Uit de Pers. Provinciale Staten van Zeeland. „Hebben jullie^ flan niet gemerkt, dat wij daarvoor twee prachtige schijnste) lingen gebouwd hebben, waarop zij als bezetenen schieten?" Nu ging ons een licht op. Wij hadden het schieten wel gemerkt, maar waarom er zoo geschoten werd, begrepen wij nu eerst. Kon de goede man ons dat niet een uur vroeger verteld hebben? Erwtensoep zonder granaten is mij wel zoo Kef." Korte Oorlogsberichten. Si non riero c Irene trovato, zegt hel Italiaansch spreekwoord, hetwelk be- teekentpis 't niet waar is, is 't toch mooi gevonden. Uit het Oostenrijkscli hoofdkwartier meldt )nenToen de vierbondenen begin Mei hun zegevierenden opmarsch tegerï Uost-Galicië begonnen, volgden de Ho hen- marcker landweer-ulanen dte teragwijken- de Russen op de hielen. De commandant van een vervolgende ruiter-patrouille, de tweede-luitenant [Von Pindler werd den ben Mei als vermist gemeld. Hij schreef dat hïjl door kozakkan was overvallen en niet den korporaal Kloss, nadat beiden hun munitie op de Kozakken hadden ver schoten, in Russische krijgsgevangen schap geraakt was. Den 6en Mei trok hij met de Russische cavaleriebrigade tot Hzana, waar deze door onze artillerie en machinegeweren onder vuur werd ge nomen. Gebruik makend van eien tijdelijke verwarring, kvapenden luitenant Pindler, korporaal Kloss en vijf infanteristen, die leveneens in Russische gevangenschap wa ren geraakt, zich met geweren van dl Russische artilleriedekking. De luitenant leischte van den Russischen generaal, dat hij zich zou overgeven, en nam dezen, jsen Russischen kolonel, 10 andere offi cieren en 382 man (gevangen. Als buit vielen door deze kolene daad 15 kanon nen, waaronder eenige zware, een groot aantal wagens en paarden in Onze handlen. Geholpen door de toegesnelde dekking van de machine-geweerafdeeling, werden de gevangenen door luitenant Pindler naar de dichtst bifzijnde Przemysler Landweer- divisie gebracht, en daar aan den korps commandant overgeleverd. Het Vlaamsche Nieuws verneemt uit Diest: Zondag j.l. 13 dezer, ontving do heer Gustaaf van Nitsen, apotheker alhier, des middags een telegram, meldende, dat zijn zoon Paul, die bij het Roode Kruis van België in militairen dienst was en bij den val van Antwerpen als krijgsgevan gene naar Soltau werd gebracht, met den spoortrein van half drie zou huiswaarts keeren. Men kan zich voorstellen hoe deze onverwachte tijding het huisgezin verheugde. Tegen drie uur kwam de heer Paul in soldatentenue (Fransche kepi, Bel gische kapot en Duitsche laarzen), met den ransel op den rug over de Groote Markt gestapt, in gezelschap van zijn ge lukkige familieleden. De Diestenaren, tot zelfs de straatjeugd toe, waren niet wei nig verrast een Belgischen soldaat weder rustig door onze straten te zien marchee- ren. Voegen wij er aan toe, dat onze soldaat er kloek en gezond uitzag en geenszins vermagerd was. 1 Een correspondent van de „Nieuwe Courant" schrijft uit Calais: Na een afwe zigheid van ruim een halve maand, bleek mij dat Calais niet meer wordt gerekend tot de legerzone. Dit beteekent allereerst dat de bondgenooten niet meer vreezen dat de Duitschers zullen doorbreken langs den Yzer of bij Yperen. In de tweede plaats stelt dit besluit in uitzicht een korteren verkeersweg tusschen Engeland en Frankrijk. Dit bericht is ook van be lang, omdat een brief, die anders van hier 10 en 11 dagen noodig had, er nu in 6 a 8 dagen is. Men ziet, er is in velerlei opzichten verbetering. De stemming is hier opgewekt. De bioscopen, die gen korten tijd vanwege Zeppelin-bezoeken ge sloten varen, hebben alle hun deuren weer