Telegrammen. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Gemeld Nieuws. Laatste Berichten. Voocrwaaxdelqk geslaagd op 't examen le studiejaar aan de R. H. Land-, Tuin en Basehbouwsehooi lie Wageningen de heer E. A. v. d. Graaft. Te Delft is geslaagd voor het candi- daats-oxamen electrotechnisch ingenieur de heer J. AVeijland, vroeger te Veere. (M. C.) Kantongerecht te Goes. Dook den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegensovertreding Leer plichtwet: J. AV>. ihe Schore fl b. s. 1 d. ill., M. G. te Kloetinge, P. Wl. te Wol- phaartsdijk f2 b. s. 2 d. h., le herhaling A. T. te Heinkenszand, .1. W'. te AVemel- dinge, ieder £3 b.' s. 2 d. h.niet be letten dat hond wild opspoort: M. K. be Nisse, 1 maal gepleegd, 2 maal f 2 b. s. 2 maal -2 d. h.pogen met strik wild te bemachtigen: J. M. G. te 's Gra venpolder, terug aan ouders, wildstrikken verh'. verkl.in Mei rapen van eieren van waterwild: AV-. B. S. te Goes, terug aan ouders; vissc-hen zonder akte en ver gunning: L. C. v. L. te Colijnsplaat f3 bl. s. 12 d. fe., net verb, verkl.; straat schenderij r F. Ik, Al. .v. d. B., L. J. N. Ite lersebe, ieder f2 b'. s. 1 w. tuchtsch., J. B., aldaai', f0.50- b. s. 1 w. tuchtsch.; in Mei over weiland loopen: E. ,N.. A. S„ :M. d, G. te Wemeldinge, ieder I0.5Ö b. s. '1 d. ,h.; overtreding; Bloterwet: A. A. te Borssele f5 b. s. 3 d. h.; fietsen zender bel: J. P. tie Heinkenszand! f 1 b. sj 1 d. h., J. j. V. te Goes terug aan ouders'; 's avonds fietsen zonder lantaarnM. iW]. te Ka- pelle, A. J. 'do (J. te VYWf aartsdijk, J. P. AV. te Rilland-Bath, ieder f 2 b. s. 2 d. h.; Schelde bevisschon zonder con sent: C. fR. v. IJ. te Ierseke fl b. s. 1 d. h.; op 'iSchelde kreéft beneden dé wettelijke maat bij zich hebben: A. V. te Ierseke f3 b. e. 2d. h.bij kreeften- vis scherij een schepnet bezigenM. D. Thzn. te Ierseke f3 b. s. 2d. h.steen glooiing van een waterkeerenden dijk in Zeeland beschadigen: C. X INT., J. C. N. ite Werneldinge, ieder f2 J>. s. 1 w. tuchtsch.; dronkenschapAV,. C. d. V. to Gees f2 b. s. 2 d. h., G. S. te Goes f5 b. s. 3d. h. Vrijgesproken, beklaagd van overtreding Leerplichtwet, J. -AVi. te 's Gravenpolder'; overtreding wet brievenposten}, G. E. v. d. B. te Antwerpen, M. D. K. te Rotter dam, A. 'N. B. te Rotterdam. Centrale Raad van Beroep. In de eergisteren gehouden terechtzitting heeft de uitspraak plaats gehad inzake het hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende vernietiging der beslissing van de Bank, waarbij is herzien en met ingang van 21 November 1914 beëindigd de rente naar 6 pet. invaliditeit, toegekend aan C. v. A machinist te Rotterdam, ter zake van een ongeval waaruit hij heeft overge houden functiestoornis van den duim, de Raad verstond dat getroffene ook na 19 November 1914 recht heeft op de rente naar 5 pet. invaliditeit. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. 's Heerenhoek. De vereeniging tot ver edeling van het geitenras „Eendracht maakt macht", alhier, hield Zaterdag op liet terrein van den heer Wem de eerste geitententoonstelling in den kring AVeste- lijk Zuid-Beveland. Begunstigd dooi- prach tig weder gaf het tentoonstellingsterrein, dat in een waren feestdos was, een gunsti- gen indruk onder het diepe lommer der boomen en bood onze sikjes ©en aange name standplaats. Om tien uur kwam bet bestuur van „Eendracht maakt macht" met den burgemeester, eerevoorzitter, en de heenen Zwagerman en Kielstra, zui- velconsulenten, ,en de hoeren (P. Melis, D. iv. d. Dries en P. Verdonk als le den der