RECLAMES. Fransch, Duitsch, Engefsch. Buitenland. Bmrcenlatfïd. Kerknieuws. Dsidorwljs. UsstafeL Landbouw en Veeteelt. Uit- «Je Provincie Zending. Grj kent van deze talen niets jen voelt het gemis hiervan, of gij hebt in uwe jeugd een of meer dier talen geleerd, doch zijt het geleerde grootendeels vergeten. Gaarne wilt gij alles nog eens grondig repeteeren. Misschien wilt gij naden oorlog eene betrekking in het buitenland zoeken, waarvoor talenkennis gewenscht is. Gij zijt echter te oud voor de schoolbanken geworden. Wat staat U nu t« doen PROEFNUMMERS aanvragen van „ONS STUDIEBLAD", Weekblad voor ZELFSTUDIE. Voor elke taal een afzonderlijk weekblad Prijs per maand 10.35. Proefnummers gratis en franco A. F. G. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofd onderwijzers, de Clercqstraat 34, Amsterdam. Telefoon Zuid 4072. compagniescommandant, dan de comman dant van de eerste sectie, enz. Een rij van eenige honderden meters lang. De nacht was donker, zoodat men niet ver der dan een vijf man van zich af koin zien. Er was streng bevel gegeven tot geluid- loozse stilte. Als men een woord opving van een niet al te ver, verwijderden tegen stander, dan kon nien daaruit opmaken dat de compagnieën 'werden afgelost. Een hevig artillerievuur zou op den verbin dingsweg tusschen de voorste en de ach terste stellingen bedenkelijke verliezen kunnen veroorzaken. De Lroepen zien zelf de noodzakelijkheid van stilte. In plech tige stilte gaat de donkere colonne naar voren, het. nog onbekend lot van de ko mende dagen, het granaatvuur, de mijnen, de handgranaten tegemoet. Plotseling komt van voren het woord „Warschau is ge vallen, verder zeggen." Dit is een bevel. Mechanisch wordt het opgevolgd. Het hoofd wendt zichom naar den achter man en de mond fluistert: Warschau is gevallen, verder zeggenZoo gaat het blik semsnel, maar zoo onhoorbaar als langs de draad door de rijen. De gevoelens, die deze weinige woorden wekken, gaan verborgen in het gedwongen zwijgen. En het donker van den nacht verbergt de uiterlijke teekenen van vreugde. Dit is. in overeenstemming met het karakter van den loopgraafooriog, die het temperament van den soldaat onderdrukt. Door de verovering van Köwno en Georgiewsk heeft bet Duitscbe leger meer kanonnen buit gemaakt dan ooit in zoo'n korten tijd een krijgsmacht in handen ge vallen zijn. In verloop van drie dagen zijtn ongeveer 1350 kanonnen veroverd. Er zijn er onder van alle kaliber. Tot liet begin van Maart waren in Rusland ongeveer 850 veldkanonnen en stukken zwaar ge schut buit gemaakt. Van April tot Juni vielen ongeveer 600 stukken in de han den der Dnitschers. Daar men er sedert] dien tijd in Rusland bijzondere' aandacht aan wijdde het geschut vroeg' genoeg in veiligheid te brengen, zijn in Juni slechts vijftig kanonnen genomen. Dat is in het geheel ongeveer 2850 stuks. Deze buit is echter reeds in België overtroffen. Daar zijn in het geheel 3300 kanonnen gevon den, terwijl dit getal in Frankrijk onge veer 1400 bedragen zal. Het getal buitge maakte stukken EngelscJi geschut heeft echter nog niet de honderd bereikt. „N. R. Ct" De Belgische Legerbode schrijft: Sedert bijna een jaar, maakt, een goedo oude kater, gekomen van men weet niet waai', het vermaak uit van sommige loop graven aan den Yser. Zijn bestaan schijnt innig verbonden niet dat van onze solda ten, wier koelbloedigheid en uithoudings vermogen jiij