Önd arwijs. gene was' glad nie gewond nie. Ik wil geen blaam op inij laat blij me, daarom sè jk dit." De Voorzittende Rechter boog, en do heer Oost beantwoordde die buiging. Daarop stootte de andere rechter de een aan, en na een korte fluistering tussen die twee zei de voorzittende Rechter- nog: „Daar is veel getuigenis gehoord omtrent 't gebeurde op Doornberg, en wij hebben vastgelegd dat geen voldoend bewijs van verraad door middel van de witte vlag i3 geleverd."1 De heer Oost„Maar ik weet, dat dit zo is." Hiermede was 't incident afgelopen en werd de heer Oost weggevoerd naar do ondergrondse cellen van 't Hooggerechts hof. De veroordeelde droeg 'n arm in 'n doek, daar hij lijdende was aan ru ina tick. Het geval Duuibo. Tusschen JDuitschland' err Amerika drei gen telkens weer nieuwe haken en oogen. Nu weer het geval Dumba. De feiten zijn deze: Uit een door de Engelschen op den Amorikaanschen oorlogscorrespondent Ar chibald aan boord van het s.s. „Rotter dam" gevonden en in beslag genomen brief, hem, dooi' het gezantschap van Oos- tenrijk-Hongarije mede gegeven om| dien te Budapest aan den Minister van Buiten!. Zaken, baron Jiurian, te overhandigen, is gebleken, dat dr. Dumba, gezant van Oost- tenrijk'-Hongarijfe te Washington, zijn Re geering aanspooït, maatregelen te nemen om <Ien aanmaak "Van munitie voor de geallieerden in de Vereonigde Staten te belemmeren. Als een der" middelen daar1- toe schijnt hij aangegeven te hebben lriet strafbaar stellen van personen van Oos- tenrijksche of Ilongaarsche natiorraliteit bij hun terugkeer in hun vaderland, indien zij] aan den arbeid in de munitiefabrieken ten dienste van den.vijiand hebben deelge nomen. Het ligt in dien aard der zaak, dat men in de Unile nu ook verband gaat zoe ken tusschen deze aansporing van den ge zant aan zijn Regeering en het opvallend groot aantal werkstakingen in de wapen en munitiefabrieken, waarbij door het jus titieel onderzoek is uitgemaakt, dat zij door personen van Duitsclie, Oostenrijk- sche of Ilongaarsche afkomst worden aan gestookt. Bij het onderzoek door- Engelsche amb tenaren op bovengenoemden passagier v;ui de Rotterdam bewerkstelligd kwam do brief voor den dag. De brief was niet eens gelakt"was gewoon dichtgemaakt, en door genoemden gezant hem ter loops in handen gegeven om eventjes te bezorgen, net alsof het een .gewoon kattebelletje was. De man voelt zich dan ook zeer beleedigd, en heeft reeds verklaard hoegenaamd geen gemeenschap te hebben met de schande lijke prakrijke* van dr. Dumba. Of 't waai is? Uit den brief maakt mlen 't niet op. Immers het hegin er van luidt: „New-York, 20 Augustus 1915. Excellentie, Gisteravond heeft de consul-generaal von Nuber de hierbij ingesloten memorio van den hoofdredacteur van het plaatse lijk bekendie blad Szabadsag, na een con ferentie met hem en ingevolge zijn voor stellen om stakingen in de staal- en muni tiefabrieken van Schwab te Bethlehem en ook in het Midden-Westen op touw te zetten, ontvangen. Dr. Archibald, die aan Uwe Excellentie goed bekend is, vertrekt vandaag om 12 uur aan boord van de Rotterdam naar Berlijtiï en Wieenen. Ik gebruik deze zeld zame en veilige gelegenheid om liet voor stel warm in Uwer Excel ten tie's gunstigo overweging aan tie bevelen. Ik heb den indruk, dat Wij den aanmaak van munitie te Bethlehem en in het Midden-Westen maanden lang kunnen ontwrichten en be lemmeren, zoo niet geheel verijdelen, wat, naar do meening van don Duitschen mili tairen attaché, van groot belang is en ruimschoots de kosten, die het zal