jregelingscommissie, alsmede de heer-en G. Kodde van. Zoutelande, Z. Za- chariasse van Biggekerke en P. Jacobs©' van Serooskerke bijeen, waarop de voor- ritter de heer Oh. Serrarens Jr. do aanwezigen verwelkomde. Nadat hij den eerevoarzrtter en hoeren zuivelconsulentpn namens „E. M. M." zijn dank had betuigd voor de welwillendheid, waarmede zij aan het verzioek hadden gehoor gegeven om deze tentoonstelling met hunne tegenwoor digheid te vereeren, alsmede de andere bestuurs- en commissieleden, voor de eer ste stappen der organisatie, wees hij op de .aangename maar niet minder zware taak die „E, M- M." op zich had geno men, toen ze door de zustervereenigingen in den Westelijken kring werd aangewe zen om de eerste tentoonstelling te or- ganiseeien. Hij, hoopte, dat deze tentoon stelling de veredeling van het gedtehras' daadwerkelijk zou doen zien. Daardoor Zouden de leden geiten li ouders aange moedigd, de zwakke broeders versterkt esn nieuwe leden aangeworven worden. Nu opende hij de vergadering en gaf hij het wooad aan den ©erevoorzitter, die verklaarde met welgevallen aa.n de uit- noodiging gevolg te geven. Met voldoening zag hij, dat er op 's Heerenhoek gewerkt werd voor het belang van het volk en spr. voelde zich gevleid, dat 's Heerenhoek de gemeente was waar dez» eerste ten toonstelling moest georganiseerd worden. Hij wenschte „E. M. M." succes met hare onderneming en verklaarde de tentoonstel ling voor geopend. Ook de heer Zwagerman sprak zijn ge noegen uit over het streven van „E. M. M Het was een stap nader tot het doel, hetwelk hij ook reeds lang beoogde. Met de geit en de geitenmelk staat de volksvoeding nauw in verband en wan neer kan men nuttiger en grootscher werk doen dan voor 's menschen gezondheid, geluk en leven arbeiden. Daar moet het heen. Goede geiten, goede melk, goede voeding, krachtig volk. Met een wensch op het welslagen der tentoonstelling ein digde de spreker, waarna ook de heer! Kodde namens de keuringscommissie zijn beste wenschen uitte met de tentoonstel ling. Daarna ging men naar het terrein waar ongeveer zeventig geiten van verschillende vexeenigingen waren tentoongesteld. Zij waren verdeeld in A. volbloed Saanegei- ten; B. kruisingsproducten Saanrn- en Zeeuwsche geiten; C. gehoornde en on gehoornde Zeeuwse he geiten. Het was een lust onze meest witte sikjes onder het donkere lommer der boomen te zien gra zen. Als men bet touw langs liep en men begon aan de afdeeling Zeeuwsche geiten, dan zag men weldra de verbetering door do kruising met den Saanefook in de 2e afdeeling. Groote geiten, mooi van vorm, en met groot -uier. De volbloed Saanegedten waren pracht exemplaren, één had zelfs een melklijst van duizend liter per jaar. Er was ook een inzending kaas en botter, alsmede een karntje .ingezonden door den heer iBiulttler van Biezelingel Door de keuringscommissie werden ver schillende prijzen toegekend en niet een toepasselijk woord door den -voorzitter uitgereikt. Van heinde en ver waren belangstellen den komen zien en de tentoonstelling werd met een druk bezoek vereerd. Nadat de commissie vergaderd had, ver klaarde de voorzitter, dat de tentoonstel ling als welgeslaagd mocht beschouwd worden. ,Hij hoopte dan ook dat ieder bezoeker wel overtuigd van het nut van de koe van den arbeider het terrein zou verlaten en dat deze tentoonstelling eein schrede nader mocht leiden tot het be oogde doel, namelijk meer actie oxide» de vereeniging tot verbetering van het geitenras. Na alle heeren en medeleden en leden van zustervereenigingen voor hun medewerking bedankt te hebben sloot hij de tentoonstelling. 