evenaart. Hoort hij het ont ploften van de granaatkartetsen? Als hij slaapt, heft hij het hoofd op en rekt zich uit; slaapt hij niet, dan springt hij van den eenen makker naar den anderen en gaat zich al (spinnende tegen hunne beenen wrijven. De niarmitten (granaten) maken geen indruk meer op hem. Hiji ziet ze de wolken doorkruisen en wacht tot zij met groot geraas ontploffen, zonder zich daarom ongerust te maken. Eens op een morgen hij had zeker te rijkelijk ont beten zag men hem lang uitgestrekt op een i n puin geschoten inuür liggen en daar heel den dag blijven liggen, óndanks het lievige bombardement. Van tijd tot tijd werd hij door een granaat met stof bedekt. Dan sprong hij recht, begon woedend te miauwen, schudde krachtig zijn pels en hernam zijlne vorige stelling, juist in even wicht op de waggelende steenen. W' a t i s nu waar? In spijt van het démenti uit Rome, inhoudend dat de Paus aan kardinaal Gibbons geen geschre ven boodschap heeft meegegeven aan Wil son, gaan de Amerikaausche bladen voort mot verslagen te publiceeren van hetgeen Gibbons mondeling heeft medegedeeld. Volgens een viui die verhalen heeft Gib bons Wilson's aandacht gevestigd op het feit, dat de vreeselijke verspilling van menschenlevens en geld spoedig een einde aaai de vijandelijkheden zou maken, indieai niet spoedig weer nieuw bloed en nieuw geld in den vreeselijken brand wordt ge worpen. De „Evening World" zegt naar aanlei ding daarvan dat het uitsluitend het drei gend tekort aan dit soort brandstof is, hetwelk de Germaanse he bondgenooten af- keerig van een voortzetting van den oor log doet zijn. Van den vreeselijken brand zelf zouden zrj zich overigens niets aan trekken. Verscheiden nieuwsbladen zeggen dat het ondenkbaar is, dat Wilson binnen de eerste jaren met vredesvoorstellen, zal aan komen. Munster beschoten. Uit Straatsburg: Een nieuw voorbeeld voor de strijdwijze der Franschen is de aan houdende beschieting der stad Münster. Ofschoon de stad sinds eenigen tijd volko men ontruimd is, wordt zij voortdurend door de Franschen op de meest zinnelooze wijze beschoten. Gisternacht zijn wederom ten gevolge van het bombardement 14 huizen verbrand. Ook de kerk werd niet gespaard. Uit BerlijnBij de legergroep onder generaal-veldniaarschalk von Hindenburg is de toestand bij Friedrichstadt en 'Mo- retsch (aan den Njemen) onveranderd. Ten Oosten van Grodno is de vijand achter den Kotza-sector (ten Zuiden van Jeiscnivchki) teruggetrokken. Hot aantal der in de gevechten bij Grodno gemaakte gevangenen is gestegen tot meer dan 3600. Door de troepen van het leger van ge neraal von Gallwitz is de vijand bij en ten Zuiden van [nserbowo (Zuid-Westelijk van. Wolkowysk) opnieuw teruggeworpen Vijf-en-twintig gevangenen- werden binnen gebracht. De legergroep van generaal-veldniaar schalk prins Leopold van Beieren heeft een uitweg uit de moerasengte bij en ten Zuid-Oosten van NowyDwor ten Noor den van Prushanv veroverd. Ook meer naar het. Noorden werd voortgang ge maakt. Meer dan 400 gevangenen warden gemaakt en drie machinegeweren ver overd. Bij de legergroep van generaal-veldman r- schatk V on Mackensen is het bruggenhoofd van Rereza— Kartuska (KartusKoja Berezli) door den vijand onder den druk van onzen aanval ontruimd. In de streek van Drogitscliyn en' Zuide lijk daarvan bood de vijand gisteren op nieuw tegenstand. Hij wordt opnieuw aan gevallen. Op het Zuid-Oostelijk