No. 384 Vrijdag 3 September 1915 39e Jaargang Zeeuwse ine Stemmen. De Qrooie Ooriog» Binnenland. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes-. LAN E VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburgs FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG, Drukkers: Oosterbaan La Cointre Gaas. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.25 Losse nummers0.06 Prijs der Advertentian 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Nederland voor de liberalen. Een merkwaardig staaltje van liberale partijdigheid en onverdraagzaamheid is dezer dagen- door een vrijzinnig professor aan het licht gebracht. Enkele dagen geleden stierf te Drie bergen, Mr. van der Poorten Schwartz, een Nederlander, die als Engelsc.h schrijVer groote vermaardheid verwierf. Oppervlakkig schijnt het Vreemd, dat deze gevierde schrijver zich bij voorkeu» van de Engelsche taal bediende. prof. Van der W ijck' deelt echter in heil „Doomsche Weekbl." mede, dat daairvool gegronde redenen bestonden. Vooreerst, dat Jhr. Schwartz als kind in Engeland zijne opvoeding genoot. Maar dan was er nog iets anders. „Aan die Utrechtsche Universiteit stu deerde hij op zoo schitterende wijze, dat hij, ter nauwernood gepromoveerd, 'toen zrjn leermeester Prof. J. P. Fruin ziek was, wierd aangewezen om in diens plaats college te geven. Stellig zou hjj professor zijn geworden,' als in die da gen de staatkundige en kerkelijke rich ting, waartoe Mr. Schwartz door fami lie, opvoeding en overtuiging behoorde, niet soms onrechtmatig in den hoek ware gedrongen. Aan die onbillijkheid hebben wij het te danken, dat ..Schwartz, die tot het einde toe een man van rechts is ge bleven en zeker cien eervolle plaats op staatkundig gebied had kunnen in nemen, indien hij niet van politiek wars ware geweest, zich op de letterkunde heeft geworpen en zijn romans en no vellen geschreven, die door ontelbaren gelezen zijn geworden". Terecht tcekent de „Rottepd." hiietrbij aan: Prof. van der Wijk was eertijds hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, daarna jaren lang aan die te Utrecht. Hij is alzoo ten volle tot oordeelen be voegd en het geeft te denken dat diözia veteraan moet verklaren dat Mr. Schwartz „s t e 11i g" professor Zou zijn geworden, indien de antirevolutionaire richting, waartoe hij behoorde „niet soms on- rechtmatiginden hoek wate ge drongen". Nog slechts zeer ten deele is bekend wat de liberale Monroe-IeeT: „Neerland voor de liberalen" voor ons land heelt uitgewerkt. Ld. De geest, der eeuw is een geest van lichtzinnigheid en spot. Dit is „oud nieuws", doch het feit klemt te meer, nu we leven in dagen, die meer dan andere vergankelijkheid prediken. De 'vrijzinnige pers verraadt den in-droe- vigen toestand beer op beer, door op do ernstige waarschuwingen van andera rijde te reageeren op een wijze, die het Chris telijk deel van ons volb tegen de borst moet stuiten. Men lacht om de Waarschuwingen, lapt zie aan z'n laars en men tracht dan zin tegenstander te prikkelen en aan eigen zijde eanige lichtzinnige lachers op z'n hand te .krijgen miet satirieke versjes en andere grove spotternijen, waarin God gelasterd en de rechtzinnigheid gesmaad Wordt. Zoojuist krijg ik de Goesche Courant in handen. Men had mij gevraagd, of ik „het vera" al gelezen had. „Van 'n halve kolomjleuk hoor wel een beetje krasnog een vloek er in, da's jammermaar Goes krijgl er toch lekker van langs!" "k Moest 't prul dus ook wel lezen. Helaas, dacht ik, hoevelen zullen zich laten verleiden deze rijmelarij-a-La-Speen- hoff „leuk" te vinden, hoe weinige Goe sche Courant-lezers zullen zich verstou ten voor deze satire en profanie den neus op te halen. 