Sinnenlauö. Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Predikbeurten. Leestafel Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken. Wetenschap ?r, Kunst. Cholera. Aan Uuitsche bladen wordt gemeld dat het gemeentebestuur van St. Petersburg bij den ministerraad een krediet van een mi 11 i oen roebel heeft aangevraagd ter bestrijding van de uitge broken cholera. De ministerraad heeft voor de eerste twee maanden zeshonderd-lui Zend roebel toegestaan. De stedelijke com mandant van St. Potersburg heeft den verkoop van versche vrachten en groenten verboden. Het botert niet erg. Een te Stockholm uitgegeven officieele mededee- ling meldt, dat de tusschen \v e d e n en Engeland gevoerde onderhandelin gen eenige dagen gestaakt zijn. De geruch ten dat de onderhandelingen zijn afge broken worden onjuist genoemdde eerst volgende dagen zullen wel een Jjeslissing brengen. Een schandvlek voor de Christenen. De Atnerikaansche 'kerk te Munchen lieeft door haar curatorium protest aangeteekend tegen de levering van wapenen en munitie door de Ver. Staten aan oorlogvoerenden. Zij noemt dat een schandvlek voor Christenen. Het smadelijk; bedrijf zou direct ophouden als de Ame- rikaansche wetgevers hun plicht vervul den. Koning Albert is door koning George benoemd tot kolonel-commandant van het 5de regiment garde-huzaren, bet Prinses Charlotte van Wales-regiment. De Hamburger Nachr. verneem' uit Zürich, dat Italië van Servië de ontrui ming van de kuststrook, van Albanië zal eischen. Zoodra dit is geschied, zal Italië dit gebied bezetten. Duitschland door Zwitser land? Volgens de „Frankf. Ztg." verlangt de overste Pris in het Parijsche blad Ra dical een geheime en spoedige overeen komst met Frankrijk met de Zwitsersche regeering voor het geval, dat Duitschland zou beproeven door Zwitserland te mar- cheeren. Het zou gewenscht zijin de Duit sohers ditmaal voor te zijn. Het Berner blad der Bund merkt hierbij lakoniek op. Men behoeft zich in Frankrijk over den indruk, dien dergelijke artikels in Zwit serland maken, geen illusies te maken A m e r i k a a n s c he o p v a 11 i n- gen. De „Vorwarts" bevat een brief uit Afrika, waarin een Amerikaan zijn inzich ten over de Amerikaansohe opvatting van den Europeeschen oorlog weergeeft. Hij vertelt, dat de Engelsch-Amerikanen voor het .grootste gedeelte zonder nadenken pro-Engelsch zijn, evenals de Duitsch- Amerikanen pro-Duitsoh. Maar de schran dere koppen van beide groepen gaan er anders over denken. Zij beginnen laugza bierhand in te zien, dat een overwinning zoowel van de Duitschers als van de En- gelschen voor de 'yereenigde Staten na- deelig moet worden. En dit vooral met het oog op Zuid-Amerika. De Ver. Stalen be schouwen dit werelddeel eenigszins als een aanhangsel van hun eigen gebied cn mei leede oogen bobben zij den Duitsshen en den Engelschen invloed ten koste van den Anierilcaanschen zien toenemen. Want met geen Van beide groote Europeesche naties kan de Ver. Staten met kans op succes concurreeren. Dit ligt gedeeltelijk aan de uitstekende organisatie te bind en ter zee, maar vooral omdat de ministeries van buitenlandsche zaken van beide lan den in Zuid-Amerika gewoon zijn. krach tig op te treden. De Amerikanen kunnen met zoo autocratisch de zaken behandelen en verliezen daarom steeds in den wed Sjver met Engeland en Duitschland. De schrijver, die zich in Zuid-Amerika van de juistheid zijner theorieën beeft overtuigd, zou hel daarom noodlottig voor de Ver. Staten achten, indien een van de twee jgroote Europeesche mededingers in Europa de baas zou worden. Slechts in dien lieide naar de gunst van Amerika dingen, zullen de Ver. Staten ervoor be (waard blijven, een mogendheid van min deren rang te worden. De Dar da nellen. Berich. uit h.'t Turksche hoofdkwartier Op 10 Augustus hebben wij vier vijan