ontsloten. De Pruisische minister van land bouw heeft het volgende bekend gemaakt: Om te verhinderen, dat er in den aan staanden herfst en winter schaarsclite ont staat aan voeder, zie ik mij genoodzaakt de bezitters van bosschen te wijzen op de mogelijkheid, om van de bosschen gebruik te maken tot het verkrijgen van voeder. Het is bekend, dat in vele berg streken het loof van de woudboomen, vooral van den ahorn, esch, linde, olm, eik, populier, wilg, acacia en berk gere geld gebruikt wordt voor het winnen van loofhooi. Het loof van alle boomen, ook dat van den rooden beuk, is hiervoor geschikt. Wanneer bij de thans heerschen- de droogte groote hoeveelheden loof inge zameld en tot hooi gedroogd worden, dan kunnen op deze wijze aanzienlijke hoe veelheden voeder voor den winter worden verkregen. Het zou goed zijn, indien ook de burgemeesters hierop hun aandacht vestigden. Ik heb reeds de noodige maat regelen getroffen, om ook op deze wijze de Pruisische staatsbosschen productief to makten. (Tijd.) Het nieuwe Portugeesche kabinet. Volgens de Engelsche bladen is het Portugeesche kabinet als volgt sa mengesteld Premier, minister van Oorlog, en mi nister van Binnenlandsche Zaken ad in terim José Castro. JustitieCatanho Menezes. Buitenlandsehe Zaken: dr. Augusto Soares. Koloniën: Norton Mattos. Publieke werken: Manuel Montera. Openbaar onderwijs: Lotes Marlins. De portefeuilles van Financiën en Ma rine zijn nog niet verdeeld. Frans W. Wittemans deelt in do VI. St. de tot dusver onbekend© bijzonder heid mede, dat 8000 vrijwilligers uit bet Gr jot-ljeif g lo.a Luxemburg aan Belg sche zijle strijden. De prijh Van muis is te Luik èrg boog, üaar deze een franc d© kilo kost. De Duitschers zijri bezigde vote.- brug over de Maas, welke indertijd door de Belgen werd opgeblazen, weder geheel 'te herstellen. Het Australische gemeenebest heeft thans 93.003 man voor oorlogsdienst uit gerust. Duurde het van 18 Februari tot 8 Mei, alvorens de eerste honderd schepen door Duitsche duikbooten in den grond waren geboord, de tweede honderd werden getorpedeerd in het tijdvak van 9 Vlei tot 16 Juni. De Tijd" verneemt uit Boedapest: Een Tjechisch regiment is wegens hoogverraad, gepleegd bij het Gallicische front, ontbonden. De soldaten gedroegen zich tijdens den grooten slag in de Kar- pathen op de lafhartigste wijze, en zelfs maakten sommigen geineene zaak met den vijand. Ziehier het ontbindingsbevel, door den keizer jbij legerorder uitgevaardigd: „Van smart vervuld gebied ik, dat het 27e Regiment infanterie wegens lafhartig heid en hoogverraad in den strijd tegen den vijand uit mijn leger worde gestooten. Het .regimentsvaandel- moet aan het regi ment worden ontnomen en in het leger museum worden opgehorgen. De geschie denis van het regiment, dat, van stonde af aan vergiftigd, naar het slagveld is ge trokken, is van heden af geëindigd. Frans Jozef". Zoowel te Boedapest als te Weenen heeft het bevel een pijnlijken indruk ge maakt, nu de trouweloosheid der 'Tsje chen, welke tot dusver officieel geheim werd gehouden aan de openbaarheid is prijsgegeven. Ik moet hier nog het eveneens verbor gen pijnlijke nieuws aan toevoegen, dat talrijke Tsjechen niet hebben voldaan aan hun oproep om onder de wapenen te ko men. Velen zijn naar liet buitenland ge vlucht, anderen zijn met dr. Kramaxsch, den leider der Tsjechen, gevangen geno men. Aanval op een Engelschen kruiser. Een Duitsche onderzeeboot viel ongeveer honderd zeemijlen van Firth of Forth een Engelschen gepantserde!» kruiser, naar 't scheen van de „Minotaur"- klasse, aan. De torpedo trof doel. Het resultaat kon echter door de onderzeeboot niet meer worden waargenomen. Moeilijkheden in het Oos- tenrijksche leger? (Fransche bron.) Een correspondent van het „Giomale d'Italia" schrijft, dat de garnizoenen van Trente, Reveréto en Riva verplaatst zou den moeten zijn, wijl de soldaten, bestaan de uit Slaven, Roemenen, Tsjechen en Italianen weigerden tegen Italië op te trekken. 