Landbouw en Veeteelt. •then die zich schuldig maken aan bas terdvloeken als heerejé, mijn, grut, jemini- joosje, enz. Zonder het te willen weten, dat zijn de gewone vloekers, die vooral meenen te mogen vloeken, wanneer zij erg kwaad zijn, of met Van N ie velt de leer verkondigen, dat een vloek een vei ligheidsklep is voor een, driftig aangelegd mensch. Der gelijken zijn moeilijker to overtuigen, dan de eerste soort. Onder die van de eerste soort zijn vel© on kundige, oppervlakkige mensehen, die ge makkelijk van hunne gewoonte zijn af te brengen, wanneer men hen maar even op het zondige er van wijst. Maar nu zijn er tal van brave menschen, vooral onder onze Roomsche Coalitiegenootcn, die zeggen nooit te vloeken, en toch höt ieder oogenblik doen. Uitdrukkingen als donder en bliksem, en ook wel de naam onzies Gods liggen als het ware in der- zulken mond als bestorvenWij hooien deze menschen nimmer het woord Ma ria in den dagelijkschen gesprektoon uit spreken, doch wel het woord God. Wan neer men henzelven hieromtrent vraagt, is hun antwoord dat zij dien Naam des Heeren niet uitspreken als vloek, maar als bede, jnot eerbied, en in geloof aan Gods heerlijk bestaan. Dezulken overtuigt men echter bot minst gemakkelijk. Zij willen met dit gebruik, Voor ons misbruik, wel breken in onze tegenwoordigheid, om ons genoegen te doen, of om geen ergernis te gieven, het geen ook volgens hen Zonde is, maar het kwade, het verkeerde zien zij niet in, en zullen zij wel nooit inzien, dewijl ook zelfs de besten onder hen zich er aan schiddig maken. Wij houden 'ter voor dat dit kwaad eerst uit de burgermaatschappij uit moet, en dat "tdan vanzelf .ook in de kazerne zal verminderen En wij vertrouwen dat de Roomsche geestelijkheid in Nederland tegen deze zon dige gewoonten der leeken zullen gaan prediken, zoodra zij maar te weten komt dat dit kwaad ouder hen voortwoekert. Want het is met het vloeken zoo gele gen een kolonel doet het niet wanneer do generaal er bij is, en een sergeant doet het niet wanneer de luitenant er bij is, maar ook een „leek" doet het niet, wanneer "de pastoor er bij is. En nu heeft de .geestelijkheid al zoo menig kwaad aangepakt; wij denken aan de Zondagsontheiliging; de drinkgewoon ten, de wuftheid in opschik en kleeding, en zooveel ineer. Wij verwachten van Kaar machtigen en krachtigen invloed nog veel tot bevordering van den geschaafden gesprektoon zonder stop- en krachtwoor den. Stopwoorden en basterdvloeken en, noo- deloos noemen van 's Heeren Naam is .voor ons C'hr. Protestanten, of wilt ge Anti-Revolutionairen evengoed zonde als het lasteren van den NAAM, waarop onder Gods oude Bondsvolk Israël (zie Leviticus '2411) do doodstraf stond. Nieuwe maximumprijzen. 'De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft o.m. de volgende nieu we inaximum-kleinhandelprijzen vastge steld Per K.G. Regeeringsbrood (hij verkoop op meelkaart) f 012 Tarwewatierbrood (gehuild) - 0.24 Tarwewatórhrood (gebuild) (gebak ken onder rabbinaal toezicht) - 0.25 Tarwebrood (ongebuildbruin- brood) - 0.205 Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) -.0.16 Tarwebloem (gebuild inlandsch) - 0.26 Tarwemeel (ongebuild) - 0.22 Boter -1-60 l?er 1/2 K|.G. Volvette Goudsche Meikaas met Rijksmerk f 0.625 Volvette Goudsche Meikaas -0.60 Volvette jonge Goudsche en Edam mer kaas met Rijksmerk -0.575 Volvette jonge Goudsche kaas - 0.55 Jonge Edammer kaas (40 -f-) -0.55 Jonge Goudsche kaas (40 - 0.50 Edammer- en Goudsche kaas (30+) -0.425 Edammer- en Goudsche kaas' (20+) -O.375 Magere Edammer- en