Staten-Generaal Uit de Pers. HYMNE. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. geven. Doch hij raakte van den weg af en kwam terecht op den minder gebruik ten binnenweg. Door bloedverlies en ver moeienis was hij bewusteloos geraakt en zoo had de zuster, want 't meisje was een Engelsche verpleegster, hem gevon den. Daar ze minstens een half uur van den eersten post af was, had zij be sloten den jongen man er heen te dragen. Het moedige en resolute meisje stond wel toe, dat ik nu mijn aandeel in het dragen nam in den last. Ik trok mijn jas uit, maakte er een draagzeil van en zoo brachten we onze vracht naar het driekwartier verder gelegen veldlazaret, 't Meisje smaakte de voldoening den dok ter te hooren zeggen, dat de jonge man nu nog behouden kon blijven. Doch reeds stond ze gereed haar onderbroken wan deling voort te zetten. Door haar be- dektelijk uit te vragen, kwam ik nog te weten, dat ze tot een der Engelsche mi nistersfamilies behoorde. Maar zij wilde niet dat er melding gemaakt werd van wat zij gedaan had. Korte Oorlogsberichten. l'il den Gelderschen Achterhoek werden in de laatste dagen groote par tijen bessen naar Pruisen uitgevoerd, welke aldaar tot jam verwerkt, in plaats van dure boter op het brood Wordt ge bruikt. Een honden-sanatorium. De corr. van het „Berk Tageblatt" te Jena meldt, dat op voorstel van 't Oos- tenrijksch-Hongaarsch Ministerie van Oor log een herstellingsoord voor honden, ih militairen dienst, zal worden opgerichtt, Voor verpleging komen in aanmerking zie ke en gewonde honden in militairen en sanitairen dienst. In aansluiting aan de staaltjes van merkwaardige genezingen van ernstige verwondingen ten slagvel de, verhaalt de corr. van de Daily Chronicle nog eenige gevallen van soldaten die verpleegd wer den wegens betrekkelijk geringe verwon dingen, doch die de sporen vertoonden (dat 'n gelukkig toeval hen voor erger behoed had. De chef van den geneeskun digen dienst Van het Londeinsche hospitaal toonde den journalist een Ierschen vrij williger, die een schot in den hals gekre gen had hij een gevecht aan de Darda- nellen. Een kogel was hem n.l. langs het strottenhoofd door den halte gegaan, inerk- iwaardigerwijize zonder de in de onmid dellijke nabijheid liggende reohterhals- slagader te treffen. Een ander soldaat had een schot door de borst gekregenop een centimeter na was de groote lichaams- sl'agader getroffen. De kogel had door den rug 't lichaam verlaten en was dus, zioo- !als de. dokter niet onaardig opmerkte, „prachtig de gevaarlijke zóne gepasseerd." Door de legerautoriteiten worden thans te Aken kurken stoppen opgevraagd voor flesschen voor de te velde staande soldaten, nu het warme weder aankomt. De ouders van een Duitschen soldaat 'die je Vaals wonen ten, na den strijd om Luik niets meer van hem hoorden, lieten deze W-eek in lAkien in een kerk een Mis ter nagedachtenis van hun dood- ge waanden zoon houden. Eenige dagen later kregen zij een brief uit Siberië van hun zoon, waarin hij vermeldde dat hij in Russische krijgsgevangenschap was, maar het goed maakte. De krijgsgevangen Russen, die hij Aken werken, maken allerlei soort kunstig snijwerk van hout, dat ,zij aan de toe schouwers verkoopen, waardoor zij een aardige bijverdienste hebben. Van het Oostelijk oorlogs te ir r e i n. ilJit Berlijn Ten Noord-Oosten van Szawla maak- ten onze concentrisch oprukkende troe pen bij succesvolle