JW. 340 Woensdag 14 Juli 1915 29e Jaargang LOTEN EN LOTERIJEN. De Groote Oorlog- in. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMB2RG0 gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN aE VORSTSTRAAT 210. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHU1J - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. SemeenteraadsverKieziiigen. D e Zeeuw steunt de candidaten der antirevolutionaire kiesvereeniging, der halve in Vlissingen I P. G. LAERNOES Sr. Vlissingen !i J. H. DOMMISSE. Terneuzen J. DE ESRUIJNE C. WOLFERT H. VAN WIJCK Sr. liet slot van bet betoog van ds. Hoek luidt als volgt: ls er nu bij het loten, zulk een verband tusschen het werpen van 'bet lot en het ontvangen van den prijs? Kan dat nu genoemd worden een verdienen, dootr eer lijken >aïbeid? Zeker niet. Er heeft wel eenige arbeid plaats, bet werpen van de dobbelsteenen, het trekken van het lot uit de bus. Maar dat is eeu arbeid die) niets voortbrengt, een arbeid daarom al leen reeds ijdel en fciondig. Eer de trek king der Staatsloterij plaats heeft, hebben daar zeker vele menschen arbeid gevon den, maar 't is een arbeid die alleen kracht verslindt, niets produceert. Het inlegka- pitaal is er geen cent door vermeerderd. Zulke arbeid mag door christenen niet bevorderd worden, 'tis ijtdel. doelloos, zondig werken, misbruik van de krach ten ons door God geschonken. En nu de uitslag. Als de verloting heeft plaats gehad, hebben alle deelnemers even veel ihf even weinig' arbeid verricht. De uitkomst is daaraan niet geëvenïedigd. De winners krijgen wat Voor hun arbeid, maar (zij! krijgen veel te veel. Anderen zijn .geheel kwijt wat zij inlegden. De winners jontvangen wat zij: niet hebben verdiend. En wien wordt dat ontnomen? Natuurlijk aan de verliezers, die precies even veel of even weinig gedaan hebben, ajs 'zij'. Dat is onrecht, onbillijkheid je- gens anderen, 'tls een ongeoorloofd mid del om aardsch goed in uw bezit te krij gen, zonde tegen bet achtste gebod. Want er moge al schijn van recht zijn, door er 'zich op te beroepen, dat de inleggers te voren reeds bekend zijn met de mo gelijkheid van verliezen, dit maakt toch de onrechtvaardige daad van den win ner niet goed. Hij neemt tot zich een deel van 't aaxdsche goed, geheel onge- evenredigd aan den verrichten arbeid, en tot nadeel van honderden of duizenden anderen. Allermeest loopt dit in 't oog bij de Staatsloterij. "Eén man trekt de 100.000, andere duizenden brachten het bijeen. Te gen die Staatsloterij1 strijden wijl als Ge reformeerden ;en anti-revolutionairen als één man. Weg met zulke ongerechtig heden Maar onder dit bravogeroep door (waar aan wij toch zeker allen meedoen?) sluipt ongemerkt op kleiner schaal het kwaad voort. ATeen, spelen in de Staatsloterij', daar gclirikken wij van. Dat is te we- reldsch, te ongefwoon. Maat een lot op een hoeve, op een paard en rijtuig bij gelegenheid van de paardenmarkt. Dat is kleinigheidAls het z.ooi'n aardigheid blijft, laten de vaders het begaan, of doen er 'zelf aan mee! Geheel ten onrechte hebt gij een w e- z en lijk verschil gemaakt tussohen de staatsloterij en de particuliere ver loting. Er is slechts een gradueel ver schil, een onderscheid van meer of min der. En t is heer de waag, zoo mij de vraag gesteld werd, wie van déze beide ik het verderfelijkst acht, ,of mijn oordeel met tin dat. an elen uwer verschillen zou. Daai houden wij ons echter niet mede op. Wij weten nu, dat alle loterij van de speelbank te Monaco af waar 't gaat om «duizenden guldens in één inzet; waar tallopze menschen arm zijn geworden- waar velen uit wanhoop 'zich een kogel door 't hoofd joegen tot de kleinste particuliere verloting toe, ons in begin sel gelijkelijk schuldig stellen aan het eer ste, derde en achtste gebod van Godes heilige Wet. Ook "hierbij kunnen wij het nog niet eens laten. De Wet spreekt ook nog vai» het begeeren. Gij 'zult niet begieeren, wat uws naasten is. Is dan de loterij niet eene zonde der begeerlijkheid? 