Staten-Oeneraal Binnenland. Uit de Pers. andere Engelsche treilers, op dezelfde wij ze bewapend en bemand, in den omtrek waren. Nadat, de schoten waren gelost, waarmede de duikboot wilde te kennen geven, zooals de gewoonte is, dat de be manning van den treiler bet schip moest verlaten, bracht deze echter eensklaps de stoomfluit in werking, waarop de vier andere treilers onmiddellijk opdaagden en de vijf tegenstanders nu op hun beurt de duikboot terstond de volle laag gaven, met. het gevolg dat deze danig in het voorschip werd getroffen, dat omhoog ging, terwijl het achterschip onder water bleef. De duikboot kon dientengevolge niet meer duiken. Van de bemanning van den trei ler kreeg ze taal noch teeken op liet be vel om zich over te geven. Ze werd nu door een der treilers geramd. Na geheel te zijn ondergegaan, dook de duikboot een minuut later plotseling weer een oogenblik op, waarvan haar bemanning, 44 man sterk, gebruik maakte om met de zwemgordels over boord te springen, waar na. de duikboot, een Duitsche, een paar minuten later voor goed onderging. De drenkelingen werden allen door de be manningen der treilers opgepikt, die koers naar Peterhead zetten, waar ze de ge redden aan land brachten. De treiler, die het eerst in actie was, behoorde, te Grimsby thuis en had een nummer in de vijfhonderd. Van dit drama, dat zich in korten tijd afspeelde, was op 200 M. afstand de logger SCI! 347 getuige, alsook de SCH. 194. Beiden liepen elk oogenblik gevaar te worden getroffen door de herhaalde1- lijk over hun vaartuigen heen fluitende kogels, welke in hun nabijheid in het water ploften, maar gelukkig bicven ze ongedeerd. Voordat de gewapende Engelsche stoom- treilers vertrokken, kwamen twee Engcl- Bche matrozen en een Engelsche schip per met geladen revolver aan boord van de SCH 347, genaamd Adriana, om de papieren na te zien en te trachten en kele inlichtingen in te winnen, waarop echter geen antwoord kon worden ver strekt. Nadat de papieren in orde waren bevonden en de bemanning aldus met den schrik was vrij gekomen, kon schip per Grootvekl de reis vervolgen en in do omgeving zijn vleet weer Uitzetten. Aan de identiteit van do SCII. 347 had gedurende de reis niets ontbroken; want de Nederlandsche vlag was bestendig ont plooid. hetgeen ook hielp bij het verschij nen een week te voren op 600 M. boven bet vaartuig van 2 Zeppelins, die echter bij het waarnemen van de nationaliteit huns weegs gingen. Hedenochtend is schipper Grootveld van de veelbewogen reis met de aanzienlijke en beste vangst van 16 last haring be houden de Scheveningsche haven binnen gekomen. Korte Oorlogsberichten. Wij lezen in de ,,Vlaamsche Stem" Tusschen Zarren en Dixmuide en in de buurt van het front, staan nog altijd de suikerbieten van verleden jaar. Een man, die tusschen de hoogopgescihoten plaat sen geioopen heeft, deelt mede, dat hij er een aantal lijken zag liggen, die Cr, zoover waren zij in staat van ontbinding, zeker sedert den winter moeten gelegen hebben. Deze slachtoffers van do gevech ten bij Dixmuide wachten nog steeds op hun graf. De Noorsc-he passagiersboot Iris, van Newcastle naar Bergen, is verleden week Dinsdagmiddag, op ongeveer 100 'mijl van de Engelsche kust door een Duitsche duikboot aangevallen. Toen do kapitein de periskoop op ongeveer 500 M. zag oprijzen, liet hij met volle kracht doorstoomen. Inmiddels werden de red dingsbooten uitgezwaaid. Men zag eeu torpedo op het schip' afkomen. Duidelijk was de hellehaan te volgen. De kapitein feegt, dat de torpedo achten-, het schip