Uit de Provincie. Reclames. Het komt onverdacht. Onderwijs. Predikbeurten. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Jhr. Mr. W. Th. C. van Doom. Voorzitter, l*rof. Dr. J. Ritzema Bos, F. Kakebeeke, Dr. 11. M. Quanjer, G. A. van Rossem, N. van Poeteren, Rapporteur, C. van Len- nep, Secretaris. Bij ministerieële beschikking is be paald, dat voor wat betreft de militaire rechtspleging Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren met uitzondering van het garnizoen Terneuzen, als één garnizoen wordt beschouwd. Als commandant van' hat gar nizoen Oostelijk-Zeruwsch-Ylaanderon zal optreden de garnizoens commandant van Axel. Middelburg. De muziekuitvoering op liet Molenwater had gisterenavond weder ihon- derden naarlhet mooieplein getrokken, er was bijna @een zitplaats oniiezet. Goede wijn behoeft geen (krans, dit is de l>este recensie, die jvran de uitvoering kan wor den gegeven. Ingekomen bij het Steuncomité te Middelburg sedert de vorige opgave van Personeel N.V. „De Automaat" f8; Mej. I). V. ti. f25; N. N. f100; V. v. d. F.< f 200K. f10; C. f25; H. f60; Gebrs. G. f2.50; (Mevr. F. B.—S. fl; Wekeiijksche gift Mad.me Em. B.D. frs. 15; Wekeiijksche bijdragen, week van 1 Juli f 161.45. Bij de 47e uitkeering aan de familiën van militairen en aan werkloozen werd uitgekeerd f 378.85. De Penningmeester, HERJVI. BOASSOX. Goes. Uitslag Gemeenteraadsverkiezing op 9 Juli. Aantal kiezers 1282. Uitgebrachte stem men 1039. Van onwaarde 20. Volstrekte meerderheid 510. Er zijn uitgebracht op: A. Blaas (s.d.a.p.)110 st K. Brants (antirev.)422 G. Bruel (s.d.a.p.)119 J. de Die (s.d.a p.)144 J. Donner (antirev. aftr.) 471 i.D.Fransenv.d.Putte(Vrijz.aftr.) 406 W. Kakebeeke (Vrijz. aftr.) 544 D. Mol (Vrijz.)358 J. Pilaar (Vrijz. aftr.) 310 J. Plazier (chr. hist.) 405 M. Pols (s.d a.p 1*52 J. W. Vienings (r. k.) 329 GekozenW. KAKEBEEKE. Herstemming tusschenK. Brants, J. Donner, 1 D. Franssen v d. Putte, D. Mol, J. Plazier en J. W. Vienings. In aansluiting op ons bericht van gisteren, dat het concert van de Staf- irnuziek van het Derde Regiment (Kapel meester van der Glas) bij gunstig weer hedenavond zou doorgaan, moeten wij thans melden, dat het niet doorgaat en dat onze burgerij in het vervolg verstoken zal blijven van het muzikale genot, waarop ze zoo gesteld was. Het Bestuur van „Euphonia" ontving heden de telefonische imededeeling, dat deze Ver. bedankt wordt voor het gebruik van lessenaars en stoe len, en dat hiervan geen gebruik meer zal gemaakt worden. Vlissingen. Stemming .voor den ^Gemeen teraad. Gisteren had in drie districten de stemming plaats voor leden van den Gemeenteraad, ter voorziening in de va- ratures. ontstaan door het zich niet mieer herkiesbaar stellen van de heeren Kalb- fleisch en Winkelman en de periodieke aftreding der heeren Anker, Auer, Van Hal en Stuart. District I. Uitgebracht 740'fsteniimeii. Van onwaarde 18. Volstrekte meerderheid 362. W. Anker (v. T., aftr.) 172, P.F. Auer '(v. 1., aftr.) 233, G. J. van den'Broek (v. ld.) 183, P. G. Laernoes ,(a. r.) 314, J. Sinke (s. d. a. p.) 92, A. W. Smits (v. d.) 87, P. S. Valstar (s. d. a. p./ 87. Herstenuning iusschen de heeren Anker, Auer, Van den Broek en Laernoes. 