Binnenland. Uit de Provincie. Uit de Pers. bppe. Het plaatsje tiéraid aan zee, kreeg eergisteren 29 Juli bezoek van een Duitsch vliegtuig. De bestuurder van het vliegtuig •wierp vier bommen, die een voor militaire doeleinden ingerichte loods vernielden. Drie .soldaten werden daarbij zwaar ver wond. Fransche vliegtuigen gingen dade lijk tot de vervolging over, doch het Duit- sche vliegtuig wist te ontkomen. Gisteren morgen, 39 Juli, verschenen opnieuw 'boven genoemd plaatsje twee Duitsche vliegeniers, die zes hommen Wierpen. Eert huis werd daardoor zeer beschadigd. Gis terennacht vóór 12 uur vloog" een Duitsch vliegtuig over Calais en wierp verschei dene bommen op de stad, die groote mate- rieele schade aangelicht hebben. De vlier genier werd door een hevig artillerievuur gedwongen te wijken. Hij kon zonder letsel ontkomen. Regeeringsvarkens. Naar het „N. v. d. D.'i meldjh zal. to beginnen met 9 Augustus, de regeering wekelijks weer beschikbaar stellen voor de slagers de z.g. regeeringsvarkens, om te beginnen (zes duizend pond perl week. De prijzen zijn in Duitschland weer stijgend, zoodat de export daarheen op nieuw begint. Fr kunnen nu voor het Nederlandsche publiek weer evenveel var kens tegen verlaagden prijs worden be schikbaar gesteld, als er naar Duitschland gaan. Het duurdere varkensvleesch. In „De Tijd" levert een inzender een pleidooi voor vrij luitvoer van spek, abso luut uitververbod Van rood varkensvleesch en varkensvet. Hoe eenvoudig ook, zegt hij, deze regeling zou bereiken: le. Dat de slagers aan de boeren flinke (prijzen konden (blijven betalen door de zeer groote sommen, die hét spek zoudei op brengen. 2e. Dat alle slagers profiteerden van bedoelde hooge ispekprijzen en dus niet enkel een aantal exporteurs met de aparte winsten gingen strijken. 3o. Dat de consumenten goedkoop var kensvleesch en -vet konden eten door een soort overproductie daarvan, die als het ware ontstond in het land.' 4e. Dat de boeren een aansporing kre gen, pm de varkens op zwaarder gewicht te mesten door het dure spek. 5e. Dat constantheid werd verkregen in het bedrijf van varkensfokken en varkens- mesten. En dit is van zeer groote beteeke- nis. Zelfs in normale tijden zijn beide ■bedrijven aan min of meer groote schom melingen onderhevig. En hoe is het sinds de uitbreking van den oorlog? Eerst de Ibiggen niets waard; weinig of geen aanfok. Dan stijging: wordt meer aangetrokken, maai- nog gebrek door het weinig fokken van eerst. Dan weer iets daling. Weer misère. Toen plots stijging der varkens- prijzen, gebrek aan biggen, dolle prijzen hiervoor. En nu weer....? 'Ten slotte zijn en blijven niet alleen bedoelde bedrij ven, maar ook en vooral de consumenten de dupe. Afs bedoelde regeling wordt ingevoerd |en gezorgd voor voer, vooral voorj heit voorkomen van opdrijven van prijzen en (terughouden van voorraden voedermidde- 5 en, dan zal de zekerheid en de constant heid van de varkensfokkerij en -mesterij niet weinig toenemen. Ik weet wel, bedoelde regeling is( 'erg iboersch, heelemaal niet Haagsch. Er is geen directeur noodig, geen chef van, de afdeeling distributie, geen chef van de afdeeling expeditie, geen chef van dp af deeling export, niet de diverse adviseurs, niet het leger van le en 2e klerken, enz. enz. Maar juist de eenvoud van bovenge noemde regeling doet haar in mijns' oog in waarde stijgen. De uitvoer van oude hanen en oude hennen, zoowel levend als geslacht, is vanaf 9 Aug. 1915 toegestaan. Landstormwet. De wet tot nadere uitbreiding van den landstorm, enz., is Zaterdag door H. M. de Koningin