Xerkni Binne? Uif da Provincie Onderwijs, Predikbeurten. Zanding. Leestafel Gemengd Nieuws. "den krijgsdienst aanmeldde, pas enkele dagen geleden van den oorlog hoordie. President Poincaré heeft op den ver jaardag van het Duitsche ultimatum aan België een bezoek gebracht aan den ko ning en de koningin der Belgen. Hij over handigde koning Albert het Fransche oor- logskruis en gaf Z. M. de verzekering, dat de zaak van België onafscheidelijk aan die van Frankrijk verbonden is. Later bezocht de president in gezelschap van den koning het Belgische front. Uit keering aan ge zi innen van soldaten. Hoe groot de lasten zijn, die ook de Duitsc'he gemeenten ten gevolge van den oorlog hebben te dra gen, blijkt uit het feit. dat alleen te Ber lijn sedert het begin van den oorlog reeds 46 miilioen Mik. zijn uitgekeerd aan ge zinnen van militairen. Óp het oogenblifc genieten ruim 150.000 gezinnen onder steuning. Mevi. Carton de Wiart. I>e „Legerbode" schrijft: Te recht hebben wij maar betrekkelijk geloof gebecht aan de praatjes dat de eschtgenoote van den minister van justi tie in vrijheid was gesteld. Men bevestigt ons dat Mevr. Carton d'e iWiart in eene gevangenis van Berlijn is opgesloten, in gezelschap van meisjes, dieveggen, misdadige vrouwen van alle slag. i&e dappere Belgische held inne ontvangt het rantsoen der gewone gevangenenmet éen edel gebaar van onafhakelijkheid heeft ze het regiem van de celgevangenis ge weigerd De verdediging van Riga. De correspondent van de „Times" te Pe;- trogrado meldt dt. 4 Augustus, dat de burgerlijke bevolking reeds begonnen is Riga te ontruimen. Nochtans zou het op het oogemblik nog voorbarig zijn, indien men beweerde, dat de overgave van de Stad reeds beslist was. De Duitschers stellen allte pogingen in het werk om Riga zoo spoedig mogelijk fce veroveren, niet alleen wijl dezie stad het administratieve centrum dier streek is, maar vooral wijd zij vandaar uit Dii- nerburg zouden kannen bestoken, en al dus de verbinding tusschen Ptetrogrado en den Russischen rechtervleugel ernstig bedreigen. Gene zen. JDezler dagen had te Waldsee in Beieren bij een repetitie Van de Jriederkranz een hartroerend toonieel plaats. JDe repetitie werd geleid door den kapelmeester Erich A'rtbmann uit Bar men, die bij een stormaanval in bet' Wes ten door den zenuwschok plotseling die spraak verloren bad. Sindsdien bevond Arthmann zich in het lazaret van Waldsee. Zondag nu zou daar een concert plaats hebben ten gunste van bet Roode Kruis en de kapelmeester bad de taak op zich genomen de koren te oefenen. Om zich verstaanbaar te ma ken, bediende bij (zich van een bord. Gezongen werd een oud danklied, waar van de slotwoorden ,,Herr, mach uns frei" in een machtig fortissimo moesten eindi gen. De kapelmeester meende echter, dat de stemmen niet krachtig genoeg klonken, en hij zwaaide hartstochtelijk met den ÖïngeerstoK. fti zün ouwindina ontsnanten eenige onsamenhangende klanken aan zijn keel ieo plotseling worden woorden en kfofrte zinnen -verstaanbaar. De dirigent kon weder spreken. Een onbeschrijfelijke jubel vervulde do zaal. De moeder en de bruid van Arth mann braken in tranen uit en de voor zitter vaai het koor gaf door hartelijke geiukwenschen uiting aan de vreugde van iallen over deze plotselinge genezing. Men schrijft .uit Weenen aan do N. R. C.Fransche vliegers hebben inder tijd metalen pijlen op de Duitschers get- ,wtorpen. Een partij pijlen is nu hierheen gezonden om voor een weldadig doel ver kocht te worden en daarbij blijkt dat die uit