Telegrammen. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Oorlogsoverzicht. 'pSooi^ja-A 05 j )oui oppaAUBut aulïz ua in te gaan 1 Juli a.s. Om dezelfde re denen wordt de jaarwedde van Mej. A. de Vos te Hansweert, met f50 verhoogd. De Vergadering wordt daarop gesloten. Rilland-Bath. Blijkens de „Midd. Ct." is de heer C. A. Steketee, ambtenaar ter secretarie te- Rotterdam, vroeger te Rilland-Bath geslaagd op het Zaterdag gehouden examen voor gemeente-secre taris. 's Heer Hendrikskinderen. Tengevolge vair de droogte staan vele slooten in de poel, die hoofdzakelijk dienen het vee in hun resp. weiden te houden, droog. lederen dag treft men over de ver schillende 'wegen dan ook vee aan dat uitgebroken is. Zoo zal het zeker ook wel gebeurd zijn dat een schaap te land kwam in een weide van den landb. N., waai- eenige jonge paarden grazen. De vreemde bezoeker, wiens eigenaar tot nu toe onbekend is, Werd doodgeslagen door een der paarden. Wissenkerke. Door (led. Staten werden afgewezen de bezwaren, ingebracht door Th. Woke, tegen de benoeming van den heer N. D. v. d. Heijde, tot Ontvanger- Griffier van den Thoornpolder en wordt diens benoeming al'zoo gehandhaafd. Veere. Naar wij in de „Midd. Ct." le zen, zijn in een weide onder Veere twee koeien van J. Goedbloed alhier, door den bliksem getroffen en gedood. ZouteJande. Zaterdag is op het strand alhier, aangespoeld het lijk van een on bekend manspersoon in verregaanden staat van ontbinding verkeerende, gekleed in wollen hemd, gebreide onderbroek, blauwe trui en lendengordel, alles on gemerkt. Op het lijk werden gevonden 12 Engelsche zilveren geldstukken ter waarde van f 7.80, waaruit wordt afgeleid, dat het een Engefóchman moet zijin. Na dat dooi' Dr. J. J. van der Harst de lijk schouwing was verricht, is het lijk in de duinen begraven. Terneuzen. Alhier, waar de lange droogte gebrek aan water had doen ont staan, heeft het gemeentebestuur evenals drie jaar geiteden per waterschuit een voorraad drinkwater doen aanvoeren uit Z.-Beveland, I waarvan druk gebruik wordt gemaakt. „M. Ct." Scherpenisse. Teen M. J. D. alhier, Za terdagmorgen bij het opstaan naar buiten wilde gaan, bleef hij in de gang zijner woning plotseling dood. St. Maartensdijk. De heer j. Bazen, geboortig van St. Maartensdijk, thans Rijksklerk te Rotterdam, is met ingang van 1 Juli a.s. belast met de waarne ming van het kantoor der Directe belas tingen en accijnzen te Alkemade. Ned. Herv. Kerk. Beroépen te Ouderkerk a. d. Amstel, N. G. Veldhoen te Alphen a. d. Rijn. Ritthem. Zondag nam Ds. P. L. Kiehl, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier afscheid van zijn gemeente. Z.eerw. sprak naar aanleiding van hetgeen Paulus schreef hij zijn vertrek uit Efeze, hetgeen te lezen is in Handelingen 2027 en 28a. Bij 'het einde der predikatie sprak Ds. Kiehl 'den kerkeraad, kerkvoogden en no tabelen, den burgemeester en den secre taris, het hoofd der school, de aanwezige ringbroeders, den voorzanger, den koster en den organist afzonderlijk toe. De consulent Ds. F. Postina sprak nog namens de gemeente en op zijn verzoek werd den vertrekkenden leeraar toegezon gen 'Psalm 1214. De belangstelling was zeer groot. Het kerkgebouw kon alle bezoekers niet be vatten. Zelfs uit Vlissingen en Middelburg waren ér veel belangstellenden. Ds. 