Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Leestafel Rechtszaken. Hansweert wijst aan ontvangst f31036 tegen f29107 voor 1915 en een ontvangst van f50260.77 in 1914. De uitgaven wor den geraamd op f43586, tegen f41607 voor 1915, en een werkelijke uitgaaf van f 45181.791/a in 1914. Ook voor dezen dienst zijn dezelfde redenen aan te wijzen voor de verhooging der eindcijfers, uit gezonderd dat de post voor aan de pro vincie te betalen rente en aflossing hier lager is geworden en wel f 10966.70 te gen f 11233.57 in 1915. De begrooting voor den dienst op de Oosterschelde. lijn MiddelburgZierik- zee heeft, wat de geraamde ontvangsten betreft geen verandering ondergaan. Zoo wel voor 1916 als voor 1915 is de raming f 40045. De uitgaven werden echter f 5000 hooger geraamd en wel f 75045 tegen f 70045 voor 1915, hetgeen bijna uitslui tend veroorzaakt wordt door stijging van den post steenkolen en mutsaards van f15900 voor 1915 op f 21000 voor 1916. De begrootingen van de beide eerste dien sten wijzen dan ook een onveranderd kwaad slot aan van respectievelijk f 23000 en f 12500, doch het kwaad slot van den taatsten dienst wordt thans geraamd op f35000 tegen f3000 voor 1915. B e s 111 e 11 e 1 ij k e ziekten. Blijkens de opgave in de St.Ct. van het aantal' gevallen van besmettelijke ziek ten in de week van 16 tot en met 22 Juni, werden in Zeeland geconstateerd: te Zaamslag één geval van typhus; en voorts van diphtherituste IJzendijke twee gevallen, en te Sas van Gent, Wisse- kerke en Zaamslag ieder één. De Staatscourant bevat de 4 Juni gedateerde Overeenkomst tusschen den staat en de stoomtr. Mij. „Breskens MaMeghem", betreffende spoorweglijnen van Breskens naar Maldeghem, van Draai brug over Sluis naar de Belgische grens in de richting van Westcapel'le, en van Oostburg naar Cadzand. Gistermorgen heeft men op het strand te Kadzand gevonden het lijk van den visscher A. Hoogstas uit Breskens, een der vier personen die verleden week bij het stooten der Hoogaars E. R. 19 op een mijn. om het leven kwamen. De doode was alleen aan het gelaat eenigszins geschonden. Goes. Gemeenteraadsverkie zing. Een groep vrije kiezers, niet bevre digd door die handelwijze van de liberale kiesvereeniging, heeft besloten den heer Job. Klaar (aftr.) buiten eenige organisa tie om te 'candideeren voor1 den gemeente raad. Naar aanleiding vair hef, bericht over de merkwaardige wandeling van leen wind hoos, welk bericht we dezer dagen aan Het Handelsblad ontleendlen, deelt een stadgenoot e ons mede, dat zij (enkele dagen geleden onder dleiu (rook yan Goes van eenzelfde natuurverschijnsel gietuige was. Ook hier was de windhoos geruimen tijd duidelijk te volgen door de omhoog wer velende wolk van stof en! vuil. In het vrije veld kon de hoos echter, geen schade ver oorzaken. De door het Burgerlijk Armbestuur aan den Raad ingediende aanbeveling voor Secretaris-Penningmeester (vacature-E. v. d. Bosch,) bestaat uit de heerleu J. Kor- stapje Lz. en P. A. de Ligiiy. Hedenmorgen half twaalf uur brak boven Zuid-Beveland een hevig on weder uit, dat blijkens een dlders voorkomend bericht nog een brand veroorzaakt heeft. Overigens heeft de bui een wel'komen verfrisschenden regen gegeven. De stortbuien waien zoo hevig, dat op verschillende plaatsen in de stad de riolen het water niet aanstonds konden „verwerken". Schore. Tijdens het hevig onweder, dat omstreeks 12 uur boven Zuid-Beveland