Uit d8 Pers. Binnenland. Leestafel Buitenland. I. i i i i f I i Uit de Provjncie. geloof, dal, we naar den afgrond gaan. Een ander: Ik hoop, dat Frankr-qk mede lijden mot ons zal hebben. Een derde merkt op: Hoe moer de Regjeering Victorie zingt, hoe meer gewonden er komen. De bekende predikant Schowalter, die in ons land studeert en in dan. Boeren oorlog veel voor de Boeren deed, tracht in een brochure duidelijk te maken, hoe het mogelijk was, dat het Duitsche volk, Warme vriend en steun van de Boeren, hun in den oorlog met Engeland tegenover zich vond. Hij gaat de oorzaken na en meent, (Lat deze een betore toekomst kun nen voorbereiden. Aan het slotwoord, dat op gelukkige wijze den inhoud der brochure samenvat, ontleenen wij: Een nieuiwe regeling van onze houding tot de Boeren kan pas na het sluiten van den vrede plaats vinden. Met het Ministe- rie-Botha is geen gemeenschap möer moge Lijjk, Botha heeft intuss'chen wel een ver ontschuldiging voor zijn houding hierin, dat een opstand tegen Engeland, ook al had 'hij er zich hij aangesloten, nauwe lijks uitzicht op sucoes had; hij zou het Engelsche element als één mail tegen zich hebben gehad; de Boeren wanen oneenig; de kleurlingen wachtten slechts op de gelegenheid, hun meerderheid politiek tot uitfing te brengenvreemde volken stonden voor een inval in Z.-Afrika gereed en de wapen- en munitie-depóts lagen grooten- deels onder het bereik der Britsche ka nonnen. Niettemin had de guerilla, bij een overeenkomst tusschtem Botha en Do Wet op een beperkt terrein tot aan het sluiten van den vrede gevoerd kunnen worden. Dat zou Engeland groote moei lijkheden hebben bereid en de geest van afvalin andere koloniën versterkt hebben. Maai- van. de guerilla houdt Botha niet, dat toonde hij vroeger reeds. De derde Duit so he oorlogs te e n i n g'. De belangstelling in de derde oorlogsleening is in geheel Dudtschland buitengewoon. Nu reeds zijiti er voortlee- kens aanwezig, dat deze leening even zoovele malen zal worden overboekend als de beide voorgaande, ware htet slechts daarom dat nu de inteekoning '/oor kleine spaarders zeer vergemakkelijkt is. Bij de eerste oorlogsleeningten was het succes zeer groot; de eerste bracht 4590 millioen en de tweede 9100 millioen Mark op. Do koers waarbij beide loeningien openden is geen oogenhlik beneden den koers van uitgifte geweest; veeleer is die, van het begin af, daarboven gebleven. De Handelsoorlog. Het En gelsche ministerie van handlöl deelt mede, dat de sloep „Ceneraria" van Grimsby sinds 18 Juli met man en muis, als ver loren moet beschouwd worden. De beman ning' bestond uit 9 koppen. Uit Berlijn. Naar wij vernemen, zijn den laatston tijd door DuiLsche onder zeeërs nog' de volgende Engelsche stoom schepen getorpedeerd, wier naam tot dusverre nog niet gepublicteterd is: del ,,Paroo" uit lxmden (2665 ton), de „Shrik- by" uit Cardiff, de „Glenhy" uit West Hartlepool (2196 ton), „The Queen" uit Glasgow (557 ton), de „Trafalgar" uit Liverpool (149 ton) en de trawler „Rtepe.it Lt. 131" uit Lowestoft (107 ton). De istrijld in do Koloniën. De secretaris van het Engelsche ministerie van koloniën hoeft een telegram ontvan gen van den gouverneur van Nigteria, wlaarin gemeld wordt, dat de stad Ga- (schaka in Kameroen den löen Auglustus zonder strijd is bezet. Volgens de Glos Narodnu hebben in vele gemeenten van het Lublindistrikt do Poolsche boeren giedunend-e den Rus- sischen terugtocht naar hun zeisen, mest vorken en. andere werktuigten gegrepen en tegen de Russisclite soldaten een zoo dreigende houding aangenomen, dat deze hun voornemen, om de dorpen en gehuch ten in brand te steken en andere