No. 383 Donderdag 3 September 1915 39e Jaargang Schennis van Neutraliteit. O© Groote Oorlog» Uitgave van de Naanri, Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN JE VOHSTSTRAAT 219, Bureau te Middelburg; FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG, Drukkers: Oosterbaan Le Colntro Goes. 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1.3S Losse nummers»0.06 Prijs der Advertentidn 15 regels /"0.50, iedere regel meer 10 et, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. Nog altijd bloedt België uit de wou den hem door een oppermachtigen in- tlringö* toegebracht bij de dappere Ver dediging zjjner neutraliteit. Niet lichS zal het heleedigd rechtsgevoel der kleine na tiën tot zwijgen komen na zoodanig een rechfisschennis. Indien het eerlijk spel was van Engeland om wegens deze neutflali- fceits schennis van België aan Duitschland den oiodog te verklaren, dan mag did wel bijzonder gewaardeerd worden. Doch het kleine Zuid-Afrika is, om tot ge loof aan de oprechtheid van Albio-ns ver ontwaardiging te komen, nog altijd do groote sta-in-den-weg. Bovendien hel is wei meer dan een eeuw geleden, doch niettemin blijft het waar dat in 1807 het machtige Engeland eveneelms van een klein land de neutraliteit geschonden heeft. Wij bedoelen het kleine Denemarken. In hot begin der vorige eeuw was Na poleon de groote tegenstander van En geland, of liever Engeland Was de groote tegenstander van Napoleon. Ongeveer allio landen van Europa waren in bondgenoot schap tegen hem vereenigd, of aan ham onderworpen. Tot de weinige kleinere lan den, die hunne neutraliteit wisten te be waren, behoorde Denemarken. Dit ver droot, echter Engeland. De Engelsche re geering knoopte onderhandelingen aan met de Deensche om van haar te verkrijgen afstand van de Deensche vloot. Dit ge schiedde in 1807, na' den vrede van Til sit, en uit vrees dat anders Napoleon de Deensche vloot zou inrekenen. Zonder linge redeneering! Opdat Napoleon de Deensche vloot niet rooven zou, wenschte Engeland deze vloot to bezitten! Onnoodig te zeggen dat de Deensche regeering weigerde, waarop de onderhan delingen werden afgebroken, en de oor logstoestand intrad. Het was een heele onderneming van Denemarken om zich een oorlog met En geland op den hals te halen. Doch kon het anders handelen? Het zou een staaltje van de lafhariigste zei f wegwerping ge weest zijn, indien het zijn kostelijke vloot zoo maar voetstoots aan den machtigen „vriend" had weggeschonken. En het waagstuk was te grooter, dewijl Enge- lands strategische overmacht vast stond en Denemarken met zijn verdediging niet gereed was. Het Deensche landleger toch lag; op vredessterkte, bijna geheel in Hol- stein, en kon derhalve niet naar Kopenha gen. komen, wanneer de Engelsche vloot de Sont zou binnen varen. .De vloqt zelve was nagenoeg geheel ontwapend. Wat zou men derhalve tegen Engeland vermogen. Inderdaad Denemarken was Engelands partuur niet. Engeland evenwel geneerde zich niet den maohtelodzen kleinen staat aan te grijpen. Een daad te ergerlijker dewijl het deze schenningvan het n-eutraliteitsrechit en van het privaatbezit van dezen klei nen staat had kunnen voorkomen. Minister Canning had goed gezien dat Napoleon plan had de Deensche vloot te annexeeren en tegen Engeland te wa penen. Doch dit had door het plaatsen van een observatiepost kunnen voorko men worden. Engeland beheorschte im mers, sedert Nelson in 1805 de Spaansch- Fransche