Uit de Pers. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. wordt de plaats gebombardeerd. Zoo dra de. eerste granaat inslaat, kiuipen da menschen weg in hun kelder; en in de meeste gevallen wonen ziji daar aldoor De Fransche en de Duitsche loopgra van zijl nog geen 30 meter van elkaar verwijderd. Men moet echter niet meenen dat de soldaten, die zóó dicht biji elkaar liggen, voortdurend op elkaar schieten of met handgranaten gooien. Op som mige oogenblikken werpen zij couranten, tot zachte bundels gevouwen, met ©en steen en tabak er in, naar elkaar tote Gisteren, toen ik hier was, zagen dó Franschen een hond naai' zich toekomen met het volgende briefje: „Laat a. u. b. aan korporaal X. weten, dat het vrouw en kinderen, die in Lens (achter de Duit sche linie) wonen, heel goed gaat en dat zij hem hun best© wenschen zienden"". Turksche^begrafenis aan het front. Een correspondent van het „Journal" beschrijft een der tallooze Turksche be grafenissen die' hij op Gatlipoli ziag. Eerst is er een gehamer en gezaag. Men maakt eenige bijzonen doodkisten. Voor vandaag zijn 't maar drie begrafenissen: een Turk sche, een Engelsche en een Fransche.. De eerste is van een Turksch officier die te St. Cyr studeerde, miaar Wiens naam niet duidelijk bleek. Hij wordt met alle eer hegraven; 60 Turksche gevan genen, 60 Fransche soldaten en vijf of ficieren met getrokken sabels zullen hem de laatste eer bewijzen. De gevangenen worden voor die gelegenheid beschouwd vrij te zijn. Zij hebben geen bewaking en de Zouaven dragen hun geweien met de kolf omhoog. Vier Anatolische ser geanten dragen het lijk. Een hoornblazer doet een1 signaal hooien en een der Zoua- ven slaat op een trom, die bedekt is met een jas. Daar dit tweetal dit eiken dag doet hebben zij een soort van marsch bedacht, die zeer aangrijpend is. Het eindigt met drie noten scherp en door dringend. Er is niets treuriger dan die drie laatste tonen van den hoornblazer. In de loopgraaf hebben de Turken een kuil gegraven en langzaam Wordt het lijk' daarin .gedragen en in een zittende houding geplaatst, het gelaat naar het Oosten, naar Mekka. Met enkele woorden huldigt een Fransch kapitein den vijand die op het veld van eer gevallen is. Het piket presenteert, de geweren en dan heft Itoan, een oude gevangene, die op den rand van de kist zit, gezangen uit den Koran aan. Nu en dan vallen de andere aanwezigen met smartkreten in: „Haji, Haji." Dit zingen duurt een kwartier, waarna, tot verbazing van degenen die dit voor bet eerst zien. de 60 Turken in een gebedshouding staan met uitge spreide armen en opgeheven handpalmen stijf als standbeelden en in stil gepeins verzonken. Zij hebben voor een oogenblik hun gevangenschap vergeten evenals hun el lende, hun lot en de geheele wereld Een heesche kreet van den ouden man doet allen ontwaken en schijnbaar in groote haast gaan zij hun handen vullen met aarde en werpen daarmee het graf dicht. Dan gaan zij met treurige gezich ten, maar ats fatalisten, terug naar het kamp en naar hun werk. Korte Oorlogsberichten. Van het Oostelijk oorlogs- terrein. Het Weensche stafcommuni qué luidt als volgt: jpe ovier de Wieprsh getrokken Oos- tenrijksch-Hongaarsche troepen verdreven eergisteren den vijand uit de streek ten Noord-Oosten van Kozk. De achtervolging is in Noord-Oostelijke richting voortgezet. Tusschen de boven-Tysmeniza en de Bug, waar de Russen op de linie Ostrow- Ugrusk opnieuw vasten voet kreglen, is een aanval