verwoes tingen aan te richten, opgaven 'en ijlings op den loop gingen. Daardoor werden de dorpen gered, de bewoners bleven voor plunderingen gespaard en veie en oogst onaangeroerd. Over de behandeling, welke do Bel gen, die zich als vrijwilligers hebben op gegeven, in Frankrijk ondervinden, schijnt een vrij groote ontstemming te heerschen in sommige Franschc en Belgische krin gen. Het heftigst laat zich de Guerre soci ale hierover uil. Het blad stelt de volgen- do vragen: Mag men zieggen, dat den vrij willigers van Belgische nationaliteit" den 24sten Augustus hun contract met Frank rijk werd opgezegd? Mag men zeggen, dat deze dapperen geen «ogenblik aarzelden en zich bij het Belgische lteger hebben aangemeld, teneinde den strijd voort te zetten? Mag inen zeggten, dat men hen wiljdo laitesn ondertelakenein, dat zlij op eigen risico een verbinding zouden aan- giaan zonder ondersteuning voor hun vrou wen, zonder hulp noch invalidenpensiotea ingeval van verwonding of dood? Mag men zeggen, dat de soldaten, die dertien maanden, heldhaftig hebben gestreden, te recht weigerden te onderteekenen en dat men hen toen tot belooining aan de Fran- Bche gendarmen heeft overgeleverd, die ben van post tot post tot het kamp van het vreemdelingen-legioen terugbracht, alsof zij misdadigers, of, nog erger, deser teurs waren? Zuid-Afrikaansche politiek. Men gevoelt zich ongerust zoo wordt uit Kaapstad aan de Daily Telegraph ge meld over de vooruitzichten van ge neraal Botha bij de aanstaande verkiezin gen De nationalistische campagne is be hendig geleid met het plan, een beroep te doen op allen, die eenigo grief luidden tegen het gouvernement en men acht het waarschijnlijk, dat de nationaliten een aan tal landelijke zetels zullen winnen, niet alleen in den Vrijstaat, maar ook in; Trans vaal en de Kaapprovinciën. De zwakheid zijner positie in de pro vinciën is waarschijnlijk de oorzaak, dat generaal Botha zijn buiten twijfel staan de populariteit in de groote steden wil aanwenden om de Ministerzetels te be twisten. Men gevoelt dit, en de unionis tische partij is niet geneigd, zich met generaal Botha te verstaan. Zij zal al do tegenwoordige candidaten van het Gou vernement steunen en evenzeer het Mi nisterie tot het einde van den oorlog. Generaal Botha schijnt, evenwel te mec- nen, dat de Ministers hun afzonderlijke organisaties zullen ontbinden en hem on voorwaardelijk verkiezen, maar dit| schijnt niet mogelijk. Het beste zou zijn, dat de Zuid-Afrikaansche unionistische par tijen zich vereenigden om een nieuwe par tij to vormen, daar dit is niet zeer waar schijnlijk. De s t e e n ko 1 en v o o r zie n in g en medewerking van het Pari e m e n t Uit een artikel, van (dr. D.) B.(os) in „De Vrijzinnig-Domocraat" De steenkolenvoorziening heeft in de laatste weken veel pennen in beweging gebracht. Scherpe critiek is uitgeoefend op de samenstelling van het zoogenaamde Kolenbureau en vooraf opgiet monopiïïio van steenkoleninvoer dat dit lichaam, uit enkele groepen van belanghebbenden sa mengesteld, door regeeringsmaatregelen verkrijgt.. liet is niet gemakkelijk zich over do juistheid van de klachten een oordeel te vormen. Ook na de vergadering van do nij verheids-commissie en de vrij algemeenio instemming, welke daar met. de werkwij ze van het bureau is betoond, blijven er .vragen over. Het is te vreezen, dat deze thans piet volledig kunnen worden opge lost. Hetgeen on. is aangevoerd over den in-, vloed, dien de aanvoer van steenkolen uit Engeland door verschillende importeurs op do scheepvaartbeweging en de vrac.h- tenmarkt heeft uitgeoefend, is in de be doelde vergadering niet ter sprake