Uit de Pers. de tegenwoordige stellingen. Men herkent ze onmiddellijk, want grauwe en roest - roode granaatwolken staan er op en rollen in den wind. Edisons verklaringen. De „Manchester Guardian" bespreekt het interview, dat de „Matin"-eorrespon- met Edison heeft gehad en zegt: Edison beweert, dat het nul mogelijk is, een munitie-depot in de lucht te laten springen door uit een afstand afgezonden electrische golven. Dit is natuurlijk zeejf goed! mogelijk, als in dat munitie-magazijn een speciale inrichting is gemaakt voor het opvangen van de golven, maar Edison bedoelt waarschijnlijk, dat het hem ook daarzonder mogelijk is. Als dit zoo is, dan as er minstens ééne regeering, aan welke hij zijne vinding liever niet het eerst moest aanbieden. Italië moet nog steeds minder aangename herinneringen hebben aan de eenige jaren geleden daar genomen proeven met F-stralen. Die uit vinder dier stralen beweerde, dat hij daar mede 1 op een afstand ontploffingen kon veroorzaken en wist dit in zijln voorloo- pige proeven zoo goed te doen, dat die regeering ernstig op zijn plan inging. Maar toen de beslissende proef, n.l. het op blazen van een oorlogsschip, zou genomen worden, verdween de uitvinder en nam zijin geheim mede. Als het echter toch mogelijk mocht blijken kruitmagazijnen door middel van ethergolven in de lucht te doen springen, dan lijkt het ook gemakkelijk om op de zelfde wijze menschen direct tie dooden, met het gevolg, dat oorlog onmogelijk zou worden om het feit alleen, dat de vecht- middelen te krachtig worden. Kort» Oorlogsberichten. De Labour Gazette maakt melding' van een nieuwe vredesbeweging in Ame rika, onlangs te Philadelphia, begonnen mét de stichting van een Amerikaanscbd afdeeling van Ihet Verbond van Vredes- dwang. Taft, 'de oud-president van de Vereenigde Staten, is gekozen tfot voor zitter, en een aantal aanzienlijke Ame rikanen tot ondervoorzitter. De hoogleem- ren 'Kirchwey, van Columbia, Lawrence Lowell, van Harvard, en Bassett, van ,Co' lumhua., steunen de zaak. Het doel yan het verbond is te bewerken, dat staten ulle geschillen, die niet door onderhan delingen beslecht kunnen worden, aan teen rechtbank zullen onderwierpen, en dat bij een vijandelijke daad van een 6taat al de andere met de wapenen en met ekonomische middelen daar tegen -dien optreden. Enkele voorstanders vin het verbond nog te militaristisch. Op het stationsemplacement te Ha "\V, even over de grens te Budel, zijn rt^JJuitschers opgegraven 60 kisten Gilet ei men zefd inhoudende 20,000 Hendrik, het schijint, is dit kruit daar Cornelia 'n het begin van den v. Dingeni de plek was geheel pnet Leendertsé- en Van Al met deze ontdekking, er nella, d. uit te maken of deze aan Jannetje -'ra»d te danken is, zijn ge- z. v. iac-'gg©voerd de stationchef, do nella Go-n nog een paar heeren. Jacob Ld tal i a a n s c he front. Do Overl'amen 17000 gevangenen, waan echtger officieren, hoofdzakelijk in den BO-ig. Aldus een bericht uit Home. tee. Je Handelsoorlog. Lloyds 19, dat het Engelsche stoomscJiip „Ben- ich" (2164 ton) gezonken is. De le icier en 16 matrozen zijn geland; de apitedn en de rest van de bemanning verlieten het kleine schip, dat hen had opgenomen. Het Engelscheli stoomschip „Clinto- nia" (2440 ton is gezonken54 leden der bemanning zijn gered; elf worden als verloren geroeid. Kapitein Harg en de bezetting van hief stoomschip „Trondhjemford" zijn Zondag namiddag yan Helsingborg te Christiania aangekomen. lie kapitein vertelde, datzijn schip den J27sten op 62 gr. 40 min. Noorder breedte en 13 gr. 12 min. Westerlengte (loof den Britschen hulpkruiser „Hilda- btaant" was aangehouden. Er werd een prijsbemanning van 8 koppen aan boord gezet en het schip moest naai' Kirkwall koers zetten. 