vloot bij Kaap Trafalgar ver nietigd had, de zee. Dan, dit mocht zoo niet zijn. Den 16 Augustus zette de Engelsche .regeering zijn troepen aan land ten Noor den en ten Zuiden van Denemarken, ver sloeg de Deensche landweer en sloot de hoofdstad in door batterijen. De ver dediging was opgedragen aan een garni zoen van 2000 matrozen, 1600 man land troepen en 4000 vrijwilligers. De haven- batterijen hielden den on gel ijken kamp gedurende eenige weken vol. Den 29 Augustus lagen de Engelsche voorposten nog slechts vijfhonderd meter van de wal- len der stad, en werd de Vloot door den vijand in bezit genomen. Den 2 Septembe* begon het bombardement. Generaal Peymann, de verdediger der Deensche hoofdstad, had met groot be leid geageerd, doch tegen de kanonnen stond hij machteloos. Meer dan tiendui zend bommen en brandkogels werden in de stad geslingerd. Vele gebouwen stort ten in puin. Achthonderd mensohen wed den jjedocud. Drie dagen later, den 5 9eu> tembar, bood Peymann aan de stad over te geren. Streng Waren Engelands eischen. Zij stonden gelijk met een annexatie. Zij luid den: uitlevering van de vloot, overgave van het marine-arsenaal met alle munitie- voorraden; en tijdelijke bezetting van de citadel Frederikshaven. Wat kon de Deensche bevelhebber an ders doen dan de voorwaarden aanvaar den? Hij nam sje aan; 18 linieschepen, 15 fregatten, 6 blikken en 25 kanonneer- hooten werden aan Wellington en Cathcart uitgeleverd. Doch de Engelschen namen nog meer. Wat zij niet konden meenemen, verniel den zij. Zij beroofden de onbeschermde Deensche eilanden; plunderden de jam- streken van Kopenhagen; legden beslag op meerdere koopvaarders; roofden veo en. veel houtvernielden de bosschen van een der eilanden; enz. Niet minder dan zeshonderd handelsschepen, teï! waad de van 18 miljoen thalers, waren door Engeland reeds gekaapt vóór den eigen lijken aanval, terwijl in den oorlog, die spoedig daarop door Denemarken ver klaard weid (4 Nov. 1807), et nogmaals 600 verloren gingen. Een hevel van den prins-regent Frederik, om de schepen lie ver te verbranden dan over te geven, kwam den Engelschen in handen en ver meerderde de verbittering. Zoo boette Denemarken zijne verwaar- loozing van vloot en leger, en daarmede van zijn neutraliteit. Welke gevolgen dit onrechtvaardig in grijpen van Engeland gehad heeft op den verderen loop van het wereldgebeuren, behoeft niet te worden vermeld. De politiek der omwonenden heeft ook hier haai' uitwerking niet gemist. Denemarken heeft lang gebloed aan de wond, en heeft zijn rechtmatig en recht vaardig verzet geboet met het verlies van Noorwegen. Een doo-r Zweden onrecht vaardig verkregen goed waarmee het niet lang mooi is geweest en dat ten laatste nog is toegekomen aan een lid van het Deen sche Koningshuis. Doch ook Engeland heeft in den loop der jaren het onrecht gedeeltelik hersteld door (1839) een som van 75 duizend pond sterling af te zon deren als schadeloosstelling voor die De nen welke bij den rooftocht Van 1807 schade geleden hadden. Maar het heeft het kwaad niet weg genomen. Want hetgeen Denemarken in 1807 werd aangedaan, ondergaat thans België. Stellig) voor een deel ook omdat zijn landsverde diging niet op de hoogte Van haar tijd was gehouden. Zij dit een les voor Nederland, om God te vreezen en zijn kruit droog te hou den. Neg steeds. Nog steeds is urgent de vraag die De Standaard in haar no. van 4 Mei j.l. onder het motto „Dansen bij den