Ao. 363 Dinsdag 10 Augustus 1915 39e «laargang DE LEIDING. De Groote Oorlog. GOES. K. BRANTS. Uit de Pers. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes; «LAN sE VORSTSTRAAT 219» Bureau te Middelburgs FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG» Drukkers: Oosterbaan Le Coinire - Goes. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.25 Losse nummers0,05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Voor de Raadsverkiezing op Maandag 16 dezer beveelt „De Zeeuw" gaarne aan den candidaat der drie Rechtsche partijen, den heer IV.. In volgende driestarren herinnert dr. Kuyper aaü de heilige geestdrift die de actie der anti-revolutionairen van 1878 tot 1888 kenmerkte, aan het optreden van het eerste rechtsche kabinet met Keuche- nius als minister van koloniën, met Godin de Beaufort als minister van financiën, met Mackay als premier, straks met Lob man als minister van binnenlandsche zaken. Tusschen dr. Kuyper als voorzitter van het Centraal Comité en Mackay als pre sident van den Ministerraad bestond de meest vriendschappelijke verhouding1, wel ke leidde tot de indiening van een Pro gram van Actie op de eerstvolgende De- putatenvergadering. In dat program ston den de verschillende wensChen geformu leerd, welke de a.r. partij koesterde ten opzichte van de verschillende rechts- en andere quaestien die om oplossing vraag den, als over zijn kiesrecht, gelijkmaking van belastingdruk, Zondagsrust, de opi- luii-quaes tie, Onderwijs. Toen in 1891 het kabinet, dank zij den afval van een deel der Roomschen, ten grave daalde liet het. den indruk na van onfortuinlijkheid, ofschoon de Lager-onder- vvijswetherziening door Mackay, met be hulp van Schaepman en Lohman tot stand gebracht, een voor de toenmalige omstan digheden schier ondenkbaar meesterstuk was geweest. Doch de val van Keucheni- us, de tegenslag met Bergansius' leger- wet, gedurige kabinetswisselingen, krank heden des Konings en voorziening in het Regentschap, R. K: tegenstroom, het duid de alles op een vroegtijdigen dood en op nog meer, dat in 1894 tot losbarsting kwam. Het zou een meevaller geweest zijn wanneer de Kiesrecht-quaestie door Mac kay had kunnen opgelost worden, doch de Eerste Kamer met haar liberale meer derheid zal dezen bewindsman stellig: heb ben afgeschrokken. Men vallei hem des wege niet hard. Edoch, nui volgde er uit dat een vooruitstrevend vrijzinnige, mr. mr. Tak, tot die taak geroepen werd. Een poging om het huismanskiesrecht te enten op het ontwerp-Tak mislukte, een der voorstellers van een daartoe strek kend amendement, teekende zelfs later een „manifest", waarin aan bedoeld wets ontwerp de doodsteek werd toegebracht, terwijl een andere groep zich voor het wetsontwerp verklaarde omdat er nog iets in was „dat op huismanskiesrecht leek." Wij laten deze uitspraak voor hetgeen zij isdoch constateeren met den schrijver der asterisken, dat van toen af de scheu ring in de antirev. partij zich voltrok, een scheuring die toch had moeten komen, omdat er in den boezem der partijen ern stige bezwaren gerezen waren tegen den Leider of de Leiding. Vooral hier had men op tegen dat de leider buiten de Kamer bleef en in zijn blad den arbeid der club, en niet altijd juist, critiseerde. Deze scheiding heeft, wat trouwens de heer Lohman altijd voorspeld had, goed gedaan. Velen, op wie de anti-revolutio naire partiji vat had kunnen krijgen, sloten zich bij de Christelijk-historische partij aan. En het streven werd sterker, om wat in éénzelfde partij moeilijk één had kunnen blijven, bondgenootschappelijk te doen saamwerken. Dr. Kuyper liet zich weer in de Kamer brengen, en werkte van 18941901 met dr. Schaepman en den heer De Savornin Lohman in die rich ting voort. In 1901 kwam het tot de forma tie van een tweede Rechtsche kabinet, onder dr. Kuyper. Deze slaagde er in „om de verhouding tusschen Kabinet, Club en kiezers eenerzijds, en tusschen de drie partijen van Rechts, ook bij de Kabinets formatie naar eisch tot haar recht te doen komen." Van de gunstige positie bij zijn optreden heeft dat kabinet een goed gebruik ge