Uit dö Provincie. Binnenland. witte windsels onwonde armen en been en, die reine witte windsels die de bloedige stompen verborgen hielden. Ik zou het wel hebben willen uitschreeuwen Van pijn bij dit alles. Doch nog altijd rolt de oor logsmachine voort, en nog immer is men er hier op bedacht, nog intensiever den strijd voort te zetten. Terwijl hier binnen de gewonden bleek en afgemat ter neer liggen, wordt op slechts enkele kilometers afstand de massa der gewonden en doo- den vermenigvuldigden draaien in do fabrieken en banken het staal en het ijzer om steeds juaer vleesch te verscheu ren, en steeds meer beenderen te ver pletteren. En de jnillioenen vloeien uit de banken en de spaarpotten in de staats kas, opdat weer nieuwe projectielen wor den aangevoerd, die zullen dienen om weer anderen te doodcn of te verminken. Christiaan de Wet. In een brief „Indrukken uit de Hof zaal" schrijft een correspondent aan „Ons Land" De enigszins gedrongen doch overigens krachtige figuur van de beklaagde in deze roemruchtige zaak. beweegt zich nog ge- makkelik Daar zit de beroemde Boero generaal', de (man die in de oorlog van 18891902 niet te vangen was, de man die 'het. Engelse legerbestuur toen zooveel moeite en last aangedaan heeft, de man, die wat zijn fouten mogen zijn, l'and en vcd'k lief heeft, daar zit hij en luistert met de grootste aandacht naar hetgeen de getuigenis voor de kroon te zeggen heeft. Ingespannen luistert hij toe; wanneer 'n getuige Engels spreekt, dan brengt hij evlen de hand aan het oor, opdat toch niets voor hem verloren zal gaan. Nu en dan blaat hij zijn advokaten aan om hen op de een of andere uitlating te wijzen, soms maakt hij enkelle aantekeningen. Doch zijn gelaat verandert niet van uitdrukking. Met gefronste wenkhrouwen, de lippen op el kaar geperst, met het door weer en wind gebronste gelaat, voorzover het niet door de grijze baard bedekt is, de donkere door- horende ogen, is hij de man van buitenge wone Vastberadenheid en hen wilskracht die geen grenzen kent. Hoe scherp kijkt hij de getuigen aan, alsof hij door hen heen wil' kijken en de getuigen schijnen die blik te voelen, zij zijn niet op hun gemak en ontwijken beklaagde's blik zoveel mogelik. Op het gelaat van genl. De Wet verandert geen trek behalve wanneer de een of andere getuige vertelt van 'n pak slaag of een klap hem door de genl. toegediend. Dan komt er een ondeugende glimlach op het gelaat van de beklaagde, een glimlach die soms overgaat in een grijnslach. Wanneer de zitting afgelopen is, dan wordt de generaal door politiemannen do militaire bewaking is na de eerste dag afgeschaft door de beklaagdebank naar de ondergrondse cellen gevoerd. Op zijn weg daarheen maken vrienden en kennis sen van de gelegenheid gebruik hem eveij de hand te schudden en enkele woordea met hem te wisselen. De politie tracht dit, als deel van haar taak, te verhinderen doch treedt niet te hard op en verklaart zich „machteloos". Velen die de oude generaal de hand komen drukken, gaan bewogen heen, zoals prof. Fremantle die gisteren een deel van de zitting bijwoonde. Ongetwijfeld stemt het zien van de be roemde Roereleider tusschen twee blauw- geuniformde politiemannen als gevangene hoogst droefwekkend. Het toneel is onge twijfeld aandoenlik, droevig en treurig. Vliegeraanval. KeUermann verbelt in het „Bed. Tage- blatt" van een bezoek aan een dorp, dat berucht is om de vele vlieger-bommen, die er geworpen worden. Hij was een half uur bij den regimentscommandant op bezoek geweest en toen hij weer op straat kwam, werd er verwoed gescho len. De geheele lucht hing vol shrapnel- wolkjes? Wat was er gebeurd? „Terwijl ik bij den commandant zat te praten, waren twee ballons captif opgestegen en