langs ging. Een ingenieur onder do passa giers beweert daarentegen, dat de torpedo onder het schip moet doorgegaan zijn. (Reeds in Mei heeft de Iris een dergelijke ervaring gehad.) Toen men de periskoop weer zag, was de duikboot slechts een 20 of 30 M. achter het schip. Zigzag varende maakte de Iris dat ze weg kwam. Onder de reizigers bevond zich Roald Amundsen. De Noorse he ooiiogsvei'zekering zal het Storting verzoeken het maximum van de premie te mogen verhoogen van 12 tot 24 pCt. Een 20-jarig Deensch telegrafist, in dienst bij het Marconi-station te Ply mouth, is onder verdenking van verspie ding gevangen genomen. Hij bleek eigen toestellen voor het opvangen van berich ten in zijn bezit te hebben. Vrou wel ij ke brie ven bestel lers in Duitschland. De directie der Rijksposterijen in Duitschland heeft bepaald, dat gedurende den oorlog in plaatsen, waar gebrek is aan mannelijk personeel, ook vrouwen voor den bestel dienst mogen aangenomen worden. Een arrestatie. De „Echo Beige" vertelt het een en ander van de arrestatie van baron Ruzette te Brugge: .,De sympathieke senator", zoo schrijft het blad wilde een paspoort hebben om naar Brussel te gaan, doch slaagde er niet in het te krijgen. Telkens weer ant woordde de militaire commandant te Brugge; „de hoofdcommandant van Thielt geeft geen antwoord." De heer Ruzette schreef eindelijk zelf naar Thielt en ontving van den hoofd commandant het volgende antwoord „Het paspoort kan u verstrekt worden als de commandant te Brugge het mij vraagt". Met dezen brief gewapend begaf de heer Ruzette zich opnieuw naar de „Kom- mandantur" van Brugge. En weer ont ving hij het stereotype antwoord: „Geen antwoord van Thielt!" Nu echter haalde de heer Ruzette zijn brief uit den zak en toonde dezen den commandant. Niet weinig geëygerd las deze den brief het paspoort werd verstrekt. Den volgenden dag vertrok de heer Ruzette naar Brussel. Gedurende zijn af wezigheid kwamen de Duitschers naar zijn woning en deden er een requisite, 's Avonds 'keerde de senator terug en.... den volgenden morgen omstreeks drie uur kwamen de soldaten, lichtten hem van zijn bed op en brachtten hem per auto naar Gent, waar hij! verscheidene dagen gevan gen werd gehouden. De koning van Italië bezoekt alle voornaamste punten van het oor- logstooneel. Onlangs kwam hij aan ec(n station waar ook een trein met troepen voor het front stilstond, die wachtte tot de koninklijke trein naar Rome vertrok. Een soldaat verliet den trein met een groot pak briefkaarten in zijn hand om die even aan dat station te posten. Hij zag den koning die naai' hem keek en schrok daarvan zoo hevig, dat hij, pogende te salueeren, het heele pak kaarten liet vallen. De koning vroeg naar de bestem ming dier kaarten en toen de man ant woordde, dat ze allen voor „thuis" be stemd waren, hielp de koning hem aan 't oprapen, nam het geheelc pak ovtep en zeide dat liij eerder te Rome zou zijn en> zte dus wel zou laten bezor gen! Een klacht overdencenso r. Do „Voss. Ztg." verneemt uit Stockholm, dat daar ernstig wordt geklaagd over de behandeling van de voor Zweden bestem de Amerikaansche postzakken. Klacht op klacht volgde. Inmiddels werden in de te Goeteborg aangekomen nieuwe postzakken duidelijke bewijzen gezien van de handelingen van den 'Engelschen censor; voornamelijk richtte deze zijn aandacht op alle corres pondenties aan banken, uitvoerhandels huizen en dagbladredacties gericht. Op een advies betreffende de aangeteekende brieven werd door den censor zonder aan gifte van redenen medegedeeld, dat