Rogge, Iveren Burg B 16. paard, teedje knecht echt ODE. P. G., $39 Dinsdag 13 Juli $9e De Groote Oorlog. «SCHRIJVING: g te koop g te koop uden Biljart, g te koop: knecht srijknecht, knecht, Woensdag, >lderijlaagte. Bijbels. *EKEN n enV ervolgbundel, rijming. voor gouden slot. jes vanaf 30 cent. SCHRIJVING: t, 20O roeden roeden kleine gen achter de hof- den Seisweg. ■ren tot 24 Juli, bij eg, Middelburg. Houterman te Big- zenden tot Donder- ,gs 12 ure bij den iST, Nederlandsch rg. Nadere inlich- )ij dhr. C. Leijnse itentuin „Spaarte", edt door L, R. r. omen en inschrij - rgen ten kantore ELE Hz. te Goes, 20 Juli 1915. NCKE te Grijps- root 1 H.A. 15 A. n BOUWLAND. Richtingen te be des n.m. na 5 ure. worden ingewacht n met 22 Juli 1915. OE bezichtigen Café dijk 2, Vlissingen. dijk. Te bevragen KER te Kloetinge. vóór of op den 20 ober en om kan gaan, bij zicht, Zoutelande. KERS, Veersclis eiken kan, bij inge. EIDER chikbaar, en een JEN, Segeersweg, n van eigen zaak ige, met 1 Aug. orkomende werk en. Adres: J. A. ar Ritthem. g<i renwerk en hoef- RDAAS, Noord- ber in een klein en huiswerk ver- bevragen Boekh. Middelburg. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN 'sE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG, Drukkers: Oosterbaan Lo Cointre - Goes. UN-Al'JLJll'Wil IfitiWWIiBPgeij VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG., Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1,25 „0.05 Prijs der Advertentién 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. GeraeentsraadsverKiezirgen. De Zeeuw steunt de candidaten der antirevolutionaire kiesvereeniging, der halve in Vlissingen I P. G. LAERNOES Sr. Vlissingen il J. H. DOMMISSE. Terneuzen J. DE BRUIJNE C. WOLFERT H. VAN WIJCK Sr. „Geen man en geen cent". Al wie nu niet suffende en slapen de door liet leven gaat, heeft, gemerkt, dat, de berechte lteuze der Socialisten weinig minder dan landverraad is. Toen men in Augustus van het vorige jaar meende, dat Hannibal1 voor de poorten stond, haastte iedereen zich om hout en steenen .aan te dragen ten einde .muren en po-orten te Versterken. Generaals verre zen als paddestoelen uit den grond. De heeren Zouden dit doen en dat doen en meenden de wijsheid in pacht te hebben. Men had tot zijin lieven voor het vader land veil. De oude dooddoener: Als En geland ons te na komt, zal Duitschland wel' bijspringen en als Duitschland ons op de teenen trapt, zal1 Engeland zijn vin ger dreigend opheffen, kan nu wel1 voor goed in den flauwe-moppentrommel wor den opgeborgen. Maar nu, nu de eerste schrik voorbij is, gaat men weer aan struisvogelpoli tiek' doen. Men waant Hannibal in do loopgraven. Ze zien hem niet, dus hij is er niet! 't Is weer 't oude liedje. „Ze komen van Lil!o en ze weten yan niks". „Holland op izi'n smalst" gaat men aan 't knabbelen. Op elk slakje moet "weer eetl beetje 'zout. Afe 't u belieft, geen mannetje te veel en geen oentje te veel1. Tot Hannibal komt en ons het smade lijke woord voor de tweede maal in 't gezicht slingert: „Wij zullen onderhan delen bij U, over U, Zonder U." En dan zijn we met al onze schrielheid het kind van de rekening. Nederlanders, wordt wakker! Zooals men Weet heeft zich te Goes onder leiding van jhr. rar. E„ A. O. de 'asembroot, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, en gewestelijk commissaris van het Roode Kruis, een comité gevormd voor een NedeHandsche Roode-Kruis-af- deeling v.oor Westelijk Zuid-Beveland. Gisteravond nu is te Goes, in de groote zaal der Sociëteit V. O. V. de 'propaganda- vergadering gehouden, onder de tegen woordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. De vergadering werd bijgewoond o.a. door den Commissaris der Koningin, mr. Dijckmeester, den Territorialen Comman dant van Zeeland, Kolonel de Brocx, vice; admiraal van Hecking Colenbrander, tal