1 District II. Uitgebracht 753 stemmen. Van onwaarde '17. Volstrekte meerderheid 369. W. Anker '(v. 1. aftr.) 146. W. Cremer (v. <l.j 113, J. H. Dommisse (c. h.) 323, •H. Duijm (s.'d. a. p.) 160. A. C. van Hal (s. d. a. p. aftr.) 193, A. W. Smits (v. d.J 103, J. AI. Stuart (v. 1. aftr.) 150. •Her stemming tusschen de heeren Dommisse, Duijm, van Hal en Stuart. Dist richt III. Uitgebracht 680 stem men. Van onwaarde 26. Volstrekte meer derheid 328. P.,F. Auer (v. 1. aftr.) 298, AV. Cremer (v. d.) 168, A. C. van Hal1 is. d. a.sp. aftr.) 328, P. A. Pi'aag (s.d.a.p.) 239, A. AV. Smits (v. d.) 95,. Gekozen Van Hal. Herstemming tusschen de heeren Auer en Praag. 1 De heer J.G. van Kiftrik is benoemd tot voorzitter van de Ver. van Gasfabri- kanten in Nederland. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier, 'de heer P. J. van Os te Maassluis. 1 1 Ovezand. Uitslag stemming voor twee leden van den raad. Ingeleverde biljetten 182. Geldig 176. 'J. "Rijk 111, A. van der Slikke 96, P. B. Thomaes 60 en J. J. Mol 73 stemmen. Gekozen .J Rijk en A. van der Slikke. Het aftredend lid .P. II. Thomaes niet 'herkozen. V Baarland. Uitslag stemming gemeente raad. Aantal kiezers 166. Uitge bracht 140 stemmen. Onwaarde en blanco 3. Elenbaas 47. Huissen 54, Huijzen 61, Poortvliet 83 stemmen. Gek o zen Poortvliet (aftr.) Herstemming tusschen Huissen en Huij zen. Coliinsplaat. Tot leden van den ge meenteraad alhier zijn gekozen de heeren Tazelaar en Ridder met resp. 208 en 197 stemmen (beide aftr.). De heer De Regt (antirev.) verkreeg 123 stemmen. De uitgebrachte geldige stemmen bedroe gen 322. Aantal kiezers* 350. Oudelande. Uitslag der gemeenteraads verkiezing. Uitgebracht 146 st. Onwaar de 2. Meerderheid 73. J. de Breu .32, J. Goethcer 51, J. de Jager (aftr.) 75, J', van der Pc ijl 49, J. ISandee 123, P. van Wingen aftr.) 52 stemmen. GekozenJ. de Jager Gzn. (aftr.) Herstenuning tusschen J. Gortheer (vrijz.) en P. van Wingen (onafh. aftr.) Wemeldinge. Met ingang van 1 Sep tember a.s. is door den heer P. Buteijn, rijksveldwachter brig, titulair alhier, eer vol ontslag aangevraagd. 'De heer Buteijn is 20 jaar alhier ge stationeerd geweest en genoot de achting van de burgerij. Bij de gisteren gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad werden uitgebracht 352 geldige stemmen en 2 van onwaarde. Daarvan verkregen de heeren J. A. Dominicus (antir.) 220, P. Lindenbergh (aftr. lib.) 159. Joh. Pie- terse (antirev.) 191 en J. Wieleinake»' (lib.) 116 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren J. A. Dominicus en Joh. Pie- terse. Kruiningen. Bij de gehouden herkiezing van drie 'Joden ivan den gemeenteraad z*jn te KruiningenHans weert uitgebracht 463 stemmen en 12 van onwaarde. Gekozen werden cfe heeren -J. H. O. Dominicus met 357 stemmen, B. J. Elsman met 287 en A. van der Straaten met 334 stemmen. 116 stenunen werden .uitgebracht op J. Martens. Wolfaartsdijk. Uitslag stemming .der raadsverkiezing. Getal kiezers 413. Op gekomen 366. Van onwaarde 10. Geldige stemmen 356, waarvan op A. Beenhak ker 144. J. Lindenbergh 194, A. C. J. Xoteboom 189 en G. Weijns 175 stem men, zoodat gekozen zijn J. Lindenbergh (aftr.) en A. ,C. J. Xoteboom. Iferseke. Gemeenteraadsverkiezing. Aan tal kiezers 692. Uitgebrachte stemmen 485. Onwaarde 5. J. L. Bom (aftr. lib.) 297, T. Cupary (aftr. lib.) 335, M. West- dorp (aftr. l'ib.) 264, C. Hartoog (aftr. antirev.) 279, J. Ossewaarde (S.D.A.P.) 256 stemmen. Herkozen de vier af treden den De stemming is kalm verloopen, alleen de S. D. A. iP.ers hebben eenige actie ontwikkeld. Het hooge stemmencijier van den lieer J. Ossewaarde (S.D.A.P.) is al leen te verklaren door den ruimen steun van eenige malcontente burgerlijken. Deze, niet met de liberale kiesvereeni- ging „.Algemeen Belang" mede willende gaan, verbrokkelden het stemmencijfer en hebben bijna den persoon dien ze het minst gaarne zagen vallen, gewipt. Souburg. Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Aanwezig alle le den. Een verzoek yan den heer Frelier om een lokaal der openbare school te mogen gebruiken voor het geven van Fransche lessen woydt toegestaan. Voor gelezen wordt een schrijven betreffende drinkwatervoorziening van een commis sie van Ged. Staten. Ook was ingekomen een verzoek van de commissie van Vlis singen om Souburg te doen aansluiten. Besloten wordt na langdurige bespreking deze zaak aan te houden. Hierna was aan de orde het onderzoek van "de ge loofsbrieven der gekozen raadsleden. De burgemeester wenscht voorioopig de aan wezige gekozen raadsleden hartelijk ge luk met hun benoeming; het is wel een unicum in onze gemeente, zonder strijd gekozen te zijn, hij gelooft, namens al len te spieken, wanneer hij wenscht, dat ze lang in hun functie mogen blijven. De heeren De Keijzer, Wisselink en Vis ser worden uitgenoodigd om de geloofs brieven te onderzoeken. Deze worden goedgekeurd. De gekozen raadsleden be danken den voorzitter voor de gesproken woorden. Verder stelt het Dag. Bestuur voor in de politieverordening op te ne men, dat het voeren van vee met rogge en roggebrood stafbaar is gesteld met een maximumboete van f25 of 10 da gen hechtenis. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt met 10 stemmen'gekozen dhr. W. P. Calliber. 1 stem was op dhr. Frelier uitgebracht. Hierna werd behandeld een verzoek om aanleg van staten voor 86 woningen na mens de commissie Vereeniging Volks huisvesting voor Vlissingen. Daar de ge meente later de straten moet overnemen, stelt de voorzitter voor te melden, dat de straten van keien of klinkers moeten zijn, terwijl de rioleering en verlichting ook worden besproken. De verordening gemeentelijk werkloozenfonds wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. .Verder stellen B. en W. voor het maximum hoof- delijken omslag van f 4000 op f 6000 te brengen. Dhr. Cijsoaiw wil gelijktijdig voor noodzakelijk levensonderhoud de post f300 op f350 stellen. Dit wordt mot 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen de heeren De Keijzer, Wisseling, Arendse, Daniëlse en De Pagter. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Hierna had de aanbieding der gemeenterekening 1914 plaats. De ontvangsten en uitgaven be droegen f 18551.96 en f 16967.07, saldo f 1584.89. .Tot het jiazien der rekening en verslag uitbrengen worden gekozen' de heer Cijsouw, Wisse en Pieterse. De voorzitter deelde mede, dat de staat on inbare posten hoofdei, omslag 'bedroeg f 137.391/2- Bij de rondvraag wijst dhr. De Keijzer op een drietal groote putten in do Pas- poortstraat. Deze- zaak* Zal in orde ge bracht worden. Dhr.. Wisseling bedankt het Dag. Bestuur voor het spoedig ver krijgbaar stellen van het oorlogsbrood. Hij vraagt eenige inlichtingen omtrent de controle der broodkaarten. Verder wenscht hij te weten, (wanneer op de openbare school eene openbare les zal worden ge geven. Opgemerkt wordt, dat de belang stelling een vorigen maal niet groot was, dhr. Wisseling acht toch een openbare les ge wenscht. Het pag. Bestuur zal over wegen. Koudekerke. Alen se'1 rijft ons: Hadden we gedacht, dat de verkiezingen van den Gemeenteraad zonder stemming zouden afloopen, dat is niet het geval. Enkele kiezers hebben bet noodig'geacht, n.l. een