hij een aange teeken den brief had achterge houden. •De Stockholmsche bladen zeggen, dat het op die wijze onmogelijk is na te gaan, hoeveel gewone poststukken warden ach tergehouden. Tot nog toe vertrouwde men op de eerlijkheid der betrokken autori teiten. Doch het Stockholmsche „Dagblad" zegt thans, dat de Engelsche censuur slechts een tegenhanger heeft in de we reldgeschiedenis, en dat is het beruchte zwarte kabinet in Rusland. De Russische pers over de Amerikaansche nota. De „Rjetsj" spreekt misnoegen uit over den mildert toon (der Amerikaansche nota en verklaart, dat als de Ver. Staten zoo lauw optreden, zijl,hun aanzien in de geheelc wereld zullen verliezen. De afbreking der diplomatieke betrekken tusschen idle Ver. Staten en Duitschland zou echter geen oorlog be duiden. De Grieksche verkiezin gen. Uit Athene wordt aan „Köl'nische Zcitung geseind dat de Kamerverkiezingen tot een onverwacht gunstig resultaat voor de regeering van Gunaris hebben geleid, die van een totaal van 316 zetels, onge- 150 won. De regeering had een doorslaand succes in Macedonië, waar zlij in Saloniki 32, in Drama 13 en in Serres 9 aanhangers ver kozen zag. Verder had de regeering succes in Argol'is, Korinthe en Messenië. VeniZe- los won in Attika, Boötle, Epirus, een deel van Kreta en in den Peleponesos. Op de Egeïsche eilanden vielen de vroegere mi nisters Repalis en Dioinedes, evenals de onafhankelijken, Dragoemis, vader en zoon. Theotokis won in Korinthe. Over het aanblijven van de regeering zal' bij het samenkomen van de 'Kamer op 20 Juli beslist worden. De uitzichten schijnen gunstig te staan. Uit Duitschen bron. Langs een omlweg ziegt do „Vossische "Ztg." te Vernemen, dat een Russisch officier van hoogen rang, waarschijnlijk generaal San- detzki, eerstdaags naar Frankrijk zal' vertrekken, om daar besprekingen te hou den over den kritischen toestand van het Russische veldleger en de heide bond- genooten in het Westen tol krachtiger ingrijpen aan te sporen. De reis van ge noemden generaal moet op dringend aan raden van Grootvorst Nikolaas onder namen worden, die in een missive aan den tsaar zonder omwegen moet hebben verklaard, dat hij voor niets meer verant woordelijk kan zijn, indien de Franschon en Engelschen niet onmiddellijk hesluiten tot een krachtiger offensief, dat alleen in staat is om de Duitsche strijdkrachten van het Oostelijke front naar het Weste lijke front te doen .verplaatsen. Gebeurt dit niet, dan zal hij gedwongen zijn uit het leger te treden, daar hij niet in staat is met het uitgeputte leger geheel alleen de geweldige vooruitdringende kracht van de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche legers tot staan te brengen. De minister van oorlog Suchomlinow, die in de laat ste dagen driemaal' bij den tsaar ontbo den werd, heeft zich Zondag in intiemen kring als volgt uitgelaten: De tsaar is ten hoogste verbaasd, dat zijn bondge- nooten hun militaire operation zoo wei nig naar die van Rusland richten, waar door Rusland eigenlijk geheel alleen de lasten van den wereldoorlog moet dragen. Meratow, de rechterhand van den minis ter van buitenlandsche zaken, heeft zich dezer dagen tegenover Franse he mili taire propagandisten uitgelaten, dat de Franscheu en Engelschen door hun pas sieve militaire houding aan het gerucht over een afzonderlijken vrede opnieuw voedsel gegeven hebben. De Rjetsj ver klaart in een blijkbaar geïnspireerd ar tikel, dat een krachtiger offensief van de Franschon en Engelschen dringend jge- wenscht wordt, ten einde het verstoorde