rijke officieren van land- en zeemacht, en vele aanzienlijke personen uit Goes en omliggende gemeenten, o.w. velen met hunne dames. We merkten o.a. op burge meesters, wethouders, secretarissen, raadsleden, notarissen, predikanten, in dustrieelen en kooplieden. Aan de bestuurstafel waren gezeten Z. K. H. de Prins in den met het G.oesch© wapen versierden burgemeestersstoel mr. Dijckmeester, jhr. mr. de Casembrpotj mevrouw D© Beaufort, vice-admiraal v. Hecking Colenbrander en de bestuursleden van het genoemde Comité, n.l. de heeren J. B, de Beaufort, eere-voorzjtter, I. D. Fransen van de Putte, voorzitter; H. Dronkers, secretaris; W. J. M. Bitter, pen ningmeester; mevrouw Wagtho, mevrouw Van Dissel, mej. J. Hanken en de heeren A. J. Hoorweg, H. W,. Neervoort, C. Koert, P. J. tv. d. Mandere en P. Bruggéman. Vóór en op het podium strekte eenig groen tot versiering. Z. K. H. Prins Hendrik opende de ver gadering met een woord van dank voor de zoo talrijke opkomst, de hoop uitspreken de, dat men iets goeds tot stand mocht brengen, en vervolgens het woord gevende aan dr. W. F. Veldlhuijzen, dirigeerend officier van gezondheid 2e kl. Dr. Veldhuijzen verklaarde de tot. hem gerichte uitnoodiging vanwege het hoofd comité van het Ned. Roode Kruis om de eischen ite bespreken, welke gesteld worden aan den militairen geneeskundi gen dienst, gaarne te hebben aanvaard. Spr. noemde dan als den eersten eisoh, welken de mil. geneeskundige dienst stelt, dien van voorbereiding. In de voorberei ding schuilt de kracht. Zonder voorberei ding is het niet mogelijk, om als de nood aan den man komt, klaar te zijn. De tweede eisch is, dat de organisatie van vrijwillige iziekenverpleging zich harmo nisch aansluit bij den mil. geneeskun digen dienst. Spr. noemde enkele voorbeelden van voorbereidende werkzaamheden. Voor het herstel van gewonden is het dikwijls nood zakelijk ter voorkoming van onnnodige pijnen, dat de gewonden op de draagbaren blijven liggen tot zij in het hospitaal zijn aangekomen. Om dit mogelijk te maken moet men de beschikking hebben over eenheid-veldbrancards. Vroeger kende men wel vier of vijf verschillende soorten van brancards. Men heeft ingezien, dat dit verkeerd is. He.t overladen toch van ge wonden op andere brancards veroorzaakt pijnen en nadeelen. De eenheid-brancards passen altijd en kunnen overal meegevoerd worden. Van de loopgraven worden de gewonden ermee naar de lmlpverbandplaatsen gevoerd, die 1 K.M. achter de vuurlinie liggen; van daar naar de hoofdverbandplaatsen, 4 K.M. daarachter gelegen. Van de hoofd verbandplaatsen worden zij vervoerd naar de verzamelplaatsen voor zieken en ge wonden nabij de spoorwegen, van de eva cuatie-stations naar de hospitalen in het hart van het land! Het vervoer vindt per trein of per boot plaats. 'De gewonde moet dus steeds op dezelfde brancard kunnen blijven liggen. Het is dus noodzakelijk, dat ook het Ned. Roode Kruis over dezelfde draagbaren beschikt als de mil. geneeskundige dienst. Nu vraagt de mil. geneeskundige dienst ook ,aan het Roode-Kruis-comité voor West Zuid-Beveland om te willen voorbe reiden de oprichting van verzamelplaat sen voor zieken en gewonden achter de voorbereide stellingen. Ter voorkoming van sanitaire nadeelen moet gezorgd wor den voor een snelle evacuatie der gewon den. Opeenhooping van gewonden belem mert de troepen in hun bewegingen en den aanvoer van materialen en ze werkt de besmettelijke ziekte in de hand. jOrn die snelle evacuatie mogelijk te maken, worden de zieken en gewonden bijeen gebracht op verzamelplaatsen bijl de spoor wegen. Op de hulpverbandplaatsen, welke zoo dicht mogelijk hij de vuurlinie ge legen zijn, wordt de eerste geneeskundige hulp verleend, daar worden de gewon den vervoerbaar gemaakt. Dit is 't werk van den mil. geneeskundigen dienst. Zoo'n inrichting bestaat nit '7 