'Den volgenden middag echter werd het op '61 gr. 30 min. Noorderbreedte en 3 gr. 40 min. Westerlengte door een Duik schan onderzeeër aangehouden. De com mandant van de U-boot eischte van de bemanning, dat zij het schip zou verla ten. Zoodra de bemanning in de booten was, vuurde de 'onderzeeër een torpedo taf. welke de „Trondhjemford" midden- scheeps trof. Het schip zonk in een uur. De onderzeeër sleepte de booten tot zij de bark „Glauce" ontmoetten, die de be manning opnam. Later werden zij door 'het stoomschip Orlando" overgenomen. De Engelsche prijsbemanning werd door een Engelsehen trawler opgkpikt. iDe Engelsche admiraliteit deelt roede, dat een Duitsche torpedojager den 26sten Juli door een onderzeeër tot zin ken is gebracht. De correspondent te Luxemburg van ,jDe Trjd" meldt d.d. 30 Juli, dat in verloop van 10 dagen 140,000 man dour Luxemburg naar Frankrijk en België zijn getransporteerd. Het waren geen frissehé reservetroepen, doch hoofdzakelijk man schappen. die, naar hun uiterlijk te oor- deelen. de ontberingen en ellende in den oorlog in Rusland hadden beleefd. Een lichtgewond Diritsch soldaat, die weder naai het front ging, vertelde, dat hij reeds driemalen zulk een tocht van 't oosten naar 't westen had meegemaakt. Tie corr. vond, dat de uitrusting der soldaten en erbarmelijk uitzag. Het Parijschc persagentschap Four- nier meldt, dat de paus tegen eind Sep tember, of uiterlijk in de eerste dagen van October, een groot consistorie zal bijeenroepen waaraan hij tot deelneming alle Italiaansche leden zal uitnoodigen. De bedoeling is een uitgebreide vort es- beweging op touw te zetten. Sedert 26 Juli zijn te Weenen grooto voorraden steenkool uit het kolenbekkeu van Dombrowa, in Russisch Polen, aange komen. Het bedrijf in de kolenmijnen is daar in vollen gang, en deze kunnen dagelijks 1200 wagons kolen leveren. De Fransche vlieger Gilbert, dito te Andermatt is geïnterneerd, heeft ge tracht naar1 Frankrijk te ontvluchten. Hij had zich als vrouw yermomd en was vlak hij de grens, toen een schildwacht, wien bet mannelijk postuur van de rei zigster opviel, hem aanhield. Een stem uit Duitse hl and. Prof. Hans Delbriiek, de beroemde hoog leeraar in de nieuwste geschiedenis aan de Hoogeschool te Berlijn, heeft een mani fest gericht tot de Duitsche intellectueelen. Hierin verklaart hij zich openlijk tegen annexatie van België. Hij noemt het een „dwaas denkbeeld" om den vrede te willen verzekeren door de tegenstanders te ver nietigen, want dit is thans practisch be schouwd, onmogelijk. Do annexatie van België zou voor Duitschland noodlottig zijn, want hot zou dan de geheele sympa thie der neutralen, vooral van Zwitserland en Nederland, verbeuren. Om een blijvenden vrede te verzekeren, zou men niet volgens het denkbeeld van Dernburg te werk moeten gaan, die een politiek van de open deur en van de vrijheid ter zee verlangde, doch vooral krachtig medewerken aan een evolutie van het volkenrecht. Vooral op dit gebied moet Duitschland