VAN ANDEL en VERTREGT. No. 331 Zaterdag 3 Juli 1915 39e Jaargang DE STEMBUS. De Groote Oorlog. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN3E VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 .0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Het gaat inderdaad verschillend. Bij de stemming van leden voor den gemeenteraad dwarrelen de: geesten soms zoo wonderlijk dooreen. Zich heelemaal zelfs niet storend aan Bestand of Gods vrede vliegen zij' op elkaar in. In nor male omstandigheden schalt op vele plaatsen de krijg ski ar oen, alsof het te gen den iVijand ging. Doch nu houdt dé mobilisatie de handen slap en de knieën wankel, en komt een stemming over de menschen, Avelke aan die van de schaap jes op de heide herinnert. Toch heeft men zich. niet algemeen in die voorgenomen stiltestemming ge houden. De vraag wie dan toch den opzet, pleegde bl'ijiye verder onbesprokenwij zijn geen kinderen, en behooren derhalve niet aa,n te honden. Maar de omstandig heden hebben :wij' in de oogen tei zien, en te 'trachten -hen te beheerschen. Hoe is. de stand? In de eene gemeente rimpelt zelfs het water niet eens; de kiesvereenigingen lieten zich de afspraak: zitten latei* wat zit, welgevallen, zoodat alles er zonder ©enige stemming afliep, zeker tot groot genoegen van de heeren op; 't ge meentehuis, wier hoofd tegenwoordig om loopt vanwege de velerlei meerdere be sognes van inkwartiering' en broodlijsten, van uitbetalingen en uitkeeringen, waar mede de mobilisatie hen overlaadt. Met de verminderde drukte wegens de afgeloopen verkiezing feliciteeren wij hen, gelijk wij het de gemeenten doen met de hierdoor voorkomen extra uitgaven voor stembureaux. Op andere plaatsen evenwel zwiepen de golven hoog op en zijn de wateren in geweldige beroering. Daar zijn de leden van Club en Kiesvereeniging in volle actie. Zij sluipen bij: maanlicht de woningen binnen of klampen op den klaarlichten dag de vrienden aan om1 hen aan hun plicht te herinneren. Daar is een animo of het een Kamerverkiezing geldt. Juist zooals het moet wezen. En daar tusschenin liggen weer ge meenten Waar een minderheid tot stem men dwingt, doch waar het evengoed zonder stemming had kunnen afloopen. Waar ieder van te voren berekenen kan dat het, ondanks zwaren strijd om 't tegendeel, toch blijven z'al gelijk het was. Doch hierover praten wij niet verder. Een man va.n anti-revolutionairen huiZe staat altijd op het eerste appèl gereed. Wiet zoodra heeft hij t klokgelui ge hoord, of hij gespt zich den sabel om, hangt het geweer op den schouder, en spoedt zich naar de verzamelplaats. In alle gemeenten zijn zij wakker de geuskens der twintigste eeuw, 'om hun plicht te doen, om, waar de strijd moest worden aangebonden, op te trek ken tegen de vrijzinnigheid en te ge tuigen door .hun stembiljet tegen den geest hunner leeuw. Iedere stembusstrijd is een getuigen. Ieder stembiljet is een petitionnement. Een getuigen voor of tegen den Eenigen Naam als gezaghebbend© ook in het publieke leven. Een vragen aan de Over heid, ook aan de overheid ter plaatse, om een bestuur en een beheér in de richting van recht en gelijk en van de ware vrijheid. Hierover veel te schrijven zou den lezer die 't immers hierin van ouds met ons eens is, verdrieten. Daarom volstaan wij hier met een woord van bescheiden vermaan. Het is een drukke tijd; en er zijn onder ons trage belijders. Met deze beide fac toren moet (worden rekening gehouden, zal een stemming niet in 't water vallen. (Ondeir ons 'zijn v©rgeetachtig[en, of die niet Aveten dat terstond bij het plaatsen van de stembus stemrecht stem plicht is. Die zonder het te Avillen, slachtoffers zouden zijn van den Idruk- ken tijd. Die het straks van schrik schier besterven zouden, wanneer ge hun ver- teldet dat hun candidaat gevallen (was met slechts één stem minderheid, en dat juist hun verzuim hieraan schuld had. Tot dezelken gaan de vrijwilligers uit fom hen tegen zoodanige gebeurlijkheid te waarschuwen. (Allicht evenwel is onder de kiezersl een enkele die het bezwaar van overma tige drukte zou