mee brengen, goed zal maken". Uit het schrijven zou men opmaken dat Archibald er meer van geweten heeft. Doch hoe het zij, de Amerikanen zijn woedend op Dr. Dumba en eischen zijn uitzetting. Dr. Dumba evenwel verdedigt zich met een beroep op zijn plicht om de belangen van zijn vaderland in den vreemde te be hartigen. De Oostenrijkse he en Ilongaar sche arbeiders ,die munitie en wapenen vervaardigen, waarmede hun eigen landge- nooten zullen worden gedood, begaan daardoor oen misdaad tegen hun vader land. Hen daarop te wijizen is zijn plicht; en de Oostenrijksch-Hongaarsehe Regee ring is volkomen in haar recht indien zij tegen dat vergrijp straf bedreigt. Dat het aantal Duitschers, O oston rij: kers en Hongaren in de Vereenigde Staten zeer talrijk is, verergert het geval. Inder daad zijn er onder de 12 millioen in het buitenland geboren inwoners van de Ver. Staten niet minder dan 2r'2 millioen iDuit- schers en 1,700.000 Oostenrijkers en Hon garen. Hierbij izdjn dan nog niet opge teld de kinderen dezer vreemdelingen en degenen die, hoewel genaturaliseerd, zich nog sterk aan het moederland verknocht gevoelen. Dat kan dus nog wat worden, te meer indien het bericht meldende, dat ook do Duitsche gezant, graaf Bernstorfl, van plan is een soortgelijke actie onder de Duitsche arbeiders op touw te zetten, wordt be vestigd. Ware de moeilijkheid uit den weg te ruimen door een personenverwisseling, dan zou in die richting een oplossing kun nen worden gezocht. Maar het is niet zeker of de Oostenrijiksche Regeering dien weg op wil. Dit Zal er wel van afhangen of zij dr. Dumha's ijver niet al te groot acht. I11 ieder geval, een voor alle neutraio staten belangrijke quaestie staat hier afge speeld te worden. Er wordt een onbloedige, doch niet minder heftige oorlog achter de coulissen gevoerd, door middel van pen en inkt, en daar is 't geval Dumba een van de vele herwijzen van. En dat alles bemoei lijkt de positie zieer van de neutrale lan den, ook van Nederland. Kort* Qorlogsberlohten. T u r ks c h transportschip ge zonken? Volgens een „Exchange"-tele gram uit Athene, heelt een Engelsche onderzeeër in de Zee van Marmora een Turksch transportschip, ,dat kanonnen van 12 inch van Konstantinopel naar Gallipoli vervoerde, tot zinken gebracht. Voor den uitvinder van de U-boot, Wilhelm Bauer, zal in zijn geboorteplaats Dillingen een gedenkteeken worden op gericht. Buitgemaakte schepen. Het Belgische s.s. „Ambiorix", dat op reis van Karlskrona naar Gothenburg op 13 Augustus door de Duitschers ter hoogte van Falsterbo is aangehouden en naar Swincmunde gebracht, is weder vrijgege ven, aangezien "bij onderzoek bleek, dat het scliip zich tijdens de aanhouding in neutraal (Zweedsch) vaarwater bevond. De „Lus it an ia." Gustav Stahl erkende schuldig te zijn in de aanklacht wegens meineed, betreffende zijne ver klaring, dat hij vier kanonnen op de „Lu- sitania" zag. De getuigenis van Stahl was een der verklaringen, die graaf Bernstorff aan het ministerie van buitenlandsche zaken aan bood tot steun van Duitschland's bewering, dat de „Lusitania" gewapend was. V e r d uis tering van brieven. De „Kölnische Volksz." meldt, dat niet Mleen de te Rome per post verzonden brief met de benoemingsoorkonde van don aarts bisschop van Posen verdwenen is, maar ook de te Rome aan do 1 post toevertrouw de en aan den nuntius te München ge adresseerde berichten over het Breslauer diocees niet aangekomen zijn. Van het Oostelijk oorlogs ter re in. Uit Berlijn: Bij de legergroep van Von Hindenburg is er van de Oostzee