gevechten 4150 ge vangenen. Aan de beneden-Dubissa kwamen de Duitsche aanvallende troepen tot in de streek van GrinkischkiGudsiuny. De Russen wijken op liet geheel© front van het JFtekijew-meer tot den Njemen. Ten zuiden van den straatweg Mariam- polKowno vergrootten wij de ontstane bressen en wonnen verder oprukkend ter- fcein naar het Oosten. Vier officieren en 1210 man zijn gevangen genomen. Aan de Narew zette de vijand zijne Vruchtelooze tegenaanvallen niet meet voort. Ten Zuiden van de Weichsel zijn de Russen in de uitgebreide bruggenhoofd stelling van Warschau op de linie Bloniet— Nadarskin—GoraKalwarija teruggedron gen. Tegen den middag was de groote brug genhoofdstelling bij Lagow (30 K..M. ten Oosten van Swolen) en LugowaWola (10 K.M. ten Noord-Westen van Swolen) door onze dappere .troepen uit Silaziö bij bestorming genomen. In aansluiting hiermede werd de vijand onder mede werking der Oostenrijksch-Hongaarsche troepen op het geheele front in de ves ting geworpen, die nu nauw ingesloten is. Ten Noord-Westen van Iwangorod strij den de Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen nog óp den Westelijken oever van de Weichsel. Gisteren zijn meer dan 3000 gevangenen gemaakt en elf machinegewe ren veroverd. Uit We enen: Het terrein ten Wes ten van de Weichsel was gisteren we derom het tooneel van groote successen der bondgenooten. ,De vijandelijke hoofdstelling, die ten Westen en ten Zuiden van Iwangorod in de linie Kosenizy- -Janowez aangelegd en ;ils een vesting uitgebouwd was aan beide zijden van den straatweg Radom N.owo Alexandrijn werd door de Duit sche troepen doorbroken. De Russen trok ken terug naai' Iwangorod en den rech teroever van de Weichsel. Hun terugtocht over de brug van Nowo Alexandrijn lag reeds onder hot vuur der Duitsche ar tillerie. Oostenrijk-Hongaarsehe troepen nkderen strijdend van het Westen; Duit sche troepen van het Zuiden uit de for ten van Iwangorod. Talrijke plaatsen ten Westen van de Weichsel werden door de vluchtende Russen in brand gestoken. Ten Oosten van de Weichsel duren de gevechten met onverminderde heiigheid voosrt. De \ij,and biedt uiterst hardnekkig tegenstand. Bij Chodel en Borzechow wier pen gedeelten van het leger van aarts hertog Jozef Ferdinand na harde worste ling de Russen uit verschillende stellingen. De verliezen van den vijand zijn groot. Het aantal der bij het leger van den aartshertog binnengebrachte, gisteren ge melde gevangenen steeg tot 8000. Aan den bovenloop van de Bug namen Hongaarsche regimenten bij bestorming het bruggenhoofd Dobrotwor ten Noor den van Kamionka Strumilowa. Generaal Botha. Botha is te Kaapstad van zijn tocht in Zuidwest-Afri- ka aangekomen, cn werd met geweldige ovaties begroet. De stad is met vlaggen getooid. i Lloyds verneemt uit Durban, dat de „Benaila", waarvan gisteren gemeld Werd, dat z'ij in brand stond, thans seint, dat men het vuur meester is. Een Deen veroordeeld. .Gis teren werd de Deensohe koopman Jensen, handel dreef te Londen, schuldig bevon den aan het handeldrijven met, den vij and, door waren .naar Denemarken to zenden, waarvan hij wist, dat ze vooi Duitschl'and bestemd waren en deswege veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf en een boete van 500 pond sterling. Een gevecht in de lucht. De „Temps" publiceert het volgende verhaal over een gevecht in de lucht, den 19den Juli bij Soissons geleverd, waarbij twee