Solingen kwamen, waar zij door de Fa-ansohe regeering, toen het nog vrede was, besteld waren. Het heette toen dat zij deels moesten dienen voor weefspoelen of boren. Van de werkelijke bestemming wisten de Duitschers toen natuurlijk niets. Het Oostenrijksohe s.s. „Tatra" (van 8000 ton) dat bij Rhodos do-or een Ita- haa.nsch oorlogsschip is buit gemaakt, is te Napels binnengeloopen en zal ei worden gedokt om vervolgens onder I.tar Liaansohe vlag te 'varen. Te Napels is ook binnengebracht het Roemeensöhe s.s. „Romania", dat piet een lading 'koffie naar Saloniki onderweg was. Het is aan gehouden omdat de lading uit contra bande zou bestaan. Blijkbaar denkt men dat ze voor Turkije was bestemd. Vreugd. Uit Berlijn en Weenen komen berichten van kalm vreugdebetoon in deze beide hoofdplaatsen, en in an dere plaatsen van Duitschland en Oos tenrijk over de bezetting van Warschau en do verovering Ivan Iwangorod. De vlag gen werden uitgestoken, en de menscben op straat wenschten elkaar geluk. Het herstel van Polen? Aan de „Nieuwe C'rt." wordt uit Berlijn ge pield Er zijn de volgende week belangrijke conferenties in Berlijn te wachten. De hoogste ambtenaren van het rijk kieeren daarvoor naar Berlijn terug. -De keizer zal a.s. Zondag reeds aankomen. Bij de oper ning van den Rijksdag op 17 Augustus zal een gewichtig voorstel worden inge< diend. dat verband houdt met de o.pa- ratiën in Polen. Naar wij uit andere bron vernemen, is aiet slechts een kabinetsraad in Beriijjn te wachten, maar zal ook de bijeanroe ping worden overwogen van een vergade ring dei' bondsvorsten, Welke bovendien zal worden bijgewoond door twee Oosten pjjksche aartshertogen. Naar verluidt, zal de mogelijkheid woe den besproken yan het herstel van het in Polen veroverde gebied, welk gebied zal worden, vereenigd met Galicië en èen deel van Posen, dus ongeveer net oude koninkrijk Polen, dat voorloopig ondei} een Pooïschen stadhouder zal komen, met een Raad van State, samengesteld uit Polen, Duitschers en Oostenrijkers. Ter vervanging van Peru-balsem, dat in Duitschland zeer duur is gewor den, gebruikt men nu, volgens de Münch. med. Wocbenschiift met succes pix liqui da bij de behandeling ,van geïnfecteerde wonden. Het wordt op de wond uitge goten, deze w.ordt met gaas bedekt en dan aan zichzelf overgelaten. Bij kwetsuren van hersenvliezen en de her senmassa moet het middel specifiek wer ken. (Wij wezen er reeds vroeger op da.t Ibet nieuwste homoeopathisch© middel is een gewoon verband met niets er op. Laten zitten wat zit. Hier zijn de mooi ste resultaten mee 'bereikt. Red. |Z.) Aan de Politische Corxespondenz wordt van Turksche zijde uit Konstanti nopel geschreven, dat er daar verscheiden Katholieke orde-geestelijken gevangen zijn genomen, niet als uiting van geloofsvervol ging, gelijk men het heeft voorgesteld, maar omdat het spionnen waren. Bij het uitbreken van den oorlog hebben een aan tal geestelijken biet land Verlaten, maar aan anderen werd toegestaan te blijven. Deze hebben, door tusscbenkomst van degenen, die uit Turkije zich naai' Btal- kanstaten -of Italië en Zwitserland had den -begeven, allerlei belangrijke berich ten over militaire aangelegenheden aan de vijanden van Turkije bezorgd. Voor hun 'briefwisseling, die langs allerlei wegen over de grenzen 'werd geholpen, bedienden zij zich van een geheime code. Rij het gerechtelijk onderzoek zijn -al deze din gen gebleken, ook uit bekentenissen. Beschikbaarstelling levens middelen en veevoeder. Verschenen is het V oorloopig Verslag der