deze werden nu door Fransche vliegtui gen aangevallen. De eene ballon was on geveer een kilometer ver weg, de andere stond ongeveer boven mijn hoofd, iets ten Westen van het dorp. Hiji hing een drie, vier honderd meter hoog, misschien hooger nog en schitterende in de avond zon. Duidelijk zag ik het schuitje en daar uit jfwam iets ronds te voorschijn, heit hoofd van den waarnemer. Die zat daar nu het inslaan van de granaten op te nemen, telefoneerde, dirigeerde. Juist zoo als hij, zat jjaarginds de andere. En bei den lazen in de vijandelijke heuvelrijen als in een open geslagen boek. Dat was den Franschen een beetje te veel. Onmiddellijk kwamen hun vliegers aan. (Eerst zag jk er maar één. Klein, els een gouden libel kwam hij op den ballon daarginds toegevlogen. Ieder oogen- blik verloor ik hem uit het oog, Zoo stond hij in het licht. De barstende shrap nels. heel in de hoogte, niet grooter dan een hoofd, teekenden zijn baan. Het wa ren er twintig, dertig. In geen geval mocht hij nabij komen en den waarnemer in bet schuitje storen. Een heele weide van shrapnel-wolkjes teekendo zich af in de lucht. Ze ontstonden heel spoedig aan den ^>lau\ven hemel, haarscherp afgetee- kend, waren rond als een kogel, waaruit langzaam rook druppelt, rolden en blon ken als fijne sigarettenrook. Liefelijk en onschuldig zagen ze er uit, vaak verrukke lijk mooi. De. gouden libel kwam echter aader, onbekommerd en brutaal op drie duizend meter hoogte. Plotseling, bijna boenv den ballon, blonk zij1 plotseling breed en gouden. Maar onze kanonniers sliepen niet. Do granaten sisten boven het dotrp omhoog. De een achter de an dere. Steeds sneller en woedender. En een dozijn klinkende messen en dolken, als uit een kanon omhoog geschoten, flik kerden om de libel. Het volgende oogen blik waren ze reeds in mooie, groenachtig blinkende wolkies veranderd. De libel week naar liet Noorden uit, vlooz in ra zende snelheid, brommend en snorrend over het dorp en steeg in een grooto spriaal omhoog. Ds dolken volgden haar, bliksemend en fonkelend. Zij steeg en ze steeg en ging er van door. Plotselinlg echter draaide zij bij en kwam in rechte lijn terug. Het heele dorp stond op de straat en keek toe. Een arbeider in hemdsmouwen in de deur van een kroeg wees in tegen overgestelde richting. „Kijk, een tweede!" Ik' zag nu 'in het veld van shrapnel- wolkjes, een kudde, waarbij steeds nieuwe kwamen. Maar de arbeider had de machine ontdekt. Rechts naast den fabrieksschoor steen, boven drie wolkjes, die dicht bij elkaar hingen. Juist. Klein en teer als een zwaluw kwam zij dichterbij. Ze had het niet op onzen ballon voorzien, maar op andere, van alle kanten kreeg ze vuur en een streep aan den blauwen hemel was als jnot schapenwolkjes bedekt. Zij kon niet dichterbij komen en beschreef mij len ver haar cirkels. Beneden op straat verdwenen de mensehen in de huizen. Er waren granaatscherven neer gevallen. Mij hadden op de libel niet meer ge let. Plotseling blonk ze weer hoven het dorp. Van achteren was zij verraderlijk aangeslapen. Onze kanonniers hadden haar echter in het oog gehouden. Boven het dorp werd ze beschoten en moest ze weer de hoogte in. Zij week uit. kwam met een vermetelen boog terug en het gelukte haai' boven onzen ballon te vlie gen. Op zoo groote hoogte echter, dat het dwaasheid van haar 'zou zijn een bom te werpen. Dat wil men met het schieten ook bereiken. Treft men haar ook niet, dan moet zij' tenminste in de hoogte blij ven. 