So. 254 Vrijdag 30 Juli 1915 29e Jaargang ancier gevraagd jstveulen, iCHTS, ssionair oiffeurs. Meid ving te koop: en PEREN, KOOP enwagen, Aardappels, !de Bediende, iNIJDERS huishoudster, Dienstbode ihoudsfer, ie huishouding. De Christen en hetToonee!. De Qroofe Oorlog. boomgaard hofstede tten in te leveren stus a. s. bij 4LEMSEN, te lerseke. 'J Wagenhuis, Werk- 4'/a M. groot, met pannen. Geheel uit Benevens 3000 ragen DE GROOT, 10. KOOP: JD Jz. te Westkapelle, fCOOP: blauwe, 'E, Koudekerke. KOOP ÏINK, te Nieuw- en St. KOOP eelsche weg. 40 of in eens melk per dag. RHOUT, Oranjestr. 9, wegens mobilisatie, een voor Ellewouts- 1HUISE, landbouwer, persoon biedt zich )or Veehandel, enz. HULPPOSTKAN- 1RLAND. iegin of half Augustus tieren en haarsnijden. St ANROOY, Coiffeur, inden aan DIELEMAN, Vrouwe- i, om met 1 Novem- te treden, Van goede getuigen nder letter B, bureau es. October DE KLERK, West- stond gezin, voor vast of ivond na 73/-i ure te Mevrouw GROOT, Middelburg. ;r gevraagd in een ftijd, en v. g. g. v. bij B 76 te Rilland-Bath. rgerjuffrouw, m.b.l. ne geplaatst Dame. Brieven onder Boekh., Vlissingen. jotdienst 3DELB.—ROTTERD. jgende plaatsen. ;as 1915. mderd des Zondags, rm. 7.15, van Middel- én van Rotterdam Uitgave van de Naaml. Venn. LUGTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN sE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F, f». DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. f 1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën: 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend, Bij abonnement voordeelige voorwaarden, Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. Dr. de Moor heeft de vraag of de Christen voor of tegen het Tooneel moet zijn, aldus indertijd beantwoord (Beu kelaar): Denken wij voor een oogenblik alle practijk weg, dan zou theoretisch een too neel. waarvan ook een Christen gebruik kan maken, niet onmogelijk zijn. Indien uitsluitend aan alle eischen van Gods wet beantwoordende stukken werden vertoond, en dit niet door beroepsspelers geschied de, zou het bezoeken van een schouw burg in het algemeen den Christen niet ongeoorloofd zijn behoudens bijzondere eonsciëntiegevallen Evenwel is het ieder duidelijk, dat we zoo zuiver theoretisch onmogelijk kunnen redeneeren. Calvijn en andere oude G e re formeerde moralisten gaven tor', dat onder zeer beperkende en strenge voorwaarden het too-neél niet absoluut te veroordeelen is, doch aan de practijk ontleenden zij reeds toen zioo vele bezwaren, dat schouw burgbezoek door hen als beslist ongeoor loofd werd gebrandmerkt; en nog steeds wordt in Gereformeerde kringen zoo- ge oordeeld. Nu zegt men: ja, maar dat is uw eigen schuld; wanneer gij Christenen maar niet uit de hoogte op de. tooneelspelers hadt neergezien en het tooneel hadt veroor deeld, doch uw steun er aan hadt gegeven, zou nimmer in den kring der artisten zooveel onzedelijkheid zijn doorgedrongen en zou nooit het opvoeren van schande lijke stukken regel zij'n geworden. Gij moogt niet voortgaan op dien weg, doch motet ook deze kunst opeischen voor den Christus en er God in verheerlijken. Deze redeneering is, zoo het schijnt, volkomen logisch. Maar het is m.i. ook niet veel meer dan schijn. Natuurlijk stemt ieder toe, dat christenen een invloed ten goede ook op dit gebied des