maakt. De heeren Lohman en Heemskerk wer den uitgenoodigd oni in het kabinet zit ting te nemen, doch weigerden. Dit heeft-, voor wat !mr. Heemskerk aangaat, dr. Kuyper zeër Verdroten. Hij toch schrijft: Het scheen als van zelf te spreken, dat deze Staatsman, die nog pas in '97 bij het juhilé van De Standaard van zoo igroote sympathie voor den Kabinetsformateur en van .zoo klare, eenstemmigheid van bedoelen 'met dr. Kuyper had doen blijken, hem thans1 ook de helpende hand zou bieden. Hier op was, gelijk van zelf spreekt, bij het aanvaarden der opdracht, als van zelf sprekend gerekend. Toch bleek het dat deze vurig gekoesterde wensc.h niet in vervuiling kon gaan Indien niet andere Staatslieden deze teleurstelling vetgoied hadden, zou niet. onwaarschijnlijk hierdoor de geheele for matie mislukt zijn. Temeer daar de an dere aanzoeken, die onvermeld kunnen blijven, den toestand van do laatste da gen van Juli nog zeer bemoeilijkt had den." In no. 18 zijner asterisken legt dr. Kuyper uit waarom hij niet de Kiesrecht- quaestie, maar de School en het verzeke ringswezen een reuzenwerkaan greep. De geschiedenis heeft hem (trouwens voldoende in 't gelijk gesteld. Wij laten derhalve deze mededeeling nisten. In no. 19 verhaalt hij van het Kabinefs- program, volledig, en kloppend op het program van actie, gelijk dit door de De- putatenvergadering was bezegeld. Hoofd schotel er van vormden: Onderwijs; Ver- zekering'swezénTarief. Dit program door de aanstaande ministers goedgekeurd, en door de drie Rechtsche clubs aanvaard als grondslag voor steunbieding harerzijds aan 't Bewind. /Daarop is 't, na de verschil lende wettelijke phasen te hebben doorloo- I>en, biji de Kroon toegelicht. De benoeming door de Kroon is er op gevolgd. De inzet wa.s derhalve uitstekend, dank zij de geslaagde regeling der verhoudingen eenerzijds tusschen Centraal Comité, Club en Kabinet, anderzijds tusschen de drie bondgenooten van Rechts. De heer Brants candidaat. Met zeldzame eenstemmigheid heeft de R. K„ en hebben ook de andere Rechtslclh© KiesVereenigingen de candidatuur van den heer Brants gesteld voor den gemeente raad. De afgetreden©, dien hij naar wij hopen vervangen zal, wordt van vrijzinnige zijde een volksman genoemd. Nu, indien deze een volksman is, dan is de heer Brants het nog meer. iD'aar hebben allen die hem van nabij kennen ondervinding van. De heer grants is een wetenschappelijkl 'mla:n, en tegelijk een eenvoudig man in den omgang. Hij is een ambtenaar, die de waardigheid van zijn ambt hooghoudt, doch tegelijk den omgang zelfs met den gerinigsten medeburger niet schuwt. Hij is een redenaar die zijn meening met kracht en falent verdedigen kan en 't debat in de .Vergaderingen tot een hoog peil weet op te voeren; maar hiji is ook de Volksman die den volkstoon verstaat, en ziijn woorden zoo weet te kiezen, dat zelfs de minst ontwikkelde hem Volgen kan. Hij is een' schoolman die nog van meer dan van schoolziaken afweet, die zich alzijdig van de verschillende belangen zijner medeburgers op de hoogte stelt, en voor die belangen op Waardige wijze, krachtig, 'zal opkomen. Zijn verkiezing als lid van den Raad zou een aanwinst zijn, waarmede wij allen, van welke richting ook, zouden geluk- Wenschen Het beleid (van Minister P o s t h ui ml a. Het vraagstuk der duurte van levens middelen wordt steeds .nijlpeïider. De eco nomische nood stijgt met den dag. Met anlgist denkt menjan den winter, die straks de crisis nog zal verergeren. Onze Regëering, met (name onze Minis ter van Landbouw, staat hier voor een moeilijk probleem. Het beleid van Minister Posthuma is niet erg gelukkig. Er werd heel wat cri- tiek uitgebracht op 'zïjln uitvoer-politiek voor,al wat den uitvoer van aardappelen betreft. Zoo schreef de Voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw, de heer E. van Weideren Renners, in het nummer van 31 Juli vau het. orgaan dezer, maatschappij o. m. het volgende: „De uitvoer met (horten en stooten is 'Weer kan den gang. 