evenwicht op beide fronten te herstellen. Michailowski beklaagt zich in de Iluss- koje Slowo, dat het Fransche offensief, ondernomen door het tiende Fransche legerkorps, zich tevreden stelt met een dagelijksehe vordering van slechts eenige honderden nieters, terwijl Rusten 1 geheel alleen den geheelen duik van den oor log te torsen kreeg. „N. R. Ct." Een Zeppelin-hal vernield. Een mededeteling van de Londcnsche admiraliteit meldde 7 Juni, dat e'en lucht- raid ondernomen werd tegen de Zeppelin- hal te Evere bij Brussel door twee Engel sche aviateuis. De hal werd door hommen in (brand gestoken. Men wist toen echter nog pfiiet of de loods een Zeppelin bevatte. W5j' kunnen nu melden, dat te Evere inderdaad een Zeppelin vernield werd. Zeven lange spooiwagens, vol met ver wrongen ijzerwerk overblijfsiel van hot luchtschip zijn naar Duitschland ver voerd. II hl. De prins van Wales, die den 23sten dezer 21 jaar en meerderjarig wordt, heeft, daar hij aan het front vertoeft, besloten de viering van zijln meerderjarigheid tot na den oorlog uit te stellen. Om dezelfde reden zal hij voorloopig geen leden van zijh huis benoemen. Zestien leden van de bemanning van het Engelsche stoomschip Beakwood zijn Maandagavond te Milford-Haven - wegend dienstweigering in hechtenis genomen. Zij hadden geweigerd in zlee te steken, omdat men hun, naar hun zegden, gelast had, in dezelfde kooien als ntegers te slapen. Verder klaagden zijl over den scheepskost bn over de aanwezigheid van een Neder lander onder de bemanning, die volgens hen een „spion" was. Ziji hadden opge merkt, dat die man een en ,al belangstelling werd, zoodra er draadlooze seinien g'e- wiisseld werden. De hechter veroordeelde hen met z'n zestienen tot zes weken har den arbeid. Vliegeraa n val op Karls ruhe. Gistermorgen hebben ongeveer vijf vijandelijke vliegers gedurende drie kwar tier oen aanval op de 'stad Karlsruhte ondernomen. Verscheidene personen wer den gedood of gewond. Op tal van plaatsen is materieele schadje, welke echter iu.it militair oogpunt onbeduidend is, aange richt. Over den vliegeraanval worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: Gedurende bijina een uur vlogen vijan delijke vliegërs op grootte hoogte boven Karlsruhe, vooral boven de binnenstad en de wijken in de nabijheid van het slot. De slachtoffers zijh bijna uitsluitend bnr- glcrs. vrouwen en kinderen. Htet doel van dezen aanval is moeilijk te begrijpen, daar Karlsruhe teen open en onversterkte stad is. Er is dan ook geen militaire schade aangtericht. De gedachte ligt voor de hand, dat de aanval o. a. op het groothertogelijk slot gtericht 'Was!, waar de koningin van Zweden op het oogenblik verblijft. Ook ,'hot paleis van den markgraaf werd door een bom getroffen. De bevolking is rustig; er heerscht och ter groote verbittering, Wegens dit doel- looze optreden van den vijand. D e H a n d e 1 s o o r 1 o g. Het stoom schip ..Hengest", van de Veroonigdo Stoomvaartmaatschappij, is gisterenmid dag te Odessa aangekomen met den ka pitein. den stuurman en vijf man van den schoener „Salvador", welke den 2en Juni door een Duitschen onderzeeër in de Noordzee in brand was gestoken. Het stoomschip „Argyll" (280 tons), van Hull met een lading visch voor Lon don, is in de Noordzee door een onder zeeër tot zinken gebracht. Vier leden der bemanning en het lijk van den scheepsjongen zijn te Harwich ontscheept. De Jezuïeten van Antwer pen gearresteerd? Volgens geruch ten zijn de paters Jezuïeten van het col lege te Antwerpen door de Duitschers gearresteerd. Zij