Goudsche kaas -0.275 Leidsche en Delftsche komijnekaas -0.50 Friesche nagelkaas -0.30 Per K.G. Rijst (grofmiddel Bassein &/of Ran goon) f 0.22 Rijst (voorloop idem) - 0.24 Rijst (grof voorloop idem) -0.26 Havermout (inlandsch) - 0.33 Suiker (witte geraffineerde) -0.55 Koffie (Santos) -1.16 Peekoffie (in pakjes) 0.1 K.G. -0.04 Cichorei (in pakjes) 0.1 K.G. - 0.035 Raapolie por L. -0.80 Boterolie per L. -0.85 Zout per K.G. -0.09' Zeep (zachte, witte of gele) per K.G. -0.28 Soda per K.G. 0.07 Petroleum per L. -0.11 I)e hierboven vermelde prijzen galden voor de maand September behoudens vroegere vervanging. Klachten over niet-inachtneauing van bo venvermelde maxima, alsmede wenschen orn voor bepaalde op de lijst niet ver melde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke om standigheden voor eene bepaalde gameentje wijziging in de maxima te brengen, be- hooren gericht te worden tot den Bur gemeester. De levensmiddelenvoor- z i e n i n g. Het volgende is ontleend aan een adres namens zes arbeidersorganisaties den Mi nister van Landbouw aangeboden en, ook mondeling, toegelicht door een Commissie, liestaande uit tie heerenSineenk (C. N. V.), Van Rijswijk (R. K. Vakbureau), Smit, (Federatie), Douwes (Patrimonium), Nahuysen (C. N. W.), Scheuerman (Lutli. ,W. Bond): dat met name de prijsstijging van vele inlandsche producten kan beteugeld wor den door een betere regeling van den uitvoer en' vaststelling van maxi mum-prij zen; dat maximum-prijzen óók voor den groot- en tusschenhandel vooral nood zakelijk zijn voor aardappelen, erwten, boonen, vatgroenten; dat, in verband hiermede, de uitvoer van verschillende landbouw-voortbrengse- len, naar hun oordeel, zóó geregeld dient te worden, dat, rekening gehouden niet de opbrengst, vooral geen hooger percen tage geëxporteerd wordt dan in vorige jaren dat hierbij ook in aanmerking moet ge nomen, dat 'onderscheiden voedingsmidde len thans (in het geheel niet, of tegen zeer hooge prijzen ingevoerd worden, zoodat van do eigen producten een grooter quan tum dan in normale tijden in het land behoort te blijven dat zulks eveneens gcwenscht is met het oog op de uitbreiding der bevolking (vluchtelingen en geïnterneerden) dat, naar de meening van adressanten, het billijk zou zijn, dat bij de vaststelling der maximumprijzen van aardappelen, enz. voor binncnlandsch gebruik als basis werd aangenomen de gemiddelde prijs van de laatste vijf jaren vóór de crisis dat strenge handhaving van de maxi mumprijzen uitgebreid ook tot den groot- en tusschenhandel in de belang rijkste levensbehoeften gebiedend nood zakelijk is, waarbij dan tevens zooveel mogelijk gezorgd worde, dat publicatie der lijsten niet ten gevolge heeft een stij ging van het prijs-niveau in plaatsen, waar tot op dat oogenblik lagere prijizen gelden dat eveneens noodzakelijk is inbeslag name van voor speculatieve doeleinden opgeslagen en achtergehouden voorraden; dat zeer toe te juichen valt de beslis sing van Uwe Excellentie, om althans ge durende een maand de grenzen voor dea uitvoer van varkensvleesch, enz. te slui ten; dat echter de distributie van „regee- ringsvarkens" te wenschen overlaat en bepaaldelijk de kleine Gemeenten te wei nig worden bedacht: dat een ^behoorlijke voorziening van het g e h e e 1 e land slechts mogelijk is, wan neer ook'na 18 September a.s. de uitvoer van varkensvleesch, enz. in mioerder mate beperkt wordt dan vóór het jongste uitvoerverbod geschiedde; dat ondergeteekenden met het oog op de groote ellende, waaronder, breede ar beiders-massa's in den komenden