der Verbondenen aan den Overigens is er op het Noord-Oostelijk oorlogsterrein niets bijzonders voorgeval len. v De handel se orl og. Lloyds meldt, dat de Russische bark „Altezar" gezonken is. Een sloep met den kapitein en tien man yan de bemanning is ge land. Het Engelsche stoomschip „Rose Lea" is gestrand. De bemanning is gered. Lloyds meldt verder: Het Noorscjte stoomschip „Geiranger" (648 ton) van Archangel naatr Engeland is door een onderzeeër tot zinken gebracht. De bemanning is gered. Volgens berichten in Duitsche bladen heeft een Nederlandsche visschersboot de bemanning van de „Geiranger" gered en te Skudesnes aan land gebracht. D© „Gei ranger" werd 75 mijlen Oost-Zuid-Oost ;van Sumburgh Head op de Shetlands- eilanden getorpedeerd. De bemanning had 9V2 uur met de booten rondgedreven, alvorens zij gered werd. H'et schip had een lading hout. De actie bij de Dardanellen Uit Londen d.d. 11 Augustus: .Gisteren werden de hevige gevechten op het schiereiland voortgezet, in he* bijzonder in de Anzaczone en in de zone ten Noorden hiervan. 1 Het resultaat is dat 'het terrein hetwelk in de Anzac-zöne bezet was, (Jank zij de dapperheid der Australiërs en Nieuw Zeelanders verdriedubbeld werd, terwijl in het Noorden nog geen verdere vor deringen werden gemaakt. Onze troepen brachten den vijand zwa re verliezen toe. |Naar gemeld wordt heeft het Fran sche slagschip vijf of zes kanonnen van de Aziatische batterijen tot zwijgen ge fcracht. (Anzac is het anagram van Australian Ne.w Zeeland Army Corpsde Anzac zone is de Noordelijke sector bij Gaba tepe). De vredespogingen des Pausen. Volgens de „Corriere de la Se ra" spreekt men op het Vaticaan tegen, dat de Paus voornemens zou zijn nogmaals het initiatief ten gunste van den vrede te nemen, aangezien men daar zeer goed weet, dat zulk een initiatief op niets zon uitloopen. De Paus is vast besloten geen nieuwe stappen re ondernemen, zootang er niet eenige waarschijnlijkheid bestaat, dat deze met succes bekroond zullen worden, en dit tijdstip schijnt nog ver verwijderd te zijn. Aan het Suezi-kanaal. De „Se- colo" bericht uit Egypte, dat de Turken niet ophouden ondanks het slechte jaar getijde af en toe bij het Suez-Kanaal leVensteekenen te geven door schepen to beschieten pn mijnen in het kanaal to strooien. .Begin Juli stiet het stoomschip ;,Teresia" van .12000 ton, bij mijnpaal 133 aan den Zuidelijken uitgang van het Bitter meer op een mijn en werd ziwaar bescha digdJlet gelukte echter den kapitein door snel gnanoeuvreeren het schip te lateii stranden ,en Zoodoende een stopzetten van de scheepvaart in het kanaal te verhinde ren. Later werd het schip Zoodanig ge repareerd dat het naar Alexandrië ge bracht kon worden. Ook strooiden de Tur ken mijinen in de Roode Zee. Twee mijnen van Turksche herkomst werden door den Franschen kruiser „Montcalm" in de golf van Akaba opgevischt. Cholera in Petersburg? Uit BellijnDe uitbreiding van de cholera te Petrograd kan niet meer worden verheeld, ofschoon de officieele ziektegevallen nog steeds als acute darmzieken worden op gegeven. De burgemeester van Petrograd, graaf Tolstoï, heeft aan het hoofd van de ge zondheidscommissie vergunning gevraagd om1 de inwoners met het uitbreken der epidemie in kennis te stellen. De stede lijke gezondheidscommissie heeft bij zes ziekenhuizen cholera-barakken doen bijl bouwen. De getorpedeerde „India". Een Wolff-telegl'am meldt, dat in het geheel 142 man van den getorpedeerden