woedde, is de bliksem ingeslagen in de schuur van de weduwe Rijk. üc schuur brandde tot den grond toe af, terwijl1 het aangrenzende woonhuis, ofschoon het behouden bleef, veel schade opliep. Heinkenszand. Gisteren brandde bij den landbouwer 1'. van 't Westeinde een strooklamp van pl.rn. 300 hos af. Vlug werden middelen tot blussching aange wend, waardoor het mocht gelukken, de belendende gebouwen voor brand te vrij waren. De brand is vermoedelijk ont staan door het spelen van kinderen met lucifers. lerseke. In de gisteravond gehouden kiesvereeniging ..Ora et Labora", werd na een welkomstwoord van den. voorzitter (Dhr. I. Willemsen) do vergadering ge opend met gebed. De notulen der laatste vergadering zijn zonder aanmerkingen goedgekeurd. In de vacature bestuurslid werd voor zien. Verder werd het voorstel' van een der léden, inzake de a.s. gemeenteraadsver kiezingen met algemeene slemmeu aange nomen. üok kverd nog besproken het wen- scheiijke en noodzakelijke van een zoo genaamde „strijdkas" alhoewel dit mot het oog op de malaise in 't algemeen en te lerseke in 't bijzonder geen gun stige tijd is. De vraag out meer vergaderingen met inleidingen ol' opstellen door elk der leden op beurt te behandelen Zal de eerst volgende vergadering behandeld worden. De in goeden getale opgekomen verga dering werd door den vice-voorzitler, den heer J. Sinke, met gebed gesloten. Krabbendijke. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is de arbeider Heinsdijk uit Dordrecht be noemd lot Arbeider-Telegrafist, en is hem Krabbendijke als standplaats aangewezen. Colijnsplaat." Heden is men alhier weer begonnen met het inzamelen van het graszaad (de krapaar) Dactylis glomerata. De prijs is 5 cents per K.G. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rottum (Gr.) toez., W. P. Stralingh, cand. te Groningen; te Wildcrvank, G. Westwijze te Reiden. Aangenomen naar Vierlingsfbeek door N. D. Kroese te Melissant. Bedankt voor Lage Zwaluiwe door J. Langman te Harliingen; voor Bent huizen door J. Ronge te Hoogblokland voor Dinteloord door J. H. F. Remnie te Oud-Beijerland. Middelburg. Ds. J. P. Cannegieter alhier staat no. 1 op het zestal te Winschoten. De Goesche Onderwijs reorganisatie. Met aanvang September a.s. hoogt het Gemeentebestuur van Goes de nieuwe school voor meer uitgebreid lager onder lijs te openen. Daarmede zal dan de reorganisatie van het openbaar onder wijs jn deze gemeente voltooid zijn. De scholen B en 'C zijn vereenigd tot een lagere school met 7-jangëfi cursus onder leiding van 'den lieer Klooster man in de verbouwde school B; aan de VI as markt. Een nieuw lokaal is er In gebouwd, bestemd voor het 7de leerjaar, en die vervolgklasse is begonnen met 30 leerlingen, klasse-onderwijzer de heeï Snouck. 'Wel een ""Bewijs, dat ve"le ouders reeds het nut van een 7de school jaar voor hunne kinderen 'hebben inge zien. Moge de tijd niet ver meer zijn dat dit van alle ouders gezegd kan wor den. De klassebezettingen aan deze volks school is thans 15 Juni Klassen 1 en la 36 en 34 j 2 en 2a 39 en 34; 3 en 3a 35 <jn .33; 4 en 4a 38 en 355 en 5a 30 en 296 en 6a 19 en 21; 7 30 leerlingen. Gemid deld 32. Nog groot-er verandering zal dan tot stand gekomen zijn betreffende de meis jesschool en school A. Beide scholen zijn dan vereenigd tot een flinke school voor meer uitgebreid lager onderwijs onder lei ding van den heer J. A. v. Hartingsveldt, thans nog le