't Is nu maar de kunst Hvlie het. .eerst teen bericht heeft, want zoo iemand kan profiteereu". I Na de besluiten en in.ededeeling.cn om trent den uitvoer van aardappelen opge somd te hebben (schrijft de heer v. Wei- deren Renge.rs do volgende krasse woor den „Onder de vele .maatregelen die de Re- igeering nu neemt, 'zou ook een rubriek „bemoeiingen in zake fde bevordering der belangen, van enkele speculanten" zoo' langzamerhand een plaats kunnen vinden» w)ant opzettelijk tot Vdit doel gjenomenj maatregelen konden voor die heeren geen beter resultaat hebban, 'dan zoo'n reeks van veranderingen in besluiten". Dat laatste is heel scherp gezegd. Zoo wordt er meer geklaagd over het beleid van Minister Posthuma. Ook Het Centrum merkt op, dat de maatregelen, tot (dusver van Overheids wege igenomen, niet/die resultaten opleve ren. welke men er van meende te1 mogen verwachten. Wat aan den (©enen kant gewonnen! wordt, dreigt aan ide andere zij'de weer verloren te gaan, en zoo komt het publiek telkens voor minder aangename verras singen te staan. Echter schijnt wel 'zeker te zijn, dat er méér gledaan kan Worden en vooral dat er c o ns e q .uenter kon worden opge treden, dan tot dusver geschiedde. De groote fijln, die dient gevolgd, lijdt te veel' aan onderbreking, en tot de uit voering dier door de Regeering bedoelde maatregelen Wordt, naar het schijnt, niet krachtig genoeg mfeegeWerktj. Die (Minister van Landbouw heeft al thans: aan het tweetal socialistische Ka merleden, dat hem over de duurte- kwam spreken, te kennen géven, dat hij! o. a. hierom geen afdoende hulp kan verleen-en, wiijl! hiji ten deel© afhankelijk is van de burgemeesters, die van 'hun macht om levensmiddelen in beslag te nemen, slechts een zeer spaarzaam gebriiik plegen tel maken. En Z.Exc. voegde hieraan toe, dat de handhaving der maximum-prïjlzen, mede als gevolg daarvan, op groote moeilijkhe den studtte. Die -eisch, dat 'aan die prijzen stevig de hand worde gehouden, is. echter al een zeer rechtmatige, en het feit, dat daarvan wordt afgeweken, wekt terecht groote ont stemming. f Wat beeft de (verbruiker aan prijlzen, die slechts op papier bestaan? H-et i:s: werkelijk onduldbaar, da,t zulk een toestand zou Worden bestendigd. Het publiek is er toch niet louter ten genoeg© en ten profijlte der leveranciers en speculanten! In verband hiermee mag ook nog wel eens worden aangedrongen >op beperking van den uitvoer. Elen behoorlijke (winst :zal 'niemand! onzen producenten en (handelaars mis- gjuiniien. Zij komt indirect ook het algemeen belang ten goede. 1 M|aar (wanneer ie® (zóóveel ujtgeVoerd, wordt, Idat e'r voo'r eigen ingezletenen slechts een kleine voorraad overblijft, die dan nog -slechts tegen steeds oploopende prijzen te verkrijgen |is(, schept dit een toestand, Waartegen de Overheid te waken heeft. Inderdaad, .Minister Posthujma mag zich wel eens ernstig afvragen of zijn beleid niet Wat krachtiger'en doeltreffender kan feïjin. Naar de stemmen iuiit het volk te hooren, hapert er heel' Wat aan. Beknopt overzicht van den toestand. Langzaam maar zeker gaan de Russen terug. De operaties ontwikkelen zich tot. dusver zeer geleidelijk en daardoor voor de Rus- .sen in niet ongunstigen z:in, wijl zij hup terugtocht naar het nieuwe front zónder dreigende moeilijkheden kunnen voort zetten. Ziehier, wat het Duitsche communi qué ons te vertellen heeft. „De aanvalistrcepen van Kowno kwa men dichter bij de vesting. Vierhoinderd- dertig Russen, waaronder drie officieren, werden gevangen genomen, 8 machine geweren buitgemaakt. Ook aan het noorde lijk en westelijk front van Lomzla maak ten wij (de Duitschers) onder hevig© ge vechten vorderingen. Drie officieren en 1400 man werden gevangen genomen, 7 machinegeweren en een gepantserde auto venneesterd. Ten Zuiden van Lom'za Werd de wog naar Ostrow bereikt. De weg van Ostrow. naar Wyskow werd door ons overschreden. De Russen, die- op eenige punten nog hardnekkig stand hiel den. werden teruggedreven. Nowo Georgiewsk werd ook in het oosten, tusschen de Narew en den Weichsel ingesloten, Praga Werd bezet. Onze troepen dringen verder vooruit naar het Oosten. In Warschau werden eenige duizenden krijgsgevangenen gemaakt. Het