De Groote Oorlog. Binnenland. Uit de Provincie. coulissen kunnen kijken en wat ze op de planken van het openbare staatstooncel zal doen, zal daardoor beïnvloed worden. Men begrijpt wel, hoe ernstige gevaren altijd tuur ieen geheime vergadering ver bonden blij'ven. Wil toch een minder hoog staande politiek zich een makkelijk succes verzekeren, dan heeft ze een uitstekend middel om zich in een Waas van geheim zinnigheid te wikkelen met een beroep op de geheime besprekingen. In plaats, dat de Regeering dan sterker geworden was, zou zij aan tegenstanders, die oppo si tie doordrijven willen, een gevaarlijk wa pen in handen gegeven hebben. Laat ons echter niet zwartkijken, maar hopen, dat het machtige voordeel, dat deze dag van conclave afwerpen kan, door ons land ook genoten worde. Bijl de behandeling van het veelbespro ken ontwerp op de legemitbreiding, zal zich wellicht het eerste resultaat van het comité-generaal afteekenen. Men zou aller eerst verwachten een zeer merkbare be korting der beraadslagingen. Afwachten zal echter hot verstandigst zijn. Beknopt overzicht van den toestand. De gebeurtenissen in het rijk van va dertje blijven nog steeds de meeste aan dacht vragen Wat Von Hindenburg daar uitvoert ver toont groote gelijkenis met den opmarsch der Fransche legers onder Napoleon in 1812. 't Is de „Times", die er de aandacht op Vestigt. Toen waren de Russen verdeeld in twee groepen; het eene 'leger onder Barclay de Tolly strekte zich uit van Shawli oveï Wilna tol Prusjany, het tweede leger on der Bagration stond in het gebied Ro welLuzk, van het eerste gescheiden door de moerassige streken van den 'Pripet. Die opstelling was een gevolg van de plannen van Napoleon, die zoowel uit het noorden als van het zuiden oprukte. Hij had Schwarzenberg last gegeven naar Lu blin te trekken, wfaar Jerome zich bij hem zou voegen, en poogde daardoor de aandacht der Russen af te leiden van het noorden, waar de keizer met zijn hoofdmacht oprukte. Napoleon meende, dat dp Russen zich zouden verwikkelen in operaties in het zuiden, die tot niets zlouden kunnen leiden. Met het oog nu op de groote kennis, die Von Hindenburg heeft van de krijgs- gpschiedenis en van de Napoleontische oorlogen moet men zijn bewegingen beoor- deelend, er op bedacht zijn, dat hij in het centrum en in liet noorden zijn, groot' ste kracht ontwikkelen zal. [Waje even een blik op de kaart en op de positie dm' legers werpt, zal zien, dat door den opmarsch der Centralen uit het Noorden en Zuiden de punten van den halven cirkel om Warschau zich steeds meer naar elkaar toe buigen. En lang zal liet niet meer duren of de aan de Bsoeina en Rawka staande Russische legers zullen uit vrees voor afsnijding terug moeten. Als men de berichten uit Kopenhagen gelooven mag, dan heerscht in Warschau groote agitatie en bereidt men er zich reeds op ontruiming der stad voor. Het begint te spannen, dat is duide lijk. bondgenooten denkennu of nooit. Of hun krachtige en snelle oprukken nïogelijk verklaard moet worden door de -vrees voor het ingrijpen van een dei' Bal kanstat.en Onmogelijk is liet niet. Wel komt helt ons onwaarschijnlijk voor, immers de Bal kan heeft reeds gunstige!' gelegenheden laten voorbijgaan. Alleen de door Asquith in het Engel- sche Lagerhuis afgelegde verklaring schijnt op zoo iets te duiden. In haar algemeenheid is die verkla ring toch veelzeggend: de uitgaven voor den oorlog zouden waarschijnlijk stijgen en ook de leeningen aan bondgenooten door het toetreden tot de zaak der Ver bondenen van staten, die vroeger niet aan den oorlog deelnamen. Asquith, zegt nu de overzichtschrijver van „De Maasbode", Asquith