Tweede Kamer over bovengenoemd wetsontwerp. In verband met de maatregelen, welke de Regeering neemt om in de volks- oeding te voorzien, vestigden sommige leden de aandacht op enkele daarin niet genoemde artikelen, waarvan de noodzakelijkheid moet worden erkend, dat z:ij tegen normale prijzen voldoende verkrijgbaar zijin. in de eerste iplaats wees mien op de aardappelen, waarbij wederom prijsstijging valt op te merken. Óp doeltreffende maat regelen betreffende den uitvoer werd aan gedrongen. Voorts bepleitten ©enige leden niet alleen varkensvleesch, doch ook rund- vleesch meer in het bereik van het pu bliek te brengen. 'Hierbij werd de .vraag gedaan, of de Minister in staat en bereid is een overzicht te .geven van de gemeen ten, Waai' export van varkens wordt uit- geoeefnd en welke maatregelen ziijn ge- men om te voorkomen, dat de prijs van het varkensvleesch van den inkoopsprijs afwijkt. Ook op ruimere beschikbaarstel ling van vet tegen matigen prijs werd aan gedrongen. Daaraan bestaat bij de bevol king groote behoefte en gaarne zouden eenige leden de Regeering .stappen zien doen, waardoor de markt ruimer van dit artikel werd voorzien eri de prijs binnen redelijke grenzen terug gebracht. Naar men 'meende, is er in Amerika aan dit artikel geen gebrek, zoodat invoer van die zijde zou zijn te bevorderen. Vervolgens wees men op de opdrijving van de ka asp rijzen. De bepalingen betreffende maximum-prij zen blijken niet te worden nagekomen. De winkelprijs moet wel hooger ziijn, wijl de winkelier reeds ©en inkoopsprijs moeten betalen, die den maximumprijs overtreft. Slechts schijnt het euvel te bestrijden, door ook voor den groothandel maximum-prij zen vast te stellen. Eenige leden merkten op, dat er twee wegen openstaan om de noodlijdende be volking te hulp te komen: men kan van overheidswege door prijszetting en andere maatregelen in den gang van het economi sche leven ingrijpen, doch kan zich ook bepalen tot het verleenen van geldelijk en steun, waar de behoefte daaraan blijkt te bestaan. Ze meenden, dat tusschen deze twee wegen moet worden gekozen en niet beide te gelijk moeten worden bewandeld. Naar hun oordeel verdiende geldelijke steun de voorkeur, wijl het volgen van eerstgenoemden weg tot steeds meer in grijpende handelingen v.an de Regeering leidt, schier op elk gebied den normalen gang van zaken verstoort en terugkeer tot dien normalen gang toenemend bemoei lijkt. Naar aanleiding van den postbetreffende den aan- en verkoop van Regeeringswege van graan en meel en van veevoeder, ver zochten verscheiden leden den Minister een duidelijke uiteenzetting van dc dooi de Regeering gevolgde graan politiek en van het uitzicht dat zij te dezen opzichte voor de eerstkomende maanden kan ope nen. Ten aanzien van de handelwijze der Regeering en hare voornemens bleek eenige ongerustheid. De doeltreffendheid van haar politiek werd betwijfeld en bij velen rees de vraag of de financieel© zlijde dezer belangrijke aangelegenheid wel met de noodige zorg onder de oogen wordt gezien. Me nwees er op dat groote graan voorraden voor Rijksrekening zijn inge voerd, welke niet op de mieest geschikte tijdstippen en dien ten gevolg© voor je li oogen prijs zijn aangekocht, thans voor een groot deel nog onverkocht in handen der Regeering zijn en slechts met. groote verliezen kunnen worden v erkochl. zoodra het graan van den nieuwen oogst beschik baar komt. Te Arnhem is overleden de hem J. D. A. Hollweg. geb. 9 April 1853 te Mierlo, sedert Juli 1910 directeur der di recte