't Is te Vreezen, dat wat die zekere „Goesenaar" in elkaar zette, en wat „Koos" op muziek en Speenhoff ten ge- hoore bracht, de vertolking is van wat er in de harten van een groot deel der burgerij leeft, zij het gelukkig niet het grootste deel. Met grond, want de liedjeszanger had „veel bijval". „Aan de zaal werd door menigeen ge vraagd, of het liedje, waarin Goeschie toestanden bezongen werden, ook in druk verkrijgbaar was." £h „op verzoek van velen" heeft de „G. Ct." het misselijke stub afgeschre ven en Zoowaar afgedrukt. Dan kunnen haar lezers immers nög eans gsnietan( I). Bepaalde nu de „dichter" rich er alleen toe den Raad eens te hekelen om het besluit tot het niet doen doorgaan van de kermis, het ziou al erg genoeg zijn, en heusch niet pleiten voor het Goesche liberalisme, dat blijkbaar in de personen Van haar vertegenwoordigers in den Raad niet eens haar weerspiegeling vindt. Doch hij gaat nog verder. De belijders van den Christus in 't bijzonder moeten getroffen Worden, het Christendom ver dacht gemaakt. Uitdrukkingen als': „knijp de kat gerust in 't donker! Buiten Goes: geneer je niet!" zijn doorzichtig genoeg en Van diepen haat vooi" wat anderen heilig is getuigt ook dit couplet Koffiehuizen moeten sluiten. Weg met bioscoop-, festin! Zingen wordt alree verboden, Of bet moeten psalmen zfijn. En het laatste is behalve als oen per soonlijke hatelijkheid aan ,het adres van een achtenswaardig ingezetene; bedoield als een aanval op hen, die op bet, kWaad der Godslastering duif den wijzen. Omi m'n, lezers den lust te benemen het „Loflied" in z'n geheei te gaan lezen, zal ik die laatste vier regels nog afschrij ven: Vroolijkheid die moet er komen, 'tGaat niet langer zooals 'tgaat, Daarom bracht men, potverblomme, Jan Plazier maar in den Raad! Moest men rich niet schamen dergelijke café-chantant-„aardigheden" mooi te vin den? Doch een groot deel van het liberale Goes is zoo kieschkeurig niet en blijkbaar heeft de Goesche Courant dit deel achter zich. Haar „kunst"-verslaggever toch vindt Speenhoff's platheden al heel gauw „bij zonder fijn geVceld", en hij prijst de charme van Mevrouw, „welke het oude steeds weer nieuw maakt." Het soirée-publiek zegt hem dit ze- kor na, te meer als het tegen do fijnen gaat, die psalmen ringen. 't Zijn misselijke vertooningen, al die Speenhoff-avondjes, en de nawerking er van wekt ergernis. KEES VAN DER MEER. 8«kriopi overzicht van den toestand. Naar den vrede? j Wapenstilstand tusschen Duitschland en Rusland? Zelfs al is men Zeer sceptisch gezind tegenover opschriften of vragen als dezie, toch oefenen ze groote bekoring uit en leveren ze overvloedig stof voor kranten artikelen en gesprekken. En het simpelste vredesberichtje wordt haarfijn ontleed, oin te zien of het geen aanwijzingen voor een blijde toekomst inhoudt. Zoo heeft indertijjd het in die. „Msb." roorkomend© bericht omtrent 'een in ver band met -een eventueelen wapenstil stand op Duitsche militaire passen ge plaatste aanteekening veel bespreking uit gelokt. Het heeft zelfs in Duitschland de aan dacht getrokken en nu komt een Berlijinscb correspondentiebureau met een opmerking, bedoeld als rectificatie. De korrespondenz Norden