Binnenland. Landbouw en Veeteelt. Uit tie Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel Rechtszaken. Gemengd Nieuws. „Br zal geen wintercampagne zijn. De oorlog is in October geëindigd. Er bestaat géén twijfel over, of de Duitsche natie len het leger zien het ernstige van teen winter- veld tocht in, maar Duitschland is op alles voorbereid. Om de winterca'mpagne te ver- mijlden zal in den herfst ©en uiterst© poging gewaagd worden. Het Duitsche offensief zal verschrikkelijk zijn en onder nomen worden over het geheelie front". In verband hiermede brengt de „Times" de uitlating van den Dluitefóhen Keizei' in herinnering op 3 October 1914 gedaan, welke aldus luidde: „Jongens! voor do bladeren van de boomen zijln, zijn wij weer terug in het lieve vaderland". Kaar de Lokal-Anzeiger over Kopen- uit Parijs verneemt, heeft de Bulgaarsche negeering aan |de gezanten der Entente een nota overhandigd nopens do aanbie dingen der Entente voor het geval Bul garije aan den oorlog togen Turkije deel neemt. De regeering vraagt daarinle. welke schadeloosstelling de Entente aan Servië heeft aangelxxlen voor Macedonië, als dat aan Bulgarije komt; 2e. welken om vang hot gebied heeft dat Bulgarije is toegedacht; 3e. welke waarborgen Servië zal bieden tot nakoming zijnor beloften; 4e. welke compensaties aan Griekenland voor afstand van Kawala aan Bulgarije, zijn beloofd; en 5e. hoe groot het achterland van Kawala zal zijn. "Pen slotte wordt gevraagd naar welke, grondbeginselen de geallieerden bij de verdeeling van in dezen, oorlog veroverde gebieden zullen handelen. Kwartjesvinders. Het Kolk gewaagt van een liberaal truc-je te Amsterdam gespeeld. Daar steu nen liberalen en antirevolutionairen mal kaars candidaten voor den gemeenteraad. Nu verspreiden de liberalen een kaart in IX ter aanbeveling van de Vlugt (a.) en Schcltema (1.), doch ook een kaart met 't portret van Schcltema er op en dezelfde aanbeveling als op de andere, doch geen aanbeveling voor De Vlugt. Het Volk hekelt terecht dusdanig be drijf, het vergelijkend met dat van kwartjesvinders aan de dijkbermen bij wie het precies zoo toe gaat met: een-twee drie-klaverenaas. Daarbij werkt men ook niet. een geheime kaart in de mouw! Slokkers. Ook de Haagsche vrijzinnigen zijn echte slokkers. ;Zij eischen voor zich op alle Raadszetels. Men kent het kinderversje van den bollebollenwagen en van die dikke Thijs, die zoo kon slokken, en na zelfs een schip vol rapen verorberd tof hebben, nog van den honger niet slapen kon. Aan dien „Thijs" denken wij telkens wanneer wij van dergelijke gevalletjes le zen. Te Den Haag hadden in 1912 de Rechtschen 14 raadsleden van de 45; de vrijzinnigen veroverden er bij tusschen- tijdsche verkiezingen nog 4 van; zoo kon 't gebeuren dat 33 pCt. liberalen 35 ver tegenwoordigers in den Raad hebben; en 36 pC't. Rechtschen maar 10. Nu bij de jongste saamspreking tusschen vrijzinni gen en rechtschen voor samenwerking vroegen de rechtschen twee zetels van ide elf die open komen, en nog twee in uitzicht. De vrijzinnigen weigerden, en nu stellen zij enkel vrijzinnige candida ten. Het eenige aftredende rechtse he lid Wenschen zij uit te werpen. "Er zal nog heel wat water door bet Laakkanaal loo- pen, eer de Vrijzinnigen anders dan met den mond voor evenredige vertegenwoor diging zijn. Uitvoer erwten. De geldigheid der vergunningen tot uit voer van erwten is verlengd tot 1 Augus. tus. Raad Rotterdam. De uitslag der stemming in Rotterdam voor