'Ze gaat weg als den eersten keer. Als een punt ziet zij er thans uit. Maar ze komt weer terug. Zuidelijk, nog ver weg, verschijnen event eens groepen van shrapnel-wolkjes. Twee strepen, niets anders dan twee gedachte strepen onder elkaar, komen aan. Een dubbeldekker. In ongelooflijke snelle vaart komt hij naderbij. In de heele luchtlagen schijnt hij nu eens hooger dan weer la ger te staan. Door een of andere kunst gelukt het de machine zich soms volkomen onzichtbaar te maken. Onze kanonnen leg- lgen een barrière van shrapnels op haar weg.. Maar daaraan stoort zij zich niet. Zij komt naderbij, onweerstaanbaar en vermetel, vliegt tusschen de ballons door en jaagt in een avontuurlijke hoogte over mijn hoofd. Boven het dorp maakt zij halt. Dat wil 'zeggen, zij beschrijft een bocht, 'dat zij bijna op de kanten van de vleugels komt te staan en komt, eer de kanonnen versteld kunnen worden, den zelfden weg terug. Zij vliegt over onzen ballon 'heen en stort zich op den anderen. Men moet zeggen, het zijn kerels, die daar in de toestellen zitten. Nu is ook de libel terug gekomen. Grijs en onaanzienlijk ziet zij er uit. Zij vliegt veel lager en schijnt het nu ernstig te meenen. Het gevecht wordt voortgezet. De shrap nels harsten en de kanonnen spuwen bo gen van bliksemende dolken in de blauwe lucht. De vliegtuigen zoeken een gat om doorheen te dringen, om hunne bommen te kunnen werpen met eenige kans op suc ces. Het is grandioos, zooals zij het steeds weer probeeren. Dat moet men toegeven. Onverschillig en stom hangen de 'ballons intusschen aan den hemel. Als gaat hun het geheele geval niets aan. Zij verroeren 'zich met. Zij zijn als vliegende oifanten, die de kunst verstaan in de lucht op één plaats stil te blijven zweven. De waar nemers zitten te telefoneeren en te diri- geeren, terwijl de kanonnen vuren. Zij zouden zitten waar te nemen ook al viel de hemel boven hen in. Het moet zoo en daarom doen zij het zonder verdeïe praatjes. De libel schijnt, zooals gezegd, nu ern stige plannen te hebben. Zij stuurt koel bloedig en vermetel op onzen ballon toe op tweeduizend meter hoogte, ondanks het verwoede vuur. Plotseling 'barst een schrapnel onmiddellijk rechts van haai-'. Zij blinkt gouden op, keert om en gaat rechtstreeks naar huis. Zij is getroffen. De libel heeft afgedaan. Ze vliegt zoo ver ze kan maar het gelukt haar niet meer over onze linie te komen. Ze moet lan den en is gevangen. De snelle dubbeldekker en de kleine zwaluw, die ik steeds weer uit het oog verloor, zetten de aanvallen voort. Nog slechts eenige minuten en dan komt een nieuwe, zeer snelle tweedekker aan. Deze vliegt in groote hoogte over het dorp, over onzen ballon, maar wordt niet be schoten. Het is een van onze gevechts vliegtuigen. De Franschen hebben het ge zien, zij weten, dat het sneller en sterker is dan zij. Het zou onzin zijn er mee te beginnen. Twee van de hunne heeft het reeds naai' beneden geschoten. Eer het nog in de buurt is,, gaan zij er yan door. Zij vlie gen Mi een vork, die tweedekker naar het Westen, de zwaluw naar het Zuidwesten. De gevechtsvlieger jaagt in het midden achter hen aan, om zoo mogelijk ©en af te snijden. De zwaluw wordt een donker punt, de tweedekker twee gouden, fijne strepen. De Duitsche vlieger verbleekt. Nu krijgt het vuur van de Lfnette- hoogte. Vuilgrijze klodders staan om hom heen. Het is nutteloos verder te gaan, hij keert om. In wilde vaart brommend en zoemend, vliegt hij over het dorp terug. Als een buldog, die een paar keffers op de vlucht joeg en nu hoogst tevreden naar huis gaat. De shrapnel-wolkjes ver vloeien aan den hemel. In het Westen, in de verte, ziet meti een veld van safraan-gele shrapnel klod ders. Een late vlieger wordt beschoten. Boven den Lorettc-heuvel stijgt de eer ste bleeke lichtkogel omhoog. De kanon nen stampen luider. Di nacht breekt aan. Korte Oorlogsberichten. Smokkelaars gedood. Men meldt uit Sas van Gent, d.d. 12 Juli: Hedenmorgen vroeg is zekere Leus, die