De Groote Oorlog. Binneaiand. Uit de Pers. Ik stel er prjjs op te verklaren, dat de heer Temperman altijd bereid is ge ronden om zijn tijd en zijn werkkracht te geven, in het belang van de gemeente. Hij Was wat ik niet van allen, kan zeg gen altijd present. Velen hebben welis waar drukke zaken, zoodat ze vaak moeilijk weg kunnen, doch de heer Tem perman was altijd tegenwoordig, tenzij bij ziekte. Hij lieeft voel voor de gemeente gedaan en hij lieeft getoond ©en warm hart te bezitten voor onze gemeente. Daar om stel ik er prijs op liern dank te zeggen voor alles wat hij voor de gemeente heeft giedaan. (Applaus). Ook tot den. heer Pilaar wensch ik een woord van afscheid te spieken. Ook do heer Pilaar beeft geruimen tijd zitting gehad en o.a-. in de commissie voor do strafverordeningen getoond een open'oog te hebben voor de belangen van de stad. Waai' het financieele aangelegenheden be treft mag werkelijk wel goed uitgekeken worden en juist geoordeeld .worden. In deze kwaliteit hebt u zeer veel gedaan. Maar ook builen deze commissie. Er was geen Verordening of u wist ze zoodanig aan te vullen of te wijzigen, dat wé altijd uit moeilijkheden bleven. Ik zeg er u dank voor. Waar u en do heer Temper man ons gaan verlaten, wensch ik. dat het u beiden zoowel in uw huiselijk als in uw ambtelijk leven, goed moge gaan. (Applaus). De heer Pilaar dankte geroeid vooi de hartelijke woorden. Het doet mij genoegen, zegt spr., dat men, Wanneer ik in een verordening oen wijziging voorstelde, liegroep, dal ik dit in het belang van de gemeente deed. Ik deed het dikwijls ongaarne; doch ik be greep, dat B. en W. het druk hebben en dat ondanks den buitengewonen ijver van den secretaris een zin wel eens minder goed kan slagen, of dat iets vergeten kon zijn. Ik dank B. en W. en den Raad zeer voor de aangename wijze, waarop ik met hen heb mogen samenwerken. De voorzitter sluit hierop do vergade ring. Beknopt overzicht van üen toestand. Al onze aandacht concentreert zich nu op het drama, dat zich in het Oosten afspeelt. lelijk wij een jaar geledein den strijd nabij onze grenzen met spanning volgden. Een uiterst gewichtige phase in do groote worsteling is nu dan ook gena derd. Grootvorst Nicol'aas staat thans voor de keuze óf zich met zijln gjeheele macht op het leger van von Hindenburg te wer pen, óf den terugtocht in Oostelijke rich ting voort tc zetten. De Russen hebben nu het front lie reikt dat zijl na den val van Warschau zouden innemen en waar zij him legér zouden herstellen om daar na opnieuw tot het offensief over te gaan. Het ziet er echter naar uit, dat zelfs deze eigenlijke verdedigingslinie der Rus sen niet houdbaar zal blijken, nu de vleu gels der Centralen steeds verder oost waarts rukken. Veel' zal er van afhangen wat ©r bij Brest-Litowsk gebeurt. Zullen de Russen hier een slag wagen, of zich in de ves ting opsluiten? Men verwacht, dat zij een vertwijfel do poging zullen doen om den opmarsch der Centralen te stuiten. Doch indien de vijandelijke vleugels hun omtrekkende beweging kunnen blijven voortzetten, zal dit alles niiets baten. Daar om zijln do operaties van von Macldensen ten Zuiden en Zuidoosten van Brest en meer nog die van do legergroep van von Hindenburg in het Noorden van het grootste belang. Door de verkorting van hun front met circa 300 K.M. zijln de Duitschers in staat sterke troependeelen vrij te maken, die ijSings naar het front van Njemen en Dwina gezonden worden. Hieruit leidt men af, dat de Duitse,hers werkelijk het plan hebben naar Petersburg op te rukken. Te oordeelen naar de resultaten van de