brand" te berde bracht. Immers men leest daar: Een laaie uitslaande brand heeft niet zelden het effect, dat het de volksjeugd vroolijk maakt. Wat donker maakt, stemt somher. Wat oplicht in helle vlam maakt luidruchtig. Zie 't maai' aan 't vuurwerk. En een allesoverstalpende brand is immers een vuurwerk in 't groot. Vandaar verklaart 't zich dan ook, dat zelfs de oorlogsvlam, die nu van allen kant uit het Europeesche huis uitsloeg, be hoefte gaf aan afleiding, en dat 't in 't zooken van die afleiding maar al te va;ik werd, wat men noemt een dansen bij den brand. Psychologisch is dit niet anders. Soms bij begrafenissen is 't aan den maaltijd gezien. t Maar een heel andere vraag is 't, of onze Burgemeesters voor dezen dans den man met de viool moesten ontbieden. Zij, de burgemeesters, zijn 't, aan wie de wet opdraagt te heoordeelen, wat er in de tenten van publiek vermaak ten tooneele zal worden gebracht. Ze mogen niet alleen, zie moeten hierop toezien. Het is "hun ambtedjjjko plicht. Merkt men hier nu iets van? Kan men zeggen, dat, waar afleiding allicht gewenscht mocht heeten, er al thans gewaakt wordt, dat in zoo ernstige dagen het. on hei 1 i ge element niet ge streeld wordt, en géén giftig zaad wordt uitgestrooid? Wat dunkt u van da kermis? Acht ge dat daar een opbouwende invloed van uitgaat, in kraam en tent? En toch, in plaats na plaats werd de kermis doorge zet. Doorgezet tegen Tt protest van een ernstiger deel der Gemeente. En de meer derheid van den Gemeenteraad ging maai' al te vaak mee. Of ook, waar soms de kennis in de doos ging, hoe stond 't daar met de tooneelvertooningen en scala's van allo gading? Werd daarop ten ri rins te in zoo verre toegezien, dat al te liederlijke stuk ken geweerd werden? 1 i Denk aan 'het. fatale stuk, waarvan on langs zelfs de liberale tooneekritica schan de riepen. 1 1 En zoo gaat 't: aldoor. Spreekt hierin nu levensernst? Skouwburgtrana. Men heeft, hopen wij, met aandacht ge- tezen in ons Persoverzicht van Maandag het met Warmte geschreven stuk van, Pro fessor Bodensteah aan het adres van Botha. Als pendant (tegenhanger) daarvan nemen, wij als driestar een stukje over van Het Vol'ish 1 ad, dat te Potöhef- stroom (Zuid-Afrika) verschijnt, etn met niet minder verontwaardiging aanvalt op de krokodillentranen door Botha, naar deze zei althans, geschreid op de graven van de Boeren die gevallen waren in Duitsch Zuid-West-Afrika. Men moet namelijk weten: 't is weldra verkiezing overal in Zuid-Afrika voor den Volksraad, en dan staan de kansen voor het kabinet-Botha, tenminste ponder Engel sche hulp, niet zoo best. En nu gaat Botha, dit vermoedende, den boer op. Dit ter verduidelijking. Men \leze hoe zijuj poging om zijn strooptocht, als hand langer van Engeland, door bedoeld Volksblad, naar de N. Rott. Crt. verneemt, wordt ontvangen Maar nog (erger, omdat generaal Botha met 60.000 manskappe 3000 Duitsers gjevang het, neem hif dit als bewijs dat wat hijl deed Gods goedkeuring wegdra. 