'kHoor zeggen: alle begeeren is niet verboden. Zeker niet. Ridden is begeeren, en dat is het voornaamste gped werk. „Laat uwe begeerten in alles, door bidden en smee- keib met dankzegging bekend worden bij God". Wij mogen tijdelijke en geestelijke nooddruft begeerende mail een gade, fle vrouw een liefhebbend echtgenoot: de getrouwden een godvreezend kroost. Maar wat gij' ook begeert, nimmer moogt gij in uw begeeren de naastenliefde schen den, de belangen van uw naaste aanran den. En dit nu geschiedt in de loterij, Immers, wie een lot koopt, hoopt, be geert te winnen, en dit begeeren sluit in den wensc'h, dat de naaste v.erlieze. De winst kan aan den een niet ten deel vallen zonder het verlies van den ander. Als ik dus begeer te winnen (en daarom is het elk speler te doen) moet ik be geeren. dat een ander schade lrjide. Nu zou het mijl niet erwonderen, zoo sommige lezers de opmerking maken, dat dit ook in vete' andere gevallen plaats heeft, 'k Heb in dit verband zelfs wel eens hooren spreken van de aanbeste dingen in onzen tegenwoordigen tijd. Elk inschrijver begeert bet werk. Toch kan slechts aan één het worderi opgedragen. Als hij' het nu zelf begeert, ligt daarin de wensch, dat het .niet aan een ander gegund worde. Wie hier goed onderscheidt, leert goed. Het gebod van de naastenliefde eischt niet, dat wij het kwade voor ons zel'ven zoeken. (God gebiedt ons onze naasten lief te hebben als ons zeiven. Begeert) nu iemand zulk een werk voor zich, dan brengt dat volstrekt niet met. zich een rechtstreeksch benadeelen van den naaste. Tegenover dat werk staan alle aannemers gelijk. Elk mag er zelfs om bidden, aa.n God overlatende, aan wien het zal wor den opgedragen. 'Het ijdel loten is dus in strijd met niet minder dan vier geboden van de wet, des Hoenen, n.l. het eerste, derde, achtste en tjencte gebod". Tot 'zóóver de schrijver. Laat ons deze waarheid goed vasthou den: loten is zonde. Het is van het Lot afdwingen hetgeen God de He ere in Zijn goedertierenheid niet belieft te geven.j Het is vaak moeilijk voor een huis moeder om .met een groot 'gezin zonder schulden te maken door de wereld te komen, (Vooral tegenwoordig. Toch blij ven wij haar aanraden, ja biddenstrek uwe hiand niet uit naar het verbodene. Door de loterij verkregen goed heeft nooit Zegen gebracht. Waartegenover staat dat de godzaligheid een groot gewin is met vergenoeging, hebbend© de beloften des tegenwoordigen «en des toekomenden te vens. Middelburg. De antirevolutionaire candidaten in Mid delburg IIL zijn gekozen. Dat doet ons genoegen. fEen rechtsgeleerde en een bouwkundige van onze richting, 'tgeeft aan deze verkiezing een zeker cachet. De tijd dat wij tot de dompers en niet- denkers gerekend werden, is reeds lang voorbij; doch nog maar al te zeer wor den de mannen van Rechts in. weerwil van hunne bekwaamheid, dooi' tegenstan ders van minder talent en kannis ver drongen. Hetgeen te betreuren is. Dat een deel der liberalen in dit district aan den aftredende, en aan 'hem die dén heer Verhage komt vervangen zijn stem gaf, eert