den gemeenteraad is, dat herkozen of gekozen zijn de door de vrijzinnige en Rechtsche partijen gemeenschappelijk ge stelde candidaten. alleen in district I komen twee socialisten in herstemming, leen hunner is het aftredend lid Heykoop, welke zetel door de samenwerkende par tijen niet bestreden was gewordenter wijl in district Y maar een afgetreden R. K. moest vervangen worden, een R. K. in heretemming komt met een sociaal democraat. Het afgetreden lib. raadslid Nolst Trenité is vervangen door het lil», oud-lid Schenkenberg v. Mierop. Goedkoope stikstof mest. Do landbouw, vee! intensiever gedreven dan vroeger, beeft tegenwoordig zeer groo- te hoeveelheden stikstof noodig. Het is onmogelijk, dat de stalmest in die be hoefte- kan voorzien en daarom is het zoo'n groote zegen, dat den landbouwer kunstmeststoffen ten dienste staan. De aankoop van istikstofmest komt evenwel altijd wat duur uit; tegenwoordig zelfs zeer duur. Nu bestaat er evenwel een middel, om op goedkoope wijze den bo dem met stikstof te verrijken en wij ach ten het van groot belang, dat de land bouwer aan dit middel zijne aandacht wijdt. Wij bedoelen de groenbemesting. Door eroenbemesting verstaat men het onderploegen van groene gewassen, die enkel voor dit doel geteeld worden. Vóór 1886 geschiedde dit omploegen alleen met het doel, om den grond rijker te maken aan humus. Door de ontdekking van Hell- riegel kwam er na 1886 eene geheele om wenteling inzake de groenbemesting. Het verrijken van den boden» met humus werd bijzaak en het hoofddoel werd den bodem op goedkoope wijze rijker te maken aan stikstof, die aan de lucht onttrokken en met behulp van bacteriën in de planten vastgelegd werd. Voor dit proces kan men niet alle gewassen gebruiken, doch alleen de vlinderbloemigen. Door saamleving van sommige bacteriën met de wortels der vlinderbloemigen wordt de stikstof, die met de dampkringslucht in den bodem is gedrongen, vastgelegd in de bekende wortelknobbeltjes, welke inen bij de vlin derbloemigen dikwijls aantreft. Op deze wijze kan men don bodem op goedkoope wijze met stikstof verrijken. Men kan dit doel op verschillende wijzen bereikten, men kan het groenbemestingsgewas, bijv. kla vers, onder een dekvrucht verbouwen en het na het rooven der dekvrucht laten doorgroeien tot de tijd van onderploegen aanbreekt; men kan, en dit geschiedt op heel minderwaardige gronden, alleen het groenbemestingsgewas verbouwen, en men kan genoemd gewas verbouwen in de stoppels. In hel laatste geval bewerkt men na het zichten, zoo spoedig mogelijk den bodem en zaait er wikken in. Dit gewas is als groenbemestingsgewas voor stoppel- land zeer aan te bevelen. Wanneer het weder meewerkt, kan men op die wijze in November een gewas hebben dat voor groenbemesting klinkt als een klok! Wij hebben zeer dikwijls gezien, dat men door deze handelwijze nog een zwaar ge was kon onderploegen. Dat. men door een goed ontwikkeld ge was van wikken eene belangrijke hoeveel heid stikstof kan winnen, blijkt uit de volgende opgaaf, door ons ontleend aan het bekende werk der heeren Mansholl, „De stikstofvocding der Landbouwcultuur- gewassen". Wikken, uitgezaaid den 16 Juli brachten oen winst van 122.6 K G. stikstof per H.A., 20 Juli brachten een winst van 111.8 K.G. stikstof per H.A., 5 Aug. brachten een winst van 70.8 K.G. stikstof per H.A., 20 Aug. brachten een winst van 54,4 K.G. stikstof per H.A., 31 Aug. brachten een winst van 31 K.G. stikstof por H.A. De aanwinst van