£16 Woensdag 16 Juni 1915 S9e Jaargang" Feuilleton. HET PANAMAKANAAL. De Groote Oorlog- O, Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN tE VORSTSTRAAT 219, Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG, Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. BERICHT. Zij, die zich met ingang van I Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers kosteloos. Oorlog en Zending. Te Essen werd onlangs een Katholieke Zendingsdag gehouden, waar prof. Schmidlin een droevig beeld schetste van de schadelijke .gevolgen, die dc Oorlog "heeft voor de uitbreiding van het Chris tendom. Kwade gevolgen op allerlei gebied. Maar 't érgste achtte hij terecht de scha delijke gevolgen in zedelijk en geestelijk opzicht. iDe stuwkracht van het Chris tendom, zeide hij, is verlamd, de tegen stand van het heidendom is versterkt. wie voelt het niet meê? De Japanners willen van het Chris tendom niets meer weten, omdat het den wereldoorlog niet heeft kunnen verhinde ren. Als de Europeescbe beschaving niets anders bereikt zoo zteide een Chinees dan dat, zjj steeds nieuwe en steeds ■erger moordwerktuigen vervaardigt, willen we liever harharen blijven. En een ander klaagde,,Als wij na den oorlog terugbeeren, zullen wij, missiona rissen. stellig moeten hooren: „Hervorm gijf, .Christenen! liever eerst u zeiven, wij, heidenen, zijn beter dan gijl" Dat geldt voor alle zendingswerk. Pro- testantsch zoogoed als Roomsch. De vloek van den Oorlog rust in dub bele mate op den arbeid der Zending! (Friesch Dagblad.) if Toch wel omkoopbaar De Nieuwe Courant heeft het uit gebracht dat er toch nog een vrijzinnig provinciaal hoofdblad was dat de scheid- taal van het Amerikaansche blad door de Londcnsche firma van „Press and Ad vertising Agents'' onder de Ingezonden Mededeelingcn opnam, en zich daarvoor vermoedelijk liet betalen. Een Nederlandse!) blad dat uit een En- gelsch blad over Duitsehe gruwelen aan Belgische ondeijdanen een slaatje tracht te slaan, dat is itoch jammer. Dat is begin van perisbederf. liet is goed dat het bekend werd; al licht houdt bedoeld blad er mee op, en strekt zijn signaleering anderen tot waar schuwing. De pers moet, ook in ons neutrale i land, Koningin blijven. •Sr 16 Juni 18I5. Gisteren, 15 Juni, gedenkdag van den Hag bij Ligny. Heden, 16 Juni, gedenkdag van den I slag bij Quatre Bras. Beide datums blijven met gulden let- l teren gegrift in bet boek der geschie- k denis Want wel werd op 15 Juni Blüeher, I na door Wellington trouweloos in den I steek gelaten te zijn, door Napoleon vet1- I slagen. Doch de daarmee gepaard gaande I terugmarsch van Blticher naar Sombreffe Het Kanaal is 50.4 mijlen lang, geme ten van diep water in den Atlantischen Oceaan tot diep water in. de Stille Zuid zee (Groote Oceaan) wijl' de afstand tus- schen de beide kustlijnen 40 mijlen be draagt. Hieruit blijkt dat het werk zich niet bepaald heeft tot het graven van een kanaal door het vaste land, doch dat ook in de beide oceanen baggerwerken zijn uitgevoerd, pieren gebouwd, enz;., welke zich mijten aan elke zijde uitstrekken. Een schip, van den Atlantischen Oceaan binnenkomende, vaart voor onge veer 7 mijten op 'den zeespiegel door een in de Baai van Limon gegraven geul' met een bodembreedte van 500 voet tot aan de Gatunschutshiizen. Door 8 paren schutsluizen worden de schepen hier op oen 85 voet hooger gelegen niveau .ge bracht, waardoor zij op dezelfde hoogte zijn als het Gatun-Meer (kunstmatig ge vormd), hetwelk een oppervlakte heeft ven 171 vierkante