'Op een dag werden 50 soldaten gefusilleerd. Te Revereto werd een geheele compagnie terechtgesteld. Alle vroegere garnizoenen -zijn naar Galicië gezonden, De AA'et is schuldig bevonden op het eerste der acht punten van aan klacht. Hij- i s niet schuldig bevonden aan verraad. Er blijven nog twee punten van aan klacht tegen hem over, die heden behan deld zullen worden. Betoestandte Moskou. (Duit sche bron.) Te Moskou duren de plun deringen voort, in het bijzonder bij rijke industrieelen en de grootste textielfabri kanten van Moskou. Het slot van baron Knoops werd in brand gestoken. Fransche en Engelsche zaken werden eveneens ver woest. Eergisteren trok het gepeupel naar Puschkinow en stak zeventig villa's in brand. Jonge regimenten werden uit Moskou weggevoerd en door Siberische troepen vervangen. Indien de woelingen voortdu- .ren is militair ingrijpen waarschijnlijk. Verdacht schip in beslag geno men. Een Fransche torpedojager nam tusschen kaap Matapan en het eiland Kreta een klein Grieksch zieilschip in be slag, dat van valsche papieren was voor zien en een missie van Turksehe officie ren vervoerde, door Enver Pacha naar Tripolis gezonden om naar de Senoessi's geschenken te brengen. Te Aken is graan aangekomen, af komstig uit Koerland, waar de Duitschers dit buitgemaakt hebben. Van het front in Noord-Frankrijk passeerde te Aken een trein met 126 krijgsgevangen Turco's. Onder hen bevon den zich een 60 manschappen, die vrij zwaar gewond waren. Het vechten in de loopgraven brengt met zich mee, dat de soldaat schier al leen te treffen is in het hoofd. Zoo-'n schot door het hoofd verloopt in den regel doodelijk. Dit feit heeft de Fransche rcgeering aanleiding gegeven, een aantal maskers te laten vervaardigen. Onlangs werd een en ander over de resultaten gemeld. Men had een statistiek opgemaakt, loopende over 55 gevallen. Hiervan betrof het 42 keer lieden, (die niet van een mas ker waren voorzien. In 23 gevallen was hiervan een schedelbreuk het gevolg en 19 maal werd alleen de hoofdhuid ge deerd. In de 13 overige gevallen droe gen de soldalen een soort metalen calotje: ncht kregen hersenschudding met opper vlakkige verwondingen, doch de gevrees de schedelbreuken kwamen niet voor. De ijzeren kap is dus een succes gebleken en artsen zoowel als officieren zijn voor standers van de algemeene invoering van dit kleedingstuk. De soldaten zelf voelen er echter minder voor. De helm is zwaar. Men wordt er vreesol ijk warm onder, transpireert sterk, en bovendien roest hei ijzer, dat men er tot nog toe voor ge bruikte, .zeer vlug. (Yad.) Kloosterlingen gearres teerd. De „Secoio" meldt, dat 15 kloos terlingen, die nauwe relaties niet Oosten rijk zouden hebben onderhouden, naar de gevangenis te Brescia gevoerd zijn. D e a c t i e b ij de Dardanelles Aan bet Dardanellenfront, aldus wordt uit Konstantinopel gemeld, had eergisteren bij Ariboeroe een zwak artillerie- en in- fanteriegeveeht plaats. Bij Sed-ul-Bahr mislukte in den middag een tegen onzen linkervleugel gerichte aanval door ons vuur. De vijand moest met zware ver liezen in zijne loopgraven vluchten. Da aanval, dien de vijand vanlSed-ul-Bahr te gen geheel ons front ondernam, werd eveneens teruggeslagen. Onze Anatolische batterijen