is een heel wat bezadigder en voorzichtiger man dan menige zijner collega's, zoodat deze woor den uit zijn mond ongetwijfeld een be langrijker hete eken is krijgen. De eerste- minister zou zeker niet op de bedoelde mogelijkheid gezinspeeld hebben, als de kansen op een deelnemen aan den krijg dioor een der Balkanmogendheden niet zleer (groot waren. Maar door dat deel nemen «al de machtkwestie, waardoor die mogendheden alleen zich laten oveï- heerschen weer Zooveel te meer ten gunste van de Entente verkeerd zijn, dat de andere mogendheden niet veel langer zul len aarzelen. Dan treedt weer een nieuwe phase in den wereldstrijd in. En zijn wie nog ver van het einde af. Van de loopgraven. 14 Juli 1915. Nacht. Gedurende heel' den dag heb ik van de eene loopgraaf -naar de andere gezworven. Overal' was 't levendig. 14 Juli is d e her- inneringsdag van de Fransche republiek en vaak hoorde ik tusschen het donderen van het geschut zingen. De loopgraven gingen hier vlak langs Bethune. De burgers bevonden zich thans grootendeels buiten de stad, wijl de plaats zelf aan herhaalde beschietingen heeft bloot gestaan. Ik zag de granaten in de Duitsche linies ontploffen, doch van do uitwerking kon men slechts iets bemerken, als de ambulance kwam, dit was teen zeker toeken dat er treffers waren gekomen tusschen de bewoonde loopgraven. Heel lang kon ik door den kijker niet blijven zien. De oogen gingen pijn doen, La Basseo ligt hier maar 10 a 11 kilometer af. Bethune is dus feitelijk een stelling achter een stelling. 'Doch het front loopt hier zoo wonderlijk met bochten, dat 't onmogelijk is een juiste lijn te trekken. Ook op water wegen worden expedities ondernomen. Om de tegenstanders van de wijs te brengen ge bruikt men allerlei listen. O.a. wanneer men met een bootje een eind wil varen om een of ander werkje op te knappen, trekt men met een lijn een balk of plank aan het bootje. Die plank of balk voorziet men van eenig licht, en wat levenmakende voorwerpen. Het vaar tuig zelf is natuurlijk volkomen donker, en gaat geruischloos verder. Wordt men nu bemerkt, dan schiet de tegenpartij op het looze vaartuig en zelf gaat men vrij uit. Op die manier heeft men des nachts dikwijls de Duitsche posten hese holen. Met glunderend genoegen verhalen de le den van hel geniekorps, wiens taak dit gewoonlijk is, zulke stukjes. Ze beweren dat ze dit liever doen, dan dagen achter een in de loopgraven liggen. Dat liggen afwachten of er wat gebeuren zal, bevalt den lieden maar matig. Daar de avond zich reeds begon aan te kondigen, begaf ik mij langs zijlinies naar achteren en kreeg ik verlof om te overnachten tusschen de Thommies in een der vele tenten. De tent maakte al dadelijk een aangenamen indruk, 't eerst zag ik in een soort voorportaal, op zij Waschgelegenheden. Daarna kwam ik in een gedeelte dat tot eetzaal diende, waar achter de slaapzaal lag. Hier stonden zoo waar eenvoudige kribben met zeegras bedden. Zoo noodig konden die teuten die nen voor veldhospitaal. Ze waren van olijfkleurig linnen. Op onderscheidene plaatsen waren vensters van mika. Dit 'had 't nut, dat er geen glassplinters konden vallen, wanneer verdwaalde kogels de ven sters troffen. Er was ook een afdeeling voor kwartierziek. Doch niet dikwijls werd daarvan gebruik gemaakt. De maaltijden waren eenvoudig doch goed. Ik nam deel aan het avondmaal, meelspijs, brood en thee. „Hbld." Van Dixmuiden naar Nleuwpoort. Nadat ik gist;eren mijn ondergrondsch V;erblijf had vaarwel gezegd, schrijft een correspondent uit Calais aan de „VI. St.", deed zich de gelegenheid voor een tocht langs hjet uiterste deel van het Wester- fnont tte maken. De tocht ging allereerst naar .Lattfenberg. D-it groote gehucht, in puin ,gtesohoten. ligt nog ten deele in hef inundatïegebied. Hier liggen de Belgen, en vze hebben daar een zware taak. Er gaat gfcen uur voorbij of de vijandelijke' projectielen (maken offers.