laatste dagen, zou men den indruk krijgen, dat een intocht vim die Duitschers in St. Petersburg niet gieheel en al tot de onmogelijkheden behoort. Koniig an Soldatenmoeder. Er zijn reeds veel aardige ontmoetingen verteld van koning .Albert aan liet front, schrijft de „VI. St.", maar een der aar digste was wel zijn onderhoud met de „soldatenmoeder", een dappere vrouw, die dicht achter de strijdlinie der Belgen op haar post is gebleven. Ziehier wat een smeuïge soldatenbrief in het sappige ïWest-Vlaamsch ervan verhaalt: Gisteren wandelde ik op naar een kort woonst op een goed honderd meiers van de loopgrachten. Peist ne keer: dat hui- zeke was nog bewoond door heel het huisgezin. Aan de (vensters stond alle soort van soldatenkoopvvaar uitgestald, ik werd nieuwsgieriger en vond langs daar ©en reden om binnen te zijn. Vrouwe, g'heht nog hennen, verkoopt ge temet geen eieren? Ja ik, mijn jongen, hoevele moet ge er hebben? Zij zet fluks het water op, om mij een koppel eieren te koken. Ik ondervraag haar verwonderd, dat er zoo dicht bij de-vuurlijn nog menschen wonen. 't Is voor de schamele soldaten, Voor julder allemaal. Daarbij de koning heeft het tegen mij gezeid ,dat ik hier moet blijven voor julder. Ik wordt van langs om meer verbaasd en nieuwsgieriger. Ha. de koning wil het, en hoc weet je dat? Hij is hier geweest, mijn jongen, zei ze preusch weg. Hcfe? Hier? Ja, 't was over kort op 'n schoonen zomerdag, al met een keer, dat ik daar vóór de deur aan 't werken was. Komt er daar ne lange komnrandant met ne luitenant. Hij keek verbaasd naar mij en hij zei in 't Vlaamsch Vrouwe, zijt je gij hier gebleven? en ik zei alzoo: Ja 'k, komnrandant, 'k ben hier al den tijd dat de oorloge duurt, en 'k en kan ik hier niet weg, want de soldaten zijn hier allen te huis, en 'k zie die schamele jongens geren, 'k Heb ik er ook twee in den oorloge, en 't zijn tocli allemand iemands jongens. Als 't koud was, kwamen zij zich hier drogen, als ze dorst hebben een teugsko drinken, en ze hehlren zoo'n deugd vara een goê tervvestuite met smout te eten. Jamaar, zei de kommandant, als 't hier zoo schuw ging in den slag, wat deed je dan? En 'k zei het rechtuit, mijn jongen, ik zeiTot hier (en ze wees tot de knieën) kommandant, heb ik in 't slijk en in 't water geplonsd om do arme jonges te helpen en naar de auto mobiels (ze zeide de motomobiels) to dragen. Er hebben er hier voor mijn deur en in mijn huis gelegen, en 't lag bloed alom, en 'k hielp ze vermaken, en ik gaf drinken, die arme sukkelaars toch! En sedert hebben ze ook op mijn huis geschoten kommandant, maar 'k en kan ik hier toch niet weg! - 't Is zeer wol, vrouwe, zei de kommandant, en ge moet hier voort blijven borgen voor onze sol daten. 'k Zal 't doen, zei ik, 't ia altijd geren gedaan, die arme jongens heb ben toch al die miserie niet gevraagd, niet waar, kommandant! Maar, waagde ik, hoe wist je dan dat het de koning was die u aansprak? .Peinst ne keer, mijn jongen, mijn eigenzone zat hier in de tranzees en was juist in huis als 't aan 't deurgat gebeurde. Ik kom ik binnen, en zegt hij alzoo: Moeder, weet je tegen wie je daar nu aan 't klappen waart? En ik ik zeihoe zou ik dat weten, ne koartmandant, 'k zag het aan zijn drio sterrekes. Neen, neen, zei onze Sarei, 't was de koning die alzoo gekleed was. Zie, mijn jongen, 'k heb er zoo vara ver schoten, 'k en kost het haast niet geloo- ven, en 't was toch waar. Een uit yeie. Een ooggetuige van het volgende too- neeltje, afgespeeld te Parijs, een uit vele, welke den geest van het Fransche volk beekenen, meldt dat aan de „Nieuwe Rott. Cxt." Een krantenkiosk. De verkoopster, een nog flinke vrouw van een jaar of vijf tig, en een helpster, bejaarde vrouw, grijs haai-, die om ©en paar stuivers te ver dienen 's morgens heel in de vroegte al aan de kiosk komt om kranten te vou wen en in den loop van den dag aan de klanten in de huurt de kranten, die op de verschillende uren komen, rondbrengt, vaak heel veel trappen hoog. Op hel klei ne stoeltje, waar de oude vrouw tusscihen haar werk gewoonlijk wat rust neemt, zit een soldaat, een verlofganger. Hij was ook in het kranten vak «óór den oorlog; hij was fietser bij een groote onderneming, die kranten en weekbladen rondbezorgt, en hij had een kamertje op de zevende verdieping in hetzelfde huis, waar de krantenverkoopster woont. Ik kénde hem ook .wel vara vroeger, 't Is een aardige, eenvoudige, bescheiden kerel. Zijn ouders leven niet meer en de krantenverkoop ster, hoewel zelf niet rijk, had zich, se dert hij ben oörlog getogen was, zijn lot wat aangetrokken en zond hem elke maand wat geld en vaak nog een pak met eetwaren en tabak ook. Nu is hij met velrlof en brengt een bezoek aan de kiosk. Hij had twee broeders. Ze zijn beiden gesneuveld. Hij zelf is er nog goed afgekomen tot nu toe. En hij vertelt, zoo heel gewoon weg, van het leven in de loopgraven, van het eten, van het was- schen, van hoe je de brieven krijgt, hui selijke dingen, waar de vrouwen met be langstellend knikken naar luisteren: dan van hommen, die springen, heel eenvou dig, gewoonweg zijn kranten-fietsers-in drukken, geen journalistieke litteratuur; egt van de jacht tusschen vliegtuigen van de beide partijen, als die elkaar nazetten of elkaar verjagen: dat is me een kome die; dan van groote droefenis ook, van gewonden en dooden. jomdat de nieuws gierige vrouwen er naar vragen. Ze zijn stil geworden. De oude, grijze vrouw is niet op haar gemak. Ze schijnt wat to overpeinzen. De soldaat staat op. Hij moet weer weg. Hij is bij de krantenverkoopster te eten genoodigd voor vanavond, en moet nog ©e npaar boodschappen in de stad doen, ee npijp, tabak, sokken koopen. Een handdruk tot afscheid. Daar tast do oude vrouw ineens heel diep in den zak van haar rok en een groote. oude porte- monnaie komt te voorschijn. Haastig opent ze haai', zoekt er in, haalt een klein opgevouwen biljet vara twintig franken te voorschijn en duwt het den soldaat in de hand. Hij is verbaasd, bijna ver legen. Hij weet, dat het mensch op haar ouden dag nog van vijf uur 's morgens af aan het krantenvouwen en sjouwen is om juist liet noodige te verdienen oon te kunnen leven.Kon hij van haar zoo'n som als cadeau aannemen? Ze ziet zijn aarzeling. Wil je het wel eens gauw in je zak steken! Een soldaat kan dat altijd wel gebruiken, ere heeft er meer aan dan een oude vrouw! En norsch hartelijk duwt ze de hand weg waarmee hij het biljet nog vast hield en haar eigenlijk terug wilde geven. D« "Arabic" getorpedeerd. Uit LondenHet stoomschip „Arabic." (10062 ton) van de White Star Line, op weg van Liverpool naar New-York, is getorpedeerd. De passagiers en de be manning zijn gered. 