beschoten met succes een vijandelijken torpedojager en mijnenzoeker, artillerie, treinen, (mu nitiedepots en vliegerloodsen. Zij verniel den een vijandelijk vliegtuig en bescha digden een ander. Da vijand liet daarop door zijne vliegers meer dan derag bom men op deze batterijen werpen, zonder schade aan '8e richten. In Pruisen moeten de jongelui he hoorende tot de landstorm, welke in 1896 zijn geboren, zich deze week bij hun korps laten indeden. Het militair commando van het 7e Duitsche legercorps heeft alle Italiaan- sche onderdanen in zijn gebied opgeroepen om zich onmiddellijk hij de politie hun ner woonplaats aan te melden. Ze mogen buiten haar toestemming hun woonplaats niet verlaten of zich daar neerzetten. Te Parijs zijn weder ,een aantal Bel gische kinderen aangekomen, 343 jongens en 204 meisjes, die voorioopig in het oorlogsasyl op de Place Saint Sulplice ondergebracht zijn. De ouders van deze kinduren zijn Belgische boeren, die ,in hun woonplaatsen zijn gebleven, maar hun kinderen niet aan de gevaren van den oorlog wilden blootstellen. In een brief van een Belgisch meisje aan haar geliefde bij het leger, staat o. a. het volgende naar aanleiding van de \Tuchtelingenbelasting Al de huizen waarvan de eigenaars nog niet teruggekomen zijn worden verkocht door de Duitschers. Het Hotel de Zwaan te Aerschot is al aangeplakt. De moderne zee-oorlog staat onge twijfeld in het teeken van den torpedo. Toch staat een torpedo nog in vele op zichten lachtei' hij den kogel van hét scheepskanon. Een torpedo gaat veel lang zamer door de zee dan het projectiel door de lucht. Richt wordt de torpedo door den zeestroom afgeleid. Bovendien bestaat steeds de kans, dat het doel van plaats veranderd is, en dat de torpedo dus mist. Thl van torpedo-bouwers trachten het onderwaterprojectiel zoo volmaakt moge lijk te makenb en tsedert lang is men es dan ook mee doende, den torpedo te sturen, ook nadat hij reeds is gelanceerd. Men roept hierbij te hulp de electriciteit, die ook Marconi voor z'ijn vinding van noode had. Men herinnert zich ongetwijfeld de vele pogingen, vooral door Amerikanen op dit gebied genomen. Telkens heette het weer, dat 'tden een of ander gelukt was, den torpedo van den wed of van den kruiser af te besturen. AToor de practijk waren deze meeste vindingen echter ongeschikt. Nu heet een D uitschei' het geheim ge vonden te hebben. Ook hij gebruikt de electrische golven, ook hij heeft selenium- cellen van noode, en met behulp van een geniaal-stuurmechanisme laat zich dcS torpedo leiden als een blinde. Binnen 5aod„ De uitvoer van electrische zaklantaarns, van onder- deelen en grondstoffen tot het vervaardi gen daarvan is verboden. De uitvoer van .amandelen van Italië naar Nederland is verboden. Bruin brood voorziening. Minister Posthuma zal de Staten-Gene- raal voor het loopende jaar een crediet van 14 millioen vragen, voor goedmaking der kosten van bruinbroodvoorziening. Eedswetje. Naar het „Centrum" verneemt, ligt het in de bedoeling der Regeering, om binnen kort een nieuw ontwerp in te dienen tot regeling van den toestand. Grensverkeer. Men meldt uit Zeeuwsch-ATaanderen Waarschijnlijk zal de grens eerstdaags weer voor 14 dagen gesloten worden, vermoedelijk ingaande met Donderdag a.s. De treinenloop zal niet worden stop gezet. (Mjsb.) Uitgestelde telegrammen. Bij dienstorder is er de aandacht op gevestigd, dat uitgestelde telegrammen, waarop de inhoud slechts uit een woord bestaat, in vele gevallen geweigerd «zullen moeten worclen, daar de inhoud dezer be richten voor den telegraafdienst niet vol komen begrijpelijk is. Dat zal 'b.v. het