'Kiehl is ruim vier jaar te Ritthem als predikant werkzaam geweest en hoopt a. s. Zondag zijn irftree" te doen in zijn nieuwe gemeente Joure. »„Do Waarheidsvriend" verklaart zich tegen het Synodale voorstel om ook de Amsterdamsche Gemeente-Univetrsiteit weer onder de Hoogescholen op te nemen, waar predikanten voor de Ned. Herv. Ke,rk kunnen worden opgeleid. Wil men vrije studie, dan moet ook de Vrije Universi teit daarónder vallen, betoogt het blad. Geref. Kerken. Oudelande. Naar wij vernemen zal de Eerw. héér J. Dam, die de vorige week door do Classis Goes der Geref. Kerken werd geëxamineerd en toegelaten, Zondag 15 'Augustus zijn intrede doen in de Geref. Kerk te Baarland. Als bevestiger hoopt op Je treden Prof. Dr. T. Hoekstra van Kampen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Benthuizen door J. Fraanje te Rotterdam. Ev. Luth.*" Kerk. Beroepen te Wildervank, Th. G. Stell- weg te Medemblik. Geslaagd aan de Technische Hooge- achool 'te Delft voor het prop. examen inde olectrotechniek de heer R. Syhrandy. Geslaagd voor het admissie-ex. Theo logische 'School te Kampen, de heer J. van Herksen te Zwolle. Doei' den Kantonrechter te Goes veroordeeld wegens overtreding: Teer- pichtwel: A. W. wed. D. K., Kapelle, f 1 b. s. 1 d. h., bij '2e herhaling I. L., Kapelle, M. v. Z., Biezelinge, ieder f4 b. s. 3 d. h., bij le herhaling, J. P. N., te Yerseke, f4 b. s. 3 d. h.niet be letten dat hond wild opspoort: J- R-, 'sHeer Arendskerke, J. d. V., Oudelande, ieder f2 b. s. 2 d. h.; zonder verg. eieren van waterwild zoeken: P. de K., en A. W., beiden te Yerseke, ieder fl b. s. 1 w. tuchtsch., P. M„ aldaar f 1 b .s. 1 d. h., J. D. V., Wissenkerke, f2 b'. s. 2d. h.; zonder verg. kippen laten loopen op bez. grond: C. v. L., hvr. van B. B. te Hansweert, f5 b. s. 3 d. h.zonder verg. loopen over wei land: J. J- P., Goes, terug aan ouders; zonder verg. loopen over bez. grond en eieren van waterwild zoeken: J. S., Bie zelinge, 2 maal 1 dag; zonder verg. loo pen over hooiland: LI. J. M., H. E.,,G. J. E., al'len te Hansweert, ieder f 2 b. s. 2 d. h. tapperij niet tijdens sluitingstijd ontruimd en gesloten hebben: T. M.t wed. J. J., Rilland-Bath, f 10 b. s. 5 d. h.; zonder verg. dam *n sloot leggen: J. op 't H., Oudelande, fO.50 b. s. ld. h.; Schelde bevaren in verboden tijd: C. de R., Yer seke, f3 b. s. 2d. h.; met een rijtwiel door Brouwersgang rijden: E. K. A., te Goes, fl b. s. ld. h.v. d. kom der gemeente Kloetinge rijden met een hon denkar en daarin zittenJ. D., Kloetinge, f l b. s. 1 d. h.'s avonds fietsen zon der lantaarn: M. P., Heinkensziand, f2 b. s. 1 w. tuchtsch., A. F., Driewegen, P. P., C. G., Goes, P. B„ Kapelle, J. de M., Óvezand, L. B., Baarland, J. M., te 'sHeer Arendskerke, allen f2 b. s. 2d. h.visschen zonder verg. van rechtheb bende: H. C. II., te Hoogerheide, f3 b. s. 2 d. h., E. J. P. M., Ossendrecht, f5 b. s. 3 d. h.; rapen van schelpdieren a. d. voet van Zeedijk: A. W., Wemeldinge, J. C. N., aldaar, ieder f2 b. s. 1 w. tuchtsch., D. v. Stavenisse, f 1 b. s. 1 d. h.; varen zonder licht: E. R., Philippine, f 10 b. s. 5 d. h.dronken schap: F. E., Waarde, P. v. S., Yerseke, .L C-, te Kruiningen, allen f2 b'. s. 2 d. h., Z. B., Schore, f5 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken: beklaagd van z. v. loo pen over beplanten grond: L, C., te Kat- tendijke. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Verlof op Zondag. Geachte JRedactie, In De Rotterdammer komt een Ingezonden stuk voor, houdende een klacht dat de miliciens en landweerman nen, die zich in de consciëntie bezwaard zouden gevoelen op Zondag te reizen, ten gevolge daarvan nooit op een Zon dag in hun gezin kunnen zijn. Daarom vraagt de inzender dat de Regeering aan dezulken gelegenheid schenke om zoo hun verlof op Zondag valt, Zaterdagsavonds te mogen vertrekken en 's Maandagsmor- gens terug te komen. Nu wordt hieraan zooveel mogelijk over al voldaan. Doch zoolang nu de hooge overheid nog geen vasten regel stelt aan gaande „verloven op Zondag", dat dan een ieder belijder reeds nu betoonen mag dat het hem onmogelijk is zulks te doen. Daar wij toch 'belijden en gelooven, dat in het wederkeeren en onderhouden Van Gods geboden het heil voor land en volk nog te wachten i,s, zoo laten dan onze mannen toonen liever den Zondag te blijven in hunne plaatsen als des Heeren dag te ontheiligen. Ook een opwekking aan de ouders, om geen verkeerde vleescheljjke liefde hunne kinderen toe te dragen, maar dat ook zjij geroepen zijn zulks te bestrijden, hetwelk de Heere van hen eischt en zij bij den doop plechtig beloofden, opdat deze mobilisatie geen afbreide mag zijn, maar bovenal een op bouw Van Gods koninkrijk. Er kome een tijd Van belijden met woord en daad, een tijd Van gebed tot den God des hemels, om gelijk voorheen JYinevé zich veroot moedigde, zulks ook mocht gevonden woer den, opdat de Heere nog des Ontfermers gedachtig zij naar Zijne groote barmhartig heid door Jezus Christus". A. VERHAGEN, Voorganger der Ger. Gem., Meliskerke. Z u i v e 1 c o m m i si s i e. Rij beschik king van den minister van.'L., N. en II. is miet ingang van 1 Jjpjli (opnieuw benoemd tot lid der Zui velcommissie voor de pro vincie Zeeland dej heer G. A. Vorsterman van Oijen te Aardenburg. Ongelukken. In de rivier die Roer te Roermond is een milicien bij het hengelen Verdronken. Onder Zwam- mjerdam is een 2i/2-jarig medsjie te Water gieraakt en verdronken. Te Nunspeet is die heer S. uit liel, die dienst doet als maréchaussee, door een plotseling krank zinnig geworden Belg aangevallen. Deze bracht hem met een mós zulke ernstige wanden in het bovenbeen toe, dat S. in het ziekenhuis moest wórdirn opgenomen. Zeilen tegen dien wind. Naar de Berg. ,Crt. meldt, heieft een lid van het hoofdbestuur van den Bond van Schip- persverec-nigingen in Friesland met den: siecretaris van Schuttevaer zich van de Waarde der uitvinding van den heer Elzinga te Oenkerk overtuigd- Z. i. zou de practische befcetekenis hiervan vrijfwel nul zijn. Al te edelmoedig. Zaterdag middag vi>el te Amsterdam in de Prinsen gracht een schuitenvoerder van zijn schuit ba water. Een werkman van dief stadsreini ging, die hem zag vallen, sprong hem 'na, maar bedacht zich te laat; dat hij niet zwemmen kon. De schuitenvojerder, een kranig zwemmer, wist zijn „redder" gja- lokkig spoedig op het droge te bitengen. Te ver in zee gewaagd. Van de wielrijdersbrigade ,uit Gouda, die to Loosduinen een oefening had gehouden, geraakten Zaterdagmiddag tweje manschap pen bij het baden te ver in zee en be gonnen af te drijlven. Dit bemerkte de compagniescommandant de le luit. v. G., die aanstonds met drie man van de kust wacht in zee sprong: en het geluk had één dier drenkelingen tie redden. De andere was te ver weggedreven jen de redders waren te zeer vermoeid. Toen ging een landweerman van de kustwacht in zeo en haalde den tweeden drenkeling op, toen deze reeds op een afstand van vijf hoofden was weggedreven. Intusschen had men per motorfiets den bataljonsdokter van het jagersgarnizoen uit het dorp