Uit ds Provinci» Binnenland. zich echter eens om en zeggen met aen blik op het horloge, op zijn. hoogst ge- ergeirdNatuurlijk, daar is weer de Gro bian. De Grobian is niets anders dan een Fransche eendekker, die ons iederen mor- gen als groet tien bommen toezendt. Hij heeft zijn naam gekregen omdat hij ons ge regeld uit den slaap haalt. Schade heeft hij tot nu toe weinig aangericht. De Gro bian staat namelijk met onzen langen Heinrich op buitengewoon slechten voet. De lange Heinrich is de richtkanonnier van ons ballonkanon en heeft den Fran- *c.hen vlieger den dood gezworen. lede ren "morgen om half vijf zit hij bij zijn kanon en loert op de Grobian die zich maar niet wil laten pakken en die hem nog juist ontbreekt om zijn half dozijn treffers vol te maken. Lange Heinrich die uit Pommeren komt, en bijna twee nieter lang is, heeft ons in zijn gemoe delijk plat Duitsch in vollen ernst ver klaard. dat hij niet naar huis terug keert voor hij de Grobian naai' beneden heeft gehaald. Deze echter past wel voor hem op, want eenmaal is hij reeds door hem aangeschoten en slechts door een won der ontkomen. Hij blijft nu altijd op een hoogte van tenminste drie duizend me ter, wat voor ons zeer aangenaam is, daar zijn bommen overal neervallen, be halve, waar zij zijn moeten. Heeft hij zijn tien sclioten afgevuurd, dan keert de Franschman, die met zijn snellen een dekker de vermetelste wendingen maakt, tevreden naar huis. Zijn pendant is het vliegtuig, dat ons iederen «avond precies om zeven uur met een bezoek vereert. Het is 'een Fransche tweedekker, die in aangenaam tempo ons kamp tot op ongeveer één kilometer af- stands nadert, vermoedelijk een bocht maakt en weer naar het westen verdwijnt. Ik heb als ik hem zie aankomen, steeds het gevoel, dat daarboven in de machine een dood gemoedelijke, kleine Fransche rentenier zit, die er zich slechts fatsoens halve van overtuigt, dat de vijand er nog is, die zich in plaats van zijn spijsverte ringswandeling te doen, in een vliegma chine zit, en verder den oorlog, oorlog laat. De stille meneer heeft nog nooit een bom naai" beneden gegooid. Hij schiet niet, hij bombardeert niet, hij verkent niet, kort om hij is een buitengewoon fatsoenlijk mensch* Wij doen hem principieel ook niefts. De lange Heinrich spuwt verachte lijk als er van ,,den stille" sprake is. Dat is geen stof voor hem. Deze twee dekker bepaalt den tijd voor ons avond maal. Zoodra hij weg is, gaan wij eten, zitten te praten hij een flesch wijn en gaan dan weer slapen tot in den mor gen ons de Grobian tot nieuwen arbeid wékt. Gebrek Uit Londen is, dencensor ten spijt, een schrijven in een Amerilcaansch blad (New- Vork .Sun) terechtgekomen, waaraan het volgende is ontleend. Frankrijk zoowel als Engeland hebben gebrek aan munitie. Personen die van liet Engelsche front kamen, melden dat de Engelschetn onder 't Vuur van vernielende granaten der Duit schers nauwelijks in staat rijn ami hun loopgraven te houden of het vuur der Duitschers te beantwoorden. Zij beweren, dat de Duitschers het leven hunner infan teristen in het geheel niet meer op hel spel zetten, doch met de uitwerking hun ner artillerie op de Engelschen soms ge lukt door een goede voorbereiding met geschutvuur hun infanterie te laten stor men, hebben rij nog weinig bereikt, want de Duitschers trekken dan op een andere stelling terug, om vandaar, uit hun schrik kelijk vuur op de bezette loopgraven te richten. Dan kunnen de Engelschen liet gewonnen terrein niet houden en moe ten weer terug. De Engelschen hebben echter niet al leen aan brisante granaten, maar ook aan machinegeweren en geweren gebrek. Elk bataljon beschikt slechts over 4 machinegeweren, elk Duitsch over 12 Het gebrek aan geweren