geval zijn met t elegrammen, waarvan de inhoud luidt: tafel, Vondel, huis, Juli, e. d. Daaren tegen zal tegen de aanneming van uitge stelde telegrammen met een inhoud als: aangekomen, geslaagd, gelukgewenscht, e. d. geen bezwaar worden gemaakt, omdat in die gevallen uit het op zich zelf staande woord zonder navraag is op te maken, wat in algemeenen zin door den afzender wordt bedoeld. L ij kverb randing Paganisme. „De Heraut" schrijft: Tegen 't einde der tweede eeuw leefde te Rome een christelijk advokaat Minu- eius Felix geheeten, e.e.i beroemd door zijn vaardigheid in de edele pleitkunst als door zijn fijn ontwikkelden smaak. Beide qualiteiten maakten hem zeker bij uitnemendheid geschikt om voor het pu bliek van Zijh tij'd een apologie van het Christendom te schrijven, waarin hij de leer en het leien der Christenen verdedigt tegen de bezwaren en lasterlijke geruch ten, die tegen hen werden rondgestrooid. Hij doet dat niet in een stijf en geteerd betoog, maar in den ge zeil i gen vorm van een dialoog tusschen twee van zijin vrienden, die hij saam laat disp-uteeren, gezeten op de pier bij de modebadplaats der Romeinen, Ostia; de eene vriend, Caecilius, is een philosophisch bijge werkt heiden, die als representant op treedt van wat 'n verlicht Romein van die dagen voor liezwareu tegen het Christendom had; de ander is Octavius, die het Christendom verdedigt, en naar dezen laatste is de apologie genoemd geworden. Interessant is deze apologie nog altoos, niet alleen omdat men er uit loeren kan hoe de paganistisclie wereld van die dagen over het opkomend Christendom oordeelde, maar ook omdat men biji het lezen telkens getroffen wordt, door sterke trekken van overeenkomst, die 'dit oude paganisme met het paganisme van onzen tijd vertoont. Zoo komt, om nu maar op dit eene punt te wijzen, in dezen dialoog ook ter sprake de quaestie van de 1 ijk ver- li r a n d i n g. Lijkverbranding was des tij Is te Rome de gewone vorm van „begraven", en het gaf niet weinig aanstoot en erger nis, toen de „lichtschuwe" secte der Christenen, zooals Caecilius ze noemt, precies zooals onze liberalen spreken van de „nachtschool" met dezle ge woonte braken en hun dooden begroeven in de Catacomben. Dat. verschil was na tuurlijk niet toevallig; Caecilius althans wist zeer goed, dat het samenhing met het geloof der Christenen aan d" opstan ding der dooden. Vandaar dat Caecilius begint met dat geloof aan de opstanding der dooden bespottelijk te maken; 't is, zegt hiji, een oudwijfsche fabel, te miee nen,, dat onze lichamen, die tot stof en asch vergaan zijn, weer zouden kunnen opstaan. En met de liekende argumenten, waarmede ook nu een „verlicht denker" aan een Christen de dwaasheid van dit opstandingsgeloof zou trachten duidelijk te maken, tracht ook hij aan te toonen, dat het met de wetten der natuur (en met alle redelijkheid in strijd is, aan zulk pen opstanding te gelooven. Toch is het, zegt hij, op dien dwazen grond, dat de Christenen een afschuw hebben van de brandstapels, waarop wij de lijken ver branden, en de begrafenis in de vlammen vei'oordeelen. ,Alsof, zoo gaat hij spot tend voort, niet. elk lijk toch dooi' verloop van tijd weer in stof wordt opgelost, en het er iets toe do-et, of het door de wilde dieren verscheurd, door de zee verteerd, door Ide aarde bedekt of door de vlammen verslonden wordt. Indien, voegt hij er hoogwijs aan toe, de lijken er ge voel van hebben, dan is immers elke manier van begraven voor hen een pijn lijke straf; maar indien ze er niets van voelen, dan is 't een weldaad, hoe snel ler 't ontbindingsproces afloopt. Is 't nu te