met 5 andere smokkelaars uit Assenede, die door een Duitsche .patrouille werden achtervolgd, bij St. Laurens op Neder- landsch gebied wilde vluchten door de oloctrische draadversperring gedood. De andere smokkelaars wisten te ontkomen cn kwamen lieden te Sas van (lent aan. Van h c t O o s t e 1 ij k O o r 1 o g s- te r re i n. Het Wettische staf-communiqué meldt Aan de Bug (en Noord-Westen van Busk namen onze troepen bij Dorewlany een Russisch steunpunt.. Overigens hadden ook gisteren aan liet geheele front in het Noord-Oosten geen gevechten plaats. De Handelsoorlog. De beman ning van den Grimsbyschen trawler „Sy rian" is te Grimsby aangekomen. De „Sy rian" werd Zondagmorgen door een Duit- «chen onderzeeër aangevallen. De beman ning kon zich onder shrapnellvuur in veiligheid brengen. De Amerikaansche bark Normandy" heeft te Liverpool 14 manschappen van de Russische bark „Leo", welke ter hoogte van de kust van Pembrokeshire door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd was, aan land gebracht. De 1 e c f t i' d d e r v r ij w i 11 i g e r s- In Duitschland varieert de leeftijd dep vrijwilligers tusschen de 15 en 64 jaar. De jongste landsverdediger is een 15-jarige knaap uit Brandenburg, de oudste is een 64-jarige veteraan, die zoowlel in 1870 den slag bij: St. Quentin heeft meegemaakt, en 67 jaar. Maar Servië slaat het record, In Rusland zijn de leeftijdsgrenzen 16 daar dient reeds een jongetje van 14 jaar, maar ook een 72-jarige grijsaard maakt deel uit van den vrijwilligen landstorm. Koning Victor Emanuel aan het front. De koning van Italië, die herhaaldelijk aan liet front 'vertoeft, is aan een groot gevaar ontsnapt. Z. M. gaf eenige instructies aan een artillerie-sectie bij en hielp speciaal een jongen ser geant bij het richten .van een kanon. De soldaten waren vol bewondering voor den koning, want dit geschiedde op een zeer gevaarlijke plaats. Plotseling bemerkte do koning een stelling van den vijand, die de Italiaansche posities bedreigde, en gelastte deze te beschieten, dit geschiedde, en met gelukkig resultaat. De koning \groette den ofticier en ging heen. Een uur later werd gemeld, Idat delsergeant, bij' wien dc koning gestaan had, gesneuveld was. Een oieuw werfmidde 1 is Zondagavond met goed gevolg toegepast in een werfvergadering te Londen. Nadat een korporaal, die juist van het front was teruggekeerd, een korte toespraak had ge houden om aan j.e sporen tot dienstne ming, deelde luitenant-kolonel Jameson mee, dat mejuffrouw Gaby Deslys, een Fransche actrice, lederen jongen man, die zic/h dien givojnd liet 'aanwerVen, haar foto met handteekening en een kus be loofde. Het podium werd .bestormd en de jonge dame hield haar woord. De Duitsche Antwoor d-N o t a aan Amerika. Omtrent de ontvangst der Duitsche nota te Washington wordt geseind, dat de „New-york Sun" en de „Herald" schrijven, dat op (een werkelijk ernstig gemeende afwijzing der Duitsche voorstellen door Wilson niet te rekenen valt. Tegenvoorstellen zullen zeker volgen en voorloopigl z'al het bij! de huidige voor zichtige maar toch besliste taktiek des Duitsche duikboot-commandanten blijven. Alleen de „New-York World" voorspelt een scherpe afwijzing. Het Duitsche antwoord op ide Ameri kaansche nota blijift het voornaamste punt van bespreking in de lAmarikaansche pers. Ongetwijfeld schijnt het land eenstemmig van meening, dat de nota'een rechtstreeks antwoord vermijdt en onvoldoende is. Alleen de bladen, die ,in het Duitsch voor Duitschers geschreven worden, zijn te vreden. De „Suin" zegt: De .nota eischt geeq ultimatum in de gewone beteekenis. Iedere nota van Washington is een ultimatum en drukt het besliste doel van ons volk uit. De laatste mededeeling