tot ten Oosten van Olita geen verandering van beteekenis. Tusschen Jeziori en den Njemen biedt de vijand hardnekkig tegenstand. Onze troepen naderden SkideJ. Ten Zuiden van den Njemen onttrok de vijand zich aan een nederlaag door een terugtocht achter de Selwjanka. Op den Westelijken oever houden nog slechts achterhoeden stand. De legergroep «laakte 3550 ge- vangenen en veroverde tien machine geweren. Ook bij de legergroep van prins Leopold van Beieren is de Selwjanka op vele plaat sen onder gevechten met vijandelijke ach terhoeden bereikt. Ten Zuiden- van 'Ros- hany is een overgang over de Iloshanka geforceerd. Oostenrijk-IIongaaische troe pen rukken vooruit door het woud ten Noord-Oosten Van Selez. De legergroep van 'Von Mackensen be reikte bij Chomsk den Noordelijken oever van de Jassjolda. Door onzen opmarsch naai- het Noorden ge iwongen, ontruimde de vijand zijne stellingen bij Berezaj Kartuska (Kartus-Kaja-Bereza). Tusschen Sporowskiesce en het Dnjepr-Bug-kanaal wonnen wij verder terrein. Op het Zuid-Oostelijk oorlogstooneel werd de ten Zuiden van Ostrow over do Sereth oprukkende vijand op zijn rechter vleugel teruggeworpen. De Roemeensche autoriteiten aan de Oostenrijksch-Hongaarsche grenzen hebben den Joden het verblijf in bedoeld grensgebied verboden. Uit verschillende plaatsen, zooals Prisecant, I'alancn, enz., worden de Joden verjaagd. Men meent, dat deze Joden aan Oostenrijk-Hongarije te gunstig gezind zijnDen ongelukkigon werd slechts enkele uren tijd gelaten om te vertrekken. Reeds heeft zich een co mité gevormd om deze Joden te helpen. De Pruisische verlies lijsten no.'s 310 tot en met 319 (25 Augustus—4 Septem ber) vermelden de namen van 53.396 gesneuvelden, gewonden en vermisten Sedert den aanvang van den oorlog zijia iop de Pruisische veriiesldjsten 1.794.235 ge sneuvelden, gewonden en vermisten ver meld. Daarbij komen nog, van Duitsche zijde, 218 Ueiersche, 255 Wurtembergsche, 190 Saksische veriiesldjsten, benevens 46 van de marine. De t e 1 e g r a m-® pion n age in Athene. Over de Fransch-Russische te- legram-spionnage in Athene en de arres tatie van de beide Fransche journalisten. Papas en Marion verneemt het „Berl. Tagebl." uit Athene: Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de spionnage een veel grooteren omvang had dan aanvankelijk scheen. In Mei werden 90 telegrammen van het Duitsche gezantschap, vijf van de Engelsche, 9 van de Grieksche regeering, 5 van 't Russische en twee van het Oos tenrijk-Ilongaarsche gezantschap in Juni, in het geheel 236 telegrammen, waaronder 200 van het Duitsche gezantschap en in Augustus 33 telegrammen gestolen. Meel- en broodprijzen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de burgemeesters eene circulaire gericht van den volgenden inhoud Ik Iieb de eer u te berichten, dat niet ingang van 27 September a.s. in, afwijking van voorgaande regelingen door my is be sloten: le. den prijs van tarwebloem (gebuild iidandsch, uilsluitend één soon) te stellen op f 19.25 per 100 K.G.; 2c. den prijs van tarwemeel (ongebuild) te stellen op f 16.35 per 100 K.G.; 3c. dat de onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zijn netto, contant, af fabriek molen of magazijn, voor bakkers en der gelijke verbruikers en dat aan tusschen- personen op verzoek een reductie moet worden toegekend als is aangegeven in mijn circulaire van 23 Maart jl. no. 12001/6 4e. den maximumprijs voor brood vast Ie stellen per K.G. contant, afgehaald aan bakkerij of winkel, voor gebuild tarwe-waterbrood 23 cents; gebuild tarwe- waterbrood gebakken onder rabbinaal toe zicht 24 cents; de prijzen van de andere soorten gebuild tarwebrood naar even redigheid ongebuild tarwebrood bruin- brood), op 20 cents. AR. Gemeenteraadsleden. Tc Utrecht, werd gisteren de vergadering geopend van den Bond van Antirevolutio naire (tenieenteraadsledon. dooi- den Voor zitter Mr. S. do Vries f z., wethouder van Amsterdam. Na de opening hield Mr. de Vries do openingsrede. 