Fransche aviateurs, een korporaal-piloot en een soldaat die het machinegeweer bediende, beiden twintig jaar oud, in een Moraue-een dekker een „Aviatik" tot da lten dwongen. Een van hen vertelde: „Wiji vlogen boven Soisson, toon wij aan den horizon een machine van het „Aviatik"-type ontdekten. Wij lieten deze tot 2300 meter stijgen en begonnen haar krachtig te achtervolgen. Op honderd meter afstand vuurde ik. Plotseling bracht de Duitsche bestuurder de hand weg on der de kap. Zijn metgezel stak den arm in de hoogte en riepi iets, ik ,weet niet wat, waar schijnlijk „kameraad", ik had nauwkeurig gemikt en de tweedekker tuimelde hei; onderstboven. Op vijfhonderd -meter yan den grond draaide hij weer om en viel te midden van een rookwolk, dicht hij de Aisne neer. Ik ben zoo- blij, dal is de 50e maal1, dat ik een Duitsche vliegma chine achtervolg, maar het is voor hielt eerst, dat ik het -geluk heb gehad, er een tot dalen te brengen." De man die bet machinegeweer bediende, had zijn hand door een kogel' geschaafd, terwijl zijn helin doorboord was. Een s t r ij d in de lucht. Een „Reuter"-bericht uit Petersburg bespreekt de beteekenis van vliegmachines met meev dan één motor voor ooriogsgebruik. Rus land bezit zulke machines van het Ilya Mouromet-type en één daarvan is dezer dagen door drie Duitsche vliegers aange vallen. De Russische aeroplaan voerde eene verkenning in de buurt van Cholm uit en werd op 8000 voet hoogte door de Duitsche vliegers met mitrailleurs be stookt. De Rus bevond zich in eene on gunstige positie en kon niet zoo goed van zijne kanonnen gebruik maken, maar slaagde er toch in, eene Duitsche machine, die zich te dichtbij waagde, neer te schieten. De beide anderen wa ren voorzichtiger en bleven op een af stand. Eén van de bemanning van de Ilya- machine werd gewond en deze zelf zoo beschadigd, dat zij dalen moest. Toch kon zij met behulp van eenige niet ge troffen motoren naar haar loods terug- keeren. Een gewone vliegmachine zou ze ker dadelijk neergestort zijn, want de ben- zine-tanks waren door 16 kogels door boord. Geschrapt. Volgens eene mede- deeling in de „London Gazette" heeft de Koning van Engeland, op voordracht van den „Grand Prior", Prins Eitel Friedrich, den tweeden zoon van den Duitschen Kei zer, laten schrappen van de l'ijlst der eere- ridders van de Orde van St. John. Tweede Kamer. T«t kortheid gemaand. 0, dat militaire gezag. Buiten z'n boekje ge gaan. Pluralis maje- staticus. Overigens niet veel fratsen. Het Land storm-ontwerp. Het breede onderwerp dood- gepraat. Vermoedelijk geen beperking. Dank zij- 's voorzitters manen tot kort heid, was het ontwerp tot bestendiging van den staat van beleg en oorlog spoe dig afgehandeld. De klachten, die geuit werden, betrof fen 'meeren deels de aanmatigingen van het militair gezag. Zoo vertelde de socialistische afgevaar digde Al'barda, dat in Noord-Brabant do territoriale bevelhebber zich heeft veroor loofd den werkgevers in de passement en textiel industrie te Eindhoven en Til burg toe te staan in afwijking van de Arbeidswet vrouwen en kinderen te werk te stellen en dezen langer in dienst te hou den dan volgens de wet geoorloofd is. Ook Van Hamel' (u.-l.) had de bevoegd heden van het militair gezag bestudeerd en hij was daarbij tot conclusie gekomen, dat het b'.v. niets hoeft te maken met verordeningen ter,(bestrijding der mazelen. Nu. dit bestreed men niet. De besprekingen kregen allengs meer het karakter van een academisch debat, dan van een zaak van practisch belang, gelijk de heer v. Sasse van IJssel (r.