Uit da Provincis. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Provinciale Staten van Zeeland. Vloot versterking. De minister heeft toch de portefeuille- kwestie gesteld. Z.Ex. wilde de kruisers niet terugnemen. De heer v. d. Voort van Zijp verklaarde toen namens zijn politieke vrienden te zullen voorstemmen. Echter rust de ver antwoording geheel en al op de regeering. Op verzoek van den heer Hugenhottz werd gestemd over de kruisers. Het ontwerp tot vlootaanbouw werd daarop aangenomen met 46 tegen 21 stem men. Tegen de socialisten en de heeren Schim van der Loeff, Ketelaar, De Muralt, De Jong, Bichon, Teenstra, Smeenge, Hu- brecht en Ankerman. In normale tijden zouden den Minister de beide kruisers niet zijn toegestaan; thans heeft hij ze voor wat de Tweede Kamer betreft gekregen. In gewone tijden zou men, afgezien eens van alle politieke overwegingen, den Minister heb ben laten heengaan door hem de zoo belangrijke aanvrage niet te geven. In deze buitengewone tijdsomstandigheden heeft men den Minister willen volgen, waarheen hij ook voer, omdat een porte feuille-crisis aan Marine in deze tijden een hoogst onzekeren, niet te berekenen indruk zou hebben gewekt in het buiten land. Dat gevaar heeft men willen voorko men, daarvoor heeft men het offer over gehad om 20 millioen te stemmen tegen eigen overtuiging in. Of het verstandig was? We willen den minister niet te hard vallen en ook onze partijgenooten in de Kamer niet. Maar toch hadden we liever gezien, dat de oppositie met meer klem mend en overtuigend betoog gekomen ware en de minister met meer toeschie telijkheid. Dan ware wellicht een groote post van de begrooting gebleven, welke o. i. aan de weerkracht van ons land hoegenaamd niets zal toedoen. K o n i n k 1 ij k bezoek aan Maastricht. Do Koningin zal 20 Juli een bezoek brengen aan Maastricht. H. M. zal dan een vaandel uitreiken aan de Limburg se he jagers. Vr ij stelling port. Bij K. B. van 12 Juli is tot nadere beschikking vrijstelling van port verleend voor verzending van broodkaarten, door de houders daarvan, aan de gemeente besturen door welke die kaarten zijn ver strekt. Schiet o e f e n i n g e n. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland, enztier standplaats Middelburg, heeft de navolgende verordening vastgesteld Artikel 1. Op Vrijdag, dien 16en Juli 1915, of een der volgende dagen zullen schietoefeningen gehouden worden, gedu rende welke de vaart in het watergebied, gelegen Oost van de meridiaan van het ge- leddlelicht op den Westkappelsehen dijk en Zuid 'van de parallel 51° 34' 30" verboden is. Artikel 2. Tijdens de in lartikel 1 be doelde schietoefeningen zullen roode vlag gen geplaatst worden op den toren van .Westkapelle en Domburg. Artikel 3. Overtreding van deze veror dening wordt, ingevolge art. 43 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft niet hechtenis van ten hoogsto eiene maand of geldboete van ten hoogsto drie honderd gulden. Waars-ch uwi ng. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland, enz., waarschuwt 'een ieder telgen het aanraken van niet gesprongen artillerie projectielen, zijinde zulks LEVENSGE VAARLIJK!. Van het vinden van dergelijke projec tielen moet onmiddellijk kennis gegeven worden aan den Burgemeester ter plaatse of den Detachements-commandant te West kapelle. Schijven, vlaggen, overblijfselen van ge sprongen projectielen zijln Rijkseigendom- men, waarvan het ontvreemden, strafbaar is volgens de Wet. De Territoriale Bevelhebber voornoemd, BR OCX. Middelburg, 15 Juli 1915. Abusievelijk meldden wij gisteren, dat de Stoomvaartmaatschappij „Neder land" den 26 Juli haar 40-jarig bestaan zul herdenken. Dit moet'zijn de Stoom- v a a r t m a a t s c h. a p p ij „Z e e 1' a n d" te V li ss in gen. Bij beschikking van den minister1 van financiën zijn A. op verzoek ingetrokken de aanwijzin gen van de navolgende tusscihenperso- nen vboor de Invaliditeitswet: ïentedistriot Vlissingen, gemeente