delijke aanvallen op onze stellingen afge slagen. De Vijand verloor 3000 dooden bij een aanval op een Turksche divisie. Onze troepen deden een tegenaanval, wier pen den vijand uit zijn stellingen en na men 2 machinegeweren. Bij Sed-ul-Bahr liet de vijand in den na middag van 10 Augustus voor onzen rech tervleugel twee mijnen springen. Zijn aanval werd met verlies gekeerd. In den ochtend van 11 Augustus heb ben wij een vijandelijke strijdmacht, naar schatting een compagnie sterk, die een deel der loopgraven op onze linkervlen- gel trachtte aan te vallen, volslagen ver nietigd. Van het Oostelijk ge vee hts- ter 1" ein. Officieel bericht uit het Duifc- sche hoofdkwartier Van de legergroep van von Hindenburg wordt gemeld dat in Koerland en Sam.0- gitië de toestand onveranderd is. Ten Z. van de Njemen hebben troe pen van het leger .onder generaal Von Eichhorn een aanval in den Dwina-sector, die met aanzienlijke strijdkrachten weid ondernomen, afgeslagen. De vijand lied 700 gevangenen in onze handen. Het leger van generaal von Scholz heeft het bitiggehoofd van Wizna genomen en ten Zuiden van de Narew den vijand over de Chac-rivier geworpen. Sedert 8 Augustus heeft dit leger 4950 krijgsgevan genen gemaakt, waaronder 11 officieren, en 12 machinegeweren veroverd. Het leger van generaal Gallwitz heeft Zarnhrowo bestormd en is, al vechtende, over Andrzejow verder in Oostelijke rich ting opgerukt. Voor Nowo-Georgiewsk niets nieuws. Een onzer luchtschepen heeft het sta tion van Bialistok gebombardeerd. He vige ontploffingen zijn waargenomen. Van de legergroep van prins Leopold Van Beieren wordt gemeld, dat de ver volging onder veelvuldige gevechten met vijandelijke achterhoeden wordt voortge zet en dat de Muchawka-sector is over schreden. Lukow is bezet. Nadat de troepen der bondgenooten onder 'Mackensen op verscheidene pun ten taai verdedigde stellingen zijn bin nengedrongen, zijn de Russen sedert he dennacht over het gebeele front tusschen Boeg en Parczew in aftocht. In de Zwarte Zee. Uit Boeka rest aan de „Vossische Zeitung": Sedert het begin dezer maand berindt zich in de buitenhaven van Mangalia (aan de Roemeensche kust) de zwaar bescha digde Russische gepantserde kruiser „Si- nope", die sedert lang deel uitmaakt van de Russisch Zwarte Zee-vloot. De kruiser heeft op 29 of 30 Juli deelgenomen aan een aanval van een Russisch eskader te gen de Turksche Zwarte Zee-kust, is op een mijn geloopen en heeft zich slechts met de grootste moeite in de onzijdige haven'Mangalia in veiligheid kunnen stel len. Tot dusver zijn geen aanstalten ge maakt om het schip te interneeren. De overheden trachten het beele voorval zoo veel doenlijk geheim te houden. Een Hollandsch stoomschip aangevaren. Men verneemt uit Londen, dat, volgens een bericht van Lloyds, het Hollandsche stoomschip „Zeeland", van Leitli naai Rotterdam, op den Hen in aanvaring is geweesj niet een ander schip bijl de kust van Norfolk. De verschansing van do „Zeeland" werd aan bakboordszijde in gedrukt. Geïnterneerden. De in Gaasterland geïnterneerde Bel gen zullen eerstdaags geconcentreerd wor den in twee kampen, te Rijs en te Oude* mirdum, in welke plaatsen ook soholen gesticht worden. Onderzoek naar ontwikkeling van jeugdige personen. Naar de N. R. Ct. verneemt hebben op verzoek van den minister van binnen landsehe zaken de heeren mr. Van Wijn bergen, Van der Molen en Gerhard, leden van de Tweede Kamer zich vereenigd tot een commissie tot onderzoek naar de ontwikkeling der jeugdige personen, waaronder te verstaan zijn allen van 1318-jarigen leeftijd. De commissie stelt zich als het eeiw deel haror taak voor een overzicht te erlangen van alle personen van dien leef tijd, die eenigerlei inrichting van onder wijs bezoeken, waartoe de medewerking van alle burgemeesters is ingeroepen. Het andere deel