sterk gesproken, wanneer men van Christelijke zijde in den zon derlingen ijver, waarmede men in som mige kringen thans weer voor de invoe ring van de lijkverbranding ijvert, een terugkeer naar dit oude paganisme ziet? Niet alleen, omdat men in deze kringen, evenals Caecilius dit deed, het Christe lijk geloof aan de opstanding des vlee- sches als een oudwijfsche fabel beschouwt, maar ook omdat men ons met precies dezelfde argumenten aan 'boord komt als deze heiden uit het oude Rome, om te betoogen, dat het voor een Christen er toch eigenlijk niets toe afdoet," of men zijn lijk verbrandt dan wel 't begraaft, want dat het in heide gevallen toch even goed tot stof terugkeert. Z o me rzitting. In de zomerzitting van de Provinciale Staten van Zeeland zullen verschillende mededeelingen worden gedaan, waaronder een voor het stellen van regelen voor subsidie a.an vakscholen. Aan de orde zal zijn de benoeming van het lid der Staten, bedoeld in art. 89 der Provinciale wet, het buitengewoon lid der Ged. Staten. Behandeld zullen worden behalve de reeds vroeger vermelde, de volgende voor stellen Tot aanhouding van de verzoeken van de spoorwegmaatschappij Zuid Beveland pn een renteloos voorschot voor den aan leg en de exploitatie van lokaalspoor wegen op Zuid-Beveland en van het be stuur der Provinciale Vereeniging tot be strijding der tuberculose en subsidie voor 1916, beiden omdat het onderzoek nog niet is afgeloopen. Het voorstel tot toekenning van eene subsidie van f 450 aan de gemeente Veeire in de kasten van hare huishouding voor 1915. Ged. Staten «wijzen erop, dat uit het overzicht opgemaakt uit de ïekeningen over 1909 tot 1913,en uit de begrootin gen voor 1914 en 1915 blijkt, dat voor enkele takken van dienst aanmerkelijk meer noodig wordt geacht dan in 1914, terwijl de inkomsten niet in dezelfde ver houding zijn toegenomen. Alles te za- nien genomen leidt dit tot een nadeelitj verschil met de vorige begrootiug tot een bedrag van ongeveer f 100. waarom thans van rijk en provincie elk f 200 meer aan subsidie wordt gevraagd voor 1914 Het komt tied. Staten voor, dat het verzoek van den raad voor inwilliging vatbaar is. Bezuiniging op de uitgaven kan niet plaats hebben. A'erhooging der belastingen is niet te vorderen; blijkens liet .overzicht is de hoofdei, omslag se dert 1909 met nagenoeg een derde ver hoogd. Aroorstellen tot het vefleeiien van subsi- diën aan ambachtsscholen, aan vakscho len, aan een handelsschool en aan han- delseursussen, aan teekenscholen, aan de vereeni.ging „Koningin Sophia der Neder landen" te Sluis voor hare kantwerk school. A'erder nog eene subsidie voor den w'agendienst Tholen -St. Maartensdijk voor de jaren 1916, 1917 en 1918 van f 100 per jaar. Bij het besluit van 19 November 1909, opnieuw vastgesteld en gewijzigd bij be sluiten van 17 November 1911 en 26 Maart 1915 werd aan een op te rich ten Nederlandsche maatschappij een ren teloos voorschot uit de Provinciale fond sen verleend voor den aanleg en de ex ploitatie van een tramweg met electrische beweegkracht van de Nederlandsch-Bel- gische grens bij Retranchement uit de richting Knocke naar Breskens met zij lijnen van Retrachement naar Sluis en van ('adzand-dorp naar Cadzand-haven. Uit een adres van het comité tot bevor dering van den aanleg en de exploitatie van voornoemden tramweg blijkt, dat on derhandelingen worden gevoerd met de stoomtramwegmaatschappij Breskens-Mal- degheni over het aanleggen en exploitee- ren van den ontworpen tramweg, zoodat bij gunstig verloop dier onderhandelingen het door de Provincie verleende rente loos voorschot aan die maatschappij