Terneuzien, L. Ch. iWabeke; rentedistrict Goes, gemeente Ril- land-Bath, J. Nieuwdorp; B. aangewezen als tusscihen persoon Voor de Invaliditeitswet: rented i strict Goes, gemeente Ril land-Batli, J. M. de Vey, rijksliohtwachter aldaar. Middelburg. Gisteravond verspreidde hier een onbekend manspersoon geschrif ten onder burgers en militairen, eerstge noemde!) kregen „Het gebed van een on wetende" van Maltatuli, en de militairen een opruiend geschrift „De wapens neer". Door het optreden van den commandant van de stations wacht, een brigadier der huzaren, werd hier echter de arbeid ge staakt. de politie gewaarschuwd en de man, die bleek de koopman J. S. uit Soest te zijn, gearresteerd en naar het bureau overgebracht, waar hij bekende en in ar rest werd gesteld. In de heden alhier gehouden buiten gewone aandeelhouders-vergadering, van de Stoomtramweg-Maatschappij Breskens- Maldeghem, is met algemeene stemmen machtiging verleend aan de directie om contracten enz, 'te sluiten, tengevolge waar van de Maatschappij op zich zal' kunnen nemen den aanleg en de exploitatie van de lijn NederlandschBelgische grens bij Retrancheinent uit de richting Knocke naar Breskens met zijlijnen. Borssele. Hedennacht is hier een mijn aangespoeld. De nationaliteit ervan is on bekend. Het gevaarlijke voorwerp is on der bewaking der militairen gesteld. Nader seint men ons: Hedenmiddag werd de mijn door Mari niers verwijderd, bij het afslepen ontplofte ze echter. Er hadden geen ongelukken plaats. Nisse. In de gisteren gehouden raads vergadering is benoemd tot wethouder dhr. D. de Kuijper, in plaats van dhr. Jae. Kloosterman, die ontslag had ge nomenDe geloofsbrieven dei' gekozen raadsleden A. Nieuwen hu ijse en A. tv. d. Poest Clement werden in orde bevon den; besloten werd tot toelating. In ver band met den school'bouw was een kleine af- en overschrijving noodig op de b'e- grooting 1915. De rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1914 werd goed gekeurd in ontvang op f 2779.35 en in uitgaat op f2067.11. De afgetrede wet houder .1. Kloosterman werd op harte lijke wijze door den voorzitter toege sproken. Schore. Bij de Donderdag gehouden raadsvergadering van den gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig, uitgezon derd de heer Verhaagen. Naar aanleiding van hetgeen in do notulen staat, als zouden B. en W. op eigen houtje, volgens den heer Verhaagen, aan Ged. Staten verhooging hebben ver- Zocht van het renteloos voorschot voor verharding van den Zouteweg, merkt de voorzitter op, dat hij tegen deze woorden van den heer Verhaagen protesteert. Het is hem, na. onderzoek gebleken, dat hij in de openbare vergadering van 9 April 1915, wel degelijk daarover mededeelingen heeft gedaan. jHet desbetreffende in de notulen van 9 April wordt daarna voor gelezen. Medegedeeld wordt, dal de reparatie en bijkomende werken aan de onderwij zerswoning bij inschrijving is gegund aan J. van Paasse, voor f 176. Het schilderwerk is gegund aan A. Anemaet. De buitengewone subsidie, ten behoeve van het lager onderwijs, is vast gesteld op f 1120. Ingekomen is de tbe- grooting van de gezondheidscommissie voor 1916. Het bedrag dat de gemeente Schore zal' bijdragen is vastgesteld op f 39.151/2. Aan de orde komt de benoeming van een hoofd der school. Op die voordracht komen voor de heeren A. Neeteson, te Nieuwe Tonge, M. van Vliet te-St. Phi lip,stand en J. de Jonge te Oudelande. Alvorens tot 'benoeming over te gaan, wordt de openbare vergadering geschorst. Daarna wordt in openbare zitting be noemd 'de heer A. Neeteson te Nieuwe Tonge, met 5 stemmen en 1 blanco. Het kohier schoolgeld .wordt daarna vastget- stel'd tot een bedrag van f273.30 met 38 aanslagen. Een reclame tegen den hoof- del'ijken omslag wordt ingewilligd. Bij de rondvraag verzoekt de heer Glërum of het sluitingsuur niet gebracht kan worden van 11 uur op 10 uur. De voorzitter zegt overweging toe. De beer Karel'se vraagt, hoe het staat met den gasa.aulëg. Gedurende de mobilisatie zal er niet veel' van komien. Krabbendijke. Thans is de nieuwe ver korte verbindingsweg' van Wip:. 