bekrachtigd. J>e zitting van de keuringsraden in de verschillende provinciën voor de land- stormplichtigen van de .jaarklasse 1915 is zoodanig geregeld, dat de keuringen ongeveer half Augustus zijn algeloopen. Het ligt in het voornemen om die land- stormplichtigen, voor zoover ze niet Wor den afgekeurd, in de tweede helft van AugUstus onder de wapenen te doen komen. Spoedig daarna is de keuring voor de jaarklassen; 1914 en 1913 te wachben. Vermoedelijk zal de opkomst van de jaarklasse 1914 plaats hebben in het be gin van October en die van de jaarklasse 1913 rujm een maand later. Die opkomst-plannen gelden echter slechts voor het géval, dat niet reeds te voren tot demobilisatie wordt overgegaan. (Hand.) Staat van beleg. Bij Kon. besluit is met ingang van 31 Juli in staat van beleg verklaard in de provincie Gelderland de gemeente Wehl. Landstorm. De zittingen van de Keuringsraden in deze Provincie, waar de landstormplicJi- tigen van de jaarklasse 1915, die dit verkiezen, een geneeskundig onderzoek moeten ondergaan, zullen worden gebon den als volgt: te Sluis op Woensdag 4 Aug. 1915 te 9 uren des voormiddags in de School, voor de gemeenten Aardenburg, Cadzand, Eede, St.-Kiuis, Nieuwvliet, Oostburg, Re- tranchement, Sluis en Zuidzande; te IJ zen dijke op Woensdag 4 Aug. 1915 te 2.30 uren des namiddags in de School, voor de gemeenten Biervliet, Bres- kens, Groede, Hoofdplaat, IJzendijke, Schoondijke en Waterlandkerkje; te Middelburg op Donderdag 5 Aug. 1915 te 9 uren des voormiddags in het Gymnastieklokaal aan de Niéuwe Haven, ,voor de gemeenten ArnemUiden, Koudekerke, Middelburg en N.- en St.- Joosland; te Neuzen op Vrijdag 6 Aug. .1915 te 9 uren des voormiddags in het Stad huis, voor de gemeenten Hoek, Neuzen en Zaamslag; te Axel op Vrijdag 6 Aug. 1915 te 2.30 uren des namiddags in de School, voor de gemeenten Axel, Koewacht, Over- sl.ag, (Philippine, Sas van Gent, West- dorpe en Zuiddorpe; te Hulst op Zaterdag 7 Aug. 1915 te 9 uren des voormiddags in het Stad huis, voor de gemeenten Boschkapelle, Clinge, Graauw-en-Langendam, Hengst dijk, Hontenisse, Hulst, St.-Janssteen, Os- senisse en Stoppeldijk; te s(V 1 i ssi nge n op Maandag "9 Aug. 1915 te 9.30 uren des voormiddags in het Stadhuis, voor de gemeente Vlissin- gen (de ingeschrevenen onder de hos. 1 tot en met 30) en te 1.30 uren na middag Vlissingen (de overige ingeschre venen), Ritthem en Oost-en-West-Souburg te Serooskerke (W.) op Dinsdag 10 Aug- 1915 ,te 10 uren des voormid dags in de School, voor de overige ge meenten van Walcheren; te Zïerikzee op Woensdag 4 Aug. 1915 te uren des voormiddags in het S.tadhuis, voor de gemeenten op Schou wen en Ru'iveland; te Kort gene op Donderdag 5 Aug. 1915 te 11 uren des voormiddags in de School, yoor de gemeenten op Noord- Beveland; te Goes op Vrijdag 6 Aug. 1915 te 9 uren des voormiddags in het Stadhuis, voor de .genieenten Goes, 's Gravenpolder, 'sHeer Abtskerke, Kattendijke, Kloetinge en Wolphaartsdijk teHeinkenszand op Vrijdag (5Aug. 1915 te 2.30 uren des namiddags in de School, voor de gemeenten Baarland, Borsselen, Driewegen, Elknvoutsdijk. *sH. Arendskexke, 's Heerenhoek, Heinkens- zand, Nis se, Oudelande en Ovezande te K a p e 11e op Zaterdag 7 Aug. 1915 te 9 uren des voormiddags in de School, voor de gemeenten Hoedekenskerke, Ka- pelle en Wemeldinge; 'te Kruiningen op Zaterdag 7 Aug. 1915 te 2.30 uren des namiddags in de School, voor de gemeenten Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Schore, Waarde en Ierseke te S t.