levens zouden kunnen uitoefenen. Maar de vraag rijst, of niet in de tooneelspeelkunst zelve een oorzaak kan gelegen zijn, waarom zij onder den invloed der zonde zoo is ver worden en de christenen als het ware instinctief zioh ertegen hebben verzet. Wijl gelooven, dat er alle reden is om die vraag bevestigend te beantwoorden, en dat daarin de verklaring ligt, waarom christe nen, die overigens ook op het glebied der kunst hunnen God willen dienen, van alles wat met het tooneel in verband slaat een afkeer hebben. We zouden erop willen wijzen, dat reeds de practijk tot die vraag leidt. Waarom is bij geen enkele andere kunst zulk. een verval op zedelijk gebied te constateei'en als bij deze? Natuurlijk, ook in litteratuur, schilder- en beeldhouwkunst, muziek enz. wordt op velerlei wijze gezondigd, maar dat. ligt dan bijna nimmer in de kunst zelve, is er niet onafscheidelijk van. Dio-ch bij het tooneel zien we de beste, de no belste pogingen steeds weer mislukken. G-eeft dat niet te denken? En zou de tooneelspeelkunst. eigenlijk '.wel den naam „kunst" waard zijn? Kunst in den ho-ogeren zin des woords zeker niet. De techniek van het voorstellen eener andere persoon kan tocli bezwaar lijk dien naam dragen. Dat is eenvoudig vaardigheid. Het schrijven van goede dra ma's en andere tooneelstukken is zeker; booge kunst, doch zulk eene, die den schouwburg volstrekt niet noodig heeft. Het is hekend, dat de1 beste werkten der wereldlitteratuur, welke in dialoogvorm geschreden zijn, óf eenvoudig niet ge speeld kunnen worden, öf beter genoten worden als men ze leest dan wannieer men ze ziet. Kunst zou dus alleen nog gelegen kunnen zijn in de opvatting, die een artist heeft van zijn rol. En kunst genot voor den toeschouwer alleen in den steun, die nu door zijn oog aan zijn verbeelding geboden wordt. Van geen van beide kan echter gezegd, dat. dit hooge kunst is. De n-abeelding van het leven op echt. artistieke wijzie geschiedt beter door het menschelijk woord dan door de menschelijke daad. Ook de tee- kenstift, ook het palet, ook de beitel kun nen diaarioe dienen. En in de Wereld dei- tonen kan uitnemend het innerlijke le ven worden weergegeven. Maar de na bootsing staat altijd daarbeneden, omdat zij aan den schij'n der dingen alle aan dacht moet geven en niet genoeg de ziel kan benaderen. In het rijk der heerlijk heid zal wel de muziek een plaats heb ben, en ook het woord, en ook de edelste vorm der dingen, maar tooneélspel laat zich daar niet denken, omdat dit na bootsing en geen uitbeelding is. Wan neer de kunstenaar ons in dialoogyorm het leven wil doen kennen in zijn schoon ste uiting, heeft hij door het. woord te gebruiken, reeds het rijkste materiaal ge kozen, en spreekt hij onze Verbeelding en ons gemoed zoo uitnemend tele, dat we geen behoefte meer gevoelen om nu een mensch te zien, van wien we weten, dat hij dit alles imiteert. Slechts dit punt wilde ik nog even aanroeren, omdat naar het mij voorkomt daarin de verklaring ligt, waarom Chris tendom en tooneel zoo weinig voor el kander gevoelen, en het tooneel zoo veel bezwaren geeft. Ten slotte nog de mede- deeling, dat ik reeds voor jaren op het gebied der Ijongelingsvereeniging! -met kracht den strijd heb aangebonden te gen alle samenspraken, die iets meer dan samen-spraken zijn. .Ook alle lief- hebberij-tooneel