harer taak is van grooten omvang. De commissie wil een overzicht samenstellen van alles, wat er ten be hoeve der lichamelijke en geestelijke ver zorging der andere jeugd geschiedt. Daar voor zal zij de hulp behoeven van alle godsdienstige en maatschappelijke orga nisaties op wier medewerking zij te ge legener tijd een beroep zal doen. Het ingestelde onderzoek betreft een nog bijna geheel onbetreden terrein, waarvan de gegevens zoo goed als geheel ontbreken; de zorg voor die andere jeugd is van onbetwistbaar groot belang. Uitvoer paarden. Naar men verneemt zijn maatregelen in voorbereiding, waardoor uitvoer van hengsten en ruinen beneden den leeftijd van 20 maanden ongeveer 25 Aug. a.s mogelijk wordt. Keuring Landstorm. Naar aanleiding van de klacht dat do landstormplichtigen 1915 eerst in den loop dezer week vernemen of zij geneeskundig goedgekeurd zijn en derhalve op 24 Aug, al dan niel hun tegenwoordige betrekking zullen hebben te verlaten, hetgeen vooral voor patroons van kantoorbedienden, met het oog op den gebruikelijiken opzeggings termijn van één maand, een groot onge rief wordt geacht, verneemt men van bevoegde zijde, dat voor de jaarklasse 1915 de termijn tusschen keuring en op komst onvermijdelijk zeer kort moet zijn, waar de wet op 31 Juli j.l. in werking is getreden en de talfijkle voorbereidende werkzaamheden van de gemeentebesturen gevorderd, met name in verband met do inschrijving en aflevering der lichtingen, veel tijd vorderen. Uit den aaid der zaak zal echter bij volgende lichtingen de tijd ruimte tusschen keuring en oproeping ge leidelijk grooter kunnen worden, zoodat voor de lichting 1913 en volgende te ver wachten valt, dat de gewenschte tijd ruim te van een maand zal kunnen worden ver kregen. Besmettel ij k e ziekten. In de week van 4 tot en met 10 Aug. kwamen uit Zeeland ter kennis van den central-en gezondheidsraad 1 geval van diphteritis te Waterlandkerkje en 4 ge yallen dier ziekte ite Zonnematte. Benoemd tot voorzitter van het be stuur der waterkeering van den calamiteu- zen Nienw-Neuzenpolder, D. Scheele Pzn., be Hoek; tot gezworene van den Ko- ningjnnenpolder, G. jBuysse te Biervliet; tot dijkgraaf van den Kleine-Stellepolder, E. Cuelenaere, be Philippine; tot voor zit ter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, F. de Ruy- ter Jz. te Zaamslag; tot dijkgraaf van den Nieuwe-Havenpolder P. J. de Budts te Schoondijke. Middelburg. Op verzoek eervol ontslag verleend aan dhr. C. de Jager, alhier, als bode-eoncierge van den polder Wal cheren en in diens plaats benoemd tegen 1 Oct. a.s. dhr. P. A. de Re ij. ge pas p lnd. onderofficier. Gisterenavond begaf de politie zich naar den Nieuwlandschen weg om oe.i on derzoek in te stellen ten huize van H. P., in perceel V 14b' aldaar, welk1* P. reeds op 24 Juli werd verbaliseerd wegens over treding der drankwet en die thans weder van zulk een overtreding verdacht werd. P. heeft namelijk geen vergunning of ver lof. Onderweg ontmoetten de inspe le-urs 'den rijksveldwachter-titulair uit Vcere en een rijksveldwachter uit Arnemuiden, wien zij verzochten met hen mede te gaan. In de woning van P. werd een per soon onder gelag aangetroffen. Een na der onderzoek leidde tot de in beslag name van 32 fleschjes bier, 5 fleschjes limonade en een fleschje champagne pils. Tegen P., zijn vrouw cn zijn zoon werd procesverbaal opgemaakt. Goes. S t a f m u z i e k. Het concert van de Stafmuziek van het 111e Reg. inf. (Kapelmeester R. .1. van der Glas), het welk tegen van avond was aangekondigd, is uitgesteld tot Dinsdagavond a. s. Vrij willige Landstorm. In dit nummer komt een ingezonden stuk voor, waarop wij gaarne de bijzondere aandacht van onze jongemannen zouden willen vestigen. We bedoelen de opwek king tot aansluiting bij de afd. Goes van den Vrijwilligen Landstorm. B-e Territo