24 tojb 24a alhier voor het openbaar verkeer opengesteld. De dienst aan Wp. 24 komt thans ge heel te vervallen, zoodat men langs den overweg niet meer ka.11 passeeren. Zierikzee. In de gemeenteraadszitting van Woensdagnamiddag werd het voor stel' inzake deelneming in de Onderlinge Reserve Maatschappij voor kolen aange nomen. De prijs van het gas, behalve van muntgas, werd verhoogd niet 1 cent per kubieke meter. „M. Ct." Hulst. Dinsdagavond 6 uur had in het kanfonrieiiienl Hulst de opening plaats van het nieuwe Chr. Militair Tehuis. Daartoe uitgenoodigd. was overgekomen de majoor-veldprediker der Ille divisie, ds. Jansen. Het betrekkelijk ruime, mooi en gemakkelijk ingericht zaaltje, staande op het kampterrein, was boorde toe ge vuld. Nadat gezongen was opende Z.Eerw. de vergadering met gebed en las, daarna Ps. 84. Vervolgens sprak hij eenige woor den ter inwijding van het gebouw, han delende over „vrede" en over het begrip „tehuis", i Aan het einde van zijn rede dankte hij de heeren officieren, voor hun aan wezigheid, inzonderheid den tijdelijken kantonnements-konimandanl, le luit. A. A. van Heerde. Deze nam vervolgens het woord, en wekte, na den veld predikei te hebben bedankt voor zijn woorden, de aanwezigen op, zoo getrouw mogelijk, dit Tehuis te bezoeken. Zooveel' hem in zijn macht was, zou hij' steun verleenen. Hij herdacht het uitstekende werk, dat verricht wordt door den leider van het Tehuis, mil. sergt. D. Roose. Daarna werd het woord nog gevoerd door ds. yan Djs, vair Zaamsl'ag, als voorzitter van het Tijdelijk Comité, die zich volkomen aansloot bij de woorden van den veldprediker. Ten slotte sprak nog ds. de B,oer uit Hulst, die in het kort de geschiedenis van het oude Mil'. Tehuis, sinds 1 Aug., memoreerde. Op kosten van den veldprediker wer den de aanwezigen daarna getrakteerd) waarna ds. van Dis niet dankgebed sloot. Op aangename wijze werd de avond ver der doorgebracht. Moge het blijken, dat het Tehuis velen ten zege moge zijn. Sas van Gent. Dat het nog niet naar wensch gaat met dat gedeelte van den spoorweg tusschen Sas van Gent en Gent, dat onder Duitsch beheer staat, blijkt wel hieruit, dat-, waar vroeger het traject GentSel'saete in drie kwartier werd af gelegd ,deze reis nu U/2 uur duurt. De reis van Gent naar Sas van Gent die vroeger 45 ct. kostte, kost nu 1 gulden-, - Eergisterennam. en gisteren den ge- heelen voormiddag was te Sas van Gent zwaai' kanongebulder te hooren uit Zui delijke richting. De slagen volgden elkaar met zeer korte tusschenpoezen op. „Vad." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rijssen. B. v. d. Wal te Hoevelaken. Bedankt voor Rottum, door W. P. Stra- ting, cand. Aangenomen naar Burgerdam (toez.) door L. Ennnen te Den Rommel. Geref. Kerken. Tweetal te Ten Boer, J. Jansen te Bu- rum en !J. Lamunertsana te Axiel. (Beroepen fe Jerseke (2de maal), B. Meijer te (Brouwershaven. Bedankt voor Rilland-Bath. door J. J. VVesterbeek van Eerten te Kampen; voor Emmeroompasciium door .1. v. Dijk te Knijpe. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Vlaardingen, J. Talsma, cand. te 's Hage. Het mondeling gedeelte van de akte- examens middelbaar onderwijs in het tee- kenen Me, Mf en Mg, zal worden afge nomen in het gebouw der Academie van Beeldende Kunsten en Technisch© Weten schappen te Rotterdam op de navolgende data: voor de akte Me, op 29 en 30 Juli; voor de akte Mf, op 15, 16, 17, 19. 20, 21, 22, 23 en 27 Juli; voor de akte Mg, op 27 en 28 Juli. - Geslaagd te Amsterdam voor de hoofdacte de heeren N. 'Adriaans©, te Der» Helder en S. P. van Haute, te Middelburg. NED. HERV.. KERK. op Zondag 18 Juli. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge. 9 u. ds. v. d. Bergen. Borssele. 9 u. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijssen. Driewegen, 2 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, 9 u. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hansweert, 9.30 en 2 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners. 'sHeer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's Heer Arendskerke, vm. en nm. ds. da Voogd. 'sHeer Hendrikskinderen vm. en nm. ds. Steenkamer. 's Heeren hoek, 9 u. leeskerk. Hoedekenskerke, vm. en nm. ds. v. Essen, lerseke, 9.30 li. leeskerk en 2 u. ds. Kijne. Kamperland, Kapelle, 9.30 en 2 u. dr. Schmidt. Kattendijke, vm. en nam. ds. Andreee. Kloetinge, vm. en nm. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 u. ds. Muller, 2 u. ds. Homburg. Kruiningen, vm. en nm. ds. Willemsen. Nieuwdorp (bewaarschool), 2 u. ds. Elenbaas. Nisse, 9.30 en '2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9 en 2 U. ds. Visser. Schore, 2 u. ds. v. d. Bergen. Waaide, 9.30 en 2 u. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge, 1.30 u. ds. Muller. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linden. Wilhelminadorp, 9.30 en 2 u. ds. Boisse- vain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnwmuiden, Biggekerke, 9.30 u. ds. Schuurmans Stek hoven. 6.30 u. ds. Aalders van Vrede rust. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. en nam. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nm. ds. v. Selms. Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semme- link. Koudekerke, 9.30 en 2 u. ds. Postma. Meliskerke, vm. en 11m. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nam. ds. W. G. Krijkamp. Ritthem, 9.30 11. ds. Terneden, voorber. H. A. Serooskerke, vm. en nam. ds. Muller, vm. bed. II. Av„ nm. dankz. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. O. en W. Souburg, 9.30 u. ds. Jonker, 2 u. ds. Terneden, bed. H. D. Veere, vm. en nam. ds. Weijland. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kroe-e. Westkapelle, vm. ds. Reus, 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Zoutelande, vm. en nm. ds. de Wijk. 't Zand, 10 u. ds. Hogerzeil. 6 u. ds. Postma. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. Zomer zitting. Vergadering van Vrijdag .16 Juli, des voormiddags te tü uur. Voorzitter de heer mx. H. J. Dijckmeesler, Commissaris der Koningin. Aanwezig 40 lieden. Afwezig hoeren Hombach -en Wondergeni met ken nisgeving. Ingekomen was verzoek van G. Danekaert, slager te Hontenisse. 0111 grond van de Provincie bij Kuitaert te k-oo- pen of in erfpacht 'te ontvangen voor dien bouw van een herberg. •Het wordt in handen van Ged. Sta ten gesteld 0111 in de najaarszitting dien aangaande een voorstel te doen. Subsidie Nisse. Naar aanleiding van hel voorstel van Ged. Staten, om aan de gemeente Nisse eene subsidie van f 462.50 toe te kennen voor haar buishouding in 1.915. was in een der afdeelingen door een lid de wensch uitgesproken, dat de aanvraag voor subsidie dit jaar voor het laatsit, zal zijn en de vraag gesteld, of het niet mogelijk is, dat Nisse met eene andere gemeente vcreenigd worde. Het voorstel wordt aangenomen. Subsidie Veere. Naar aanleiding van liet voorstel om aan de gemeente Veere eene subsidie toe te kennen van f450, werd in eene af deeling de opmerking gemaakt, dat het te betreuren is dat de gemeente Veere een beker bezit van reusachtige waarde, die niet te gelde kan gemaakt worden; daarentegen zouden vele letten betreuren, dat de beker voor de gemeente zou ver loren gaan. In een andere afdeeling meenden velg leden, dat deze gemeente niet zoo drin gend meer subsidie noodig heeft. Zij heeft een kleinen schuldenlast; daarbij komt dat leeningen zijn ges-lol en voor buitengewone werken. Een lid geeft Ged. Staten in overwe ging, "het volgende jaar voor te stellen, geen subsidie meer te verleenen. De post hooldelijke omslag f2800 is ook niet to hoog. Een lid der Ged. Staten merkt op, dat het heffen van opcenten boven de 50 op de personeel© belasting in zoo'n gemeente niet veel oplevert. Ged. Staten handhaven hun voorstel ongewijzigd. jDe