-M a a r t e n s d ij k op Maandag 9 Aug. 1915 te 11 uren des voormid dags in de Bewaarschool, voor de ge meenten op Tholen en ,St.-Philipsland. Middelburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden door de agenten van politie Haak en Hendrikse vier personen betrapt op diefstal' van paling uit een; vischkaan in de Vest, tegenover de Oude Visscherij alhier. Het viertal, zich ontr dekt ziende, zette het op een loopen. Op bevel der agenten bleef een hunner staan, de andere lieten de paling, zéker kier a vijf kilo, vallen en deze dieren; kropen nu over de straatsteenen rond. De agenten stonden voor twee plichten, het aanhouden der daders en het in be slag nemen der paling. Door hun flink, optreden gelukte het hen zoowel de vier daders als de palingen op het bureau te krijgen. De daders bleken te zijn de bur gers A. J. v. A. en J. L. en de milicien- soldaten H. de V. en H. P. De vier man nen légden allen een volledige bekente nis af. De beide burgers werden Zondag middag na opgemaakt proces-verbaal we der op vrije (voeten gesteld, terwijl de soldaten door een patrouille naar de ka zerne werden overgebracht. Tegen J. D. en W. J. B. is proces- vérbaai opgemaakt wegens diefstal [van. zink van een huisje aan de Schietbaan. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een drietal jongens die een eend en eenige jongen eendjes gesto len hadden. Den eend verkochten zij, doch de jonge eendjes brachten zij bij den eigenaar terug. De politie verbaliseerde Zondag drie personen, die achter de Meelfabriek aan het zwemmen waren. Wij waarschuwen de liefhebbers van het water, dat het daan voor hen verboden terrein is. Toen Zaterdagmiddag een inwoner van Arnemuiden, die juist een aantal' koolplanten had gekocht, bij een bezoek aan een bakkerswinkel' in de Langeviele die planten even had neergelegd op den stoep, waren deze even later verdwenen. Een ge waarschuw den agent van politie, die direct een onderzoek instelde, mocht het gelukken den dader kort daarop aan te houden in een café. Hij had de kool- planten nog bij' 'zich. Op het bureau werd tegen den aangehoudene, H. N. geheeteu en alhier woonachtig, proces-verbaal op gemaakt. Bij de politie is door J. K. aangifte gedaan, dat hiji |in den nacht van Zaterdag op Zondag door een militair zoodanig op het hoofd is' geslagen, dat hij bewusteloos blééf liggen. Door een paar Vrienden Werd hij tehuis gebracht, maar later ont dekte hij dat hij een zakdoek met .f 2 kwijt was. De politie stelt een onder zoek in. l Bij de firma D. alhier in de Lange- delft ontstond Zaterdagavond een gasont ploffing. doordat in een gaskroon niet genoeg water was. Er ontstond een lregin van brand, waarbij o.a. de gordijnen ver brandden. Toen de politie met een mini- tnïax ter plaatse kwam. was het vuur reeds gebhischt. Heden herdenkt de heer R. Frank, sergeant hoofdopziener bij den geneeskun digen dienst, den dag waarop hij voor 36 jaar in militairen dienst trad. Hedenmor gen werd hem''op de achterplaats van het Hospitaal hij monde ,van den kapitein dok ter, den heer Schroder, do Goudan Medaille voor getrouwen dienst uitgereikt, waarbij de kapitein Frank schetste 'als een voor beeld van getrouwe plichtsbetrachting. Een groote verrassing werd den jubilaris bereidt door liet Roode Kruis. De heer ttr. tl. Bijüsnia, geneeskundig leider der Transportcolonne sprak den heer Frank toe, bracht hem dank voor den steun die de afdeeling van het Roode Kruis vooral in het laatste jaar van hem heeft onder vonden, welke hulp ook verleden jaar de aandacht is gevestigd van den voorzit ter van het Nederlandsche Roode Kruis, Z. K. H. Prins Hendrik. Dit