:\o. 2U Maandag 14 Juni 1915 89e Jaargang De Groote Oorlog. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN ÏE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1Ü5 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels fl. iedere regel meer 10 ct. BERICHT. Zij, dio zich met ingang van I Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers kosteloos. Nog een stukje. Het citaat uit De Volksschool de bekende uitlating omtrent hoofden van scholen zou met vele kunnen vermeer derd worden. Ons troffen in een hoofd artikel van een Haagsch onderwijzers blad (De Schoolbode), dat geschre ven werd naar aanleiding van een bro chure van den heer K. A. Borren over: „Het solliciteerefi voor hoofd", dc woor den Gedemoraliseerden, geeste'.ijk-miiider- waardigen of moreel-defecten de keus is niet aanlokkelijk'! in een dezer drie groepen moeten de hooiden wor den ingedeeld. Hier nu ligt de propa ganda voor onzen Bond aangewezen. Dat moeten wij aan. het publiek en de autoriteiten duidelijk maken. Zóó moeten wij de hoofden in onze kringen beschouwen Uier heelt men slechts te doen met allerzotste woorden, en derhalve waar- delooze aardigheden, of met uitspraken van beschaafde opvoeders. In. het eerste geval gaat men ze gaarne voorbij. Doch in het laatste geval zon men geneigd zijn te vragen aan welke zijde de geestelijk- minderwaardigen en moreel-defecten be- hooren gezocht te worden. In ieder geval de openbare school raakt onder dergelijke bedrijven door ook min derwaardig en ook defect. Streng verboden. Wanneer iets „streng verboden" is dan mag 't ook niet worden toegelaten, en zoo 't toch toegelaten wordt, mag men daartegen protesteeren. Dit is een aanwijlzing voor onze mi liciens em er voortaan niet meer in te berusten, wanneer zij door hunne meer deren worden bevloekt. Wjj gewaagden reeds vroeger met in genomenheid van een milicien in Zeeuwsch-Vlaanderen een R.-K. onder wijzer, thans milicien-sergeant die krachtig en beslist zijn kapitein onde# het oog bracht, dat hij niet door dezen wenschte 'te worden uitgevloekt. Zoo moesten meerdere soldaten doen. En zij mogen 't doen, omdat het Regle ment van Krijgstucht het verbiedt, en de Koningin zelve verlangt dat in Haar leger niet gevloekt zal worden. Te meer mogen zij nu protesteeren; dewijl ook de minister van oorlog nog maals allen, hoog en laag, er op gewe zen heeft dat vloeken streng verboden is. Laat ons afwachten of de ministrieele herinnering vat heeftof het verachtelijke, zondige misbruiken van Gods Naam, met of zonder toevoeging, en al al of niet tot een nog verachtelijker bijvoegelijfc naamwoord aangedikt en zoo den milicien in het aangezicht geslingerd, nu zal ver minderen. Tweeheid van handeling. Laten wij toch niet te veel hechten aan of verwachten van den zoogenaam- den godsvrede. De sociaal-democraten lappen op de meeste plaatsen het bestand aan hun laars. Daar- waar zij de meerderheid heb ben mei ol zonder kans van die te ver bezen zooals te Zaandam, noodigen zij de andere partijen uit om te laten zitten wat zit, ter wille van "„het bestand" Doch overal waar zij een kansje heb ben, bijvoorbeeld te Amsterdam, slaan zij de voorstellen hunner tegenpartijen af; dan is er weer geen Bestand. Zoo veroverden zij: tot tweemalen toe een Raadszetel te Neede op de liberalen, en wierpen dezer dagen te .Haarlem een li beraal uit het zaal. En de liberalen zei ven handelen al niet veel beter. Zoo zal het ook straks bij de perio dieke verkiezingen gaan. Op de eene plaats zullen zij en misschien (ook de rechtsche partijen, waarom ook niet? den „Godsvrede" in acht nemen, en laten zitten wie zit, zelfs de vacatures laten bezetten door de partij die den zetel open maakte; doch in andere gemeenten zal de strijd om de zetels worden aangegaan, en zoo- al niet, dan zal men toch trachten de openvallende zetels op de tegenpartij te veroveren. Men zal rare grappen beleven, ook in onze omgeving. Daarom waarschuwen wij cnze vrien den in de