leger van van Woyrsch kwam bij de achtervolging voorbij den Weg v*an Garwolin naar Ryki (ten noordoosten Van iWangorod). Do linkervleugel, den legergroep van Mackensen, dreef de Russen over de Wieprz terug. Het midden en de rechter vleugel naderen de linie Ostrow-H.ansk- Uchrus (aan de Boeg)." We schreven, dat bij de verovtering van Warschau geenerlei buit was behaald. Volgens bovenstaand bericht, dat door Volledigheid niet uitmunt, zouden toch nog eenige duizenden Russen den Duit schers in handen gevallen ziijln. SHet feit evenwel, dat ziooveel dagen na, dato nog niet nauwkeuriger kan wor den opgegeven, wat er „in de wacht gesleept" is, sterkt, ons in het vermoe den, dat de stad Warschau nagenoeg uit gestorven was, toen de eerste Duitscheri zijn intrede deed. Wat zal Duitschland nu doen? Een Engelsch dagbladschrijver zegt hieromtrent het volgende „De vraag, Wat Duitschland zal doen, ïs het best bea.ntw'oiord door mee te dee- len, wat wij Zo-uden doen in zijta plaats. Wij zouden een vervolging over de heel© linie inzetten, de spoorlijn en brugigea achter ons Zooveel1 mogelijk' hers'ellen en trachten te beletten, dat de vijand on gemoeid zijn nieuwe stellingen kan be reiken. Wij ziouden in het bijizonder hard op zijln vleugels drukken, in de hoop, d,ezen op het centrum te drijven en Zoo den terugtocht te beletten. De Duitschers kunnen niet op een beslissende overwin ning hopen door een parallelle vervol ging van Zuid-west naai' Noord-oost, daar onze bondgenooten door hun gewel- dige achterhoedegevechten algemeen© ge- Vechten kunnen vermijden. Alleen do-or een sterke actie in het noorden kan etent beslissende overwinning verkregen Wor den en daar Duitschland een beslissing noodig heeft, moeten wij aannemen, dat het die met alle energie zal zoekend' In het Westen wordt vaak hevig ge vochten, doch resultaten van eenig be lang vielen er ni-et te boeken. 't Blijft hier de oude loopgravenoorlog, die ontzettend veel slachtoffers eischt, doch de posities van partijen niet doet veranderen. Aan de Italiaansiche grens werden aan- Vallen gedaan en afgeslagen. Wederzijds, mag men wel zeggen. Wiie- aan 'tlangste einde trekt, is. uit de duistere communi qués niet op te maken. Wel is zekér, dat in de opstelling der troepen geen Wijziging kwam. Dardanellens-trijd schijnt in een nieuw, stadium te Zijn gekomen. Op twee punten hebben de verbonde nen nieuwe troepenmachten, geland. Het Turksiche staf bericht meldt ons daaromtrent het volgende „Aan de Diardanellen landde de vijand in den nacht van 7 Augustus, onder be scherming zijner versche troepen in de omgeving van Karatchali in het noorden Van de Golf van Saros en de rest op twee plaatsen ten- noorden van Ariboerce. Wij; verdreven den bdji Karatchali ge landen vijand geheel en al. Hij: vluchtte en liet ongev-eer twintig dooden achter. De ten Noorden Van Ariboeroe gelande troepen ruitten onder bescherming der vloot op 7 Augustus een weinig vooruit, 's Avonds belemmerden wij het op-rukken Van den vijand door tegenaanvallen.'ij Deze nieuwe krachtsontplooiing der Verbondenen gaat voor de- Turken met een gevoelig- echec ter zie© gepaard, het verlies van het groote en veelbetee- kenende slagschip „Barbar ossa Kheyre- din." 't Zijn voorwaar moedgevende omstan digheden, waaronder de nieuwe comman dant van het Fransche expeditieleger, generaal Sarrail, zijjn arbeid op dit terrein aanvangt. Zooals men weet, ko.mt hij generaal Gouraud, die gewond is, veïvangén. Generaal Sarrail is negien-en-vijftig jaar oud en evenals. Verscheidene andere Fran sche generaals, die in dezen oorlog een roemvolle rol spelen: Joffre, Galliéni, Foch én de Castelnau, uit de Midi geboortig. Sarrail moet een, man van groote doorzet tingskracht en zeer kundig zijn, met bij- P z'and-ere talenten voor organisatie en be heer. Toen de oorlog uitbrak voerde Sarrail heit bevelhebberschap over het 6de leger korps t© Chalons en weldra breidde dit zich uit over een leger, dat van Verdun. Generaal Sarrail heeft tijdens den oorlog zijn baard laten staan, die thans bijna zilver is. En deze baard, zegt