stikstof nam dus af, naarmate het uitstrooien der wikken later plaats greep. Om nu veel stikstof te win nen, is het uoodig;, dat mgn de wikken stik- stofhongorig maakt en dit doet men hot beste door eene flinke fosforzuur- ein kali bemesting. Wanneer men vóór het zaaien dor wikken 500 K.G. superfosfaat en 300 «K.G. patentkali per H.A. onderwerkt, kan Imen hope koesteren, dat. men een gewas krijgt, hetwelk heel wat stikstof verza melt. Het superfosfaat en patentkali ko- jrnen bovendien gfootendeels weer het vol gend gewas ten goede. Wie een "kabel jauw wil vangen, moet een spiering dur ven uitwerpen, d. w. hier zeggen, dat men enkele kwartjes aan super en patentkali anoet durven uitgeven, om guldens stik stof te winnen! Uitvoer gemaaid gras. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg, heeft de navolgende politieverordening vastge steld Artikel 1. Op grond van het bepaalde bij artikel 35 der wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) wordt de uitvoer van gemaaid gras uit Nederland verbo den. Artikel 2. Uitzondering op de bepaling van artikel 1 wordt gemaakt voor ge maaid gras, gewonnen op gronden bin nen een uur afstand van de grens gele gen en in gebruik bij buitenlanders. Artikel 3. Overtreding van de bepa lingen dezer verordening wordt gestraft, ingevolge art. 43 der Wet van 23 Met 1899 (Staatsblad no. 128), met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Artikel 4. Door bovengenoemde veror dening vervalt de verordening van 2 Juli 1915 betrekkelijk bet verbod van uitvoer van gemaaid gras. Uitgegeven te Middelburg, 6 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., B R 0 C X. Artill. -Se biet oefeningen. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg, beeft de navolgende verordening vastgesteld: Artikel 1. Op Zaterdag den lOen Juji 1915, of een der volgende dagen zullen schietoefeningen gehouden worden, gedu rende welke de vaart in het Oostgat ver boden is. Artikel 2. Tijdens de in artikel 1 be doelde schietoefeningen zullen roode vlag gen geplaatst zijn op den toren van Zou- telande en bij bet Fort de Nolle. Artikel 3. Overtreding van deze ver ordening wordt, ingevolge art. 43 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoog ste een maand of geldboete van ten hoog ste drie hondelrd gulden. W a a r s c h u w i n g. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland en?f waarschuwt een, ieder tegen het aanraken van niet gesprongen artillerie projectielen, zijnde zulks LEVENSGE VAARLIJK. Van het vinden van dergelijke projec tielen moet onmiddellijk kennis gegeven worden aan den Burgemeester ter plaatse of den detachements-commandant te Dis hoek. Schijven, vlaggen, overblijfselen van ge sprongen projectielen zijn Rijkseigendom men, waarvan het ontvreemden strafbaar is volgens de Wet. Middelburg, 7 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber voornoemd, BROC X. middelburg. Gisterenmiddag werd alhier; de jaarvergadering gehouden van de ver- eeniging Kunstmuseum. j De rekening en het jaarverslag wer den goedgekeurd en bet bestuur werd gemachtigd stappen te doen, om de ver- eeniging, die met November a.s. zou op houden te bestaan, weder voor 29 jaar te doen voortbestaan. Tot bestuursleden werden in twee be staande vacatures gekozen de heeren A. W. Berdenis van Berlokom en J. A. Zip. iHet is de politie ernst met het opsporen van hen. die niet hebben vol daan aan de oproeping van den com missaris aan alle vreemdelingen, om zich te