mijlten. Door dit meer loopt een vaargeul van 23 mijl lang, 500 tot 1000 voet breed en van 45 tot ■87 voet diep. Deze vaargeul is afgeba kend door lichttorens en de schepen zulten hier met volle stoom doorheen kun nen varen, tot men komt aan Bas Obispo. Van deze laatste plaats tot Pedro Miguel heeft men de beroemde, of men kan wel zeggen „beruchte", Cultebra-geul, recht door het gebergte heen gegraven. Op den bodem is deze doorgraving 300 voet 7k Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 „0.0© Prijs der Advertentiën: 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. was een meesterstuk van beleid, en tege lijk een voorbeeld van trouw, omdat Blii- cher terugtrok in de richting van Welling ton toe, teneinde dezen zooi spoedig mo gelijk te kunnen te hulp komen. Een staaltje tevens van zelfverloochening te genover den man die zoo jammerlijk na gelaten had hem te hulp te komen. Wellington die nota bene te Brus sel op een hal was, terwijl hij in het veld behoorde te wezen, liet ziich door Napoleons komst verrassen en gaf daarbij nog een paar averechtsche bevelen, onder anderen dat de Nederlandsche troepen die Quatre-Bras bezet hielden, dezen Vier sprong zouden verlaten en dusdoende zoo wel den straatweg van Charleroi naar Brussel te ontblooten als de vereeniging met het Rijnleger onmogelijk tc maken. 'Toen is het schier ongeloofelijke ge beurd dat de Nederlandsche generaal De Perponcher Sedlnisky door den generaal De Constant Rebeccpie geïnspireerd, wei gerde de orders op te volgen, welk be sluit zoodra de Erfprins van Oranje ter plaatse kwam, word goedgekeurd, zoodat tegen Wellingtons orders in Quatre-Bras bezet en Brussel gedekt bleef. Onder de leiding van Gods aanbiddelijke Voorzienigheid hebben genoemde Neder landsche onderbevelhebbers met hun Fransch-Poolsche namen door hun zelf standige houding het aan lord Wellington mogelijk gemaakt in den laten voormiddag van den 16en vorst Blticher te Bussy te bereiken en overleg te plegen over een te leveren veldslag; terwijl het heldhaftig optreden van onzen Erfprins, den groot vader onzer tegenwoordige Koningin, be werkt heeft dat de Engelschen zich om Waterloo konden vereenigen en de Prui sen nog tegen den avond van den 18en te Waterloo konden aankomen om den slag ten voordeele der geallieerden té beslissen. De Erfprins en Je Nederlandsche troe pen 'hebben door de verdediging van Quatre-Bras de overwinning l>ij. Waterloo mogelijk gemaakt. Geloofd zij de Heer-e! Eentonige berichten. Met de rustelooze regelmatigheid van eene in werking zijnde machine komen telkens de berichten in Een trawler tot zinken gebracht! Een boot getorpilleerd Een vliegtuig neergeschoten! Een loopgraaf genomen! Een kasteel verover'd! Ieder onzer kan die eentonige lijst aan vullen. Maar hoe aangrijpend is die eentonig heid Want wat wil dat in den regel zeggen? Zooveel visschers verdronken! Zooveel matrozen verongelukt.! iZooveel vliegeniers verpletterd Zooveel verdedigers doodgeschoten! Zooveel aanvallers neergesabeld! Wetenschap en teclhniek in dienst der zonde om ouders kinderloos en kinderen ouderloos te maken. De Maloch der eeuw vraagt, roept, schreeuwt, brult om bloed en nog eens bloed! De oorlog met zijn steeds langer war- breed met een diepte van minstens 45 voet. Te Pedro Miguel aangekomen, wor den de schepen door één paar schut sluizen 30ys voet naar beneden gebracht tot een klein meer op 542/3 voet boven den zteespiegel. Vervolgens varen de sche pen over dit meer tot Miraflores, een afstand van ongeveer