geko men. Toch scheen dat van groot belang. Blijkbaar werd genoegen genomen met de meer of mindere bevrediging, welke tegen woordig verschillende afnemers van kolen in ons land betaonori ten aanzien van het Kolenbureau. Natuurlijk is dat van belang, maar het is het algemeen belang nog niet. Nu zij allerminst in dezen hier partij gekozen. Daarvoor ontbreekt juist het be slissende argument, n.l. wat Engeland ten aanzien van den kolenuitvoei' gaat doen. Hierover hebben verschillende personen verschillende verwachtingen; daarvan weet de regeering misschien ook het een ten ander, dat ze dit oogenhlik niet kan of wil zeggen. Dat maakt juist de beoordeeling van zoovele maatregelen zoo moeilijk, dat ver moedelijk verschillende belangrijke gege vens worden verzwegen, die ter heixir(fee ling noodig 'zijn. Juist de indirecte gevolgen van ver schillende maatregelen worden uit het oog verloren. Dit geschiedt telkens weer. Men moge zeggen, dat economische wet ten op den kop staan en men moge lust hebben met allerlei algemeeno beginselen, welke men vroeger huldigde, te braken, men hoede zich er voor andere beginselen en gedragslijn aan te nemen waarvan noch in den vroege ren, noch in den tegen- woordiigert toestand gunstige gevolgen zijn te verwachten. In een toestand van overspanning, zoot- als in het vorige jaar, komt men daartoe. Men heeft geen tijd en geen lust om te zien naar verwijderde gevolgen. In hetgeen de onmiddellijke nood eischt moet worden voorzien. Maa.r die indirecte, vaak schade lijke gevolgen blijven niet uit. Van tal van regeeringsmaatregelen zijn ze reeds onder vonden. En meii houde er nu rekening mede en bepale zich niet tot herhaling van het woord, dat er wel eens fouten zullen gemaakt worden, maar dat men moet handelen. En daarom schijnt het mij meer dan noodig, dat de economische maatregelen ook onder andere controle komen dan thans hel geval is. Formeel moge de regeering tot tal van maatregelen gerechtigd zijn, welke zij neemt, het geschiedt in den regel op grond van wetsbepalingen, zonder discus sie aangenomen als noodmaatregel in don allereersten crisistijd, maar waarvan slechts weinigen een zooverre en zoo langdurige toepassing hebben verwacht als er aan te beurt viel. Aan moties in nijverheidscommissies en groepen van belanghebbenden hebben wij ook niet genoeg, hier dienen de Sta ten- Gene ra al een woord mee te spreken. Lang genoeg zijn deze op den achter grond gebleven en gehouden. Het wordt tijd, dat zij hare taak van controle op het regeeringsbeleid ook in dit opzicht met kracht hervatten. Mesopotamiië. Menigeen (aldus De Nederl.) vraagt zich af, wat Engeland toch eigenlijk in Mesopolamië te maken heeft. Waarom stuurde tiet, kort na het uitbreken van den grooten wereld-oorlog, troepen naar de monden van den Tigris en den Euph- raat, terwijl het in België en Frankrijk toch waailijk wel al zijn soldaten noo dig had. i Reeds lang is hel bekend, dat Enge land in do Perzische golf veel belang stel de. De Engelschen mieenen reeds lang ook daar Engelsch-Indië te moeten verde digen. Zij willen niet. dat eane andere groote mogendheid zich aan de Perzische golf zal nestelen en beschouwen de lan den aan die golf als een soort protectoraat van Engeland en een soort voorterrein, dat door Engeland moet worden be- heerscht. Vooral sedert de Duitschers zijn begonnen miet den aanleg van den Bagdad- spoorweg door Klein-Azië ,die aan do Perzische golf moet eindigen, is Engeland dubbel waakzaam geworden en nog voor enkele jaren gaf de strijd om JKoweit daarvan een bewijs. Dat alles even wol verklaart nog niet, waarom Engeland nu met zooveel hardnekkigheid in