deed liet be stuur besluiten aan Frank het Kruis van verdiensten toe te kennen en het is spr. een eer dit kruis aan Frank te kunnen aan bieden. Hij hoopt dat het nog lang zijn borst moge sieren en dat de jubilaris voort moge gaan zijne zieke kameraden het lijden te verzachten Hierna werd den jubilaris gelukge- Wenscht door de aanwezigen officieren en onderofficieren, onder de eerste merkten' Wij o.a. op den territorialen bevelhebber in Zeeland, den Provincialen adjudant, «leu garnizoenscommandant, terwijl' verder aan wezig waren dames clie zich de laatste maanden vrijwillig met de ziekenverple ging hebben belast, een deputatie uit de leden der Transportcolonne, en bekenden en familieleden van Frank. Ook was aan wezig de hier in garnizoen liggende af deeling van het militair Roode Kruis, die na afloop der plechtigheid voor den ser geant defileerde. Boven de woning van Frank was een passende bloemenversiering aangebracht. - Naar aanleiding' van het bericht om trent de bekeuring van A. S., meldt deze ons, dat hij. in eigen visohwater vischte, doch dat hij' zijn acte had vergeten. Zooals uit de marktberichten der laatste weken bleek, was de prijs van de boter alhier, 80 cent, ook de handela ren moesten dit betalén en was er voor hen niets te-Verdienen, daar de maximum prijs 80 cent is. Eene deputatie uit het bestuur van delvereeniging van Boterhan- deïaren heeft een onderhoud gehad met den burgemeester, die zeide dat het de bedoeling van den 'minister is, dat parti culieren den maximum prijs beta len, hoogstens mag voor tehuis bézorgen een of twee cent bere kend worden en evenzoo voor eventueelej verpakking. 'In verband hiermede heeft bedoelde vereeniging besloten dat door hare leden aan de boerinnen hoogstens 77V2 cent, zal worden betaald, opdat zij toch iets kunnen verdienen. In de omgeving_van het Koorkerkhof Wappert heden aioniRle vlag ter eers van den Gouden bruiloft van den heer M. P. van der Weel en echtgenoote, concierge van het Catechisatie-gebouw der Ned. Herv. Kerk. Een buurtcommissic was ge vormd, die het gouden bruidspaar een, bloemen hulde bracht, terwijl hedenmid- jilag de voorzitter en de secretaris dei- Kerkvoogdij de jubilarissen kwamen com plimenteeren en hun leen geschenk in| enveloppe aanboden. Ook van tal van an dere zijden ontvingen de heer e.i mejuf frouw van der Weel blijken van belang stelling op dezen feestdag. De 'jaardag van H. M. de Koningin- Moeder is "hier heden bijna, geheel' onop gemerkt voorbij gegaan, alleen van de militaire gebouwen wappert de Vaderland- scbe driekleur. Goes Met hartelijken dank ontving de Wijkzuster één gift van f 5 en één van f 2.50, voor verleende hulp. I— De afdeeling Goes van den Bond voor Staatspensionneering besprak, blij kens de „M. Crt.", Vrijdagavond den Be schrijvingsbrief voor de Bondsvergadering en wees den heer W. J. C. van Santen als afgevaardigde aan. Besloten werd tot aansluiting bij' dé federatie Noord- en Zuid-Beveiand. Heden vierde Hare Majesteit de Koningin-Moeder haai' 57sten verjaardag. Te dezer gelegenheid was door vele bur gers de driekleur uitgestoken. Overigens is deze geboortedag in stilte herdacht, doch ongetwijfeld met. dankbaarheid. Moge Koningin Emma nog vele jaren gespaard blijven voor de Koninklijke Familie en Voor ons volk, dat al haar liefde en toegenegenheid heeft. God zegene Haar. Vlissingen. De Vrijiz. Dom. kiesvereeni- ging heeft beslóten de kiezérs in het derde district bij de a.s. verkiezing (vacature! Van Hal') vrij te laten. In zijne woning is het lijk gevonden van een 51-jarigen kolenwerker, die