onderwijzer aan eene open bare school voor uitgebreid lager onder wijs in Den Haag, hoofd de heer De Beste. Ter huisvesting van die nieuwe scfiool heeft eene omvangrijke verbouwing plaats gehad van de vroegere, school C. die nu door een gang verbonden is aan school A. Het daardoor verkregen gebouw telt 10 klasselokalen, een gymnastiekzaal en een kamer voorliet hoofd respectievelijk van het overig personeel der school en spreekkamer. !Het geheel wordt centraal Verwarmd en geheel volgens de eischen Van het Koninklijk Besluit van 25 Juni 1912, Staatsblad 192, ingericht. Daarmede is Goes een zeer belangrijke inrichting jvan onderwijs rijker gewor den. En niet alleen Goes, maar het geheele eiland Zuid-Beveland; dat nu reeds gedeeltelijk, maar bij opening van de ontworpen buurtspoorwegen geheel zal kunnen profiteeren van deze onderwijs- aangelegenheid. De lagere klassen 17 blijven groo- tendeels dienen voor opleiding tot de Hoogere Burgerschool alhier en Gymna sium te Middelburg en de hoogere klassen der M.U.L.O.-school. Verlieten vroeger de leerlingen school A uit de 7de klasse, thans zal het onderwijs zoo ingericht wor den, dat na de overgangsperiode, die op |2 a 3 jaren gesteld moet worden, de begaafde leerlingen reeds uit het 6de leer jaar tot genoemde inrichtingen van voort gezet onderwijs kunnen toegelaten worden. Hun, voor wie dat om de een of andere reden niet wenschelijk geacht wordt, zal daartoe nog gelegenheid gegeven worden uit het 7de leerjaar. De hoogere leerjaren 79 (facultatief 10 en 11) zijn bestemd a voor de meisjes, die thans de meisjesschool volgen en b voor allen, jongens en meisjes, die oun welke redenen dan ook de Hoogere Bur gerschool of het Gymnasium niet kunnen of willen bezoeken en toch verder voort gezet onderwijs behoeven voor hun la tere levenstaak. In vele ein velelrlei be-, hoeften zal dan getracht worden te voor- Kien Om elke gedachte aan concurrentie af te snijden, zij nadrukkelijk geconstateerd, dat deze school niet bestemd is, voor leerlingen, die voor hunne verdere op leiding de Hoogere Burgerschool noodig hebben. Die leerlingen doen beter die school reeds van af de 1ste klaisse te bezoeken. Het groote verschil tusschen de M. 'U. L. O.-school en de eerste drie klassen der Hoogere Burgerschool is toch dat op de M. U. iL. O.-school minder aan de wiskundige en meer aan de taalvakkon zal gedaan worden.' Verder i,s er een voornaam punt van verschil dat de M. U. L. -school meer heeft het systeam van klasse-onderwijzers en de Hoogere Burgerschool meer het systeem van vals- leeraren. Getracht zal worden het onderwijzend personeel voor de hoogere klassen, wat de talen betreft, steeds te verkrijgen uit hen, die de middelbare bevoegdheid A bezitten, zooals tot nu toe regel was op de meisjesschool. Voor welke leerlingen is de M. U. L. O.-school dan wel bestemd? Laat ons tTachten een zoo beknopt mogelijk over zicht daarvan te geven. Voor leerlingen, die later moeten gaan naar a Me Qpleidingsinrichtingen voor onderwijzer of onderwijzeres, b de Rijks- landbouwwinterschool, c den handelscur sus, zal daartoe gelegenheid bestaan uit de 8ste, respectievelijk de 9de klasse. De leerlingen uit de 9de, respectievelijk 10de en 11de klasse zullen examen kun nen doen ter verkrijging van het diploma voor meer uitgebreid lager onderwijs A, dat Leder iaar in de maanden Juli en Augustus te Utrecht wordt afgenomen. Aan het bezit van dat diploma