lpa mijl, waarna zij door twee paar schutsluizen op het niveau van den zeespiegel worden ge bracht. Van de laatste schutsluizen tot aan zee is Weer een vaargeul, ongeveer 81/2 mijl1 lang, 500 voet In-eed op den bo dem en gemiddeld 45 voet diep. Het getijde in de Stille Zuidzee varieert van hoogsteu vloed en laagste eb 21 voet, zoodat de diepte van dit laatste kanaal, al naar mate het getijde is, van 35 tot 55 voet bedraagt. Hierbij kan nog opge merkt worden, dat het grootste getijdever- schil in den Atlantischen Oceaan slechts Va voet bedraagt. De in het Panama-Kanaal' aangebrach te schutsluizen rijn, van merkwaardige Mmeüngen, n.l'. 1000 voet lang tegen 110 voet breed, terwijl' cle sluisdeuren an staal zijn vervaardigd, 7 voet dik zijn, tegen 65 voet breed, zoodat de grootste schepen er gebruik van zullen kunnen maken. Deze kostbare slniswer- ken waren noodig, omdat het getijde- verschil in den Grooten Oceaan grooter is, dan dat in den Atlantische® Oceaan ook omdat de waterspiegel in het Panama- Kanaal veel hooger is dan in de beide Oceanen: de doorvarende schepen moe ten dus op de gewenschte hoogte (85 voet hoven den zeespiegel) worden ge bracht. hetgeen door middel' van de etende vangarmen omklemt weduwen en weezen tot blanvvvvordens toe. Nijpend gebrek, hongersnood, pestilentie en dientengevolge revolutie is, indien God het niet verhoedt, in aantocht. De physiek, moreel en intellectueel ver zwakte menschheid roept om vrede en voelt ihaiar onmacht om dc ontketende hartstochten weer aan banden te leggen, want God spreekt met hoorbare stem: „Mijn raad zal bestaan; Ik zal al mijn welbehagen doen!" Daarom past ons de ootmoedige bede: „O, God. wees ons. zon daren, genadig!" Bak.topi overzicht van dsn toestand li is a long way toLemberg. Vraagt het maar aan de Duitsch-Oosten- rijksche troepen, die aan de I hijester ope- reeren. En ze zulten gewagen van veel strijd en moeite en van nauw merkbaren vooruitgang. 't Gaat langzaam, maar toch zeker. Alle krachten worden door de verbon denen ingespannen, om zoo spoedig mo gelijk Lemberg te bezetten, en dus de tweede belangrijke plaats in Gnlioië, die de Russen hadden genomen, hun weder te ontrukken. Hier blijven de krijgsverrichtingen dan ook een alles overheerscliende bctoefee- nis behouden. Van drie zijden zijn nu de Duitsehe en Oostenrijksche troepen de rivieren overgetrokken, en kunnen zij den op- marsch naar Lemberg aanvaarden. Zij Vleien zich echter niet met de hoop, dat dit gemakkelijk zal gaan. De erva ring, die zij tot nog toe opgedaan hebben in den strijd, doet hun verwachtingen niet te hoog spannen. Overal stuiten de Verbondenen op krachtigen tegenstand. - Wordt de opruk kende macht te sterk, dan, trekken de Russen terug, zonder d it zij clen vijand gelegenheid geven,, hen ie verslaan. Reeds meermalen was dit hun tactiek en hun kracht, want wanneer het Russi sche leger achteruit geweken was, moest het altijd nog omvergeworpen worden. Het „HM." wijst er op-, dat Frederik dc Groote dit reeds ondervonden heeft. Een Duitsch stafofficier zeide dan ook „Zoo dc intendance en het transport in Rusland de tactische bekwaamheid en de gevechtswaarde van de Russische troepen even aardde, ztou een geheel' an dere bladzijde in do wereldgeschiedenis worden geschreven". Niettemin is het „a long way to Lem berg". Doch als deze plaats hernomen is, zijn de verbondenen er hoven op. Dan is bijna het geheele gebied der monarchie van Russen bevrijd en dat is voorloopig het hoofddoel van den Duitschen generaled staf. In het Westen, gaat 't nog steeds den slakkengang. Sterker nog, van «enigen vooruitgang van beteekenis is geen sprake. Wat vandaag wordt gewonnen, wordt morgen weer verloren. 