'De „Arabic" was eergisternamiddag van Liverpool naar New-York vertrokken, liet schip werd gisterochtend om kwart over 9 zonder voorafgaande waarschuwing tot zinken gebracht. Naar gemeld wordt, waren geen eerste klasse passagiers iaan boord. Het aantal tweede era derde klasse pas sagiers bedroeg lOngeveer 170. Do bemanning telde 250 koppen. Een aantal passagiers waren Amerika nen. De directie ,der White Star Line deelt mede, dat thans 15 booten op weg zijn naar Queenstown, maar het is nog niet bekend of er menschenlevens te betreu ren zijn. Volgens de laatste berichten zonk do „Arabic" in elf minuten. Een sleep vol passagiers en ,led©n der bemanning, uit elf booten opgepikt, is op wég naar Queenstown. Het weer is best. de zee kalm. Officieel wordt gemeld, dat 375 per sonen gered zijn; het lot van 48 andere is nog niet hekend. Korte Oorlogsberichten Van het 0 o s t e 1 ij k e ge- vec h t s terr e i n. De Oosten rij ksoh- Hongaarsche strijdkrachten onder bevel van aartshertog Jozef Ferdinand en gene raal Von Köwesg hebben ten Noorden van Janow en Konstantynow den over tocht van de Bug bevochten. Memirow en andere plaatsen aan den Noordelijken oever zijn stormenderhand genomen en de Russen teruggeworpen. De troepen dié Brest-Litowsk insluiten, waaronder afdee- lingen van veldmaarschalk Von Arz, heb ben den vijand eenige vooruitgeschoven veldstellingen bij Wladimir Wolynsky ont rukt. Do 11 a nd e 1 s o o r 1 o g. Het Brit- sche stoomschip „Thornfield" is gezon ken. Do bemanning werd gered. De Engelsche pakethoot „Grodno", be- hoerende aan de Wilson-lijn, is gezon ken. De bemanning werd gered. Do stoomschepen „Maggie" en „Ser- bin-o", het laatste toebehoorende aan do Wilson, zijn gezonken. De bemanningen werden gered. Het Engelsche stoomschip „Dunsley" (2956 ton) is getorpedeerd. Het besluit van de soc.-democra tische Duitsche Rijksdaggioep om voor do oorlogscredieten te stemmen, is mét meer dan tweederde meerderheid geno men. Een aantal afgevaardigden hebben bovendien tegen gestemd, doordat zij zich ten onrechte gebonden achtten aan de besluiten tot verwerping van de begroo ting, door een Vroegere partij vergadering genomen. Overigens staan ook zij op het standpunt dat Duitschland een verdedi gingsoorlog voert. 'De stemming heeft liet bewijs geleverd dat de kleine groep onte vredenen geen succes heeft gehad met haar poging om de soc.-democratische par tij in haai' loyale houding te schokken. Arme Polen! Berlingske Tidondo heeft een bericht uit St. Petersburg over de ellende die in Rusland wordt geLeden door de. uit Polen gevluchte burgersIn St. Petersburg bevindt zich een groot aan tal dergelijke vluchtelingen. Zij zijn uit geweken om niet de kans te loopen, door den vijand te werk te worden gesteld bij den houw van straatwegen en het aanleggen van loopgraven. Die wegen moeten dan dienen om het opvoeren van het zwaie geschut van den vijand nqo dig te maken. De nood onder die ettelijke duizenden vluchtelingen en gekwetsten eischt maat regelen, die schatten kosten. Reeds lang te voren was het plan geopperd om tot leniging van den noodgebruik te maken van de groote rijkdommen van de kerk. Thans heeft de Heilige Synode bevolen, dat de kloosters beschikbaar moeten wor den gesteld als hospitalen, en dat zij de kosten van onderhoud en verpleging zelf zullen moeten dragen. Volgens een bericht aan de Standard zou de Japanse he regeering de verplich ting op zich hebben genomen om van September af dagelijks 50000 granaten aan Rusland te leveren. Rusland zal voor het vervoer langs de Transsiberische lijn zorg moeten dragen. Over een door Rus land eventueel te bewijzen wederdienst is nog niets bekend. Een politieke toena dering tusschen deze twee staten, in het hijzonder Mantsjoerije betreffende, is te verwachten. t In do Times vertelt een uit een Bel gische gevangenis ontslagen Hollander, dat hij tijdens de bezetting van België 13 maal de Hollandsch-Belgisc-he grenzen gepasseerd is en hij de eerste twee koe ren, tusschen 10 en 24 December, 7000 brieven heeft overgebracht. Toen hij ge vangen