zoo heet bedoeld bureau seinde het volgen de n.l. „Het Petfograder telegraafbureau Ver spreidt en spreekt tegelijk tegen -een be richt in de „Maasbode" te Rotterdam, vol gens hetwelkvrede tusschen Duitschland en Rusland in het zicht is, aangezien op de verlofkaar ten der Duitsche soldaten de aanteekening is aangebracht, dat de houder der kaart in geval van een wapen stilstand rich giiet bij den troep miaar aan de garnizoensplaats heeft aan te melden." „Naar wij kunnen mededealen," aldus Vervolgt de Korrespondenz Norden, „zijn de slotconclusies van de „Maasbode" on juist. Indien de clausule op de kaart juist miocht Irijn, dan heeft ze geen politieke beteekenis en is zie enkel als een voor zorgsmaatregel Van de legeraanvoering te beschouwen, daar bij den tegenwoordige!) stand Van ziaken, ondanks alle hoogdra vende dementi's van Pet rograd een ver zoek van Rusland om een wapenstilstand, geheel in de lijn der mogelijkheid ligt-" Het is dus juist, dat bovenstaande clau sule op de passen der officieren voorkomt. Niet sinds enkele dagjan, doch reeds van de eerste dagen in Augustus van dit jaar af. In Duitschland trok men begrijpelijker wijs daaruit de conclusie dat een wapen stilstand aanstaande was. Geloofwaardige Duitsicbers verklaarden begin Augustus reeds „Der Krieg ist jetzt bald aus, deun .'t („De oorlogjs nu gauvV uit, wanten dan volgde do aanteekening, welke op de verlofpassen was aangebracht. In ieder geval mag dus uit het geval geconcludeerd worden,- dat Duitschland reeds sinds een maand op de mogelijkheid rekent, dat Rusland, eieren voor rijn geld kiezende, miet een verzoek om wapenstil stand komt. DeZe conclusie zegt ons sceptici. niet veel, ma .ar (och wel iets. Onderwijl duurt de reuzeworsteling in het Oosten met. onverminderde kracht voort. Volgens getuigenis der Entente-mogend- heden zielven tot schade van Rusland. Maar, ztogt een EngeLsch blad, de Russen Vechten in de tegenwoordige phase van don veldtocht in de eerste plaats omi tijd te winnen, want het Russische leger bezit niet de noodige kracht hetzij door ge brek aan goed uitgeruste manschappen of aan kanonnen en granaten, of ten deele misschien, door een zekere mate van ont reddering en demoralisatie om op duur zame wijze tegen de aanvallers stand to houden. Groote pogingen worden in Rusland in 't werk gesteld, zegt hot blad, omi deze ongelijkheid te herstellen. De volle uitwer king daarvan kan echter bezwaarlijk nu reeds worden gevoeld. De kritieke periode is die van de volgende twee maanden, als het koude weer de Russen te hulp komt en de voortzetting van den snellen opmarsch van hun vijand zal verhinderen. Alle hoop is dus op de koude gevestigd, doch we hebben reeds getracht aan te toonen, dat do Ccntralen hierop berekend rijn en, niet zoo spoedig in den val zullen loopen, als wijlen Napoleon en zijn man netjes hef in 1812 deden. Het bericht van den val van Luzk, een der Vestingen van den vestingdriohoek LuzkRofnoDubno, mag wel als zeer belangrijk aangemerkt worden. Immers genoemde vestingdriehcok beschermde do terugtochtswegen van de Russische legers, die zich sedert den val van Lamberg hadden vastgezet in Oost-Galicië, tusschen do Dnjester, de ZlotaLipa en de grens van Bessarabië. De Oostenrijkers hebben met de bezet ting van Luzk een belangrijken stap verder gedaan naar het doel, dat zij: waarschijn lijk nastreven. 