1 Door Mr. I'. E. Briët, van'Leiden, werd Hét verslag <3ver de laatste twee jaren Uitgebracht. Naar aanleiding van het jaarverslag werd door den voorzitter meegedeeld, dat Mr. B. de Gaay Fortman, raadsheer van Curayao met verlof, de redactie van het orgaan van den Bond heeft aanvaard. Hot verslag van den Penningmeester, den heer Van Hoogstraten, wees een ontvangst aan van f 1093 en een uitgaaf van f519 met een saldo van f533.50. Daarop werd aan de orde gesteld do Bestuursverkiezing. Allereerst nog van hen, die in 1914 hadden moeten' aftreden, nl. de hecren F. S. Goslinga van Schie dam en Mr. P. E. Briët van Leiden. Uit de door het Bestuur aanbevolen drietallen werden de aftredenden herkozen. Evenzoo voor de aftreding van 1915. Aan de beurt waren de heeren Mr. A. de Jong te Rot terdam, A. S. J. Dekker te Goes en J. S. F. van Hoogstraten te Arnhem, die allen herkozen werden. Daarop gaf de Voorzitter het woord aan den heer F. Nauta, Burgemeester van Dantumadeel en oud-lid van Ged. Staten van Friesland, om in te leiden het onderwerp: Gemeentelijke woningbouw. Uit (lt> Provitici» Middelburg in 1914. Aan het gemeenteverslag oveir, 1914 van Middelburg ontleenen wij nog het vol gende: Betreffende het aïehief wordt o.a. mede gedeeld, dat de inventariseering van 't no tarieel archief in dit jaar gereed kwam. Betreffende de bestrating wordt opge merkt, dat in den algemeenen toestand, welke reeds sedert geruimen tijd nog al te wenschen overlaat, ook dit jaar geen verandering ten goede kwam. Dit mocht trouwens ook niet worden verwacht, waai- de aanleidende oorzaken tot het verergeren van den toestand, waar op reeds meermalen gewezen is gewor den, steeds in omvang toenemen, terwijl de beschikbare middelen voor het on derhouden der bestrating ontoereikend zijn, zelfs 0111 den toestand dier bestra ting op het bestaande peil te houden in plaats van te verbeteren. Verbetering dooi" - vernieuwing of verlegging der be strating met gebruik maken van oud, doch beter materiaal dan het uitkomende, weid aangebracht op den Dam N. Z., en gedcelto Kortedelft, Eigenhaardstraat, Goesche Ko renmarkt, Zuidsingel, Verbindingsweg tus schen evengenoemden Singel en Korte Ileerengracht, Domburgsch Schuitvlot, Plein voor het Militair- Hospitaal, en het Molenwater, ter-wijl in verschillende an "dere straten nog belangrijke herstellin gen werden uitgevoerd, zooals uit een bijgevoegden slaat blijkt. Verwerkt werden c.a. 221000 stuks Waals traatklinkers en 48000 stuks Quenast-straatklinkers. laatstbedoelde voor den Dam en de Kortedelft. Over de plantsoenen wordt o.a. het volgende gemeld. Op de Bolwerken, het Molenwater en langs de wandelingen wer den de doode en gerooide boomon, strui ken en heesters door- andere vervangen. De verschillende bloemperken op de Ba lans en langs de wandelwegen werden gedurende het geheel© jaar geregeld met bloemen bezet gehouden, waarvan verre weg het grootste gedeelte afkomstig was uit de ten vorigen jare aangelegde kwee- kerij op het terrein achter de bewaar school aan de Segeerstraat. Van de volgende afdeeling, die over de riolen handelt, nemen