werkzaam zijn, want het heeft in dit opzicht veel veronacht zaamd en zware fouten begaan, zegt deze Duitsche professor. Bonenland. Kolennood. Door 8 schepen werden in de afgelüo- pen week '7,366 tons steenkolen uit Enge land langs Uniuiden aangevoeld, ter voor ziening in den kolennood. Majesteitschennis? Na afloop der godsdienstoefening in de groote kerk te 's Graveqhage, alwaar H. M. de Koningin aanwezig was, wilde een man, toen' H. 31. in hel rijtuig wilde stap pen, een 'enveloppe aan haar overhan digen. Hij \jverd daarin door een brigadier en een agent yan politie verhinderd eij gearresteerd. Maximum prijz,en De Minister van Landbouw heeft een nieuwe l'ijst van artikelen opgesteld met de daarvoor aangenomen maximum-prij zen. De prijzen hebben uitsluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe- sorteeringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel' booge-re prijzen worden be taald, blijven buiten aanmerking. GroothandelprijzenRegeeringstarwe- meel1 (bij verkoop op meelkaart) f 13.50 tarwebloem (gebuild inlandsch) f20.75, tarwemeel (ongebuild) f 17.50, alles per 100 K.G.; boter (bij verpakking in wit fust van 50 K.G. f 1.40id. id. van 25 K.G. f 1.41id. Delftsch of Leidscih fust van 20 K.Gfl.45 en zelfde fust van 10 K.G. f 1.46; alles per kilogram; volvette jonge Goudsche en Edammerkaas met Rijfcsmerk (1) f42; volvette jonge Goud sche kaas (1) f40; jonge Edammer kaas (40-f-) '(1) f 39; jonge Goudsche kaas (40-)-) (1) f38; kaas in Edammer 'en Goudsch model' (30-f-) (1) f33; idem (20-j-) (1) f 28; magere Edammer en Goudsche kaas f 18, Friesche nagjelkaas (1) f21, alles per 50 K.G.suiker (witte geraffineerde) per 100 K.G. f 48.50i'zoep (zachte, groene of geile) per 120 K.G. f30.25. Kl'einhandelprijzen: Itegeei ingsbrood (bij verkoop op mieelfcaart) f0.12; tarwebrood (gebuild) f 0.24tarwebrood (gebuild) (gebakken onder rabbinaal toezicht) f 0.25; tarwebrood (ongebuild bruinbrood) f O.2O1/2; roggebrood, regeeringstarwe- meel (bij verkoop op meelkaart,) f0.16; tarwebloem (gebuild inlandsch) f 0.26tarwemeel' ^ongebuild) f0.22; boter f 1.60; alles per K.G.; volvette jongo Goudsche en Edammer kaas met Rijks- merk (1) f O.571/2; volvette jonge Goud sche kaas (1) f0.55; volvette jonge Edam mer kaas (40-p) (1) f0.55; jonge Goud sche kaas (40-p) (1) 1' 0.50kaas in Edam mer- en Goudsch model (30—j—) (1) f 0.421/2; kaas in Edammer- en Goudsch model (20-)-) (1) f 0.37V2magere Edammer- en Goudsche kaas fO.271/2; Friesche nagel- kaas (1) f 0.30alles per K.G.; koffie (Santos) f 1.115 per K.G.; cichorei (in pakjes) f0.06 per 0.1 K.G.; suiker (witte geraffineerde) f0.55 per K.G.zout £0.09 per K.G.; zeep (zachte, witte of geile) f0.32 per K.G.; soda f0.07 per K.G.; petroleum f 0.11 per liter. Omtrent rijst, havermout, boon en. erw ten, aardappelen, uien, kool, verschillen de ingemaakte groenten, margarine en raapolie is een prijsregeling nog in over weging en zal nader worden kenbaar ge maakt. De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand Augustus behoudens vroe gere vervanging. Brieven voor militairen. Voortaan kunnen ook ongefrankeerde, gesloten stukken van of voor militairen, ook al „bestaat het Vermoeden dat zij geen eigenlijke brieven bevatten, portvrij wor den doorgezonden, mits zij overigens vol doen aan xle voorwaarden tot vervoer onder het genot van de aan militairen verleende