acht ik minder gewensoht, vooreerst omdat ik vind dat het zeer laag staat en Christenen hun tijd beter kunnen gebruiken, ten tweede omdat het zoo spoedig tot schouwburgbezoek kan leiden. De ouderwetsche huismoeder. Ons respect gaat uit naar de huis moeders in alle landen, die zoovele zo nen hebben groot gebracht in eer 'en deugd en opgeleid tot die ware plicht betrachting welke tot zelfs het leven veil heeft voor de verdediging van het vader land; naar de duizenden die hunne zo nen aan het vaderland afstonden om hen nimmermeer te zien Wederkeeren. Ons respect gaat uit naar de Konin gin der Belgen, die haar Gemaal in den oorlog heeft gevolgd, en haar oudsten zoon, nog niet aan de kinderschoenen ontwassen, doet plaats nemen in de ge lederen. Niet; minder naar de Keizerin van Duitschland, wie reeds jaren geleden, toen er nog van geen oorlogen sprake was, de Keizer bij een bezioek aan haar vaderstad, in de provincie Sleeswijk-Ilol- stein aan de Duitse he moeders ten voor beeld stelde, wijl zij zes zonen had opge voed tot ernstige, flinke mannen, die ge leerd hebben in h.aïde, strenge plichts betrachting) hun krachten aan het va derland te wijden. Napoleon in zijn tijd, zei 't. wat ruw. Die vrouw sloud bij hem het hoogst, z'ei-de hij, welke de meeste zonen ge baard had. Doch niet minder gedenken wij die dui zenden, welke hunne zonie-n in den bloei der jaren zagen weggerukt, o£ voor hun leven verminkt zagen wederkeeren. Zoo ooit, dan wordt in deze tijden ge leerd hoeveel zielfverloochening niet de opvoeding tot de hoogste plichtsbetrach ting gepaard gaat. Beknopt overzicht van den toestand Men kan niet over dc Russen en hun daden spreken, of men blijkt bewondering te hebben voor hun prestaties. Zelfs hun vijanden hebben erkend, dat ze niet onverdienstelijk strijden en dab hun kracht en moed niet gering geschat mogen worden. Het is te begrijpen, dat hun bondgenoo- ten niet ophouden den Russen lof toe te zwaaien, vooral nu slag op slag hen treft en de druk der vereenigde Duitsche en Oostenrijksche legers hen met onder gang bedreigt op het. Pooïsche front- De Fransche en Engeteche pers roemen als om strijd hun offervaardigheid, moed en wel overdachte strategie. Ja, zelfs wasl men van meening, dat in de wereldgeschiet denis de weerga niet kan worden gevon den van den strijd, die thans gestreden wordt tusschen de Oostzee en de Pruth. Ongetwijfeld zullen al deze lofzangen voor de Russen zijn als balsem op de geslagen wonden. Maar hoe aangenaam] hun deze vleiende betuigingen hunner bondgenoot-en ook zullen zijn, het zou hun toch zeker heel wat meer waard zijn, indien de troostende vrienden, Ital'iar nen zoowel als Franschen en Engelschen, nu zelf eens flink aanpakten en' den Duit: sellers en Oostenrijkers dusdanig van leer gaven in W:est en Zuid, dat deze genoodzaakt werden een weinig van de Russen af te laten. In Noord-Frankrijk heeft nien er zich toe bepaald de oude linies te handha ven. De Russen zorgden er wel voor, dat de Duit.schers in het Oosten zooveel mogelijk krachten noodig hadden. Nu echter worden de Russen ernstig bedreigd en dus indirect de posities varj de geallieerden op het Westerfront. Eu om hun, den Russen, van moed in to spreken, overladen zij hen met. lieve woordjes. Wei een bewijs, dat zij niet gerust, zijn op de toekomst en straks -een krachtig} Duitsch offensief verwachten. Intusschen houden de Russen nog kra nig stand. Ze vechten als leeuwen, ook al beginnen zij te begrijpen, dat 't voor een verloren zaak is. Met de Turksche schietvoorraden staat 't er inderdaad niet gunstig voor. 