doen gelden. Hoe moet de bezoeker den zoodanige overtuigen? Wij zkmiden zeggen, dat is eenvoudig, genoeg. (Gij geeft hem toe dat het een drukke tijd is, dat de boer nauwelijks tijd heeft zijn boterham op te eten. Doch dat er van die dingen zijn, die op een oogen- blik moeten. Slikt zijn jongen een speld in, hij laat even zijn werk staan en rijdt met hem naar den dokter; krijgt zijn koe kramp, hij springt even pp de fiets en raadpleegt den veearts. Evenzoo is er verkiezing noodig, ijlings loopt hij naaaj 't gemeentehuis, en vervult zijn kiezers- plicht. Dat zijn noodzakelijke boodschap pen, waar hij niet van tusschen kan. Dat mag niet verzuimd. Desnoods mag een huisvader op den stemdag nog eens verzuimen zichzelf te scheren, maar ver zuimen naar de stembus te gaan dat mag hij niet. Vrijwilligers, houdt met dit argument dien broeder in de gaten. Nu in sommige gemeenten de can- didaten gesteld 'zijn door de drie recht- sche partijen, en da oandidaten zooveel' mogelijk uit elk dezer partijen zijn bij eengebracht, is het zaak dat onze huis bezoekers overal aandringen op getrouw hulpbetoon. Hetgeen derhalve zeggen wil dat bij- voorbeeld in Vlissingen I door alle Recht- sche kiezers even trouw gestemd wordt op Laernoes, die anti-revolutionair, als in Vlissingen II op Dommisse, die Chris telijk Historisch isdat in Ter Neuzen de Christelijk Historische De Bruijhe even veel' stemmen behoort te krijgen als de ianti-revolutionatr De Jager en de Cbr. Averkmansoandidaat Van Mijck; dat in Goes even hard gewerkt moet worden voor het aftredend anti-revolutionair lid Donner, als voor den Roomseh Katholie ken candidaat Vienings, en voor den Chr. historischen candidaat Pl'azier even hard als voor den anti-revolutionairen candi daat Bfants. Het verlamt steeds de actie wanneer de candidaten niet ongeveer een gelijk aantal stemmen erlangen. Terecht vraagt in dat geval de gegriefde partij waarom zij zooveel minder stemmen waard was. Het is tevens een daad van ontrouw. Wij vestigen hier bijzonder de aandacht op van Goesche kiezlers. Zij! vooral zullen wel hebben toe te zien dat zijl door een der vier candidaten over te slaan, niet de kans van den liberalen candidaat om gekozen te worden of in herstemming te komen, verhoogen. Laten Wij voor den bondgenoot even trouw opkomen als voor den eigen man. Da.t moet zoo gaan over en weer. An ders loopt de tegenpartij met den buit weg, Hebt ge, ondanks onze waarschuwing, toch nog voorkeur voor den candidaat uwer partij, welnu maak dan het witte puntje voor diens naam op de stern- kaart het eerst izwart, maar doet dit dan o n m i d d e 1' 1 ij k daarna met de blokjes voor de namen zijner mede-can- didaten. In sommige gemeenten waar geen coa litie-banden trekkten en de goede saam- Werking alleen bëheerscht wordt door afspraken tusschen mannen van verschil lende kerkelijke gezindten, geldt even zeer de eisch van eerlijk steunen van eikaars candidaten. 1 Daarom verwachten wij dat te Wemel- dinge evenveel' stemmen zullen ten deel vallen aan den Chr. evangelischen vriend Pieterse als aan den Ned. HeSrv. Jan Dominicus. En zoo ook in meerdere plaatsen dat met even grooten ijver de gereformeerde als de Ned. Herv. zal worden .gesteund. Laat er een „ijver zijn, zonder hardig heid of uitspruiting van eenigen Wortel dier bitterheid. Een ijver door de bede vergezeld, dat het Gode b'ehage ons in de gemeenteraden meerdere mannen te schenken, die wenschen te pleiten en te handelen, overeenkomstig de Christelijke beginsefen. Zij de lteus: Heiligt den strijd! Middelburg lil. De Rechtsche kiezers in III 'hébben een mooie gelegen lie id om de fout van 1913 goed te maken. Toen hebben Izij toegelaten dat de heer Vertregt van zijn raadszetel gestooten werd. Thans is hij evenwel' opnieuw candidaat gesteld, en schijnen de kansen goed te staan voor zijne verkiezing. Laat het vooral den anti-revolutionairen die in III talrijk en, voegen wij er bij, wakker zijn, ©ene: eer© wezen dezlein bouwkundige opnieuw af te vaardigen. Man van deege kennis en ervaring in het bouwvak, zal hij