zouden jongemannen ge holpen hebben om Nederland te "berei ken. In een der afgeloopen nachten wer den de paters, die zich van niets bewust waren, uit het bed gelicht; 32 werden gearresteerd en slechts 5 zouden weer in vrijheid zijn gesteld. (Msb.) Da Duitschers hebben eergisteren Mostiska veroverd. De ,,L us i tani a"-k w es t i e. Het onderzoek in zake het vfeagaan van do „Lusitania" is gfisteren te Londen be gonnen. De kapitein van het schip verklaarde, dat de „Lusitania" niet gewapend was. Noch om aan te vallen, noch om zich te verdedigen had het schip vteirborgen kanon nen aan boord. Het Engelsche Lagerhuis beeft hot nieuwe suppletoire oorlogscrtediet een- stem migi aangenomen. De hospitaal'honden, tot het opzoeken van gewonden hebben Vooral gedurende den winter-veldlocht in de besneeuwde Karpathen goede diensten bewezen. De Deutscher Kurier vertelt hiervanHet zoeken van de gewonden was dikwijls alleen mogelijk na het in vallen van het donker. De gewonden wa ren vaak van de steile hellingen gerold, waar de sneeuw hoog lag tusschen do denneboomen. De honden werkten zelfs in de diepste sneeuw als in den zomer. Eén hond volgde het spoor van de ge wonden, die van de helling gerold wa ren, in een ravijn terecht kwamen en daar stellig in de Februari-koude bevro ren zouden zijn. Een andere hond vond binnen korten tijd tien gewonden, di© vermist werdén. Do hond Rolf vond in één nacht negen gewonden achter hek ken, in struiken en in de beetwortel- velden. Twee dagen later vond hij vijf gewonden in tuinen en kelders. De Duitsche Vereeniging voor hospitaal- honden heeft het legerbestuur tot nu toe de beschikking gegeven over 1678 hon den, waarvan 792 manlijke en 482 vrou welijke Duitsche herdershonden, 163 manlijke en 76 vrouwelijke Doherinanns. 99 manlijke en 43 vrouwelijke Airedate terriers. 18 manlijke en 5 vrouwelijke Rottweilers. De in Duitschland geboden zuinig heid met graan en andere voedingsmid delen, heeft ook grooten invloed gehad op1 de voedering van de dieren in den Berlijnschen Zoölogischen tuin. Ook tie dieren hebben moeten loeren, zich aan te pussen aan de veranderde tijdsomstan digheden. De leeuwen, tijgers en andere kat-aardige dieren krijgen nog luin paarde- vleesch, de bruine beren echter moesten afstand doen van hun geliefd brood en zich, volgens de Berliner Tieriirztlichd Wochenschrift. tevreden stellen met wor tels, maïs en aardappelen. Ook de ijsbeer moet het zonder brood doen, krijgt visch- afval'. De zeboe's krijgen in plaats van haver haverstroo of hooineushoorns, giraffen, antilopen, herten kregen vroeger maïs en haver. Nu eten zij wortels, eikels, kastanjes, met wat aardappelen. De fla- mingoï's. die vroeger tarwe kregen met zout, moeten het nu doen met gekookte visch, fijn gehakt afval van vlcesch en beenderen meel. Over het algemeen houden de dieren zich goed bij deze verandering van voe der, al' worden zij er niet dik en rond door. Tweede Kamer. Waarom geen motie van afkeuring? Hel succes van de interpe! tatie van Vnnren. Ken groote waschlijst. Op -eces. De Indische leening-in'erpellatie is gis teren afgewerkt. Ze was een voldoening voor den mi nister, omdat er door niemand gezinspeeld is op woorden als door „Het Volk" ge schreven en niemand het heeft doen voor komen alsof de minister er naar streefde iets aan den strijkstok to laten hangen. Doch ook de heer Van Vuuren kon met voldoening op Zlijn arbeid neerzien. Weliswaar heeft het antwoord van den heer PJeyte hem geen aanleiding kunnen geven van houding te veranderen, het geen hij