winter zoowel door de onvermijdelijke duurte van vele artikelen als door werkloosheid gebukt dreigen te gaan, met aandrang pleiten voor beschikbaarstelling van enkele voorname levensmiddelen en Verbruiksartiketen tegen verlaagde p r ij z e n dat zij: hierbij inzonderheid denken aan runder vet, spek, aardappelen, vatgroenten en brandstoffen; dat bij ondergetoekenden vele klachten zijn ingekomen over Gemeentebesturen, die nalatig blijden in het uitvoeren van maatregelen, door Uw(? Ex cel lent ie bijtv. inzake het bruinbrood getroffen; dat de arbeidersbevolking ook in die Gemeenten zeer lijdt onder den druk der tijden en verlangend uitziet naar ©enige verlichting dat in verband hiermede onderg-etee- kenden het denkbeeld ter overweging aanbevelen, onn distributie-bureaux voor bepaalde Gemeenten of complexen van Gemeenten op te richten, mot financieel© medewerking van het Rijk; dat aan deze Bureaux dan, onder nader door Uwe Excellentie vast t© stellen con trole-maatregelen, meel, ongebuild© tarwe en ook eventueel andere levensmiddelen verstrekt zouden kunnen worden; dat ondergeteekenden in elk geval plei ten voor zoouanige regelingen, waarhij niet een breede arbeidersbevolking dupe wordt van de weigerachtigheid der Ge meentebesturen dat immers de regeeringsmaatregelon effect moeten' sorteeren voor allen, die in moeilijke omstandigheden verkecren dat ondergeteekenden met Vrijmoedig heid voor al deze maatregelen pleiten, omdat zij weten, dat ook der Regeering de zorg voor het behoud van onze volkskracht zeer ter harte gaat en bij haar deernis wordt gevonden voor de zoo zwaar door de crisis getroffen volksklingen. Waarom zij' d:ui ook vertrouwen, dat door Uwe Excellentie spoedig maatrege len in den geest van dit adres genomen zullen worden. Een aandoenlijke photo. Woord en Beeld van dleze week, uitgave Libertas, Goudsche Singel, Rotter dam, bevat eeii photo: „Ds. Waglener in de tronk te Pieter-Maritzburg". Daar staat de leeraar achter de tralies. Het volgende bijlschrift van „Woord en Beeld" nemen wij! over: Ds. Wagtener, van Kaapstad, woonde ge durende omstreeks 30 jaren in Zuid-Afrika en genoot ver buiten zijln kring hij was predikant bijl de Düfitsche Kerk de algOmeene achting. Ook het Engelsch-gezind bewind in de Unie gaf een blijk van achting en ver trouwen, doordat het toen tal van Duit- schersin Zuid-Afrika werden, geïnterneerd Ds. Wagener ongemoeid liet. Evenwel, ten langen laatste werd ook de 54-jarige predikant in lifet interneerings- kamp opgesloten. Daar was de behande ling echter van dien aard. dat de Duit- schers steen !en been klaagden. En Ds. Wagener, optredend als hun woordvoer der, maar kalm en bezadigd, „verstoutte" zich, de overheden van het kamp een betere behandeling te verzoeken. Tot straf werd Ds. Wagener veroordeeld, om '28 dagen „in de tronk" te vertoeven' Onze foto, die wij' van een juist uit Z.uid-Afrika teruggekeerden reiziger ont vingen, geeft een treffend kiekje van den dominé in de tronk van Iheter-Maritzhuig. Het is wtel een zeldzaamheid: een do- miné zóó achter de tralies' Wij hoorden ©venwel van dezen Zuid- Afrikaan meer treffende staaltjes van het Unie-bewind. ,,'t Ziijin allemaal papbroeken", zeide de Afrikaner in zijln eigenaardige taal, daarmee doelend op mannen als Smuts, dien hij een atheïst noemde, en Ilotha, dio „alleen voor 't oog van de wereld ter kerk gaat". Met onbegrensde bewondering sprak hij van Oom Krisjan (De Wet), Oom Koos (De la Rey) en Beyers; mannen, verklaar de- hijl, die oprechte Christenen waren en voor hun z.g'. rebellie