ver moedelijk van den top is gevallen. Nieuwdorp. Toen de vrachtrijder H. L. Zaterdagmiddag om ldavers reed en daar bij W. D. op zijn wagen had, geraakte onderweg het lemoen los, zioodat dit op de ach terp ooten van .het paard viel', waar door dit op hol sloeg. Het voorstuk van den wagen .geraakte scheef, zoodat dia Wagen met de inzittenden van den steilen kant van den dijk reed. H. L. was nog in de gelegenheid van den wagen te sprin gen, doch W, D., die slecht ter heen is, moest de reis naar beneden meemaken. De wagen stuitte tegen een boom. D. stortte over het. voorstel heen en kwant in de uiodder terecht. Dooi' een paar ar beiders, die in de nabijheid werkten, weid het paard gegrepen. De wage.i was ernstig beschadigd. Toen D. thuis geko men was, werd dadelijk de geneesheer ontboden. Gelukkig schijnen geen inwen dige kneuzingen te zijn opgedaan, zoo dat liet ongeluk nog tamelijk goed is afgeloopen. Wemeldinge. Zaterdagochtend vergader de de Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing goedgekeurd. Ingekomen zijn van het fanfarekorps 'O. K. K. de Begroeting ,voor 19151916. Hierop zal bij bet opmaken der begrooting van de gemeente wórden gelet. Van Ged. Staten zijn ingekomen de goedgekeurde beslui ten van den Raad tot at- en overschrij ving van posten op en wijziging, der ge- meentebegrooiing pver 1914. Medegedeeld H ordt dat blijkens de laatstgehouden kas- opneining van den gcmeenl - ontvanger over 1914 en 1915 is ontvangen f 51096.04 en uitgegeven f51486.82','2. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van het gemeentebestuur van Kattendijke wor den 'B. en W. gemachtigd do lijkkoets aan die gemeente 'in gebruik le geven tegen een vergoeding van f3 per keef voor onvermogenden onder voorwaarde, dat de gemeente Kattendijke zal zorgen voor de paarden en begeleiding en in staat voor eventueel aan te brengen scha de. Een schrijven van P. Lindenbergh om ontslag als lid van de commissie belast niet liet onderzoeken der reclames tegen den aanslag in den hoofdei ijken omslag. Het ontslag wordt verleend en in zijn plaatsbenoemd F. Wabeke Az. De instructie van den gasmeester wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W.. gewijzigd en vastgesteld. De rekening van, de gasfabriek over liet bedrijfsjaar 1913— 1914 wordt goedgekeurd. ,L>e begrooting van de gasfabriek wordt eveneens goedge keurd. (De gemeente-rekening over het jaar 1914 wordt aangeboden en gezonden naar de commissie van onderzoek. ,Op voorstel van ,B. en W. wordt besloten A. Reijn- hout als gemeentebode iniet ingang van 1 October een pensioen toe te kennen van f50. Re rekening en begrooting van bet Burgerlijk Armbestuur over de jaren 1914 en 1916 zijn ingekomen en worden gezon den naai' de commissie van onderzoek. (Door B. en W. wordt overgelegd een concept-verordening tot het verbieden van voederen van vee met rogge of rogge brood. In verband met verstrekte inlich tingen wordt de vaststelling verdaagd tót een volgende vergadering. Het reglement van het comité is ingekomen ter goed keuring. Besloten wordt dit terug te zen den met verzoek eenige wijzigingen aan te brengen. Onder voorkomende zaken stelt de voorzitter voor een leening aan te gaan ter (Voorziening in de behoefte aan kas geld ten bedrage van f3000. Hiertoe wordt besloten. Op verzoek van B. en W. wordt een crediet toegestaan tot het teeren yan verschillende wegen. Re heef J. Lindenbergh geeft in overweging ook de schoolpleinen te teeren. Re voorzitter zegt een onderzoek toe. Rilland-Bath. In de Zaterdag gehou den gemeenteraadsvergadering werd