't Liedje wordt dus wel eentonig. schutsluizen geschiedt. Hot zal aan geen enkel schip toegestaan zijn om onder eigen stoom door deze schutsluizen te varen, uit vrees voor beschadiging van deze kostbare slniswerkenze worden er doorheen gesleept, door middel van etectrische locomotieven, welke langs de beide oevers loopen en welke vaak ge noemd worden de „Kanaal-muileztels" (Canal's-mutes). Het sleepen dooi- deze sluizen zal ongeveer 3 uur duren, ter wijl' mien berekent, dat het van 9 tot 12 uur zal nemen om van den eenen Oce aan in den andere te varen. De consul-generaal voegt er nog «enige opmerkingen bij over de mogelijke ge volgen der opening van het Kanaal en de schepen daaruit voortvloeiende 'groo- tere scheepvaartbeweging. Om zich hiervan een, denkbeeld te vormen moet men voor oogen houden, dat de Staten van Amerika, grenzende aan den Grooten Oceaan (Stille Zuidzee), alle geschikt zijn voor de kolonisatie en een enorme blanke bevolking kunnen bevatten. Wanneer men slechts bedenkt, dat bijv. California een oppervlakte heeft van 158.297 vierkante mijlen, dit is on geveer 75 pet. van do oppervlakte van Frankrijk, met alle eigenschappen, zoo wel klimatologisch als topografisch van dit land, wijl de bevolking van Californië slechts 2.377.599 inwoners bedraagt, te gen 38.961.945 inwoners in Frankrijk, dan ziet men pas, hoe de immigratie hier nog kan toenemen, vooral als men daar bij nog bedankt, dat Californië de grootste producent is van ruwe olie en goud, en dat de bodem er nog voor een groot Een beslissing valt hier nooit. Het groote offensief van de geallieerden is mislukt, in weerwil van de groote over macht, waarmede zij het Duitsehe front tusschen Atrecht en Neuve Chapelte aanvielen. Alle militaire deskundigen zijn bet er over eens, dat de Duitsehe kracht, die dit punt verdedigde, betrekkelijk ge ring was. De „Times" merkt op, dat als men door de buitenste harde korst van dc verdedigingslinie heenbijt, men nog op een binnenkorst zou stooten. Dc militaire deskundige van de „N. II. (1." wijst er op, dat, naar uit alles blijkt, dc Duitsehe legerleiding wel de gelijk rekening heeft gehouden met een mogelijken tegenslag-.Hij kan zich denken een nieuwe verdedigingslinie langs de hoven-Schelde. Is dit werkelijk voorbe reid, dan zouden de Duitschers bij een doorbreking van het front in veel gun stiger omstandigheden verkeeren dan de Russen in Galicië. Wat men ,thans gezien heeft is nog slechts een Zwakke trilling in de bui- tenkorst. Neen, tot een beslissing komt het hier niet. Wat den strijd op- de Oostenrij'ksch- Italiaansche grenzen aangaat, de Italia nen hebben nog niet veel' indruk gemaakt. Hun aanvallen moesten zich bepalen tot het gebied van de Isonzo, waar zij de stad Gradisca hebben bezet en den spoorweg hebben vernield. In het hooge Alpenland is voor hen zoo goed als niets te halen. Triest schijnt echter het voornaamste doel te zijn. Via Gradisca en Monfal- cone trachten de Italianen zich een Weg te banen, doch de grootste moeilijkheden moeten nog beginnen. De vijand is nog bezig de gelederen te versterken. Men zegt, dat te Triest vete Duitsehe reserve-luitenants uit Gallipoii zijn aangekomen. De militaire groet, Naar aanleiding van een dagblad-discus sie over den militairen groet schrijft dr. Jansen in de „Vossische Zeitung": Het is waar, dat