'Dat doel bestaat vermoe delijk in het uitvoeren van een flankbewe ging ten Zuiden van de moerassen, i'n samenhang met een dergelijke beweging ten Noorden van het moerassengebied, om de splitsing tusschen belde groote Russi sche legergroepen tot een feit te maken en met elk afzonderlijk te kunnen af rekenen. Wil echter de vermoedelijke opzet sla gen, dan zullen de bondgenooten met kracht en vooral met vlugheid de bedoel de beweging moeten uitvoeren. Het meeste succes hebben de Oostenrijkers tot dus ver in het Zuiden van het moerassenge bied gehad: het forcceren van de Strype en de bezetting ,van Luzk brengen hun 'n aanmerkelijk stuk Vooruit. Echter kun nen 'de Russen achter de volgende Zijrivier van de Pripet, de Goryn, met Rofno als steunpunt, een krachtigen tegenstand nog bieden en pogen den dreigenden opmarsch der Oostenrijkers, tegen te houden. Noordelijker, aan het front bij Wilna en Grodno vorderen de Duitschers langziaam maar zeker. Op het Westfront van Grodno is do de buitenste fortenlinie reeds gevallen. Grodno wankelt dus reeds. Mag men de Züricher Post gelooven, (men herinnert zich het betreffende tale gram in ons vorig nummer) dan hangt hot lot van Wilna Zeer nauw samen met dat van, Grodno en het lot van de ge hoela linie even nauw met het lot van West- Rusland. 't. Wordt dus inderdaad hachelijk voor de Russen. t De papieren oorlog tusschen Duitsch land ien Amerika loopt ten einde. De onderzeeërs-oorlog zal 'dan toch op eenigszins „humaner" wijze gevoerd wor den. Om den kroon op het werki 'der bemid deling te zetten heeft de Duitsche gezant in Washington Bernstorff Woensdag een bezoek gebracht aan het Staatsdeparte- ment en aan den staatssecretaris Lansing medegedeeld, dat Duitschland alle Ameri- kaansche eischen betreffende de besprekin gen van den onderzeeërs-oorlog aannam1. Later overhandigde Bernstorff de volgen de geschreven nota aan den staats-secxe- taris: „Naar aanleiding van ons gesprek van heden heb ik de eer u mede te doe len, dat mlijn instructies betreffend© ons antwoord op uwe laatste Lusitania-nota de volgende passage bevat: „Liners" zlullen niet door onZe onderzeeërs tot zinken gebracht worden, zonder dat rij gewaar schuwd zijn' en voor de veiligheid van de levens der non-combattanten gezorgd is, vooropgesteld natuurlijk, dat rij niet tracht ten te ontsnappen of tegenstand te bie den." De Amerikaansche bladen rijn nogal tevreden over de concessie van Duitsch land. Zo verklaren, dat president Wilson een groote diplomatieke overwinning heeft behaald, maar zij wijzen er op, dat de resultaten niet uit de woorden, doch uit de daden blijken moet. Korte Oorlogsberichten. Een An ti-Z eppiel'i n-Lujeh t- schip. Volgens de „Sun" tlel New-York heeft de voorzitter van de Amerikaansche luchtvaartmaatschappij! een luchtschiptype uitgevonden, dat geschikt is om de Zeppe lins te bestrijden. Reeds zoui de Engel sche regteering verscheidene dezer sche pen bijl de door Macinlechen bestuurde fabriek hebben besteld. De Handelsoorlog1. Men ver neemt uit Helsingborg, dat het te Stock holm thuis behoorendie stoomschip Morick op zijn reis van Rotterdam naar Narvik op 26 Augustus in de Noordzejal door een Zeppelin werd aangehouden. Nadat het luchtschip cenige malen over het stoomschip had gekruist, daalde he(_ ter hoogte dier masten. Aan den commandant van de Morick werd naar het doel zdjlner reis gevraagd. Na bevredigend antwoord te hebben ont vangen, verdween het luchtschip in Weste lijke richting. Duinkerken gebombaü- deer d. Naar