provincieweest wakker en voorzichtig. Laat u niet bedotten. Uw tegenstander is leeper dan gij. [Wij zien het reeds aankomen. In zekere gemeente, waar de gemeente raad uit enkel Vrijzinnigen bestaat wil len de vrijzinnigen inplaats van een vrij zinnigen aftredende die zich niet her kiesbaar stelt, weer een liberaal candi- deeren, nog wel een die naar de oud- gereformeerde kerk gaat In een andere gemeente waar een anti revolutionair aftreedt, willen zij dien af tredende doen vallen omdat hij naar hun zin te oud is, en hem vervangen door een liberaal 1 jWeer in een andere gemeente schre ven. de sociaal-democraten aan de an dere partijen de wet voor dat namelijk in een liberale vacature een sociaal democraat bij candidaatstelling zou ver kozen worden, en dat zij anderè hij de periodieke aftreding van vier andere raadsleden hun plicht zouden kennen. Zoo zullen er nog wel meerdere plan nen los komen. Daarom, nog eens, weest op uw hoede, antirevolutionaire kiesvéreenigingen, op dat gij niet verschalkt wordt., of dooi de omstandigheden zoudt worden ge drongen hand- en spandiensten te ver richten voor de liberalen Een plat vlak. Wat is een plat vlak? Wel Een vlak, dat plat is. Dat is nog al glad, hé? En ik meende in jeugdigen overmoed heel goed tc weten, dat een plat vlak plat is. Ja, daar zijn van die dingen, die je, jong zijnde, meent goed te weten en als je tand van verstand er is, dan weet je niets meer. Ik werd grooter en mijn onderwijzer in de edele wiskonste leerde mij: Een plat vlak is zulk een vlak, waarop een rechte lijn in alle richtingen past. Nou wist ik toch meer dan mijn jongste broertje. Die wist nog maar, dat een plat vlak plat is. Ik werd grooter en mijn leeraar in de wiskunde oreerde een uur lang over de kwestie wat een plat vlakn i e t is. 't Uur was net om en de leeraar mocht naar huis. We zeiden tot elkaar: Jongen, jongen, dat 's een knappe vent! 't Is toch veel knapper om' te zeggen, dat een kip geen ei is, dan dat een kipeen k'ip is. De neutrale?? Telegraaf geeft ons hel; voorbeeld hij' de les. Weken lang is dat dagblad doende den volke duidelijk duidelijk te maken, wat neutraal niet is. Als wij, jongens zijnde, ons in twee groepen hadden gesplitst om saam te vechten en één uit onze groep hielp de andere dan noemden wij dat gemeen. En gij, Telegraaf? Weet ge wat h e t vol k zegt De Duitschers hebben ons nog nooit leed gedaan „Wie steelt, wordt gehangen Verbeeld je, dat dit eens gebeurde in.... Rusland. Wat 'n hennepen dasjes zouden er noo- dig zijn in.... Rusland. Zou de Russische Opperbevelhebber, die dit woord sprak wel hebben beseft, dat er handen en touwen te kort zouden komen om den laatsten.... Rus door zoo'n geïmproviseerd venstertje te laten kijken? Denk eens na. Steelt een dagdief? Steelt een eerroover? Steelt een achterklapper? En een vloeker? En een smulpaap? En een drinkebroer? En een actrice; die nog een beetje eer te verkoopen heeft voor w'at voedsel, steelt die niet? En een tooneelspeler die op ons schun nig tooneel den volke wat zedeloosheid in de hand stopt onder den naam van kunst, zegge Kluist, steelt die niet Ik zeg u, die allen stelen in.... Ne derland. En onze menagemeesters en militaire koks, die uitstekend vleesch, spek, ge zonde groenten enz., voor onze soldaten krijgen, maar dat slecht klaarmaken, ste len die niet? Ik zeg u, die' allen stelen in... Nederland. „Wie steelt, wordt gehangen!" Verbeeld je, dat dit eens gebeurde in Nederland. Wat 'n hennepen dasjes zouden er noodig zijn in.... Nederland. Maar de doodstraf is afgeschaft in Nederland Liever Nederlander dan Rus, hè?! Beknopt overzicht van dsn toestand Ten Oosten van Przemysl ging bet ver leden week niet goed voor de Duitsohers. W,ait 'haperde er aan, dat zij1 na het belangrijke succes van de herovering van genoemde stad op den weg naar Lem- berg zoo groofcn tegenslag ondervonden? Vermoedelijk is vertraging in munitie- aanvoer voor iie kanonnen oorzaak ge weest van de voor hen noodlottige