opnieuw een. aan winst hl'ijken in den Raad, dien hij' reeds vroeger, zij het ook kort, met zijne ad viezen op: dit hem bekende terrein mocht dienen. Aftredend is tegelijk in dat district de heer mr. L. Van Andel. Onnoodig te zeggen dat wij ons verblijden over zijn besluit out- zich weer beschikbaar te stellen. Mr. Van Andel behoort tot die bescheiden figuren welke zich niet on noodig uitspreken. Eqn kunst die in zie kere tegenpartij' niet beoefend wordt. Doch waar het moet daar is mr. Van Andel steeds vaardig en geleed met zijn adviezen, terwijl hij als rechtsgeleerde in menige commissie tot nog toe met groote getrouwheid en helderheid zijn diensten presteerde. 1 Met een zeer groot stemmencijfer A-er- dient ook dit Raadslid te worden her kozen Zij straks de bezegeling onzer noest© vlijt en volharding, dat de ztetel ,van den heer Verhage, dien wij danken voor zijn velerlei getrouwe jarenlange presta ties als raadslid en als anti-revolutionair, en die van den heer Van Andel behouden •blijven, en III strpks weer afvaardigt Beknopt overzicht van den toestand. De opmarsch der Eaitsch-Oostonrijk- Sche troepen kenmerkt zich door groote snelheid. Zelfs de Times meldde, dat de wals der verbondenen zeer snel rolt en dat de Russen door dien vooruitgang ook gedwongen werden het gebied aan de Weiehsel in Polen te ontruimen. De legers van Von Linsingen hebben de Russische, stellingen ten O. van de Guila Lippa en ten N. van Rohatyn genomen. De legers van Von Mackensen rukken Voort naar de Boeg en de- Weiehsel', én ten W,. van de Weiehsel, trekken de Russen hier en daar hardnekkig tegen stand biedend, terug. v Dat die terugtocht niet overal in zooj goede orde en kalmte plaats heeft, als in sommige berichten werd aangenomen, kan blijken uit 'de mededeeling over de gevangen genomen officieren en man schappen en over de buit gemaakte artillerie. Intusschen zint men te Petersburg op middelen, om door een nieuwe en krach tige organisatie van de landsverdediging den Vijand opnieuw het hoofd te bieden. Het volk wordt opgewekt .tot een in tenser deelneming aan den strijd. En men tracht bij het publiek het besluit ingang te doen vinden, om geen moei ten en opofferingen te ontzien, ten einde het doei van den oorlog te bereiken. Wat het gevolg van deze propaganda zal zijn. Och, geen beslissende ommekeer op het slagveld Maar wel een rekken van den strijd. Trouwens ook in het Westen spannen de geallieerden samen, om den strijd steeds maar te rekken, hopend© daardoor den tegenstander af te matten. Over vrede denkt men niet; althans men spreekt er niet over. [Want wie van ophouden durft te spreken, wordt Voor een landverrader uitgekreten en aan den schandpaal ge nageld. Er is geen sprake van het hoofd bui gen onder de vreeseiij'ke slagen, die men elkaar dagelijks toebrengt. Zij prik kelen slechts tot /grooter felheid. Men vergeet de woorden, in de hitte van den strijd en blikt .alleen op het doel, ter welker bereiking men zegt be reid te zijn, den tocht door de bl'oed- woestijn voort te zetten, één, twee jaren en langer nog desnoods. Eindelijk laat de Duitsche Kroonprins zich weer eens; hooren. Het officieel© Duitsche communiqué meldt, dat in de Argonnen het leger van den Kroonprins een groot suc ces heeft behaald, doordat de W.ur- tembergsche troepen een Vijandelijk steunpunt Noordwestelijk van Four de Paris, ter breedte van 3000 M. en ter diepte van 2 a 300 M. stormen derhand hebben genomen, waardoor 45 officieren en 1710 manschappen van den vijand den Duitschers in handen vie ten en 18 kanonnen, 40 mijnwerpers en een revolverkanon werden buitgemaakt. Zeker een mooi succcesje, doch het ziet er niet naar uit, dat het door een beslissende wending op dit punt gevolgd wordt. De gevechten bij Achi Baba. Na een hevige beschieting Averd de aanval ongeveer te 12 uur begonnen. Toen de mannen voorwaarts gingen uit de mitrailleurs op deu linkerflank, die zoo geplaatst waren dat ziji de geheela lijn van den Bri.tsch.en aanval konden be strijken. Velen stortten neer, maar de troepen stormden met grooten moed