't Moeten meer dan losse geruchten ge weest zijn, die ons de laatste weken om trent het gebrek aan munitie in'het Turkj- sche leger bereikten. Zoo verneemt do Temps uit Dede-agafcsj, dat bet ammunitiegebrek in Turkije steeds meer Voelbaar wordt. De- Duitsche zen dingen over Roemenië worden zeer moei lijk wegens de strenge maatregelen, /tooi de j-egeering genomen. De schietvoorraadaanuiaak te Konst-an- tinopel. welke altijd weinig b-eteefcende, is nog de helft minder geworden, daar, wegens koléngebiek, verscheidene ovens gedoofd moesten worden. Een vrees-elijk© ontploffing, te wijten aan een ongeluk', heeft al de ammunitie in de magazijnen van Kavok vernietigd. En volgens de officieuze Tanin werden alle oude historische kanonnen in Turkijlej in -een der grootste ijzerfabrieken gesmol ten om er bommen van te maken. 't Schijnt er dus niet erg pluis te we zen met de leiding der defensie. Slechts moet liet verwondering wekken dat de geallieerden niet meer voordeel hebben kunnen trekken uil deze omstan digheid. Uit Zuid-Afrika. Dr. D. E. Mafan, de predikant te Graaf Reinet, die hoofd red acteur is geworden van de Burger (het blad zou van de maand verschijnen) heeft in zijn afscheids preek gezegdi ,,Als ik, zonder iets anders in aan merking te nemen, kiezien moest tussen de Evangeliebediening en de politiek, dan kies ik de Evangeliebediening zonder de minste aarzeling. Ik aarzel dan -ook niet te zeggen dat indien het ons gegeven mocht worden om de eenheid van ons volk hersteld te zien, er voor mij geen groter vreugde zal zijn dan om mij weer ter beschikking 'te kunnen stellen van de Kerk. Maar wij verkeren tans zeker in de ernstigste nationale kt'sis die wij nog] ooit beleefd hebben. Wat op het spel is, zijn niet alleen grote geestetike en zedelike beginselen. Maar meer en meier komt het ertoe waarom, dat is ons tans -om het even dat de vraag, de ontzettende vraag gesteld wordt en gesteld wordt aan ons eigen volk of wij als Afrikaner volk nog recht hebben van bestaan; of het niet misschien be ten voor ons is om nationale zelfmoord té plegen. En waar deze ontzettende vraag; gesteld en beantwoord moet worden, daar heeft h-et volk recht op voorlichting, voor al op het licht van Gods Woord". Een open brief aan generaai De Wiet. In dc „Volkstem" was de meening ver kondigd, dat het vonnis tegen D-e Wet eigenlijk licht was in verhouding tot zlijln misdrijf. Het opleggen eener boete vond het blad verkeerd, omdat die toch door- vereerders van den genie-raai' zal worden bijeengebracht en dit hun weder gelegen heid zal geven tot nieuwle agitatie. Naar aanleiding hiervan heeft Jan A. Joubert een open brief aan generaal Del Wet geschreven, die door de „Volkstem" Wordt opgenomen. Ses jaar gevangenis! Ses jaar,' ses-jaar! Dag,Generaal! Ses jaar! Ja, al is 't ses jaar, ik sê vir jou dag, al1 is 't in die tronk. Al was 't ook onder die galg; en ik alleen, ik sê: Dag, Generaal! Jij) weet wat dit betéken, jij 's 'n Boer enen ik 'n Boere-seun uit die Transvaal. Was 't nie vir die Transvaal, 15 jaar geleden nie Wie