uit Parijs gemeld wordt, is Duinkerken wederom door verdragend geschut beschoten. Verscheiden granaten veroorzaakten veel schade binnen de stad. De burgemeester van Duinkerken heeft een bekendmaking gepubliceerd, dat huis- en kelderdeuren na een bepaald alarm niet meer gesloten mogen worden, opdat voorbijgangers zich eventueel direct in Veiligheid kunnen brengen. Bijtij ds gered-. Het Journal be vat een verhaal, betreffende de redding van 600 Fransche soldaten, Qp een mor gen verschenen twee Duitsche soldaten voor de Fransche loopgraven. Zij riepen reeds van verre „Wij zijn Elzassers" en spraken ook werkelijk met het accent van die landstreek. Zij raadden den bevelvoe- renden officier, de eeTsto twee loopgra ven direct te doen verlaten, daar deze binnen vijf minuten zouden worden op geblazen. De officier aarzelde: misschien was dit een truc van den vijand.' De Elzassers echter maakten een zoo be- trouwenswaardigen indruk, dat hiji besloot hun raad op te volgen en de loopgraven liet ontruimen. Juist had de laatste man de loopgraaf verlaten, toen een ontzetten de ontploffing volgde; 600 man zijn al dus den dood ontkomen. Dat er hij het bombardement van Zeebrugge meer. s lachtoffers onder de mi litairen zijn geweest dan het Duitsche communiqué heeft gemeld, blijkt uit de aankomst van ongeveer 100 gewonden Van Zeebrugge in de ambulance te "Brugge. (Vlaamsche Stieui.) Van hot 0 o stel ijl k Oorlogs terrein. Uit Berlijn.Bij den legergroep van von Hindenburg. Aan dear spoorweg Wilna-Grodno werd het fort Czarnokowale stormenderhand be stormd. Bij Meresj maakt onze aanval goede vorderingen. Op het Westfront van. Grodno is de buitenste fortenlinie gevallen. De Noord- Duitsche landweer bestormde gisteren het ten Noorden van den weg naar Grodno gelegen fort 4. De bezetting van 500 man werd gëvangen genomen. Laat in den avond werd ook het meer Noord-Westelijk gelegen fort 4A met 150 man bezetting door Badensche troepen veroverd. De andere forten van het vooruitgescho ven Westelijk front Werden daarop door de Russen ontruimd. Ten Oosten van 't woud van Bjelowjesh werden de overgangen over de Swielocz en de Makarowez (ten Z.uid-Oosten van Odelsk) stroomopwaarts na gevechten door ons bezet. Gisteren namen deze troepen 3070 man gevangen, en veroverden zijl eenzwaar kanon en 3 machinegeweren. Bij Ossowiec werden nog* 3 door den vijand in het moeras geworpen zware kanonnen uitgegraven. Bij den legergroep van Leopold van Beieren. De uitgangen aan den Noord-Oostrancl van het bosch van Bjelowjesh werden gis teren door ons veroverd. Door een overval bemachtigden, wij des nachts de Jasiolda-overgjangen in het moe rasgebied ten Noorden van Prushany; 1000 gevangenen werden gemaakt. Bij den legergroep van von Mackensen. Pe Muchawez is |op het heeie front iq de achtervolging overschreden. -3 In het Zuid-Oosten vielen gisteren bij de vervolging meer dan 1000 gevangenen en een machinegeweer in handen1 der Duitsche troepen. De actie bij de Dardanelles. Offieiëel wordt uit (Parijte gemeld, dal lie Engelschen in de Noordelijke zone van Gallipoli gelukkige gevechten geleverd hebben, waar-door zij in het bezit kwamen van de hoogte tien Westen van Rrynk Ana- forta, waarom hevig gestreden wonl. BehalVe het transport-schip, dat 22 Aug. door een Fransche vliegmachine op de reede van Achashiliman tot zinken ge bracht werd, rijn nog 4-schepen getorpe deerd door een Engelschen onderzeeër, twee op