van Berlijn eischt een antwoord, dat niets meer of minder zijln kan dan een vriendelijke herhaling1, doch waarop voldoende den nadruk wordt gelegd. Intusschen blijift de toestand, gelijk dieze steeds Was, ernstig voor een nieuw incident. De „Press" zegt, dat de Berlijnsche nota „humbug" is, daar zij niets wil regelen en de discussie misschien tot het einde van den oorlog wil voortzetten. t Uit de gevangenschap ont slagen. Blijkens een uit Zuid-Afrika bij de familie ingekomen telegrafisch bericht is de Nederlander Carel Ruysch van Dug- teren uit zijn voorloopige gevangenschap te Bloemfontein ontslagen. De heer Ruysch van Dugteren stond als secretaris van generaal Wessel Wessels aan .den kant der rebellen en werd destijds met het com mando van generaal Wessels gevangen genomen. Zijn voorloopige gevangenschap heeft een half jaar geduurd. Uit Rome. In de dalen van Chiesa en Rimbianco hadden gevechten plaats die voor ons gunstig verliepen. De Itali anen hebben bij de Pal G ran ode het offen sief genomen en de vijand uit de voorsta loopgraaf met groote verliezen verdreven. Aan de Isonzo is een nachtelijken aanval van den vijand gemakkelijk afgeslagen. De Engelsche stoomtreiler „Fleet, j wood" is in de liaven van Grimsby bin- i nengeloopen. Zij was in ,de Noordzee door een Duitsche duikboot beschoten. Een man van de bemanning werd gedood. Een formule voor militaire geschiktheid. Dr. Piquet heeft een formule ontworpen, volgens welke alle jon gelui zelf na kunnen gaan, of zij voor den militairen diens! deugen of nieL. Daar voor trekt men van liet aantal centimeters, dat de lichaamslengte uitdrukt, af de sonji van borstonivang bij diepste ademhaling (ook in centimeters uitgedrukt) en lichaamsgewicht, weergegeven in een Zeker aantal kilogrammen. Voor de overblijvende cijfers geldt de volgende tabel: Rest 35te zwak. -3135zeer zwak. 2630 zwak. 21—25gemidde'd goed. 1620goed. 1115 sterk. 100zeer sterk. Deze formule van een Franschman is gecontroleerd ine! Duitsche soldaten. Het resultaat van dit onderzoek was, dat het gemiddeld cijfer, waargenomen bij 6285 soldaten, 14,1 bedroeg, llei: hoogste cijfer was 20,1 en het laagste 11,2. Alleen bij 'zeer vetlijvige personen is de methode niet toe te passen. De Borst van Monaco, de diepz e-specia liteit, heeft de resultaten van zijn expe ditie van Juli en Augustus 1913 gepubli ceerd. Het verslag van dezen tocht is on getwijfeld zeer belangrijk. Zoo wordt er door don Monaco-czaar op gewezen, dat. verschillende visschen, die op een diepte/ van Ï000 meter leven, des nachts veelal de zee-oppervlakte tot op 100 meter naderen. Dit is een feit van beteekenis. Immers, hoe groot is niet het drukver schil tusschen 100 en 1000 roeter water? Maar de visch weet zich er bij aan te passen. Een thans als ziekenverpleegster werkzame Duitsche dame, die in de eerst a oorlogsmaanden in Frankrijk woonde, be schrijft als getuige onder eede een door haar zelve waargenomen voorval, dat zic.h heett afgespeeld te Le Bourget, een voor stad van Parijs. Daar werd uit een zieken- trein een zwaargewonde Duitsche infante rist naar de wachtkamer gebracht. Het Was hem aan te zien dat hij spoedig zou Sterven. Getuige begaf zich naar hem toe om hem zijn laatsten wensch te vragen. Hij vroeg om een geestelijke, die ook weldra verscheen. Het station was niet afgeschut. Een groot aantal inwoners van Le Bourget Was aanwezig om aan het schouwspel' der gewonde krijgsgevangenen zijn hart op te halen. Toen de- zwaarge wonde uit de wagen weid getild, begon een verschrikkelijk gejoel en gescheld on der de menigte. Een groot aantal steonen, waaronder er waren ter grootte van een ei, Werd naar den weerloozen man geworpen en verscheidene troffen hem. Zelfs