actie aan de Dnjester en om en in Zoerawno, Dit vermoeden vindt grond in hetgeen het Berlijnsche communiqué van Zater dag meldt van het eindresultaat van den aldaar geleverden slag. Het meldt n.l. dat ten Oosten van Przemysl de toestand onveranderd is, het geen een dag tevoren ongetwijfeld niet het geval was. Verder, dat het leger van generaal Von Linsingen van het noor den uit den tegen zijn vleugel ageerenden vijand aangreep. Zoerawno, dat voor de oprukkende Russische strijdkrachten Don derdag ontruimd werd, is weder geno men en de vijand is op de bruggehoofden bijl A'Uyniska, d.i. ten noordwesten van Zoerawno en .Zydaczof teruggeworpen. Vij andelijke aanvallen bij Halicz en tegei) Stanislaf werden afgeslagen. Een en ander wijst er op, dat de Duitschers zich cup het laatste oogenblik zoodanig hebben kunnen herstellen, dat hun actie bij de Dnjester nog niet op een mislukking is uitgeloopen. Ovei- den juisten stand der legers laat Berlijn ons in het onzekeile, zoodat men het er voor houden mag, dat de Duit sche troepen, die bij Zoerawno over de Dnjester teruggeslagen waren, nog op den rechteroever staan. Geheel onveranderd is dan de toestand echter iniet. Volgens Weenen hebben de verbonde nen Zaleczyki (aan de Dnjester ten oos ten van Horodenka) genomen. [Met het oog op het omsingelingsplan hemberg is dit feit ni<*l van h teekenis ontbloot. Verder is van de slagvelden niets bij zonders te melden. In verband met het bezoek van een zekeren meneer Van Gheel Gildemeester aan Amerika deden laatst weer vredes- geruchten de 'ronde. Aanstonds bleek echter, dat deze mis sie niets met diplomatie had uittestaan. Berlijn komt ten overvloede nog eens alle vredegeruchten den kop indrukken. De uit Amerika naar Londen geseinde geruchten betrefiende het plan van Duitschland om met behulp van de Amerikaansche regeering vredesonderhan delingen te openen worden te Berlijn in regeeringskringen als een zuiver product der fantasie betiteld, dat allen grond mist. Wanneer de Duitsche l'egeering' over vre desonderhandelingen wil onderhandelen, welke in alle gevallen eerst moeten wor den aangeboden van den kant van Duitschland's vijanden, zal zij zich bedie nen van andere personen dan van een onbekenden vreemdeling. De heer Van. Gheel Gildemeester heeft, van geen en kele zijde eenige diplomatieke of poli tieke opdracht ontvangen. Aldus verzekert men ons uit Berlijn. En dit tl al wel overeenkomen met de feiten. Men 'gelooft dikwijls al te gauw, het geen men hoopt. Dat de strijd nog niet aan het dood loopen is, bewijst ook het bericht, dat few in Servië groote militaire activitei< beerscht en dat er geruchten gaan om trent een hervatting van het algemeen offensief. De sanitaire toestand moet ontzaglijk verbeterd zijn, terwijl de typhus nu nau welijks mee'r ernstig te achten is. Dergelijke berichten komen ons steeds waarschijnlijker voor, ook al komen ze uit Londen en al laat het hoofdkwartier niets uitlekken. De Amerikaansche nota aan Duitsch land is zeer gematigd. Achteraf blijkt ze niets meer te zijn dan een vasthouden aan het eenmaal ingenomen principe: Duitschland moet zich .aan het volken recht houden. Van scherpte of zelfs van dreigen met afbreken der diplomatieke betrekkingen is in de nota niets te vinden. Zelfs vindt de Duitsche pers in den tekst zekelile warmte en erkenning van de aan Duit sche zijde te vinden rechtvaardigheid wat betreft de gevallen van de „Gulflight" en de Gushing". Uit Berlijn wordt gemeld, dat de indruk, dien de Amerikaansche nota op de hooige regeeringskripgen heeft gemaakt, oveir het algemeen bevredigend is. Men kan zich nooit door de Engelsch-Amerikaansche stookpe'rs van de wijs laten brengen en de overtuiging behouden, dat de Ameri kaansche regeering de gewichtige kwestie met die breedheid zou behandelen een zoo machtige natie waardig. Deze opvat ting is door de antwoordnota nu geheel bevestigd. ,Zeer zeker wijken de inzichten deti' beide regeeringen van elkaar