-k.), die artikel 187 van de Grondwet naast, de Wet van 1899 legde; trouwens zelf opmerkte. Spr. betoogde, dat in laatstgenoemde Wet niet een deel van de grondwettelijke bevoegdheden van anderen op het "militair gezag is overgegaan. De heer Ecrclmans had ook al geen Vrede met de militairen en stelde voor een legerorder uittevaardigen, Waardoor commandanten, die geen goed begrip van hun rechten en verplichtingen hebben, eraan worden herinnerd ,dat zij. niet heb ben in te grijpen in zaken, die niet van militairen aard zijn. Inderdaad schijnt 't noodig te «zijn. dat de minister hieraan eens herinnert. We denken slechts aan de inkwartieringsge schiedenis te Goes, die niet zou hebben plaats gehad, als het militaire gezag een juister denkbeeld gehad had omtrent z'n bevoegdheden. De heer Schaper wees op oen vermake lijke toepassing van de wet, toen hij zelf op een plaats was, waar staat van helcg was, alleen met het oog op den smokkel handel van paarden, om een staatkundige redevoering te houden, van de militaire autoriteiten de vraag kreeg, of hij zich wilde houden aan de gestelde voorwaar den. Elders trad een wachtmeester van de marechaussee op om de „orde te hand haven" in een vergadering voor staats- pensionneering. Dit vond de heer Schaper heel erg, maar nog enger was het, dat deze wacht meester de pluralis majestaticus gebruikte. Het meervoud der majesteit (het ge bruik van „wij" voor „ik", „ons" voor „mij", enz. door vorstelijke personen). Van die fratsen was de heer Schaper niet gediend. Intusschen, het betrekkelijk geringe aan tal' klachten getuigt in 't algemeen voor de militaire overheid en voor het richtig gebruik, dat ze van haar macht maakt. Des namiddags is het debat over de Landstormwet ingezet. Het scheen ,,wel, naar de debatten te oordeelen, dat het breede onderwerp is doodgepraat. Waarschijnlijker is het, dat men uit de geheime vergadering zijn over tuigingen put over -verschillende onder, deelen dezer zaak, overtuigingen, waar over men verder niet meer spreekt. Met genoegen hoorden wè den heer Ruvs zoowel als deruheer De Geer nog eens met den meest mogel'ijken nadruk vaststellen, dat Nederland geen oorlog wil, dat noch regeering, noch volksvertegen woordiging. noch volk iets anders wen- ischen dan de zuivere neutraliteit. Dat staat nu langzamerhand vast als een paal boven water. Wat (in de rede van den heer Ruys van belang was, is zijn opmerking, dat Üeze maatregel niet anders mag wezen dan een noodmaatregel' en niet vooruit loopt op deu algemeenen dienstplicht, tel och, de minister denkt er vermoede lijk anders over. Zij, die.de Regeering het gevraagde wil len toestaan, hebben in de geheime ver gadering evenzeer hun licht opgestoken als diegenen, welke met den heer Ter Laan van het ontwerp niet weten willen. Deze laatste afgevaardigde zinspeelde op het comité-generaal, zeggend dat in die Jaatste dagen -zijn overtuiging nog was Versterkt, dat de twee oudste lichtingen landweer naar huis kunnen. Zal' de Kamer nog op eernige beper king kan het ontwerp kunnen aansturen? Ze zal het wel probeeren, doch vermoe delijk zal (Ze er niet in slagen. Strijdt liet niet met 'slands belang, dan wën- schen we succes op de .pogingen. Anders zullen we ook de nieuwe lasten met berusting opnemen. 