor den jongeman ba rer keuze verzaakt om haar zuster te gerieven die deze zelfde genegenheid koes tert. Straks wanneer de huwelijksb -proe- vingen komen, is Gonni, die zich voor Trude beeft opgeofferd de zorgzame tante, doch in haar binnenste woelt 't op tegen haar zelfgekozen lot en blijft 't woelen tot zij, ook naar het lichaam gebroken, den eenigen troost vindt. Wij betwijfelen of het gewenscht is dat een meisje, die een aanzoek kreeg, haar liefde begraaft en haar' levensgeluk prijs geeft om dat van haar zuster te ver meerderen; de schrijfster heeft dit blijk- haai- ook gevoeld, daar zij aan het einde van Gonni's loopbaan deze laat zeggen „Nu zie ik dat liefde v;oor elkander nim mer volmaakt kan zijn zoo men den Heere niet boven alles liefheeft". Onze meisjes zullen ook dit boek. even als „Het nieuwe licht" met belangstelling lezen. Voor haar die gedachten koester-en op het gebied van zich verloven bevat het verhaal gulden adviezen en voorbeel den ter navolging. Slechts één opmerking: Uit strekt z ij d e n arm; op staat z ijzijn min der verkieslijk. lf!g Bijbel, dat is de gansche Heilige Schrift, vroeger uitgegeven bij Jacob en Pieter Keur te Dordrecht. Kam pen, J. H. Kok. Van deze Bijbel, reeds meermalen door ons aanbevolen, verscheen reeds de afl. 29. De uitgever, niettegenstaande d be zwaren van de mobilisatie, gaat voort aan zijn verplichting te voldoen, en tot den gestelden prijs ook het tweede deel van den Bijbel van Keur uit te geven. Deze getrouwe en complete herdruk be veelt zich in ieder opzicht boven de be staande aan, niet het minst door de ge makkelijk te vinden plaats der randteeke- ningen. Deze staan nu onder aan de blad zijden. (De druk is duidelijk, 't papier is flink. Men krijgt drie stempelbanden gra tis. "Deze Statenbijbel kost slechts 25 cent per -aflevering; totaal f 12. Een pracht- geschenk voor onze kinderen als zij in 't huwelijk treden. i Het dubbelno. 8 en 9 van „Christen dom en Maatschappij", ui tg. G. J. A. Ruij-s te Utrecht is ditmaal hoogst be langrijk. Wij vonden er onder anderen in het slot van het opstel „Vrije Christelijke School .of Christelijke Staatsschool"; het slot van nir. Goedbloeds opstel over „Schaduwzijden van de praktijk der onge vallenwet; het begin van de opstellen reeks Bede-, Vasten- en Dankdagen; hef begin van een artikel ,,de beteekenis van den Bijbel voor onze Christelijk Socialé Actie", van dr. Van Es; een 0]>stel over „Uitvoer van land- en tuinbouwproduc ten"; voorts eenige kleinere stukjes; het welk alles te zamen blijk geeft van goede verzorging en ongedoofden lust om het tijdschrift in den strijd voor Christendom en Maatschappij te doen vooraan staan. „Vrij België" levrt op de viorpi gina een pfaat van Joh. Braakensiek, voor stellende Roodkapje (Vlaanderen) en den Wolf (Duitschland). Roodkapje zegt: „Grootmoeder, groot moeder, wat hebt ge een grooten mond!" De Wolf: „Dat is om u beter te kunnen opeten Bij deze plaat, die aan de Amsterdam nier ontleend is, schrift Julius Hoste een artikel over „de opgeschroefde belang stelling! van Duitsche zijde in onze Vlaam sche toestanden". In verschillende artikelen wordt het blad „De Toekomst" onder handen ge nomen. (Buiten verant voordel ijk hfirt 'ier Redactie.) Middel buig. September '15. L. S. Een paai' weken geileden ontving de- heer (Mr. P. Dieleman ieen verzoek van den heer Paul Lippens, sous-lieullenant bij de genie van het Belgische veldleger, of het niet mogelijk zou zijn, dat zijn Vlaamsche soldaten te velde. Vlaamsche (Nederland sche) lectpur ontvingen. Engelsch' eti Fransche boeken kwamen ter geregeld naar het front, maar eenvoudige, degelijke lec tuur voor de Vlaamsche soldaten was et niet en toch werd daar zoo naar verlangd. Enkele dagen later kwam hiet bericht, dat de heer Lippens glesneuveld was. Zijn verzoek om zijn soldaten wat afleiding en ontspanning te geven, wordt door dit bericht des te aandoenlijker. Teneinde nu te trachten den wensch van den heer Lippees te vervullen, be sloten ondergetetekenden zich tot een com missie te vereenigen. Er bestaat in Den Haag een Officieel Belgisch Comiteit, waaruit zich gevormd heeft een Com missie tot verzending van Vlaamsche boe ken naar het Belgische front. (Adres Nassau-Zuylenstcinstraat 21. Vgl. Het Vrije België van 27 Aug. 1.1.) Deze Com missie, waarmee Wijt ons in verbinding stelden, is reeds mtet succes werkzaam. Maar dat succes moet nog grooter worden en blijivend kunnen zijn. Ook Zeeland moet daartoe medewerken. Wie heeft nu voor het mooie doel: beschaafde, ontwik kelende, rustgevende ontspanning te ver schaffen aan de dappere Vlaamsche sol daten te midden van de vrceselïjkste oor logsellende niet (een klein bedrag over? Wij ontvingen gaarne geld of boeken

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2