even als dat eener ,H. |Bi. S. met 3-jarJgen cursus zijn vele voorrechten verbon den, o.a. 1. Vrijstelling van het examen tot toe lating bij het reserve-kader der infan terie en vesting-artillerie; 2. dito, voor surnumerair bij de staatsspoorwegen; 3. dito, voor opleiding bij de Paketvaart- maatschappij; 4. dito, voor opleiding bij de Koninklijke Nederlandsche Maatschap pij tot exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch-lndië5. dito, bij de al gemeene Expeditie-onderneming Van Gend Loos, H. Collignon Co.; 6. dito, voor de school voor Suikerindustrie; 7. aanbeveling voor een cursus tol opleiding voor hulp» Sin de huishouding aan do Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam; 8. vrijstelling van het examen voor leer ling-klerk bij de -H'. ,IJ. S. M.j 9. dito Voor sommige vakken van het examen voor apothekers-assistent; 10. dito, voor plaatsing (bij de Nederlandsch-Indische spoorwegmaatschappij; 11. dito, voor de kweekschool voor de Zeevaart te Amster- dam; 12. dito, voor de Algemeene Maat schappij van Levensverzekering en Lijf rente te Amsterdam; 13. dito, voor klerk ter secretarie te Amsterdam; 14. dito, voor het station voor Maalderij en Bak kerij te Wageningen; 15. dito, voor klerk op de Indische Departementen van alge meen bestuur; gewestelijke of plaatselijk^ bureaux; pandhouders, boormeesters, klerk of commies bij het mijnwezen, opzichter bij den dienst der Zoutverpakking, a<J- juncf-admiuistrateur bij den pandhuis- dienst, klerk bij een der depots van de Opium-regie, opziener hij de Tolrechten, enz. in Nederlandsch-lndië; 16. dito, voor' surnumerair bij de Nederlandsche Cen- traal-Spoorweg-Mij'.17. dito, voor do Rijks-tuinbouwwinterschool te Boskoop 18. dito, voor de vakschool voor heil gymnastiek en massage te Amsterdam; 19. dito, voor opvoedend ambtenaar bij de Rijks-opvoedingsgestichten; 20. dito, voor sommige vakken van het examen in 'het Lingerievak. Meerdere bijzonderlieden hierover zijn te vernemen in enkele brochures, die ter inzage liggen op do secretarie te Goes, terwijl belanghebbenden verwezen wor den naar eene brochure Der kinderen Toekomst, beroepskeuze voortgezet onder wijs door J. J. (Koster van Goos, tegen den prijs van 30 cents, uitgegeven bij P. J. Koumans te Delft, ten voordeele van het Koninklijk Nationaal Steun comité. Van die meisjes, die evenals thans op de meisjesschool verder hare opvoeding wenschen te voltooien, zal gelegenheid bestaan een 10de en 11de leerjaar te volgen. Leerlingen van andere scholen in of buiten Goes worden het best geplaatst in het 4 de of 5de leerjaar (leef- tijd 10 jaar) en zoo di;t ni'et mo gelijk was in het 7de leerjaar, waar voor leerlingen, die nog geen onderwijs in het Fransch hebben gehad, eene afzonderlijke afdeeling voor het onderwijs in die taal zal worden gevormd. Het gemeentebestuur zal wat het schoolgeld betreft zoodanige bepalingen treffen dat het voor iederen leerling met aanleg, die dit onderwijs verlangt, moge lijk gemaakt zal worden het te volgen. K. BRANTS, Schoolopziener in het Districtt Goes. J. N. ELENBAAS, Schoolopziener in het Arrond. Goes. Geslaagd voor hot candidaats-examen theologie 2 aan de universiteit te Utrecht de heer J. P. Snoep P.zoon; en voor het le natuurkundig-examen de 'beer G. J. Dlok. NED. HERV. KERK. Zondag 27 Juni. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nam. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9 en 2 U. ds. Eleubaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijssen. Driewegen, 9 u. ds. v. d. Waal. EHewoutsdijk, 9 on 2 U. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hansweert, 9.30 en 2 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners, 's Heer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's Heer Arendskerke, vm. en am. ds. do Voogd. 'sHeer Hendrikskinderen vm. en nra. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 2 u. ds. Buinink. Hoedekonskerke, vm. en nm. ds. v. Essen, lerseke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne. Kamperland, Kapelle, 9.30 en 2 u. ds. Schmidt. Kattendijke, vm. en nam. ds. Audrce. KIoetinge, vm. en nm. ds. Meloen, nam. bed. H. Doop. Krabbendijke, vm. en run. ds. Muller. Kruiningen, vm. en nm. ds. Willemsen. Nieuwdorp (bewaarschool) 9.15 u. ds. Buinink. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. ,Ovezand, 2 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath. 9 u. ds. Visser, 2 u. lees- kerk. Schore, vm. geen dienst, 2 u. ds. Visser. Waarde. 9.30 en 2 u. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds. Drost. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. 'ds. v. d. Linden. Wilhelminadorp, 9.30 en 2 u. ds. Boisse- vain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 en 2 11. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nm. ds. v. Selms. Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semine- link. Koudekerke, 9.30 u. ds. Postma, bed. H. Av., urn. geen dienst. Meliskerke, vm. en nm. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en. nam. ds. W. G. Krijkamp. Ritthem, 2 u. ds. Kiclil, afscheid. Serooskerke. vin. en nm. ds. Müller. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. 0 .en W. Souburg, 9.30 u. ds. Hogerzeil, 2 u. ds. Teriieden, bed. H. Doop. Veere, vm. en nam. ds. Weijland. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kroe.-c. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, vm. en nm. ds. de Wijk. 't ZanM, 10 u. ds. Homburg', 6 u. ds. Post ma, voorber. 11. Av. GER GEM. Goes, 9.30', 2 en, 6 11. ds. J. Fraanje van Rotterdam (vm. Bed. H. Av., njn. bed. H. Doop.) IWoord en Beeld (Drukkerij Liber- tas, Rotterdam) no. 26 staat in het teé- ken van den oorlog. Verhalen, feuilletons en photo's. jpe uitvoering van een en an der is uitmuntend. jDe IS p ie ge 1 (W. Kirchner, Amster dam) bevat een pracht-photo van Prof. Verdam, finet levensbeschrijving. Een kiekje van den Prins, op bezoek bij do Limburgsche familie Aefferden; en een kiekje van de Koningin op inspectie to Goirle. Vervolgens meerdere photo's van lyet Oostelijk oorlogsfront, België en Dat- danellenmeerdere verhalen, en een feuil leton „Jantje". 'Timotheüs (La Rivière en Voor hoeve, Zwolle) no. 39 verschijnt weel' op de maandelijksche dubbele grootte. Pakkend is de schilderij met de ontboe zeming er onder van een jongen Aan nek". ^Als altijd is de meditatie weer ,,up to date" (Weest in geen ding be zorgd), evenals in de rubriek „Indruk ken" van den hoofdredacteur- het opstel „Spelen met vuur" (uitdrukking van mi nister !Co!rt v. d. Linden in een zijner jongste Kamerredevoeringen waarin hij de ophitsing van zekere zijde tegen een der oorlogvoerende mogendheden laakte). Welk een vredigen indruk te midden der oorlogsgeruchten maakt het opstel over Lapland bij de plaat van het kind uit het hooge Noorden met haar viervoe- tigen geleider. Men leze ook de Boek beschrijving over „666"; en no. 1 van de Mannen van Beteekenis uit den Wereld oorlog, en vooral de rubrieken van A. J. H. (Vragenbus) en De Vriend der ge zondheid. A r r.