doen inschrijven op het bureau. Gis teren weïd een (Relg, die reeds jareji hier woont, zekere F. C. M., aangehou den, die verzuimd had zich op te geven. Daar de man bovendien nog twee da gen hechtenis te goed had werd hij1 naajfl het huis van bewaring overgebracht. Vlissingen. De Geref. Kerk alhier kreeg van ieenige onbekende gevei's een fraai Avondrnaalstel, geheel compleet., ten ge schenke voor het.gebruik in de Noorder- kerk. Benoemd tot commies der posterijen en telegrafie 2e klasse A. Plantenga te Vlissingen, thans commies 3e klasse. (M. C.) Goes. Op Dinsdag 13 Juli 10.15 uur vm. zal voor deze gemeente do Militie raad z'n tweede zitting houden ten Stad hui ze. iMen verzoekt ons nog eens de aan dacht te vestigen op de Gymnastiek'-Uit- voering van het Gewest Zeeland van het Ned. Gy mn as tick-Verb ondop Donderdag 15 en Vrijdag) 16 Juli, alhier te hou den. De festiviteiten beginnen Donderdag met een eerc-avond, terwijl cles Vrijdags een optocht zal gehouden worden en daar na op de Markt de eigenlijke uitvoering, 's Avonds concert in de Sociëteit en op de Markt. Voor bijzonderheden verwijzen we naar het uitvoerige programma, dat dezer da gen bet licht zag. 's Heerenhoek. Uitslag der gisteren ge houden gemeenteraadsverkiezing. Voor de vacature: 155 st. uitgebracht, 55 st. van onwaarde. 100 st, geldig. J. Western eele verkreeg 63, J. Dek ker 37 stemmen. Gekozen JW estervveele. Voor de periodieke aftreding uitgebracht 160 st., van onwaarde 3 st., geldig 157 st. Joh. (Dekker verkreeg 29 st., 1'. Melis 77 st., J. Wosterweele 47 st., A. de Win ter 134 st. ((gekozen). 11 e r s t e m m i n g tusschen P. Melis en Ja.n Westerweele. Domburg. De Domburgsche vrijwillige landslormafdeeliug bestaat thans uit een officier en 38 anderen. Daaraan is nog toegevoegd een sergeant-instructeur, sa men dus 40. (De afdeeling Domburg is de oudste in Zeeland. Meliskerke. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vacature wij len dhr. P. Wielemaker) zijn tot candi daten gesteld de heeren J. Matthijsse Iz. en P. Sanderse. Stemming 14 Juli. Terneuzen. Uitgesproken faillissement N. .V. Terneuzenscbo stoom- en ohem. wasch-, bleek- en strijkinrichting „De Vlijt" te Neuzen. It.-C. mr, G. F. baron thoe Sell war tzenberg en Hohenlansberg. Curator mr. M. v. Toulon van der Koog te Middelburg. iDe klerk der ,P. en T. M. C. J. Eijke is met ingang van 5 Juli verplaatst van Rotterdam naaï hier. Scharendijke. (Met ingang van 7 Juli wordt te Scharendijke in verbinding met Brouwershaven, een hulptelefoonkantoor voor het algemeen verkeer opengesteld. (M. C.) Kerkwerve. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor twee 1-edcn van den ge meenteraad zijn uitgebracht 130 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren M. Boot Jz'.i 69, 3. Bij de Vaate 52, HJ. Viergever 62, M. iJ. der Weduwen 72 stemmen, z'oodut de aftredende leden, de heeren ,M, .Btotot Jz. en M. J. der Weduwen, zjijn herkozen. Eén stembiljet was van onwaarde. (Z. N.) Eikerzee. Bij do Dinsdag gehouden stem ming voor twee leden van den gemeente raad werden uitgebracht 87 stemmen, waarvan 1 van onwaarde. Hiervan ver kregen de heeren'C. Padmos 50. A. Gil- ja.rn.se (aftr.) 44, J. (padmos (aftr.) 31, J. Verwest 33 stemmen, zoodat verko zen zijn de Hieeren C. Padmos en A. Giljamse. (Z. N.) Wissenkerke. Woensdag raakte van een aan den Vlietepolder liggend schip de roeiboot los, waarin zich de schipper en zijn knecht bevonden. Door den sterken stroom