belemmert do africhting van rekruten. Dan ontbreekt ook de tuigage voor de paarden van de artillerie en den trein. De beteeikenis van groot© voorraden sterk ontplofbare granaten is zioo groot, dat de Duitschers na hun groote over Yser. De jeugdige avonturier zou en mioest het slagveld zien. Zeven nachten had hij reeds ander den blooten hemel doorgebracht, alle ontberingen getrot seerd en het dient gezegd hot was hem wonder boven wonder tot op lieden ge lukt de aandacht der Duitsche soldaten af te leiden, welke hem anders zeker voor den een of anderen commandant zouden hebben gebracht om- hem vervol gens kennis te doen maken met het arres tanten! okaal. CortemarckThourout was nu het doel der reis. Deze plaatsen zijn bekend uit den strijd dien de beide legers daar reeds lang voeren, hij naderde dus het doel zijlner zwerftochten. Zeer vele Duitscho troepen zijd daar gelegerd w.o. degenen die door een lang verblijf in de loopgra ven daar in het Kriegslazaret een oogen- blik van rust zoeken. Doch ook hier was Jantje niet tevreden hij moest nog verder het oorlogsterrein verkennen, hij had rust noch duur; voorwaarts ging,hij over Wei- nendaleItighem naar Kokelaere. Het was in deze streek, tusschen Iteghem en Koke laere dat de jongen de opstelling der groote 38 cm. kanonnen aantrof. Hij zag do groote projectielen, die deze vuurmon den voeden, hij hoorde ze snuiven door de lucht. Toen word hij toch wel eenigszins bang en langzaam ging hij voort in de rich ting van Beerst, waar hij op eens door de wacht in arrest werd genomen en naar de kommandantur Tan Cortemarcfc werd gebracht. De bewoners die hem zagen winningen op de Russen.' nu ztij zich heb ben moeten verwijderen van' hun prachtig spoorwegnet, uit hun successen niet meer alle voordeelen kunnen hal-en, aangezien men het daarvoor noodige aantal granaten niet meer aan de legem kan doen toe komen. Korte Oorlogsberichten De getallen van den wereld oorlog. Niet minder dan 21.300.000 man staan in het veld tegenover elkaar. Aan de zijde van de entente 12.820.000 en van de centrale mogendheden 8.950.000 man. De Entente beschikt over 113 linie schepen, 87 pantserkruisers, 128 kleine kruisers, 704 torpedobooten, 179 duikboo- ten en 231 andere schepen. Duitschland en Oostenrijk hebben 56 linieschepen, 17 pantserkruisers, 56 kleine kruisers. 358 torpedobooten, 40 duikbooten (het aantal nieuwe Duitsch© duikbooten is onbekend) en 139 andere schepen. Totaal dus 2108 eenheden, waarvan 666 in Engeland, 415 in Duitschland. De dagelijksche oorlogskosten van de tien staten, die thans aan den strijd deel nemen, bedragen 169 millioen mark. Ge durende het eerste jaar van den oorlog waren de oorlogskosten 40 milliard gulden. In goud wegen deze 40 milliard 40 mil lioen kilogram. De geheele goudproductie ter wereld in de afgeloopen 500 jaar be droeg slechts 15 millioen kilogram. De da gelijksche oorlogskosten voor Duitschland zijn 33 millioen mark. De heele oorlog van 1870'71 kostte niet zoo veel asl mien nu in veertig dagen uitgeeft. Engeland betaalt, de koloniën niet medegerekend, ook ongeveer 33 millioen mark per dag. In drie maanden heeft Engeland evenveel uitgegeven als de Boerenoorlog dit land kostte in twee jaar en zeven maanden. Volgens officieele mededeeling uit Cettinje heeft er den lGan bij Grahowa een ontmoeting plaats gehad tusschen Montenegrijnsehe en öostenrijksche voor posten, waarin de laatston met zware verliezen werden teruggedreven. Ook werd een aanval op de Montenegrijnsehe stelling bij Megoesji afgeslagen. Engelsche bladen vernemen via St. Petersburg uit Riga, clat 300.000 inwo ners in de stad zijn gebleven, moeren- deels op den rechter Dwina-oever. De wijken op den linker oever Zijn zoo goed als