gaarne zou hebben gedaan, in dien gebleken Was rial zijn lx-weringen te stout warenweliswaar konden 's minis ters verontschuldigingen grootendeels net aanvaard worden, doch hij aanvaardde dankbaar de belofte, dat de minister bij een volgende leening voor een verbeterde editie Zou zorgdragen, en nam akte van de verklaring, dat de minister niet bedoeld heeft de Kamer te misleiden. Tot een motie behoefde hel dan ook niet te komen. Om meer dan een reden is dit gelukkig. Ook zonder motie heeft de interpellatie-Van Vuuren goed gewerkt. Men had van links den heer Van Vuu ren die gevraagd had, dat men een motie van goedkeuring zou voorstellen, opdat hij aldus, door er tegen te stemmen een Zoo zacht mogelijke afkeuring zou kunnen uitspreken geantwoord, dat men op dit verzoek niet wilde ingaan, doch dat het op den weg van den inter- pel'lant lag om een. motie van afkeuring to doen stemmen. Terecht zeide echter de heer Van Vuuren, dat hij van 's ministers verde digers geen motie van goedkeuring had kunnen vragen, waar zij voor het minst één der beide hoofdgrieven van den in- terpellant toegegeven hebben. En een motie van afkeuring? Zooals gezegd, de "heer Van Vuuren kon na de toezeggingen van den heer Pleyte daar van afzien. In den namiddag zijn niet minder dan 36 wetsontwerpen en conclusies onder den hamer doorgegaan, w.o. een voorstel om weer drie millioen toe te staan voor het onderhoud van Belgische en andere vluchtelingen; en een ontwerp tot wij ziging der Meel'dauwwet 1912. We zullen de lezers met een opsom ming van de rest maar niet vermoeien. Hedenochtend zou het sectie-onderzoek aanvangen. Daarna.... reces. Echter niet Juli uit. Eerste Kamer. De eedskwestie. Te genstand van iedere n kant. Het laatste woord nog niet gespro ken of geschreven. Ons Hoogerhuis heeft gisteren nog een begin gemaakt met de behandeling van de eedskwestie. 't Begon met oppositie. De drie afge vaardigden, die over de zaak gesproken hebben, de heeren Van den "Berg (a.-r.), Van der Biesen (r.-k.) en Reekers (r.-k.) waren er allen tegen. Eerstgenoemde betwistte in de eersfie plaats de urgentie van de regeling en kwam tot de slotsom, dat het beter is, dat dit inderhaast gemaakte ontwerp weer gauw wordt teruggenomen. De heer v. d. Biesen verzette zich ook tegen het ont werp. Als er geen eedsdwang meer mogelijk is, zegt hij, schaf- dan heel den eed maar aft En ook de heer Iteekers wees op de inconsequentie in deze regeling, die het rechtsgevoel stuit on in haar gevolgen demoraliseerond zal werken. Het laatste woord is over dez kwestie nog niet gesproken. Evenmin door ons geschreven. Commissarissen van politie in' N e d.-I ndi „Het Christelijk Comité voor Indië" ves tigt de aandacht cr op, dat ter plaatsing op Iden cursus tot opleiding van adspirant- commissaris van politie te Batavia kunnen worden uitgezonden 4 personen, niet ouder dan 27 jaren en in het bezit van teen eind diploma H. B. S- met 5-jarigan cursus of van een getuigschrift, dat eteme niet geringere algemteen© ontwikkeling waar borgt. Aan tie betrekking van adspirant-com- missaris van politie, waartoe de uit te zenden personen bij aankomst in (ndië zullen worden benoemd, is een salaris van f 150 's maands verhonden, benevens eene vergoeding voor transportkosten van f 15 's maands. Zi; die aan het eindexamen van den 2-jarigen cursus held hui voldaan, worden) benoemd tot commissaris van politie der 2te klasse op eon aanvangsbezoldiging van f250 met periodieke verhoog'ingen, zoo mede eenie vergoeding voor huishuur van f 100 's maands cn eene