alleszins vrij heid meenden te hebben. En zooals hijl sprak over deze mannen zóó, zei hij met nadruk, oordeelde hot meerendieei der bevolking in de Unie. Over den dood van De la Rey en van Beyers sprak hip met ontroering. Is het niet merkwaardig zoo vroeg hijl dat de politie, die Oom Koos doodde, naar elders is overgeplaatst? Niemand weet, waar ze zich bevindt. Daarover wordt veel in de Unie gespro ken en ronduit, zegt men het er elkander, dat de beste Afrikaandiers in rebellie zijn gegaan. Wat djinkt 11 van de toekomst van Zuid- Afrika? hebben we gevraagd. Zal het onder Engelsch bewind bl'ijlven? Neen' luidde liet stellige antwoord van den [man, die .rqim 20 jaren in, de Unie (Kaapstad en Pretoria) woonde en door zijn relaties met vooraanstaande perso nen op de hoogte van de toestanden kan zijn. Wij meenen in de tegenwoordige tijds omstandigheden goied te doen, onze mede- deeJingen omtrent ojïs onderhoud met den Afrikaner hierbij tie laten. Maar en dit mogen we wtel even uitspreken, waar 'f onze eigen overtuiging geldt eenmaal zal, naar wij vast vertrouwen, het teeder- eenvoudig© volkslied van „Di vierkleur, waaiend o'er Transvaal", wéér hèt. lied der Afrikaners worden Wol. Naai' wij vernemien zal den landbouwers voor hun wol twintig cent meter worden uitbetaald. 'Het Kamerlid De Muralt schijnt daarover met den Minister onderhandeld te hebben. Do Spoorweg door Z.-B e ve 1 an d. Van welingelichte zijde meldt men aan de N. Z. Ct. dat, do N. V. Spoorwegmaat schappij Zuid-BevéLand de zekerheid ver kregen hebbende dat zij door do mede werking van de „Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen" kan beschik ken over de noodige geldein voor den aanleg van de lijngedeelten Oostelijk van het Kanaal door Zuid-Beveland, van welke lijngedeelten de exploitatie mede door de „Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen" zal geschieden aan don minister van Waterstaat concessie heeft aangevraagd voor den door haar aan te leggen spoorweg op Oostelijk Zuid-lieve land, gaande van Wemeldmge (aanslui tende 'met de lijln GoesWemeldinge) over het kanaal naar Ierseke, station Kramin genIerseke, het, dorp Kruiningen en Hans weert. (Oost.) Voor laatstgenoemde plaats bevat dat aanleg- en exploitatieplan een schaduw zijde. Immers hangt met die plannen sa men het opbreken der Decauville-tram- lijtn HansweertVlake ejn, wat erger is, 'het verleggen van den aanlegsteiger der Pro vinciale booten naar den anderen haven- kant, waardoor het eigenlijke dorp Hans- weert met kerken, postkantoor, enz. veel meor geïsoleerd komt te liggen dan thans, tenzij maatregelen worden getroffen, dat do verbinding Jusschen het Oostelijk en Westelijk deel van het dorp zoo weinig mogelijk belemmering ondervinde. Goed Zaai-en Pootgoed. Nu binnen kort de zaaitijd voor de wintergewassen woer aanbreekt ein de landbouwer dus langzamerhand weer be gint om te zien naar goed zaaizaad, is het zeker niet ondienstig eens een klein praatje te houden over dat zaad. De tijd ligt gelukkig reeds lang achter ons, toen voor zaaizaad juist datgene van den oogst werd achtergehouden, dat niet uitmuntte in kwaliteit, dat dus voor den handel de minste waarde bezat. Nu gteldt de regelVoor zaaizaad is het beste nauwelijks goed ge noeg, Alleen is het vaak wat moeilijk uit te maken, wat nu wel het beste is. Voor zoover de uiterlijke kenmerken van een zaad de kwaliteit ervan mede be palen is de bcoordeeling niet zoo lastig, de ervaring heeft hier den landbouwer veel geleerd. Doch er is meer. Elk land bouwer weet tegenwoordig wel, dat het