vrijstelling van port. „M éér bouwland". In de (Groningsclte) Volkscourant lazen we; Als er dooi' Gods goedheid een einda gekomen is aan eten oorlog, en de vlam men van den wereldbrand gebluscht zul len zijn, dan zal ons volk er o. a. ook uit geloerd hebben, dat wij meer b o 11 w- land moeten hebben. Van de 100 hectare is in Nederland slechts 27 ^hectare bouwland, dus ruim een vierdedeel, terwijl 36 hectare weiland zijln. In ons eigen land wordt dan ook lang geen koren genoeg verbouwd. Het ontbrekende moesten we van Rusland, da Vereenigde Staten of Rumenië hebben. Nu legL men het er in den modernen oorlog op toe, om oen geheel volk uit te hongeren. Door honger tracht men het tot overgave te dwingen, zooals men vroeger met belegerde steden deecl. Thans (we zien dit aan Engeland en Duitschland) snijdt men -den heelen toevoer af. Gelukkig een volk als het Duitsche, dat zulke maatregelen kan doorstaan. Letter lijk geen hoekje grond (zoo melden de bladlen) of het. is bebouwd. Honger is een scherp zwaard, en-daar hebben de Duit- schers op gerekend. Daarom dringt men er tegenwoordig op aan, dat er ook in ons land meer grond voor den landbouw zal worden gebruikt, opdat we ons zoo noodig zelf zouden kunnen redden. Van die 36 procent wei land kan wel iets af, maar bovendien hebben we nog 15 procent woest liggen, wat met kunstmest kon worden ontgonnen. En als dan de Zuiderzee gedeeltelijk nog eens werd droog gemaakt, dan stonden we, met het oog op oorlogsgevaar, er heel wat beter voor. Uft de Pr«jvmc!0 Middelburg. De heer dr. H. E. H. van Loon, redacteur van de „Middelb. Crt." is benoemd tot redacteur van het „Va derland" in Den Haag. (M. C.) Door den heer Jhr. Mr. W. H. Snouck Hurgronje alhier is met ingang van 1 October eervol ontslag aangevraagd als griffier der arrondissements-rechtbank al daar. Goes. Bevolking. In de tweede helft van Juli ^ijn, blijkens de „M. Crt.", in Üez© gemeente ingekomen: J. Driesprong, zonder beroep uit 's Gra- venpolder, .Oude Vischmarkt 66; Joha. P. Pannekoek, offic. Leger des Heils uit Schiedam, Wcst.wal 220. Vertrokken J. H. Z. Molewijk, controleur naar Vlij men; A. Roije, koopman, Helder-; K'. Ver hangen, yeldarbeidar, Kattendijkle; E. A. Dercksen, Wed. JSleutel, 's Graven hage Chr. Kant, gemeente-arbeider, Punnerend; IA. Dof, winkelbediende. Middelburg. In de gisteravond gehouden vergade ring van de Anti-rev. Kiesver. „Voor Ne derland en Oranje" alhier is met alge- meene stemmen candidaat gesteld voor de a. s. gemeenteraadsverkiezing (vac. Tomperman) de heer K. Brants. De R.-K. Kiesvereeniging besloot de candidatuur- Brants over te nemen. De C. H. Kiesver. had reeds vroeger besloten tot candidaat- stelling van dhr. Brants. B-r an dHedennacht omstreeks één ■uur klonk er brandalarm. Weldra bleken in lichte laaie to staan de houten schuur en werkplaats van den heer JV. Boel, klampen- en krui wagen maker, benevens de onder hetzelfde dak zijnde houtschuur van de weduwe Potter, gelegen aan heit Jacob Valckeplein nabij de pteenenbrug- Beide bergplaatsen be vatten uiteraard veel bout, zoodat de vlammen aanstonds ruimschoots voedsel Vonden en aan blussching van het vuur niet te denken viel. Een tweetal van kens van den heer A'. Potter, wielke in een aangrenzend steenen gebouwtje waren ondergebracht, (werden door huurlieden, O.a. den heer De. Jager, in veiligheid gebracht. De beide