voor transport kosten van f 25 's maands. Verdere inlichtingen en bijzonderheden worden gaarne verstrekt door het Infor matie-bureau van het Comité, adres den lieer J. J. Kraan, Loosduinsche Kade 80, Den Haag. A ard appelen. Tijdelijk is opgeheven het verbod van uitvoer van aardappelen. De Algemeene Landstorm plicht. Uit het „Alg. Hbl." knippen wij' het volgende 1 let onlangs door de Regeering inge diende ontwerp tot „nadere uitbreiding van den landstorm" wordt, naar ons uit verscheidene gesprekken bleek, door velen nog niet goed begrepen. Wij zullen daar om trachten, do beteokenis tervan, zooaife ons die uit de paar artikelen en do zeer bondige toelichting schijnt voort te vloeien, te verduidelijken. Het ontwerp wordt, zooals men weet, vermoedelijk he den (Woensdag) door de Tweede Kamer in de afdeelingen onderzocht. Onze weermacht te land bestaat, wet telijk, uit militie, landweer en landstolrm. Men dient bij de militie, als men niet is vrijgeloot of vrijgesteld (dit laatste o.a. wegens „broederclionst"), 6 jaar (wij hou den ons nu maar aan de onbereden korp sen), daarna bij de landweer 5 jaar en ver volgens 9 jaar bij den landstorm. Met het 40e levensjaar („met 31 Juli van het jaar waarin de dienstplichtige het 40e levens jaar volbrengt", dat wil dus zeggen, waar in hij 41 wordt) is men van allen dienstplicht af. Nu bestaat echter de landstorm niet alléén uit mannen die gediend hebben bij militie en landweer, maar ook nog uit hen die zijn vrijgeloot of vrijgesteld. Dezen kunnen echter, krachtens de Landstorm wet, alleen voor ongewapende diensten Woirden gebezigdzij vormen den zooge- naamden on gew apenden landstorm". Men vilde menschen die nooit eeniga militaire oefening hebben gehad, niet voor den vijand brengen en de consequentie hiervan is, dat dan ook diegenen die niet militieplichtig zijn geweest maar vrijwil lig bij het leger of op de vloot hebben gediend, wél bij den gewapenden landL storm worden ondergebracht. indien onze laatste legerorganisatie niet van nog zoo jongen datum was, dan zou men, daar de Militieivet sedert 1912 do sterkte der jaarlijksoh© lichting bepaalt op (ten hoogste) 23.000 man, ook in norma- len tijd kunnen beschikken over eon g 0- wape nde weermacht van ongeveer (het is niet precies te zeggen, daar er veel afvalt van een lichting) 400.000 man. Maar daar de Militiewet pas in 1912 is gewijzigd en. vooral, daar de Land stormwet eersl dagtookent van 1913, zon een 'deel van deze macht, met name de landstorm, nog slechts op 't papier be staan, indien de Regerring niet, sedert het uitbreken van den oorlog, buitengewone maatregelen tot aanvulling van het ontbre kende had genomen. Een daarvan is on langs in de Tweede Kamer en dezer da gen in de Eerste Kamer aangenomen het geven van gedeeltelijke terugwerkende kracht aan de" Landstormwet, waardoor diegenen die in 1911, '12 en '13 tot den landstorm zouden zijn overgegaan als de wet er toen al was geweest, alsnog kon den worden opgeroepen. En dan wel bij den gewapenden landstorm, want zij immers hadden gediend. Het thans ingediende ontwerp echteJj wil veel verder gaan. Het wil volle terugwerkende kracht aan de' Landstormwet geven. Daardoor zullen dus ten eerste al die genen, die militie- en landwcerpliohtig zijn geweest en nog geen 41 jaar zijn, alsnog landstormplichtig worden. Maar bovendien worden ook zij1 die hui ten militie en landweer bleven, omdat ze vrijlootten of. vrijstelling kregen, binnen den landstorm gehaald, zooals ze reeds

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2