af,, doch door inhoud en vorm van de nola zijn alle mogelijkheden om tot een vergelijk te kpmen bewaard gebleven. De Amerikaansche regeering hleeft ge toond, dat zij geen coup de tète wilde. In den loop der onderhandelingen zal men derhalve heel goed tot resultaten, geraken, waarbij aan Weerszijden recht zial worden wedervaren. Tenzij zich on verwachte verwikkelingen voordoen. Bij Verdun. Uit een soldatenbrief in de „Norddeut- sche Allgemeine Zeitung": Van de eerste Paaschdagen af duren, reeds de wanhopige pogingen van de Franschen om bij FL door ons front heen te breken en zoo de geheele wig van onze troepen, die zich tot voorbij St. Mihiel uitstrekt, in te sluiten en te vernietigen. Dit plan zou werkelijk de moeite waard zijn, die de Franschen zich er voor geven, als het slechts gelukte. Maar dit ontbreekt er juist aan. Een klein stukje loopgraaf, dat zij veroverd hebben, daargelaten, is de geheele stelling in ons bezit en nu kan men deze hevige gevech ten wel als geëindigd beschouwen. Vree- selijke offers heeft de vijand tot n,u toe tevergeefs gebracht, maar ook ons Wordt het bezit, niet zoo gemakkelijk gemaakt. Dag en nacht wierpen de kanonnen on telbare granaten, dag en nacht groeven en woelden de Franschen om nabij onze loopgraven te komen. En als men den gevangénen vroeg, wat zij al dien tijd deden, dan heette het: werken, werken, wijl hebben geen rust. De eene aanval volgde op den anderen en de eene was al heviger' dan de an dere. Dag aan dag en nacht aan nacht hoorde men het vreeslijke geschutvuur, vermengd met het scherpe geknetter van de geweren van de infanterie en het ge ratel van de machinegeweren. Buitenge woon warm ging het de eerste acht dagen toe, toen het bijna dagelijks tot gevechten van man tegen man kwam en de bajonet beslissen moest. Langzamer hand verflauwde echter de hevigheid van de aanvallen. Vele heldendaden werden verricht. Manschappen, die door de Fran schen overrompeld werden, werden neer gestoken. Anderen moesten zich overge ven, konden echter niet s vervoerd wor den, daar de onzen tot den aanval over gingen. Als zij dan niet meer zoo streng werden bewaakt, grepen zij een van de verstrooid liggende geweren en gingen op hun bewakers los. Werkelijk hartverheffend was de hou ding van onze troepen, te meer omdat on ze reservedivisie de eerste drie dagen, toen de aanvallen het hevigst waren, zonder eenige versterking tegenover een meervoudige overmacht stand gehouden had, zonder eenig terrein te verliezen. Toen daarop versterkingen kwamen, was het den vijand geheel onmogelijk voorwaarts te komen. Ofschoon hij zich tot nog toe steeds het hoofd ten bloede heeft geloo- pen, ondernanr hij nog vele aanvallen, die alle met zware verliezen afgeslagen werden. Bergen van lijken bedekken het veld tusschen ons en den vijand. Bij degenen, die sedert verleden jaar nog op een begrafenis wachten zijn er nog duizenden gekomen. Thans heerscht .er weer eenige rust. Nu en dan door eenige kanonschoten afgebroken, maar soms ook door een hevig artillerie-duel, dat meestal echter reeds na een uur ophoudt. Bij, het prachtige weer laten de vijandelijke vliegers veel van zich merken. lederen morgen zoemt er een met groote verme telheid en handigheid door de lucht, maar onze ballon-kanonnen dwingen hem altijd tot een overhaasten aftocht. Spionnage in België. U i t B e r 1 ij n Te Luik zijn 8 spionnen gefusilleerd. iSedtert het begin van deni oorlog gebruiken onze vijlanden een heele reeks spionnen, die in ons land! en in het door (bnz'e troepen bezette gebied berichten inzamelen en deze op de daartoe aange wezen centraal-buxeaux afgteve-n. Het betreft hier een wijd-vertakte orga nisatie, welke in al hare «dleelen buiten gewoon werk verrichtte. Reeds sinds langen tijd was het aan de Duitsche autoriteiten bekend, dat er in verscheidene Niederlandsche steden spion- nage-centrales zijln, die voomamlelijk Bel gië als arbeidsveld hebben. Korten tijld gteleden zijn wij jeiP nu, in ge