heer Van der Weijde wilt slechts opmerken, dat hij in de afdeelingen niet bedoeld .heeft dat Veere de beker zon der meer zal verkoopen, maar hij be doelde, waar uitgemaakt is, dat Veere de beker in het algemeen belang bewaart, dat j>jv. .het rijk of 'tijk en provincie de beker overnemen. Spi'. zal ,zioh echter 'niet tegen het voorstel verzetten en dit wordt dan ook z'onder ^temming aangenomen. Subsidie Ambachtscholen. In een afdeeling vereenigden zich alle leden met liet voorstel van Ged. Staten. I11 een tweede afdeeling worden door een 4-tal leden opmerkingen gemaakt omtrent de algemeene regeling. Drie dezer leden waren van meening, dat eene meer al gemeene regeling te ontwerpen ware geweest als thans door Ged. Staten wordt aangeboden. Een dezer leden meende dat de subsidie ook rekening moet hou den met het aantal lesuren en het aantal vakken, waarin onderwijs wordt gege ven. Een ander lid achtte een vast be drag per leerling minder gewenscht. Een ander lid zou minder regelen wil len .stellen en alleen bepalen dat de subsidie f25 per leerling bedraagt. Door Ged. Staten werd medegedeeld, dat zij de regeling in andere Provinciën geraad pleegd hebben, .maar de afwijkende 'be palingen, die voor de verschillende sub sidies gemaakt waren, gaven reden om geen algemeene bepalingen te maken. Bovendien verwachten zij een wettelijke regeling. Door een paar leden werd nog opge merkt, dat het. onbillijk is als eisch te stellen, dat de bijdrage van de gemeente, waar de school gevestigd is, gelijk moet staan met ten minste de helft .van do Provinciale bijdrage. Voor grootere ge meenten moge dit geen bezwaar zijn, kleinere gemeenten, die eenvoudig ge kozen worden als centraalpunt en wier ambachtsschool, voor verreweg het groot ste deel bezocht wordt door leerlingen uit andere gemeente, zouden dikwijls niet in staat zijn aan dezen eisch te vol doen. Een ander lid meende dat het voor de Provincie vrij onverschillig kan zijn, hoe men aan de rest van het geld komt. Geven de belanghebbende gemeenten niet voldoende, dan komt er van de oprich ting niets. Namens Ged. Staten werd hier op geantwoord, dat de plaats waar dé school gevestigd is, groot voordeel ge niet en groot belang heeft bij de vesti ging van een goede onderwijsinrichting, en dat daarom billijk is, dat zlij een be hoorlijk bedrag in de kosten daarvan geeft. Door dit antwoord niet voldoende overtuigd, stelde een lid voor als amen dement. eni uit de bepalingen te schrap pen de woorden„terwijl' de bijdrage van de gemeente, waar de school' ge vestigd is, gelijk/1 moet staan, met ten minste de helft van de provinciale bij drage en „de voorwaarde (bovenbedoel de) eerst in werking treedt, zeodra het aantal leerlingen aanleiding zou geven! tot een Provinciale bijdrage van meer dan f 2000 en dan nog tot een verhoo ging boven de f2000 beperkt blijft, zul lende voor liet bedrag tot en met f2000". In stemming gebracht, verklaarden 8 le den zich voor dit amendement, 3 tegen, terwijl 2 leden Zich hun stern voorbe hielden. Ged. Staten handhaven hun voorstel ongewijzigd. Be heer Dieleinan heeft zich afgevraagii of het niet wenschefijk ware geweest dat Ged. Staten nog iets verder waren ge gaan deze vraag kan betrekkelijk in af wachting op de Rijksregeling ter zijde wérden gestelcl. Toch zou spr. gaarne voor alle vakscholen eenzelfde maatstaf willen en wel een subsidie in verhou ding tot de uitgaven der schelen. Met do subsidieering per leerling "bewerkt men dit jiiet. Rpr. zal echter geen véorstel deen, maar wil alleen doen uitkomen, dat hij het giiet geheel met het. Voor gestelde systeem eens is. Ook blijkt spr. Jiet, lid te zijn, die gewezen heeft op het 'onbillijke van het verplichten van een groote subsidieering door de gemeen ten, waar de scholen zijn gevestigd, en zal ten deze bij de artikelsgewijze behan deling een voorstel indienen. De heer Blum verdedigt het voorstel van Ged. Staten, die met de omstandig heden rekening moesten