Binnenland. OORLOGS-SONNET. Uit de Provincie, Kerknieuws. Onderwijs. Zending. Predikbeurten. Landbouw en Veeteelt. Men vermoedt, dat de bemanning van negen koppen verdronken is. Duitsche gewapende traw ler getorpedeerd. Volgens het blad „Vestjyleands Sozialdemokrat" is de Duit sche gewapende trawler „Senator von Beerenberg", op een afstand van vijf ii zes mijlen van de kust, ten Noordon van het Home reu' lichtschip, getorpedeerd door een onderzeeboot, die waarschijnlijk tot de Engelsche marine behoort, en ge zonken. De trawler had een bemanning van 30 koppen. Een er van verdronk, drie war den door de onderzeeboot aan boord ge nomen. 26 man waaronder twee zwaar gewonden, begaven zich in een reddings boot naar het Hornerew lichtschip. Volgens een bericht van de ,,Ribe Stif- tidende" zouden van de bemanning drie man verdronken, drie door de onderzee boot gered en 24 aan boord van het Hor nerew vuurschip gegaan zijjn. Aan de Tiroolsche grens. Uit Insbrück wordt bericht, dat het reeds vier weken geleden in het gebied van de Adanrelloketen, waar de grenzen tusschen Italië en Tirol in de buurt van de eeuwige sneeuw in elkander loopen, tot een ge vecht gekomen Was tusschen de grens bewakingstroepen van Tirol en de Itali- aansche Alpenjagers, dat uitliep op een gevoelige nederlaag voor de Italianen bij de Presanella-gletschers. In de laatste dagten werd in het boven genoemde gebied weder lievig gevochten. De Italianen wilden de Tirolers verrassen, doch werden op hun beurt door dlemj laatsten onverwachts aangevallen. Na een harden en bloedige© strijd werd de Itali- aansche d roepenaJdeeling, die 100 man; sterk was, opgerold. De strijd werd in, de gletscher-streek uitgevochten op eeni hoogte van 3220 meter. De grensbewa- kingstroepen van Tirol hadden den dood te betreuren van 10 man. Spion n age. Te Londen z'ijln weder tien personen, Waaronder twee Nederlaud- siche onderdanen, als Duitsche spionnen gearresteerd. De Landstormwet en de a f g e- Üeurden. Daar ons van verschillende zijden ge vraagd wordt hoe het volgens de wet tot nadere uitbreiding van den Landstorm! gaan zal met de afgekteurdett, laten w© hier uit de Memorie, van Antwoord nog eens de verklaring van den Minister, be treffende die voor don militie-dienst on geschikt bevondenen volgen „De onzekerheid welke (in Let af- deelingsverslag) blijkt te bestaan om trent het al' of niet in den landstorm! betiekken van personen die vóór het in werking treden van de tegenwoordige! Militie-wet voor den dienst bij de militie ongescl ikt zijn bevonden, zal, naar vertrouwd wordt, voldoende zijn, opgeheven door de nieuwe lezing, ge geven over het eerste lid van art. 1. Daardoor toch staat het vast, dat die ongeschikt bevonden personen huiler! den landstonn vallen, evenals de militie- piichtigen, die sedert de invoering van genoemde wet afgekeurd of te k"ein bevonden zijn." Die verklaring lost dus allen twijfel op, die bij de eerste lezing nog'mogelijk was: de vroeger afgekeurden blijven Vrij. „M. Ct." Z a k e n v e r 1: o v e n voor Mili tairen. Bij legerorder is bepaald, dat zij, die zich onder de wapenen bevinden en za- kenverloven willen hebben, (hiermede zijnbedoeld militairen, die eigen zaken hebben of op kantoren werkzaam zij.n\ voortaan dat verlof persoonlijk moeten .aanvragen. Het verzoek moet worden ge richt aan den opperbevelhebber en worden ingediend bij den kapitein, tevens moet) het zoo mogelijk vergezeld gaan van een verklaring van den burgemeester der woonplaats van den verzoeker. Op ver zoeken op andere wijze ingediend zal geen acht meer worden geslagen. Oud-Min is ter Co lijn. De „Java-Bode" meldt, dat oud-Minister H. Colijn, namens den landvoogd aan de kade te Priok door den adjudant werd begroet en dadelijk daarna naar Buitenzorg is vertrokken, waar hij de gast is in heil Paleis van Gouverneur-Generaal A. W. F. Idenburg. Verbod van uitvoer van stroo. De Minister van Landbouw biengt ter kennis, dat vergunningen voor dm uitvoer, van beperkte hoeveelheden stroo, met ingang van 1 Augustus a.s. jiiet, meer worden verleend. Pen s i oenen. De pensioenen voor onderofficieren en minderen zijn thans bij Kon. besluit op nieuw vastgesteld. Zij bedragen Hoofdopzichter fortificatiën f850, wed. en kinderen f350; opzichter le kl. resp. f 750 en f 300id. 2e kl. resp. f 700 en f275; id. 3e kl. resp. f650 en f250; adj. onderofficier resp. f600 en f250; sergt.