Mesopola mië strijd voert. Ook daar zijn Turken te bevechten, zeer zeker, maar het land is toch eigenlijk meer eene bezitting, of een aanhangsel van Pcrzië, dat nu neu traal is, dan van Turkije, en de Turk- sche nuicht, die daar aanwezig is, heeft niet veel te beteekienen. Er moeten dus nog andere redenen zijn en die zijn deze: In de eerste plaats is Mesopotamiië een uitnemend vruchtbaar land. Thans is het nagenoeg een woestenij, omdat de be sproeiing van het land verwaarloosd is. Noch Perzen, noch Turken hebben ooit veel moeite gedaan om do oude water- Werken te herstellen en te onderhouden, maar Engelsche ingenieurs, die in Egypte hunne sporen hadden verdiend, hebben reeds lang geleden den toestand opge nomen en verklaard, dat, met betrekkelijk weinig kosten, een reusachtig grondge bied van minstens 50.000 kilo-meters in het vierkant voldoende kan worden be sproeid. Aan water is er geen gebrek. De Tigris en Euphraat zijn groote rivie ren, dio al het noodige water leveren kun nen. Het komt er dus slechts op aan dien overvloed behoorlijk te verdeden en dan is de berekening, dat er voor vele millioenen plaats is. Do overbevolking van Engelsch-Indië kan dan daar een toe vlucht vinden en Engeland heeft zich dan als het ware een nieuwe kolonio gescha pen en tevens een nieuw afvoergebied voor de Engelsche producten. In de tweede plaats kan dat nieuwe gebied een basis worden voor eventueel© Engelsche operatiën tegen Arabic. Enge land, dat reeds Zuid-Perzië onder zijn invloed heeft gebracht en zich ook in Egypte heeft genesteld, schijnt nok hot daartusschen gelegen Arabië te begeeren. De ltoodo Zee wordt dan vrijwel oen En gelsche binnenzee, terwijl de toegang nu toch al door liet Engelsche Aden wordt beheerscht. In do derde plaats de Engelschen zijtn kooplieden. In Mesopotainië hopen zij za ken te doen. Er zijn daar zeer rijke petro- loum-bronnen en op die bronnon hebben zij het oog gevestigd. Al de kosten van de expeditie Zijn dan goed gemaakt en er schiet nog wel iets over. Het bestaan dier bronnen is niet bepaald een geheim. Ook do Russen hebben er begeerige oogen op gevestigd en de Bagdad-spoorweg der Duitschers heeft eigenlijk ook vooral die bronnen ten doel. De economische zijde van den oorlog komt dus nu weer heel aardig om- den hoek kijken en wie daarop let, ziet de expeditie der Engelschen in Mesopotainië in een nieuw en verras send licht. Het blijkt nu ook, hoe, Zoo langzamer hand, de verdeeling van Klein-Azië wordt wordt voorbereid. Frankrijk beheerscht Syrië, van waar uit meer dan eens heel Klein-Azië is overheerscht en die wensch schijnt al eeuwen oud, als men let op op het feit, dat de Franse,hen het voor naamste a;indeel hebben gehad in do kruistochten. Ln 1860 hebben de Fran- schen ook troepen naar Syrië gezonden tot bescherming der Christenen tegen de Drusen en de Marouiten, en reeds Napo leon I heeft gehoopt van uit Aegypto Syrië te kunnen veroveren. Rusland, dat reeds Noord-Perzië on der zijn invloed heeft gebracht, begeert Armenië en de Zuidkust der Zwarte Zee, terwijl de Grieken reeds lang begeerige oogen hebben geslagen op Smyrna, dal vrijwel tegenover Athene ligt. Zij loopen evenwel thans groot gevaar, dat Italië hun daar voor zal zijn, zooals het nu reeds tal van Turksche eilanden, met eene overheersc.hend Grieksciho bevolking, die vroeger slechts voorloop-ig waren bezet, definitief in bezit heeft genomen. Het Aziatische Turkije wordt dus niet minder bedreigd dan het Europeesche en de kansen stijgen, dat Klein-Azië ,dat eerst na de veroveringstochten van Alexander den Groote en later onder de Arabieren zulke schoone tijden van bloei en be