Engelschen hulpkruiser „India" naar Nar vik gébracht zijfn, en wel 82 piet de „Goetaland" en 60 met den gewapenden Engelschen trawler „Saxon". Bovendien zijn daar 11 dooden aangekomen. De ka pitein moet zich onder de geredden be vinden. In het geheel zijln ongeveer 160 man om het leven gekomen. De ontruj ming van Wilna. De „Times" verneemt uit Petrograd, dat alle autoriteiten uit Wilna, ongeveer 90 K.M. ten Oosten van Kofno, aan de lijln PetrogradWarschau, vertrokken. Uit 'de openbare bibliotheken en musea zijn alle werken verwijderd. Rapport van French. Veld maarschalk French meldt d.d. 10 Aug. in zijn rapport: Ten Noordwesten van Hooge en in de puinhoopen van het dorp zelf hebben wij ons in het terrein, het welk wij gisteren veroverden, bevestigd, waarbij wij een flauwe®, infanterie-aanvul gedurende den nacht hebben afgeslagen. Gisterennamiddag had een hevig artille- negevecht plaats, met het gevolg, idat alle loopgraven in open terrein de stelling van onze linie, die ten Zuiden van hert dorp ligt, aanwijzen. Dit maakt echter geen daadwerkelijk verschil voor onze stelling uit. Op hun makkers geschoten De oorlogscorrespondent van de „Yosp Ztg." seint aan zijn blad, dat hij de ge vechten in Koerland een Duitsche divi sie-generaal en andere officieren door hun kijkers konden zien, dat achter de Rus sische linies een tweede infanterie-keten zichtbaar werd, welke de eerste beschoot. In het begin dachten de- Duitscibers, dat hun kameraden erin geslaagd waren de Russen in den rug aan te vallen; na der bleek echter, dat hier de Russen op hun eigen soldaten schoten. Weer een uitvinding! Sir Hi ram Maxim heeft aan een medewerker van de „Petit Parisien" verteld, dat hij een eenvoudig toestel heeft uilgevonden, waarmede hij in staat is, de Duitsche aanvallen met verstikkende gassen te ver ijdelen. Het toestel bewerkt, dat de gas wolken omhoog gaan en zonder schade aan te richten, fro ven de hoofden van de soldaten wegdrijven! Sensationeel. I>e Duitsche en de .Russische 'loopgraven lagen op 600 M. afstands van elkaar. Niemand was te zien totdat plotseling vijf Russische soldaten1 aan den rand van hun loopgraaf verschenen en daar 'fte mjlitaire hand grepen uitvoerden. Vier van deze man nen werden neergeschoten, de vijfde sprong in de loopgraaf terug. Denzelfden dag liep ©en Russische soldaat naar de Duitschers over. Deze vertelde, dat hij en vier kameraden tot straf door de of ficieren waren gedwongen boven de loop graaf de handgrepen te doen. Twee van de vijf hadden de Duitschers doodgescho ten, twee gewond. Hijzelf was terugge sprongen en had verder dienst gewei gerd, waarop de officieren hem hadden verminkt. Sedert, schrijft de correspondent, is het den Duitschers verboden op Russisch© soldaten, die handgrepen doen, te schie ten. Soms onrechtmatig in den hoek gedrongen. In „De Rotterdammer'' lezen wij Een liberaal vraagt alleen naar be kwaamheid dal is het wachtwoord der vrijzinnige propagandisten. Verdraagzaamheid is de roemrijke deusjJ der liberalen. Op dien lof der liberalistische verdraag zaamheid hebben onderseh udenen afge dongen. Geen wonder want reeds liet noe men van liet jaar 1834 is voldoende om het schaamrood op de kaken te jagen. In den regel dwingt een liberaal nie mand tot hetgeen hij* verkieselijk achl werd eenmaal hij de debatten in do Tweede Kamer gezegd, tl reen van Prin sterer merkte daartegenover striemend juist op: „indien zulks regel is, dart heb ik uitzonderingen beleefd". Ook