oorlogstooneel heeft het leger van generaal Bottimer een reeks vijandelijke voorste stellingen op den Westelijken oever van de Sereth be stormd. De vredespogingen des Pau sen. De Katholieke „Corriere d'Italia" verklaart Wij hebben inlichtingten ingewonnen en kunnen verzekeren, dat de Paus geen enkel eigenhandig schrijven, noch een vredesboodschap aan Wilson zond en ook niet gelijk zeker blad veronderstelde een Pauselijk schrijven aan de strijden de volkeren en staatshoofden. Daarentegen blijkt uit ons onderzoek, dat dc Paus niet in de gelegenheid was een schrijven aan Wilson te zenden, na dat schrijven, waarin hij hem zijne troons bestijging mededeelde. De Handels oorlog. De Noor- sche bark „Glimt" (854 registertonnen) is gezonken. De bemanning van veiertiian koppen is veilig geland. Ook het Deensche stoomschip „Froe" is gezonken. De kapitein en achttien Doden der bemanning zijn gered. Brug opgeblazen. Een onlangs uit Finland aangekomen man deelde aan de „Aftenposten" mede, dat bij de spoor wegbrug over de Pajoviken bij Ekenaes, die sedert het begin van den oorlog miet dynamiet ondermijnd was, door een blik semstraal de mijnen tot ontploffing wcr den gebracht. De uitwerking der ontploffing was vree- selijk. De wachtpost werd gedood en groote blokken steen in de stad geslingerd De brug was drie honderd meter lang. Luitenant Von Forstner. Luitenant von Forstner, die indertijd in de Zabern-affairc een groote rol spieeldo is, naar de „Kreuzzeitung" meldt, den heldendood gestorven. Bij een stormaanval op 29 Augustus 1.1. werd hij door een kogel in de borst getroffen. De E 13. De Engelsche onderzeeër E 13, die bij Saltholmen gestrand was, is vlot gebracht en naar Kopenhagen gesleept. De onderzeeër zal daar blijVen tot het einde van den oorlog. De Manchester schrijft over een ongenoernden kapitein van de Black Watch, het vermaarde Schotsche regiment. De kapitein is herhaaldelijk gewond en nu aan de Dardanellen gesneuveld. „Hij was een van de laatste officieren van zijn bataljon die nog dienst doen", zegt het blad, „zoo vrpeselijk hebben zij geledon in den eersten tijd van den oorlog". Uit Zuid -Afrika. Een medewerkster van de Volksstem beschrijft de terechtzitting, waarin ds. van Broekhuizen wegens rebellie tot 2 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. „De verdediger (dr. Krause) sprak van de grote vriendschap van bekl. van geril. Beyers, 'n vriendschap sterk als staal voor de man die hij tevens bewonderde bekl .zag hier de rechters fier aan, even te voren had hij 't ook zelf gezegd: „ik zou mijn leven voor genlBeyers hebben gegeven." Die vriendschap had hem do generaal doen volgen. „Dr. Krause met zijn macht aver woord en stem 'bracht ook nu weer 't publiek onder de betovering van zijn geest en ge voel. Maar de rechtbank kon hij niet zijn overtuiging opdringen dat ds. van Broek huizen onschuldig Was en dat hem geen daad was ten laste gelegd die zlijn schuld bewees. „Bekl. zelf had waardig en met heldere uiteenzetting der feiten en beweegredenen zijn verklaringen gegeven, liet zich geen geen ogenblik, van de wijs brengen door de strikvragen van de staats prokureur. „Toen 't vonnis was gereld en bekl werd weggevoerd, wachtte 'n grote schare hem aan de achterwerf op en toen hij naar buite.n trad en in de tronkmotoi werd weggevoerd, zong men hem toe: Dat 's Heren zegen op U daal." Gen. de Wet en gen. Kemp zijn uit do gevangenis