houden; het te gelijkertijd rekening houden met het aan tal leerlingen en met de uitgaven zou zéér bezwaarlijk zijn. Het maken van nog meer bepalingen was moeilijk. Spr. wijst op het steeds grooter worden van het aantal gesubsidieerde scholen. De over gelegde regelen zijn meer voor Ged. dan voor de Rrov. Staten. Bij artikelsgewijze behandeling stelt de heer Diel-ernan voor te laten vervallen de woorden, die ook reeds zijn opgeno men in het afdeelingsverslag. Bij de bestrijding van de beide amen dementen wees de heer Rlum er o..a. op, dat 'de bedoeling 0111 Hulst en Oostburg te helpen niet tot verwezenlijking zal ko-men, en dat de heer Dieleman zelf als lid van Ged. Staten in denzelfden geest 'beeft voorgesteld. De heer Dieleman zegt, dat het hieij niet een kleine kwestie is, als die hejer Blum wil doen voorkomen; maar wel degelijk een kwestie van principe of men één of meerdere gemeenten wil belasten mét subsidieering, waarbij het niet de vraag i(s of spreker er vroeger anders over dacht, dan thans. Er kunnen ge meenten zijn, die nu wel, doch later niet de helft der Provinciale subsidie kunnen opbrengen. |>e beer Blum repliceert en ook de heer Dieleman voert nogmaals het woord Het eerste amendement van den heer Dieleman wordt pangenamen met 23 te gen 17 stemmen en bet tweede amende ment met 82 tegen 18 stemmen. Het geheel© voorstel wordt zonder stemming a a n g e n 0 m e 11. Subsidie Vakscholen. Met het voorstel tot toekenning van subsidiën aan avondvakscholen vereenig den zich in de afdeelingen allen leden. 'Dit voorstel wordt zonder discussie eni 'z. h. 's. aangenomen. Het voorstel tot verleenen van subsi dies aan de handelsschool, to Vlissingen en de handelscur sussen to Goes, Middelburg en Zierikzee wordt aangenomen Bij het voorste inz'lake de handelsscho len stelde de heer Dieleman een amen dement voor in dcnzclfden geest als bij de ambachtsscholen. Dit amendement werd verworpen met 29 tegen 11 stemmen. Bij de behandeling van hot voorstel tot verleening van subsidiën aan teekensehollen, werd gevraagd, of de voorgestelde subsidie aan de ambachts avondschool tc St. Annaland met haar zeven leerlingen wel gerechtvaardigd is. Opgemerkt werd, dal St. Annaland een gemeente is. die zich ontwikkelt, en dus niet alleen op den oogenhlikkelijken toe stand moet gelet worden. Op de vraag of er reeds stappen gedaan zijn tot ver- ceniging der twee vakscholen te Neuzen, wordt geantwoord, dat het niet op den Weg van Ged. Staten ligt daartoe het initiatief te nemen. Gevraagd werd waarom voor deze teo- kenscholen slechts 10 pCt. subsidie wordt voorgesteld, terwijl in de algemeene re gelen van 15 pCt. wordt gesproken. Het antwoord was, dat in de algemeene rege len het bedrag van „ten hoogste 15 pCt." wordt genoemd. Ged. Staten handhaven hun voorste! ongewijzigd. De heer Dieleman stelt weder een amen dement voor 0111 de bepaling betreffende het geven van de helft der Provinciale subsidie door die gemeente, waar de school gevestigd is. Dit amendement wordt verworpfen met 29 tegen 11 stemmen. Het gfc'heele voorstel wordt zonder stem ming aangenomfen. Hierna worden achtereerivolgens aan genomen de voorstellen lot het verleenen van een subsidie tot een maximum van f200 voor de jaren 1916 1920, aan do Kantwerkschool te Sluis, tot machtiging van Ged. Stalen om voor be hoeftige doofstommen uit Zeeland een a bijdrage van f50 per jaar toe te kennen; tot het vragen van machtiging aan H. NL de Koningin, om met de Staten van Noord- Brabant een waterschap voor de in de gemeenten Woensd recht. en Rilland Bath ingedijkte gronden op te richten; tot wij ziging van het besluit dor Staten tot het aanstellen van arbeiders in vasten dienst, in casu voor het aanstellen van een arbeider voor den Verbindingsweg over den Oosterschel'dedam. Eveneens werden aangenomen de voor stellen tot verleening van een renteloos voorschot voor Wcgsveriielering aan do

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2