-R echtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling: Th. N., 25 j., agent van politie, Nunspeet (vluchtoord), tot f 10 b. S. 10 d. h.; M. v. B., 19 j., veldarbeider, Wolphaartsdijk, tot f5 b. s. 5 d. h., en J. d. K., 53 j., los werkman. Botter dam en J. S., 49 j„ metselaarsknecht, Middelburg, beiden tot f 7 b. s. 1 w. h. beleediging ambtenaar: J. B., 20 j„ klom penmakereknecht, Cliuge, en L. v. 'tW., 39 j., landbouwer, Baarland, beiden tot f10 b. s. 10 d. h.wederspannigheid G. F. D., 1 8j., schippersknecht, Sluis, ea M. K., 26 j., veekoopersknec.ht, Mid delburg, beiden tot f 10 b. s. 10 d. h., eu diefstal: J. d. K., 18 j., koopman Middelburg, tot 1 m. gov. straf. Vrijgesproken: L. v. G., 39 j., land bouwer te Kemschen, beklaagd van po ging tot verboden uitvoer, met vernieti ging van het verstek-vonnis van 1 Juni 11. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak was hedenmorgen die tegen P. de W., arbeider, geboren te Hoek, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats, beklaagd van landlooperij onder Axiel op 18 Juni j.l. Die eisch luidde 2 dagen hechtenis en 3 jaar rijkswerkinrichting. (Bekl. vond dit wel vrat lung. De rechtbank deed direct uitspraak cn veroordeelde bekl. ov-eie nkomslig den eisch. Wegens bedreiging met doodslag, al thans met zware mishandeling van C. D. van Cl-eemputte, stond terecht C. J- A. Sch. te Souburg. Do eerste getuige Van Cleempulte, ver klaarde, dat hij woorden had met bekl. op 20 Mei; deze zeide toen: „Jou moet ik hebben, als je hier komt snij' ik jo den nek af". Bekl. had daarbij een scheer mes in de hand. 'Bekl. ontkende dit. hij had een hamer en een duimstok in de hand en heeft niet gedreigd en alleen gezegd: „Als je hier komt krijg je net zooals je Vrouw". •De tweede getuige, A. Buijsrogge, huis houdster, zag bekl. iets in de hand heb l>en, dat zij zeker voor een ,mes hield, bekl. zeide: „Ik zal je den nek afsnijden". De derde getuige, A. Verhage.land bouwersknecht, heeft duidelijk gezien, dat het een nies was, 'dat bekl. in de hand had. Bekl. hield vol geen mes gehad te hebben. De officier van justitie achtte de daad van bekl. ernstig, wel l»estaat er een civiele kwestie tusschen bekl. en' Sen eer sten getuige, maar dit geeft bekl. geen recht om zoo woest op te treden. l>e eisch luidde een week gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. Dieleman, wees er op, dat men 'hier eigenlijk met een gewone ruzie tusschen buren te doen had; niet aannemelijk is, dat bekl., die te Souburg woont, te Vlissingen bij liet fort direct een scheermes in de hand had. Over de juistheid der gesproken woor den bestaat geen zekerheid. Bekl. zal moeten worden vrijgesproken. Do officier wees er o.a. nog op, dat er geen sprake is van een seheermicis doch van een scheemes. Do verdediger heeft een afschrift den zaak, waarin wel' degelijk scheermes staat. Vervolgens stond terecht L. de W. uit Middelburg, beklaagd van huisvredebreuk. Bekl. kwam bij K. Meertens, waar zijn dochter gediend had, doch was heenge gaan, en vroeg om kleeren en geld van zijn dochter. Getuige heeft hem driemaal gezegd weg te moeten gaan, maar hieraan voldeed De W. niet. De vrouw van den eersten getuige heeft éénmaal haar man hooren zeggen, dat