dezelfde hoogte en twee tusschen Gallipoli en Nagara. De kanonnen der oorlogsschepen trof fen verscheidene schepen, die in de straal voor anker lagen. Volgens de „Politische Korrespondenz" gaat in Konstantinopel het gerucht, dat in de Tugksche Wateren tusschen Adalia en Mersina verscheidene Italiaansohg oor logsschepen zijn verschenen. Griekenland en Servië. De door het Berl. Tageblatt naar Griekenland gpzonden bijzondere correspondent Velr- meemt te Athene, dat de Gricksche regee ring aan die van Servië verklaard heeft, dat zijl geen bezwaar heeft tegen den aan haar medegtedeelden afstand van grond gebied door Servië aan Bulgarije; alleen zou het gebied om Doiran en Gergeli, om redenen van strategischen aard, niet aan Bulgjarijlo mogen komen. Ook zou de direc tie verbinding tusschen Griekenland en Servië in het gebied van Monastir gehand haafd moeten blijven. De Italiaanscho Minisiter- raad. De Stampa te Turijn bericht, dat de terugkeer van Salandra eerstdaags vetr- wacht Wordt. In politieke kringen te Rome wordt, aangenomen, dat de Ministerraad, welke daarop zal bijeenkomen, gewichtige! besluiten zal nemen in zake de oorlog voering van Italië tegen Oostenrfjk-Hon- garijle on Turkije. Deze besluiten zulleW een officiëelè kennisgeving behelzen be treffende het deelnemen, von Italië aart de operation aan de Dardanellon, waar voor, naar het heet, 200.000 man klaar staan. Nog een verlies. Behalve Pé- goud, die bij Petit Croix op een hoogte van 1000 meter een kogel door rijln hart kreeg van een' Duitschen vlieger, weid ook een andere goed bekende Fransche vlieger, luitenant Miohoux, gedood. Vloeken in het leger. I Onder dit opschrift schrijft Wi. in Hot Centrum: „Hoe js 't nu eigenlijk met 't vloeken bij u?" vroegen we een onderofficier. „Bij de Landweer wordt weinig of niet gevloekt. De militie vloekt meerjong volk, dat denkt „groot" te doen". Wanneer hoogere officieren bij' iiedieren zin een vloekwoord moeten voegen, zie dan wordt de uitdrukkelijke wensch Van H. M. de Koningin, van Haren Minister en van heel het christelijk volk bespot telijk gemaakt. Kan daar niets tegen gedaan worden? Door wie? De soldalen kunnen niet te- clameeren, want dan worden ze „gene gerd". De publieke opinie moet worden gewaarschuwd. Zouden we zulke hoeren niet in de krant kunnen zetten Wij kennen een kolonel, die zoo ra zend vloekt om de minste kleinigheid, dat alle soldaten hém belachelijk vinden. Hij vloekt, „als er een knoop aan dén broodzak niet precies in 't knoopsgat zit". I Hij vloekt altijd, behalve als de generaal er bij isof de Minister op bezoek. Als andere kranten dit stukje ztauden overnemen, kreeg bedoelde officier bet misschien ook onder de oogenen zou hij weer vloeken. Wat een flink woord ver mag, hoorden we met genoegen. Een soldaat durfde zeggen: „Luitenant, ik verkies niet uit gevloekt te worden". Sinds dien vloek! die luitenant niet meer. Maar wie durft zoo spreken tegen een meerdere op gje- vaar af, de provoost ingevloekt te wor den?" Wij nemen het bovenstaande met in stemming over. Wij zijn dankbaar vooi! iedere geslaagde poging om het vloeken in het leger te doen verminderen; maar de kwaal moet reeds in de burgersamen leving worden ftegengegaan. Er zijn tal van menschen die vloeken zonder hei te weten, of zander het te willen Weten, of zander toe te stemmen dat zij 'tdoen. Zonde» het te weten, dal z^jn de m©»-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1