- Desniettemin zijn dje soldaten opgewekt. In de loop graven si pelen zij kaart en lezen. Want lectuur is hielr ,in overvloed. Drie maal per week ontvangen ze de Belgische Le- gerbode. Dit blaadje weet uitmuntend den toon voor de jongens te vrindennaast beschouwingen over den toestand der le zers bevat het grappen, die ik hier wel iswaar niet kan cliteelren, doch die de soldaten blijkbaar weten te waardeeren. Er is ook een rubriek, waarin wordt ver meld, wie bij whistspelen groot slem maakten. Ik zag hier ook hoe soldaten van zeil doek en stokken een handige oprolbare draagbaar samenstelden. De stokken zijn hengelstokken en sluiten met een bus in elkander, en het geheel neemt maar wei nig plaats in, en weegt nog geen drie kilo. Wanneer de gewonde met draagbaar op twee rijwielen wordt gelegd, kan hij zonder al te veel schokken snel naar een veldhospitaal worden gebracht, wan neer auto's ontbreken. De uitvinding was te velde gedaan door een eenvoudig sol daat, die veel aan hengelsport deed. Ook nu hengelt en vischt men nog aan heft front. Die visch komt te pas als hiji ster ke beschietingen het toevoeren v;an le vensmiddelen ondoenlijk is en sardines en beschuit het menu uitmaken. Als de Communicatie zoo verbroken is, is haast het ergste dat men dagen en nachten met de lijken der makkers voor zich in de loopgraven moet liggen. Die gevallen doen zich hier nog al eens voor. ,4lte dooden zien je dan zoo klaaglijk aan", zei een infanterist van nog maar 18 jaar. 'tWas ook nog maar een kind, die als vrijwilliger' diende. Op kien verdelen weg, naar Ave Ca- pelle, liet men jnij weer een merkwaar digheid zien. Achter een reeks puin stond het Albert I Theatre. Een stuk loods, dat als schouwburg was ingericht, had men aldus gedoopt. Van hier ging ik nu via het gehucht Vijfhuizen naar Wilpen. Hier Vos ik weer volop in de gevechtszone der artillerie, klonk \vJeer luide het kanon, en (waren de wegen in beslag genomen door lange treinen met munitie en vi- vres door groote autobussen en een korps wielrijders. In Wulpen is een motor- en autoanobiel- herstelplaats gevestigd. Laat ik terloops even opmerken, dat reeds het grootste deel der Belgische troepen in khaki is gestoken. Ze zijn er mee „kontent", zoo als ze zeiden. Victor Emanuel in het veld. Aon een brief van den Handelsblad- correspondent te Pome did. 8 Juli is het volgende ontleend: Victor Emanuël is een driftige persoon lijkheid, die zich heeleinaal geeft aan het werk van het oogenblik en niet velen kan, diat iets onnuts gedaan wordt of vertra ging komt. 'n Piaar teekenende trekjes, die ik niet uit kranten maar van getui gen vernam. Ter gelegenheid van een Garibaldi-her denking zal op het graf van den natiotnalein held in tegenwoordigheid van den koning een groote krans gelegd worden. Vele hon den heffen lief groote kunstwerk op om het op de zerk (te vijlen. Maar het haakjt Vast aan het hek. Niemand had hef nog bemerkt, toen Victor Emanuël al zonder iets te zeggen over het hek sprong, op de juiste plek den krans pakte en moge lijk maakte hem goed neer te leggen. Op de puinhoopen van AveZzano klau tert, ver zijn gevolg vóór, de koning rond. Een photograaf hoopt onbemerkt een mooi kiekje te maken, fnaar hoort zich op heftigen toon, bijna ruw toebijten„Hebt ge niets beters te doen? Dit is geen tijd voor kiekjes maken!" Zoo was de koning, zoo is hij