officieren van gezondheid, 15 hospitaalsoldaten en 48 ziekendragers. Van de hulpverbandplaat sen worden de gewonden per ziekenwa gens naar de hoofdverbandplaats gevoerd. Hier worden de gewonden op> meer af doende 'wijze vervoerbaar gemaakt. Defini tieve hulp is dan nog onmogelijk. Van daar worden zij naar de verzamelplaatsen voor zieken en gewonden gel'eid en hier treedt eerst het, Ned. Roode Kruis hek pend op. Men heeft hier verschillende afdeelin- gen. In de eerste afdeeling heeft b.v. cle sorteering plaats, de splitsing in verschil lende groepen. Sommigen kunnen onmo gelijk vervoerd worden, anderen wel. Het veldhospitaal wordt gebruikt voor de on vervoerbaren. Desnoodig kan ook de vriji- willige verpleging veldlazaretten oprich ten. Zij, die vervoerd kunnen worden, Wachten en rusten uit in de wachtlokalen en kunnen daar ;zoo noodig lafenis en voedsel ontvangen, 't Wachten is dan op den ambulance-trein, beschikbaar gesteld door den Eta.ppeiidienst met zijn eigen personeel van ziekendragers, enz. Verder zijln er nog barakken voor be smettelijke zieken noodig;. Dezen worden niet vervoerd, maar gtelaten jop de plaats waai- zijl zijn en ;zoo goed mogelijk geïso leerd. Een ïioodziekeninrichting1 moet minstens 20 bedden bevatten. Voor het transport van de gewonden zal noodig zijn een transport-colonne, welke uit minstens 2 secties bestaat, d. i. ujt 14 man. De leden van zoo'n transport-colonne zullen ge oefend moeten worden in het vervoef per brancard, in1 het inrichten van allerlei voer- en vaartuigen, in het opnemen van de eenheid-brancards, in het leggen van eerste verband, enz. En voorts is hsf noodzakelijk, dat op de 'verzamelplaatsen nauwkeurig aanteekening wordt gehouden van de binnenkomende en vertrekkende gewonden. Het Roode Kruis zal ook op andere pun ten goed kunnen werken. Het traject Ril- land-Bath—Middelburg zal misschien niet in 'eens afgelegd' kunnen .worden. Geduren de de reis, die minstens twee uur duurt zal1 de trein b.v. te Goes op een zijspoor gebracht moeten worden. De zwaargewon den moeten dan afgezet ,worden, in het gasthuis opgenomen en van lafenis en voedsel voorzien worden. Op die tusschenliggende stations kan een aantal vrouwen zoo noodig hulp ver- leenen. Het Roode Kruis kan echter nog meer doen. De auto kan de spoorbaan aflossen, ter verzekering van snel vervoer en ter voorkoming van oveivulling van de ver- bandplaatsen. Wie uwer zou niet z'n auto ter beschik king van liet Ned. Roode Kruis willeu stellen Verder hebben we de zorg voor do organisatie van een ontsmettingsbrigade onder leiding van een '.apotheker of geneed- heer. Het is een van de triomfen van de hygiene, dat deze oorlog zich kenmerk! door het geringe aantal besmettelijke zie leen. In vroegere oorlogen was het aantal besmettelijke zieken grooter, dan het aan tal door de kogels gewonden. Voor de be strijding van die ziekten is ook goe.d-e» voorbereiding noodig en de' hulp der bur gerij! is daarbij zeer gewenscht. Spr. eindigde zij|n betoog met een harte lijke opwekking om alles te doen, wat in ons vermogen is, om de zaak der g&won- denverpleging zoo goed mogelijk te be hartigen. (Applaus). Z. K. H. Prins Hendrik nam daar op het woord en sprak o. m.Mag ik dr. Veidhuiijizen uw aller en mijn hartelijken dank betuiglen voor zijln duidelijk en helder betoog. Uit 'zijln. Woorden heeft men kunnen opmaken, Idat de reden, waarom het Roode Kruis hier in Zeeland 'meer werkdadig wil optraden, gelegen is in het verlangen van tte'n hevel hebber v,an Zeeland, idat het Roode Kruis op alle 'eventualiteiten voor bereid is. Van admiraal van Hecking' Co lenbrander, dien wijl het genoegen hebben onder ons te zien, is het initiatief uitge gaan tot deze bijeenkomst. ,Op welke wijze het Roode Kruis a,an het verlangen der militaire autoriteiten moet voldoen, zal u nader uiteengezet worden