hen, die ook in den tegenstander verdienste en capaciteiten weten te waay- deeren. ft De Goesche herstemming. Wij kunnen er bij onze naaste geest verwanten in Goes niet genoeg: op aan dringen dat zij: hunnen Vrienden en bureirt, die niet de geheele rechtscbe lijst gestemd hebben, vooral' duidelijk raakten dat 'ziij' dit bij! da herstemming vooral1 wel doen. Dat wil zeggen, hebben zij .er 9 Juli maar drie gestemd, dit mogen 'z:ij nu weer doen, maar nu moet Vienings er bij. Velen hebben verzuimd den beer Vie nings te stemmen. Dit bteh'ooren zij nu wel te doen. Meer zelfs, het is dure roeping; en Christenplicht. Het gaat niet aan de Roomsoh-Katho- lieke kiezers le .gebruiken om onze candL daten in den Raad te brengen en on'zter- zijds den R.-K. candidaat in den steek te l'aten. Er moet zijn bij: de- Roomsche kiezers een eensgezind stemmen op da beide overige candidaten, en bij' de Anti-Revo lutionaire kiezers trouw om 'bij de eigeni candidaten ook den candidaat der bondget- nooten zwart te maken. Antirevolutionaire geestverwanten, stuurt het daar nu eens op aan. Herstemmingen. Hoe de herstemming in Goes ook af loopt, de vrijzinnigen kunnen er van 'zeggen dat zij niets te winnen hebben. Het candideeren van een vrijzinnige te genover het aftredend lid Donner was een poging om ook dezen zetel van de drie eigenlijk maar twee, want de heer De Paauw is in mobilisatie! voor links te veroveren. Maar het was tegelijk een fout. Zij hadden moeten begrijpen dat alle kiezers die nog voeleln voor recht cn voor rechts zich tegen (leze poging zouden verzetten. Iets dergelijks z'ag men ook elders ge beuren. Onder anderen te Ter Neuzen. Wijl 't daar slechts tusschen twee par tijen liep' en de opengevallen zetel - die van den heer Wioland antirevolutionair was, had uien van Links niet mogen dóen gelden de vrees dat de onzlerzijds te stellen candidaat te antirevolutionair zou zijn. En toch die vrees sprak men uit, en liet er dc onderhandelingen om elkanders candidaten niet te bestrijden, op afstuiten. Daarom gingen Vrijdag te Ter Neuzen de partijen elk met vier candidaten in het vuur. De heer de Jager kwant er weer bij eerste stemming, en om de andera ztetels moet - dank zij hel. liberale be zwaar - - herstemd worden. Evenals te Axel om den zetel van den heer Dreg mans. Te Axel' liep het net als te Goes. Daar traden ook een antirevolutionair en drie liberalen' af, en ontstond er een tussoheinl tijldscho vacature. Nu stelde de antirev. Kiesvereeniging Vóór liet zoo te laten, en derhalve beide verkiezingen zonder stem ming te doen ailoopen. Doch de liberalen weigerden. Zij eischten voor hun partij op den zletel' van den heer Ihegmans. Van daar komt 't da| het nu ook in Axel stemming moest zlijjn. Eerst voor de periodieke, en dan voor de tusschentijdsche aftreding. Doch ook daar mislukte yoorloopig de aanslag we gens de herkiezing va;n den heer Smfes, terwijl1 de vrijzinnigen zich aan een vooir hen vernederende nieuwe proef moeten onderwerpen. Tegenover Dekker is daar dan ook De Ruyter onze man. Zij nu 'maar daar, en le. Ter Neuzen,-en vooral te Goes, alle man van rechts op zijn post. Want de strijd zal er heet zijn. De waarde van één stem. Te Vlissingen is de heer v. Hal (v.