genomen werd, zei hij in 't gelieol ongeveer 20.000 brieven over de grenzen te hebben gesmokkeld. De Daily Mail vertelt, dat de Laatste nieuwigheid op oorlogsgebied is, „de auto matische dril-onderofficicr". Het is een gramafoon, die de verschillende bevelen en commando's geeft en die gebruikt wordt in de Engelsche opleidingskampen. Tot nu toe zijn door de Zeppelin raids in Engeland in 't geheel gedood 86 menschen in 17 koeren. i De voorbereidingen van Rusland voor oen eventueelen winterveldtocht schijnen volgens de „D. Tag. Ztg." op moeilijkheden te stuiten. In het bijzonder do kleedingsindustrie heeft miet gebrek aan verfstoffen te kampen, die voor da winterkleeding onontbeerlijk zijn. De in den iaatsten tijd binnengeko men visschers melden, dat er in de Noord zee massa's wrakken ronddrijven. Een kapitein van een vischkotter verklaarde, dat hij letterlijk overal wrakstukken had gezien, voornamelijk bestaande uil over blijfselen van vaartuigen en houtladingen van getorpedeerde schepen. Dikwijls komt het voor, dat een zeilschip door drijvende planken geheel en al is omringd. Garnalen voor Engeland. In aansluiting aan de in de „Stct." van 18 dezer geplaatste mededeeling, waarin de aandacht weid gevestigd op de wen- schelijkheid om de hoeveelheid boorzuur in voor uitvoer bestemde garnalen zooveel mogelijk te beperken, wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat, blij- kens bericht van den rijkslandboiiwconsu- lent te Londen, bij Britsehe autoriteiten het voornemen bestaat, na 26 dezer zen dingen garnalen, die meer dan een half procent boorzuur bevatten, bij aankomst te Londen be doen aanhouden. T ij d e 1 ij k g e z a n t se li a p Ir ij d e n Paus. Mr. Regoul is door den Paus ontvangen en heeft zijn geloofsbrieven overhandigd. De Paus sprak de hoop uit, dat de benoe ming van den heer Regout een belang rijke factor zal vormen in de naaste toe komst voor het hei-stel van den vrede in Europa. „N. 11. Ct." Nog niet evenredig. Het Volk vertelt dat van de 15 ge meenteraadsleden te Hoorn er 13 libe- raal zijn; 1 socialist, 1 Iloomsch; en dat ter wijl slechts hoogstens de helft dei- kiezers liberaal is. Inderdaad een onbil lijke verhouding. Maar bet. is op meerdere plaatsen zoo. Het is met name te Goes al jaren zoo geweest. Het wordt thans heter. Bond van Smedenpatroons. Te Groningen is vergaderd door den Bond van Smedenpatroons pn Nederland. De Rond bestaat uit 126 leden, ingedee'd in afdeelingen en algemeene leden. Het jaarverslag toonde aan, dat reeds zeer voel in het belang van het smidsbe- drijtf gedurende het laatste tijdperk werd gedaan. Vooral op het gebied van de wet op do arbeidsovereenkomst, veiligheids-, en octrooi-, hinder-, stoom- en ongevallen wet zijn. tal van adviezen verleend. De bond nam ingrijpende maatregelen ten opzichte van hel eigendunkelijlk afgekon digde moratorium, door het hoofdbestuur van don Aannemersboiul in de kritieko dagen van de maand Augustus van liet vorige jaar gedecreteerd, waarvan liet ge volg is geweest, dat zelfs van regeerings- wego maatregelen zijln genomen om het den vakaannemers toekomende bedrag voortvloeiende uit 'bestekken te garan* dooien, zooals dat thans in Nederland in de bestekken ben behoeve van den houw van postkantoren enz. valt waar te nemen. Ten opzichte van het werkplaats-vak onderricht is door den bond reeds zeer veel gedaan, en trots het wetsontwerp regelende het vakonderwijs, hetwelk dezer dagen hij do Tweede Kamer aanhangig is gemaakt, blijfft de R. S. P. N. op den inge slagen weg voortgaan. Do uitspraken en meeningen van de af- deeling