door den ge neeskundigen adviseur van het R. K.» dr. Hlijimans. Vóór hem het woord te geven stol ik u voor ©enige oogenblikken te pauzeeren. In deze pauze verzoek ik u te teekenen op de lijsten, die de burgemeester zal doen ciroulee'ren, ten eind© reeds dade lijk een vasten grondslag voor het jonge comité te leggen. Wil mij bovenaan plaat sen met een som van f200. (Applaus.) Prins .Hendrik schreef vervolgens in op de lijst, welke ter binderij van de) N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Han delsdrukkerij v. h. fa's Kleeuwens en Ross, in een schoon omhulsel gehecht was. Een mooi handje van Peau de Snéde met fiet iWapien van Goes en het Roode Kruis er in. De hieer Fransen van de Putte zeidie vervolgens als voorzitter van het voorloopig bestuur van de hier op te rich ten afdeeling van liet Ned. Roode Kruis, dat het comité met opgewektheid zijn taak aanvaard heeft. De burgers denken thans anders en beter over de verdiensten der militairen dan vroeger. Men is overtuigd, dat wij niet genoeg voor hen kunnen doen. Welnu het Roode Kruiswerk mag geen regeeringszaak zijin. 'tls een zaak van particulier initiatief, 'tis een liefdeszaak, die zich niet laat reglementeeren. Hier is meer hartelijkheid dan kapitaal. Men denke maar aan die dagen der Belgische vluchtelingen. Hoeveel te meer zal men dus over hebben voor ons eigen volk. Koninklijke Hoogheid, de zaak van het Roode Kruis is uw zaak. Er is geein Nederlander, die niet overtuigd is, dat U die zaak een goed hart toedraagt. Uw komst hierheen is daarvan het bewijis. Goes is Uw residentieplaats niet en z;al het ook wel niet worden. Uw bezoek is daarom een bewijs van belangstelling. Na mens jiet bestuur breng ik Uwe Kon. Hoogheid dank, overtuigd zijnde van de bezielende uitwerking van uw voorbeeld. In de pauze werden de inteekenlijsten aangeboden door de leden van een mili taire transport-colonne. Dr. H ij m a n s zette vervolgens in groote trekken uiteen doel en strekking van jhet Ned. Roode Kruis en de wijze, waarop het doel zal moeten worden nagestreefd. De militair geneeskundige dienst, aldus dr. Hijmans, nu kan teil eenenmale nooit voldoen aan de opdracht, die hiji gekregen heeft, en wel om deZe redenen. Wanneer de mil. geneeskundige dienst in vredestijd, zou moeten worden voorbereid, dat jzou veel te bezwarend voor de staatskas zijn. Men kan wel zeggen, dat het onmogelijk is. Daarom moet de mil. gen. dienst re kenen op datgene wat hij: In oorlogstijd door Tequisitie en andere noodmaatregelen moet verkrijgen. Nu is wat men improvi seert nooit zoo goed als dat wat langeh tijd tevoren is voorbereid. De vrijwillige hulpverleening is er nu, om aan te vul len wat "de mil. gen. dienst tekort mocht schieten. (De vrijwillige hulpverieening moet dus behoorlijk van tevoren georgani seerd zijnMet organisatie daarvan is be last de Ver. Het Roode Kruis. De zorg voor de naleving van de bepalingen berust bij' het Hoofdcomité, dat leiding geeft. Maar het eigenlijke werk moet verricht worden door de coanité's, die elk in hun eigen omgeving «arbeiden. Heel Nederland moest alzoo door de comité's bewerkt worden. Er kan niet in elke plaats een comité zijn; dat zou tot versnippering van krachten leiden. Spr. lichtte daarop de eigenlijke taak van het "Roode Kruis nader toe. 'De militaire geneesk. dienst zal alle krachten in tijd van oorlog concentreeren op de gevechtszone, op alle plaatsen dus, die liggen vóór de hoofdverbandplaats. De vrijwillige hulpverleening moet be staan aan twee deelenhet wegvoeren der zieken en gewonden en de verdere verzorging in de noodziekeninriohtingen. Onvoorbereid werk is van nul en geener waarde. Binnen 24 uur moet men desnoo dig gereed staan om liulp te verleenen. Allereerst is daarvoor .geld noodig. En verder dient op geschikte wijze propa ganda gemaakt te worden. Wil het Roode Kruis klaar zijn voor het ziekentransport, dan moeten er geoefende mannen zijn. Mannen, die in vredestijd geoefend zijn in het vervoeren van gewonden, het in richten van vervoermiddelen enz. Er moet personeel en materieel zijn. Er moeten voertuigen, zijn en het personeel dient voldoende uitgerust te zijn. De mobiele colonnes van het R. K. dienen ook om zoo noodig de zieken dragers en hospitaalsoldaten aan te vul len, als dezen niet meer voltallig zijn. 