0 u d-H ollandsch? Onder dit kopje schrijft „De Neder lander" „Charivarius" is een man die opgeld doet in onzen tjjd, die vrij geesteloos is en daarom elk sprankje van geest ajs iets buitengewoons savoureert. „Charivarius" is de geestelijke klein zoon van den Schoolmeester: ook die maakte kimstlooze gedichtjes op de dwaas heden van zijn tijd en zijn omgeving, maar „Charivarius" leeft in een tijd, waar in er meer behoefte aan zulk© dingen is, omdat de mensc-her leeger Wenden naar' het schijnt en dus is hij de veel bewonderde medewerker van een der groo te (natuurlijk vrijzinnige) weekbladen, en treeft hij ook bij de vrijzinnige dagbla den een streepje voor. Welnu, deze hoogst fatsoenlijke rijme laar, die in het dagelijksch leven leeraaï is aan eene Jloogore Burgerschool (na tuurlijk een openbare Burgerschool!) dichtte dezer dagen in zijn weekblad een „autorijm". dat de eer der overneming genoot in de -alweer nooit een onvertogen woord sprekende Nieu weCourant. Dit „auto-rijm" is een klacht over het schrikbarend geloei van autohooirns, waar over de dichter zijn verontwaardiging to kennen geeft, eene verontwaardiging, die zich, op hoogste punt, uit in,'t Oud'- Hollandsch G. V. D-1" Deze opvoeder der jeugd schaamt zich dergelijke dingen niet in een tijd, waarin van Overheidswege gepoogd wordt het vloeken in het leger tegen te gaan, en d(e N. C't. schaamt zich niet om zoo iets in hare kolommen over te drukken. Sommige onenschen houden er toch wel een merkwaardige volks-paedagogie op na. Misschien verbaast „Charivarius" zich er nog wel over. dat er lieden zijn, die hun kinderen niet wenschen toe te ver trouwen aan leeraren die de „oud'-llol- Landsche" ondeugden beter kennen dait oud-Hollandsche deugden. Zéker 'zal hij niet vermoed hebben, dat zijn „auto-rijm" een pleidooi tegen de „openbare" opvoe ding zou kunnen zijn. Maar, ziet ge, w ij buiten ook alles uit; wij kunnen nu eenmaal niets velen; wij zijn oud-Hollandsch genoeg om een vloek een vloek te noemen, en dergelijke berijmde vloeken poenigheden, waaraan z.ich een fatsoenlijk man, naar wij meen den, nimmer te buiten zou gaan. God is mijn lied, mijn vreugd, mijn zon. mijn eeuwig heil, de blijde bron van al mijn sterkte en gezangen. God is mijn liefde, mijn verlangen, mijn licht, mijn puui-ste klankenval, God is mijn laatst geluk, mijn ai. Een sterke burcht weet ik mijn heer, betrouwbre wacht en tegenweer tot al' de kleinheid mijner dagen, die wil mijns levens heil belagen. Hij is mijn zeker, veilig huis mijn ver, maar vast-beloofd tehuis. God brandt in alle felle smart de roode zonden uit mlijin hart. Hij ploegt mijn ziel met diepe voren tot rijke dracht van welig koren. Hij slaat mijn ijdelheid in puin en breekt mijn trots den snooden kruin. God 'zingt de zang, die trillend beeftj in nachtlijk loof, muziek, die zweeft in 't zondoorstraalde dennenruisohen. Gods stem is in het brekend bruischen, dat met den wildien wind vergled tot aan mijin huis van verre zee. i Gods woorden vallen eindloos zacht door den ontroerden, stillen .nacht in ziivren klank van duizend sterren. En van zoo hoog, zoo eeuwig verre kust Vader's licht bloem mijner ziel die vroom in heirmvle© openviel'. Wat zou ik weten over d' aard, dan God alleen. 