candidaat te stellen tegenover een der af tredende. De Anti-Kiesv. die'besloten had den. niét aan de stemming deel Ie nemen, blijft toch bij dat besluit. Zie do adver tentie in dit blad. Domburg. Bij de gisteren gehouden stemming voor twee leden van don ge meenteraad werden alhier uitgebracht 221 Stemmen waarvan 4 van onwaarde. Hier van verkregen de .lieeren G. de I 'agte' 165, P. J. jElout 123 en S. Louwerse 94 stemmen, zoodat de aftredende leden G. de Pagter en P. J. Elout zijn herko zen. De volstrekte meerderheid bedroeg 109 stemmen. Aantal kiezers 238. Serooskerke. .W.) Gisterniniiddag is de arbeider L. v. ,d. B. te Vrouwepolder, van een voer hooi gevallen en heeft daarbij een arin gebroken. Tholen. De'raad heeft: besloten he stad huis te Tholen, te restaureeren. Dit gebouw,'waarvan de lijd van stich ting niet bekend is. heeft een z 'er Imogen ouderdom. I11 1220 'kwam de heerlijkheid Tholen in het bezit van 'Willem 1. Graaf van "Hol land en Zeeland. Xa dit jaar verrees er op den noord-oostelijken hoek van den Pokier der Vijftienhonderd Gemeten een grafelijk kasteel, bewoond door den lol- bewaarder, dat in 1500 nog als 's Graven- hofstede bekend stond. Met de kapel be sloeg 't geheel leen blok .huizen in 'de oude stad. dat tusschen de Markt en dn Hoog straat ligt. Het Stadhuis is er een overblijf sel van. Daar was het gevierde beeld dei' Lieve-Vrouw-op-het-Kasteel. Het Stadhuis is een smal en hoog ge bouw van witte arduinsteen. Het pleintje ér voor aan de Hoogstraat heette oudtijds de Beurs. Achter had men oen uitgang naar <le groote Markt, de gerechtsplaats. Op de trappen 'van de pui staan vier leeuwen, die onderseheidelijk de wapens van Zee land, Oranje, Tholen en het ambacht Scha- kerloo dragen. Boven op den eenvoudig opgetrokken, gekanteelden voorgeve' staan eveneens vier leeuwen. Op het dak staat een rank met leien gedekt torent je .met een speefuurwerk. I11 lic-t gebouw trekt de aandacht een schilderij, voorstellende het'Eerste'Recht van Salomo. De laatste heer van Tholen, Gui van Blois (f 1421) en zijn gemalin Clara van Bothland (j* 1435) hebben in tie groote Kerk een graftombe. „Vad." St- Maartensdijk. In de Vrijdag gehou den vergadering van den gemeenteraad werd onder de ingekomen stukken behan deld een verzoekschrift van het Alge meen AVeezen-armbestuur om verhooging van salaris. ILet tegenwoordig salaris be draagt voor den voorzitter f30 en voor de leden f 20. Adressanten verzochten dit salaris te brengen voor den voorzitter op f50 en tvoor de leden op f30. Op1 voorstel van B. en AV. werd op het ver zoek met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Den Raad werd de rekening der gemeente aangeboden over het afge- 10open dienstjaar bedragende 111 ontvang f57702.28; in uitgaaf f 51904.38yo; goed slot f 5797.891/o. De rekening van het Al gemeen AVeezen-armbestuur over het af- geloopen dienstjaar bedroeg in ontvang 'f 13169.271/2in uitgaaf f 10604.48' goed slot f 2564.79. Aan de beurt van aftre ding was de geheele commissie tot we ring van schoolverzuim. Al de leden wer den herbenoemd en in de plaats van het overleden lid C. Groenewege werd met 4 stemmen benoemd de heer C. Rijn berg; op den heer Al. Lindhout waren 2 stemmen uitgebracht en op den heer J. Muller 1 stem. Op advies der gezond heidscommissie werd besloten tot onbe- woonbaarverklaring van een woonhuis in de Vijf Zinnen, laatstelijk bewoond door J. Krijgsman. Stavenisse. Bij de gisteren gehouden stemming voor twee leden van den ge meenteraad zijn ,de aftredenden, 'kle heeren L. Hage £n C. 