'tls noodig, dat men eerst uitziet naar een geschikt gebouw voor een noodzie- keninrichting. Het moet minstens 20 bed den kunnen bevatten. Het gebouw moet liggen aan goede verbindingswegen, aan weg of water. Het moet ruimte bieden vlooi' administratie, het moet een bad- kamer bezitten, bergplaatsen, verband- en operatiekamers, ruimte voor inwonend personeel en een kleine kamer voor ern stige gewonden of geopereerden. Men z'orge, dat men met den eigenaar een contract afsluit, opdat men ingeval van oorlog dadelijk de beschikking er over krijge. )Men wage vooraf aan het Hoofd comité of het gebouw doelmatig gelegen is. In tijd van vrede moet nagegaan wor den welke wijzigingen aan en in het ge bouw moeten worden aangebracht. Verder moet het comité zich de mede werking verzekeren van medisch personeel en verplegend personeel, en het dient ook de opleiding ter hand te nemen van hen of haar die de verplegers willen bijstaan. Dan moet het beschikken over personeel voor administratie, huishouding en keu ken. In de laatste plaats behoort, het tot de taak van het comité om in vredestijd het noodige materiaal voor de noodzieken- inrichting te verzamelen, als kleeding, meubilair, chirurgische instrumenten, hoe ken, enz. Het comité mag zich niet tevreden stel len met, de bestaande .inrichtingen van verpleging. Het moet uitbreiding geven aan de bestaande ziekenhuizen. Het is noodig, dat het nu reeds een begin-voorraad op slaat van alles wat het noodiig zal hebben. Men sluit© daartoe contracten met leve ranciers, fabrikanten en werklieden af, en men zie zoo noodig de beschikking te krijlglen over een gedeelte van het materiaal van stad- of dorpsgenooten. Vrijwillige hulpverleening mag nooit be- teiekenen, dat het minder (mag zijln, dan wat verplicht is. Integendeel. Ook mag niiet vergeten worden, dat. 'men rekening moet houden met de wenschen der mili taire autoriteiten. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat het nieuw opgerichte comité voor W.-Zudd-Bevel'and zal blijken opge wassen te zijn tegen de werkelijk ontzag lijke moeilijkheden, die zich zullen voor doen bijl de vervuiling van zijd taak, en dat de afd. tot een sieraad van het Roode Kruis' worde. (Applaus.) Z. K. H. Prins Hendrik deelde daarop mede, dat aan jaarlijks che bijdragen toe gezegd was f209; aan bijdragen in eens f747; twee rentelooze voorschotten elk van f 100en nog' een jaariijfcsche bijdrage van f2.50. In 't geheel is dus toegezegd een be drag van f 1158.50. Ik geloof, zeide de Prins, dat ik mag uitspreken, dat hiermede het bestaan en de levensvatbaarheid van het Comité ver zekerd is. Mag ik dr. Hijmans nog danken vooï zijn uitmuntend betoog. Uit de woorden van onzen geneeskundigen adviseur zal u duidelijk geworden zijn, welk de taak is van het Roode Kruis in het algemeen en hier in Zeeland in het bijzonder. De heer Hijmans heeft u aangetoond, dat. van het allerhoogste belang is, dat hier perso neel en materiaal wordt bijeengebracht, zoowel voor het vormen van transport- colonnes afs voor de noodziekeninriohtin gen. Om dit te bereiken is hier onlangs een Comité opgericht. Namens het Hoofd comité verzoek ik u ïïe noodige stappen te willen doen, om in de hedenavond aangegeven richting werkzaam te zijn, en hiermede dank ik u voor uw tegenwoor digheid en sluit ik de vergadering. (Ap plaus). De Prins verliet hierop met gevolg de zaal. Tijdens