wij het vol gende over: De toestand van den riool- watergang naai' Veere bleef ook dit jaar tamelijk wel dezelfde als vroeger. En kele plaatselijke verondiepingen werden geregeld weggeruimd en drijfvuil zooveel mogelijk .weggenomen. Ten einde, vooral in de pmgeving der sluizen te "Veere, zooveel mogelijk stankverspreiding to voorkomen, werd ook dit jaar, zooals trou wens nu reeds enkele jaren achtereien geschiedt, het aflaten van het water in den hierboven bedoelden watergang op zoodanige wijze geregeld, dat tijdens den zomer en herfstmaanden den bodem en de bermen langs den watergang niet kon den bloot vallen. De in de laatste jaren aangelegde riolen verkeeren over het al gemeen genomen in een goeden staat van onderhoud. De oudere riolen daarentegen blijven steeds veel onderhoud vereischen en op enkele plaatsen zullen zieer zeker binnen korten tijd geleidelijke vernieuwin gen of belangrijke herstellingen niet uit kunnen blijven. Met den pneumatischen beerputreiniger werden 80 stuks beer- en riool putten ge ruimd met een gezamenlijken inhoud van 177 ketels. Het aantal in gebruik zijnde privaattori- nen bedraagt nog ruim 3009 stuks, een aantal wat zeker .te groot is tegenover de uitbreiding welke het rioolnet in den 1 mitsten lijd ondergaan heeft. Onder de afdeeling „Bruggen" vinden wij o.a. vermeld, dat aan de Hoogebrug vrij belangrijke herstellingen zijn uitge voerd, waarbij de aldaar bij wijze van proef gemaakte treden van gewapend be ton aan de zijde van den Segeerswcg Weer werden vervangen door treden van eikenhout, aangezien evenbedoelde proef met betontreden tamelijk een mislukking bleek 'te zijn. (Wordt vervolgd.) Besmettel ij ke ziekten. In de week van 1 tot en met 7 Sept. kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 4 gevallen van roodvonk te Neuzen en 3 gevallen van diphteritis te Groede. Benoemd tot commies ter secretarie te Haarlemmermeer dhr. C. A. Stekeiee, ambtenaar ter secretarie te Rotterdam, vroeger in gelijke loet rekking te Rilland- Bath. Middelburg. Naai' de „N. V. Crt." yer- neemt, zal de Mechelensche b -iaa tdicii' Jef Denyn, in begin October a.s. een aanvang maken met de bespeling van het carillon van den Grootcn Toren to Arnhem. Vermoedelijk zullen daarna ui-t- noodigingen volgen om de carillons te Utrecht, Middelburg en Haarlem te ko men bespelen. Vlissingen. Bij K. B. is dhr. H. F. OldendorJ'f te Vlissingen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van liet telegraafkantoor alhier. Goes. Naar de N. V. C. meldt is do conducteur der brievenmalen 2e klasse M- Storm te Vlissingen, op een nader to bepalen datum overgeplaatst als adsistent der posterijen ter standplaats (iocs. I)o datum zal worden vastgesteld zoodra do leerling-conducteur J. Bonsema voldoendo geoefend is om zelfstandig te kunnen op treden. Gisteravond kwam een met tweo paarden bespannen vrachtwagen van do firma D., bestuurd door W., den Opril bij de 's Heer 'Hendrikskinderenstraat af rijden. Toen de wagen in de smalle straat nog moest uitwijken voor een "kar, kwam hij tegen de woning van den heer Kauf mann, hoek 's Heer Hendrikskinderen straatStoofstraat terecht, waardoor de boom van den wagen een paar ruiten vernielde, en nog oenige schade aanricht te. Do koetsier kon gelukkig weer gauw zijn weg vervolgen. Kruiningen. (Bij resolutie van den mi nister van Koloniën van 3 Sept. is Geense, alhier, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om daar te lande te worden aan gesteld als candidaat-gezaghebber Lij het binnenlandsch