nu ook. Ue lange, lange maanden van onzekerheid braken, zegt men, bijna zijn geestkracht, maar nauwelijks was de tijd van hande len gekomen, .of hij werd weer de oude. O. was nog niet geheel in -onzle handen, toen Zijne Majesteit de Koning er binnen kwameen verstrooid vuur sloeg nog hier en daar in het zindelijke, roemruchtige stadje neer; er waren nog hinderlagen, die het gaan onveilig {naakten. De kleine grijze auto hijgde puffend over de versperringen heen, die G. omringen, ademde ruimer en rustiger toen ze heit groote plein over stakDe koning stapte uit en doorkruiste de stad. Om den jon gen generaal en zijn anderen collega stroomden de burgers, die nooit hooge Italiaansche officieren gezien hadden, sa men. 'Dat het de koning zijn kon. daar aan dacht niemand. Onverwachts riep een oude man,'t Is de Koning, onze Koning Er ging een huivering door de menigte. De jonge generaal met den fijnen glimlach op het bleeke gelaat was Victor Ema nuël! Toen het eerste oogenblik van on- geloovige verbazing voorbij was, ging rondom hem een daverend gejuich op. „Leve onze Koning!" Nooit was teen plebisciet eenstemmiger. Hij glimlachte met bleek gelaat, toefde wat tusschen de menigte, verwarmde zich aan haar gloed. En de oude man, die het eerst geroepen had,,'tls onze Koning!", leek heelemaal ontsteld, draaide zijn hoed in zijn handen rond, stamelde, toonde te willen naderen, iets te willen zeggen en het niet te durven, tot hij opeens een kind naar voren duwde, tot aan de voe ten van den koning. En de koning bukte 'zich naai' het'kind, nam het iif zijn armen, kuste het op de wang. Hij spreekt, weinig ,en eenvoudig, zijn toehoorder vorsc'bend in de oogen 'kij kend; hij gaat op iedereen toe, op elk soldaat en officier; hij weet de namen van bijna alle hoofdofficieren, herkent de soldaten. „Ben jij niet de alpenjager, die me begeleidde op dentop vroeg de koning aan een soldaat en de ferme ke rel antwoordde vuurrood, bevend, verle gen: „Ja, Sire". „liet was een mooi oogenblik. Herin ner je je het nog? Het geweervuur was zoo dicht bij ons!" De koninklijke auto verwijdert zichdan laat de soldaat den vrijen loop aan zijn herinneringenhij geleidde werkelijk den koning op een moeilijken, steilen top. Met een paar kameraden liep hij daar pa trouille, toen de grijze auto hem inhaal de, stil hield en de koning, die geweer vuur hoorde knetteren en zic-h vergewis sen wilde van den stand van het gevecht, den soldaat verzocht hem te begeleiden ""en niet hem vlug en lenig de rotsen opklauterde. Hij praatte heel vriendelijk, vroeg den soldaat inlichtingen, heel spoe dig de hooge pfficieren, die hem ver gezelden, achter zich latend. Op den top aangekomen, bestudeerde hij- met zijn veld kijker de positie, terwijl rondom het ge weervuur knetterde, al dichter en dichter bijToen klom -hij weer naar beneden en deelde met den soldaat zijn sober maalkoud vleesoh, worst, kaas, chocola en brood. De alpenjager vertelt het be vend van trots. De persoonlijke inoed van den koning is algemeen bekend en wordt door alle troe pen bewonderd: de koning woont gevech ten bij, 'volgt ze in iedere phase: hij komt niet, whnneer ize al afgeloopen zijn of tegen het eind loopen; shrapnells en gra naten hebben vlak bij- hem gefloten en ge loeid, sommigen zijn heel dichtbij hejnl gesprongen. Men deelde het rantsoen uit en de koning,-fdie juist op dat oogenblik aan kwam, proefde mee er van in ee,n soldaten- ketel zooals hij vaak doen moet, als hij al wat hij meegenomen had, aau de soldaten verdeelde oï langer uitbleef, dan hij Van plan geweest was.