wteet, dis- ni-e s-eke-r nie, dis nie waarskijnlilc, maar wie weet, beskermer van kleine nasi-es, het jul miskien gesp-aar, en dan w'as 't nie van daag s-es jaar nie. Maar daar was toen die, Transvaal, en nou vandaag ses jaar, en böaan 'n Transvaler-. Jij verstaan nie ouni klteine nasies te besloerm ni-e. Jij's 'n Vrijl- stater. Jij verstaan niks van imperiale! belange nie. Ja, dis waar, 15 jaar gelede was diei geroep van die Transvalere: „Hosanna!" als hul jou naam- hoor noem; vandaag is 't: „Jij moet blij wees dat 't ses jaar is, en dat jij nie doodgeskiet is nie." Maar dit is daarom maar net die Volle stem, generaal. Dis nie die stem van al die Transvalere niet. Dis maar net hullei wat „imperiale belange" verstaan. Die Transvaler s'n hart is daarom ook nog trouw. Ja, Generaal', al is 'f ses jaar, daar is daarom nog 7000 wat nog nie die knie- voor die Konsiliasie baal ge buig 't nie; Wat nog nie 15 jaar gelede vergeet h-et nie. S-es jaar, se-s jaar, dis die dank van die Transvalen. Daar is ander wat hulle dank betoon, en dan is 't „Sir Star'' Ja, toen was daar ook. 'n Transvaler böaan A, - maar hij was groot gehore! En als hij vandaag kon praat, sou hij! nie sê ses jaar nie. Ik weet jij lij vir die Afrikaner, en ik weet hierdia ses jaar is die söveul- ste dolk in die Afrikanerhart, geduren de die laaste kwarteeuw. Dis waar, dooit van 'n dierbare kind, of verlies van, goed en geld is swaar, maar die- krenking] van die gemoed, hierdie ses jaar, die nieuwe dolksteek in die Afrikaner hart, dit is 't wat „smart oorerfük maak]!" Ja, hierdie ses jaar, en Jopie Fourie, wat ko-ni uit dieselfde koers waar 't nog al tijd vandaan geko-m) het, hier in- ons- Suid- afrika, en nou met 'n „Transvaler böaan Dis niks, dis vir die Afrikaners. Ik het 't van jou gewteet. Ik weet jou hart is groot. Ik weet jij- is nog dieselfde held van 15 jaar geltede. Jij is als held gehore op die slagyelde van Suidafrika, nie int ministeriële- setels van onder-af v-erhoging van rang gekrij nie, dis oip die slagveld! van ons land, Vaar jij- jou rang van ge neraal verdien en gewin 't. Baje dankie-, generaal, dat jij daar om nog die hand geneem het.' Dis hierdie] hand neem van -die geringste van jou volk wat vir jou in hul hart laat. lewe, en waarom jij- bij hulle groot is. O, ja, daar is ander, wat die handnee-m' net yan( dié wat van „hom©" afkom; ons Weet 't Ses jaar moet jij hier binne in dié tronk blij-, generaal, .miaar of 't ses uur- of ses jaar is, óns sal buite vóór die deur staan en wag vir jou, al die tijd. Korte Oorlogsberichten. Eennieuwevr-e desactie van deu Paus? De Madrileensche ,,A. B.JC." Van 18 Juli publiceert een brief'uit Rome van dr. Franco Franchi, waarin o.rn. voor- voorkomt „Kardinaal Aydan Gasquet, een Engel- sche Benedictijn, die in nauwe vriend schapsbetrekkingen met den Paus staat, en wien ook de oprichting van het En- gelscli gezantschap bij den H. Stoel te' danken is, heeft verklaard, dat dei H. Vader, niettegenstaande alle vroegere mis lukkingen éen groote actie voor den vied© voorbereidt, waarbij alle bisschoppen der oorlogvoerende lauden eendrachtig en giet organiseerd moeten samenwerken. Die-zie actie zal een algemeen-en wapenstilstand trachten te bewerken. Biz,onderbeden om trent dit plan, welks ontzettende moeilijk! li-eden den Paus niet afschrikken, ztijinnog