door den voorzitter medegedeeld, dat dooi' Ged. Staten het besluit,tot het aangaan eener geldleening groot f4550 voor verbetering van de losplaats der haven te Bath en idem der rioleeiing aldaar was goedge keurd, idem dat de begrooting voor 1915 de goedkeuring verkregen had en vervol gens dat de wijzigingen en af- en over schrijvingen in de begrooting voor 1914 eveneens waren goedgekeurd. Re geloofsbrieven der bij candidaat- stelling herkozen leden werden dooi' de hoeren F. M. Boot en Jan Blok Jz. na gezien en bij monde van eerstgenoemden verklaard, dat er tegen de toelating der lieeren A. Blok Jz. en J.ohannis de Jager geene bezwaren waren, zoodat deze wer den toegelaten. De gemeenterekening werd aangeboden in ontvang tot een bedrag groot f 117571.37 en in uitgaaf grept; f 110214.17, mitsdien met een saldo van f 7357.20. (Voor hot nazien der rekening werden benoemd de hoeren 'Johannis de Jager, J. Blok Jz. Jr. en W. F. van Gorsel. De rekening van het. Burgerlijk Arm bestuur werd goedgekeurd in ontvang tot een bedrag groot f2022.2lV2 en een uit gaaf van f 1634.99, dus met een .batig, slot groot f 388.121/2. Ook werd de be groeting van dat bestuur yoor 1916 aan geboden in ontvang en uitgaaf tot eene som ga-ooi f 1752.46V2 niet eene subsidie der gemeente groot f 1200. Op de reclames inzake hoofdclijken om slag van de heeren M. Fr. Zewald en Jon van Weele werd afwijzend beschikt. Den onderwijzer J. C. P. M. Weststote sedert een jaar tengevolge der mobili satie in militairen dienst, aan wien ge durende dit tijdperk zijn volle jaanveddle werd uitgekeerd zal gedurende het vol gende jaar de helft zijner jaarwedde wor den uitbetaald. In de politieverordening zal eene be paling worden opgenomen, dat het voede ren van vee met rogge of roggebrood strafbaar wordt gesteld. Een verzoek van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten 0111 als lid dier vereeniging toe te treden werd voor ken nisgeving aangenomen. 's Heer Arendskerke. Openbare raads vergadering óp Zaterdag j.l. Tegenwoor dig 10 leden. Afwezig dhr. A. Zandee. Voorzitter' wethouder J. J. de Jager. Na opening der Vergadering en lezing en vast stelling der notulen wordt een adres van de algenieene Neder). Yereenigins ..liet Groene Kruis" inzake ontsmetting van schoolboeken, voor keimisgeving aangeno men. Vervolgens wordt l>esloten in het be lang' van stelselmatige bebouwing eenige gedeelten perceelen grond, gelegen in den Westkraaijerlpolder in de onmiddellijke ua-, bijheid van de nieuwe los- en laadplaats in de naaste toekomst te bestemmen voor den aanleg van straten. De geloofsbrieven van de herkozen raadsleden Minnaar, de Putter en van der Poel worden onder zocht en in orde bevonden, weshalve tot hunne toelating wordt besloten. Aangebo den wordt de rekening dezer gemeente voor hel dienstjaar 1914 in ontvang op f88342,74"' en in uitgaat op f86414.36L al zoo sluitende met een batig slot van f 1928,38. In de commissie van onderzoek dier rekening worden benoemd de heeren B. de Jager, P. v. d. Dries en K. Janse. Tevens worden aangeboden de rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur van 's Heer Arendskerke en van het Groot Armbestuur van 's Heer Hendiikskinderen, beide over het dienstjaar 1914, eerstgenoemde in ont vangst op f 10051,76 en in uitgaaf op f7982,58, goed slot f2069,18: laatstge noemde in ontvangst op f3056.91"1 en in uitgaaf op f '21 lö,49-'\ goed slot f940,42. (Jok deze rekeningen zullen worden onder zocht dooi- eene commissie bestaande uit de heeren P. de Putter. J. v. d. Poel en J. 