-majoor (opperwachtm.) resp. f 500 en f225;ergeant (wachtin.) £100 n f 200 korporaal' resp. f300 èn t 150; hospitaal', bediende resp. f 280 en, f 125; soldaat resp. f210 en Ï110. Bij de marechausseesadj.- onderofficier resp. f675 en f300; opper wachtmeester resp. f600 en f250; wacht meester resp. f 500 en f 225marechaussee le en 2e kl'. resp. f 450 en f 200; id. 3e kt. resp. f240 en f 110. De onderofficier of korporaal die in den rang, naar we'kJed zijn pensioen moet worden berekend, eed vverkelijken dienst van 6 jaren te't, ont vangt boven het pensioen oen verhooging, óedragenue 1/10 gedeelte van dat pen sioen. Voor elk jaar werkeiijken dienst, dat hij langer denzelfden rang heeft he kleed, wordt het pensioen nog verhoogd met 1 60, met dien verstande, dat de ge- heele verhooging over niet mieer dan 12 jaar wordt verleend en derhalve niet meer bedraagt dan 15 van het pensioen. „Avp." Tweede Kamer. VV ij z i g i n g L. O. - w e t (Regeling M. U. L. 0.) Ingediend is een wetsontwerp tot wijs ziging en aanvulling van de wet tot rege ling van het Lager Onderwijs. In de Memorie van Toelichting wordt er aan herinnerd, dat hij de beraadsla ging in de Tweede Kamer over liet jong ste wetsontwerp tot wijziging der wet,van 11 Juli 1910 de Minister van Binnenland- sche Zaken beloofd heeft te zullen trach ten het M. U. L. O. althans voorloopig te regelen. Aanleiding hiertoe bestond in de bedenkingen, van verschillende zijden gerezen tegen het herhaaldelijk verlengen van den in art. II, laatste lid, dier wet gestelden termijn, waardoor de beperken de bepalingen van dat artikel telkens op nieuw voor een zekeren tijd werden ge handhaafd. Het is bekend, dat dit geschiedde in afwachting van het tot wet verheffen van het hij Koninklijke Boodschap van 23 Juni 1913 o.a. ingediende wetsontwerp IV tot wijziging en aanvulling der Lager-Ondor- wijswet, maar vastgekoppeld als dat wets ontwerp is aan de overige bij dezelfde Koninklijke Boodschap ingediende zi.g. ly ceum-ontwerpen, heeft het den weg naar het „Staatsblad" nog ,niet kunnen afleg gen en, gelet op het stadium, waarin de behandeling dier ontwerpen verkeert, is het ook niet te verwachten, dat dit nog vóór 1 Januari 1916 zal' geschieden. Intusschen blijft het voorloopig kaïakter der in 1910 tot stand gekomen regeling Van het U. L. O. en' het M. U. L. 0. rem mend werken op de verdei© ontwikkeling van deze belangrijke takken van het volks onderwijs en doet de drang naar een meer definitieve regeling zich al sterker ge voelen. Overtuigd, dat langer uitsiel slechts tot schade van dit gedeelte van he tj onderwijs zou zijn, acht de Minister van Diruien', landsche Zaken den tijd gekomen die re geling ter hand te nomen, los van de in Juni 1913 ingediende lyceum-ontwerpen. Bovenbedoeld wetsontwerp IV ligt na tuurlijk in de lijn van die ontwierpen en daarom is de thans aanhangig gemaak te particele regeling samengesteld aan de hand van dat Wetsontwerp. Voor zooveel deze regeling daarmede overeenstemt, verwijstde Minister naar hetgeen daaromtrent is medegedeeld in de bij de z.g. lyceum-ontwerpen behoo- rende Memorie van Toelichting/ teiWijf ©enige wijzigingen van ©enigszins onder geschikten aard nader worden toegelicht. Varkens. Naar de „N. li. Ct." verneemt, krijgt het rijks-centraalbureau voor de distribu tie van varkens en varkensvl'eesch