waren ze spoedig een eind afge dreven. Twee kantonniers, die zagen dat hier gevaar dreigde, maakten onmiddel lijk de peilboot klaar en „gingen in zee. Hun goede wil kon helaas niet worden volbracht, want door de woedende gol ven raakten ook zij het stuur over hun boot kwijt. Daar dreven dus twee booten met den stroom af, overgeleverd aan de kokende zee. En op het schip rie-p een knaapje van 11 jaren, alleen achterge bleven, voortdurend om hulp. Een werk man van hier begaf zich naar het schip om het jongetje hij te staan. Het is te begrijpen, dat de tijding hiervan op 't dorp angst verwekte, 's Avonds te half 10 kwam gelukkig telegrafisch bericht, dat allen door de reddingsboot van Burgh waren opgenomen. Van morgen om 5 uur bracht genoemde boot hen hier weer behouden aan wal. Ned. Here. Kerk. Beroepen te Bakkeveeu, W. P. Stra- tingh, cand. te Groningen; te Asperen H. E. Gravesneijer te Schipluiden; te Kouveen, J. H. F. Renrme te Oud-Beijer- land. Bedankt voor Veenendaal door F. Kijf- tenbelt te Leerdamvoor Barneveld door J. G. Dekking te Montfoort; voor Sint Kruis door N. W. Posthumus te Sehoondijke. Gerei'. Kerken. Beroepen te Hattem, J. Thijs te Hattein. Middelburg. Bij het eindigen van den cursus van het gymnasium te Middelburg op gisteren werden door heeren curatoren bevorderd Van de vijfde naar de zesde klasse: P. Adriaans©, H. J. Gerlach. A. H. C. Gieben, J. Moolenburgh en E. C. C. de Visser; twee leerlingen herexamen. Van de vierde naar de vijfde klasse: J. C. B. Eijkmau, B. Heeringa, A. J. de ilullu, ,1. H. Kroeze, A. Smit, W. van Nieuwenhuijze, N. A. J. de Voogd en M. C. W. Wegeling; een leerling herexa men. Van de derde naar de vierde klasse: S. A. J. Dielemaii, J. P. Duvekot, A. Littooij en P. Voorhoeve, een leerling herexamen. Van de tweede naar de derde klasse: H. M. Callenfels, K. Doekes, J. H. C. Heijse, H. P. S. van der Kamp. P. J. Meertens, A. J. Mijnlieff, J. J. Plugge, G. L. Veen en G. G. de Veer; drie leer lingen herexamen. Twee leerlingen werden niet bevorderd. Van de eerste naar dc tweede klasse: W. Beijers, H. Dekker, A. Dokkum, C. M. Krijger, G. C. IJ. Nieuwenhuijs en J. de Visser; twee leerlingen niet bevor derd. Goes. Geslaagd voor de 3e klasse der Chr. Normaalschool alhier ,mej. Truus Peman Kakebeeke. Geslaagd voor hot examen aan het einde van het 2de studiejaar Koloniale Landbouw aan de Rijks Iloogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wagenin- gen, voor alle vakken de heer P. P. Sonkc van Kruiningen; voor enkele vak ken de heer G. A. v. d. Harst van Mid delburg. - Geslaagd voor het Mercurius-diploma Duitsche Handelscorrespondentie, L. Ha verman te Vlissingen. Geslaagd aan de Technische Hooge- school te Delft voor het civiel ingenieurs examen o. a. de heeren J. Adriaanse en J. W. de Vries. En voor het candidaats- examen de heeren 11. A. de Haas, W. P. C. Hennequin en G. Spruijt. Tot onderwijzeres (4de leerkracht) aan de Chr. School' te Westkapelle is be noemd mejuffrouw A. T. Wiggelinkhuizen te Vlissingen, die JD.V. 15 Juli in functie zal treden. Het Christendom in Woord en Beeld, bewerkt door prof. dr. ill. M. v. Nes. (Rotterdam, J. M. Bredeé's Uit geversmaatschappij1) is een van die fijne uitgaven waarbij de Kunst in dienst van het Christendom is gesteld. De 3e afleve ring, heden velrsohenen, bevat, als de vorige, keurige reproducties van de beste meesters, o.a. Christus te Emmaiis, van Rembrandt; het gezicht van Augustinus; de prediking van den