schaving heeft gekend, weer in al zdjin luister Zal herleven. Hot goede kan dus ook hier uit het kwade voortkomen en de oorlog, die nu woedt, kan niet alleen in Europa, niaar ook buiten Europa be grijpende wijzigingen brengen. De uitvoer van linnen- en werkgarens, zoomede van daarvan geheel of gedeeltelijk vervaar digde goederen, geschikt voor militaire doeleinden, is verboden. Nieuw Belgisch Dagblad. Den 15den dezer maand zal te 'sGra- venhage verschijnen een nieuw dagblad onder het hoofd van „Belgisch Dagblad". Het zal uitsluitend Belgisch zijn. De voor naamste redacteurs zijn: Edward Preu- mont, oud-hoofdredacteur van de „Volks gazet" van Antwerpen, en Léonc© do Castillon, do bekende Vlaamsche schrijver. Dr. Torwagne, volksvertegenwoordiger van Antwerpen, en de heer C'h. Harbiet, letterkundige, hebben de leiding van het nieuwe dagblad op zich genomen. „Msb." R o g g e b r o o d p r ij z e n. Naar wij vernemen, heeft, het Kamerlid mr. Sannes, naar aanleiding van het feit dat in verschillende gemeenten de rogge- broodprijzen onder de- nieuwe, regeling reeds zijn gestegen, de volgende schrif telijke vraag gericht tol den Minister van Landbouw „Is do Minister bereid een nadere re geling te treffen, welke waarborgt, dat in de gemeenten, waar roggebrood volks- voedsel is, voldoende voorraad rogge voor roggebrood beschikbaar zal zijn en do ter zake van de voorziening van goed koop roggebrood destijds vastgestelde rog- gebroodsprijzen niet worden verhoogd?" Tweede Kamer. Onteigening Noor d K raaycr t. In de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot verklaring van het alge- ïnteene nut, van de onteigening ten behoeve van uitbreiding van de halte Noord- Kraayert (teelt 'de minister van waterstaat mede, dat in verhand met do omstandig heden een bijzondere voorziening weid getroffen. Door hem is toegestaan, dat do gronden voorloopig in gebruik wor den genomen, terwijl venier overeen stemming is verkiegen omtrent den koop prijs en afgesproken werd, dat het noo dige Zou worden verricht om gerechte lijke onteigening te bevorderen. De ont eigening zal echter uiterlijk tegen 1 Juli 1916 haar beslag moeten gekregen heb ben, daar de voorloopige voorziening slechts tot dien datum van kracht blijft. Do minister vereenigt zich volkomen mei hot gevoelen dor leden, die geen reden zagen om zich tegen het uitspreken van liet algemeen nut te verzetten Past op, vrouwen en meisjes! Do Directeur van hot Nationaal Infor matie bureau tot bescherming van Vrou wen en Meisjes', gevestigd Weteringplant- soon 22, te Amsterdam, verztoekt ons de aandacht te vestigen op het feit dat hem gebleken is dat soms jonge meisjes naar Indië vertrekken, na geschreven te hebben op advortenties die niet altijd te vertrou wen zijn. Het loopt meestal uit op oen betrekking als „dame voor do huishouding" hij een administrateur of employé op een onder noming, die gaarne een „volbloed" Euro- peesch meisje tot hun beschikking heb ben. Hoog salaris, prachtige vooruitzichten en onbekendheid met de Indische toestan den zijn vaak oorzaak dat de ouders of voogden en het meisje zelf geen be zwaar maken het eens to wagen. Het Nationaal Informatiebureau boven- genoemdi verklaart zich gaarne bereid de gewtenschte inlichtingen to verstrekken. Zooals bekend is, stelt dit bureau, opge richt door de voornaamste vereenigingen tot bescherming van minderjarigen en be strijding der .onzedelijkheid in ons land en werkende met den steun der Regee ring, zich kosteloos beschikbaar om in lichtingen te geven betreffende de be trouwbaarheid van betrekkingen aan vrou wen of meisjes in binnen- of buitenland aangeboden. Stemmen