-Ilij zag toen, hoejeen niet meer jong soldaat, heel treurig, zich afzonderde, ging vriendelijk op hem! Toe en vroeg hem of hij ziek was of zich over iets te beklagen had. De soldaat antwoordde-van niet. „Waarom dan zoo alleen?" Vroeg de koning. - „Toen ik van huis weg ging was één vam'mïjn drie kinderen ziek en ik heb geen bericht meer gekregen." De stem van den koning word ernstig, geroerd „Ik begrijp je verdriet: de gedachte aan onze kinderen verlaat ons nooit. Maar je moet je over dat stilzwijgen niet al te erg ongerust maken: ik krijg ook ai sedert een week geen brieven meer van huis en ik bén ook vader. Toen riep hij zijn adjudant, liet den naam opschrijven en het adres van den soldaat, en beloofde to zullen laten tel'egrafeeren om bericht. Het is nooit voorgekomen, dat een sol daat, één ook maar, één oogenblik vergat, flat hij tegenover den koning stond en zich verleiden liet een ongepast verzoek te doen; een feit, dat ook den soeaerein zelfs groot genoegen gedaan heeft. De koning slaapt waar hij kan, waar het uitkomt. Geweldig was de verrassing van een vaandrig, die bij het aanbreken van den dag uit zijn tent met beslistheid en familiaar binnenstoof in die er naast, kvaar Iiij den vorigen avond lang had zitten praten met een collega, en opeens tegenover den koning stond ,die daar 's nachts gastvrijheid genoten had en nu in het morgenuur zich een kopje koffie zette. Zoo trekt hij rond zonder zichbaar on- derscheidingsteeken, v olgt elke beweging der troepen, geeft dikwijls den generaals nuttigen raad. verdeelt sigaren onder do soldaten die deze als herinnering be waren, wanneer zo het niet wagen den gever te zeggen zooals eens een ber- sagliere „Sire, die bewaar ik om te rooken opiden dag ,dat we in den looppas Triest binnen trekken zullen". Het lot van Z. W. Afrika. Men herinnert zich de verklaring van den Engelse hen minister, die in het begin van den Boerenoorlog zei, dat Engeland den oorlog niet was begonnen om grond gebied te veroveren. De Transvaal en de Vrijstaat waren een meevaller. Zoo schrijft de New Statesman nu: „Zuid-West-Afrika is vermoedelijk bestemd een blijvend doel van het Britsche Rijk te vormen. Het valt m. a. w. moeilijk zich omstandigheden te denken, waaronder het aan Duitschiand zou worden teruggegeven. Engeland is niet uitgegaan om in dezen oorlog gebied te winnen, en zoover wij weten heeft, niemand hier tc lande be paaldelijk deze aanwinst begeerd. Maar evenals met Kiaotsjou en de Stille-Zuidzée- eilanden staat het. niet aan ons om het te rug te geven, en zelfs .als er bijl de vre- des-onderhandelingen sprake1 komt van lo ven en bieden, is liet niet zeer waarschijn lijk, dat de Zuid-Afrikaansehe regeerinjj voor dat doel zijn verovering zou willen uitleveren." Hier vergist de New Statesman zich echter, aldus merkt de ,,N. R. Ct." op. De Engelsche regeering heeft, toen het de Unieregeering verzocht, voor haar Duitsrh Zuidwest-Afrika te bezetten, uitdrukkelijk bedongen, dat bij het sluiten van den (vrede zij, de Engelsche regeering, over het lot van dat gebied Zou beschikken. Wat na tuurlijk niet zeggen wil, dat zij het niet zal willen houden, als zij kan. JEn ten slotte zou het Duitsche gebied dan !v'el bij de Unie worden ingelijfd, zij het dan mis schien niet zonder offer. Een flinke jaar- lijksche vlootbijdrage b.v. Korte Oorlogsberichten. Een prinses spion. Italiaan sche bladen berichten dat de weduwe van den Spaanschen troonpretendent Don Carlos, geboren prinses De Rohan, die haar verblijf houdt in het Palazzo Lore- dan te Venetië deze stad heeft moeten verlaten, omdat zij in een spionnagecom- plot betrokken is. De Handelsoorlog. In het En gelsche Lagerhuis zeide de financiëele secretaris