te Joliannesburg naar Pretoria overgebracht om in het proces togen ds. van Broekliuijzen te getuigen. De Volkstem vertelt daarvan Op de statie was 'n groo! aantal vrouwen aanwezig, die hadden deelgenomen aan de betoging. Nauweliks kwamen de beide generaals in 't zicht of do vrouwen dron gen naar voren en voor de bewakers 't hadden kunnen beletten, hadden zij genl de Wet en genl. Keirnp in hun midden genomen en brachten zij hun 'n opge wonden ovatie. De bewakers waren mach teloos dit te beletten, doch de beide gene raals maakten spoedig 'n einde aan do beweging en stapten naar buiten, waai; do gevangenismotor wachtte. De vrouwen wilden evenwel niet dat generaal de Met en generaal Kemp daar zouden in stappen, omsingelden hen weder en brachten hen in hun midden weg in de richting van de tronk. Inmiddels was er blijkbaar om ver sterking naar de tronk getelefoneerd, want weldra kwamen er mier bewakers opdagen en werd 't geleide van de beide generaals verder overgelaten aan de bevoegde macht. A. S. Ta 1 ma. Naar wij vernemen is de toesland van den oud-minister ds. A. S. Talma, voor uitgaande. Het geneeskundig advies luidt nog altijd: absolute rest: daaraan wordt goed de hand gehouden, met het gevolg dat waarschijnlijk binnen vrij korten tijd de heer Talma weer de oude, krachtige werker zal zijn. (Tel.) Opening State n-G cnrraal De Xcderl. zegt goede reden te hebben om te vermoeden, dat H. iM. de Koningin ook ditmaal (op Dinsdag 21 September) weer in 'persoon do zitting der Staten Generaal zal openen, zij het met beperkt ceremonieel. Het testament van den soldaat Bij beschikking van den minister van oorlog is bepaald, dat het veldzakboekjo wordt aangevuld met een leiddraad voor het maken van testamenten. De Commissaris der Koningin maakt bekend, dat dc bijzondere toestemming van den Tarritorialen Bevelhebber in Zeie land, om te mogen jagen in de aangewe zen" gedeelten van Zuid-Beveland en Wal cheren niet alleen voor de jacht met schietgeweer, doch voor de uitoefening van alle jachtbedrijven genoemd in art 15 der jachtwet gevorderd wordt. De le luit. P. W. M. Hoegen. van Hoogelande van het vrijwilliger militair; automobiel corps is bevorderd tot kapi tein. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaandexen aan de „Tel." Met den vlashandel zag het er een paai' jaren geleden in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zeer droevig uit. Er was geen kooper meer voor te vinden en zij, die voorraden hadden, bleven er mede zitten, ten. De oorlog heeft dit geheel doen var- anderen. Er kwam in liet voorjaar zoowel vod' Duitschland als voor Engeland vraag en de prijzen stegen sterk. Voor vlas, dat in den aanvang van het vorig jaar van 4 tot 7 cent per kilogram wei'd be taald, krijgt men thans 13 a 15 cent, een landbouwer kreeg zelfs al 19 cent. In verhand met die goede prijzen is de vlas bewerking voor velen ook een goede bron van inkomsten geworden. Was voorheen met het ongezonde vlaszwingelen slechts teen karig daggeld te verdienen, thans haalt een goed werkman f 2,50 tot f 3. Middelburg. Het Middelburgsch Muziek korps (directeur Jan Morks) hoopt op Vrij dag 10 Sept., des avonds 8 uur bp het Molenwater een concert te geven. De politie alhier heeft gisteren aan gehouden den milicien-soldaat .1. D„ die in het „Algemeen Politieblad" gesigna leerd stond, oindat tegen hem in 1912 door de rechtbank te Botterdam rechts ingang met