zaad ook innerlijke eigenschappen heeft, eigen aan het ras, dat het zelfs lang niet zeker is, dat twee op Iqet oog gelijk uit ziende monsters van Wilh.tarwe, bij uit zaaien eenzelfde gewas zullen geven in kwaliteit, opbrengst en voorkomende ziek ten. Het koopen derhalve van zaad op monster zonder meer, t|e weten van do herkomst is dus riskant en blijft een zaak van vertrouwen. Daarom hebben de grootte landbouwmaatschappijm in ons land sinds enkele jaren dite zaak ernstig onder de oogen gezien met het resultaat, dat in de meeste provinciën van ons land keurings diensten in het levtein zijtn geroepen. De keurmeesters gaan die upgegeven velden langs en bekijken daar het gewas, zoodat het later daarvan te oogsten zaad beoor deeld kan worden naar zijn productiviteit, naai' de echtheid van het ras en naar de eventueel daarin voorkomende ziekten. Zooals men met de zaadgevende gewassen handelt, geschiedt ook met aardappelen, ter verkrijging van in alle opzichten goed pootgoed. -Alleen is van de teerste de keuring nog strenger, omdat na het oog sten en dorschcn het zaad als zoodanig nog wordt gekeurd. Het spreekt van zelf, dat zaad, aldus beoordeeld, voor een land bouwer van veel meer waard© is. dan zaad, lukraak gekocht op een landbouw- beui's, waar niets van de herkomst en de innerlijke waarde kan gegarandeerd worden. Ook de Zeeuwsche 1.andbouwma.it- scliappij heeft sinds oen vijftal jaren een als boven geschotstan keuringsdienst ter verkrijging van best zaai- en pootgoed. De uitkomsten hiermede verkregen, zijln in verschillende strekten reeds goed zicht baar in hetere en meer opbrengende ge wassen. Over hotalgemeen vindt de landbouwer, die veel zorgen aan zijln gewas besteedt, wat aangaat het zuiver houden in het ras en het verwijderen van wat ziek of verdacht is, regelmatig z'ijn belooning in den verkoop van zijn goedgekeurd zaai en pootgoed, maar nog altijd zijn er te weinig landbouwers, die het grootte nut van deze keuringen niet inzien en maar steeds blijven voortsukkelen met eigen zaai- en pootgoed, vaak sterk gedegene reerd of met aangekocht van adressen, welke geen enkele waarborg van inner lijk© waarde van het gekochtje kunneln geven. We mogen dus hier onze landbou wers er wel eens op wijzen, dat de lijsten van goedgekeurde gewassen voor hen een stukje nuttige lectuur kunnen wezen, en mochten ze vinden, dat de prijzen per II.L. wat duur zijin, mogelijk iets duurder dan de offerten van de handelaren, dan hebben ze te bedenken, dat extra werk ook extra betaling ;eisoht en dat (een enkele gulden per H.L. zaaizaad meer veelvoudig in den oogst terugkomt. Bij ruime ontwik keling van dezen handel in zaai- ten poot goed, een handel dus tusschien kweekers en landbouwers onderling, wouit daar mede het domein betreden van den eigen lijken handelaar en dit wordt door som mige handelaren beschouwd als inbreuk Diaken op door de historie gewettigd© privilegiën. Dit is echter een zeer kort zichtige beschouwing; immers de handel in zaai- en pootgoed, vergeleken met die Van dezelfde artikelen voor consumptie en andere doeteindon is uiterst gering en er blijft 11a de amputatie van eerstge- noemden handel nog een zeer groot ter rein over, en juist dit terrlein wordt door keuring uitgebreid en verbeterd. Indien toch door de keuring kwaliteit en op brengst van vele landbouwgewassen ver hoogd worden, zal de reputatie van die gewassen niet binnen die provinciale gren zen blijven en krijgen die handelaren een gratis en degelijke reclame. Daarom verdient de keuringsdienst van do Z. L. M. de