(to. 330 Vrijdag' 3 Juli 1915 39e Jaargang STEMBILJET vier leden voor den Gemeenteraad, OP 9 JULI 1915. De Groote Oorlog. Binnenland. Uit de Provincie. f 1.25 ,0.05 Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN JE VORSTSTRAAT 219, Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Lo Cointre Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers Prijs der Advertentiën 15 regels /"0.50, iedere regel meer 10 ct, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. VOOR DE VERKIEZING VAN 60 s v 5-3 NAME N. VOOR LETTERS. BLAAS BRANTS A. K. BRUEL DE DIE DONNER J- J- FRANSEN VAN DE PUTTE I. D. KAKEBEEKE W. MOL dr. D. PILAAR PLAZIER POLS VIENINGS J- J- M. J. W. Het Stembureau houdt zitting in de Trouwzaal, van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur. Met het oog op het groote aantal candidaten hebben wij met een handje het puntje aangewezeü, dat zwart moet gemaakt worden om onze candidaten te stemmen. Gij kunt dit, zoo het noodig mocht blijken, uitknippen en hiervan gebruik maken in het stemhokje bij het zwart maken van vier witte stippen op uw stembriefje. Dus zwart maken het 2e, 5e, 10e en 12e witte puntje, wanneer gij voor de Rechtsche candidaten zijt. De schaden. Het schrikkelijk pleit om het wereld- machtsoverwicht houdt aan. Geen der mo gendheden schijnt er aan te denken, om vrede te verzoeken. Dit kan ook haast niet. Immers het zou heteekenen erken tenis van geknakte strijdmacht of uitge put weerstandsvermogen; en de overwin naar zou zich haasten door het opteggen van zware oorlogslasten en het opeisohen van grenslanden dit den overwonnene te ■doen gevoelen. Volhouden tot het bitter© .einde schijnt derhalve aan weerszijden het parool' te moeten blijven. Toch zou ook voor de overwinnende partijen, gesteld dat de Entente wint, een overwinning geen overwinst baren; 1870 .heeft dit bewezen. Bovendien beteekent een zoodanige vrei- <de een ongemeene vermeerdering van kapitaal verlies. En dit laatste is al zoo .bedenkelijk groot. Het gezamenlijk bedrag der Staatsschul den van de landen in Centraal Europa was 96 miljard gulden, dat is 96 duizlend miljoen; waarvan 35 miljard reeds totaal •vernietigd kapitaal, zijnde schulden van ■vroegere oorlogen. In vredestijd, zoo lazen wij dezer dagen in de ,,N. Rott. Ct." tellen da gezamen lijke legers in Europa 7,570.000 man, terwijl de oorlogsvloten te kamen bestaan ►uit 2356 schepen, met eene bemanning van 450.000 man. Wat kost dit alles? Per jaar geven uit voor leger en vloot: Engeland f 965,000.000; Oostenrijk- Hongarije f 235.000.000j Duitschland 'J 1.176.600.000; Frankrijk f 725.000.000; Rusland .f 1.130.000.000; België f60.000.000; Nederland f 55.000.000. To taal' f4.346.600.000. Wanneer wij hier de andere landen Spanje, Italië, Turkije, Portugal, Dene marken, Zweden en .Noorwegen en de Balkanstaten bijvoegen, zullen we niet ver van de waarheid zijn wanneer wij zeggen clat in vredestijd in Europa, aan leger en vloot wordt uitgegeven, ruimi 6 milliard, dat is 6.000.000.000 gulden per jaar. Op 't oogenblik evenwel is! dezie toe stand veel' erger. Thans zijn er in Europa minstens 21 miljoen soldaten onder de wapenen. Reeds sloten de vier grootste oorlog voerende mogendheden een ïeening van elk ongeveer 4000 miljoen gulden. Duitschland alleen offert per dag zestig miljoen gulden aan den oorlog. De oor logskosten over geheel Europa mogen der halve gerust geschat worden op 200 mil joen gulden daags, fti de elf maanden dat de oorlog reeds duurt, kon derhalve het aan den oorlog weggeworpen geld wel eens zestigduizend miljoen gulden Wor den. Wat te denken van op zoo enorme schaal weggeworpen geld! En dan wordt nog niet eens gedacht aan de verloren gegane honderdduizenden menschenlevens, de kunstschatten, bouw werken en monumenten; de schade aan handel en bedrijf, de duidende verminkte en voor hun leven onbruikbaar geworden jongemannen; de duizenden weduwen en weezen, wier toekomst vernietigd werd; de honderden handels- en oorlogsschepen, vliegtuigen en duikbooten die verloren gingen. Is het wonder dat