Verlaten. Zeppelins en Taubes, wel ker basis bij Tukkum wordt vermoed, doen geregeld verkenningen boven do forten aan den mond der Dwina. Zij vlie gen buiten het bereik dei' kanonnen. Te Wilna heerscht onrust. Er zijn groote scharen vluchtelingen aangekomen uit Kowno, Dwinsk, Ponewitsj, Wilkomir en andere plaatsen. Thans trekken ook de inwoners van Wilna de stad uit. De kerkklokken worden in veiligheid ga- bracht. Arabic. Bij de torpedeering Zijn twee Ainerikaansche passagiers omgeko men, een hunner is Josephine Brugiere, een rijke dame uit -New Y ork. Van de om gekomen bemanning behoorden d© mees ten tot het machinekamer-personeel. Ka pitein Finch beide, dat zij allen wel twintig Victoria-kruisen hadden verdiend wegens hun kranige kalmte en heldhaftigheid. De kapitein beeft van de brug af de tor pedo van een afstand van 300 voet zien aankomen, maar de duikboot zelf beeft hij niet gezien. Toen men de gevaarlijke zone bereikte, had men reddingsbooten en vlotten gereed gehouden omi le strijken en de (tfeddinggordels waren uitgedeeld. De torpedo trof het schip onder een rech ten hoek. Een boot werd in de lucht ge slingerd. Veertien booten werden uitge zet; twee sloegen om. De kapitein zelf is twintig minuten te water geweest en anderhalf uur op een vlot, voor hij in een boot terecht kwam. De bewoners van de Belgische bad plaats Blankenberghe hebben verlof ge kregen van 2 tot 7 uur aan het strand te wandelen; sojnimige visschers mogen zielfs hun gewon© bezigheden uitoefenen, mits zij zich maar niet in volle zee bege ven. De ellende te Blankenberghe, vooral onder de middelklasse, is groot en de ge meenteraad is er dan ook toe overgegaan een uitdeeling van soep in het Kuurhuis te organise© ren overbrengen tusschen twee Duitsche bajo netten vroegen zich angstig af wat deze kleine jongen wel had uitgevoerd? Hij zelf bleef echter kalm en verklaarde bij het verhoor niets van zin te zijn, doch zoo als altijd levensmiddelen voor Zijne ouders te moeten halen. Men liet hem gaan en zoo kwam hij ten tweede male naar Kokelaere om Beest te bereiken. Daar was de kleine avonturier op de plaats waarnaar hij zoo had ver langd. Daar vond hij de lijkon van vele Duitsche soldaten, daar vernam1 hij het kreunen der stervenden die hean nog iets wilden toevertrouwen, doch hij verstond hen niet. Het werd hem hier te benauwd, vooral toen nog een paard in zijne nabij heid lag te schuimen, de pooten vervaar lijk rond zich heen slaand. Hij besloot niet langer daar te vertoeven, toen op eens een -Duitsche auto van het Itoodo Kruis hem naderde. Deze was op zoek naar gewonden op het slagveld. Hij wees hun de richting waar hij nog voor eenige standen stervenden had zien liggen. Met snellen tred Wilde hij zich nu van dat tooneel verwijderen, toen hij door eeno patrouille Werd opgepikt, die hem per auto naai' Thourout bracht voor de Komman dantur. Hier hielpen niet langer de voor wendselen, die hem tot heden hadden geholpen zich aan de speurneuzen der Duitschers te onttrekken. Hij werd als zonder vaste ■verblijfplaats overgebracht naar het Weeshuis waar hij zoolang de oorlog zal duren zou moeten vertoeven. Een veertien dagen geleden werden ap Blankenberghe bommen geworpen; een huis werd verwoest en een kind gedood. Het bombardement had 's nachts plaats en de Duitschers raapten 's morgens zorg vuldig de stukken van den bom op. Men is er in Blankenberghe vast van overtuigd, dat het dan ook een Duitsche bom was, geworpen met het doel om de visschers- bevolking tegen, Engeland op te hitsen. (Vlaamsche Stem). Menigeen zal zich al afgevraagd heb ben, of hef vuur dat op luchtschepen en vliegtuigen afgegeven wordt, door do neervallende projectielen voor do eigen partij niet gevaarlijk