vooruit en zij verlieten de derde en vierde linie der loopgraven op den bepaalden tijd. Wanneer een uitzondering mag gemaakt worden dan mag het Worcester Regi ment in het bijzonder genoemd wor den, dat vocht met den grootsten moed en beslistheid, zoodoende Avel groote verliezen lijdende, maar alles voor zich uit drijvende. Het was een gevecht tegen mitrailleurs. Het Turksche geschut op den rechter flank dunde langzamerhand de Britsche gelederen en li>et daaroverheen een re gen van projectielen dalen, Avaaraan on ze soldaten niet konden hopen te ont snappen. Een officier, de hevigheid van bet vuur beschrijvende, zei de dat. al's. een tennis bal' omhoog AVas geworpen hij doorzleefd zou zijn geworden met kogels, z,oo dik w:as de I'oodhagel die op clen Britschen aanval neersloeg. Inmiddels brachten de Turken verster kingen aan van achter den Achi-Baba. Zóó goed zijn de Turksche stellingen voorbereid, dat de Turken de vuurlijn kunnen bereiken onder een volkomen dekking gedurende 2 of 3 mijl'. Het schijnt dat een groote troepen- afdeeling achtergehouden, werd achter den Achi Baba-heuvel om voorwaarts te gaan zoodra dat noodig was. De1 troepen vóór den heuvel hebben schuilplaatsen waarin zij in volkomen veiligheid tegen alle projectielen kunnen verblijven. Het transportwerk wordt gedurende den avond en nacht gedaan 'als dé vij andelijke zware artillerie stil is, maar de scherpschutters die langs de kust lijn liggen, met hun geweren op: drie- po oten, vuren onafgebroken den gehee- len nacht door, en zij schieten dan her haaldelijk de muilezels dood. Het gevolg daarvan is o.a. dat. de sol- datenrantsoenen soms een weinig kléin zijn. De oplettendheid van den vijland is zeer nauwkeurig. Een officier die op een gids wachtte hij Pink Farm 'zag daarvan op een ochtend een staaltje. Een troep Royal Scots werd bevolen: op te trekken maar vóór dat sommigen dier mannen hun holen hadden verlaten liet de vijand zes of zeven projectielen juist op hen vallen waardoor verschillende sol daten werden gedood of gewond. De troep moest direct een nieuwe schuilplaats gaan zoeken. De officier zelf schuilde bij een Avagen en toen hij een half uur later die plaats verliet, ontdekte hij tot zijn schrik dat die wagen schietkatoen bevatte! De Turken schijnen volstrekt geen ge brek te hebben aan ammunitie; blijven steeds volhouden hun avondsalvo's te zenden; een vuur dat duurt van negen tot 12 uur en eiken dag verschieten zij daarbij een groot aantal projectielen. Een interview met prins Rupprecht. In een onderhoud met den correspon dent van de New York Times in het Duitsche hoofdkwartier sprak de Beier- sche kroonprins, opperbevelhebber van een der belangrijkste Duitsche legers aan het westelijk front, over het buitensporige verbruik v;an ammunitie door de Fran- schen. [De Franschen, zoo verklaarde prins Rupprecht, hebben drie tot vier mil li oen granaten in jhet offensief tegen mijn le ger Afgeschoten. (Gedurende zes Aveken gebruikte de [Fransche artillerie gemid deld bijna honderdduizend granaten per dag. Onze waarnemingen toonen, dat het Fransche officieel rapport naar waarheid vaststelde, dat de kanonniers op een dag 300.000 granaten afvuurden. Voorts sprak de "kroonprins over het laatste offensief van Joffre, dat den 9en Mei begon met een vreeselij'k artillerie vuur, en sindsdien voortgezet werd, met een reeks van verwoede en bloedige aan vatten ten ©inde de Duitsche linie to doorbreken. De ©enige kans op succes, verklaarde prins Rupprecht, zou een door braak geweest wijn op een breed front van niet minder dan 20 K.M., maar zij zijn er zelfs qp een smal front niet in ge slaagd. Mijn linie Werd op geen enkel punt verbroken. /Het. geheele gevolg y'an het offensief is slechts geweest, dat een klein uitstekend (deel Van onze linie te ruggedrongen werd. De kroonprins (zei, dat de Fransoheni met dapperheid streden, zielfs wanneet] 'hun positie vrijwel hopeloos was. Hij dacht, dat :het offensief van Joffre voo.t ditmaal geëindigd was, maar kon het niet met zekerheid zeggen. De Franschen zou den terug kunnen