men, geeft; aan generaal Sarrail een buitengewone gelijkenis met Hendrik IV, uit Béarn. De val van Warschau. De correspondent van de „Times" bij: de Russische legers geeft de volgende be schrijving over de laatste uren in War schau. Warschau, 4 Aug. 8 uur 's avonds. Het net wordt elk oogenblik nauwer toegehaald en de val van de stad is nog slechts een k'wesfie van enkele uren. Staande op de nieuwe brug, kan xnen de groote Duitsche granaten zien en kolos sale rookwolken, terwijl hevige ontplof fingen de stad doen trillen. Over den Weichsel hangt onze waarnemingsballoni, terwijl' tegen de lucht de Duitsche vlieg tuigen hangen, die hier en daar tusschen den rook Van de ontploffende shrapniells heen en wéér ronken. Ik. belde 14 grana ten van onze kanonnen, welkte op een der vliegtuigen werden afgevuurd. Van het dak van het Hotel Bristol is de rook te zien van de in de Voor steden brandende gebouwen, welke door het Duitsche geschut in brand zijn ge schoten. De stad is door allen, behalve de Po len, die van plan zijjn te blijven, Verlaten en de ontruiming schijnt op de laatste infanterie-troepen en kanonnen na vol voerd te zijn. De laatste trein is gisteren naar Petrograd vertrokken en de laatste trein naar BrestLilowsk gaat vannacht. In tusschen gta,an de Duitsche vliegtuigen voort met de zinlooz© vernietiging van menschenlevens en eigendommen. Maan dag zijn er vele bommen geworpen en naar bericht werd zijn er 25 personen doolf gedood. Een bom viel tusschen het Hotel de l'Europe en de nieuwe kerk, de andera in alle wijken der stad. Alle bruggen zijn ondermijnd. Mijn auto heb- ik aan' den anderen oever van de Weichsel ach tergelaten, om met hem te kunnen weg komen. Terwijl ik hedenmiddag over de brug .ging, vielen er vier bomlmen opi de Voor stad Praga op den Oostelijken oever van de Weichsel, die geweldige ontploffingen veroorzaakten, welke da menschen in alle richtingen deden uiteenstuiven. De koper draden van telefoon en telegraaf en de draden van de electrische tram Zijn naar beneden gehaald, en voor degenen, die hier al maandenlang het lot van War schau hebben afgewacht, zijn de voorbe reidselen om de stad aan den vijjanjd' over te laten zjeer terneerslaand. Heel vroeg in den morgen bracht ik een bezoek aan het korps, dat onzen lin kervleugel dekte in de- huurt van Gar- Wolin, en ik bemerkte, dat men daal de Duitschers op bevredigende Wïjjzle op hield, terwijl ons, centrum werd ontruimd. Ik ben niet in staat een oordeel te Vellen over de bewegingen van de legers in het Noorden en het Zuiden, aangezien wij alle verbindingen reeds hebben doorgesneden, maar ik geloof, dat de Duitschers geen kans meer hebben, tenzij ©en Van de troepenmachten op de vleugels voor den tijd mocht wijken. j Ondanks het feit, dat, granaten ontplof ten in de buitenwijken der stad, wordt d© rest van de ontruiming onder de leiding van de Russische commandanten even rus tig uitgevoerd als cle .ontruiming van de burgerlijke bevolking. De weg voor aftocht is beziet met ver moeide en vuile troepen, die van hun stelling terugkeeren en er is niets, dat op een gevoel' van hopeloosheid duidt, of schoon de teleurstelling; op elk' gelaat ge schreven staat. „Met munitie", Zeide er één, „ziouden wij de Duitschers steeds kun nen slaan." Een ander verklaarde: „Wij Willen gee-n vrede;, wanneer wij overvloed van granaten hebben, zullen wij Warschau heroveren. Wij kunnen het pooit in de handen der Duitschers laten." 5 Augustus. Den nacht heb ik buiten de stad door gebracht wegens de waarschijn] ijkjhei d, dat de weg, die onder vuur lag, elk uur zoodanig vernield kon worden, om een auto-tocht onmogelijk te makten. Van de heuvels ten Oosten van War schau kon men de vlammen van de ont ploffende granaten tegen den hemel zien. Buiten de stad is er sedert' vanmorgen 5 uur voortdurend zfwaar geschutvuur in de richting der stad geweest, dat waar schijnlijk de inleiding is van wat de laat ste aanval kan zijn, voordat de Duitschers binnenkomen. Ik keer nu in de richting van de stad terug, hopende, voordat, de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1