niet. bekend, doch weldra zal de wereld! van dit nieuwe vredesinitiatief hooren. Ook kardinaal Maffi, die naar Rome geroepen is, bevestigt dit bericht. Hij- ka rakteriseerde. dit plan als „even grootscji als koen, een a.postolischen geest, die zich de kracht van zijn gezag bewust'Is, waar dig, doch tevens als een plan, clat bij zijn verwezenlijking o-p ontzettende moei lijkheden. zal stuiten." !n Tripo-li-s. jDe verliezen de-r Italianen in Tripolis bedragen 8400 doo- den, 4000 gewonden en meer clan 5800 vermisten. Het o p r o e r op Ha t iAdmiraal Caperton bericht, dat de ge-lan-de mariniers van den kruiser Washington in Port-au- Prince de Amerikanen e-n vreemdelingen beschermen. De ongeregeldheden, duinen voort, doch op d-e Amerikanen wordt niet geschoten. Verdwenen auto's. Bij de mobilisatie en het begin van den oorlog heeft de Belgische re-geering de meeste -automobielen opgeëischt, ten be hoeve v-an het leger en daarvoor bons afgegeven. Na h-et nemen van Luik vlucht ten velen; taf van die gerequireei'de auto's kw-amen de grens over en werden in Nederland verkocht. Toen nu de eigenaars der -auto's bij de Belgische regeering hun bons aanboden, bleken vele auto's no-oit in het he-zit der regeering te zijn ge weest. Iemand- van de Belgische legatie in Den Haag, heeft nu, met "behulp van de marechaussee, reieds een aantal auto mobielen te Maastricht opgespoord, waar van nummer van chassis, moto-r, enz. overeen kwamen met die- op de b-ons, en dezte auto's -in beslag genomen. (N. v. d. D-.) Engelland en de neutrale hiandel. De „Daily Express" verneemt uit betrouwbare bron, dat de Engelsche Regeering binnenkort katoen voor abso lute contrabande zal verklaren. Hetzelfde b-liad verneemt uit Kopenha gen, dat ten gevolge van de aanhouding vian alle uit Amerika voor Zweden afge zonden rubberzendingen, "het rubblerge- brek binnen Zweden zwaar voelbaar is. Het -autoverkeer is belangrijk beperkt. De Engelsc-h-en vergenoegen zioh niet meer alleen met h-et beslag leggen op ladin gen Am-erikaansohe autobanden, do-c-h ne men ook d-e banden van geheel uitgeruste Amerikaansche auto's. De Zweedsch© Re- g'eering protesteerde herhaaldelijk bij En geland. D-oor de Zweedsche kooplieden is alle gewensoht© waarborg tegen ver der zending van den rubber aangeboden, doch aWle bemoeiingen waren tevergeefs. Van het Oostelijke ge vechtsterrein meldt men uit Oos tenrijksche bron: A-an de grens tusschen Boekowina en Bess-arabië hebben Kroatische landweer- en Ho-ngaarsche landstormtroepen een ver sterkte Russische stelling overvallen. De vijand, volkomen verrast, is na een bloe dig handgemeen gevlucht, met achterlating van 170 dooden. Ten Oosten van Ka- mionka Strumilowa hebben onze troepen, een luitenant-kolonel, 7 officieren en 500 man gevangen genomen. Bij Sokal zijn opnieuw felle aanvallen van den vijand afgeslagen. Voorts wordt gemeld van Duitsche zij de uit GaliciëTerwijl aan de Zlota Lipa en den D-njestr voorpostengevechten plaats vinden en tusschen Weichsel en Boeg de tijdelijke stilstand voortduurt, trachten de Russen bij Sokal en ten noordwesten van Grubieszow met sterke strijdkrachten te gen onze posities op te dringen, doch tevergeefs. Een uitv-aJ uit Iwangorod te gen onze insluitingstroepen is ewneen-s mislukt. Hier zijn de Russen door het vuur onzer zware