belangstelling en mede werking èn van de landbouwers èn van de handelaars. Goes. v. d. B. Vluchtelingen in Zeeuwse h- V1 aan deren. Zoo langzamerhand, schrijft de „Msb.", begint het aantal vluchtelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen sterk te minderen. Alleen de gegoeden en de rijken blijven nog. Langsi het kantoor te Watervliet pas- seoren de laatste dagen geregeld huisge zinnen naar Noord-Vlaanderen, Deze week kwam een dame uit Brussel om haar zoon, die in een der plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen verbleef, daar ze an ders een enorme boete moest betalen. De jonge man stond namelijk op de lijst van de weerbare mannen en moest zich geregel (I komen, melden. Te Brussel meen de men, dat de jongeling overleden was, totdat eeai „gedienstige" 'buurvrouw der dame naar 'de Duilsche overheid ging, 0111 te vertellen, 'dat hij gevlucht was. De Duit- schers sloegen hier munt uit en eischten den zoon of een hooge boete. Middelburg. Bev olk ing. In de tweede helft der maand Augustus zijn in deze gemeente ingekomen: M. P. Heijhoer, onderwijzer, Noord Bol werk M 225 uit Ede (Gr.)mej. jkvr. W. C. de Casembroot, Spanjaardstraat E 68, 'sGravonhage; R. Dirven, timmer man, Nieuwe Oosterstraat N 100, Terlieij- den; A. Landman, meubelmakersknocht, Heerengracht M 38, Rotterdam; G. I. M. WirLzi, winkelbediende, Langedelft B 155, Rotterdam; 1>. Danielse, landbouwer, KI. Vlaanderen M 197, Rochester (N. A.) mej. J. C. de Jonge, onderwijzeres, Bogard- straat D 36, Veero; P. Zevenhuizen, ar chitect, Langeviele K 226, Koudekerk"©; M. Mol,.metselaar, Bleek E 99, Rotterdam; L. J. Hendriks©, schilder, Lange Geer© K 251, Noord-AmerikaL. Mculmcester, visscher, KI. Vlaanderen M 198, Arnemui- den; C. de Koning, bakker, Korendijk P 73, Barwoutswaarder; J. .Smit, melkbezorger, Korendijk P 73, Woerden. Vertrokken: Mej.'Z. S. C. H. Vreij- denborge, van Langeviele K 205/6 naar Breda, P. L. H. Despdnois, Beenhouwers singel K 76, 's Hertogenboschmej. wed. P. C. Visser, Volderijlaagt© M 74b, Medem- blik; M. A. de Witte, Lombardstraat D 23, Gouda; J. C. van Wijk, van Stationsterrein V 152, Vlissingen; W. T. Iïiermanse Jr., Lambrechtstraat L 100, Vlissingenmej. wed. T. Verlinde, Lange Gortstraat I 323, 'sGravenhage; H. W. A. van Karssen, Noordsingel S 166, Rotterdam; IIA. Klaassen lios, Nieuwstraat G 217, Amster dam.1 C. den Resten, St. Sebastiaanstr. L 177, Utrecht; mej. J. II. Pieterse, Lange Giststraat F 177, Dordrecht; J. J. Dissel, Zusterstraat I 240, Amsterdam; mej. L. A. Boogaard, Spanjaardstraat, F 80, Vlissin gen; E. C. H. J. Heersma, Korte Brec- straat 163, Heemstede; mej. wed. F. de Vos, Langeviele K 236, Vlissingen; mej. N. E. van Aartsen, Bastion N 70, Utrecht; M. Harmsen, Vlissingsch Wagenplein Q 113, Helder: C. Davids©, Oude Arnem. pad T 124, St. Laurens; L. Danklof, Niéuw- straat H 42, Utrecht; J. P. Vervenne. Nieuwstraat G 209, Vlissingen. „M. Ct." Voor de rechtbank te Middelburg had hedenmorgen de beiediging plaats van den heer nir. P. J. van Bortel te Oostburg' als kantonrechter plaatsvervan ger bij het kantongerecht te Oostburg. Voor den Zaterdag door de Zwem- vereeniging „Luctor et Emergo" te hou den zwemwedstrijd hebben zich voor do verschillende afdeelirigen het volgend aantal deelnemers opgegeven voor het afstand zwemmen Souburg Middelburg in ploegen van vier 16 ploe gen; voor het snelzwemmen voor jon gens beneden 15 jaar 13, (baan 50 M.) voor het snelzWeminen voor dames 10, (baan 50 M.); voor het snelzwemmen (vrije deelname) 46, (baan 50 M.); voor gecostumeerd