dal vragen naar bekwaamheid al leen bij- benoemingen is allen as in zonder ling daglicht gekomen. Voor en na komt iets los van de wijze, waarop de vrijzinnige machthebbers do lakens uitdeelden en slechts eigen geest verwanten voor allerhande post in aan merking 'deden komen. Zoo stierf voor eKkele dagen l Drie bergen Mr. van der Poorten Schwartz, een Nederlander die als Engelsch schrijver on der den schuilnaam Maarten Maar tens groote vermaardheid verwierf. Aangaande de groote verwachtingen, over hein in zijn jeugd gekoesterd e 1 de daarop volgende miskenning, die zijn le vensloop in ganscli andere richting stuur de, handelt Prof. van der Wijck in hol „Doornsch Weekblad". Daarin trof ons dit merkwaardige stukje; „Aan de Utrechtsche Univeisiteit stu deerde hij op zoo schitterende wijze, dat hij, ter nauwernood gepromoveerd, toen zijn leermeester Prof. J. A. Fruin ziek was, werd aangewezen om in diens plaats college te Seven. Stellig zou hij professor zijn geworden, als 'in die da gen de staatkundige en kerkelijke rich ting, waartoe Mr. Schwartz door familie, opvoeding en overtuiging behoorde, niet soms onrechtmatig in den hoek ware gedrongen. Aan die onbillijkheid hebben wij hal te danken, dat Schwartz, die tot hal einde toe een man van rechts is ge bleven en zeker een eervolle plaats op staatkundig gebied had kunnen in nemen, indien hij niet van politiek wars ware geweest, zich op de 'etlerkiiiide heeft geworpen en zijn romans en no vellen geschreven, die door ontelbaren gelezen z'ijn geworden". Prof. van der Wijck was eertijds hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, daarna jaren hing aan die te Utrecht. Hij is alzoo ten volle tot oordcelen be voegd en het geeft te denken dat deze veteraan moet verklaren dat Mr. Schwartz „stellig" professor zou zijn geworden, indien de antirevolutionaire richting, waartoe hij behoorde „niet soms on rechtmatig in den hoek ware ge d r on gen". Nog slechts zeer ten deele is bekend wat de liberale Monroe-leer„Neerland voor de liberalen" voor ons land heeft uitgewerkt. Ongevraagde adviezen. Onderstaande driestar lazen we in de „Stichtsche Courant". Het is voor ons volk bijzonder hinder lijk te zien, hoe ons recht om in den wereldoorlog onzijdig te blijven van En gelsche en Fransche zijde gedurig feite lijk miskend wordt. Wel hebben we over de houding der Engelsche en Fransche regeeringen in dit opzicht niet te klagen, maar in de pers dier landen treft men gedurig betoogen aan 0111 ons volk voor t© houden dat het eigenlijk verplicht is om aan de zijde der p 11 ten te-1 n ogen d heden mee te slrijden. Wij gouden dit verplicht zijn aan da menschheid, jiaii onszelf, aan de vrijheid van £uropa, aan de moraal, aan het recht, kortom, zoowat aan alles. Dat we "het óók aioeten doen 0111 de benarde entente te hulp te komen en voor haar de kastan jes uit het vuur te halen, had men er Gij kunnen zeggen, maar als men zoo ver vuld is van geestdrift voor de belangen van het recht, de vrijheid en dergelij|ka moreele goederen, dan kan men zaken van minder belang gemakkelijk over het hooiü ?ien. Wij zouden echter wel willen, dat men aan ons volk en aan onze Regeeriujg zelve overliet te beslissen wat ons be lang en onze toekomst eischt, en dat ons recht om neutraat te blijven ook in de pers ten volle erkend werd. En in ieder geval behoorde men te be seffen, (dat dergelijke betoogen niet kun nen uitwerken wat men er mee bedoelt, maar eer het