Leiden van den B. S. P. N. ten opzichte van de leiding van den B. S P. N. werden zonder hoofdelijke stemming verworpen. Door don leeraar in het émidsvak aan de Ambachtsschool te Hel, den heer J. P. Wijinands werd aanschouwelijk voorgesteld het projectie-teekenen in verband met het uitslaan van plaatwerk. Vanwege do Wet-liisico werd nog een uiteenzetting gegeven omtreint de nood zakelijkheid dat do vak-aannemers zich tegen de nadeelige gevolgen van Wet- Risico verzekeren. Na zeven j a ren. Men schrijft ons Het was deze week zeven jaren gele den dat de Nederlandsche Christelijko BouvVarheidershond opgericht werd. Aan vankelijk nog geen tweehonderd leden tel lende en in menig opzicht roeiende tegoj den stroom in, had deze organisatie de eerste jaren reusachtige moeilijkheden to overwinnen. Haar centralisatie-idee, haar concentratie-gedachte, haar interconfessio» neel standpunt, of alles tezamen, bracht menigeen van de leidende personen, er toe, haai' te bestrijden of een waarschuwend woord te doen hooien. De praktische ar beid, ter verbetering van de arhoidsv oor- waarden der bouwvakwerklieden, die niet zelden bracht tot conflict of strijd, de zorg voor werkloozen en andere hulpLehclaren den, de soms heftige bestrijding uit het roede kamp, dat alles maalde haar het bestaan niet gemakkelijk. Doch door do toewijding van leiders èn leden, kwam zoetjesaan groei in den hond en mocht dankbaar geconstateerd, dat de N. C. B. ondanks al het „nieuwe" neen misschien juist daardoor, groote levensvatbaar heid bezat. In den tijd van eenige jaren groeide hij alle andere Christelijke vak honden over het hoofd. In Augustus 1913 werd het eerste duizendtal aan loden be reikt en thans, twtee jaren later, telt deze organisatie tweeduizend leden. In den loop der jaren, smolten verschil lende plaatselijke''organisaties van Chris telijke Schilders. Geen wonder. Bij loon- actie of conflict .gevoelen plaatselijke orga nisaties hare machteloosheid spoedig. Jammer maai', dat altijd nog enkele van haar, o.a. te Groningen, Assen, Leiden, Middelburg, schijnen te .wachten tot de nood haar dringt tot aansluiting bij {ten N. C. B.'Jammer ook, dat in tal van plaat sen nog zoo uiterst weinig voor de vak organisatie die voor de werklieden toch zoo noodig is, gevoeld wordt. Deze orga nisatie die thans ruim 40 plaatselijke af deelingen hoeft, kon er veel meer hebben, als de belangheblienden maar wilden in zien hoe nuttig de vakorganisatie is. Voor al ook uithoofde van de werkloozen verze kering. Gp allerlei wijze heeft de N. C. B. ge zorgd aan hooge eischen te voldoen. Ook wat het fofidseuwezen betreft,. En niet minder inzake de dingen, die noodig zijn om met vrucht als vakorganisatie, als eco nomische belangenbehartigster op te tre den. Hopen we, dat vele vakgenoolen, mede door dit woord zich ziülen aangetrokken gevoelen tot hun organisatie. Het honds- adres is thans: 2e Helmersstraat 121, Am- sterdam». 1 I \Y i 1 h.a II i e m - V i s. De heer .1. N. Voorhoeve schrijft om trent deze schrijfster, die twintig jaiei| lang medewerkster aan Timotheüs was, in zijn blad van heden oniler ïueer het volgende Zij was wel eenige dagen ernstig krank geweest, en lag daarom in het Diacones sen huis Bronovo. Maar tie berichten wa ren moedgevend. Om wat uit te rusten, was zij van Amersfoort naar Den Haag gekomen ,doch werd daar spoedig neer geworpen dooi' pleuris en longontsteking, en er was dadelijk vrees, dat haaf moe- gewerkt lichaam niet genoeg weerstands vermogen zou hebben. Toen evenwel de crisis voorbij was, en de geneesheer sprak' vaneen goed