0, al wat waard is te bezingen en te minnen, daalt van zijn heil'ge hemeltinnen en wiekt, een vogel' vleugelvlug, in liefde naar zijn huis terug. God is mijn laatst geluk, mijn al, mijn licht, mijn puurste klankenval. God is mijn liefde, mijn verlangen, van al mijn sterkte en gezangen - o, eeuwig heil', de blijde bron, God is mijn lied, mijn vreugd, mijn zon. Peter van M a a r n. „Stemmen des Tijds". Thomso n-m oniimenl. De oprichting van een monument; in Den Haag, ter eere van den in Albanië ge sneuvelden overste Thomson, is, volgens De Tel., thans verzekerd. Eerste Kamerverkiezing. In de gisteren gehouden zitting der Prov. Staten van Noord-Brabant is mr. L. H. Regout met 44 van de 49 stemmen her kozen tot lid der Eerste Kamer. Zooals men weet was deze verkiezing noodzakelijk geworden door de benoeming van mr. Regout tot tijdelijk gezant bij het Vaticaan. W' aarschuwing. Men verzoekt ons de volgende waar schuwing te willen publiceeren: ,De Territoriale Bevelhebber in Zeeland waarschuwt de bevolking in Zeeland voor de aangespoelde glazen ballen. Deze ballen zijn niet geheel gevaarloos; wan neer ze breken gaat dit gepaard met een© geringe explosie doordat de ballen lucht ledig zijn. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., BROCX» Besmettelijke ziekten. In de week van 14 tot en met 20 Juli kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhus of febris typhoïdea. uit Sluis, 1 geval van roodvonk uit Retranchemienjt en "Vlissingen, 2 gevallen van 71 ipliteritis uit Kapelle en 1 geval dier 'ziekte uit Rattendijke, Vlissingen en Zierikzee. Middelburg. Op de fabriek „The Vï- trite Works" is, blijkens de „M. Crt.", den werkman B. een vinger afgeklemd. - Een paar jongens van hier hebben op het strand onder Domburg een gla zen bal gevonden, vermoedelijk een stink'- bom, zooals die ook bij Schiermonnikoog zijn aangetroffen. De hal is door den vader der jongens bij de politie alhier gedeponeerd, die het voorwerp aan den territorial en bevelhebber overgaf. 6oe8. De wijkzuster ontving voor hot Comité een gift van £40 voor verleende hulp, waarvoor hartelijk dank. Door B. en W. dezer gemeente is bepaald, dat ter vervulling van de vaca ture van lid van den gemeenteraad de candidaatstelling zal plaats hebben op Donderdag 5 Augustus, de stemming op Maandag 16 Augustus en de eventueel» herstemming op Donderdag 26 Augustus. Onze stadgenoot dhr. A. F. de Paauw. als sergeant in mobilisatie (laatst te Harderwijk) is na afgelegd en geslaagd examen, benoemd tot 2e luitenant, en wordt niet 28 dezter als zoodanig over geplaatst naar hief, ter africhting van dien Yrijwilligen Landstorm. Vlissingen. De lieer A. C. van Hal heeft voor het tweede district aangenomen. Er zal dus in het. derde district een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. Nieuwdorp. De heer M. van 't West einde verkreeg eervol' ontslag als dijkt graaf van den Van Citterspodder, welke betrekking hij reeds 51 jaar lang heeft bekleed. In zijn plaats is benoemd zijn zoon, dhr. H. v. 't Westeinde. Biggekerke. Bij herstemming gekozen tol lid van den gemeenteraad de heer .1. Poppe met 96 stemmen tegen 65 op dhr. I). Coppoolse. N en St. Joosland. Op verzoek van de vergadering van Ingelanden van den polder Nieuw St. Joosland, is door Ged. Staten van Zeeland, het aantal Hec taren, om stembevoegd te zijn, terugge bracht van acht op vier. Dit besluit heeft, tengevolge, dat. er 11 slembevoegdi ingelanden bij kamen en het aantal ver- Voogd wordt tot 22. Ned. iHörv. Kerk. Beroepen te Waardei', K. v. As te Moer- capelle; te Lag© Zwaluwe, II. P. Fort- gens