riale Bevelhebber in onze provincie, ko lonel Brocx verklaarde bij de jongste in spectie alleszins tevreden ,te zijn over den geest onder de mannen van de afd. Goes, en vol lof over hun offervaardig heid en hun Vaderlandsliefde, doch do kolonel zou gaarne zien, dat de troiep tot 'n hionderd man aangroeide. ,De com nvandant beslqot daarom, door middel van de 'dagblad- en weekbladpers een oproep te richten tot hen, die voor -aansluiting bij den V. L. in -aanmerking zouden kun nen komen. We hopen, d'at des commandants po gingen met succes bekroond -en kolonel Brocx's verwachtingen niet beschaamd worden. Goedkoop varkensvleeschOnder staand telegram is door Goesche slagers gezonden aan Zijne Excellentie, den Mi nister van landbouw, Nijverheid en Handel. „Minister, Landbouw, Nijverheid, Ham del: 's Gravenhage. Noodgedwongen moeten de Goesche slagers 23 Aug. den verkoop van varkens- vleesch stop zetten, wijl hier geen var kens meer zijn en elders fabelachtige prijzen gevraagd worden, die de krachten te hoven gaan. Zij verzoeken, Uw Excellentie dringend, te helpen, door de Regeeringsvarkens te zenden. Namens de Goesche slagers, DE VRIEND, Voorzitter. Vlissingen. Het station voor radio telegrafie te Hoek van Holland is opge heven en vervangen door h|et op den Gevangentoren alhier opgerichte station. (VI. Ct.) Kattendijke. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden J. Schipper e i A. Spruit werden onderzocht en goedge keurd. Aangehouden werd de benoeming van eene onderwijzeres. De gemeente rekening over 1914 werd voorloopig vast gesteld in ontvang op f 19728.93 en in uitgaaf op f 19643.40V2, alzoo met een goed slot van f85.49y*>. De gemeentebe groofïng voor 1916 werd in handen van eene commissie gesteld. St. Maartensdijk. De koopman W de Graaf van hier bevond zich Donderdag in den voormiddag met paard en kar op den Molenweg onder deze gemeente, toen de heer De Graaf, rijksveearls van Scherpenisse hem in tegengestelde rich ting met zijn motorfiets wilde passeeren. Het paard van den winkelier De Graaf werd angstig van de stoomiïels en |de kar geraakte in de sloot. Tengevolge van den val bekwam De Graaf een breuk aan de pols en werd de k,ar gehavend. Doch pok de veearts geraakte piet gijn motor fiets in de sloot, tengevolge waarvan ook de fiets defect was en de heer De Graaf genoodzaakt was op een andere fiets zijn reis te vervolgen. De koopman De Graaf moest zich onder geneeskundige Lehaudo ling stellen. Koudekerke. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat een paard van den landbouwer A., alhier, dat met een Veulen in de [weide liep te grazen, een varken ver moord. heeft. Het paard greep het var ken in den j>ek en gooide het eenige mallen in de hoogte en ging daarna op d|e knieën zitten om zijn prooi machtig tie worden. De dieren schreeuwden beide om hjet hardst. De buren kwamen toe- gteloopen, maar he{ varken had reeds d]en geest gegeven. Serooskerke. (W.) Zondagavond 7 uur zal Mevrouw Brummelkam-p*Esser in de Hjerv. Kerk spreken over het onderwerp Mjet Dante van den hel naar den Hemel. Cadzand. Alhier is een stuk van de geworpen bommen gevonden, dat doel vermoeden, dat deze va,n Eng|elsche oor sprong zijn. Ned. Herv. Kerk. Beyoepen te Aalst, D. Th. Keck te Berg ambacht: te Driesum, J. Kraaij te Hasselt. Aangenomen naar Neede (toez.) door H. H. Dorgelo te Hem. Bedankt voor Waarder door K van As te Moercapelle Ritthem. JJs. H. A. ten Have, beroe [ren predikant hij de Ned. Herv. Gemeente alhier hoopt JD.Y. zijn intree te doen op Zondag 5 Sept. a.s.. des namiddags, na des voormiddags bevestigd te zijn door ds. P. W. Foeken van Meppel. Geref. Kerken. Beroepen te Krommenie. R. Haitsma te Hindeloopen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Charlois door J. Fraanje te Rotterdam. Alphabetisrhe voordracht voor