kluizenaar, van Sa- 1 cutinde beide kluizenaars, door Velas quez'; Alaxik in Rome, van Lindenschmit. En de tekst is met dit alles in volkomen overeenstemming; onberispelijk van stijl en de oude geschiedenis van Rome en de volken, Alarik en Clovis on de kerk vaders als 'tware idoen herlevend. Wij hebben voor deze prachtuitgave grooten lof. G e w ij d e Kunst; 100 platen naar schilderijen van bekende meesters met bijschriften van dr. J. (H. Running, dr. H. <M. v. Nes, en anderen (uitgave J. M. Bredee's Uitgeversmaatschappij1, Bot terdam) beleeft reeds een derden druk. Hetgeen te begrijpen is. Honderd van de meest uitgezochte Bij'belscho platen (uit Temple's „Sacred A'rt") worden hier op kunstdrukpapier in groot kwarto-formaat aangeboden, en de beste slijlisten van onzen tijdprof. donker, prof. v. Nes, Ulfers, e.a. lichten zie toe in bijschriften welke aantrekken door Schriftgetrouw heid en uitgezochten stijl. Deze uitgaaf verschaft uitnemende lectuur voor hoofd en hart, aan onze kinderen een goede gelegenheid tot vorming van kunstzin en goeden smaak, en den ouderen ontspan ning gepaard aan stichting en aestetisch genot waarhij ide Schrift in hare aangrij pende waarheid uitgangspunt en eind doel is. Nog twee afleveringen en dit werk zal compleet zijn. Stemmen des Tijds, redactie ds. P. J. Molenaar en anderen (uitgave G. J. A. Ruys, Utrecht), gaat rustig voort met 'zich te doen hooren op het gebied van Christendom en Cultuur. Van den -ten jaargang verscheen aflevering 8. Dr. Wie- ienga behandelt in „Het pacifisme van Kant" de moraal eb de politiek, en toont aan hoever de philosofïe van dezen acht- tiende-eeuwschen denker, schoon evenzeelr, van de Genade vervreemd, verheven is hoven het utilistisch oeconomisch paci fisme van onzen tijd. Dr. de Moor, die reeds vroeger Van Redens „Ellen" be handelde, en de aandacht vestigde op de tegenstrijdige beoordeelingen van Verwev 'en Van üeyssel neemt thans in „Gebro ken kleuren" verzen van Henriette Ro land Holst, ter hand, eveneens verschil lend hekeken door nieuweren als Cos- ter, Van Scheltema, v. Campen, Schar- t'en, Thomson, om te eindigen met zijn eigen critick op bare bundels. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine behandelt weer een urgent sociologisch onderwerp: „Bedrijfs organisatie". De rest is, niet minder 'be langrijk, „Literair keuroverzicht", ,,Bui- tenlandsche Kroniek" en „Leestafel". Stemmen des Tijds behoort in aüc Christelijke kringen, waar de Chr. litera tuur in eere is en de sociale vraagstuk ken voorwerp van bespreking zijn, te wor den gelezen. 'Het Gerechtshof te den Haag heeft het verstek-arrest, "bekrach tigd, waarbij A. F., veldarbeider te Hein- kenszand, werd veroordeeld tot 14 d. ge vangenisstraf, ter zake het; niet op de vor dering van den rechthebbende een beslo ten localiteit verlaten. Ongelukken. In een gasgloet- lichtmagazijn te Amsterdam viel een stel lage met glaswerk om. Een winkeljuffrouw' werd er onder bedolven. Toen men haar er onder uithaalde bleek zij' reeds over leden. Te Heerlen wilden vier personen' een bad nemen in het d ine meter diepe bassin der Staatsmijnen. Twee hunneff konden niet zwemmen en werden naar de diepte getrokken. Schoon beiden mtet. moeite werden opgehaald, bleek de WK bewusteloos, en do ander reeds overleden. Te Hazcrswou|de liep een tienjarigi knaapje met z'rjln oog in een tand van een hooivork, die een andere jongen op den. scbouider droeg. Het oog werd' zoodanig verwend, dat opneming in