komen met grooten] troepenmassa's en meer zware artillerie,, om opnieuw een poging in 'twerk te stel len. Sprekende iover het schitterend ge vecht, dat izijin manschappen te Neuve Chapelle leverden v— Avaar volgens hem bij het (begin van het Britsche offensief drie Duitsche bataljons aan 48 Engel- sche bataljons het hoofd boden, tot. zij versterking kregen verklaarde hij, dat de Britsche verliezen grooter waren dan erkend was geworden en vermoedelijk meer ylan 35.000 man bedroegen. Aangrijpend tooneelken. Arbad beschrijft in de „Belgische Stan daard" het volgend aangrijpend fooneel- ken, uit onbezet België: Hij stapte te Vo urne het postkantoor binnen. Stug kwam hij4 binnen en zijn hoofd zakte tusschen zijin breede schouder ren; zijn oog schouwde wijduit voor hem', star, verloren. Z'ijlne zware schoenen met hunne ijzerkoppen, bij eiken stap, sloegen zwaar op dé lichte steentjes van 't parket. Hem volgde, stille, zijin vrouwe; zij was armoedig gekleed, maai- net. Haar gelaat was bleek, haar oogen gezwollen en rood, 'n beeld ivan een vluchtelinge. Twee kleine kinderkens, hemeldiefkens, kwamen ach ter-getrappeld len hielden zich vast aan moeders rokken. Een o vul ere kwam mee... met een reep nog in de: handhij! keek met medelijden op naar vader en naar moeder, hij! gevoelde dat het droevig was'. De man zonder opkijken, vroeg aan zijne vrouw het hoekje. Tranen rolden over haar wangen, op de hare en op de handelt* van haar taan en op het spaarbankboekje. „200 frank as'je blief", zei de man tot den bediende. De bediende (sloeg 't boekje open. Er ble ven nog: 200 frank. „Moedje", zei een van de kleinen, „zie wat schoon rood kruisken daar, aan het vensterken!" „Kindje brave z'ijln", snikte moeder. Het kleintje zag dat moeder Aveeu- de en 't weende ook, 't weende bitter, het' kindeke om moeder's tranen. De bankbriefjes Werden geteld en het kwijtschrift onderteekend. 't Ging traag en moeilSjjlk, maar 't ge schiedde. En moeder plooide al de brief jes samen en stak ze diepe Weg in haren- onclerrok. En aan de deur keek de man in de oogen zijner vrouw en zeide: „En als 't nog langer (duurten als we er niet ge raken, en als we niets meer hébben, dan' eerst zullen avo bedelen gaan. Dan gaat gij tot -de Engel-sche dame en zegtWe hebben 't al verloren, izorg as je blief voor de kin- ders; wij, Avij gaan niet naar den vreemde; wij, wij blijven hier". Nog eens de Lusitania. ]Bij het officieel© onderzoek naar de omstandigheden, die zich hebben Voor gedaan bij het in den grond boren van de Lusitania, welk onderzoek te Londen was gehouden en gesloten, doch dat Donder dag heropend was om nog enkele getuigen, te kunnen 'hoorien, heeft een Franschman, die tot de geredde passagiers behoort, verklaard, dat toen het schip getroffen was er een ontploffing plaats vond „net of er een maxim afratelde". Door den president van de commissie ondervraagd (verduidelijkte de reizig(er, zie kere Joseph Marichal, dat. hij in het Fran sche leger had gediend als officier, dat hij verstand had van onplofbare middelen en dat hij als zijn opinie te kennen gaf, flat er bij de jading van de Lusitania munitie was geweest. De man had nog andere klachten: in een hotel te Dublin was hij', na de ramp, afgezet. Dan waren er in de reddings boot, waarin hij zich had bevonden, wel riemen, echter geen dollen geweest. Nog meer: toen deze reizigers en degenen, die met hem in dezelfde boot waren, reeds gered waren door een visschers- vaartuig, kwam bij die visschepsboot nog een sloep aan met 18 of 20 man van de bemanning van de Lusitania. Daarover waren de Franschman en zijn medege- iredden verontwaardigd geweest. Hijzelf bad toen nog geroepen: „Waar gijn de vrouwen?" Hiermede wilde ge tuige te kennen geven dat deze 18 of 20 leden (van de bemanning hun plicht «iet hadden 'gedaan, en enkel voor zichzelf hadden [gezorgd. Later kwam bij de ondervraging van Marichal uit, dat hij van de reederiji eeni'g geld had (verzocht, „omdat hij zich an ders genoopt zou zien dingen qver "de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1