tobbenwiedstrijd voor jon gens 12; voor gekleed duiken naar een pop 40voor wedstrijd uitsluitend voor militairen van Land- e,n Zeemacht 55, (100 M.)voor snelzwemmen (vrije deel name) 39, (500 M.). Goes. Benoemd met ingang van 1 Sep tember tot kantoorbediende ten Post- en Telegraafkantore alhier,, de heer J. C. van de Weert, voorheen tijdelijk kantoorbe diende. De gemeenteraad ftergadert Dinsdag 7 September 9 uur voormiddags, ter in stallatie van de gekozen leden van den gemeenteraad; ter verkiezing van een wethouder in de vacature Flansen van do Putte ..(aftr.); en ter benoeming van leden van de navolgende commissies: a. 2 leden Van de financieele commissie, vacatures Pilaar en Temjiermanb. een lid voor de commissie voor de strafver ordeningen, vacature Pilaaren c. twee leden van de commissie voor den Hoof- delijken Omslag, vacatures Temperman en Donner (aftr.). In de gisteravond gehouden verga dering van de afd. Goes van den Chris telijk Nationalcn Werkmansbond werd het driemaandelijksch verslag van den pen ningmeester uitgebracht. Voor de afdee ling was ontvangen f35.65, uitgegeven f 16.08, goed slot f 19.59. Van het zieken fonds waren de ontvangsten f 174.44, uit gegeven f 139.04, goed slot van f 35.40. Aan de zieken was uitgekeerd f82. Als Lie si uursleden worden, herkozen de hoeren J. de Graaff en P. J. v. Marion en gekozen dhr. J. Wolfers. Als leden in de com missie van toezicht werden herkozen do heeren M. Iloogesteger on F. H. Hopster. Bij gelegenheid van een zooveel- daagschen militairen marsc.h werd onza stad gisteravond verrast met een concert van het muziekkorps van het 3e Regi ment Infanterie (Kapelmeester de hoer J. R. van der Glas), gegeven in de Tent op de Groote Markt. Onder ongekend groote belangstelling Werd een ziestal mooie nummers op zeer ver dien stel ijkt- wijze uitgevoerd. De marsch van den heer van der Glas „Hulde aan Goes" sloeg weer in, de Ita- liaansche piuziek voldeed evenzeer en warme belangstelling was er ook voor het golospel van den heer Seegers (Escornet) in Love mie, and the World is mine. De groote taptoe, welke even later plaats had, hield nog zeer vele Goese- naren op de been. Kamperland. Gistermiddag had de zoon van den werkman W. de K. het onge luk, terwijl hij werkzaam was aan de dorschmac.hine, met zijn kleeren bekneld te raken tusschen een dor stangen, waar door hij eenige malen medegosleurd werd, met het noodlottig gevolg dat hij zijn rech terarm brak;1 boven den elleboog. Heelkun dige hulp werd verleend door Dr. Freth van Wissenkerke. Tholen. De Staatscourant beval de ge wijzigde statuten van de Afd. Tholen van het Groene Kruis, alhier. Sfavenisse. Alhier had Woensdag plaats de verkiezing voor een lid van den ge meenteraad, noodig dooi' het bedanken van den heer Hanssens. Als candidaten \verden opgegeven de hoeren .lac. Gaakecr en Anth. Stoutjesdijk. Vrijdag 10 Sept. zal de stemming plaats hebben. „M. Ct Driewegen. Bij >ee van J. Rijk V\ z.in eene weide in Coudorpe is mond- en klauwzeer geconstateerd. 5 stuks vos van hem zullen warden begraven en 27 stuks vee en 2 schapen van hem en anderen worden geslacht en verkocht. Zaamslag. Bij het graafwerk voor de aan te leggen trambaan is nabij den Axel schen dijk, onder deze gemeente, op on geveer 2 M. diepte gevonden een kleine boot, vermoedelijk een roeiboot, die wo gewoonlijk zien achter tjalken. Het bootje was bijna geheel vergaan, ofschoon er nog onkole harde deelen van overgebleven Waren. De herkomst laat zich slechts gissen. 1 -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2