het Academisch Ziekenhuis te Leiden noodig was. Tc Redum is een 8-jarig meisje in het kanaal gevallen en verdronken. Tn Marken verdronk een tienjarig knaapje bijl liet. zwemmen. Gisteren is zekere B. onder Amsterdam, toen hij zijn zoon wilde afhalen van het afmonsteren, aan de Riet landen door eenige goederenwagens, die de helling afkwamen, overreden. Den man werden een heen en een voet afgereden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de 79-jarige verpleegde van het St, Bernardusgesticht te Rotterdam op do le étage van da.t gesticht ibijl vergissing in een liftkoker gestapt en jn (den kelder gevallen. Mij werd zwaar aan het achter hoofd verwond en de dood trad spoedig in. Vermoedelijk wilde hij naar heit privaat gaat» en heeft ulstoen een ver keerde deur geopend. Nieuwe manier van g 1' d- mtik en. Men schrijft uit'Amsterdam aan de ,,N. CL": Nood leert bidden, doch nood van anderen maakt vernuftig. En zoo heeft, naar een mijner bekenden mij in bijzonder heden heeft uiteengezet, een juffrouw, die zich als besteedster heeft gevestigd, er een handigen truc op gevonden om den hier heerschenden dienstbodennood tot. een zilvermijntje voor zicli te maken. Als een mevrouw zich tot haar wendt met het ver zoek om haar 'aan een dienstbode te hel pen, speelt zij eerst „uitverkocht": „me vrouw, het is toch zóó moeilijk om iets goeds te krijgen, ik kan u toch niet aan zoo'n ordinair .soort helpen! dat ik vrees, niets voor u te kunnen vinden. Maar ik zal mijn'best voor u doen. Misschien hoort u morgen al' wat van me". Ze laat mevrouw twee dagen sabbelen en brengt haar dan 's avonds l'aat een bezoek, vergezeld van een keurig dienst meisje. Dit meisje is tijdelijk buiten be trekking, verklaard ze, maar'daar het niet van lecgloopen houdt, is het bereid gedu rende die tijdelijkheid als noodhulp op te treden. Het meisje is keurig netjes en er worden allerlei aanzienlijke families genoemd, waarbij'.zc 'gediend,heeft, zoodat mevrouw, er van afziende „getuigen" te vragen, de onbekende aanneemt en vol' blijdschap hoort, dat ze reeds den volgen den dag beschikbaar is. Inderdaad ver schijnt ze reeds den volgenden dag, doet het gebruikelijke werk in de ochtenduren, de besteedster 'verschijnt inmiddels om, mede naar 'gebruik, den godspenning te innen en als .dan des middags het gezin aan de koffietafel' zit, sluipt de noodhulp al's een»dief bij nacht het huis uit, zonder een spoor van zich achter te- laten. Na do koffie wordt, -z.e .gemast en na. vergeefs in alle hoeken en gaten naar de „gedienstige'»' gespeurd te hebben, ijlt mevrouw naar de besteedster om haar nood te klagen. De juffrouw is natuurlijk verontwaar digd. Zoo iets had ze nooit van het „nette" meisje vervracht en ze vorscht meL me vrouw ijverig maar ;de reden van deze de sertie. Maar er ;wordt niets aannemelijks ontdekt, en mevrouw vertrekt weer, nadat haar de troostrijke belofte is gedaan, dat voor den reeds betaalden godspenning, Volgens gebruik, een ander meisje tol geleverd worden. Maar die belofte wordt, mede volgens (gebruik, nimmer nagekomen, zoodat mevrouw, die dit ook wel vermoedt, langs andere'wegen tracht een ged'enstige te bekomen. Intusschen duikt later op den dag het nette paradepaardje weer bij de besteedster op, bij een andere dienst- bodolooze dame wordt hetzelfde kunstje verkocht en*op 'ilie wijze wordt een aardig 'weekgeld verdiend. Want Amsterdam is groot en de aiglooz©

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2