ge'ei- delijk weder de beschikking over v rij be langrijke hoeveelheden varkens, zoodat te verwachten valt, dat binnen niet te langen tijd met de distributie opnieuw een aam vang zal kunnen worden gemaakt. Dof dreunt de donder dei- kanonnen, Gram grimmig grijnst de grauwe dood, Scherp schrijnend schramt het moordend [schroot, Een schrikk'lijk schouwspel is begonnen! Daar dringen ze op elkaar-, in diohtet [drommen, Men scheldt en schreeuwt, men steekt [en stoot. Een klonterig kluwen kleurt de aai/do [rood Met bloed, waarin de krijgers zich nog| [krommen.; Bescherm o Heen-, beschut ons land voor [oorlog. Door duivelsdienaars aangezet Goedgunstig God, ach toef niet, ai verhoor [toch Ons smachtend schreiend smeekgebed Verschoon ons vreedzaam volk; ach redt Europa uit de armen van den Moloch.L) Leo de Buck. Vuurverslinder. Kasop nemingen. Afgescheiden van de bij de wet voor geschreven opneming der boeken en kas van de gemeente-ontvangers werden in 1911 vanwege Ged. Staten onverwacht opgenomen de kassen van Tie ontvan gers der gemeenten: Aagtekerke, Aarden burg, Boschkapelle, Colijnsplaat, Domburg, Ellemeet, Ellewoutsdijk, Haamstede, Hou- tenisse, Koewacht, Koudekerk©, Kruinin- gen, Terneuzen, Oost burg, Philippine, Re- nesse, Retranchement, Ritthem, Scherpe- nisse, Schore, Serooskerke (S.), Vee re, Vrouwenpolder, Wemeldinge en Zonne- maire. In slechts 'zes gemeenten kwam de stand der kas met de hoeking overeen. In twee gemeenten was onderscheiden lijk f 167.11 en f67.38 te weinig in kas, welke tekorten blijkens ontvangen bericht van B. en W. door de ontvangers wer den aangezuiverd. In een van deze gemeenten waren tot een bedrag van f 5660.28. betalingen bij voorschot gedaan, welke deels nog het dienstjaar 1913, deels het dienstjaar 1914 betroffen. In een andere gemeente was een tekort van f 52.28V2, dat dadelijk door den ont vanger werd bijgepast. Ontvangsten tot een totaal van f 6507.11 waren niet in het journaal geboekt, terwijl het bedrag der niet geboekte uitgaven f 2719.991/2 be liep. een en ander omdat de journalen van ontvang en uitgaaf na de laatste kasopname door B. en IV., welke op eind van Juli plaats had, bij den burgemees ter berustten. Bij voorschot Was f 3025.Ui/2 uit de kas betaald, slechts gedeeltelijk door voldoende quitanliën ge staafd. Door Ged. Staten werd een tweede op neming vair de kas in bedoelde gemeente noodig geacht. Bij die opneming bleek, dat de gemaakte opmerkingen hiet ge- wenschte gevolg hadden gehad. I11 een gemeente werd f 661.31 te veel in kas bevonden, waarvan de ontvanger geen verklaring kon geven. Bij de opne ming bleek, dat een bedrag van f 1153.341/2 wegens uitgaven van den dienst 1911 en een bedrag van f2082 271/2 wegens uitgaven van den dienst 1912, welke uitgaven in de rekeningen van die jaren niet werden verantwoord, ook nog niet op den dienst 1914 konden wor den overgeboekt, omdat nog geen.bevel schrift. daartoe aan den ontvanger werd afgegeven. In eene gemeente was, volgens ver klaring van den ontvanger, door geld- wisseling f 65.751/2 te veel in kas. 'Hef in een andere gemeente te veel, in kas bevonden bedrag van f 13.12 bleek voor een deel hel gevolg te zijn van een bij vergissing te hooge boeking in uitgaaf ad f 40, welk bedrag vroeger door den ontvanger was bijgepast en voor liet oyerige van geldwisseling. De verschillen in de overige genieen ten werden hoofdzakelijk toegeschreven, a.an geldwisseling. De bovenvermelde kasopnvmingen ga ven Ged. Staten aanleiding e nige opmer kingen aan B. en W. van 12 gemeenten mede te deeLen. Stormen in 1914. Zware stormen, gepaard gaande met buitengewoon hooge vloeden, kwamen in 1914 niet voor; stormachtig weder en hooge tijen heerschten op 16/17 Maart, 18/21 September en 28/29 Debemher. Tel kens werd aan de zeeweringen van ver schillende polders en waterschappen mee!r of minder ernstige schade