men op middelen. zint orit de oorlogen in de toekomst on mogelijk te maken? Beknopt oyerzicht van den toestand. Duitschland's antwoord op Wilson's tweede Lusitania-nota zal een afdoend antwoord zijn. De correspondent van de „New-York World" te Berlijn seinde dit aan zijn blad. De bron is vrij onverdacht. Amerika en Duitschland zullen het dus wel met elkaar kunnen vinden. De nota, die de volgende week klaar zal zijn, «al aan Wilson's wenschen en ernstig verlangen tegemoet komen. Bedoelde dagbladschrijver vernam nog, dat het resultaat van het bezoek van den Rijkskanselier in bet groote hoofdkwartier is geweest, dat er een overeenstemming tot. stand gekomen is ten aanzien van den duikbootenoorlog en de handelsvloot, welke door het ministerie en de admirali teit practisch uitvoerbaar wordt geacht en ten doel heeft de vrijwaring van sche pen, die Amerikaanscbe passagiers vervoe ren tegen torpedo-aanvallen. Intusscben is er één ding, dat niet schijnt te zullen veranderen. Dit is, dat Duitschland den duikbootenooHog tegen over Engelsche koopvaardijschepen niet zal wijzigen en dat, behoudens het aan bod om aan de Amerikanen een veiligen overtocht te 'verzekereneenige verdere wijziging in Duitschlands politiek tegen over vijandelijke schepen, zooals het eerst aanhouden der schepen, het geven van gelegenheid aan het scheepsvolk om in do booten te gaan, geheel en al afhangt van Engelaud's eigen optreden tegenoveW de duikbooten. Do strijd in het Oost'a wordt met on verminderde hevigheid voortgezet. In de Russische gouvernementen Lu blin en Cholm krachtig offensief der ver bondenen. Het front ondergaat nu iederen dag verandering. Iederen dag verliez'en de Russen terrein. Een Russisch communiqué meldde, dat een Duitsch eskader getracht heeft bij Windau, aan de monding van de rivier van dien naam (een 100 K.M. noorde lijk van Libau) een troepenmacht aan land te zetten. De poging werd door de Russische torpedobooten, die de bescher mende 'Duitsche oorlogsschepen op de vlucht dreven, .verhinderd. Mogelijk zal deze poging tot landing in nauw verband staan met de voorgenomen nieuwe ope raties, waarbij het geen betoog behoeft, dat zulk een landing in den rug clei' Russische troepen van allergrootste be- teekenis wezen zou. Op het Westelijk front zijn de Duit'- schers weer krachtig aanvallend opgetre den in het Argonnerwoud, waar hun of fensief, volgens het Fransche avond-com muniqué, geleid heeft tot een gedeelte lijk succes bij Bagatelle. Van hun kant kunnen die Franscben tegenover dit suc ces geen enkel behaald voordeel stellen. Op den Balkan rommelt het nog. Wat 'zullen de Balka.n-st.aten doen? Ze weten het nog niet? Ze zijn te koop. En wie liet hoogste bod doet, kan ze krijgen. De diplomaten reizen als commies-voyageurs van heide groepen der ig|roote mogendheden Boeka rest, Sofia, Belgrado en Athene af. om de regeeringen te winnen. Doch tot heden Zonder succes. Voor den Rus zijn de kansen weer, gekeerd, en (dit heeft het onzeker ge maakt, wat men in 't Oosten zal te wach ten 'hebben. 'tls altijd een rommel geweest op den Balkan, en dit zal vooralsnog wel zoo blijven. Hooge staatkunde kent men ei niet. Een ras van Scaevola's. In de „VI. St." vinden we de volgende fragmenten uit een Vlaamsch. soldaten- dagboek „En het is daar dat vriend Planke werd gedood... Tien dagen later vind ik hem hier teïug... Gekwetst zooals vriend Plan ke, kruip ik op handen en voeten om de kogels te vermijden... Ik betast vriend Planke, vind zijn notaboekje en neem het met 'mij mee om het later aan zijn familie als „souvenir" te geven... 