slangenwagens wanen zeer spoedig ter plaatse, zoodat weldra met twee standpijpen -op de waterleiding, al- ze o- uit, vier slangen water kon wor den gegeven. Een kwartier later kwam ook de motorspuit helpen en werd on der leiding van den dommandant deir brandweer, den heer L. de Beste, het blusscliingswerk niet kracht voortgezet, hetwelk in zoover met succes bekroond is gew-orden, dat het aangrenzende woon huis van den heer Bloei gespaard bleef. De motorspuit liet de spuitgasten ech ter spoedig in den steek. Vermoedelijk door den opgepompten modder weigerde de n iét or ion kon later niet dan met gioote tusschenpoozen eenig water wor den gegeven. Gelukkig bleek er geen ge vaar voor de omliggende gebouwen to bestaan. Op het terrein van den brand waren o.a. jaanwezig de heeren D. D. v. d. Bout en 1. J>. Fransen van de Putte, wethouders .van Goes (de burgemeester is uitstedig)de commissaris van politie, de gemeente-bouwmeester, de directeur der gasfabriek, en een kapitein. De waterleiding bewees goede diensten. Had men niet het ongeluk gehad een der standpijpen bij den schroef af te bre ken, dan ware er geenerlei stagnatie ge weest. De beide schuren zijn tot den grond toe afgebrand. Het eigendom van den heel Boel was verzekerd bij' de Zee.uwsche Onderlinge Brand waarborgmaatschappij. De schuur van de wed. Potter was ver zekerd bij de Zierikzeesche Brandw.aar- borgmaatschappij, evenals de inventaris, toebehoonende aan bakker A. Potter en bestaande ,uit een voorraad hout en Ben paar kisfen sucaden, welke natuurlijk on bruikbaar geworden zijn. Verder is nog verbrand de wagen met glas- en aarde werk van den lieer Langeveldt ruit de L. Kerkstraat, welke in een der schjuren was ondergebracht. Een en ander was verzekerd bij de T iel se he Brandwaarborg- Maatschappij. De omliggende tuinen beliepen begrijpe lijkerwijs ook nog al schade. Ondanks het vroege uur was er veel publiek op de been. Het verminderde ech ter reeds spoedig, gevolg misschien ook van het dikke rookgordijn, dat de toe gangen tot den Singel schier- geheel af sloot. Tegen 4 unen in den morgen was de brand zoo goed als .uitgewoed, doch eerst bij zevenen vertrokken de laatste spuit gasten en brandwachten van >de plaats des onheils. Omtrent de oorzaak van den brand Verkeert men in ihet onzekere. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in de maand Juli: Telegrammen verz. 1380, ontv. 2057, overgen. 3039, totaal 6176. Gesprekkenverz. 2402, ontv. 2291, overgen. 5839. Lokaal 3115. Totaal 13647. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid-Beveland behandeld Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland Borssele Colijn.-plaat Driewegen Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 21 11 36 36 81 57 23 34 24 49 59 67 's Heer Arendskerke 80 102 's Heereulioek 70 71 'sHeer Hendriksk 14 10 Heinkenszaad 49 58 Hoedekenskerke 34 33 Kamperland 44 47 Ivapelle 133 166 Kats 11 23 Kloetinge 36 72 Kortgene 93 64 Kruiningen 179 197 Kwadendamme 10 20 Nieuwdorp 22 44 Nisse 21 37 Oudelande 42 43 Ovezande 36 54 Rilland 302 270 Schore 61 60 Waarde 155 152 Wissenkerke 31 32 Wolfaartsdijk 52 88 Gesprekken. Kantoren. Verz. Ontv. Loc. Baarland 32 42 Borssele 97 45 17 Colijnsplaat 124 88 4 Driewegen 36 11 Ellewoutsdijk 57 52 's-Gravenpolder 106 114 's-Heer Arendskerke 136 93 's-Heerenhoek 112 36 Heinkenszand 42 18 Hoedekenskerke 54 