'n Man beroof 'n brandkas; om nou maar 'n voorbeeld te noem, en als 'hem dit geluk, sonder dat hij gevang worde, dra dit. Gods goedkeuring weg! Gene raal Botha maakt die Opperwese sij Bondgenoot omdat hij die .3000 Duit sers gevang het! Hij roep God in als Regter oor die onwettige dade deur sij Regering gepleeg en die beroep is nie te vergeefs nie, dit mag ons hem ver- seker. Die volk sal dit in Gods hande laat Maar Botha heeft toch tranen in zijn oogen gehad toen hij stond hij de graven kijiner slachtoffers Niet "minder treffend is hetgeen hlet blad hierop aanmerkt: „Die eerste minister vertelde verder, dat hij hij die grawe van 'die gesneuvel de in Duits Z.uid-Wes met tratoe in zijin oog voorbij ges tap het.Maar hoe met die trane van die familie en menigte vriende van Jopie Fourie? Hoe met die trane van vrouwe en kinders wat hulle eigtondomme moes verlaat, omdat dit sou afgebrand worde te Johannesburg, Pieterman tzbung; Durban, Oost Londen, Port Elizabeth en Kaapstad? Hoe met die trane van die volk bij wie generaal Beyers, Keterse, Christiuan de Wet, Wessel, Wessels, Conroy, Kemp, Koek en andere geliefd is? Hoe met die Afrikaner bandiete te Upington? Hoe met die trane van die moeders wie sio kindei's met alle geweld werd gedwonge om vdr die Empaaier (het Engelsche Keizerrijk) te veg? „Skouwburg trane en- godsdienst viral met die oog. op die aanstaande eleksie (verkiezing), mag bijl die wat dit graag wil hoor, aannemelik wees, dog als dit op lompe wijlse oordrewe worde, dan Word dit walgelik". Dit zijn rake opmerkingen en vragen. Maar of zijl ook iete zullen uitwerken op het gemoed van dezen staatsman, die op zoo droeve wijze bezig is zijn schoone verleden te verdonkeren? Beknopt overzicht van tien toestand. De Russen hebben een overwinning be haald. Dit mocht wel met vette letters den volke kond gedaan worden, want deige- lijke tijdingen zijn den laatsten tijd wel schaarsch geweest. Als We ons goed herinneren dateert de voorlaatste Russische overwinning van 9 en 10 Juli, toen de Russen den op- marsch van de legers onder aartshertog Joseph Ferdinand naar Lublin tegenhiel den en ze ten Noorden van Krasnik ore! enkele kilometers terugwierpen. Nu zijn hef de Russische legers gewetesl, die sedert het begin van Juli achter de Llota Lipa en het Galicische deel van den Bug hadden stand gehouden en die door het krachtig offensief van de bond- genooten op Zaterdag j.l. tot bij en achtej de Strypa waren teruggedrongen. Deze troepen nu hebben een tegen offensief ondernomen en den vijand op verschillende punten tot een „overhaasten terugtocht", zooals Petrograd het voor stelt, gedwongen. Telkens bleek al uit de officieels tele grammen van den Duitschen generalen staf en van het Oostenrijksche persbureau, dat de Russen nu en dan met een plaat selijk succes de Duitsch-Oostenrijksche aanvallen wisten tegen te houden. Zinnetjes daarin voorkomende als dit: „De Russen stuiten daar op enkele pun ten onze vervolging door hevige tegen aanvallen", hebben een dieperen' zin, dan oppervlakkig wel lijkt. Dat kan men op maken uit het Russische legerbcrioht, waarin bijzonderheden over die tegenaan vallen aan de Strypa worden medegedeeld. „De Duitsch-Oostenrijksche troepen deden op sommige punten acht aanvallen, maar werden met geweldige verliezen afgesla gen. Op verschillende punten moesten zij ijlings terugtrekken. Ten gevolge van dit succes werden 30 kanonnen en "24 mitrail leurs buitgemaakt, 3000 man gevangen genomen". Ook hef verhaal van Eugen Lennhoff in de „Voss. Ztg." over een nachtaanval in Polen (men heeft de levendige beschrij ving in „De Zeeuw" van gisteren kunnen lezen) toont, met hoeveel taaien weer stand de Russen telkens pogen stand te houden, en hoeveel opofferingen en moei te het den Oostenrijksch-Duitschen troepen kost, om dien tegenstand te preken. Toch valt aan het Russische succes geen al te groote positieve beteekenis te