bestuur. Ellewoutsdijk. Gemeenteraadsvergade ring op 9 Sept. Overgelegd werd o.a bet besluit van Ged. Staten betreffende verleende concessie aan de Spoorweg maatschappij „Zuid-Beveland" tot den aanleg va nspoor wegen in Zuid-Bevcland, in welk plan ook is opgenomen de ge meente Ellewoutsdijk. Vastgesteld werd de gemeentebegrooting in ontvang en uit gaaf tot een gelijk bedrag van f 16875.695. Het te heffen bedrag wegens hoofdelij ken omslag werd niet veranderd, ofschoon pnkele posten uitgaven waren verhoogd. Zplfs kon. voor onvoorziene uitgaven nog f215 beschikbaar gesteld warden. Beslo ten werd door "den raad het recht tot heffen jvan havenrechten naar liet oude tarief na 1 Januari a.s. te verlengen. Ver der werd besloten tot voortgezette onder- handsche verhuring van het gedeelte pak huis bij de haven en van een huisje. Goedgekeurd werd de begtooting van het burgerlijk armbestuur voor 1916, waarvan het eindcijfer bedraagt f 4052.26. B. en W. stelden den raad in de gelegenheid tot kennisname van een 60 aanschrijvin gen (van de Gezondheidscommissie te Goes betreffende herstellingen aan wo ningen in de gemeente, als gevolg van het Systematisch woningonderzoek. Voor kennisgeving werd aangenomen een on gezegeld verzoekschrift van den Bond van Nederlandsche Politiebeambten. Hoedekenskerke. Woensdag vergaderde do gemetenteraad. De herkozen leden J. Louisse en A. den Dekker worden gein staJlcerd. Be voorzitter wenscht do hei- benoemden geluk, wijist oj) de aangename samenwerking tot nu toe gebruikelijk en hoopt dit ook in het vervolg op dezelfde Wijize zal voortgaan. Hij beveelt de go uveenteboiangen bijl de herbenoemden op. nieuw aan, waarna deze zitting nemen. De voorzitter deelt verder mede, dat de gemeenterekening over 1914 door Ged. Staten onveranderd is vastgesteld en dat door dat college ook is goedgekeurd het in de vorige vergadering genomen besluit tot het aangaan eener geldleening. Vervol- gene wordt de gemeentebegrooting behan deld en onveranderd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 161V5.741/2. niet een post van f 3850 voor 1 loefde.ijken Omslag, evenals over 1915. De behandeling geeft geene aanleiding tot bijzondere opmer kingen, alleen wordt op'voorstel van dhr. Den Dekker rntet 4 tegen 3 stemmen be sloten een door B. en W. uitgetrokken bedrag voor belooning aan de beide jacht opzieners, onbezoldigd rijksveldwachter, voor do bewezen politiediensten in 1916, gelijkelijk onder hten te verdoelen. B en W. stonden eene andere verdeeling voor Daarna, gaat. de Raad over in tetoiH- zitting met gesloten deuren, ma heropening waar van de voorzitter mededeelt, dat daarin behandeld zjpi de reclames 11. O. en dat afgewezen zijn de reclames van J. de Winter, A. Bal, wed. J. Bal Cz. en D. B. van Kruijaen en A. Buüedjn is terugge bracht van de 34e naar de 32e klasse. Een ingekomen verzoek van C. Chamu leau om vergunning tot afwijk ine van de aangewezen rooilijn voor 2 te bouwen woonhuizen te Kwadendamme wordt on der zekere voorwaarden gedeeltelijk inge willigd, zulks in verband met eene te bouwen nieuwe R.-K. school met woning Voor het hoofd, welke alsdan daannedo op dezelfde rooilijn zal komen te staan. Bij de rondvraag informeert do heer Den Dekker of al een nader verzoek i> inge komen van de bewoners van den z.g. Mosselaar inzake den afvoer van vuil water aldaar. De voorzitter zegt dat. B. en W. deze aangelegenheid al eens be sproken hebben en aan belanghebbenden toen mondeling is meegedeeld wat het inzicht van hun college dienaangaande was. llij was van meening, dat hij nu van adressanten antwoord zou knjjglen en het had hem al verwonderd, dat het zoolang duurde. De hteer Den Dekker zegt. dat adressanten juist op IL len W. wachten. De voorzitter antwoordt, dat hiter dus blijkbaar een misverstand is, maar hij het nu wel zoo gauw mogelijk uit de wereld zal helpen. Scherpeni8se. In de plaats van dhr. J. N. Oudesluys Az., aan wien ontslag is verleend, is tot voorzitter van het Burger lijk Armbestuur alhier benoemd dhr. A. Geuze Dz. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aalst H. Japchen te Loon op Zand; te Dalen P. J. Bakker te Deventer; te Oostburg H. Sterringa te Lobith. G-eref. Kerken. Bedankt voor Oosthem en aangenomen naar 's Gravendeel door G. M. v Hennes te Dussen (verbeterd bericht). Chr. Geref. Kerk. Beroepen te -Sneek B. v. d. Berg te Vlissingen. Onze Kerkorgels. Van de hand van v. d. M. lezen wij in „De Nederl." I11 „Het Orgel" woixit stemming ge maakt voor een plan. dat ongetwijfeld even goedbedoeld is als het vreezen we - met vruchteloosheid zal geslagen worden. Inzake orgelbouw wordt maar al te vaak een zuinigheid lietracht, die de wijsheid liedroog, en om dat euvel voor de toe komst te koeren, stelt de Redactie nu voor, dat er oen speciale commissie korne, samengesteld uit de kundigste orgelauto- riteiten in ons land, die een nauwkeu rig onderzoek instelt naar den toestand van de orgels der vijfentwintig laatste jaren 'in ide Nederlandsche kerken, en daarvan een uitgebreid en beredeneerd rapport uitbrengt. De schrijver is blijkbaar zelf onder den indruk van de gevolgen als ze er komen en zegt: ,/Wij gelooven, dat de ervaring wel eenige stof zal doen opwaaien, stof tot heilzame overdenking; misschien ook zal prikkelen tot handelen. Een rapport, dat althans in den vervolge veel verspil ling uit domme zuinigheid zou kunnen voorkomen". Wij hopen zeer, dat de ervaring de stof brengt, waarop de schrijver rekent; mis schien is er dan kans, dat het opwaait en prikkelt tot de bereiking van het beoogde doel. jDe commissie is betrekkelijk spoe dig gevormd, imaar wie waarborgt haar de medewerking der kerkelijke autoriteiten, gezien het minimum van waardeering, waarvan onze orgels en derzelver bespe lers moeten leven in de meeste kerken Om nog maar te zwijgen over de vrees van te moeten poseeren als bedrieger of bedrogene, wanneer het rapport in het licht komt. Niettemin, wij steunen deze po ng tot het doen herleven van den soliden orgel bouw, waarvau de jonge eeuw waarin wij leven, alleen voor rekening van het voor geslacht profiteert; het is niet alleen heit aesthetisch, maar ook het economisch be lang der gemeente, dat zij in het bezit is of komt van een duurzaam solied orgel. - Tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Wissenkerko is benoemd de heer J. Stelwagen, thans in gelijke betrek king te Noordeloos. Ge.ref. Gymnasium te Kam pen. Na gehouden examen zijn toegelaten tot klasse 1: J. J. Dieleman,. P. D. van Dijk, J. de Feyter en J. Kroes, en tof, klasse IV: II. Steen (toehoorder). Bij het tweede toelatingsexamen is nog geslaagd voor klasse II: S. Wagenaar. Na herexamen zijn bevorderd tot klasse 11: H. van Binsbergen en I'. K. Meurev; tot klasse III: D. J. de Groot; en tot klasse V: S. E. Wesbonk. De nieuwe cursus is aangevangen met 62 leerlingen en 2 toehoorders. (Rotterdammer.) PredikbBurtan. NED. HERV. KgRJk op Zondag 12 Sept. Op Zuid- en Nuord Beveland. Baarland, 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, ra. ds. v. d. Belopen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2