toen de geestelijke hem de laatste troostwoor den toesprak, hield het schelden en stee- nen werpen niet op. Het verzoek van den geestelijke en van getuige om de laatste minuten van den zwaargewonde te ver- schoonen, werden niet hoon en spot be jegend. De talrijke aanwezige Fransche soldaten, die het voorval eveneens gade sloegen, staken geen hand uit om 'den beklagenswaardige tegen de voifewoede te beschermen. Zoo heeft de man, die stierf in de volvoering van zijn hoogste plicht jegens liet vaderland, onder smaad en mishandeling van het beschaafdste volk ter wereld, zijn laatsten adem uitge blazen. De gezant bij den Paus. Mr. Regout fzoou van wijlen het Eerste- Kamerlid H. G. L. Regout, die in 1904. na de Kamerontbinding, niet meer voor een afvaardiging naar ons Hoogerhuis in aanmerking wenschte te komen) word den 27 October 1861 te Maastricht geboren, bezocht het gymnasium aldaar en promo veerde op 22-jarigen leeftijd als civielinge- nieur aan de Leuvensche Universiteit. Na zijne promotie vestigde hij' zich weder in de hoofdplaats van Limburg, waar de fa milie Regout haar bekende groote in- dustrieele ondernemingen gevestigd heeft. Intusschen gevoelde hij zich ook aange trokken tot de rechtsgeleerde studiën, en nadat hij een jaar te voren was gekozen tot Statenlid van Limburg, promoveerde hij in 1896 tot doctor in de rechten aan de Gemeentelijke Hoogeschool te Amster dam op een proefschrift getiteld „Arbei dersverzekering", het vraagstuk waarvan hij later als Kamerlid en als Minister blijk gaf bijzondere studie te hebben gemaakt. Na neg eerst in 1893 te zijn gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten in Limburg, werd hij later door dit gewest afgevaar digd naar de Eerste Kamer. Toen daarop in 1909 ten gevolge van het overlijden van den heer Bevers de zetel van den Minister van Waterstaat in het Kabinet-Heemskerk, waarvan mr. E. Regout, zijn broeder, reeds deel uitmaakte als minister van Justitie, ledig kwam, werd aan mr. L. Regout ter voorziening in die ontstane vacature een plaats achter de groene tafel ingeruimd. Kort na het aftreden in 1913 van het Ministerie-Heemskerk werd mr. L. Regout andermaal, thans door de Staten van Noord-Brabant, ^.fgevaardigd naar de Eer ste Kamer. Door zijn benoeming thans bij het Vaticaan verliest de rechterzijde in het algemeen en de Katholieke fractie in het bijzonder in dat deed onzer Volksver tegenwoordiging een pleitbezorger van groote begaafdheid en van erkend gezag op menig gebied. Mr. Regout vertoeft op het oogenblik op zijn buiten te Meerssen, maar wordt dezer dagen te 's-Gravenhage verwacht tot het houden va neenige voorbereidende besprekingen. Omtrent het tijpstip van zijn vertrek naar zijn post staat nog niets vast. Men verwacht, dat daarmede nog wel een drie- of viertal weken zal gemoeid zijn. Hbi.j M ij n ontplof t. Men meldt uit Ylissingen, dd. gisteren: Aan de duinen bij Zwanenburg is een mijn tegen de steenglooiing aangeslagen en ontploft, zonder persoonlijke ongeluk ken te veroorzaken. Een waardig antwoord. Onder dit opschrift schrijft de N. R. Ct.: In overeenstemming met de waardigheid en de voorname rust, die het optreden der Nederlandsche Regeering in hot. afge- loopen jaar hebben gekenmerkt, en haar liet volle vertrouwen van het geheele volk hebben doen verwerven, is het antw oord, op liet voorloopig verslag over het ont- werp-Landstormwet uitgebracht. De door enkele groepen der Kamer zoo gevreesde legeruitbreiding komt ten slotte neer op de vorming van „onderdeelen, die zich met verlof bevinden"; van een ge oefende, tot organieke eenbeden gegroe peerde reserve. Over het tempo der beweging blijft uiter aard nog onzekerheid bestaan. Ten eerste is niet bekend, hoeveel