bevel totjgevangenhouding was verleend, als zijnde verdacht van heling. Hedenmorgen werd de aangehoudene naar Rotterdam overgebracht. Hedenmorgen ging een koe, die door een landbouwer bij een slager alhier zou geleverd worden, op den loo-p en werd zoo kwaadaardig, dat het niet mogelijk was het dier levend te grijpen. Op last der politie werd het daarom op het Mo lenwater door een korporaal der infan terie doodgeschoten. Na een ter plaatse vprrichte noodslachting werd het dier naair de slachtplaats van de nieuwe eigenaar-s, het was intusschen aan andere slagers verkocht, overgebracht. Goes Het Comité voor Chr. Winter- lingen veTgaderde Zaterdagavond. In be ginsel werd besloten in het komende win terseizoen twee lezingen te organiseer en. Het comité gelooft en wij zijn van dezelfde meening dat er onder ons C'lirLslelijk publiek wel beh|oefte bestaat aau een tweetal goede lezingen. Het muziekgezelschap „Hosanna" (directeur dhr. J. C. Anderson) hoopt mor gen, Dinsdagavond, in don tuin der So ciëteit. y. ,0. V. een uitvoering te ge ven voor begunstigers en huisgenooten. We twjjfclen niet of dezen zullen vol gaarne aan do uitnoodiging van „Ho sanna" gehoor geven en deze uitvoering, die naar het programma en de bekende prestaties van bet muziekgezelschap te oordeelen een goede belooft, te worden, gaan bijwonen. Moge het. weder gunstig blijven, opdat niet van de zaal behoeft te worden ge bruik gemaakt. Met hartelijke» dank ontving de wijkzuster een gift van f 5 voor verleen de hulp. Kamperland. Zondagmorgen trof den vrachtrijder J, JCarman het ongeluk, dat ziju eenige koe tijdeus het on weder doou.' den bliksem getroffen wei'd. Itenzelfden achtend zijn twee koeien van den land bouwer J. W. tengevolge van het eten van natte klavers gebarsten. Het vle-esch is voor de consumptie goedgekeurd. Zierikzce. Dij den dienst der directe belastingen is verplaatst met ingang van 1 October A. H. Makkin ga, rijkski. Ie kl. Van ka'. Zierikzee naar Kampen. De Stort, bevat in bijv. 645 de sta tuten van de N. V. „Zoutziederij de Zie- rikzeesche Leije Keet" te Zierikzee Op gericht, door de heeren P. P. cte Crane te Scheveningen, mede namens zijne echt- genoote on W. C. de Crane P.Pzn., met een kapitaal van £50.000. Ingebracht wor den alle baten en lasten der te Zierikzee gevestigde N. V. onder denzelfden naam, welke 31 Dec. 1913 is geëindigd en waar van comparanten de eenige aandeelhou ders waren. (M. C.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlaardingen P. Kuijlman te Lanterente Work urn L. C. W. Eke- ring te Woubnigge; te Schoonrewoerd J. Kraaij te Hasselt; te Zierikzee C. Kunst te Frederiksoord. Aangenomen naar Winterswijk (toez.) door G. H. Steijn te Sappemeer. Verschenen is het verslag der „Prov. Friesche Vereeniging van vrienden der Waarheid". De ontvangsten minderden ook daar ten gevolge van don druk des tijlds. Er is f 173 minder ontvangen dan in 1914. In den. afgeloopen cursus werden vijf studenten en drie gymnasiasten ge holpen. Thans voor den cursus 1915 -1916 worden gesteund drie studenten en zes gymnasiasten. De vereeniging, vanaf 1854 nuttig en gezegend werkzaam, dringt aan op meerdere geldelijke bijdragen. Pen ningmeester is ds. N. M. de Ligt te Mid delburg Ritthem. Voor de kerkelijke gemeente alhier was het Zondag 5 September een gewichtige dag. De nieuwberoepen herder en leeraar Ds. H. A. ten Hove uit Meppel zou namelijk des