ge haald en dezen gelukte het na veel moeite de drie bewusteloozlen ook een der eerste reddiers was bijna verdronken weer tot bewuistzijtn te brengen. Zij werden met een autobrancard naar het hospitaal giebracht. Hbïd'. D e a a n r ij ding Bij Leiden. Om trent de slachtoffers van de aanrijding tuisschen twee 'motorrijwielen, bericht men, dat de heer Van dei' Vin vfijiwtel buiten levensgevaar is en tier verdere verpleging naar het Hópital Walton is overgebracht. Do toestand van den semiarts, den heer Bruiijtboseh, is nog zeer ernstig, hoewiel hoop op herstel niet is uitgesloten. De sergeant is er het iergste aan toe; voor zijn leven wordt gevreesd. D i e r e n w r a a k. Men schrijft uit Zevenaar aan de „N. A. Ct.": Zooeven verneem ik een staaltje uit de dierenwe reld, te curieus om niet na te vertellen. Aan een hoeve te Duiven nestelen reeds jaren een groot aantal zwaluwen. Zooals wel meer gebeurt, werden enkele der nes ten door een musschenpaar in beslag genomen. Dit verveelde blijkbaar een der zwaluwen, die, toen weer een musch op z'n leemen nest zat, heel parmantig het nest zoodanig „verbouwde", dat het muschje er niet meer uit kon. De indring ster moest op deze manier haar brutali teit met den dood bekoopen. Benzine Jachtwater. Eenigen tijd geleden kon men in alle nieuwsbladen het bericht vinden, dat door den territo riaal' bevelhebber te Zwolle aan F. Hintz- bergen te Enschedé het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied, was ontzegd. Naar we vernemen, werd dit besluit door den territoriaal' commandant geno men, omdat hij zich schuldig maakte aan het uitvoeren van benzine naar Duitsch- l'and. De benzine werd uitgevoerd, ver mengd met amandelolie in groote fles- schen, waarop etiquetten Waren aange plakt met het opschrift „JachtwaterDe zendingen werden aangegeven als te zijn bestemd voor de Russische krijgsgevange nen in Duitschland. De eerste zlendingen verden ongemoeid doorgelaten, doch toen het benzinever bruik voor Enschedé steeds hooger werd en daarnaar een onderzoek werd ingesteld, volgde aanhouding van de eerste de beste jachtwaterverzending met het bekende gevolg. Nog zlij opgemerkt, dat door de toevoe ging van amandelolie de benzinereuk werd weggenomen. Wat a 1 z o o verloren gaat. Indien in 1912 de cokesfabrieken in de Vereenigde Staten hun bijproducten benut hadden, zou voldoende benzol uit de teer gewonnen zijn om 200,000 automobielen een jaar lang te drijven en voldoende zwavelzure ammoniak om het geheele land gedurende 2 jaar van kunstmest te voor zien. Een stoel op wielen. In de Nieuwe Wereld wordt een merkwaardig auto-type gelanceerd, 't Is een soort stoel op wielen, waarop twee personen plaats kunnen nemen. De stoel is voor het groot ste deel uit riet vervaardigd. Voor de voeten-plank bevindt zich een rieten kastje, waarin de noodige accu's verborgen Van de wielen ziet men niet veel. Ze zijn dan ook buitengewoon klein. Deze electri- sche stoel op wielen kan „wandelen" met een snelheid van 6 K.M. per uur, en met name op badplaatsen kan de prome nade-stoel snel populair worden. Een kerktoren voor een gulden verkocht. Te Soest in West- falen is jaren lang strijd gevoerd tusschen de gemeente van St. Thomas, in de Evan gelische landskerk, en de Gereformeerde gemeente over den eigendom van den kerktoren. Thans is de strijd beslecht in dezen voege, dat de Gereformeerde ge meente den toren voor een gulden moet overnemen. (N: R. C.) BERLIJN, 25 