land stormmannen van elke lichting voor den dienst geschikt zullen worden bevonden. Het is toch de bedoeling, ook voor dezen landstorm de militaire keuringseischen te stellen, in verband waarmede het ontwerp in dien zin gewjjzigd is, dat voormaals voor de militie afgekeurden worden uitge sloten. Ten tweede zijn aantallen instructeurs, kleeding en uitrusting, organisatie van de uitvallende landweersoldaten, aanmaak van munitie, invloedrijke omstandigheden, waarover echter in het openbaar niet kan worden gesproken. Zooveel Is evenwel zeker, dat als oen- maal 'alle landweersoldaten door land- stormmannen zullen zijn ahrelost. er nog veel mannen zullen zijn, waarover nog niet is beschikt. De Regeering heeft dan ook 'geen bezwaar gezien, tegemoet te ko men 'aan het verlangen van verschillende leden, hm een grens te trekken, die voors hands 'niet zal worden overschreden al treft haar ook het gemis van vertrouwen, dat hit dit verlangen spreekt. Het ontwerp is mitsdien zoo gewijzigd, dat de bevoegd heid 'tot oproepen niet verder zal strek ken 'dan tot hen. die vóór 1916 het 30o levensjaar niet zullen liebhen volbracht. De '30- tot 40-jarigen zullen echter op de landstormregisters 'worden ingeschreven, om eerst na nadere toestemming van de Kamer 'landstormplichtig te worden. Deze wijziging, die de strekking van het ont werp niet aantast, zal ongetwijfeld in rui men kring bevrediging schenken. Het 'blad besluit met den wensch. dat het ïorsche ontwerp, thans aan de Kamer voorgelegd, zijn weg naar het Staatsblad met spoed moge vinden. Surnumerairs I n d i s c h e n post-, telegraaf- en telefoondienst. „Het Christelijk Comité voor Indië" vestigt er de aandacht op, dat voor tea minste 20 jongelieden, waaronder ook vrouwelijke mogen zijn, gelegenheid te- staat om als surnumerair geplaatst te worden op de te Leiden gevestigde school to! opleiding voor commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst in Ned.-Indië. Voor deze opleiding komen in aanmer king jongelieden beneden den leeftijl van 24 jaar en die in 1915 of 1914 of ook reeds vroeger het einddiploma van eene H. B. S. met 5-jarigen cursus, van eene middelbare twee-jarige handelsschool of van een dergelijke onderwijsinrichting hebben behaald. Gedurende den opleidingstijd. welke 23,i jaar duurt, wordt eene toelage van f 75 's maands genoten. De a an va ngs be zoldiging in Indië als commies bedraagt f300 per maand. Aanmelding in den loop dezer maand (Juli)- bij "het Departement van Koloniën Verdere inlichtingen en bijzonderheden kunnen na 2 0 Juli a.s. bekomen wor den bij het Informatiebureau van voor noemd Comité, adres: den Heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 80, Den Haag. Pensioen verleend aan W. v. d. Graaff, brievengaarder, f 424. Goes. Z. (K- H. Prins Hendrik, die he dennacht ten huize van den burgemees ter logeerde, maakte reeds vroeg met zijn gastheer een wandeling. In den loop van den morgen wandelde de Prins, vergezeld van :zijn adjudant en burgemeester De Beaufort door de stad, en bezichtigde Z. K. II. o.m. het Stadhuis, de Groote Kerk en het Slot Oostende. Vervolgens werd een auto-rit gemaakt naar den Wilhelminapolder, waar even eens het bezienswaardige werd opgeno men. Hierbij was ook tegenwoordig "de lieer I. 0- J- JKakebeeke. Te half één uur gebruikte de Prins op uitnoodigihg van den vice-admiraal Van Hecking Colenbrander de lunch in de Sociëteit V. O. V., waarbij' een beperkt aantal geinoodigden aanzat. Na de lunch reed de Prins naar Krui nitngen ter bijwoning van een Propaganda- vergadering voor de Roode Kruis be we ging- Per trein van half zes uit Goss zou Z. K. H. naar de Residentie terugkee- ren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2