'Ongelukken. To Utrecht is uit de Kruisvaart het lijk van een werkman op gehaald. Op de gemeente-vaalt te Utrecht isi een man onder het puin gé- raakt, zwaar verwond, en spoedig daarna overleden. Een driejarig kindje der echtelieden C., te Roermond, is in een kersepit gestikt. - lrrijd.agmiddag viel in de Korte iSmeestraat te Utrecht een aldaar wonende Belgische vluchtelinge uit het raam harer woning; door een glazen afdak en kwam- ten islolte in de keuken terecht. Met ernstig© verwondingen aan hoofd en be enen, werd de ongelukkige per zieken auto naar .de rijiksklinieken vervoerd. Bij het -nazien en schoonmaken van machi negeweren had de landweerman Teuinis van 't Hof, -woonachtig te Dirksland, en vader van een vijftal kinderen, het onge luk door een patroon, die nog in een der geweren aanwezig was, in de linkerzijde lutsschen de tweede en derde rib getroffen te worden. Zwaar gewond is hij naar het militaire hospitaal te Leiden vervoerd. Zijln toestand is zeer ernstig. Brand. Men meldt uit Kampen: Zaterdagmiddag ontstond in de sigaren fabriek van de firma Van Oene en Mans- sen een hevige binnenbrand, die zich buitengewoon ernstig liet aanzien, doch door vlug optreden van brandweer, mili tairen en vooral' de politie, omi 7 uur be perkt blééf tot het gebouw, dat echte? geheel uitbrandde. Men denkt dat de brand op -de droogkamer ontstaan is, ofschoon dit niet met zekerheid kan vastgesteld wor den. Alles was op beurspolis verzekerd. Aan de fabriek zijn een 100-tal werk lieden verbonden, waaronder geen thuis werkers zijn. Een aardige attentie. Het gaat den tuinders uit Beverwijk en om streken dit jaar naar wensch. De aard beienteelt is dezen zomer bijzonder go-ed, de prijken bedragen vaak het dubbele van die van verleden jaar. Geen wonder, dat onze tuinders in hun vuistje lachen. Als blijk, da.t zij de goed gunstige houding van Duitschland in zake het snelle vervoer zooals rnien weet worden de aardbeien reeds te Beverwijk door de douanebeambten gecontroleerd op prijs weten te stellen, hebben de tuin ders besloten een wagon aardbeien te zenden aan het Duitsche Roode Kruis, als versnapering voor de zieke en gewonde militairen. In het begin dezer week is de eerstel wagon, inhoudende 830 slofjes, ter waarde van 1500 Mark, gezonden aan het Roode Kruis te Berlijn. Donderdagavond is We derom een andere wagon verzonden, be stemd voor de militaire hospitalen. Op de wagons werden biljetten geplakt van den volgenden inhoud: Frische Erdheeron dem Roten Kreuze angeboten van Den Sammtlichen Gartnern aus Beverwijk und Umgegend (Holland). 1 1 „Tijd." Aio tor bootje om-geslagen. Zaterdagmiddag is de passagiersboot Eensgezindheidop weg van Purmerend naar Amsterdam bij het uitloopen van de buitenhaven van de AA'illenisluizen tegeq een motorbootje aangevaren, waarin twee hoeren en1,twee j-ongens zich hervonden. Het lichte bootje kantelde om en de inzittenden geraakten te water. Een aantal personen, die van den walle- kant het ongeval hardden zien gebeuren, sprongen terstond te water om de drenke lingen te redden en de Tolhuisboot bracht eenigen tijid later verscheidene personen, die in een nat pak rondliepen, naar den stadskant. Het is gebleken, dat het ongeluk twee menschenlevens heeft gekost. Verdronken zijn de 54-jarige heer Knaup, gehuwd en vader van twee kinderen, en de 15-jarige Kerkkamp. De politie heeft nog geruimen tijd gedregd -op en in de nabijheid van de plek waar de aanvaring plaats had, doch de lijken zijn tot heden niet gevonden. Een