deze groet tot iets typisch Duitsch militairs geworden is. Ten tijde van den dertigjarigen oorlog, en vroeger bij de landsknechten was hij niet be- -kond. „Made in Germany" is hij uit een patentrechterlijk gezichtspunt niet, al heeft hij ook zijn tcgenwoordigen vorm in Duitsehland en wel in Pruisen of juis ter nog in Brandenburg gekregen. Een Brandenburgsch of een Pruisisch v.orst heeft heel toevallig en onopzettelijk aanleiding gegeven tot het invoeren van dezen groet. Of het de groote keurvorst of een zijner opvolgers was of de eerste koning van Pruisen of de oude Frits, dat heb ik belaas vergeten. Slechts zooveel weet ik. dat het een onzer vorsten was, die met Turkije op vriendscbappelijken voet en met de hooge Porie in vriend schappelijke betrekkingen stond. Tot ver betering van zijn militaire muziek lie§ bedoelde vorst op aanraden van zijn ge zant in Stamboel den sultan verzoeken om een deputatie van de Turksche Ja nitscharen-muziek, waarbij de melodie- ni 1 ID ruwM ii i iuil 11M ii iniMBi r mn i i ii« gedeelte maagdelijk is. De dichtheid van de bevolking in Cali fornië is dus vrïjl geringvolgens de volks telling van 1910 woonden gemiddeld slechts vïjiftien personen op leen vierkan ten mijl, tegen 9.5 in het jaar 1900 en 8 in het jaar 1890. In Nederland beloopt dit cijfer 470, in Frankrijk 188, in Duitsich- land 310, in Engtehuid 373, in België 652. Van de immigranten, die zich in den loop der jaren in de Veileenigde Staten, hebben gevestigd', hleeft zich slechts een betrekkelijk gering aantal aan dte West kust neergezet. Die oorzaken hiervoor lig gen voor de hand, n.l. de grootere kosten en dc grootere moeilijkheden van eeri reis naar het westen, vtergtefeken met die van pen reis van elen der havens aan den Atlantischen Oceaan naar plaatsen, gele gen aan of naMjl de oostkust der Veree- nigde Staten. Het zijn vooral de grootere moeilijkheden, die v'ele menschen hebben; teruggehouden om naar het wies teil téi komen cn dit wel, omdat van veile families niet alle huisgenoot en iegelijk emigree- ren, doch gewoonlijk eerst vadler, broeder of izoon komt, die dan later, als hij' een be trekkelijke welvaart gjeniet, de overige fa milieleden laat overkomien van 't over gespaarde geld. Om nu b'.v. vrouw met kinderen of een zuster geheel naar dte westkust te laten overkomen, heeft altijd gfoote bezwaren met zich mede gebracht. Landverhuizers, die in het oostten van Amerika, zich gevestigd hadden, konden hun familieleden bij aankomst van dq boot te New-York of in een dier andere Atlantische havens afhalen, terwijl de „na- komers" van in het westen glevestigdq dragende blaasinstrumenten begeleid wer den door geraas makende slaginstrumen ten, zooals bekken, triangel, rinkelboom en trommel. Deze naar Berlijn gezionden Turksche -musici danken we niet alleen de invoering van de Juni scharenmuziek, maar ook den oorspronkelijken vorm van onzen militairen groet. Het was een gebruik bij de Turken, voor een hooger geplaatste en vooral voor een militairen meerdere bij' ontmoeting, het uitbrengen van rapport enz., het rech teroog met de half gesloten gekromde rechterhand te bedekken en daarbij hef woord „tsjasjm" (oog) uit te spieken; De echt Oostersche gedachte daarbij! was de volgende: „De van uwe hoogheid uit stralende glans der volmaaktheid is zoo sterk, dat mijn oog dien niet verdragen kan. Voor uw stralenglans bescliaduw ik mijn oog". Deze vorm van groet vond bij onze sol daten onmiddellijk ingang en werd spoe dig algemeen nagevolgd. De gedachte