'L. Dorst (beiden a. r.) met 183 en 166 stemmen herkozen. Op den heer J. Gaakeer (eveneens a.r.) werden 128 van de 286 geldige stemmen .uitge bracht. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap Sta venisse werd .vastgesteld de rekening over het dienstjaar 191415 in ontvang op f 19986,08'/2 en 'in uitgaaf op f 17938 54'/j, goed slot f 2047,54. De rekening van het reservefonds werd vastgesteld op een ba- lig saldo, van f4996,50V2- Voorts wérd aangeboden het jaarverslag van den toe stand van het Waterschap. Besloten werd tot onderhandscheverpachting van de pol- dere i gan d 0 nun enwaarvan <to pacht ein digt met het najaar van 1916. Met 18 tegpn 2'stemmen werd besloten, goedkeuring te hechten aan de motie van het locaaltrein-coniitj betreffende eene lo- caaltrein-verbinding van .hel eiland Tholen en de overbrugging der Eendracht. Aan den heer Hollestell-e te Tholen wordt f 25 beschikbaar gesteld voor zijn bekend werk over de polders en waterschappen van het eiland Tholen. Gisterochtend had hier een ernstig ongeluk plaats. De 1 j, jarige D. Dorst zou op eene mol steenkolen geladen kar mee lijden, en had het ongeluk, van zijne hooge zitplaats op den weg te vallen. In bewuste- loozen toestand en mot hevig verwond hoofd en gelaat werd bij opgenomen en bij een in de nabijheid wonende tante bin nen gedragen. De .toestand fa volgens de laatste berichten wel eenigszinsiverbeterd, maar toch heeft de geneesheer do over brenging van den jeugdigen 'lijder naar de ouderlijke woning, op korten afstand ge legen, (en strengste verboden. De arme jon gen heeft het bewustzijn terug gekregen. Oosterland. Mc! de waarneming der be trekking van Ontvanger der dir. belastin gen, enz. alhier is belast do hoer S. de Waal, thans rijksklerk le kl aan fieï 3o kantoor der /dir. bel. Ie Rotterdam. Ouwerkerk. Gemeenteraadsverkiezing. Uitgebracht 121 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren Chr. Boogerd 53, A. C. van der Have (aftr.) 89, G. L. Klo-mpe 10 en C. Knijper Hz. (aftr.) 63 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren A. C. van der Have en C. Kuijper Hz. (Z. X.) Zonnemaire. G0111 'encraadsverkiezing. Uitgebracht 114 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. Borman 63, F. van den (Bout 65 en J. A. van der Bijl Jacz. 58 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren Herman en F. v. d. Bout. (Z. X.) Bruinisse. Gemeenteraadsverkiezing. Uitgebracht 375 geldige stemmen. Hiervan verkregen do heeren -Al. K. Krepel 127, 1.. van Meurs 128, Jac. Flohil 156, Joh. Wemmers 169 en I. J unielet Stz. 106 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de 4 eerstge noemde candidaten. .(Z. X.) Terneuzen. Aantal kiezers 1568. Uitge bracht 1128 geldige. Volstrekte meerder heid 565. Herkozen 4. jJ. de Jager (a.) met 605 en H. B. v. Nes (I.) met 566 st. Herstemming tusschen J. de Bruijne (c.