wordt. Dit valt na tuurlijk niet te ontkennen, het is echter gebleken, dat althans geweerkogels die loodrecht of vrijwel loodrecht omhoog ge schoten worden, minder gevaarlijk zijn, dan men wel dacht. Do kogel toch keert rich, op het hoogste punt der baan geko men, blijkbaar' niet om. maar komt met de punt omhoog gericht weer naar be neden. De platte achterkant ondervindt genoeg weerstand van de lucht om het projectiel met Vrij geringe snelheid te doen dalen, zoodat het bijv. in hout geen noemenswaardige deuk slaat, en dus ook voor den soldaat niet doodelijk behoeft te rijn. Dit behouden van don stand van het projectiel is ©en gevolg van de door de trekken van den loop verkregen snelle draaiing, die ook bij aankomst op den grond nog aanhoudt. Dat riet men aan den vorm van de deuk. Een enkele maal keert de kogel Zich om, dan is hij na tuurlijk door de bij het vallen terugge wonnen snelheid zeer gevaarlijk. Volgens geloofwaardige berichten, welke bij gezaghebbende kringen alhier zijn ontvangen, staat het leger van do Engelschen en Franschen aan de Darda- nellen aan groote ontberingen bloot, vooral door de hitte, hef gebrek aan water en den geheel ontoereikenden gezondheids dienst. De stemming der troepen is Zeer terneergedrukt, het geloof in de over winning geheel verdwenen. -Op de Roode Zee. Een Turk- sche afdeeling heeft op de hoogten, wel ke het eiland Perim in den Straat van Bab el Mandeb beheerschen, stukken geschut opgesteld, waarmede de Engelsche ka zernes, militaire constructieplaatsen en do vuurtorens op het eiland vernield zijn. In de golf van Riga heeft een Engelscheonderzeeëreen Duit- schen kruiser getorpedeerd. Op de Zwarte Zee. Russische torpedobooten hebben op de Zwarte Zee meer dan honderd Turksch© zeilschepen vernield. De duikboot-en mijnoorlog. De kapitein en de bemanning van het Londensehe stoomschip Cober, dat tot zinken is gebracht, is door het Neder- landsche stoomschip Monnikendam in do haven te Londen aangebracht. De Engelsche stoomschepen Daghestan, Carters well en Windsor zijin gezonken; ook van deze schepen werden die beman ningen gered. Het Engelsche stoomschip William Dawson is in de luicht gevlogen, Bulgarije en Turkije. Men meldt, dat het verdrag tusschen Turkije en Bulgarije te Sofia geteekend is. Een hieuw minis te ri e-W e- nizelos. Wenizelos heeft een kabinet gevormd. Hij heeft volledige overeenstem ming met den Koning bereikt, die hem geluk wenschteC Nu de Duitschers Kowuo genomen hebben, herinnert de Matin er aan, dat de vesting ook in handen van Napoleon geweest is. Er staat zelfs een pyramid© waarvan het inschrift herinnert aan den tocht der Franschen naar Rusland. Rus land", zoo leest men, „werd in 1812 overvallen door een leger van 700.000 man. Er keerden er slechts 70.000 over de grens terug". Zoo de Duitsche troepen bij het binnen trekken in Kowno triumfantelijlk langs de pyramid© getrokken zijn, dan, zegt de Ala tin, moet het inschrift hun tot naden ken gestemd hebben. Belgische ui tge wek e ne n. Volgens de Neue Zürcher Zeitung komen er dagelijks vele Belgen, die naar Frank- Toen hij eindelijk te kennen gaf, van Bergenop Zoom te komen, meende men, dat hij van het plaatsje Berg op Zoom, dat in die "huurt ligt, afkomstig .Was en reed men hem eerst daarheen. Daar ken de men hem niet en hij word in het wees huis te Thourout opgenomen. Do ztusters die dit Gesticht besturen waren zeer goed voor hem, doch telkens wanneer zij hem vroegen hoe hij het daar had, zei hij: als het kooitje open staat vliegt het vo geltje er uit weg. Nog daags voor zijne ontvluchting had hij het onomwonden ver klaard. Hij sliep op een bovenkamertje, had het uitstekend, doch zijn aard bracht niet moe daar nog langer te vertoeven. Hij