-d.) met precies de volstrekte meerderheid herkozen. Ware één kiezer minder opge komen, hij ware in herstemming geweest. .v. Verdeeldheid. Verdeel'dhqid tussohen. de vrijzinnigen in Vlissingen is oorzaak dat zij uit. dez|© campagne niet zonder kleerscheuren zul ten uitkomen. Zij' z,uilen1 hoogst waarschijn lijk twee izetels. aan Rechts moeten afstaan. Daarom bevelen wij voor Vlissingen 1 den heer Laernoes. (a. r.) en voor Vlissingen II den heer Dommisse (c. h.) ten zéérst© aan. „En de heerlijkheid". In het Allervolmaaktste Gebed is sprake van Gods' heerlijkheid. Hierop, ook ini het rijk der Natuur, doelt de hooggeleerde schrijver van de stukken in De Heraut over „de Voleinding", bijzonder in het geen wïjl hierbij uit zijn jongste beschou wing in betrekking tot de Voleinding, afdrukken „Indien 'terstond na den val in het Paradijs de Christus verschenen ware en cle riienschbeid in het Vaderhuis had over gebracht, zon al wat den (rijkdom der natuur, van 's1 menschen g-eest. en van het sociale leven eeuw na eeuw in steeds machtiger vorm ontsluierd heeft, onge boren te niet z'ijln gegaan, en wat God als Schepper in 'dit alles verborgen had, zou nimmer in het licht zijn getreden, en nooit zijn hoog bestel verheerlijkt hebben, Wie zich afvraagt wat ons' mensöhelüjk levén was in «de 16e eeuivv, en wat éérst daarna «ontdekt en aan bet licht gebracht is, behoeft slechts dezen onzen rijkdoml van kennis en technisch vermoigjen met d'e armoe onzer vaderen te vergelijken, om te beseffen wat stuk van Gods majes teit voor altoos te loor zou, zijn glegaaiï indien in dé 16e eeuw het einde d|er wereld reeds gekomen Ware. Wat nu nog, op ont dekking, op vinding of op «ontplooiing wacht, staat aan ons niet te beoordeel en. Dat weet God alleen. Voor ons staat enkel vast dat de Voleinding ons brengen moet, niet alleen een overgang van de strijdende in de triomfeerende Kerk, en niet. enkell een opzamelen van de Koninkrijken der Wereld in het Koninkrijk der hemelen, maar dat ook in bef natuur- en wereld leven, wat God' er 'in verborg, tot prijs' van Zijn Naam aan het licht moet treden eer het einde kan ingaan". Beknopt overzicht van den toestand. De oorlog Ls zóó tragisch eentonig, dat men tlikwijls op de geschiedenis durft vooruitloopen. Zoo was te verwachten, dat na den zegevierenden opmarsch der Duisch- Oostenrijksche troepen tot Kr'asnik een Russisch tegenoffensief zou volgen. En toen dit tegenoffensief den achter volger rechtsomkeer deed maken, was het te voorzien, dat na verloop' van tijd déze lactie weer zou doodloopen. Dit is thans geschied. De Russische legerautoiïtieitee erkennen zelf volmondig, dat het Russische tegen offensief bij KrUsnik is dood gel oopen. Er wordt niet minder toegegeven, dan dat de Russen hun pogingen opgeven om den tegenstand te breken, die door he(t leger vian aartshertog Jolzef Ferdinand ge boden wordt, zoodat hun offensief dus niet bekroond is door eenige beslissing. Terwijl de hoop Op een succes Man Zoo vérstrekkende betoekenis als het Russi sche offensief gehad zou« hebben, Wan neer op het bewuste punt een doorbrlaak geslaagd zou zijn, geheel vervlogen wordt verklaard. De vijanden liggen nu weer tegenoveij elkaar, dreigend, van beide kanten ven- stérkt, in krachtige stellingen onglefwijj feld. 't Is weer pauze. W<at ,zal er na de- pauze gebeuren?. Zal er een hernieuwde poging plaats hebben v«an de Zijde der bondgenooten om, als er weer nieuw© reserves zijn aangevoerd, bij Krasnik door te breken en de Russen tot een terugtocht van de WeichseMinie te forcee'ren Bereidt Von Hindenburg in het Noorden soms tets voor? Beide is mogelijk. De bondgenooten schijnen zich niet tevreden te zullen stel len met een bevrijd Galioië en een diefent- sieve houding. Naar Warschau wil men immers? Op liet Westerfront heerscht groote le