belastingen, invoerrechten en accijn- zan te Arnhem. Voordien was de heer Hollweg directeur derzelfde mid'telen te Middelburg. Men meldt ons uit Domburg: Tengevolge van de groote gebeurtenissen in liet buitenland, is het vreemdelingenver keer dezen zomer heel wat minder dan andere jaren, ttuiteniandsche badgasten zijn er niet. Toch komen er nog dagelijks bezoekers uit andere provincies. Wanneer fiet bezoek aan deze plaats gedurende dit seizoen zoo blijft voortgaan, valt deze zo mer, Wat betreft voor do verhuurders van ae verschalende hotels en pensions nog veel miee. Dat er tamelijk veel bad gasten zijn, bewees de laatste paar dagen het drukke bezoek aan de bazaar, ten voordeel© der Zeeuwscbe Herv. Diacs. arbeid. Ook inwoners bezochten ingrooten getale de villa „Duinoord" en den daarbij behoorende prachtigen tuin. welwillend afgestaan door Mevr. Elout-Röse; alwaar de bazaar gehouden werd. Er werden goe de zaken gemaakt. Vele koopers zag men beladen huiswaarts gaan, met hetzij, kunst voorwerpen of andere daar aanwezige kin derartikelen. Do beide avonden werkte het weer zoodanig mede, dat de bewoonster der villa, den tuin in een zee van licht, deed herscheppen, waarin gisterenavond het Domburgsche fanfare, directeur M. A. Rooilijn, een concert gaf. Na afloop van den verkoop werden de onverkochte goe deren bij opbod publiek verkocht. Hierbij waren eveneens veel menschen tegenwoor dig. Na afloop wérd door Ds. van Selms van Grijp-skerke een Woord van dank uitgebracht, in het bijzonder aan Mevr. Elout, welke belangloos haar huis erytuin had opengesteld voor het houden van deze bazaar, welker opbrengst den diaco nessen arbeid ten goede komt. Te Eede ,is een invalide Belgisch militair, die over de grens wilde gaan, door den electriscihen stroom gedood. Onder Sas van Gent is een inwoner Van Stekene. vader van zes kinderen, "dik; om te smokkelen door een sloot liep, waarin een electrisch© draad lag, op slag gedood. Middelburg. In de Hoeren straat alhier is een onbeheerd rijwiel ontvreemd, ge merkt White Geatër. hiet was nog een vrij nieuw rijwiel. Van dezen diefstal wordt verdacht een man van middelba ren leeftijd gekleed in blauwe kiel en met een grijze pet op. Heinkenszand. De klompenmaker A. F., alhier, had gisteren bij het verhandelen van een boom het ongeluk dazen op, zijn Lichaam te krijgen, hetwelk ontwrichting van zijn schouder 'tengevolge had en heel kundige hulp noodzakelijk moest, worden Verleend. Krabbendijke. Onze gemeente zal een tak van industrie rijker worden. Door den heer W. F. K. Lenshoek, van Kloeting©, z:ijn alhier in den omtrek circa 100 ge meten bitterpeeën uitgezaaid, welks gewas een goeden oogst beloofd. Oud deze peeën te bereiden, laat genoemde heer alhier een gebouw oprichten (niet, dezien bouw is men reeds begonnen), zoodat het te Voorzien is dat het niet alleen bij het rooien, doch ook in den winter meerdere arbeidskrachten gevraagd zullen warden tot het bereiden, wat alweer een verbete ring voor den Werkman kian zijn. Colijnsplaat. Donderdag vergaderde on der voorzitterschap van dhr. Iz. P. v. d. Weele die landbouwvereeniging „Unitas". Tegenwoordig waren 43 lieden. Ingevolge de bepalingen eter distributie commissie voor kunstmest moest ete-n handelaar wor den aangewezen, door wiens tusschen- komst men moet betrekken. Op voorstel van het bestuur werd daartoe gekozen de heer A. Kolie ('zn. alhier. Voor elk lid zal een bestelkaart worden aangevraagd» Aangezien alles vóór 1 Stelpt, gereed moet z'ijn. besloot men den laatsten dag voor