brutale oplichter. Onge veer zeven weken gelleden werd te Amster dam bijl een 'bakker in de Nes een valsch bankbiljet van If 25, slordig en onnauw keurig nageteekend, „in betaling gegeven. Tot dusverre slaagde men er niet in den oplichter te ontdekken. Dezer dagen mi kreeg bakker Götte een reeds bejaard man /een dikken brief, waarin hij, in heel officieele termen, werd uitgenoodigd om in verband met het onderzoek naar de valsche munters, liegen 8 uur naar het Ral-eis van -Justitie aan de Prinsengracht te komen. B-akker Götte (ging tegen den voorge schreven tijd op weg. Maar aan het Paleis van Justitie bleek niemand aanwezig er» de portier vertelde, dat er 's avonds nooit zitting werd gehouden. Terwijl de Jxakker zich het hoofd moe peinsde wie ihem deze kool gestoofd mocht hebben, vervoegde zich om! kwart over acht het begon ai aardig te schemeren een als heer gekleed plersoon bijl mejuf frouw Götte en overreikte haar een grootte gele enveloppe. De juffrouw wilde djej enveloppe zorgvuldig met een pennemesjd open maken, doch dat behoefde niet. „Trek ui 'm maai' los. Ziet u, ik blem inspecteur van politie en veel tijd heb ik niet' 't Is over de bankbiljettenzaak. Zé hebben 'm h-oor!" Met vgeuigde hoorde juffrouw Götte het aan dat die man die haar man er voor f 25 in 'had laten loopen nu achter de tralies zou gaan. „Is het 'm vast?" „Vaist en ;zeker!" antwoordde de zoo genaamde inspecteur. Inmiddels trok juffrouw Götte in dé deurpost van den winkel staande een groot stuk gezegeld pa-pier uit de enve loppe. In pa am van den Officier van Justitie wend zijl daarin gesommeerd het geldkistje af te geven ter .controleering van het valsche bankpapier. Het geldkistje zoo (stond op het mooie gezegelde papier zou slechts in tegenwoordigheid van den vheer Götte, haar man, en den Officier van Justitie geopend worden! Nu, -dat was mooi genoeg en zonder eenig wantrouwen je koesteren overhan digde juffrouw Götte het gesloten geld kistje, waarin ongeveer f250. Alen kan zich begrijpen met welk e'en ontsteltenis bakker Götte, terugkomende) van zijn vergeefsche reis naar het Paleis van Justitie, het verhaal van zijn vrouw aanhoorde. Onmiddellijk vword de politie van het gebeurde in kennis gesteld, doch tot lieden is! het nog niet gelukt den dader te ontdekken. He), geldkistje is teruggevonden. Benige qui tan ties bevonden ;er zich nog in, be nevens één cent. Dat is alles wat bakker Götte voorloopig van zijln schat over heeft. Een kiesrechtmeisje. Op een stembureau te Enschede vervoegde Zich een klein meisje van ongeveer 6 jaar met een uitknipsel' van een advertentie, waar in de candidaten voor den Raad werden aanbevolen. Op de vraag van den voorzitter wat zij kwam doen, antwoordde ze heel par mantig „stemmen, net zooals vader straks heeft gedaan". De 'heeren, die aardigheid aan de klleine hadden, lieten haar op h.et door haar medegebrachte papier stemmen, waarna zij vergenoegd ljachende het stembureau Weer verliet. Vreesel'ijk einde. Te Grolloo is een ernstige brand uitgebroken, waardoor 14 woningen in de asch zijn gelegd. Een 64-jarig© vrouw is in de vlammen om gekomen. Door gebrek! aan water kon men het vuur niet meester 'wordenMen trachtte den brand met zand te blüsschen. Een groot aantal' jong vee kwam in de vlam men om. Oorzaak waarschijnlijk het spe ten met lucifers door kind-eren. Een vreemd v e r s c h ij n s e 1. Maandag j.l. kwam een vrouw, bewoon ster van den Oostkousdijk te Rotterdam, de politie verwittigen, dat men haar ei» haar gezin vermoedelijk "heeft willen ver