'Nijsse. Ten slotte worden behandeld en vastgesteld de kohieren van de belas ting op de honden en den Hoofdei Om slag, dienst 1915. Krabbendijke. Dooi dhr Vermeulen, ge meenteveldwachter alhier, is een valsch kwartje in beslag genomen. Men zij op zijn hoede. Heinkenszand. Hedenmorgen had d> wa- geniuakersknecht A. v. d. S. het ongeluk Imel. een dissel zoodanig in zijn voet te kappen, dat heelkundige hulp moest wei den (ingeroepen. Serooskerke. (W..) Zaterdagmiddag halt twee kwam de Raad dezer gemeente in voltallige vergadering bijeen. Re notulen worden gelezen en goedgekeuid. Verschil lende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Re geloofsbrie ven der herkozen leden de heeren Me lis en Simonse worden nagezien en in orde bevonden. Besloten wordt wederom! ontheffing aan te vragen van de toepas sing van art. 3 der Woningwet. Een over schrijving op de begrooting dienst 1915 wórdt goedgekeurd. Thans wordt de ge- meenterekening over 1914 aangeboden, vermeldende in ontvangst f21712.22 en in .uitgaaf f21412,76]/2, goed slot f299,45V2- Een reclame tegen den aan slag in den H. O. wordt behandeld, re clamant wordt van de 2c naar de le klasse teruggebracht. Een verzoek van eenige ingezetenen, om een der gaslan taarns te verplaatsen, woadt ingewilligd. Nog wordt aan twee personen ontheffing, voor een half jaar van de hondenbelas ting toegestaan. St. Maartensdijk. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag is alhier op Verschil lende plaatsen diefstal gepleegd Rij den herbergier P. C. werd door inklimming uit jpen kast in de wo-onkamer e-n be drag van f 3,36 ontvreemd en 20 cent; uit de toonbanklade der herberg. Boven dien werden twéé rijwielen gestolen één uit de schuur van den landbouwer C. K. en één Van het erf van den hotel houder G. P., terwijl bij den bakker S. ■een brood werd vermist. Ra vermoede lijke daders A. P e.n J. B. uit deze gemeente zjjn te Dordrecht aangehouden. Één 'rijwiel bevond zich nog in hun be zit, het andere was reeds teruggevonden aan den dijk te Poortvliet, vermoedelijk als onbruikbaar door hen achtergelaten daar de banden geheel leeg waïen Door dien commissionair A. B. werd dezer dagen per aangeteekenden brief een bedrag van f 1650 verzónden, terwijl deze bij aankomst te Amsterdam f 100 minder blpek te bevatten. Ra politie Leeft de zaak in handen. Eén jaar oorlog. In het „Friesch Dagblad" lezen we Na een vol' jaar oorlog. Deze gedachte overheerscht al wat er Mocht klagen, vragen en zuchten m ons hart: „Wat heeft de Heere hel met Ne derland in zijn ondoorgrondelijke bormhai- heid wél gemaakt!" Ja, wij raken er aan gewoon. Maar blijft het niet een wonder: Ons kleine landje, tusschen de steeds bitterder en féller elkaar ten doode be lagende vijanden in, vuurvrij plekje mid den in den wereldbrand, klein veilig eiland te midden der hoog steigerende zee! 1 Dat heeft God gedaan. 't Is niet óns beleid, onze stuurmans kunst, onze krijgshaftige beslistheid of iets anders dat in .of hij óns gevonden werd, al' moge dit middellijk hebben mee gewerkt, neende Heere heeft het gedaan. En 't is een wonder in ónze oogen. Elders de honderdduizenden dooden op 't slagveld en de treurende verwanten te- h'uis, de brandende dorpen en verwoeste Velden, de geknakte wélvaart en de don kere toekomst. Bij óns zooveel zegeningen I Laten We dan klein zijn en onszelf ver ootmoedigen voor 's Heeren aangezicht, ziende op onze zonden en de toenemende ongerechtigheden des volks. Wat is er niet veel dat denken doet aan „de dagen van Noach", waarvan Je zus spreekt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2