'tKan dienen om mijn eigen naam in te zetten en ik schrijf: Louis van den Berghe, Mira- beaustraat 7, iRijssel... Ik zweer op mijn eer van bij geval van leven, de dood van vriend Planke te doen toekomen... Ik ben in mijnen hals geschoten, heb drij kogels in mijn linkerbeen die nu niet erg :zieer doen, maar mijn rechter voet is frut... Ret kost me veel moeite o.m over den grond te kruipen en sedert de veertien dagen dat ik hier rondkruip heb ik nog niet anders gegeten dan 't geen ik op het vekl vind... Dat is nu al veer tien dagen, zeg ik, dat ik hier lig, en nog geen brancardier gezien, ze loopen hier niet dik en als 't niet betert dan gaan ze mij hier dood vinden nevens Planke... Die brancardiers moesten beter uit hun oogen zien... Ik denk aan mijn moeder, aan mijn vrouw, als ook aan mijn broeders en zus ters... Ik heb de zakken van Planke afge tast denkende er een mes te vinden om mijnen schoen open te snijden en mijn voet te kunnen verzorgen... Ik vond niets als het notaboekje en een horloge, die ik 'alle dagen opwind om te 'zien hoe laat het is... Word ik gered, dan krijgt de familie Planke dat óók terug... Ik heb een lamme hand die me bet kruipen moeilijk maakt... .Nu z'ou de oorlog bin nen 23 dagen moeten gedaan zijn, dan zouden ze mij hier misschien komen ha len... Ik bid alle dag voer Planke en voor mij in passant, dat God ma veri lioore en mij redde... Ik weet niet juist hoeveel dagen er sedert 15 October vesjoo- pen zijn maar ik schat dat we nu zoo wat den 30en moeten zijn. De eerste dagen heb ik uit de ransels van cloocfe soldaten beschuiten gehaald; dan heb ik Van veldvruchten geleefd, maar nu kan ik niet meer kruipen, ik moet, willen of niet, blijven liggen, mijn voet doet me verschrikkelijk pijn.tot morgen. „Zoo kruipt hij nog een paar dagen rond, tot hij door een briefdrager wordt gevonden, die 'hem naar een Fransche loopgraaf Jjfengt. (Maar bij een gevecht blijft hij opnieuw liggen, tot hij eindelijk voor goed wordt gered Ik heb geen chance. Ik dacht vannacht te vertrekken en de Duitschers deden een hevigen aanval, de kameraden moesten vechten en lieten mij liggen. En nu van daag ben ik weer. alleen, maar daar komt hulp, en men vecht weer opnieuw en nogmaals word ik door de kameraden achtergelaten... Ze trekken er uit en la ten mij liggen, maar daar komen de in- fiïmiers van het 148e en die verlossen mij; op dezen oogenblik dat ik schrijf worden mijne wonden verbonden... Ik heb een boterham gegeten, en een sigaret van den majoor gesmoord, ik ben gered. Korte Oorlogsberichten. B1 'ij: f t Duits c li. In de Osna- brucker Zeitung van Zaterdag j.I. schrijft Walter Bloem: „Wat Was het voor den oorlog toch fabelachtig gemoedelijk in de WereldAlles was georganiseerd, alles klopte en harmonieerde tot in de kleinste bijzonderheden: Iemand kon op zijn stu deertafel in Berlijn efèn wereldreis1 opma ken met iedere aansluitingen onder- Weg ontmoette hij slechts vrienden! De naties bejegenden .elkander met eerbied en sympathie. De eeuwige vrede, d© ge meenschappelijke hulpvaardigheid lot ont wikkeling' der menschheid schenen ver zekerdDaai' is de oorlog gekomen en heeft ons de oogen geopend: wfe leven te midden van wilde beesten, die het oogenblik niet kunnen afwachten, om ons, Duitschers, naar de keel' te springen en ons te verscheuren. Jongens, vergeet deze les niet! Als nauwelijks dei vrede hersteld zal zijn, als de algemeen© gemoedelijkheid weder met moeite zal z'ijh verkregen, dan zullen de vordesidyllen en wereldverbroe- deringsdroomen weder opduiken. Maar dan raad ik ublijft ongemoodelijk, w'antrou- wend en onverzoenlijk. Gelooft niemand, behalve uw eigen volk; houdt de hand aan het zwaardEn wanneer iemand die melo die van den vrede speelt, slaat hem de fluit van de lippen weg. Bljtft dapper, held haftig en sterk; blijft aaneengesloten, onge naakbaar, ijverig blijft Duits1 ch!" Hoe onchristelijk! Gelukkig, dat niet alle Duitschers zoo daarover denken. De Voss. Ztg. verneemt uit Rome, dat de diplomatie van het Viervouidigvfer- bond te Sofia nog niet het geWensehte succes heeft gehad'. Het jongste aanbod aan Bulgarijle heeft ontstemming teweeg gebracht in Servië en Griekenlandhoven- dien kant Servië zich tegen den Bulgaar se hen eiscli van onmiddell'ijken afstamj van grondgebied. Servië verlangt een volksstemming in het gebied, westelijk van den Vardar. Een Nederlandsch koopman in ma-e nufacturen, (die deze week voor zaken Crefeld bezocht, vernam daar, dat wegens gebrek aan katoen, de fabricage van manu facturen