van de admiraliteit, dat het aantal neutrale schepen, tot '20 Juli door Duitsche oorlogsschepen of mijnen tot zin ken gebracht, 95 bedraagt. De bewering, dat Keizer Wilhelm het einde van den oorlog in October voor speld zou hebben, wordt tegengesproken. De geheele geschiedenis moet een verzin sel zijn. Garibaldi. De volgende bijzonder heden zijn uit Bari bekend geworden, betreffende het laatste Oostenrijksch-Ita liaansch zeegevecht. Het Italiaansche es kader had de spoorbaan RagusaCat- taro, zoomede de buitenforten aan de baai van Cattaro beschoten. Toen dit es kader terugstoomde kwam plotseling uit de richting van Spalati of Ragusa de Oostenrijksche onderzeebootflottilje in het gezicht. Vier Italiaansche kruisers be groetten de onderzeebooten met een ge weldig vuur, waarop twee dezer duikboo- ten zich met groote snelheid van de an dere verwijderden. Eén daarvan scheen getroffen en verdween uit het gezicht, de derde, die onder water was gebleven, wachtte het eskader af en schoot op 500 meter afstand twee torpedo's af, waar van één de „Garibaldi" trof. Het kruiser eskader was volkomen op een onderzee boot-aanval voorbereid, zoodat het red dingswerk in volmaakte orde geschiedde en 500 van de 600 man van de „Gari baldi" gered werden. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Berlijn: Ten Oosten van Popeljany en Kurschany trekt de vijand voor onze oprukkende troepen terug. Ten Westen van Szatvla is de laatste vijandelijke verschansing hij bestorming ge nomen en bezet. De vervolging in Ooste lijke richting wordt voortgezet. Aan de Dubissa ten Oosten van~Ros- sieny brak de Duitsche aanvat door da Russische linies. Ook hier trekt de vijand terug. Ten Zuiden van den straatweg Mariam- polKowno voerde de aanval tot de ver overing der dorpen Kiekieryszki en Janow- ka. Drie achtereenvolgende Russische stel lingen werden veroverd. Evenzoo hadden aanvallen van onze landweer tegen de nog door den vijand bezette stellingen ten Noorden van No- wogrod volledig succes. De Russen trok ken terug, 2000 gevangenen en twee ma chinegeweren achterlatende. Meer ten Zuiden aan de Narew ,werd een sterk verdedigingswerk der stelling vóór Roshaw bij bestorming genomen en 560 gevangenen gemaakt. Drie machinegewe ren werden veroverd. De vijand trachtte aan de Narew hard nekkig tegenweer te bieden. Zijne wanho pige tegenaanvallen met troepen op de bruggenhoofd-stelling Roshan - Pultusk Nowogeorgijewsk mislukten. De Russische verliezen zijn zwaar. Duizend gevangenen bleven in onze handen Op de Blonio-linie begonnen de Russen onder den druk onzer troepen, die zich van alle zijden .versterken,«hunne stellingen ten Westen van G-rodisk te ontruimen en in Oostelijke richting terug te trekken. Onze troepen zitten hun op de hielen Bij de vervolging bereikten de Duitsche troepen onder genera al-overste von Woyrsch gisteren de vooruitgeschoven bruggenhoofd-stelling ten Zuiden van hvan- gorod. Een onmiddellijk ondernomen aan val stelde hen in het bezit der vijande lijke linie bij Wladislawow. Om d aan sluitende stellingen wordt nog ge-rreden. Tusschen de boven-Weichsel en ie Bug hield de vijand oor het leger var. gene- raal-veldmaarschalk (von Mackensen op nieuw stand. Ondanks hardnekkiger te genstand drongen Oosbenrijk-Hongaarsche troepen bij Ski-zyniec NedrshwizaMala (ten Z.