te Nieuwpoort; te Oene, B. v. d. Wal te Hoevelaken; te Oostburg. W. van Roggen te Oostzaan. Bedankt voor Bruchem door P. Zandt te IJselmuiden. A tg. Synode. De heer Bakhui- Zen van den Brink diende de volgende motie in: „De Synode, overwegende dat het voorstel' der h cc ren Lütge c. s., tot wijziging van art. 27 Regl. Examen en art. 19 Regl. Godsdienstonderwijs in de laatst gehouden buitengewone vergadering der Synode, nadat daarover aan de- hand van een uitgebreid en grondig rapport ernstige besprekingen zijn gehouden, wel ke tot verwerping van het voorstel met II tegen 8 stemmen hebben geleid, be sluit in deze vergadering bovengenoemd Voorstel niet wieder in behandeling te' nemen." Deze motie kwam aanstonds in behan deling. Zij werd echter na bespreking door den lieer B. van den Brink inge trokken. Er zal dit jaar geen Diaconale Confe rentie plaats vinden. Geref. Kerken. Beroepen 'te Spijkenisse, J. II. A. Bosch. ca.nd. te Alm kerk. Aangenomen naar Ierseke door B. Meijer te Brouwershaven. Chr. Gefef. Kerk. Beroepen je 'Arnhem en bedankt voor Almelo. J. A. Riekel, cand. te- 's Hage. E x - P r e d i k a n t en. De Kerk- nieuws-schrijver van de „N. R. Ct." vond in Van Alphen's „Kerkelijk Handhoek"! ongeveer 140 namen van Hervormde pre dikanten die hun bediening hebben neer gelegd zonder tot helt emeritaat gerech tigd te 'zijn. In dezen hun nieuwen levens staat zijn zij nu Kamerlid, secretaris van een Zendingsvereeniging, van „Kindei- zorg" of \an het „Nut": hoogleeraar, rec tor aan een Zendingsschool, gemeente archivaris, schoolopziener, directeur van een diaconessenhuis, evangelist, advo caat, directeur van een voogdijimichting of tuchtschool, leeraar aan een gymna sium, voorganger bij een afdeeling van deu Protestantenbond, redacteur van een dagblad, kassier, directeur van „Ons lluis". vlootpredikant, predikant bij een kerkgenootschap van andere gezindte („en gel" bij de Apostolische Kerk). Buiten de opgave van Van Alp hen om, kent hij nog oud-predikanten, die land bouwer, handelaar in paarden, handelaar in kunstmeststoffen en kunstschilder zijn of geweest zijn. Een preek over boter, ,vet en margarine. Ds. C. A. Lingbleek, van Spijk "(Gr.), vertelt in de „vragenbus" van het confessioneel orgaan „De Gerei'. Kerk" het volgende verhaal van een oefenaar: t r „Een ons bekend oefenaar, die 's Zon dags geregeld tweemaal een groote schare onder zijn gehoor vereenigt, begon zijne oefening (of preek) eenmaal met de me- dedeeling, dat hij ditmaal eens zou spre ken over „boter". i Eerst weidde hij erover uit welk een kostelijk 'ding goede, onvervalschte boter was. Hoe smakelijk het was en hoe licht Verteerbaar en hoe voedzaam! Wat was bij echte boter te vergelijken? Helaas, helaas, die boter werd echter hoei langjer hoe schaarscher, want hoeveel namaak was er in de laatste jaren gekomen! Die boter nu, dat was de Waarheid, de oude beproefde Waarheid, naar Gods Woord en Gereformeerde belijdenis. Ze was kos telijker dan het kostelijkste, miaar waar werd ze nog gevonden? In de oude Kerk der Vaderen, in de Hervormde Kerk, bijkarts- niet meer, zoo meende spreker. En dit bracht hem van zelf tot zijn tweede punt: nl. „het vet"; dat nu in onze Kerk de plaats van do oude boter had ingenomen, en door velen in de plaats- daarvan ,werd genotein. In den breede stond spreker stil' bijl dat vet: t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2