giftigen, want alle restanten van haar ge-, kookte etenswaren, hadden een roode kleur aangenomen. Men achtte het een ernstig geval', te meer, daar er wel -eens twist met de buren geweest was. zooals het meer gaat. De vrouw kreeg opdracht om, Zoodra Zich bij iemand van haar gezin verschijn selen voordeden, die op- vergiftiging we zen, onmidel'lijk de politie in (fe Wïlite de Withstraat te waarschuwen. Er deed Zich evenwtel' niets voor, hoewel de restan ten van aardappelen, vleesch, mielk al ro-oder werden >en ten slotte mfet een roode saus overgoten schenen. Men nam proeven, omdat -men dacht, dat het aan 't kookgerei kon liggen. Dé vrouw werd aan het ikoken van aardap pelen gezet en zoodra zij klaar was, nam men eenige aardappelen mede, en hield deze biji 'de politij© onder toezicht. Enkele uren daarna meldde de vrouw reeds: mijn aardappelen worden al rood, terwijl de aardappelen, die men medenam en onder toezicht, hield, niet van kleur veranderden. Tot dusverre heeft niemand er leed van ondervonden, maar het gekke van het geval1 is, dat zich gisteren in een zeer zindelijk 'en goed bekend staand gezin op den Schiedamschenweg, precies hetzlelfdo heeft voorgedaan. Tot zelfs kaas, die aan gesneden onder een stolp stond, werd besmet. Men vermoedt, dat men te doen heeft met een zwak, maar zich zeer snel voort plantende bacil, uit Italië herkomstig. Daar te lande moet het reeds voorgekomen zijln, dat geheele dorpen door deze baoil be smet werden. In hoofdzaak op gekookte spijzen en vloeistoffen, schijnt de bacil vat te hebben. otT dusverre beperken de gevallen zich tot oud-Delfshaven. „N. R. Ct." Turfbrand. In het Schweger veen bij Osnabrück is een brand uitgebroken,, waardoor reeds meer dan 200.000 cente naar turf Zijn vernield. De brand woedt nog steeds voort. Ook tusschen Wittichenau en Zeisholz in Saksen Staan groote uitgestrektheden veen- en boschgrond in brand. De dorpen Michalken en Dubring heeft men moeten ontruimen. „N. R. Ct."( De groote Neerheide onder Nispen is in brand geraakt. Men vreest voor de omliggende bosschen. De mili tairen helpen bij het blusschingswerk. Spiritusbrand. Bij Koningsber gen is de bliksem geslagen in de spiritus- tanks van de Ostelhische Spiritwerke. Meer dan een half millioen pd.st. spiritus zijn in vlammen opgegaan. De aanrander van Pierpont Morgan. De gouverneur van New-York heeft gelast een rapport op te stellen om trent (de omstandigheden van den dood van Holt, anders gezegd Erich Miinter, dia o-p 3 fJjuti j.l. een poging heeft gedaan om Morgan te vermoorden. Een gevangenisbe ambte verklaart, dat hïj| een ge-luid hoorde als een revolverschot op 't oogenblik, dat Holt verondersteld wordt den zelfmoord te hebben gepleegd door van de bovenste verdieping naar -beneden te springen. De beambte Acht het mogelijk, dat het schot van bui Seii Ide gevangenis kwam. Een nader onderzoek ingesteld, bevestigt ech ter de veronderstelling van zelfmoord. Enkele bladen Imelden, dat bijna alle beambten der gevangenis, die voor do veilige bewaring van Holt verantwoordelijk waren, van den cipier af, opzettelijk van hun post waren. De opmerking wordt ge maakt, dat Holt's dood werd geweinscht, opdat hij (geen verklaringen zou kunnen afleggen, die een heel-e samenzwering kou den onthullen. E en eigenaardig wapen. In het Duitsche legerbericht van 21 Mei kwam de mededeeling voor, dat Russischo soldaten, in de gevechten bij Jaroslaw gevangen genomen, geen andere wapens hadden dan een knods, blijkbaar ten ge volge van het feit, dat er geen voldoende geweren beschikbaar