Juni. De bladen melden, dat bij wijze van vergelding voor de ver woesting welke Fransche oorlogsschepen op 13 en 31 Mei aan het Duitsche consu laat in d© Turksche steden Alexandrette en Haiffa veroorzaakt hebben, en tot dek king van de aangerichte schade don Fran- schen steden Valenciennes en Roubaix een boete van 150.000 fr. werd opgelegd. BERLIJN, 28 Juni. De militaire mede werker van het Sofioter dagblad Kauban schrijft: De centrale mogendheden zullen ongetwijfeld hun schitterende strategisch^ situatie gebruiken om van drie kanten de oostelijke vleugel van het Russische leger te vernietigen. In elk geval zullen zij opnieuw hun krachtig beginsel het uitbuiten hunner .zegepralen tot aan de volslagen vernietiging van het verslagen volgen. De Kabaun verneemt, dat de Rus1 siscbe militaire overheid begint Warschau door de burgerij te doen ontruimen en zich voor het beleg der vesting voor te berei den. i BERLIJN, 28 Juni. Het dorp Casseb nabij Siant Omer werd evenals de omge ving dezer plaats gisteren door Duitsche vliegtuigen (bezocht die verschillende bom men wierpen. Een gashouder en een gas fabriek werden daarbij verwoest. Haae- broeck werd eveneens bezocht. De Duit sche vliegers moesten echter wegens het hevig artillerievuur ferugkeeren. BERLIJN, 28 Juni. De Lokalanzeiger meldt uit Lugano: de Montenegrijnen be zetten Giovanni de Medua zonder tegen stand te ontmoeten en ontwapende de bevolking. -Zij marchee'ren thans naar Ales- sio, waar waarschijnlijk een groot gevecht zal plaats hebben. Volgens het „Giornalo d'Italia" geschiedt het optrekken der Mon- tenegrijnen met voorkennis van Oosten rijk dat er belang bij heeft de aandacht van Servië en "Montenegro van Dalmatië af te leiden. BERLIJN, 28 Juni. Uit Petersburg wordt gemeld, da,t te Sebastopol politieke demon straties plaats vonden waaraan zelfs ma trozen der Zwarte Zeévloot zouden deel genomen hebben. De demonstranten trok ken door 'fle hoofdstraten onder het zin gen van revolutionaire liederen en droe gen vlaggen met het opschrift: „Wij heb ben genoeg van den oorlog. Zeg ons de waarheid omtrent den oorlog". De vesting- commandant Fananjin heeft door aan plakbiljetten bekend gemaakt dat verdere demonstraties zonder genade gestraft zul len worden. BERLIJN, 28 Juni. Grieksche dagbla den berichten dat Venizelos te kennen gaf geen nieuw kabinet te kunnen for- meeren omdat hij de onmogelijkheid in ziet dat Griekenland zijn neutraliteit op geeft. BERLIJN, 28 Juni. De „Corriera della Sera" meldt uit Petersburg: De inneming van Lemberg doet zeer pijnlijk aan en berokkent veel leed aan iederen vader lander in Rusland. Echter moet men in dezen geweldigen oorlog de dingen niet van een sentimenteel' standpunt bezien. Men komt clan tot de conclusie dat het Russische leger zijn doel niet bereikt heeft. Het onmetelijke Rusland kan even- Wel' nog buitengewoon veel troepen op de been brengen, waardoor het Russische leger te gelegener tijd weder het offen sief Zal aanvangen. De operaties in Ga- licië zijn nog niet geëindigd en de Rus sen die door den val van Lemberg hunne vrijheid van handelen weder gewonnen hebben, zullen in Galicië nog zwaren strijd moeten voeren. PARIJS, 28 Juni. Gelijk men weet be staat in Engeland liet voornemen den uit voer van wol te verbieden. Naai' aanlei ding hiervan schrijft Sir William Ram- sejy, de; voorzitter der commissie van toezicht op die oorlogscontrabande een artikel voor de „Matin", waarin hij aan toont hoe