vond in een kastje een springtouw, maakte deze aan het raam vast en liet zich langs dat naar beneden glijden. Het bleek echter dat het touw tekort was om den grond be bereiken, doch daar k"wam nog bij, dat het touw brak en daar lag ons Jantje ter aarde tusschen kool- en andere strui ken. Spoedig w"as hij van dan schrik her steld en klom door eene heg. Des morgens bemerkten de zusters dat hij was vertrokken en zetten het onder ssoek in de richting voort, daar hij zulks had gezegd. Doch onze avonturier ging andermaal de richting van Itteghem op, waar hij weer in handien viel der Duitsche patrouilles. Ten einde met zijne nieuw© meesters op goeden voet te komen, ver zocht hij aardappelen voor hen te mogen schillen, doch van nu af bleek argwaan in het spel be zip. en werd hij onder rijt gevLucht waren, te Gerieve aan. om vandaar naar hun land terug te keeren. Ook Belgische vluchtelingen, die tot dus ver te Genève vertoefden, keeren naar hun land terug. Roemenië en de oorlog. Dat het in Roemenië begint te spannen, blijkt o. a. uit het feit, da.t in Genève en in Lausanne tal van voorname Roemeenscho familiën voor langen tijd verblijf genomen hebben. Volgens hun zeggen is het uit breken van den oorlog in de naaste toe komst met zekerheid te verwachten. (Hand.) Het Italiaansch e front. Oos tenrijk-Rong. communiqué. Tegen de Karst- hoogvlakte van Dolierdo had gis'eren op nieuw een levendig kanonvuur plaats. Een door Rersaglieri tegen den berg Dei-Sed- Busi uitgevoorden aanval ging in de nabij heid van onze stelling in het vuur te niet. Tegen het noordwestelijke deel der hoog vlakte gingen de Italianen' over een breed front tot den aanval over; rij werden ech ter gedeeltelijk in ©en strijd van man tegen man teruggewor[)en, gei ©el teüjk door ons artillerievuur tot staan gebracht. Des na middags beschoot de Vijand over onzie stel ling heen cenige op Zichzelf staande stads wijken van Görz met veld- en zware ka nonnen. Een nieuwe aanvallende beweging tegen onze stellingen ten Noorden van Selc een nachtelijke aanval tegen de (soaso fa rug ten Westen van Tolmino mislukten onder zware verliezen voor den vijand. Op het oorlogstooneel in den Flitsch sector en bij de Karinthische grens luidden plaat selijke artilleriegevechtien plaats. Op het TirooLsche front vielen 2 Itaüaansch© ba taljons na een artilLerievoorbereiding, die 20 uur duurde, de bergpassen ten Oosten van Tre Sassi tweemaal aan. De aanvallen werden afgeslagen, waarbij de vijand 300 dooden verloor en zieer veel gewonden had. Het vuur op onze stelling van Tol- garia, Lavarone en dei Tonale-groep houdt met toenemende kracht aan. Do visitatie te Aken is zóó scherp, dat velen, die voor zaken Duitschland trachten te bezoeken, de lust ontgaat de reis te ondernemen. Door verschillendo wachten moef de reiziger passeeren, al vorens hij „vrij" is. Alle papieren worden hem ontnomen. De vrees voor spionnen is blijkbaar bij de Duitschers zeer groot het moet al gebeurd zijn, clat op de huid van een persoon tal van mededeelingen waren aangebracht. Wie Aken naar Hol- land verlaat, mag geen enkel stukje pa pier, zelfs geen Duitsche courant, medo nemen. En wie zich, blijkens zijn pas niet aangemeld heeft bij den politie-conv missaris, wordt het vertrek geweigerd. Men meldt uit EsschenDe geëlectri seerdc draden, welke dienen voor de af sluitingen der gemeenten Capellen en Eeckenen, zijin gisterennacht door hoogdruk gesprongen. Of er ongelukken aan men- schenlevens te betreuren Zijn, kan nog niet gemeld worden. Daar het spoedig be kend was onder de bevolking dezer ge meenten, kon men bemerken, dat er gis teren verscheidenen de grenzen gepasseerd zijn, en zich veilig op Hollandsch grond gebied voelen. Ontwikkeling