-h., aftr.) met 563, J, de Feijter (aftr. 1.) met 510; 11. v. Wijck (a.) met 488, R. G. E. Nolsan (1.) met 485, C. Wolfert (a.) niet 483 en (L. T. v. Hasselt (1.) met 480 st. {Herstemming 20 Juli. Axel. Uitgebracht 702 stemmen. Herko zen J. Sniies (aftr. a.) met 389, AI. Wol- fetrt. (aftr. If) met 379 en F. v. Driel (aftr. 1.) met 352 st. Herstemming tus schen P. Dekker (aftr. 1.) met 310 en A. de Ruijter (a.) met 309 st. Hontenisse. Bij de stemming voor twee raadsleden op Donderdag verkregen de heeren J. Pateer, aftr. lid, 71 stemmen. J. de Putter 45 stemmen en C. Sturm 75 stemmen van de 120 uitgebrachte stem men, zoodat gekozen zijn de heeren Pa teer en Sturm, doch daar da heer Pateer op deu stemmingsdag overleed, zal in zijn vacature voorzien moeten worden door een. nieuwe vërkiezing „M. \C." Retranchement. Bij de stemming voor den gemeenteraad werden 141 stommen uitgebracht, waarvan 1 blanco. Het aan tal' kiezers bedraagt 149. Er werden uitgebracht op L. Basling 110, op J. Cam.bier 82 en op J. Lijbaart 50 stenunen. zoodat de aftredenden zijn herkozen. „M. C." Het komt menigmaal voor, dat men- schen een gevaarlijke nierziekte onder de leden "hebben, zonder dat zij zich ervan bewust zijn, dat hun nieren aangedaan zijn. Zoodoende wordt hun kwaal veron achtzaamd, totdat zij een gevaarlijke hoog te bereikt. Want nierziekten ontwikkelert zich vaak onverdacht, zij kunnen zich reeds jaren vastgenesteld hebben, zonder dat men er erg in had. Geneest uw nie ren wanneer het tijld is door onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, indien gij ver schijnselen opmerkt ais de volgende: Rugpijn, pijh in de lendenen, duizelig heid, waterzuchtige (zwellingen, rheuma- tische pijnen, urinekwajen als donker- of zeer lichtgekleurde urine, bezinksel in heit wafer, voortdurende aandrang; bran derige pijn enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verlich ten en heelen de nieren en blaas. Zij voe ren het urinezuur af, hetwelk kwalen als rugpijn, jicht, rlieumatiek en niersteen ver oorzaakt, en bevrijden het lichaam te vens van het overtollige water, hetwelk de waterzuchtige zwellingen veroorzaakt. Te Goes verkrijgb. bij de hh. de Paauw Co. en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven- -is-rikti 'U. staand handelsmerk. »>v» Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Schore door J. L. Klomp te Meeuwen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Arnemuiden, door J. Runia te Westmaas, die bedankte voor Zevenhoven (Ro ttei'dammer). Benoemd tot onderwijzer aan het Instituut Jansen te Utrecht de heer F. AV. Weeda, onderwijzer aan do Chr. -school te Vlissingen, Kasteelstraat. Geslaagd aan de Universiteit to Lei den. candidaatsexamen scheikunde, mej. C. Ooslerbuan. Voor den dienst in XeJ.-lndië is be klemd mej. J. van Borssum Waalkes te Terneuzen. als onderwijzeres der 3de klasse bij liet openbaar Europeesch lager onderwijs. Geslaagd te Leidon voor bet candi- daats-examen in de rechten mej. G. H. Kolft van Oisfcerwfjk te Kruiningen. Het „Christelijk Schoolblad" schrijft: ..In Transvaal is ernstig verschil ont slaan tusschen de ouders der schoolgaande kinderen en liet hoofd der school te Ca rolina, den hoer G. K. C. S. Visser. oud- Hollander, die, als we goed begrijpenliet. onderwijs verwerpelijk acht en er ziclj Hollandsoh-Afrikaansch als medium van tegenover de leerlingen min waardecreud over uitgelaten heeft. Hij houdt zich ver moedelijk vast aan bet feit., dat de offi- ciëele erkenning van de tweede taal het eigenlijke Hollandsoh geldt, zij het ook: in tie vereenvoudigde spelling". Gelijk men weet. is in Transvaal, gelijk in de Kaapprovjinode «1 den Vrijstaat, het Afrikaans'ch laatstelijk als voertuig van het onderwijs op de .school toe-ge laten. N. R Ct. NED. HERV. KERK. Zondag 11 Juli 1915. Goes, 9.30 u. ds. Homburg, bed. H. A. 2 u. ds. De Vries, bed. H. A.6 u. ds Steinz, dankz. Coll. S.- en T zending. Lokaal Wijng.str. 9.30 u. ds. d<<N"ries. N. <fc St. Joosland. 