onder wijzeres aan de 0. L. S. te Wilhelmina- dorp: A. v. d. Ende te Gees, M. M. Koopmans te Zierikzee, C. M. J. Kort te Goes, J Monté te Wemeldinge. De gemeenteraad van St. Philipsland heeft in beginsel besloten een zesde leer kracht aan de 0. L. S. aan te stellen boven de wettelijke formatie. De school zal tevens een omvangrijke verbouwing ondergaan. - Op 13 Sept. e. k. en volgende dagen zal te Leiden, Utrecht, Groningen en Am sterdam gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practische examens Van arts, alsmede te Utrecht tot het af leggen van de practische tandheelkundige examens, bedoeld in artikel 8 der gemelde wet. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte Fransch 1. o. mej. P. J. van Empel te Dordrecht. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte handteekenen 1. o. de heeren J. Pottje- wijd te Kapelle, J. 1. Risseeuw te Middel burg, J. M. Quist te Rotterdam. ïleslaagd op het Machinistenexamen voor diploma. A. de heeren C. J. de Kort, G. J. Kok, C. J. van Oers, J. de Groot. NED. HERV. KERK. op Zondag 15 Aug. Op Zuid- en Noerd-Baveland. Baarland, 9.30 u. ds. Meloen van 'Kloe- tinge, 2 u. ds. Meloen van Baarland. Biezelinge, 9 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Jiorssele, vin. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijsen. Driewegen, 2 u. ds. Elenbaas. Ellewoutsdijk, 9 u. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hanswcert, 9 30 u. dhr. Dek van Sluiskil, nm. geen dienst. Heinkenszand, 9 en 2 u. ds. Warners. 'sHeer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's Heer Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heer Hendrikskinderen vm. en nm. ds. Steeniamer. 's Heerenhoek, 2 u. ds. Buinink. Jloedekenskerke, vm. 9.30 u. ds. Buinink, 2 u. geen dienst. lerseke, 9.30 u. ds. Kijne, 2 u. leeskerk. Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kapelle, 9.30 en 2 u. dr. Schmidt. Kattendijke, 9.30 u. ds. Andreae. Kloetinge, vm. geen dienst, nm. ds. An dreae. Krabbendijke, 9 u. de heer Sandee van Gees, 2 u. ds. Drost. Kruiningen, vm. en nm. ds. Willemse. Nieuwdorp (bewaarschool), 9 15 u. ds. M. ten Broek van Groningen. Nisse, 9.30 u. ds. Pont, 2 u. geen dienst. Oudolande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, geen dienst. Rilland-Bath, 9 en 2 u. ds. Visser. Schore, 2 u. ds. Japchen. Waarde, 9.30 u. geen dienst. 2 u. dhr. Sandee van Goes. Wemeldinge, 9 30 u. ds. Drost. 2 u. ds. de Visser. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linden. Wilhelminadorp, 9.30 en 2 u. ds. Boisse- vain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 u. ds. Schuurmans Stek hoven, nm. 2 u. geen dienst. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke. vm. leeskerk. nam. ds. v. Selms. KJeverskerke, vm. en nam. ds. Semme- link. Koudekerke, 9.30 ep. 2 |u. ds. Postma. beide keeren coll. voor Wed. en W. v. Pred. Meliskerke, vm. en nm. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nm. ds. Krijkamp. Ritthem, 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Serooskerke (W vm. leeskerk, ruim. ds. Muller, 7 u. rie onder Prov. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff O. en W. Souburg, 9.30 u. ds. Venneer, 2 u. ds. Terneden, bed. H. Doop. Veere, vm. ds. v. Selms. Vrouwepolder, vm. en nin. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, vm. en nm. ds. de Wijk. 't Zand. 10 u. ds. v. Empel, 6 u. ds. Postma. GER GEM. Goee. 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. „Woord en Reeld" (Uilga\e Druk kerij ..Libertas") bevat mooie foto's van den oorlog, en 15 ill us (ratjes van Het Nederlandsch Jongelingsverbond, waarbij een opstel van B. Johanna Broevoorl en G. Schrijver na men oen gedeelte van den littcrairen in houd voor hun rekening. C. Rijnsdorp schrijft over Wolfgang Amadous Mozart en P. de Zeeuw J. Gz. over Kleefsche Legenden Tenslotte noemen wij van den „rijken" inhoud een lied: „Zomeravond", woor den en muziek van F. G. Beversluis „Ti mot heus" (Uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle) bevat een artikel van Generaal v. V.