slaagd teen heelfei organisatie met den zetel Maastricht, te ontdekken en onschactelïjlk fce maken. Niet minder dan 17 spionnen werden gearresteerd en voor het gerecht gebracht. Er werd vastgesteld dat dezie spionnen! van Bielgië uit onafgebroken hunnen leider in Maastricht berichten over troepen-ver plaatsingen langs de Belgische spoorwe gen, overbrachten. Daarbij traden de spi onnen zeer slim op; zijl gebruikten eteui schrift, dat alleen door geheimle sleutels was op te lossen. De krijgsraad van Luik sprak reeds 5 dezer z'ijin vonnis uit over dezie spionnen, die over het algemteen bekenden. Elf be klaagden werden ter dood, 6 te zamen tot 77 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Acht veroordeelden zijn deeds gefusilleerd; om trent del drie anderen moet 1104 bes list 'wor den in verhand met het vterzoek om ge nade. Met het onschadelijk-maken van deze 17 agenten is aan de vijandelijke spion nage een gevoelige slag toegebracht. De even snelle als strenge veroordee ling zal, naar wij hopen. zoo zegt Wolff .tie Belgen, die spionnage willen) plegen, een heilzame vrees injagen. Msb. Uit Vlaanderenland. De menschen zijn zoo raar, Menheer, In 't vel der patrioten, Men zou haast meenen dat dit vel Lijkt :aan de dwangkapotten. Zie maar, ik ken er die geen vlieg, De pootjes zouden trappen Maar die ter dage 't menschenvleesch In „pudding" zouden kapp'en! Ik ken er die aan 't „Vrededing" Zich 'n „indigestie" smullen Maar die op „staminé" van krijg En stratégie gaan brullen, Ik ken er die voortijds te stom Om Jef Cast'leyn te vatten Thans prijken met het wonderlicht iDfcr fijnste oorlogsraden 1 Ik ken er die op „point d'honneulr" En „probiteit" gaan pronken Doch die thans, op eikeens ellend' Een aardig schatje pronken. Ik ken er die voorheen heel droef Op 't kerkhof gingen treuren Maar die thans 's vijands gravental Met wellust gaan aan 't keuren. Ik ken er die ons stedeschoon Met tranen gaan bezingen Maar die vandaag naar 't puinengruis Ais naai' 'nen Messias lengen. Die loopen voor 'nen donderslag Doch die er gaan op poffen Moest „Bertha" spreken, z' op 't gemak. Zou 'n wand'len op hun sloffen. Ik ken er die hun eigen zaak Als sullen gaan gesteeren" Maar die op 's werelds bloedconflikt Met klank „prophetiseeren!" Ik ken er die op wie maar Werkt Voor 'n beete broods gaan wraken Maar die leuk weg met 's vijands geld Gaan redden d'eigen zaken. Ik ken er en dit is 't „bouquet" Die aan het nieuws gelooven Die klok: de pers, ons met de saus En pikkels voor gaat stoven. Ik ken eren ik ken mij-zelf, Zijn we geen patrioten? Die sedert, d' oorlog woedt. Menheer, 'Nog zotter zijn dan zotten! Met achting en dank, Idem. x) Overgenomen uit de „Vlaampche Post". Korte Oorlogsberichten. Tot nu toe zijn in het Fransche leger wjegens betoonde dapperheid reeds 33000 oorlogskruisen toegekend. De Handels oor log. Het schip, djat bijl Aklburgh getorpedeerd is, is het stoomschip „Leuctra". Het svs. „Leiuctra", 3027 bruto- en 1950 netto tons groot, was van Buenos Ayres naar Huil bestemd met 2825 ton lijnzaad. Een schip met stukgoed geladien is bijl Aktehurglh door' een vijandelijken, onder zeeër getorpedeerd. Het schip zou 3 a 4 duizend ton groot zijln en uit Buenos Ayres komen. De bemanning uit 28 koppen, zou gered zijln. Ontsnapte krijgsgevange nen. De „Nowa Reforma" te Krakau btevat een artikel over de vlucht van 22 Oosteörijksehe artilleristen, die, na de be zetting van Przemysl door de Russen, met de hulp van de bevolking, die hun burgierkleeren verschafte, van daar ont snapt waren. De Russische militaire overheid te Lem- berg constateerde,, dat gedurende het transport van Oostenrijksche krijgsgevan genen van Przemysl naar Lembierg, onder- wtegi meer dan 3000 gevangenen ontsnapt vv'aren. /Dientengevolge werden te Lemberg huiszoekingen naar ontvluchte Oostenrijjk- Hongaarsche soldaten bevolen. Vele bur gers werden uit hun woningen gtehaald

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1