omgekeerde. Ieder, {lie onzen onafhankelijken volks aard -kent, aal dat toestemmen. Van Duitsche zijde rekent men daar blijkbaar heter mee. Een eigenaardige kwestie- Men schrijft aan Het Hbl. Bij de laatst gehouden verkiezingen werd tot lid van den 'gemeenteraad te Wageningen. gekozen de hjeer J. H. W. Th. Reimers. In de raadsvergadering van 24 Juli werden de geloofsbrieven van den heer Reimers onderzocht 'en tot diens toelating besloten. Echter was inmiddels de heer R. benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Utrecht, van welke benoeming de Staatscourant van 23 Juli melding maakte. Do heer R. weid dus toegelaten, hoewel hij als raads lid uit hoofde van zijn betrekking als leeraar bij het M. O. niet zal mogen zit ting nemen (art. 23i, Gem. .Wet) en zijn verkiezing is ook niet van rechtswege ongeldig, omdat tot zijne toelating werd besloten 11 a zijn benoeming totleeraar De heer Reiniers blijkt niet voornemens zijn mandaat vrijwillig neer te leggen, zoodat hij dus alleen door cassatie van het raadsbesluit door Gedep. Staten zal kunnen ophouden lid van den Wagening- schen gemeenteraad te zijn. Jonge h anen. Behalve langs de sub. 2 in de ministe- rioele beschikking van 31 Juli 1915 ver melde stations kan de uitvoer van jonge hanen, oude hanen en oude hennen ge schieden langs het grenskantoor Kapelle- brug. per as eiken Woensdag, op nader vast Ie stellen uren. Huldebetoon aan H. M. de Koningin. De Nederlandsche vereeniging voor de bevordering van den Volkszang, afdee- ling Den Haag, zal op 31 Augustus aan staande, des avonds een volkshulde aan H. Af. de Koningin brengen. Door den territorialen bevelhebber in Zeeland enz. is het verblijf in zijn gebied ontzegd aan: Gustaaf Geirnaert, geboren 3 October 1893 te Bouchaute (België), wonende te Maagd van Gent; Gustaaf de Grove, ge boren 48 Februari 1868 te Watervliet (België), wonende te Maagd van Gent Gustaaf Coquit, geboren 12 Juli 1897 to Bouchaute, wonende te BiervlietPrudent Joseph Do Milliano, geboren 22 December 1875 te Biervliet, wonende te Philippine; Camiel Andries, geboren 2 Augustus 1893 te Bassevelde l(Belgi wonende te Maagd van Gent. Do Milliano is een Nederlander, de an dere drie zijn Belgen. Het bevel tot hunne uitzetting staat in verband mei be'eedigiug van een Duitsche schildwacht Bij Kon. besluit is de kapitein ter zee C. H. de Lussanet de la Sablonièrc eervol ontheven van de hem tijdelijk opgedragen betrekking van 'commandant der marine te Hellevoetsluis en is die I.©trekking we der opgedragen aan den vioe-admiraat G. P. van Hecking Colenbrander, Comman- mandant in Zeeland. Eerstgenoemde is toegevoegd aan den vïce-admiraal van Hecking Colenbrander. De reden van deze verandering van functie is, blijkens de „N. R. Ct.", gelegen in de omstandigheid, dat op een der sche pen onzer marine op cle Schelclc op hei oogenblik de kapitein ter zee Coenen ouder in' ranglijst was dan de boven hem geplaatste kapitein ter zee de Lussanet. Tevens worden thans eenige schepen en vaartuigen op de Schelde vereeni'gd tot een divisie onder bevel van den ka pitein ter zee C'oenen. Middelburg. Hedenmorgen werd door een agent aangehouden P. G., die op dien Burg in beschonken toestand liep. De man verzette zich zoo, dat de gemeenteveld wachter van Heinkenszand en een militair te hulp moesten komen om hem naar de wachtpost op de Markt over te brem gen. Goes. Wegens de tengevolge van allerlei omstandigheden zeer slechte opkomst der leden, aldus lezen