met hindernissen te kampen heeft, die weldra onoverkomelijk zullen Naar meu weet zijn onlangs in Luik Verscheidene spionnen gefusilleerd en zwaar bestraft, wijl ,op -hen bevonden pa pieren aanwezen, dat zij aan het Fran sche leger Duitsche troepenverplaatsingen hadden gemeld. Uit het verhoor dezer spionnen worden thans eenige bijzonder heden bekend, die schijnen aan te dui den, dat een groot spionnen-net ovei) Rijnland zijn brëede vertakkingen heeft. Vooral in Trier, Goblenz1, Keulen, Wies- baden en andere kleinere plaatsen schij nen die spionnen verbindingen te heb ben aangeknoopt met agenten, waarvan er ©enige ,uit Antwerpen en Brussel, an dere uit Utrecht, Arnhem, Amsterdam en Rotterdam komen. Deze agenten, onder wie zich ook vrouwen en meisjes bevin den, maken de reis d.oor Duitschland met „Ausweispapiere", waarin zij als juwe liers .of antiquiteiten-handelaars staan aan gegeven. In Trier werd de bevolking uit drukkelijk door de autoriteiten gewaar schuwd voorzichtig te zijn in hun spreken met onbekende personen, övenal in het Rijnland wordt thans een ernstig onder zoek ingesteld, diat tot hiertoe nög geen resultaten heeft opgeleverd. Te Kiïby Moorside, hij Malton, i3 een boer, George Anton Harman Lorenz', tot drie maanden gevangenisstraf en 600 gulden boete veroordeeld, omdat hij in het onwettig bezit was van twee sein lampen. De 'eene lamp kon tot op- een afstand van 4800 tot 9000 M. haar licht Verspreiden. De beklaagde zeide, dat hij die lampen gebruikte voor werk op dó boerderij. Hij ontkende, dat hij een Duit- schei' w.as; wel had hij een Duitschen. vader gehad, maar hij: was in Engeland geboren. Hij is dadelijk in hooger beroep gegaan en tegen twee borgstellingen van 3000 gulden elk op vrije voeten gela ten. Een Lloyds-telegl'am uit Baltimore (Ierland) meldt, dat de Noorsche bark „Thistlebank" ('2430 ton) met graan van Bahia Blanca naar Queenstown gister avond ter hoogte van Fastnett (Cork) ge torpedeerd is. Een gedeelte der bemanning is te Baltimore geland. Toi'pedeerimg „Armenian". De berichten van den Amierikaanschen consul te Bristol over het verlies van men schenlevens van Amerikanen bijl het tor- pedeeren van de „Armenian" brengt in offitiëele kringen te Washington opwin ding teweeg, vooral ook met het oog op de verwachting van een gunstig antwoord vjan Duitschland op de Amerikaanschd nota. Men is van meening, dat het schip onderzocht had moeten worden en de opvarenden in veiligheid gebracht alvo rens het tot zinken gebracht wterd'. Aan Gerard werd opgedragen respectievelijk te de Amerikaansche ge-zanten Page en Loinden (en Berlijn inlichtingen omtrek het gebeurde in te winnen. De isolatie van het internoeringskamp te Harderwijk is opgeheven. De uitvoer van schellak is verboden. Publicatie. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg, heeft de navolgende verordening vastgesteld Artikel 1. Allen, die zich in Zee land bevinden, zijn verplicht, op de eerst© vordering van de ambtenaren, genoemd in artikel 8 van het Wetboek van Straf vordering, of van militairen met den rang van korporaal en hooger, patrouillecom mandanten, of schildwachten, stil te hou den en zich volkomen te legitimeeren en te motiveeren met welk doel zij zich ter plaatse ophouden. Artikel 2. De Burgemeesters zullen van deze verordening onverwijld afkondi ging doen in hun gemeente. Artikel 3. Overtreding van deze ver ordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, 1 Juli 1915. De Territoriale Bevelh. in Zeeland enz., BR OCX. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Donderdag 3.30 u. nam. (Gedeeltelijk reeds in een deel der vo rige oplage opgenomen geweest). Rij de behandeling van het voorstel tot wijziging der verordening betrekkelijk de mestvaalten, bestrijdt dhr. Pilaar 't betoog van dhr. Risch. Spr. voelt niets voor de verordening en betwijfelt of' de termijn van 1 Jan. 1916 wel in 't oog gehouden zal worden. Spr. wil een rui meren termijn, opdat intusschen de zaak in studie genomen kan worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1