gang, waarop de groet berust, kende men natuurlijk niet. De handbeweging weird dus niet nauwkeurig nagebootst. Hoofd zaak was, het brengen van de hand naaij de rechterzijde van het hoofd. Daaruit hebben zich langzamerhand de tegenwoor dige vormen van den militairen groef ontwikkeld. De Janitscharen-muziek, die bijzondeu voor legermarschen geschikt is, werd spoedig ook in andere landen ingevoerd. Het eerste waarschijnlijk in Oostenrijk) Ook de groet werd spoedig overal nage bootst. De schrijvermerkt ten slotte nog op, dat alle gebruikelijke handboeken over de invoering van de Janitscharen-muziek zwijgen. Als men hierover en over den militairen groet nadere bijzonderheden wil te weten komen, moet men zoeken in de archieven van den Pruisiscihen staf of van het Pruisische departement van oorlog. Öa U i4 gezonken. Volgens een mededeeling vair den eer sten lord der admiraliteit, op 9 Juni in het Lagerhuis gedaan, is in begin Juni een Duitsehe onderzeeboot door de Engel schen tot zinken gebracht en de geheele bemanning gevangen genomen. Uit een nu gepubliceerde nota van de Britsche regeering over de behandeling- van de krijgsgevangen bemanningen van onderzeebooten blijkt, dat het de Duitsehe onderzeeër U 14 is. Aan .de „N. R. C." wordt omtrent de U 14-ramp het volgende gemeld: Schipper E. Grootveld van het. logger- schip SCH 347 te' Scheveningen, rappor teert, dat hij Zaterdag 5 Juni, 's morgens, vroeg', in de Noordzee, terwijl hij juist zijn vleet van de haringvangst had bin nengehaald, heeft waargenomen, dat een plotseling opgedoken Duitsehe duikboot (vermoedelijk de U 14), waarvan hij een ondeelbaar oogenblik tevoren de periscoop - had ontdekt, .twee schoten lostte op een Engelschen treiter, bewapend met een ka non van 7.5 c.M. en bemand o. a, met twee Engelsche marine-matrozen. Vermoe delijk had de duikboot door de zwaar betrokken lucht niet gezien, dat nog vier landverhuizers de dikwijls door overstap pen. enz. moeilijke spoorreis alteen moes ten maken, waarbij dan uoigl de niet denk beeldige gevaren om jonge onervaren vrou wen geheel onbegeleid dergelijke groote) reizen te laten makten kwamen. Door d'e opening! van het Panama-Kanaal zal dit alles veranderen. Vriletnden zulleri in staat zijn de landverhuizers aan de ka den van Rotterdam of andere Eu.ropeesehe havens kaarwei te zeggen, terwijl dei reeds eerder vertrokken emigranten hun bloed verwanten in die havens van d(e| Stille Zuid zee kunnen ontvangen letn verwelkomen. Dit (is ook in zeker mate van toepassing op teerste en twieedte klasse-passagiers. De vermoeienis van e|en groote spoorreis en de grootere kosten daaraan verbonden; zullen thans vermeden worden en vele reizigers, vroeger door de bovenvermelde omstandigheden afgeschrikt van eten reis naar Europa, zulten dit thans niet meer zoo bezwaarlijk vinden. Ook de goederenhandel zal gelijken tred houden 'met den toentemenden stroom van landverhuizers naar deze kust. Heeds voor een tiental jaren hlebben de directies der Amerikaansche spoorwegen begrepen, dat de kolonisatie van landen, gelegen in de invloedssfeer der spoorwegen, niet alleen voordeel medebrengt, voor zoover het per sonenverkeer betreft, doch ook, dat iedqf nieuwe „settler" buitendien een zekereii goederenhandel mjet zich medebrengt, want terwijl de landen aan de westkust der Vereenigde Statten enorme producenten zijn van ruwe artikelen en grondstoffen, is bet fabriekswezen aldaar nog in zifrs kinderjaren.- Centrum.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1