voonniddags in zijn dienstwerk bevestigd worden door Ds. Van 't Hooft van Oosterbeek, om des namid dags zich aan de gemeente te verbinden Vóór de kerkkloktonen, die dc gemeente opriepen naar Gods huis, waren wegge storven was het kerkgebouw reeds geheel vol. De bevestiger herinnerde in zijn pre dikatie eerst er aan, dat de vroegere bewoners dezer streken heidenen waren, doch dat zij door de ontmoeting met evangeliedienaars Jezus leerden kennen Naar aanleiding van Joh. 12:20 en 21, waarin wij lezen, dat de heilbegeerigo Grieken tot Filippns zeiden: „Heer, wij willen Jezus wel zien", sprak Z.Eerw. over een vragende gemeente en een tuiste renden dienstknecht, maar ook over een vragenden dienstknecht en een luisterende gemeente Bij de bevestiging namen aan de hand oplegging behalve de bevestiger nog deel de consulent Ds. Postma van Koudekerke, Ds. Jonker van Middelburg en Ds. Voor hoeve van Vlissingen. Na deze plechtigheid zong de gemeente staande den nieuwen leeraar toe de zegen bede uit Psalm 1313 (Dat 's Heeren zegen op U daal', enz.). Des namiddags deed Ds. Ten Hove zijn intree met de woorden van Johannes den Dooper: „Zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt" (Joh. 1:29).. Zijn Eerw. sprak in gevoelvolle woorden eerst over de zonden dezer wereld en daarna over het Lam Gods, dat geslacht is tot verzoening der zonden. Aan het eind der predikatie sprak hij tot zijn moeder, zijn bevestiger, den con sulent, den kerkeraad, de kerkvoogden en de notabelen, de aanwezige collega's, het bestuur der burgerlijke gemeente, het hoofd der school, den voorzanger, den koster en den organist en verder de ge meente in tiaar geheel. Staande werd daar na Psalm 72, 't laatste vers gezongen Do consulent Ds. Postma sprak den nieuwen leeraar en herder en ook de ge pieente toe. Op zijn verzoek werd gezongen Gezang 91:3. (Och, dat Uw Geest den leeraar sterk', enz.). Des middags was de belangstelling nog grootor dan des morgens. Van buiten de gemeente waren er ook velen gekomen Hoedekenskerke. Door aanplakking aan het kerkgebouw roepen Kerkvoogden solli citanten op voor de betrekking van kerke lijk ontvanger. Kerkvoogden hebben dus blijkbaar het aanbod van den predikant/ om dit werk gratis te doen, niet aangenomen, niettegenstaande dat de kerk eenige d u i z e n d e guldens schuld hoeft. Geref. Kerken. Bedankt voor Ouddorp door T. Bouma te Doorn; voor Waardhuizen door A. D. C. Kok te Scharendjjke. Beroepen te Haarlem J. Li Schouten te A rhertïte A vel, E. Schouten te Hoofddorp- (Niet van onzen gewonen cor respondent.) Geref. Gemeenten. Aagtekerke. G ist er «noch tend werd bij de Geref. Gemeente alhier als predikant tot zijn dienstwerk ingeleid die hoer R. Kok, candidaat tot de H. dienst te Iorsieke. Als bevestiger trad op ds. G. H. Kersten van Ierseke met een leerrede naar aan leiding van Jesaja 52 7. Des namiddags deed ds. Kok intrede niet een predikatie, die tot tekst had Joh. 20 -. 21, laatste go deelte. P-ij beide gelegenheden was het kerkgebouw overvol. Ook van elders wa ren vele belangstellenden opgekomen. Des avonds trad nog op de oud-consu lent ds. v. Gordt van Middelburg1, spre kende naar aanleiding van Numeri 6 vors 24 tot 26. Goes Blijkens de M. C. is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de M. U. L. 0. school alhier, de heer D. v. d. Linde, thans volontair te Wolfaartsdijk. Geslaagd voor de acte tuinbouw kunde l.o. de heer J. Weeda te SI. Laurens. (N. R. C.) - Geslaagd te 's Gravenhage voor do hoofdacte de heer A. J. Verstraate te Oudshoorn. En voor de teekenacte M. O. de heer A. .1. Verhorst te Rotterdam. Heinkenszand. Benoemd tot onderwijzer aan de St. Jozefschool alhier, de heer P. de Kort te Wouw. De Unie-collecte bracht, op te O. en W.