noodzakelijk het is wol tot contrabande te verklaren. PARIJS, 28 Juni. Die Laterne verneemt, dat de Minister van Financiën Ribot voor nemens is tot de dekking van de rente dek oorlogsleeningen een voorstel te doen tot mon'opoliseering der alcoholdistilleerde- rijen en tot opheffing van de vrijheid van belasting van kleine stokerijen. WINTERSWIJK, 28 Juni. Hier zijn drie ontvluchte Fransche krijgsgevangenen uit Consfeld aangekomen. "WASHINGTON, 28 Juni. Op grond van instructies uit Washington zijn Huerta en Crosa gearresteerd, beschuldigd van sa menzwering |met het doel om een revolutie te doen ontstaan. Zij zijn tegen borgstel ling in vrijheid gesteld. ROOSENDAAL, 28 Juni. Een trein met Engelsche krijgsgevangenen is hier te 2 uur uit Essen aangekomen. ROTTERDAM. De „N. R. Ct." beves tigt het bericht, dat de adjunct-chef V., heeft bekend, dat het spoorwegongeluk bij Hattemerbroek aan hem te wijlen is. V. is buiten dienst en tegen hem is ambtelijk, zoowel als van de zijde der Justitie proces-verbaai opgemaakt. DEN HAAG. Bij legerorder .s bepaald, dat de aanvragen tot hooibouwverlóf, welke den duur van 28 dagen overschrij den, moeten worden beschouwd als te zijn gedaan voor genoemd aantal' dagein, en zullen aanvankelijk de tuinbouwiver- loven hoogstens 14 dagen mogen duren. Blijkt., dat de grens van 18 pCit. afwezi gen niet wordt bereikt, dan kan aan de verloven uitbreiding worden gegeven. De termijn, waarin verlof verleend wordt, is verlengd tot 1 Augustus. DEN HAAG. Achterblijven van militai ren, die met verlof thuis zlijn, is slechts gewettigd bij ernstige ziekte van eigen kind, vader of moeder, wanneer er on middellijk levensgevaar is en wanneer de paliënten niet door anderen verpleegd kunnen worden. WEENEN, 27 Juni. Het stafcommuniqué meldt: Aan het kanaal van Monfalcone werd gisteren een vijandelijke aanval ten Zuiden van Sagrado afgeslagen. Overi gens hadden aan de Lsonzo, evenals aan de overige fronten slechts artillerie-ge vechten plaats. BERLIJN, 27 Juni. Officieel Westelijk oorlogstooneel. De naast de Kathedraal van Atrecht staande vijandelijke artille rie werd door ons beschoten. Een muni tiemagazijn vloog in de lucht. In de Argonne ten N.W. van Nienne le Chateau werd een stuk loopgraaf genomen en tegen sterke Fransche aanvallen be schermd. Nadat wij op de Maashoogten in de laatste dagen de vijandelijke poging zich in het bezit van de hun op 26 Juni ontnomen sterk aan beide zijden van Tranchee versterkte stelling, te stel ten, verijdeld had, verrasten wij den tegenstander met, een aanval op de heu velruggen pal ten Zuid-Westen van Les Eparges. Na korten strijd was deze in onze handen. De tegenstander deed ge durende den nacht krachtige pogingen de rug weer te nemen, maar hun aanval- ten mislukten. De aangifte in het officieel? Fransche bericht van 26 Juni over het veroveren van vier Duitsche machine geweren bij Son de Sapit is verzonnen. De vijand is na Zijn tegenstander aldaar nergens tot een tegenaanval dan slechts tot die im de buurt der door ons ver overde stellingen overgegaan. Hiertegen over is onze buit met 288 gevangenen, 2 revolverkanonnen en 5 machinegew1ex'(en en zevert grootere en kleinere mijden- werpers gestegen. Oostelijk oorlogstooneel. De toestand is onveranderd. BERLIJN, 27 Juni. De Duitschers maak ten ten N.W. van Ravaruska 3300 Russen gevangen. Bier voor het leger. Enormia hoeveel bedien bier moeten de Beiersche brouwerijen aan het leger leveren. Ook