des Tijds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur, onder redactie van prof. dr. W. J. Aaldors, prof. mr. A. Anema. prof. mr. P. A. Diepenhorst, enz. Utrecht, G. J. A. Iluys. Do 4e jaargang van dit tijdschrift is weer bijna compleet: wat wij thans aankondigen is do elfde aflevering. Drie hoogleeraren hebben zitting in de redactie, doch behalve dezen nog een tweetal, die wel eens tot professor benoemd geweest zijn: dr. do Moor on dr. Wielenga; en twee dio meer malen voor een dergelijke benoeming in aanmerking zijn gekomen: dr. Slotemaker do Bruine en dr. Kromsigt. Nog meerde ren zouden wij kunnen noemen. Eindredac teur is ds. Molenaar. In deze aflevering zet mr. Diepenhorst zijn opstellenreeks over „Misdaad en Misdadiger" voort. Hij handelt over de „verminderd toereken baren"; en voltooit dr. Plooij zijn artikel over „De schoolstrijd onder Keizer Juli anus". Uit het edict van Julianus in 362 toont de geteerde schrijver aan dat deze Romeinsche Keizer de eerste is geweest die de confessioneelc antithese.op de school heeft gepropageerd. Dr. J. Ilie- mens, oud-Middelburger, geeft een bij drage „Peter Rosegger als Romanschrij ver en Moralist. „Een ontdekkend boek", zegt J. Petri, van „Oud-Hollandsche fi guurschilders", dat sympathie voor Rem brandt wekt uit diens werken, en ook voor andere kunstbroeders. Peter van Maanen geeft mooie „verzen van liefde". Thomson geeft weer een keurig „Literair keuroverzicht", en de „Leestafel" is mede goed verzorgd. Stemmen d e s T ij d s behoort in allo Christelijke kringen, waar de Chr. lite ratuur Ln eere is en de sociale vraagstuk ken voorwerp van bespreking zijn, te wor den gelezen. Van het slagveld der natiën, door Frank Gerickc. Den Haag. D. A. Daamen. Dit onderhoudend verhaal van de ge beurtenissen in België, geschreven in den trant van het bekende „lx? Con^crit" en Le sousmaitre van Erckmann-Chatrian, geeft een getrouw relaas van hetgeen de schrijver zelf zag en doorleefde. Meerdere Bru&sel«che families, ook in Holland be kend. verschijnen in dit verhaal ten too- n-eele, wij doelen, door de nuchterheid vim het verhaal meegesleept, in hot lief en leed vim dio allen. Menige Balg, die dit verhaal leest, zal een bevlieging van afkeuring krijgen, gelijk aan dio welke gewekt werd bij do eerste kennismaking met het dagboek van Stijn St reu veis. Doch het boek krijgt, er te grooter waarde door, want den schrijver is het niet om effect, maar om waarheid te doen. Aflevering 6 is thans verschenen, er wordt op 25 afleveringen ad tien cents gerekend; hetwelk niet te veel is; zoo een dan is dit bock zijn geld waard. Wij twijfelen niet, of alle inteekenaren zien reeds weer verlangend uit naar een vol gende aflevering. Do talrijke illustraties in den tekst verhoogen de waarde er van. Van de Zeeuwsohe-Vlaam- s c h o grens. Aan do grens is van af de Schelde tot aan de zee de draadver sperring voltooid. Verschillende groote toegangswegen naar België zijn nu weer voor het verkeer geopend. Doch tussohen deze wegen in wordt de gelicele grens streng bewaakt. Van de Schelde tot Sas van Gent, staan de Duitsc.he wachten hoogstens een paar honderd meters van elkaar, in de huurt van Bouchauto is de afstand zelfs geen vijf meter. Behalve du bekende wit- en zwart gestreepte schild wachthuisjes, staan nu ook overal nieuw getimmerde grootere wachtlokalen. Do Duitse he grenswachten behooren moest tot de oudere landweerplichtigen, doch op meer dan één plaats stonden eveneens lichtgewonde jongere soldaten op wachl. In verscheiden grensplaatsen, zooals ClLnge, Koewacht enz., geeft de totale af sluiting der grens aanleiding tot grootu moeilijkheden. De