-Souburg met Groote Abeele f 107,51s. Het Orgaan der NederlZeiidingsvereeni- ging van September kondigt de najaars vergadering der afdeelingen aan, op Woensdag 6 Oct. met het hoofdbestuur in het gebouw Boneski, Coolsingel 65, Rotterdam. Zendeling v. Dijk te Tjigelam verhaalt van de bek earing van een jeug digen Soendanecs, in wiens hart het zaad, de Zondagsschool voor jaren daarin gestrooid, schijnt te ontkiemen. Zendeling Dorst te Bandoeng doet verslag van de examens aan de Kweekschool. Met lof slaagden twee Ma doeree zen, Matias en Satinis, voor liet „theologisch" examen; zoodat men ook hier weer hot ideaal „het Evangelie door Inlanders aan Inlanders" oen stapje nader kwam. De Vriend des Huizes, Hoofdred. ds. J. Schrijver. Jfeerbosoh' Boek handel. Aft. 9 is weer even mooi als haai! voorgangsters. Verhaal en prent, photo en beschrijving, maandoverzicht en go bus, 'tis alles uitnemend verzorgd. Metx genoegen lazen wij in de Funeralia het logische protest tegen de lijkverbranding. Wij begrijpen niet dat. nog niet meerderen onze maandelijks terugkeerendo en daar door eentonig geworden recensies van dit maandschrift nog niet moe worden en besluiten met een „komaan, laten wij dien Vriend ook eens een jaar in huis ne men, en zien of 't waar is wat D e Z e e u w van hem zegt". Vrij België, onder leiding'van Frans van Cauwetaert en Julius Hoste Jr. No. 2 van dit Belgische Weekblad is versche nen. Het bevat van de hand van eerst genoemde een artikel over onze Koningin. Van den verderen inhoud noemen we het Internationaal Overzicht van Julius Hoste; weekoverzicht van den Volkellen- krijg, en verslag van een bezoek aan die vluchtelingen te Amersfoort. A. Hans ver volgt het feuilleton „In bange dagen", dat pakkend belooft te worden. „De Harp", Maandblad ter bevorde ring van de Toonkunst ondex de Christe nen in Nederland. „Orgelbouwer" vervolgt volgt in het Septeinber-nummer zijn histo rische en technische beschouwingen; ctq hoofdredacteur, de heer F. Pijlman pole miseert met Ds. E. van Ruijtenberg te Westerbark, naar aanleiding van diens beschouwingen over „Christendom en Kunst". (Tusschen twee 1 taakjesde heer P. trekt de lijnen zuiverder dan zijn op ponent). X. schrijft over den 17en eeuwschen organist Johann Jacob Frohberger. De bijlage van dit nummer is getiteld „Overal is God", woorden van A. van dien Berg, muziek van W. H. Biele. Dit eenvoudige lied is geschreven voor geinengdkooi' of kwartet. Lofwaardig is het streven von „De Harp", om door deze gratis-muziekbijlagen te bereiken, dat in liet gezin zelve meer en meer het lied worde beoefend. Immers wie van maand tot maand deze bijlagen gebruikt, krijgt zelfs een zekere vaardigheid in liet van 'tblad lezen en dus ook in 'tspelen. Zoowel om de muziek als om de li teratuur, welke „De Harp" geeft, bevelen wij dit tijdschrift aau in de aandacht von muziek- en zangliefhebbers in onze kringen. A f doe 1 i ng Mi ddel bur g. Maatschappij van Landbouw. In de heden gehouden vergadering van deze afdeeling werd mededeeling gedaan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2