de Beiersche staatsbrouwerïj, hjat Koninklijk Brouwhuis en Ide staatsbrouwerij „Weihen sibephan" zijln tot levering ver-plicht. Dia gezamelijke München'er brouwerijen heb ben wekelijks te ljeiveren140 wagon vaten bier, iedere wagon op 70 H.L. gerekend en 60 'wagon flesschen bier tot leen bedrag van 5500 flesschen per wagon, elke! flesch inhoudende 3;4 L. De overige brouwerijen in het gebied van liet lie Armeekorps van Beieren hebben wekelijks 50 wagon vaten bier, ieder van 70 H.L, te leveren. Voor den H.L. vatbier betaalt het legerbestuur den maximum-prijis van 24 mark en 23 mark voor een kist flesschenbier, inhou dende 50 flesschen van 3/4 L. Woud- en heidebrand. Een geweldige bosbh- en heidebrand woedt sedert gisteren in leen deel van Hannover en Branswijk. Meer dan 800 morgen miet met veel mooie boo men van 12 tot 40 jaar ouderdom zijn reeds verbrand. Alleen' in jde vorstelijke bosscben, ter grootte van circa 200 morgen, wordt de schade die niet door verzekering is gedekt, ge schat op 80 a 90 duizend mark. In tal van gemeenten woedt de brand nog voort. Honderden krijgsgevangenen moeten bij het blusschiniglswerk behulpzaam zijn. 5 Juni. Een eskader Duitsche lucht schepen onderneemt een aanval op de Humber-monding en de vlootbasis bij Har wich. Te Axel daalt een Engelsche tweedekker, de twee inzittende officieren geïnterneerd. i 6 Juni. De Engelsche ss. „Dulwich Head" en „Persimoro" in den grond ge boord. De Italiaansche vloot onder neemt een actie tegen een deel der Dalma- tische kust. Zeppelins doen een aanval op den Humber-mond en op Harwich. Lloyd George houdt te Liverpool een, belangrijke rede, waarin hij propaganda maakt voor den aanmaak van munitie. Bij Baltishport wordt een Russische mijnenlegger getorpedeerd. De kust van Dalmatië wordt door de Italiaansche vloot beschoten. Hevige aanvallen der Geallieerden aan de Dardanellen. Een Zeppelin doet een aanval op de Oostkust van Engeland. 7 Juni. Aan het weste'ijfca front houdt de offensieve beweging der Franschen aan bij het Prêtrebosch en Lorette, zonder evenwel bepaalde strategische voordeelen op te leveren. Voorbij Prziemysl rukken de Oostenrijlksche troepen naar het Oosten op en maken Zich meester van Starzawa; de Duitschers veroveren een der brugge- hoofden aan den Dnjester; een hevige strijd wordt geleverd aan de Proeth. Serviërs rukken op in Alba nië en naderen Skoetari. Tusschen Gent en Brugge wordt een Zeppelin door een Engelse hen vlieger vernield. Een luchtschepenhal ten Noorden van Brussel vernield. Op Ceylon hebben gevechten pl'aats tusschen Boeddhisten en Moham medanen. Een Duitsche kolenboot in de Oostzee getorpedeerd. 8 Juni. Het Italiaansche luchtschip „Citta di Ferrara" door een Oostonrijk- schen vlieger vernield. Het Noorse he stoomschip „Frudreng" in de Iersche Zee getorpedeerd. Een stoomtreiter uit [Jmuiden vliegt "bij de Doggersbank in de lUcht. 9 Juni. Bryan treedt af als Minister Van Buitenlandsche Zaken in de Ver eenigde Staten. Lansing wordt aange wezen als zoodanig ad interim. Neuf- ville ten Noorden van Atrecht door de Duitschers ontruimd. Balfour doet in het Lagerhuis mededeeling van het in den grond boren van een Dnitsohen duik boot. Een Oostenrijikscbö vlieger werpt bommen op Venetië. MonfalCona nabij de lsonzo door de Italianen bezet. Een Duitsch eskader wordt in de Oostzee bij de Golf van Riga door een Russische duikboot aangevallen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3