wij in de „N. Z. Ct.", werd den Hen Mei j.l. op de algemeen© Vergadering van de R. K. Centrale Kies- vereeniging in het district Goes besloten de vergadering op een nader te bepalen datum voort te zetten. Eergisteren nu had die voortzetting plaats. In de vacature van plaatsvervangend secretaris wérd voorzien door de keuzo van den heer Janssen, hoofd der R. K. school te' Heinkenszand. Gekozen werd tot afgevaardigde naar de jaarvergadering van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen, de lieer mi'. Joh. Stie- ger. Kapelle. Op den straatweg tusschen Kapeile en Kloetinge had gisteravond om streeks 7 uur een ongeluk plaats, dal gelukkig nog vrij goed is afgeloopen. Het gerij van den heer Overbeeke van Goes, een met een blind paard bespannen huur rijtuig, geraakte doordat het paard strui kelde in' de naast den weg liggende sloot. De koetsier en de overige inzittenden, een heer en een dame, kond-en nog bij tijds uit het rijtuig springen. Met vereen de krachten vele handen maakten het werk licht werden paard en rijtuig langs den steilen kant op den weg ge bracht. Het ongeval berokkende den eige naar Rechts geringe materieel© schade. Rilland-Bath. Gistermiddag werd door de politie alhier aangehouden, de milicien- soldaat F. A. de J. afkomstig uit Sprundel. Hij stond in het Algemeen Politieblad van 4914 gesignaleerd, en werd daarom naar het,huis van bewaring te Middelburg over gebracht. Baarland. Gistermiddag daalde hier op een stuk weiland een kabelballon van Duit sche herkomst. De ballon werd opgebor gen in het gemeentehuis. Scherpenisse. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeen te Scherpenisse, dhr. M. Andriesse, ter vervanging van dhr. C'. Geluk ,die over leden is. Hoofdplaat. In de gisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad werden tot wethouders benoemd, de hoeren E B. van Damime (R. K.) ei; Hyp. Cammaert-Tho- maes (R. K.) met 4 van de 1 stemmen. De heer Hyp. Temmerman TTt. K.) vereenigde 3 stemmen pp zich. Na den uitslag der stemming bedankte deze als raadslid. (Msb, -. j- X 1V'\ Koewacht. Be maatregelen aan de greua alhier worden zoowel van Duitsche als Nederlandsche zijde met den dag stienger De Duitschers willen zooveel mogelijk be letten, dat de Belgen toet de Nederlanders in aanraking/komen. De Hollanders trach ten het smokkelen van allerlei waren legen te gaan, want nu het gebrek in België meer en meer toeneemt, wordt de vraag 'naar allerlei levensiniddo'en en petroleum steeds grooter. En als er wat te verdienen valt. ontzien sommige menschen geen ge vaar. Maandag zijn nog een zestal per sonen, die door de afsluiting wilden slui pen, door de Duitsche soldalen gevangen genomen en weggevoerd, terwijl Zondag zooals wij reeds meldden te Hei kant onder St. Jansteen een jongeling werd doodgeschoten door een Nerierlaml- schen sergeant, die het geweer van een soldaat genomen had, om op de weg vluchtende mannen te schieten. In eau gedeelte van de gemeente Clinge is dooi den territorialen bevelhebber van Zee land bepaald, dat niemand zich zonder schriftelijke vergunning na 8 uur 's avonds tot 4 uur 's morgens buitenshuis mag ophouden, terwijl alle herbergen gesloten moeten zijn van één uur voor zonsondergang' af tot 2 uur na zons ondergang. „Yad." Njed. Herv. Kerk. Aangenomen naar Paesens, door VT. G. G. Beerekamp, cand. te Arnhem. Bedankt voor Gene, door R. v. d. Wal te Hoevelaken. A 1 g. Synode. Eergisteren kwarn nog in bespreking het rapport