-W. van Lublin) en Duitsche afdee- lingen teu Zuid-Oosten van Pjaski en ten Noorden van Kramostaw in de vijandelijke stellingen. Dc aanval wordt voortgezet. De elect rise he grens. Uit Aardenburg meldt men aan het N. v. d. D.: De electrische leiding is thans doorge trokken tot bijl de dorpsstraat in Eede. Gisteren is begonnen met het verder door leggen van den draad. Den burgemeester van Middelburg (Bel gië) was last gegeven te zorgen, dat giste renmorgen 40 arbeiders aan de grens zou den komen om palen in dojn grond te slaan. De leiding wordt doorgetrokken tot bij Ivnocke. Wanneer die lijn gereed is zal er een onoverkomelijke grensscheiding ge maakt z'ijh, tusschen Zeeuwsch-Vi tande ren en België, want over de drie dubbelo lijnen komen is vrijwel een onmogelijk heid en de enkeling, die den sprong in het duister durft Wagen, kan bijna zeker zijh. dat hij zijn leven er hij verspeelt. Een verboden blad. Door den commandant der Stelling Am sterdam is het don militairen vertuiden „De Havenarbeider", orgaan van den Booi- werkersbond, in een militair gebouw in het bezit te hebben of te verspreiden. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 27 Juli 8.30 u. nam. De Nieuwe Landvoogd Zijln de gissingen naar den nieuwen Gou verneur-Generaal een poosje in de pen gebleven, in de Loc. van 7 Jiini zien we melding gemaakt van het bericht, dat „in welingelichte kringen" de vervanging van den hoer Idenburg door mr. M. A. W. Treub, den Minister van Financiën", niet onwaarschijnlijk wordt geacht. Niet onwaarschijlnlijk't. is nog ai voor zichtig uitgedrukt. Mslb. Meel- en Broodprijzen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met ingang van 26 Juli as. besloten: lo. den prijs van tarwebloem (gebuild iniandsch uitsluitend één soort) te stellen op f 20.75 per 100 K.G. 2o. den prijis van tarwemeel (ongebuild) te stellen op f 17.50 per 100 K.G.; 3o. dat de onder lo. en 2o. vastgestelde prijzen zijn netto, contant, af fabriek, mo len ,of magazijn voor bakkers en derge lijke verbruikers en dat aan tussohenper- sonen op verzoek een reductie moet wor den toegekend, als is aangegeven in mijn circulaire van 23 Maart j.l.; en 4o. den maximum-prijs voor brood vast te stellen per K.G. contant, afgehaald aan bakkerij of winkel, voor gebuild tarwe- waterbrood 24 cents; gebuild tarwe-water- brood, gebakken onder rabbinaal toezicht, 25 cents; de prijlzen van andere soorten gebuild tarwebrood naar evenredigheid: ongebuild tarwebrood (bruinlbrood) op 20 Va cent. Op de vierde pagina vindt de lezet een tot. heden bijgewerkt uittreksel uit de Dienstregeling der Nederlandsche Spoor wegen. De reserve 2e luitenant der infanterie J. P. Strove, van het 7e Reg. infanterie, is 'gedetacheerd bij het wielrijdersdepót. Uit het VolkVoor het Volk. Gisterenavond had in het Schuttershof te Middelburg de jaarvergadering van do voreeniging „Uit het VolkVoor het Volk" plaats. Van de aandeelen in het renteloos voor schot worden uitgeloot de nummers 2 en 6. Vervolgens was aan de orde de verkie zing van drie bestuursleden, fn dé vaca ture, ontstaan door het bedanken Vair den heer J. W. Schuurman werd benoemd de heer mr. J. Adriaanse; in die wegens periodieke aftreding van den heer mr. J. Adriaanse de heer F. A. Hiller, en in dia wegens aftreding van den heer Hiller de heer M. J. van de Kreke. Alleen de heer Adriaanse was ter ver gadering aanwezig en verklaarde de be noeming'aan te nemen. De voorzitter, de heer L. K. van der Harst J.Jz., bracht dank aan den schei denden secretaris ,den heer Schuurman, Voor al wat hij, in het belang der ver- eeniging heeft gedaan. Men heeft hem in de vijf jaar, dat hij het secretariaat be kleedde niet alleen loeren bonnen, maar ook leeren waardeeren, hij kweet zich steeds op de meest eervolle wijze van zijn taak. Spr. wenscht den heer Schuur man nogmaals geluk met zijne nieuwo positie in de maatschappij, spiekt, de! hoop

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2