hechten. De Bussen zdjn. de eerste weken toch niet in staat zoodanig strategisch gebruik te maken van een behaald succes, dat een krachtig offensief ondernomen zou kunnen worden. Feitelijk is de beteekenis van het Rus sische succes reeds min of meer geneu traliseerd door de successen van de bond- genooten ten Zuiden van het moerassen gebied behaald. Op het Westerfront blijven de opera ties in de laatste dagen al binnen zoet» beperkte grenzen. Hebben we hier te doen met eien stilte, die aan den storm vooraf gaat? We wagen ons niet aan voorspellin gen. De tijd zal 't ons leeren, welke rol de generaals van de legers in het Westen nog spelen zullen in hel werelddrama. Ondanks de stilte op het Westerfront, heeft het Fransche leger een gevoelig- verlies geleden door het verlies van den bekenden vlieger Pégoud, die met zijn bijzondere capaciteiten zijn vaderland on schatbare diensten heeft bewezen. Nadat het bovenstaande geschreven was, bereikte ons het bericht van een Oostenrijksche zegepraal, fl.l. de bezetting van het zeer begeerde L u z k. Het 'dappere Ealsburgsche Boven-Oos- tenrijksche infanterie-regiment aartshertog Rainer no. 29, aldus het Weensche com muniqué, wierp de Russen met de ba jonet uit het station en de verschanste kampementen ten Noorden der stad, en drong tegelijk met den vluchtenden vij and, de stad binnen. Eergisteravond was deze van vijanden gezuiverd. De versla gen tegenstander week naar het Zuiden !en het Zuid-Oosten. Bij Bialykamien in Noord-Oost-Gaücië brak het leger van, Roehm Er molli over een breedte van 20 K.M. door de vijande lijke linies. De op deze wijze geleden dubbele ne derlaag dwong alle nog ten Westen van de Styr opereerende troepen om zich ach ter deze rivier terug te trekken. De terugtrekkende beweging Van den vijand breidde zich in den loop van de zen morgen ook uit over het front bij Zborow, dat gisteren door het leger van generaal graaf Bothmer genomen is. Aan de Strypa wordt nog gestreden. Hetzelfde Weensche staibericht maakt melding van het Russische plaatselijke succes, waarvan we hierboven gewaag den. Aan de officieele stafberichten willen we tot slot nog enkele voor zichzelf spre kende statistiekjes antieenen: Zoo meldt Berlijn: In Augustus hebben de Duitsche troepen op het Oostelijk en, "Zuid-Oostelijk oarlogs- tooneel meer dan 2000 officieren en 296.839 man gevangen genomen. Zjj ver overden meer dan 2200 kanonnen en veel meer dan 560 machinegeweren. Van Kow- no bedroeg de buit ongeveer 20.000 ge rangenen en 827 kanonnen, bij Nowo- georgijewsk ongeveer 90.000 gevangenen, Waaronder 15 generaals en meer dan 1000 andere officieren, 1200 kanonnen en 150 machinegeweren Het tellen van da mac hinogowieren ia Noiwogeorgijewsk is nog niet voltooid en moet in Kowno nog beginnen. Do totaal' cjjfers zullen dus nog toenemen. De voorraden munitie en proviand voor menschen en dieren in do heide vesting* buitgemaakt zijn voortoopig nog niet la overzien. Het getal gevangenen, dat do Duifscbei en 0ostenrrjk-Hongaarsche troepen sedert 2 Mei, het begin van den voorjaamveld- tocht in Galicië, hebben gemaakt, is thans Ver over het millioen gestegen- En Weenen: Het aantal gedurende do laatste dagien in Oost-Galicië en ten Oosten Van Wife dimirWolynsky binnengebrachte krijgs gevangenen is tot 36 officieren, 15.250 man gestegen. In de maand Augustus werden dood de onder 'Oostenrijk-Hongaarsch opperbe vel strijdende verbonden troepen 190 of ficieren