waren. In de „Ruhmeshalle" van het arsenaal te Berlijn is thans zulk een knods, die aan een Rus bij een overrompelingspoging in de loopgraven bij Tuczepy in Galicië werd ontnomen, tentoongesteld. Het is een stuk hout, ongeveer 80 c.M. lang en 15 c.M. dik. Alleen het onderste gedeelte is ontdaan van de schors. Aan het einde is gen dun lederen riempje be vestigd, dat de gebruiker om zijn hand windt. Flinke klappen zullen eventueel met dit wapen wel uitgedeeld kunnen worden, bij de huidige wijze van oorlog voeren echter zal de met deze knods gewapende waarschijnlijk slechts zelden in de gelegenheid komen om er zich met succes van te bedienen. BERLIJN, 12 Juli. De President van het Pruisische Heerenhuis, von Wedel, is gisteren overleden. BERLIJN, 1'2 Juli. De gemalin van Prins Oscar ('s Keizers vijfde zoon), is heden nacht van een zoon bevallen. Moeder en kind maken het goed. 31 Juli 1914 waren zij in het huwelijk getreden. LONDEN, 12 Juli. Uit Rome wordt ge meld, dat *le Paus den Prelaat Maroelli naar Bern gezonden heeft om overleg te plegen over het denkbeeld van den Paus, dat Zwitserland 20.000 invalide krijgsge vangenen van beide oorlogvoerende par tijen zal opnemen, op kosten van beide partijen. KEULEN, 12 Juli. Over het gevecht bij Krasnik wordt gemeld, dat van dit oor- logstooneel de laatste 24 uur geen bijzon dere gebeurtenissen gemeld worden. Het Russische offensief bij Krasnik kan thans als geëindigd beschouwd worden. ANTWERPEN, 12 Juli. Kardinaal Mer- cier heeft in een rondschrijven bevolen na de H. Mis te bidden het gebedDomine Salve fac regum nostrum. NEW-YORK, 12 Juli. Bij de verovering van Mexico-stad door de Caaxanzisfen zijn 3000 man gesneuveld en velen gewond. BRABANTSCHE GRENS, 12 Juli. Op last van de Belgische regeering zijn alle consulaatswoningen en bureaux voor een jaar ingehuurd. BELGISCHE GRENS, 12 Juli. Een rei ziger van een Tijkfabriek te Turnhout moest te Gent een groot bedrag gaan be talen. In den trein is hij echter bedwelmd geworden door het rooken van twee mede reizigers. Het bedrag is hem toen ont vreemd geworden. Laatst werd aan genoemde fabriek een groote voorraad goederen door de Duit- schers in beslag genomen. AMSTERDAM. Hedenmorgen kwam hier uit Hoek van Holland het lijk aau van den korporaal' bij de marine-reserve P. Boon. Op de Oosterbegraafpkiats is het met militaire eer begraven. MAASTRICHT. De benoeming van het Eerste Kamerlid Regout tot tijdelijk gezant te Rome zal1 hedenavond in de 3 taats - courant staan. De benoeming zal 9 Augus tus ingaan. ROTTERDAM. Hedenmorgen is brand uitgebroken in de Noorsche olieboot Mariope, liggende op de Werf Wilton. Ter vorkoming van ongelukken heeft men het schip gedeeltelijk laten zinken. Bijzonder heden ontbreken. ROTTERDAM. De .„N. R. Ct." meklt, dat te .AVeerdingermond twee axbeiderd zijn gearresteerd, verdacht den grooten veenbrand te hebben aangestoken. DEN HAAG. JI. M. de Koningin zul' zich bij de begrafenis van -den grootmeester der Ned. schilderkunst H. IV. Mesdag doen vertegenAvoordigen door den Kamer heer in buitengewonen dienst mr. W. ba ron v. Ittersum. DEN HAAG. De -heer E. Douwes Dekker, 'de leider der voormalige Indische Partij is te (Zwitserland cum laude- (met lof) gepromoveerd in de Staatswetenschappen. TIEL. Alhier blijft de roodvonk onrust barend heersclien, ook onder volwassenen. De openbare school is voor 10 dagen gesloten. IJMUIBEN. De stagnatie in het viS- sch-cx-sbedxijif neemt belangrijk af. Er liggen nog 35 trawlers in de haven. GROENLO. Zondagmiddag kwam hier een