veroorzaakt, aldus meldt het Provinciaal Verslag. Besmettelijke ziekten. In de week van 21 tot en met 27 Juli kwamen uit Zeeland ter kermis van den Centralen Gezondheidsraad 4 sjeval len. von roodvonk te Neuizen, 1 geval dier ziekte te Axel en te Cadzand en 1 geval van diphteritis te lJzendij|ke, Sas von Gent en Schore. De luitenant-ter-zee le klasse J. F. Goedhart wordt 4 Aug. a.s. geplaatst te Vlissingen. Middelburg. Treuri g. Gisteravond werd op de Kaden een volksoploop ver oorzaakt door een vrouw, die met een orgel medeliep en die in hooge mate onder den invloed van sterken drank verkeerde. Door de dronkenschap kwam de vrouw te vallen en werd zijl aan don hals gewond. Eenige burgers brachten de vrouw naar een Woning in de Kuiuperspoort, waarvoor zich ook veel nieuwsgierigen verzamelden. Het was een hoogst treurig gezicht. De bewerking van een gedeelte van den Singel met teer heeft, naar wij mee- nen, de deugdelijkheid van deze bewer king aangetoond. Na de afwisselende weersgesteldheid dei' laatste weken is de weg goed hard en, indien de kosten geen bezwaar zijn, gelooven wij, dat vergroo- tftng van het gedeelte, dat beiWerkt isj, is aan te hevelen. De N. V. Stoomwalsen- bedrijï van H. Boesewinkel te Zuitphen heeft, eer van haai- werk. Vlissingen. De heer T. II. do Meester, directeur der Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland", is door Z. K. II. den Prins der Nederlanden begiftigd met het Kruis van Verdienste van Het Rood© Kruis. Goes. Gisterenavond geraakte de 7- jarigie Johan Tamminga op de Kade te water. Hij werd echter terstond gered) door Leendert Meijier S. G.zoon, die in een bootje sprong en met behulp van den lagent Doetjes den drenkeling weer op het droge bracht. Ovezand. Reeds dagen te voren hadden do leerlingen van de hoogste klassan der Christelijke school alhier reikhalzend uit gezien naar wat de 28ste Juli brengen zou. Het plan was namelijk gerijpt, 0111 gezamenlijk, vergezeld van het personeel der school plus nog een kindervriend, een uitstapje te maken naar Rotterdam. Gelukkig liet, toen men 's morgens met een viertal rijtuigen, die hulpvaardige boeren vriendelijk ter beschikking hadden gesteld, naar Goes vertrok, het weer zich tamelijk goed aanzien. Gok verder op den (Lag bleef het weer prachtig. Natuurlijk werd er onderweg en in Rot terdam heel wat wetenswaardigs gezien, waar van dorpskinderen ze fs het bestaan niet vermoeden. Eerst werd de Diergaarde bezocht, waar de wilde dieren en apen niet werden ver- gteten. Daarop volgde een ritje met de! electrische tram naar de Maashaven, die met een ha vensf oomboot je werd overge varen. Nadat nog eens van de electrische gebruik was gemaakt, werd naar een win kelstraat gemarcheerd 0111 de noodige in- koopen te doen. Ook de terugreis verliep zonder onge lukken en toen de trein te 5.09 Goes bereikte, stonden weer de rijtuigen van de heeren De Dreu, v. d. Slikke, Mol en Korstanje gereed om het gezelschap naar O. terug te brengen, waar allen dankbaar en voldaan te ongeveer 7 uur arriveerden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gorinchem, M. van Grie ken te Delft; te Schoonrewoord, A. van der Sluis te Huizen. Aangenomen naar Noorddijk door A. E. K. Pols te Juk werd. Geref. Kerken. Beroepen te Gaast en Piaam, G. Scheeps- ma te Roodeschool. Bedankt voor Enter door li. H. Duin te Zweel00. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Papendrecht, J. A. Riekel, cand. te 's-Gravenhage. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Ter Neuzen door H. A. -Minderman te Kalamazoo (Michigan, N. Amerika) Het bericht, dat (Is. J. Fraanje le Rotterdam het beroep naar de Geref. Ge meente te Charlois zou hebben aangeno men, is onjuist. Goes. De heer H. R. J. v. d. Veen, alhier, slaagde heden te 's-Gravenhage voor liet 2e gedeelte van het Notariëel Staatsexa men. Op het machinisten examen te 's-Gra venhage zijn geslaagd voor voorloopig di ploma de heeren L. B. van der Struijs, F. J. M. Lambregts, J. Hoekman, C. van der Plas. J. C. H. Fleer, II. van der Wal. tfidc'elburg. De Classikale Zending:-rai d van Walcheren heeft over een paar maan den het Lesluit genomen, dat er in do (vroegere) kermisweek in de omgeving van Middelburg een Zendingsdag- zal worden gehouden. De dag was nu reeds bepaald (4 Aug.) en de sprekers waren reeds aan gezocht. doch tot nu toe is mien niet ge slaagd een geschikt terrein te vinden. Op een 4-tal verschillende aanvragen om ter rein werd een afwijzend antwoord ontv'an- gen, zoodat van de Zendingsdag, jammer genoeg, niets zal komen. NED. HERV, KERK. op Zondag 1 Augustus. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Rorsselte, nam. ds. Warners. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Coljjnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lrjssen. Driewegen, 9 u. ds. v. d. Waal, bed. H. A. Ellewoutsdijk, 9 u. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hansweert, 9.30 en 2 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, 9.30 u. ds. Warners. 's Heer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's Heer Arendskerke, vin. en nm. ds. de Voogd- 's Heer Hendrikskinderen vm. en nm. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 2 u. ds. Buinink. Hoedekeriskerke, vm. ds. van Essen, nm. ds. van Selms van Kralingen. (Bede dag voor den vrede.) lerseïce, 9.30 en 2 u. ds. Kijine. Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop, Kapelle, 9.30 u. ds. de Vries, 2 u. geen dienst. 1 Kattendijke, Vm. en nam. ds. Andreae. Kloetinge, vni. en nm. ds. Meloen. Krabbondijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. en nm. ds. Wiliemse. Nieuwdorp (bewaarschool), 9.15 u. ds. Buinink. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 2 u. ds. v. d. Waal', dankz. Rilland-Bath, 9 u. ds. E. V. J. Japchen, 2 u. leeskerk1. Schore, 2 u. ds. Drost, Woensdag 6 u. nm. ds. Boone van St. Philipsland. Waarde, 9.30 u. geen dienst, 2 u. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge, 9.30 u. ds. Drost. Stekhoven. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linden. Wilhelminadorp, 9.30 en 2 u. ds. Boisse- vain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnsmuiden, Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven, beide beurten coll. Djailolo. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. ds. v. Selms, bed. H. A., nm. ds. v. Selms dankz. Kleverskerke. vm. en nam. ds. Semme- link. Koudekerk©, 9.45 u. ds. Talnw, 2 u. dhr. A. Hijmans, cand. Overschie Meliskerke, vm. en nm. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. ds. de Wijk. Oostkapeile, vin. ds. J. W. Groot Enzerink van Leeuwarden, nm. ds. Krijkamp. Ritthem, 2 u. ds. Oberman, Serooskerke (W.), vm. leeskerk, 6 u. ds. Mtiller. Bidstond v. d. vrede. Extra collecte. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. 0. en W. Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Terneden. Vee re, vm. en nam. ds. Weijland. Vlissingen, av. 6 u., Gr. kerk, ds. van Selms. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Krue Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, nm. ds. de Wijk'. 't Zand, 10 u. ds. Reus, 6 u. ds. Schuur mans Stekhoven. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. Z. L. M. Goes. Heden had alhier in de Prins van Oranje de Algeineene vergadering plaats van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, onder voorzittemhap van den heer .1. H. 0. Dominicus van Kruiriingen. De voorzitter heet allen welkom en looft de goede opkomst. Tot deze ver gadering waren uitgenoodigd de Commis saris der Koningin, leden van Gedeputeer de Staten, do directeur-generaal en in specteur van den Landbouw, de heeren Hoek en Löhnis. Dezen waren echter ver hinderd de vergadering bij te wonen. Wel zijn tegenwoordig