vendigheid, ofschoon.deze niet tot belang rijke resultaten geleid iheeflt. De gevechten, die op verschillende pun ten van het front, nu hief dan daar, geleverd worden, maken den indruk, of beide tegenstanders eikaars krachten aan 't beproeven zijn, en aan het zoeken, waar het meest; ziwakke punt wel. zou kunnen wezen. Het grootste resultaat hebben de jongste gevechten nog opgeleverd bij' Souphez, waar de Duitschers het hard omstreden kerkhof en eenige loopgraven hebben ge nomen en daarmede den ijzeren band, dien de Franschen bezig waren o«m dit plaatsje te smeden, weer wat hebben open- gewrongen. Volgens het Fransche avond- communiqué hebben de Franschen weer een deel van hun verlies he'roverd. Van een serieus krachtig offensief is intusschen niets te bespeuren. D© gevechten hier 'hebben hun plaatse lijk "karakter niet verloren. Toch broeit er iets. Tijdens het bezoek van Kitchener aan het Ëngelsche front is te Calais een groote krijgsraad gehouden door de Eiij- gelsche en Fransche Staatslieden en Ier geróomrnandanteride daar genomen be sluiten worden natuurlijk strikt geheim gehouden. De Duitsche berichten zeggen, dat de krijgsraad zich bezig hield met de meda- deeling, dat Duitsc'hland tegen het ein'de der maand 900,000 man naar het wes telijk front zou zenden, om Verdun en Calais te nemen. Kitchener heeft daarop maatregelen genomen, om vóór bet be gin van Augustus weder 100,000 man naar het Ëngelsche front te sturen. Uit Belgie. Met zekerheid kan worden aangenomen, dat de electrisehe stroom, voor de grens- versperring van af de Schelde tot d© Noordzeekust (bijl het dorp Fede) gele verd wordt door de suikerfabriek van Tyt- gat te Sel'zaete. De Duitschers hebben een Transformateur in de fabriek ge plaatst en laten de machines van 4 tot 8 uur 's namiddags werken. Zij laden op die wijze de groote batterij van de fabriek en hebben etectrische kracht voor den geheelen nacht. De trein van Meche 1 en naar Ter- neuzen loopt sinds drie dagen alleen van Terneuzen tot de grens bij de Cling© en terug. De mosselvisschers uit Taal en Clinge mogen met him vaartuigen mosseten naar Antwerpen brengen op voorwaarde, dat het ruim van de boot afgesloten kan wór den en op de grens, door de Duitschers verzegeld. Het zoo beruchte proces tegen den ban kier De Coen uit Aalst is gisteren voor VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.2S Losse nummers0.05 Prijs der Advertentïën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend- Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. de Gentsche rechtbank geëindigd. De Coen werd vrijgesproken van den dubbe len moord opi Joris en Dutoit, maar moe.sf een schadeloosstelling geven van 25000 fres. aan de weduwe van Dutoit en aan de weez«en 20.000 fres. „Vad." Een Üuitach-Deensch incident. De nationale „Tidende" van Kopenha gen maakt melding van het volgende in cident Duitsche soldaten, aangevoerd door een officier, hebben Deensch grondgebied overweldigd nabij het dorp Toerup ert zich meester gemaakt van verschillend© paarden en koeien, welkte graasden op eert weide aan de grens en toebehoorden aart een Slteesiwij'kschen boer, die door dj© Duit schers voor den militairen dienst was afgekeurd. Na de dieren op Duitsoh grondgebied te hebben overgebracht, hebben de sol daten-, op bevel van een officier, 'een hou'- ten brugje vernield, dal was aangelegd over 'een stroompje dat de bedoelde weidla verbond met een ander grasveld, aan denzelfden boer toebehoorend en op Duitsch grondgebied gelegen. Men gelooft dat de soldaten