en ontspanning. De opperbevelhebber heeft bepaald dat het zijn verlangen is dat de diensten zoo danig geregeld worden .lat in de uren bestemd voor de oefening, de onderoffi cieren, korporaals en manschappen elk© week op 3 dagen gedurende 11/2 2 ach tereenvolgende uren, in de gelegenheid worden gesteld aan lichaamsoefeningen deel te nemen. ■De Vlaamsche Stem. Over de aanleiding tot. de redactieveran dering in bovengenoemd blad schrijft D e A m s t. Voor de zuiverheid dei' verhoudingen tusschen België en Nederland protesloeren Wij tegen de wijze waarop deze jongere groep zich met behulp Van Nederland- scho jongeren van de Vlaamsche Steun heeft meester gemaakt. Indertijd is dit dagblad gesticht door het, groepje dat de geleide paar Thielt overgebracht. Daar kwam hij in dezlelfde gevangenis waar den Vorigen dag juist 2 Engelsche vliegers wa ren ondergebracht die daar geland waren. Onder hen bevond rich een lord, hun was toegestaan zelf in hun onderhoud te voor zien. Spoedig was hij met hen in vriend schappelijk© betrekking, zoodat hij met hen mocht mee eten. Hij zei de, geduren de rijn geheele reis niet zulke goede spij zen te hebben genoten. Eene week heeft hij. in die gevangenis vertoefd, meermalen werd hiponderhoord, doch rijn vonnis werd niet geveldHet was toen juist, dat Warschau was geval len. Op zekeren morgen kwam er oen Voornaam personnage, een Generaal dacht Jantje, hem bezoeken, hij had veel goud aan zijn kraag, voel medailles op de borst. Jantje kroop onder Zijn bed wat de solda ten. aanleiding gaf bem toe to reopen„Zjt ge bang van den Duitschen Keizer?" En werkelijk, de Keizer moet daar, naar men mededeelde, rijn geweest. De ingang van de kazerne was met bloemen en vaantjes versierd, temidden stond een opschrift: „Leve de Keizier!" Alle soldaten kregen 10 sigaren, een eind leverworst en een fleschje bier, ook de Engelsche gevangenen en Zijn persoontje werden niet vergeten, doch in plaats van sigaren kreeg hij siga retten. Door drie onderófficieien werd ik op Zekeren dag zoo verhaalt hij over gebracht naar Cokelaere voor het „Kriags- gerecht". Driemaal Werd ik verhoord, tel eerste redactie vormde. Dit groepje zou de aandeelen nemen en houden tui aan een aantal welgezinde Nederlanders werd gevraagd verder bedrijfskapitaal te hel pen bijeenbrengen door bet naman van obligaties. Van de aandeelen bleef een 60 p-Ct. ongeplaatst. Die 60 pCt. nu zijn later genomen door een Nederlander, een jong letterkundige nogal, cte heer Ger- retson (Geerlen Gossaert) met het kennelijk doel aldus de macht over het blad in handen te krijgenZoo werd eerst geëischt dat Dr. Jacob mee in de redactie zou komen en, toen samenwerking tus schen hem en Mr. Des war te en do zijnen onmogelijk bleek, restte den laatston al leen liet heengaan, nu zij niet bij machte bleken rich van zijn medewerking weer te ontdoen. En nu de zoogenaamde Vergadering van aandeelhouders door het benoemen eener Commissie van Liqui datie Mr. Deswarte feitelijk van rijn in tellectueel eigendom beroofd had, Zou het plicht der behoorlijkheid ook je gens de obligatiehouders en abonnés ge weest. zijn, die hun geld voor het blad gegeven hadden zooals het eerst was, inderdaad de uitgaaf te staken. Niet het oude blad in zee te sturen met een geheet nieuw program. Tot methoden als deze behoorde geen letterkundige zich te leenen. Daargelaten of een „Nederlander" Zich met recht in die Belgische aangelegenheden mergt." Voor den dienst in Ned.