artillerie onder bloe dige verliezen tot overhaasten aftocht ge dwongen. De omsingeling van de vesting en de beschieting der buitenste stellin gen wordt met succes voortgezet. De D-ar da nellen. Men bericht uit het Turksche hoofdkwartier: Op het Dardanellenfront is den 28slen bij tijden zW-ak geschut- en geweervuur gewisseld. In den nacht van den 28sten heeft een door onzen rechtervleugel vooraitgiezon- den verkenuingskolonne een gedeelte van een vijandelijke loopgraaf overrompeld en tal van geweren en veel pionieremate riaal buitgemaakt. V-an het Russisch-Turkschq gevechtsterrein. Officieel meldt hetj Turksche hoofdkwartier: Op het Kauka- sis-che front vervolgen wij den op de hoogte van Brebudo verslagen vijand krachtig. .Wij hebben groote hoeveelhe den munitie, die de vijand o-p zijn terug tocht -achterliet, buit gemaakt en heb ben veel verstrooide Russ-en gevangen ge nomen In Mesopotamië. De Engelsche opperbevelhebber bericht: Na hef gevecht bij Nasijyeh op den 24sten dezer zijn de Turken in verwarring meer dan 25 mijl naar het noorden teruggetrokken. De verliezen van d-en vijand aan dooden, gewonden en gevangen-en bedragen onge veer 2500. Er zijn 41 officieren en 690 man gevangen genomen. Het vermeesterde oorlogstuig bestaat uit: een zwaar ka non, V2 veld-, 2 bergs tukken, verschei dene machinegeweren, voorts 1000 ge- schutspatronen, 300,000 geweerpatronen, ontplofbare stoffen, bo-mmen en ander oor logstuig. Onze verliezen bedroegen 564 man. Lerco, St. Petersburger, correspon dent zegt 'met stelligheid te kunnen mel den, wat het resultaat van het bezoek van Hohenlohe te Boekarest is. Volgens zijn m-e-dedeelingen is de Duitsch-Oosten- rijksche poging om den doorvoer van wa pens en -munitie te forceeren mislukt. Intusschen zijn 'aan de Roemeensche gren zen duizenden wagens met munitie aan gekomen, terwijl in het binnenland onge veer 250 -wagonladingen worden tegen gehouden. Hohenlohe heeft alles beproefd torn de Roemeensche regieering te over leden ten minste verl-bf te géven voor den uitvoer van deze 250 wagons, maai- alles bleef vergeefs. Toen de minister-pre sident vasthield aan het beginsel, daj z-oow-el uitvoer als doorvoer van wapens en munitie in strijd is met de neutraliteit van Roemenië, en dat de reigjeering zoowel rn-et. de Enlente-staten als met de centrale -staten in goede betrekkingen woiischt te! leven, wendde H-oheinlohe zich rechtstreeks tot de-n koning'. Men kan zich echter ver zekerd houden, zegt Lerco, dat ook die poging vruchteloos zal blijken. In Rusland z-ijtn alle mannelijke inwo ners, in 1896 geboren, onder de wapenen g'eroe-pen. In gewone omstandigheden is de dienstplichtige leeftijd in Rusland 21 jaar, zoodat de lichting' ditmaal U/a jaar is veervr-oegd. Dender monde. In de j.i. zitting] van den gemeenteraad van D-endermonde werden de plannen tot heropbouw van de stad volledig goedgekeurd. Dc architect der plannen is de heer J. Sterck. Er verschijnt te Antwerpen een nieuw blad, h-et „Algemeen Nieuwsblad voor België". De Handels-oorlog'. Het Bel gische s.s. „Prinoesse Marie J-osé" (1221 netto tons) is getorpedeerd en gezonken. Van de bemanning zlijtn 21 man gered e|n 4 gjedood. - De trawler „Dovey" is üi de Noordzee tot zinken gebracht, door een Duitschen onderzeeër.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1