„Tevergeefs ge wacht" vervolgverhaal van Penning over Waterloo; „Na een jaar" II en „Geluk wenschen" van A. L.laatstgenoemde geeft ook no. 3 van „Drochterland". P. Brouwer heeft het over Generaal Cadorna. De lectuur op den omslag verdient ook de aandacht. 'n Paar zeer mooie illustraties vullen de overige ruimte. Centrale Land- en T u i n- bouwbank. Gisteren heeft zich gecon stitueerd de naamlooze vennootschap „Centrale Land- en Tuinbouwbank met winstdeeling". Dieze onderneming is leenigermate te beschouwen als een gevolg van het door de Koningin genomen 'initiatief tot hot in het leven rcfepen van een Regeeaings- comimissie inzake het Middenstandscaie- diet. Als directeur treedt op de heer J. C. M. Brugma, directeur van de Eerste Haag- sche Hulpbank, te /wiens kantore voor- Loopig de bureaux 'der Centrale Land en Tuinbouwbank zullen gevestigd zijn, Gelijk de naam der Bank aanduidt, zuf- ten de eredietnemers deelen in de winst, die wordt gemaakt boven een matige rente van hel aandeelenkapitaal. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden: A. met ingang van 7 Aug. 1915, het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende die ren en varkens te verbieden uit, naar of binnen een kring in de gemeenten Zuid zande en Nieuvvvliet, omvattende den Antwerperpolder ten noorden van deai weg No. 12a van den Ligger van wegen en voetpaden in Zuidzande. loopende van de hofstede van Iz. Luteij'n Azn tot den voormaligen tol van Iz. Jansen met inbegrip van de aangrenzende wegen en dijken, uitgezonderd den genoemden weg No. 12a, den St. Janspolder, begrensd door den noordelijken St. Jansdijk, den Sluis s-chen dijk II vanaf den zuidelijken St. Jansdijk loopende naar den 'Grubeke weg en den weg, welke den St. Pieterpolder van den St. Janspolder scheidt, met uit zondering van den weg No. 15 van den Ligger van wegen en voetpaden in Zuid zande, loopende van weg No. 12a tot den weg No. 18 van dien ligger; B. te bepalen, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub A. bedoel de verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den betrokken Burgemeester, onder de door den districtsveearts te Breda aan te geven voorwaarden. Aardappelziekte. Van verscheidene plaatsen bereikten ons berichten van geconstateerde aard appelziekte. We zullen al die berichten niet meer opnemen, doch willen volstaan met deze algemeene mededeeling. Aangenaam medereiziger. De ambtenaar van het 0. M. bij het kan tongerecht te 's Gravenhage vorderde gis teren tegen zekeren niet verscheaem v. d. V., twee. geldboeten van f 10 of twee maal 5 dagen hechtenis en een boete van f25 of 14 dagen hechtenis. De twee eerstgenoemde boeten, omdat de-man, reizende in een coupé 3e kl. van een trein der H. IJ. S. M. van Amsterdam naar Rotterdam, in gezelschap van ande ren, een verrichting deed, die men ge woonlijk in apart daarvoor bestemde ge legenheden doet en daarna uit baldadig heid het latwerk van den bagagedrager vernielde. De laatste boete omdat de man bij het opmaken van het proces-verbaal, een val- schen naam opgaf. Nieuw drukpapier. Na jaren lang zoeken is bet gelukt, een nieuw pro cédé voor het v ^vaardigen van drukpapier te vinden. Het nieuwe procédé vereiseht niet meer het gebruik van cellulose. Daar door worden de prijzen veel lager. De in een papierfabriek te Petersdorf genomen proeven slaagden uitstekend. Bovendien blijkt het, dat het nieuwe papier beter voor bedrukken geschikt is dan het tol dusver gebruikte. De fabriek gaat h t nieuwe papier op groote schaal vervaar digen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2