aangifte te bepallen op Donderdag 16 Aug. Alsdan zal het bestuur des avonds ten huize van dhr. Schikker zlijtn om, indien bet mogelijk is nog jneer Inlichtingen te verstrekken en zoo noodig bij het in vullen der kaarten behulpzaam te zijln. Getracht zal worden te wieten te komen of ook Peru-guano onder de distributie bepalingen valt en als dat niet het geval is een partij aan te koopien voor het ge bruik op wintergranen. Schoondijke. tn de gister gehoud -n raadszitting alhier, door alle leden bijge woond, werden de geloofsbrieven der her kozen leden, de wethouders Anth. Luteijn en Joh. Risseeuw, goedgekeurd. Aan mej. E. S. van Overbeeke, werd met ingang van 1 September eervol on'slag vter'eend als onderwijzeres aan school A. In haar plaats werd benoemd mej. T. Leef lang te Vlissingen met 4 stemmen. Mej. Maartense te Denekamp verkreeg 1 stem, me.j Lan sen te Overslag 2 stemmen. ,,M. Ct." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Garde ren, D. v. Lutterveld te Wierden; te Lettelbert, A. J. Svan- back te Wouterswoude. Bedankt voor Bleskensgraaf door R. Steenbeek te Scherpenisse; - voor üintel- oord door B. G. C. Steenbeek te Dirks- land. ,Bs. J. Nierstrasz te Leiderdorp hoopt 29 Aug. a.s. zijn 40-jraige evangeliebe diening te herdenken. Z.Eerw. diende van 1875 tot 1879 de gemeente te Krab bendijke, daarna achtereenvolgens die te Burum, Hijkersmilde en Goënga, en se dert 6 Juli 1896 te Leidesdorp. Geref. Kerken. Aangenomen naar Schoonrewoerd. door M. A. v. Pernis te Heerjansdam; - naar Andel, door J. H. A. Bosch, cand. te Almkerk, die bedankt heeft voor Krom menie. Spijkenisse, .Zuid-Beijerland, Gen- deren en Rilland-Bath (Rotterdam mer). .Jaarboekje voor dc Geref Kerken. Naar wij van den uitgever E. J. Bosch Jbzn. te Nijverdal vernemen, wordt met enkele dagen de inteekening opengesteld op den 61sten jaargang van het Jaarboekje voor de Gereformeerde Kerken in Nederland. De uitgever hoopt door opnieuw de oplage met 'eenige dui zenden te verhoogen en te brengen op tienduizend (10.006) exemplaren, ditmaal aan alle aanvragen te kunnen voldoen Toch blijft vroegtijdige bestelling aanbe volen. Aileen daardoor kan men zich de zekerheid verschaffen direct bij de ver, schijning een exemplaar te ontvangen. F.c zal ook dit jaar een „Bloemlezing uit het Mengelwerk van vorige jaargangen" als prenrieboek worden bijgevoegd. Deze tweede keurgave zal o.a. bijdragen bevat ten van: Prof. L. Lindeboom, de D.D. A. Bruinmelkamp Jr., H. G. de Jonge, J. P. Tazelaar, W. S. Veltman en van wijlen W. H- Gispen, G. Hemkes, J. H. Maatjes en A. v. d. Sluijs. Voor zoover niet opgenomen in de 'eerste „keurgarve" zullen de portretten van deze schrijvers worden bijgelegd. De ontvangst die het vorige jaar aan het premieboek ten deel viel (in enkele weken tijds moest toch een derde druk worden opgelegd) doet verwachten dat ook voor deze tweede Bloemlezing de belangstelling zeer groot zal zijn. Colijnsplaat. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openb. lagere school alhier 'zijn geplaatst (in alph. volgorde) de heeren: J. van Houdt te Scherpenisse; C. Roelants te Kruiningen en .1. Rijnberg te Brui nis se. Geslaagd te 's 0 ravenhage voor het 2e gedeelte van het notarieel staatsexa men de heer J. J. v. Melle J.Pz. te Rotterdamvoor de hoofdacte de heer J. J. de Die te Scheveningenvoor het machinistenexamen de heeren C. Xieman, C. ten Have, C. Freund en J. Zuur; voor het Boekhouden (M. O.) de heeren Dirk J. Noordhoek te Rotterdam en L. J. Aarnoudse te Amsterdam; voor de acte Engelsch L. 0. de heer D. L, Hage en mej. W. J. Berkhout, beiden te Rottendam; en voor het Fransch (L. 0.) de heer E. G. v. d. Bent te Rotterdam. NED. HERV. KERK. op Zondag 8 Augus(tW-. Op Zuid en Noord-Bevel and. Baarland, 9.30 en 2 n. ds. Meloen. Biezeling'e. 9 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Borssele. vm. ds. Buinink. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam., ds. Lijsen. Driewegen, geen dienst. Ellewoutsdijk, 9 u. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hansweert, 9.30 u. dhr. Sandee van Goes. Heinkenszand, 2 u. ds. Warners. 's Heer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's Heer Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heer Hendrikskinderen vm. en nm. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 9 u. leeskerk. Hoedekenskerke, vm. 9.30 u. ds. Warners. Ierseke. 9.30 en 2 u. ds. Kijne. Kamperland, vm. err nm. ds. Koenekoop. Kapelle. 9.30 u. geen dienst, nam. ds. Homburg. Kattendijke, nam. ds. Meloen van Kloe- tinge. Kloetinge. vm. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 u. ds. Muller, 2 u. de heer Sandee van Goes. Kruiningen, vm. en nm. ds. Willemse. Nieuwdorp (bewaarschool), 2 u. ds. Bui nink. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9 u. de heer Mulder, theol. cand. Rilland-Bath, 9 en 2 u. ds. Visser. Schore, 2 u. ds. Japchen. Waarde. 9.30 u. ds. E. V. J. Japchen Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds. Drost.. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linden. Wilhelminadorp, 9.30 en 2 u. ds. Boisse- vain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnsmuiden, Biggekerke, 9.30 u. ds. Schuurmans Stek hoven, nam. 2 u. de heer G. v. Eijk, voor Kinder zorg. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nam. ds. v. Selms. Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semme- link. Koudekerke, 9.45 u. dhr. G. v. Eijk, direc teur v. Kinderzorg, 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Meliskerke, vm. en nm. ds. Siemelink. N. en. St. Joosland, vm. ds. GobiusMu Sart te 'Wijk bij Heusden. Oostkapelle, vm. en nm. 3s. Krijkamp. Ritthem, vm. <6.30 u. ds. Talma. Serooskerke (W.), vm. en nam. ds. Müller. St. Laurens, vm. en nm. ds. ran 't Hoff O. en W. Souburg, 9.30 en 2 h. ds. Ternode* Veere. vm. en nam. ds. Weijland. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kroc ,e. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, vin. ds. de Wijk. 'tZand, 10 u. ds. Oberman. 6 u. ds. Van Empel. GER GEM. Goes. 9.30, 2 en 6 u. dhr. Remijn van Krabbendijke. Zendingsfeest te Raam. De Gereformeerd© Zendingsbond heeft Woensdag zijn achtsten zendingsdag ge houden in de liosschen van het particulier domein van 11. M. de Koningin Moeder te Soestdijk, hiervoor welwillend door H. M beschikbaar gesteld. De openingsrede werd gehouden door dr. J. D. de Linid van Wijn gaarden van Pijenoord. Op een tweetal plaatsen werd door 9 predikanten het woord gevoerd. Gesproken werd door ds. B. Ratelaar van Ouderkerk a/d IJ.; ds. G. H. Beekenkamp van Delft; ds. J. H. F. Routine van Oud-Reijerlandds. J. de Bruin van Zeist; ds. J. J. van Ingen van Harderwijk: ds. J. M. Ph. Schippers van Ede; ds. W. Zijisfra, van Groot-Amtmers. De slotrede werd gehouden door ds. M. van Grieken van Delft. Vele duizenden bezoekers woonden het feest bij. Dogmatische fragmenten, te Reeks. De Kerk, door ds. Knap. Kampen. J. H. Kok. Van deze „populaire voordrachten over het leerstuk der Kerk naar de Gerefor meerde beginselen" verscheen all. 6 en 7. De