bekl. weg moest gaan, maar hij heeft bekl. na dien tijd niog lang in huis ge« zien. (Bekl. meende, dat tegen zijn dochter gezegd is weg te gaan. Het 'O. M. pischte f 10 ,of 10 dagen. De verdediger, mr. J. Adriaanse, meen de, dat men hier de omstandigheden waar onder het feit is gepleegd, in aanmerking moet nemen en trouwens uit de getuigen verklaringen staat geen huisvredebreuk; vast. De getuige had alles kunnen voor komen als hij het goed direct had afge geven, want toen hij dit eindelijk deed, is bekl. weggegaan. Pleiter vraagt vrij spraak of anders een clemente straf. <l)e 18-jarige P. A. 'de M. uit Clingo stond terecht wegens mishandeling van P. L. Hefkens. Uit de behandeling der zaak bleek, dat do drie getuigen en nog drie jongens rnet bloem naar België wilden gaan, en dat zij meenden, dat er militairen aan kwamen en toen de bloem in den steek lieten. Het bleek echter, dat het bekl. en nog een jongen waren, die een Bel- gisch uniform aan hadden. De jongen wilde er met de bloem van door gaan, toen de getuigen dit zagen en terugkwa men ontstond et ruzie en hierbij heeft bekl. met een pistooltje geschoten en Hof- kens met een mes gestoken. Bekl. zeide, dat hij is aangevallen. Dit ontkenden de getuigen pertinent. De eisch luidde een week gevangenis straf. Nog werd hedenmorgen behandeld do zaak tegen A. D., winkelier te Middelburg. Toen op 14 Mei de deurwaarder P. A. Vervaat met twee getuigen, C. do Broekert en G. C. Reijers, bij beklaagde kwam, om beslag te leggen op zijn win kelvoorraad, enz., omdat hij na een dwang bevel en een herhaald bevel weigerde ongeveer fll Gemeentebelasting, die hij nog betalen moest, te voldoen, heeft bekl. den deurwaarder mishandeld. Uit het ver hoor der drie getuigen bleek, dat Rejpere bezig was een kastje te geven en do deurwaarder noteerde. Een der dochters van bekl. heeft lleijers willen verhinderen het kastje te openen en toen beeft de deurwaarder Reijers gezegd de politie te gaan halea 0111 verdere herrie te voor komen. Toen Vervaat de deur bij Reijers wilde openen, greep D. hem plotseling bij de keel, en deed hem pijn, terwijl zijn overhemd en das wprdon stuk ge trokken. Bekl. ontkende, en zeide, dat de getuigen stonden te liegen. L)e president wees er bekl. op, dat hij kan liegen zooveel hij wilde, maar de getuigen onder eede staan en dit niet kunnen. Do officier van justitie wees er op, dat de deurwaarder was in de recht matige uitoefening zijner bediening; daar bekl. nog nimmer wegens een misdrijf is veroordeeld vraagt spr. geen gevange nisstraf, doch een boete van f 25 of 25 dagen hechtenis. Daar in de overige zaken of bekl., óf getuigen tengevolge van de mist nog niet aanwezig waren, werd de zitting ge schorst tot hedenmiddag half twee. In de heden voortgezette zitting van do Rechtbank werd allereerst behandeld do zaak tegen P. P., 24 j., Hoek, daar deze zaak een misdrijf tegen de zeden betrof, werd zij met gesloten deuren be handeld en werd f 10 subs. 10 d. tegen bekl. geëischl. In liet openbaar werd tegen J. F. van der M. uit Sas van Gent, welke vrouw niet verschenen was f7 of 7 d. wegens mishandeling geëischt. Tegen P. B. uit Axel werd f 10 of 10 d. geëischt wegens niet voldoen aan bevel van een ambtenaar. Tegen don 20 j. P. J M. uit Axel werd wegens mishande ling van P. Haak f 15 of 15 d. geëischt. Tegen C'. v. V. uit Sas van Gent, wegens

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2