Fransch militair aan, die 4 dagen geleden uit het gevangenkamp te AVesel was ontvlucht. De man was bij Maubeuge krijgsgevangen gemaakt. Mijnen in de AVitte Zee. Het „Baif. Tagebl." verneemt over het suc ces van bet Joggen van mijnen in een! gedeelte van de Witte 'Zee in de buurt van Archangel, door de Duitscihers, dat volgens een bericht uit Christiania aan „Aftonbladet" in een week tijds vier En- gelscbe stoomschepen op mijnen goloopen zijn. De commandant van ©en uit Ar changel te Bergen aangekomten Noorsch stoomschip, geeft daarover het volgende belicht. Op 22 Juni is een groot Engelscb! stoomschip door een mijnontploffing totaal vernield gewordentwee andere met hout beladen Engelsehe stoomers ondergingen hetzelfde lot, een vierde Engelsehe stoo- mer, die met steenkolen beladen was, be liep bij' het binnenstoomen van de ha- van van Archangel zware averij. Men maakt zich in de liaven van Archangel zeer ongerust, vooral omdat de overheid niet weet hoeveel mijnen in de Witte Zeé gelegd zijn Te Archangel, dat nu het karakter heeft gekregen van een groote havenstad, liggen op het oogenblik ruim 50 groote stoo mers. Men verwacht dat dit getal spoedig tot 100 zal stijgen. Uit WuestwetelVrijdagnacht tracht te een groep van 62 personen, waaronder 9 vrouwen en 4 kinderen, nabij Minder hout over de grens op Hollandsoh gebied te komen. 't AV-as omstreeks één uur, bij donker, stormachtig weer, toen zij, de kousen over de fjchoenen getrokken, zacht loopend in een lange rij, door de bosschen de Hol- landsche grens naderden. Eensklaps, aan de zoom van het bosch, op nog geen 50 M. afstand van do grens, donderde hun het halt van een Duitsche wachtpost tegen, waarop tegelijkertijd ver schillende schoten weerklonken, dio de groep vluchtelingen als een Wervelwind qit elkaar deed stuiven. Het bleek dat 3 personen licht gewond waren. Een Duit sche patrouille omsingelde terstond h-etS bosch, waarin nu weldra een ware klop jacht gehouden werd, met het resultaat dat 53 personen, waaronder al de vrou wen en kinderen, gevangen genomen wer den. Slechts 9 mannen wisten tegen half 4 ae Hollandsche grens te bereiken. Deze willen thans via Rotterdam per eerste scheepsgelegenheid naai- Frankrijk vertrek ken, om daar in de munitiefabrieken te gaan werken. DEN HAAG. Heden is hier op 70-jarig-en leeftijd overleden de heer J. J. v. Wieied, oud lid-penningmeester van het hoofdbe stuur der Z. L. M. en oud-lid van het dagelij-ksch bestuur van het Ned. Land- bouw-Comité. De heer van Weel' was ridder in de Oranje-Nassau-orde. De begrafenis zal plaats hebben Donderdag a.s. op Oud Eik en Duinen. GOÉS. Hedenmifldag arriveerde hier per trein van 5.09 uur Z. K. H. FrinslHendrik der Nederlanden. Z. K. H., die de uniform van luitenant- generaal droeg, werd verwelkomd dooi: den heer J. B-. de Beaufort, burgemees ter van Goes, vice-Adiniraal' van H-ecking Col'enbrander, Majoor Cremer, en andere officieren van l'and- en zeemacht. Een groote menigte juichte den Prins toe. P-er auto reed de- Prins met den burge meester naar de woning van laatstgenoem de, waar Z. K. H. tot morgen zal ver toeven. Oorlogsoverzicht. 29 Juni. De Russen worden over de Gnita-Lipa teruggeworpen en ontruimen hun stellingen aan den Beneden-San en den Tanef. - Minister Long dient in het Britsche Lagerhuis een wetsontwerp in nopens een gedwongen algemeene in schrijving van mannen en vrouwen tus schen 15 en 65 jaar, in verband met den aanmaak van munitie. De Mon- tenegrijnen bezetten Skoetari.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3