over het voorstel der Herv. Broederschap, 0111 een synode van 45 leden door de class, ver gaderingen te doen benoemen, ten einde meer verhand tusschen synode en kerk te verkrijgen. i Het vorigo jaar was hierover rapport uitgebracht door den heer Schrieke na mens een commissie, waarin een meer derheid op tal van gronden de aannieiming van dit voorstel ontried, met het oog op de wijze van benoeming, de moeilijkheid om onderling leden te vinden, de plaats der vergadering, de kosten enz. De min derheid der commissie had geen gelegen heid om toen die bezwaren te weerleggen. Nu was echter van de hand der heeren Bloem en De Groot een note der minder heid aan de leden der Synode toegezon den, Waarin slechts enkele bezhvaren wer den besproken, maar vooral werd aange drongen op het brengen van contact Tus schen kerk en synode. Rij stemming werd met 10 tegen 9 stem men dit voorstel in beginsel aangeno men. Tegen stemden de heeren: Couvret. De Haan. Zijp, Schrieke, Tammens, Franke, Dr. De Visser, Gordon, Spandau en Pi card. Prof. v. Nes rapporteerde omtrent het voorstel van den secretaris om ov©r te gaan tort herziening van 'tRegl. Gods dienstonderwijs. Hij meent, dat dit Reg.1., dateerend van 4862, verouderd is. Een particuliere herziening kan z.i. niet haten. De commissie van rapport meent daartoe niet t,e moeten adviseeren. Het rapport w.erd ter inzage gelegd. De heer Tammens rapporteerde over 't Verslag wegens de persoonlijke kerk visitatie óver 1914. Iedere 3 jaar wordt in de verschillende gemeenten een on derzoek ingesteld naar den staat der ar- chiev.en, naar den toestand der gemeenten, zoo wat zielental, leerlingen e.d. betreft; cfe stand der diaconiën wordt TAehandeld, 'teen en ander meegedeeld omtrent werk zaamheden op allerlei gebied. 'Uit dit verslag blijkt, dat 'tzieletal dei) Herv. Kerk bedraagt 2.880.471. Vergeleken bij 1913 is er vooruitgang van 108.075, vooral dooi' N.- en Z.-Holland met 66.000; al zijn deze cijfers niet geheel betrouw baar. Uit de ingekomen berichten blijkt dat ir> 685 gemeenten eenmaal godsdienstoefe ning wordt gehoudenin 579 tweemaal; in 58 meer dan tweemaal; in 333 ge meenten worden weekbeurten gehouden. Op verschillende plaatsen worden twee de feestdagen kerkelijk niet meer ge vierd. Het aantal doopelingen is sinds 1911 gedaald van 55.003 tot 51.623 in 1914. Overgangen ran de fieri". Kerk naar andere kerken hadden plaats: 461; tot Ihaai' kwamen over 455. Bovendien heb ben 364 personen hun lidmaatschap op'- gezegd. In 854 gemeenten is een kiescollege; in 509 heeft de kerkeraad benoeming en beroeping in handen. Geref. Kerken. Bedankt voor Maasdijk, dooi' G. M. van Rennes te .Dussen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Borssele. H. Roelofsen te Zeist. Gebrek aan eerbied'in de kerk. Daarover klaagt Dr. J. H. Gun ning in „Pniël" en schrijft o.m.: Men moet zich nooit al te zeer verba zen over de zonderlinge manieren, dinj de keritsche Nederlander zich menigmaal veroorlooft, llij heeft zoo menigmaal gieen besef van kerkelijk decorum. Hij staat of hangt óf zit bij het gebed, al naai' 'them bevalt. (Spuwt en pruimt ondeil den dienst, brengt somtijds een brandend eindje sigaar mee naar binnen, steekt het weer aan voor hij het heiligdom heeft Verhaten en „heleft lak" aan alle „nieu wigheden". Ik geloof niet, dat ct een tweede hand ter wereld is, waar liet be zwaarlijker valt een beetje verbetering

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2