zou kunnen worden uitgekeerd, ware niet in liet bovenvermelde besluit bepaald, dat de Nederlandsche maatschappij, waaraan liet voorschot door de .Staten verleend werd, moest worden o p g e r i c h t. Daar deze voorwaarde, indien eene reeds bestaande soliede maatschappij aanleg en exploitatie van den tramweg op zich wil nemen en daardoor aan de bedoeling der Staten wordt voldaan, eene noodelooze belemmering oplevert, stellen Ged. Staten voor do woorden „op te richten" te doen vervallen en te lezen „eene Nederland sche Maatschappij". Ged. Staten herinneren eraan, dat de heer Huijghebaert te Kortrijk te wiens verzoeke het renteloos voorschot verleend is, ten gevolge van de huidige omstandig heden buiten staat is zijne belangen hier waar te nemen en het comité bevoegd is namens hem op te treden. Een voorstel om de begrooting voor 1915 te wijzigen en wel door verhoogiug der uitgaven en inkomsten met f35.800. Ten aanzien van twee posten betrek king hebbende op de aanschaffing van een boot voor den dienst Neuzen-Hans- weerd en van de reserveboot vooj de Provinciale Stoombootdiensten teekenen Ged. Staten aan, dat deze booten oor spronkelijk geraamd waren op f 105.000 en f88.000, waarbij nog kwam voor kos ten bestek f 3000 en voor den bouw van een wachtkamer te Hoedekenskerke f 5003, totaal ongeveer f 8000. Bij de aanbesteding van de booten werd het minst ingeschre ven f 115.000 en f99.000 of f21.000 bo ven de raming. Be commissie van toe zicht op de Prov. Stoombootdiensten heeft daarop eene conferentie gehad met een tweetal leden der firma J. en Kj'. \Smit's scheepswerven, welke firma het laagst had ingeschreven voor den bouw der sche pen, en den directeur der machinefabriek Alblasserdam, welke de machines zou le veren. Daarbij waren tegenwoordig de di recteur van den stoombootdienst op de VVester-Schelde en de scheepsbouw- en werktuigkundig ingenieur, die de bestek ken bad opgemaakt. i In deze conferentie werd besproken of bezuinigingen in het bestek zouden kun nen worden aangebracht. Uitgesloten wer den uit deu aard der zaak zoodanige bezuinigingen, welke invloed zouden kun nen hebben op de soliditeit der schepen of op de vaartsnelheid. Op den voor grond bleef staan, dat de 'beide booten voor een kwart eeuw zouden moeten vol doen aan de eischen welke tegenwoordig voor schepen woTdl gesteld, die voor liet regelmatig verkeer van passagiers en post bruikbaar moeten zijn. Het bleek, dat eenige bezuiniging zou kunnen worden verkregen door de betaling der aanne- mingss'om in termijnen te doen plaats hebben. Jntusschen is deze bezuiniging er eene in schijn, Want wat de porovincie minder zou betalen aan de aannemers, zou zij vermoedelijk moeten uitgeven aan rente van op te nemen gelden. Bovendien zou wanneer een groot deel van de aan« nemingssom zou zijn betaald, het voor de provincie hoogst moeilijk zijn de sche pen te weigeren, indien zij niet aan de gestelde voorwaarden voldeden. In de in richting der booten en de samenstelling der machineriën waren enkele bezuini gingen mogelijk tot een bedrag van f 1503 per boot. Indien de bouw werd uitgesteld zou dat voor onafzienbaren tijd moeten geschie den, omdat de firma Smit thans ten ge volge van voor den oorlog gesloten con tracten te veel materieel ter beschikking heeft en de machinefabriek door tijde lijke slapte vlug en voordeeüg 'bet. werk kon leveren. Ged. Staten achten do boo ten hoogst noodig en meenden over het prijsverschil te moeten heenstappen. Zij wijzen op de goede resultaten van de exploitatie der lijnen op de WestetrscheJde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2