68 Kats 34 23 Kamperland 75 39 Kapelle 286 138 Kortgene 161 130 24 Kruiningen 227 168 9 Kwadendamme 25 27 Nieuwdorp 84 70 8 Nisse 64 58 Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk 37 2 59 59 324 212 18 133 77 151 107 83 25 66 3 1 32 72 138 57 73 129 182 141 24 107 67 106 299 34 108 157 376 30 66 58 85 90 572 121 307 63 140 Tot. 74 159 216 47 109 220 229 148 60 122 114 83 424 315 404 62 162 122 39 118 554 210 258 108 70 lerseke. Het verleden week geopende Militair Tehuis in 't lokaal „Eben-Haezer," alhier mag zich in goed bezoek Verheu gen. Alle militairen krijgen een goeden indruk, wat lokaliteit zoowel 'als bedie ning en gezelligheid .aangaat:. Jpe béide keeren dat jyve het (bezochten was ei' veel bezoek. „'De Standaard", „De Zeeuw" letn ,/De iNedierlander" liggen ter lezing, plus -nog eenige andere bladen. De op richters .hebben geen vergeefsch werk ge daan en bun mag een compliment niet onthouden worden. Hansweerd. 'Op de Westerschelde is drijvende gevonden en te Hansweerd aan gebracht het lijk van een manspersoon waaraan hoofd en handen ontbraken. r(Msb.) Een drukke maand. Is voor talloos velen de maand Augustus de tijd, waarop zij hun arbeid een poosje neerleggen, om een welverdiende vacantia te genieten, voor den tuinder is bet eene drukke maand. Druk heeft hijl het met het oogsten en verzenden dier groenten, druk heeft hijl het met liet bewerken van den grond. De leeg gekomen gronden moeten zooveel mogelijk benut worden voor de teelt van een winter- of voorjaars gewas. De grond wordt behoorlijk bewerkt, plantenresten worden verwijderd of onder gespit, de noodige mest wordt toegediend en daarna wordt op hoop van zegen ge plant en gezaaid. De maand Augustus is de tijd voor het zaaien van koolweeuwen, wintenspi nazie, veldsla, winterpostelein. boerenkool, herfstrapen, enz Bij eien vol doende 'bemesting', voornamelijk met Chili- salpeter, leveren deze tuingewassen een overvloed van malse he groenten, die in den winter of in het voorjaar, wanneer veel ingemaakte groente op tafel komt, zeer welkom is. Het is jammer, dat enkele dezer groenteno. a. de winterspinaziia en de overblijvende dito, niet op ruimer schaal geteeld worden. Zij vormen niet alleen een smakelijk voedsel, maar komen bovendien onze gezondheid zeer ten goede, waarom wij een toenemend gebruik zieer wenschelijk zouden achten. Van de winter- spinazie in het begin van Augustus ge zaaid, kan men in November en December volop snijden. Voor het gebruik in den winter en het vroege voorjaar, zaaie mien in de laatste week van Augustus. Wanneer men de wintenspi nazie per Are bemest met 4 a 5 K.G. Chilisalpeter, kan men een weelderig gewas l|ckamon, dat uit munt door malsahheid. Volgens deskun digen is voor winterspinazie de Reuzen blad van Viroflay een der boste soorten. De veldsla, welke men in Augustus uit zaait, is reeds in den naherfst voor het gebruik geschikt. Voor het gebruik in) den winter en het voorjaar zaait men in September. Den groei van dezio groente kan men zeer bevorderen, wannieer men h-et per Are bemest rnfet 3 a 4 K.G. Chili salpeter. Ook wordt in Augustus soms nog prei geplant, welke rnefn dan, zoo spoedig zij aan den groei is, eetn lichte Chili-oplossing geeft en dit zoo vaak her haalt, als mert het noodig acht. Wie liever niet met eene oplossing werkt, strooit 4 a 6 K.G. Chilisalpeter per Are uit. en wel de helft, als de prei even aan den groei is en het overschot ongeveer ongeveer drie weken later. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Benthuizen, J. Dijkshoorn te Ter A-a. [Bedankt voor Rijssen, door B. v. d Wal te Hoevelaken. Ten huize Van ds. J. P. van Melle, die heden zijn 25-jarig ambtsjubileum viert, maakte gisteravond op den 's Gra - venweg te Rotterdam, een commissie uit den kerkeraad der Ned. Hem-, gemeenW van Kralingen, haar opwachting. Met woorden, getuigende van de waardeerinig die de jubilaris in zijn gemeente geniet, werd hem namens de leden van de ge meente een geschenk in couvert aange boden. (N. R. C.) Geref. Kerken. Tweetal te Driesum, F. W. Geei-ds te Oldekerk en J. Tazelaar te Lutjogast. Beroepen te Rilland-Batb, J. H. A. Bosch, cand. te Almkerk. Aangenomen naar Beekbergen, door J. L. Jaspers te Moordrecht. Bedankt voor Broek op Langendrjk, door H. Meulink te Hendrik Ido Ambacht. Zondagmorgen werd ds. H. Brou wer, candidaat en beroepen predikant bij de Geref. Kerk te .Kchoondijke in zijn ambt bevestigd door ds. Douma van Wa tergraafsmeer naar aanleiding- van Efezw 6: 15. Na de handenoplegging zi»ng de gemeente den nieuwen leeraac "Ps. 1343 toe. Des namiddags deed ds. Brouwer zijn intrede naar muileiding van J0J1. 1:29. Na het uitspreken dezer rode werd de nieuwe leeraar toegesproken door ouderling J. Risseeuw namens kerkeraad en gemeente 'en door ds. H. Z. de Mildt van Oostburg namens de classis en do zusterkerken, waarna weder Ps. 134:3 den nieuwen leeraar werd toegezongen. (Vliss C'r.t.) Ons land zal binnenkort de ©enige vrouwelijke predikant, die het had. ver liezen, zegt de „N. R. C."; Mej. dr. A. Zernike, sedert 1911 predikant bij de Doopsgezinde Gem. te Bovenknpp-, heeft tegen 1 Nov. ontslag aangevraagd. Ze gaat trouwen met een kunstschilder. Onderwijs. Geslaagd te 's Hage voor acte En- gelsch L- O- de heeren J. L. van Wiel te Terneuzen, A. Blok te 's Gravenhage en ,1. F. v. Vliet te Amsterdam en voon "t voorloopig diploma machinist de hee ren J. Bos, G. J. de Bruijn en C. G. Iloogcnboom. Op leven en dood. Geschiedenis van den grooten oorlog, door M v. d. 'Staal. Rotterdam, Drukkerij libertas. Afl. 33 van deze uitgaaf is verschenen. Levendig verhaalt de schrijver van dp groote worsteling op het Oostelijk front, het beleg en ontzei van Przemisl, de afwis selende gevechten in Oost- en Wésl- Galicië, enz. Gelijk men weet zal dit 'werk in 75 afleveringen ad slechts 10 cent. per afl compleet zijn. Er Worden gratis bijgevoegd twee reproducties naar schilderijen van Hoynck van Papendrecht, de eene een episode van het Oost-, do andere een tafereel van het Westfront vereeuwigend. Zoo ontvingen wij bereids een reproductie van „oen Russische aanval op een Oostenrijfcsche battemj" in d-e Kar- pathen (Febr. 1915). Het tafereel is met groote juistheid (genomen; hot geheel- nmakt ©en imposanton indruk en de details komen uitnemend tot hun recht. Het berg pad, de dennon telgen de hellingen, het gevechtsterrein, het is alles mfat groote natuur-getrouwheid geteekend. En die re productie, werk van de drukkerij Libertas zelve, is een uitstekend© proeve van het geen op het gebied van drukwerk en re productie-werk tabellas kan leveren. Als wandversiering in kantoor of huiskamer maakt deze sprekende schilderij oen goeden indruk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2