-Indië rijn bestemd A. Besse te Schor© en J. Dor- leijn te Middelburg, voor tijdelijk bouw kundig opzichter ter beschikking Van den directeur der burgerlijke openfa. Weaken. De Belgische schepen „Najade" en „Vrede", die bij Hoedekenskerke zijn ge strand, zijn vlot gebracht. De „Vrede" heeft geen averij, doch de „Najade" is Op twee plaatsen gehroken en weid te llansweerd op de slikken gezet. De la ding tarwe wordt in lichters overgeladen. De „Najade" is geladen met ongeveer 600 ton tarwe van de Reliefcommissie. Middelburo- Met ingang van 1 Octo ber #.s. is door Ged. Staten van Zee land aan den heer J. C. J. van Scha- gen eervol ontslag verleend als le klerk ter provinciale griffie. De firma wed W. Herjboei* en Zoon alhier heeft aan haar schilderszaak een nieuwe afdeeling verbonden, die voor heel Zeeland van belang zal blijken 'te- zijn, inzonderheid voor de eigenaars van auto mobielen en rijtuigen. Tol nu toe bestond daarvoor geen speciale inrichting, maar de firma kocht een slachtplaats aan, liet' deze verbouwen en beschikt thans over twee lokalen, in het voorste wofrden da auto's en rijtuigen schoongemaakt, Voor zoover noodig door deskundigen uit el kaar genomen en geschilderd, doch in het achterste lokaal woirden rij gelakt, waarvoor de speciale lakken gebruikt wor den, die daarvoor in den handel zijn ge bracht.. Het lokaal is totaal stofvrij gehour den, cementen vloeren met ronde hoeken, half gecemente, half gewitte muren, goed dicht gemaakte zolderingen. Het licht komt van vier zijden binnen, de ramen die open kunnen zijn. nog met gaas afge sloten, om het binnenkomen van insec ten enz. te voorkomen. De verwarming geschiedt, door een oven, die van, uit het eerste lokaal bediend wordt en die ook stofvrij is gemaakt. De werkman die een wagen lakt blijft gedurende deze bewerking in het lokaal, terwijl de wagen bljjft staan in dezelfde temperatuur om te drogen, lir jfs plaats voor vier of vijf auto's of rijtuigen. Als de klanten mede willen wer ken, en ook het kunstlicht is aange bracht, zal het wel mogelijk zijn, het per soneel ook des win tea's zomelEsche da gen, Wat betreft do lengte van den werk tijd, fe doen maken. Hedenmorgen is alhier overleden de beer jhr. mr. J. P. F. v. d. Mieden van Opmeer, sinds 1910 gepensioneerd kan tonrechter, die genoemde betrekking g|e- durende 30 jaar heeft bekleed. Ook was hij in dien tijd enkele jaren schoolop ziener in het arrondissement Middelburg, •wwr-iwnaj —u iniv^rcji 1 i—w küw iiibuiwh nwi u—caa— kens verklaarde ik, dat niemand mij op dracht noch geld hadi gegeven naar België te gaan, evenmin dat ik van plan was mijne ervaringen in Holland te gaan mede- deelen. Ik werd overgebracht naar het Pa leis van Justitie te Gent. Ik vergat u nog te melden, dat te Kokelaere met mij ge vangen zat een jongen die veroordeeld was tot M. 1000 boete. Wij spraken gere geld met elkaar, daar onze cel tan, die van hout waren, naast elkaar waren gelgen en wij zoolang gepeuterd hadden aan het schol, dat eene weer in het hout verwij!- deerd werd, waardoor wij vrijuit met el kaar konden spreken en iets o verge van. Te Gent "werd ik ziek en opgenomen in het Krieglazaret. Zuster Anna Marie ver pleegde mij. Het was een heel goed mensch, die mij van, nieuwe kleeren voor- Zag, zoo ook klompen gaf, daar mijn schoe nen geheel versleten waren. De Feldwefaet schonk mij een nieuwen strooien hced. Een der Duitscho soldaten met. wien ik kennis had gemaakt wilde, mij naar Frankfurt a.M. medeneinen, doch zulks Werd niet toegestaan, ik zou naar Esschen worden vervoerd en overgeleverd aan de Ned. politie. Aldus geschiedde on werden mijne, zakken geheel omgedraaid en ziet, wat spijt, uit een, der zakken viel het ijjze- ren kruis dat ik te Beerst had opgeraapt en rndj hier werd ontnomen. Mijn geheele vermogen bestond bij aankomst Bergen op Zoom: nog uit f '2.35, W.o. een oude Zil- vorbon va,11 fl gewisseld bij cte machinis ten van hetj^poor aldaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2