en 53299 man gevangen geno men. Verder veroverden zij 34 kanonnen en 123 machinegeweren. Het aantal door deze troepen sinds be gin Mei binnengebrachte gevangenen, be draagt 2100 officieren en 642500 man schappen. Bij deze operaties werden ver der buitgemaakt 394 kanonnen en 1273 machinegeweren Inderdaad, deze cijfers spreken voor zichzelven. Korte Oorlogsberichten. De Kölnischo Zedtung bevat een mededeeling van reizigers; die uit Italië komen, dat onder de Italiaansche troepen in Milaan 600 choleragevallen zijn voor gekomen. Het geheelè gjarnizolen is! ito- geënt. 1 De infanterietroepen, die de Alpinikorp* een, welke sterk geleden hebben, meetelt aanvullen, lijklen ontzettend door do koude en de hospitalen zijto overvuld met mili tairen, wier ledematen bevroren ziijto. Uit een beschrijlving van de stem ming over den tegenwoordigen toestand In Rusland, blijkt dat het voornaamste oogmerk van de burgerlijke partijen is de verovering van de Dardanollen. Dealö wensch heeft thans reeds zulk een karak ter verkregen, dat men openlijk verklaart, dat indien de regeering er toe over mocht gaan om een afzonderlijken vrede te slui ten, Nicolai Nicolajewifcsj dan in de plaats van den Tsaar op den troon zal worden geplaatst. De li lier ale partij is ontevreden over Rusland's bondgenootón. Zij is de meening toegedaan, dat Rusland het groot ste deel van de oorlogslasten moet dragen, niettemin legt zijl er den nadruk op, dat Rusland er niet aan denkt de rijde van, de bondgenooten te verlaten, j - Musolino, de beruchte rooverhoofd- man van Calabrië, die tot 30 jaar gevan genisstraf veroordeeld werd, heeft aan den directeur der gevangenis verzocht, als volontair tegen de Oostenrijkers to mogen dienst nemen. Toen het antwoord kwam, dat men den aanvrager onwaardig achtte in de gelederen van het Italiaato- sche leger te strijlden, wjard Musolino zeer aangedaan en besloot hij een ver zoekschrift direct tot den koning te rich ten. Requestrant gaf daarin te kennen, dat hij zich onmiddellijk weer in gevan genschap zou begeven, indiejn hjj den oorlog mocht overleven. De Vorwarts geeft de volgende ver gelijking tusschen de vleeschprgzen in Engeland en Duitschland, alles gerekend per Duitsch gewicht en in Duitsch geld, en per pond: In Engeland. In Duitschl. Biefstuk 90 pf. 141 pf. Kalfsvleesch 94 pf. 144 pf. Schapenvleesch 89 pf. 147 pf. Varkensvleeseh 84 pf. 188 pf. De toestand in. Konstantto to o pel. De journalist Galli, redacteur van de Levant Horald, heeft kans gezien uit zijto jmtemeering te Konstan Lino pel te ontsnappen, lil de Gaulois vertelt hij van den toestand in de stad als volgt: Uitwendig bezien, is het uitzicht van de stad sinds een jaar niet veranderd. Stamhui is rustig en kalm, de Turk maakt weinig vertoon: hiji loopt, zonder geluid te maken en zonder omkijken recht voor zich uit, kijkt naar niemand, als ware hij alleen op de wereld. Maar men voelt het, dat hij ongerust is. Sedert April komen talrijke gewonden uit de Dardanellen bin nen. De Turk ziet zwijgend de wagens voorbij gaan. Alle Regeeringsbulletins ge wagen slechts van zegepralen, maar niet temin blijven de gewonden bij duizenden aankomen. Men schat hun aantal op het oogenblik op 100.000. Alle publieke ge bouwen liggen propvol. De Turk kijkt en zwijgt. Indien men echter vrienden in de Muzelmansche wereld heeft, komt men wel eens wat te hooien. De igen zegt: Ik

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1