de pauze zijn in de koffiekamer nog aan den Prins voorgesteld de heeren D'. D. van den Bout, wethouder der ge meente (Goes, G. A. Hajenius, secretaris der gemeente Goes, S. Duvekot, lid van Prov. Staten en voormalig commandant van de eerewacht ter ontvangst van H. M. de Koningin, H. A. Hanken, directeur van den Wilhelminapolder, I. G. J. Kake- beeke, directeur van de Rijkslandbouw- winterschool, H. Dronkers, gemeente-ont vanger Van Goes en secretaris van hef Roode Kruis-co.mité en W. J. M. Bittetr, penningmeester van het comité, met welke heeren de Prins zich eenige oogenblikken op hartelijke wijze onderhield. Beknopt overzicht van den toestand, Over de gevechten bij Krasnik zlijn de co>mmuniqué's nog niet uitgepraat,. Ze vormen zachtjesaan een polomiekj© tusschen Weenen en St. Petersburg. In het Oostenrijksche oorlögsperskiwar- tier is uien blijkbaar zeer verstoord over |de wijZe-van-voorstelling, die van Russische zijde omtrent, de gevechten hij Krasnik, opi het meest kritieke punt, gelijk men weet, van liet Oostelijke oorlogsterrein gegeven wordt. In een telegram, brengt bet perskwartier een protest uit tegen de „ontzettend over dreven" Russische voorstelling van de feiten, al1 verklaart het begrijpelijk, dat de Russen, na „al1 hun nederlagen, i,,eert hoogen toon aanslaan, nu er een overwin- ninkje te mel'den valt". Lezen we echter de Russische stafrap porten der laatste dagen goed, dan moeten wij verklaren, Sat liet protest ons wél) wat overdreven voorkomt. De Russen toch hebben van geen groote zegepraal' gespro ken, maar alleen in hun communiqué van 9 dezer gemeld, dat de vijianid op denj terugtocht was en achtervolgd werd. Dit klopte geheel met de van Oostenrijksche zijde gegeven bijzonderheid, dat ld© Oosten rijksche troepen op zekere punten waren teruggenomen en is dus in het geheel geen „ontzettende overdrijving". Integendeel, zoo juist gaven de Russi sche communiqué's den stand van zaken weer, dat wij uit de bijzonderheden iü hqt Russische strafrapport van Zaterdag gegeven, konden concludeeren, dat het offensief der Russen allerminst een be slissend karakter nog had en zelfs dreigde dood te lbopen, Ook uit de jongste Russische rapporten valt op te maken, dat het offensief der Russen niet tot eenig beslissend resultaat geleid heeft. In het Westen is de toestand onveran derd. Slechts worden dagelijks duizenden :men- schen doodgeschoten. Doch wat beteekent het verlies van zooveel' duizend menschen in dezen geweldigen wereldoorlog. Ja, op den langen duur zal men ze gaan missen. Dan nadert het einde van den strijd, omdat de jonge mannen er nief meer zijn. Voorloopig is er echter nog Jcanonnen- vleesch genoeg. De „kleine vrede" wordt, nog naar huis gestuurd, om veel' later terug tekomen, als de smartelijke opetatie afgeloopen is. Achter het Yserfront. De dood waart hier wordt aan de „VI. St." geschreven in allerlei ge daanten rond. De moderne wijze van oor logvoeren is inderdaad van een gruwelijke wreedheid. De verminkingen, die doen de hand- en andere granaten worden veroor zaakt, zijn zoo intens gemeen. De splinters en de gassen maken menigeen blind. Zoo zag ik nu ook twee jonge mannen, die de oogen bedekt Melden met de handen, en krompen van de pijn. De aarde en de splinters, die door de ontploffing waren opgeworpen hadden hen van het gezicht her.oofd. En dunne straaltjes liep het roode bloed over hun wasbleeke gezichten, eigenlijk' nog maar kindergezichten. Ik trok mee naar het veldhospitaal te LIk kwam er juist nu men volop bezig ï^as te opereeren. Wat een gruwe lijk gezicht. In een kuip naast de operatie kamer zag ik onderscheiden deelen van armen en beenen, die in allerijl afgezet hadden moeten worden. 'tWas als was men beland in een exportslagerij. En dan latei' in de zalen, al die met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1