versperring loopt vaak midden door akkers, tuinen en boomgaar den, en de eigenaars of pachters moeten soms bijna een half uur vér loopen, om langs een geopenden weg België in of uit te- gaan, oni aldus de andere helft van hun erf te bereiken. Ook de bewo ners van cjorpen, welke gedeeltelijk op Hollandsch on Belgisch grondgebied geto gen zijn, ondervinden veel last. Waar het Belgisch gedeelte op verzoek der bewoners buiten de electrise lie draadversperring bleef, zoo b.V. te Koewacht en Bouchauto, kwamen enkele op (loze wijtee tusschen de Hollandsche en Belgische grensv-erspcr- ring in te wonen. In België mochten zij niet jneer komen, en wie levensmiddelen uit Holland haalde werd als smokkjelaai' gestraft. Nu kunnen zij echter ongestoord hun levensmiddelen, z'ij het dim slechts bij kleine hoeveelheden, uit Holland be trekken. Najaarsbloeinen. Wij verwij zen onze lezers naar eon in dit nummer voorkomende advertentie der kWcekerij der bekende firma 0. Berktacma tciSctoeem da, die tot zeer billijken prijs een groote Verscheidenheid yim najaarsbleerman le vert. Do oorlog heeft do export dezer fir ma geheel en al vernietigd en waar En geland hare eigen kwoekorijon kracht dadig steunt, meent de firma Derksema te mogen verwachten, dat Nederland niet zal nalaten eveneens blijk te geven van belangstelling in het nationale product, Waarin 'de firma Derksema zoo uitne mend gesorteerd ïs. Voor verdere bijzon derheden verwijzen wij naar hare adver tentie in ons nummer van heden. -- Bijl beschikking van den Minister van Marino is met ingang van den Ion October aan den lichtwachter bij 's Rijks kust ver lichting te Westkapelle, K. Flipse, op zijn, verzoek, wegens meer dan 55-jarigen ouderdom, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Uit Zeeland en Noord-Brabant zijn weer vele jonge paarden vertrokkenprij zen liepen op tot f200. Te Zevenbergen stonden gisteren tien waggons vol voor kooplieden in den omtrek, die op koop uit waren geweest. Middelburg. Het lossen van een groot schip met steenkolen voor de gasfabriek heeft aan een groote ploeg losse Werklie den eem drietal dagen een good loon be zorgd. Dat niet allen dit geld even goed besteden, bleek gistermiddag toen de ge broeders D. aan het rondzwerven waren door de stad en vooral M. D. blijk gaf te veel aan Bacchus te hebben geofferd-. Op do Stationstraat werd M. D. dan ook door een agent van politie aangehouden, dit beviel hem blijkbaar niet, want hij verzette zich tegen den agent en wierp zich op don grond. De agent wist hem echter in bedwang te houden tot een per telephoon gewaarschuwde collega kwam. Ook nui bleef I). zich verzetten, en htold dit vol, toen nog een derde agent ter hulp kwam. In de Segeerslraat was men ver plicht hem te boeien, en toen hij niet wilde loopen hein mede to stoepen. Dit was D. te erg en ging hij verder vrij ge willig mede. Een en ander trok veel publiek. Do Burgemeester dezer gemeente brengt ter algemeene kennis, dat do dienst plichtigen hij den landstorm dar jaarklasse 1914 en 1913 gelegenheid hebben Zich aan een keuring te onderwerpen biji don keuringsraad, die zitting houdt te Mid delburg, gymnastieklokaal, (Nieuwe Ha ven), op Vrijdag 3 September 1915, voor- middags 9 uur, voor de eerste 25 num mers der jaarklasse 1913; Vrijdag 3 Sep- temtier, 's namiddags 1.30 uur voer d: overigen van die 'klasse; Zaterdag 4 Sep tember 1915, 's voormiddags 9 uur voor de jaarklasse 1914. L)e landstormplichtigen van de jaar klasse 1914 zullen hoogstwaarschijnlijk Worden opgeroepen om op of omstreeks I October a.s. en die van de jaarklasse

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2