op bevel gehandeld hebben ten einde wraak te ne men op "den boer, die door de Duitschers» tot den militairen dienst was opgeroe pen, doch hieraan geen gevolg had ge geven. Do Deensch© regeering heeft aan den chef der gendarmerie een omstandig rap^ port gevraagd over dit incident, dat eert groote ontroering over het gelieele land heeft teweeg gebracht. Uit andere bron wordt geméld, dat die) Deensche regeering voornemens is scha devergoeding te eischen, benevens dici- plinaire strafrechtelijke maatregelen te gen de schuldige militairen. Het getal in den oorlog. De militaire medewerker van den „Ber liner Biörsen Courier'.' geeft eenige cijfers,, die een voorstelling, geven van getallen en: afmetingen in dezen oorlog. Een armeecorps beeft een sterkte van 4100 man met 14000 paarden en 24000 voertuigen, de kanonnen inbegrepen.'Daar van behooren tot het strijdbare gedeelte) 36000 man, 9000 paarden en 1200 voer tuigen. Tot de munitie-colonnes en trein! 5000 man, 5000 paarden en ook 1200 Voer tuigen. Al's men zich een legercorps op één enkelten 'weg in marsch voorstelt, dan neemt het een lengte in van oingeveen 50 kilometer. Wil een infanterist, die zich aan het eind van de colonnes bevindt, geheel1 naar voren, dan heeft hij Zonder rustpoozen tien uur werk. Het afleggen van dezen afstand o-p één dag zou op Izich-t zelf reeds een groote praestatie z'ijn, om dat de gemiddelde marschafstaud op één dag in normalen toestand ongeveer 25 kilometer bedraagt. Dc marsc.htengte van de gevechtstroepen van het armeecorps be draagt 25 kilometer. Dat is van belang) voor den tijd van den opmarsch. Stool de voorhoede op' den vijand en ontwikkelt! zich daaruit een gevecht, dan duurt het vijf tot zes uur voor de l'aatste man aan het front kan mee doen. Al's ten minste de beweging onafgebroken voortgaat en geen pauz'en ontstaan. Dit laatste zal ech ter onvermijdelijk zijn, omdat de aanv voerder eerst het resultaat, van dei ver kenning moet afwachten, eer hij zlijn be velen geeft. De laatste groep wordt in den regel' ook zijwaarts ontplooid, waardoor de. opmarsch nog langer duurt. De lengte, di© een leg.ercorpsi in het gevecht in de breedte inneemt, werd voor den oorlog op vier tot vijf kilometer ge rekend. Na de ervaring van den laatster) tijd, is het echter belangrijk meer en thans rekent men op zies tot acht kilometer. Zelfs als men zich aan het kleinste getal houdt, zouden tien legercorpsen, die naasf elkaar vechten, reeds1 een front van ziesfi^ kilometer 'innemen. Een voetganger heeft twaalf tot veertien uur noodig, om dit front af te loopen. En toch vormen tien legercorpsen slechts een klein gedeelte Van de strijdkrachten, die in den moder nen slag op hetzelfde gevechtsveld gé bruikt worden. Moet het legerkorps met den trein ver voerd worden, dan hebben de troepen al'leen zev-en-en-zestig' treinen en de voer tuigen enz. een-en-veertig treinen noodig. Over enkel' spoor duurt het transport vara een legerkorps van zes tot zeven dagen. Bij dubbelspoor wordt dit drie of vifer dagen. Het gebruik van den spoorweg is sléchts bij belangrijke afstanden te ver kiezen boven den marsch. Het gewicht van de dagelijksche ver zorging voor één man bedraagt gemiddeld! 1100 gram. Het oorlogsrantsoen voor een paard is zes kilogram haVer, voor zware paarden het dubbele. Daar een legerkorps 14000 paarden heeft, is dit te zamen 84000 kilogram. Daarbij is dan met de zware paarden geen rekening gehouden. Rekent men, dat men op één trein-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1