9.30 ds. Tak. nm. geen dienst. Kantongerecht te Aliddelburg. A'oor het kantongerecht te Middel hui-a werd hedenmorgen onder meer be handeld de izaak tegen P. B.. geboren in Oostenrijk, wonende den kaatsten tijd op de Dam aldaar, die beklaagd was van het onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde. Uit de behandeling ;der zaak en het ge tuigen verhoor bleek dat bokl. op 18 Juni den Belgischen student A. L. van Gijzel, die bij hiem binnengekomen was afgaand op het naambord „Marie G. Keizer tand arts", een tand heeft gepombteerd en van een andere tand het tandsteen he ft at- gehaald, terwijl hij dit den volgenden dag van drie tanden deed, maar toen bij zijn werk betrapt werd door de beide inspec teurs van politie van den Dolder en Schreuder. Bekt. had op 18 Juni den tand uitgeboord, een watje met jodenvorm hou dend vocht 'er iii gedaan en vervolgens met een gutcpercha vulsel afgesloten en hiervoor twee gulden ontvangen. Vollens den getuige 'S. 11 laauw tandarts, die tevens als deskundige werd gehoord, g"?ft be doelde "behandeling blijk van groote onkun de. daar ieder deskundige weet dat deze behandeling veel pijn moet veroorzaken. De "behandelde is dan ;ook op 18 Juni met hevigen pijn bij getuige gekomen en deze heeft het vulsel verwijderd en door een doelmatiger vervangen. Bekl. legde twee papieren over'waarbij hij. zijn bevoegdheid in Duitschland 'wilde aantoonen. Het eene was echter slechts een geboorteacte en het ander een bewijs dat hij' vier jaar in dienst is .geweest bij iemand in Berlijn, maar dit vermeldt hoe-genaamd niet in welke bétrekking, alleen komt d<- naam ..Zahnkunstlér" op de papieren voor. De kantonrecht-er en de ambtenaar achten dit dan ook absoluut geen bewijzen. Bekl. beweerde nog reeds acht jaar in den Haag te zijn -werkzaam geweest. De ambtenaar meende dat vast staat, dat bekl. onbevoegd was. en dat dr- straf njet licht mag zijn, want niet alleen is de wet overtreden, -maar ook moet het 'publiek tegen beklaagde's praktijken beschermd worden. Ook wees de ambtenaar er op dat volgens getuige van den Dolder er sterk vermoeden is, dat bekl. ook na de bekeuring met zijn werk is voortgegaan. De eisch luidde twee maal f 104 boete of twee maal 20 dagen hechtenis. Op een (vraag van den kantonrechter deelde de igetuige Blaauw nog 'mei.- dat. Marie Keijzer, van .wie bekl. do practijk overnam, hem\zelf verklaard heeft te we ten dat bekl'. onbevoegd was, en toch de Zaak te hebben overgedaan, niettegenstaan de -getuige'haar op het verkeerde van die handeling wees en haar toezegde het bokl. hier onmogelijk te zullen maken. Marie Keijzer zou vroeger het zelfde gedaan, hebben en heeft ook' met getuige al meer malen tegen onbevoegden geageerd. De kantomechter en de ambtenaar wezen er bekl. nog op dat hij de volgende maal op hechtenis kan rekenen. Uitspraak Don derdag a.s. Ongelukken. Te Rotterdam is een lj-arig kindje in het ziekenhuis op- genomei), welk kind een emmer kokend water omgetrokken en daardoor ernstige brandwonden aan de borst bekomen had. De 41-jarige matroos J. A., wonende te Rotterdam, behoorende tof de beman ning van het gisternacht binnengekomen s.s. „Nord", is tijdens het binnenkomen ip den Nieuwen Waterweg bij verrichten van werkzaamheden aan de sloepen met zijn linkerarm in het touwwerk verward geraak1!, zoodat hij! met ziju botst, op een winch terecht kwam. Met zware in wendige kneuzingen aan de borst werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2