schrijver behandelt daarin het „hei lig, algemeen, Christelijk" en „het ver gaderen van de kerk" (de Roeping). Ongelukken. Te Amsterdam zijn de lijkjes opgehaald van twee knaapjes, oud 6 en 7 jaar, uit het water van het Noord-Hollandsch Kanaal. Reeds etenigé dagen wei-den de kinderen vermist. Gistermorgen sloeg door het fluiten eener stoomboot, nabij het Marktplein te Almelo, een paard gespannen voor een wagen, op hol Ln vulde vaart ging het 't Marktplein over. terwijl juist markt werd gleliouden Een driejarig kind en een 76-jarige gepen- sionneer-de kommies werden oven-eden-. Zwaar inwendig gekneuisd werden beiden per brancard naar het Ziekenhui* vei voerd Men vreest voor het behoud van hun leven. Te 's-Gravenhage is éeiï 8-jarig knaapje, dat achter op een vracht wagen geklommen was en daar bij het naderen van een auto afsprong, door dien auto overreden, liet, kind overleed spoedig aan de bekomen verwondingen Een elfjarig 'meisje te Rotterdam is al spe lende op de Veerhaven te water geraakt en verdronken. Een 20-jarige. boeren zoon te Leusden is ^ian nekkramp over leden. Te Utrecht sloegen de paarden vjari een militairen vrachtwagen op hol en renden door 'een juist aankomenden troep soldaten. Een eter soldaten werd omvergeworpen, kreeg den wagein over het lijlf en werd inwendig zwaar gekneusd. Omtrent de verwonding van een veld artillerist te Tilburg, echter niet tijdens de relletjes van militairen op Maandag avond aldaar, meldt de „N. Vliss. C-t.": Woensdagnamiddag om half rijf liep de veld-artillerist C. Kruis wijl van hét 1ste Regiment Veldartillerie, 21st© Landweer, 4de compagnie, afkomstig uit Weesp, in dronken en opgewonden toestand door de Heuvelstraat nu en dan voorbijgangers dreigend met een groot kaliber revolver. Zoodra de militaire autoriteiten vernamen van de dreigende houding welk!© K. aan nam, werd last gegeven hem te ariestee- ren. Op de markt gekomen aan een wacht, wilde de dienstdoende luitenant K. arres teeren, maar ook zijn superieur dreigde hij met de revolver en sloeg hem daarna in het gezicht. 'Toen werden twee sold-i ten onder commando van een sergeant op den woesteling afgestuurd. Zoodra K. dit zag, vuurde hij een paar maal op zijn vervolgers, evenwel zonder hen te raken. Inmiddels weigerden de soldaten te vuren en zag de sergeant zich verplicht deze taak over te nemen. Hij legde aan en on middellijk nadat K. voor de derde maal gevuurd had, schoot hij hem (K.) in den onderbuik, zoodat de kogel door het zit vlak het lichaam weer verliet. Al vallende vuurde K. voor de vierde maal, nog zon der iemand te treffen. In levensgevaarlij ken toestand is K. naar het gasthuis ver voerd. Zoo ongeveer eens in de tien jaar duikt in de bladen het ..grappige" be richtje o]> van „een niet-alledaagse 11 hu welijk"; namelijk van ceri joïigjeman en een jongedochter. terwijl de zuster van deze laatste de stiefmoeder is ven den jongeman. Jaren geleden zagen wij iets dergelijks gebeuren te Goes; en ook elders heeft het wel eens plaats. Er steekt niets vreemds in. Maar in den komkommertijd Iaat men de courant ook wel efem» opge- warmden ouden kost o]>dissolien. Adres onderstaand bericht uit Naarden aan liet N. v. d. D.: Woensdag is alhier een huwtelijk go- 6ioteu tusschen een jongjeman «n eena jongedochter, wier eigen zueter de tweeda vrouw is van den vader des bruigoms Men begrijpt, dat daaruit zonderlinge com binaties ontstaan. De vader van den brui §om is nu de zwager van zijn Wigen zoon,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2