B. en W. en secretaris van Goes, die door den voorzitter welkom worden gehouden. De Voorzitter herinnert kortelijks aan de gevolgen van den vvreedon oorlog voor den Landbouw. De Prov. Tentoon stelling moest wederom worden uitgesteld. Dit sprak vanzelf; onder deze omstandig heden kan er niet aan gedacht worden. Spr. betuigt nog dank aan hen, die aan de voorbereidende werkzaamheden heb ben deelgenomen. Ware er niets tusschen gekomen, de Tentoonstelling zou onge twijfeld schitterend geslaagd zijn. In 't bijzonder worden genoemd o. a de heeren Croeze, Zwagerman, Kielstra, v. d. Broek en last not least dln-. I. G. J. Kakebeeke, die de moeilijke leiding in handen had. Spr. staat nog stil bij do voorbereiding, betuigt nog dank aan alle colleges en besturen, die subsidies en medailles toe gezegd hebben en spreekt de hoop uit, dat straks de organisatie van een groote Tentoonstelling voortgang zal kunnen heb ben. Verder worden genoemd de rog. maat regelen, die den Landbouw en de voorzie ning in de levensbehoeften raken, 't Is oen. groot belang voor den Landbouw, hoe de regeering de voorziening in de levensbehoeften regelt, welke prijzen zij bepaalt en welke uit- en invoerbepalingen zij maakt. De Landbouw is natuurlijk ook door den oorlog getroffen, maar erkend moet, dat de Landbouw niet de grootste slagen heeft ontvangen. Hebben de boeren groot© oorlogswinsten gemaakt? vraagt spreker. Zeker, ze ontvangen gaarne zoo veel mogelijk voor hun producten, doch er is geen reden om den landbouwer te beschuldigen van het maken van woe kerwinsten. Er zijn ook vele maatrege len genomen, die niet in het belang van den landbouw waren, maar in dat van enkele personen. Intusschen blijft er niets dan lof en waardeering over voor de wijze waarop de regeering haar taak ver vuld heeft. Elke kleine critiek moet de kop ingedrukt worden. Spr. doet vervolgens een kort verslag omtrent den toestand van de Z. L. M en wijdt een woord van dankbare hulde aan de nagedachtenis van de heeren van Weel en Sfern, de laatste destijds voorz. van de afd. üostburg. Het ledental bedraagt thans 3307, d. i. 91 minder dan liet vorige jaar. Het is noodig dat het ledental grooter worde. De voorzitter bespreekt verder wat door de Z. L. M. is gedaan op het gebied van het Landlrouwonderwijs, en welke sub sidies aan de onderwijsinrichtingen wei den gegeven. Verder de gehouden keu ringen. Voor den stand van den oogst verwijst spr. naar de afdeelingsverslagen. Wat de oogst 1915 betreft, cleze staat er over hot algemeen niet ongunstig voor. Veel zal intusschen van het weder afhangen. Spr. eindigt met den wensch, dat spoedig een blijvend© vrede zal worden gesloten en dat ons land voor de ellende van den oorlog moge bewaard blijven. Vervolgens worden door den secretaris den heer G. A. Vors torman van Oijen mededeelingen gedaan omtrent de keu ringen. Spr. constateert met blijdschap den vooniitgang op het gebied der Paar denfokkerij. Binnenkort zullen de grenzen geopend worden voor den uitvoer van jonge paarden (geen merries). Uitvoer van zaaizaad wordt overwogen. Over de scha penwol was men niet tevreden. Het ver schil in prijs (ft ii f 1.10 in Zeeland, tegen f 1.60 a f 1.70 in Holland) vond men te groot. De schapenhouders hebben hier vergaderd en geprotesteerd tegen deze prijsbepaling, al erkennen ze, dat enkel© soorten van minder kwaliteit zijn dan in Holland. De wol van iveideschapen is echter vin even goede kwaliteit. De prijs verschillen van gemiddeld f0.30 per K G. zijn zeer onbillijk, waarom men dan ook zoekt naar de oorzaak van deze wille keurige schatting. De Z. L. M. heeft nu den minister om herziening der schatting gevraagd. Wat den uitvoer van schapen betreft, zal de Z. I,. M. den minister er op wijzen, dat het nadeelig voor onze scha penteelt is aan de firma Labeur te Goes

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2