verloop, al was er groot o zwakte, werd er moed gevat en op beter schap gehoopt. Haar man, de heer -C. Kruis, onzen lezers bekend door do Boekbeschouwing in ons Bijblad, en door zijn artikelenreeks over „Juweeleai," als mede door zdjn inzamelingen van post zegels, enz., voor het Werk des Heervn in het Buitenland, die meer dan een week in Den Haag vertoefde, was weer naar Amersfoort teruggegaan voor een enkelen dag. En toen hij op zijur geboorte dag terugkeerde om zijn vrouw te ont moeten, was hij vol hoop haar te zien. Helaas! men kwam hem tegemoet met do nrededeeling, dat het te laat was, en zijn vrouw reeds was heengegaan. Welk eon smart voor den man en vader! Welk een gemis en diepe droefheid voor do drie kinderen, van wie de jongste oen meisje, dat zoo heel veol van haar moeder hield dertien jaar is. 's Hoeren doen is wonderlijk. Zijn weg is in de zee, en Zijn voetstappen zijn in groote wateren. We moeten het uitspreken: de omstandigheden konden haast niet droever zijn, dan hier alles samenliep. Niet thuis gestorven; in een andere stad en in een inrichting; op een dag, die later door de kinderen steeds met droefheid zal worden herdachtnog betrekkelijk jong, en juist nu zie zoo hoog noodig was voor den arbeid onder de geïnterneerden, die in Amersfoort, wat de vrouwen en kinderen betreft, geheel op haar schouders rustte. Toen heeft ze van deze ontferming ge noten, gezongen ,©n den God des ont- fernrens aangebedenzich neerbuigend voor den Zoon van Gods liefde met op rechten dank. Toen heeft zé van die ont ferming getuigd, en het door woord en geschritt getuigd, dat ieder mensch deze ontferming behoeft. s Ja, toen heeft ze ook geleerd, iti haar hart ontferming te hebben jegens ande ren, en daarin een navolgster te Zijn van Hem, die het 'land doorging, goeddoende. Moeilijke jaren heeft zij doorleefd, zoo wel door zwakte des lichaam-s, als door do omstandigheden des levens. Maar al tijd stond haar hart open voor anderen. Eerst voor kinderen, als onderwijzeres werkzaam. Later vóór volwassenen, toen zjj haar huis openzette voor hen, die geen thuis hadden, zooals voor jongo Zwitserscho meisjes, die eer van hiui moeder waren. Ze 'heeft gedacht aan do lichamen, maar ook aan de zielen, -en steeds met allen, ook met haar onder geschikten, over Jeizus gesproken. Ze hoeft voorts tijd gevonden, vele stukken en vooral verhalen te schrijven, in 't bijzonder voor de jeugd. En het ken» merkende van haar schriftelijk werk was niet zoo zeer de letterkundige waarde, ook niet het romantisch boeiende, maar de voelbare behoefte om de zielen tot Jezus te leiden. Sonis leken daaidoor de bekeeringsgeschiedenissen in één werk wat vele en wat te veel op elkaar. Maar elk werk dat zij afleverde, legde getui genis af van den wensch om Jezus voor te stellen, op Hem te wijzien als op Den- gene, hij AVien vermoeiden en belasten rust vinden. Deze wensch dreef er haar toe, in den Iaatsten tijd met hulp, door broeders in Zwitserland gezonden, aan de arme Belgen te gedenken, voor klee ding en voeding te zorgen, en vooral ook tie vrouwen en kinderen te bezoe ken en 's avonds in groolen getale too te spreken. De varkensquaestie. Vandaag treedt de maandtermijn in, van 19 Augustus tot 18 September, waarbinnen geen varkensvleeseh, levend of geslacht/ naar het buitenland mag worden uitge voerd. Zooals men weet, is de Regeering tot dt veribod overgegaan, omdat de ex por- teurs-eonsenthouders, die den Iaatsten tijd aan de Regeering beneden marktprijs var kens hadden geleverd, in gelijke vejrhou-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2