No. 313 Zaterdag 13 Juni 1015 30e Jaargang De Grooie Oorlog. Buitenland. Staten-Seneraal IJlt da Pers. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN 5E VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre Goes. Beknopt overzicht van den toestand. Het jongste St. Peterburgsche communi qué komt bevestigen, dat de Russen nog krachtdadige actie voeren; hetzij dat ze inwendig nog onverzwakt zijn, hetzij dat ze met den moed dier wanhoop strijden, ziende, da.t het er op of |er onder gaat, ze doen zich nog als een gedachten vijand voelen. Gelijjk we reeds kortelijks meedeelden, konden de verbondenen zich op den linker Dnjester-oever Mji Surawno niet verder in het terrein uitbreidlen, en wierden zij' na een verbitterd gtevecht tusschen den spoor weg en de rivier teruggeworpen. Doch ook daar kondén zijl het al thans blijkens het Russische stafbericht niet houden. In dien loop van Donderdag wisten de Russen in een heldhaftigten strijd aanzien lijke vijandelijke strijdkrachten, die bij Surawno naar den linkeroever waren over gestoken, en zich tuisschen die stad en Sifki verspreidden, met zware verliezen naar den rechteroever terug1 te drijVeu. Mag men Petrograd gelooven, dan ver overden de Russen 17 kanonnen en 49 mitrailleurs en maakten z'ijl 188 officieren en ongeveer 6500 man van die Duitsch- Oostieinrijiksche troepen krijgsgevangen. Onder de gevangenlen zon zich een ge- heele compagnie van hiat regiment Prui sische garde-fusiliers bevindlen. Tuisschen Dn jester en Pruth hebben de Russen, die door de doofbraakspoging van von Ljnsingjen in een uiterst kritieken toestand dreigden te geraken, zich zoo tijdig kunnen terugtrekken dat dén Duitsch-Oostenrijikschen troepen leen bei- slissend voordeel onthouden Werd. Om nu het effect van genoemde door braaiaspog'mg te neutraliseeren oefenen de Rujssen een krachtigten druk uit op het Duitsche front ten W. van Surawno. En al kunnen zijl nog niet op positieve resultaten bogen de gevangenneming van die 6700 man uitgezonderd alles wijst lev op, dat zij zich weer zoodanig her steld hebben, dat de Duitsch-Oostenrijkri ecbe troepen niet dan mlet de grootste krachtprestaties zich den weg naar hem berg zullen kunnen banen. Die Serviërs willen nog altijld een uitgang naar de Adriatischo Zee. Het koste wat bet wil. Nauwelijks 'zijn ze van de jongste neder lagen 'bekomen of ze rukken Albanië bin nen en bezetten El basan, de stad om den befaamden Essad-pasja, in het binnen land ter hoog le ongeveer t usphen Dutazzo en Valona. Servië laat zich du,s in zijin streven niet weerhouden door "mogelijke toezeggingen, welke de En lente-mogenclheden aan Italië hebben gedaan. Integendeel, hot ingrijpen van Italië in den oorlog, waarvoor het ook de vrije hand in Albanië zou verkrijgen, schijnt den Serviërs juist aanleiding; te hebben gegeven om te pogen den nieuwen Itali- aanschen bondgenoot voor te zijin, en te voorkomen, dat deze, die zich reeds te Valona vastzette-, ook in Noord-Alhanië vasten voet zal kfijlgen. Intuissehen, men aanvaarde cle berichten niet dan onder het noodige voorbehoud. Ze zijn van eenzijdigheid niet vrij te plei ten. Zoolang we dus niet meer gegevens hebben omtrent het diplomatieke spel, dat zich hier afspeelt, zullen we voorzichtig zijin met ons oordeel. Volkshartetochten. Een landgenoot, die de Anti-Duitsche lelletjes te- Milaan heeft bijgewoond, schrijftuit Lugano aan de ',,N. R. Ct."' 's Avonds op het Domplein meende men een verdacht licht op een gebouw! hotel vroeger toebehoorend aan een Duit se be gezien te hebben. D-© kranten meldden reeds hoe dit gebouw, toen ge plunderd Werd. Dat was de aanvang van een algemeen© plundering en vernieling van alle Kaken, die door Duitschers of vroeger door Duitsobers gedreven wer den. Ik zag opgeschoten jongens, die met de Italiaansche vlag, door den grootstan gedragen, voorop, de straten doorgingen en aan wie, z.ooals ik vernam, heeren, die een lijst met namen van Duitsche of Oostenrijksche bezitters hadden, aanwe nen, welke zaken, zij moesten vernielen. Die bezitters waren natuurlijk reeds lang afgereisd vele zijn 'hier in Lugano maar hadden dan somtijds de zaak over gedaan. Toch was zulks geen reden om niet al het meubilair uit de zaak te dra gen, op straat stuk te slaan en dan in brand te steken. Overal zag ik brandjes op straat, de po litie stond daar kalmi naar te kijken. Per train doorkruiste ik de stad. Overal too- neeltjes van vandalisme. Ik hoorde in de tram een paar Italiaan sche- dames hun misnoegen hierover uit drukken, doch een heer zeide: „Wij doen niet anders als wat men in Engeland ook gedaan heeft." Bij 't Duitsche consulaat was de straat bedekt met papier en zia,g men verschei dene personen, die enkele brieven van dat consulaat in de hand hadden. Al de inboedel was daar ook uitgedragen, ge deeltelijk verbrand en gestolen. 's Avonds werd de toestand nog veel erger toen n,l. de verlichting uit vrees voor een aanval uit de lucht niet ontstoken werd. Ik waagde het toen ook per tram een tochtje te doen, maar moet bekennen, dat ik mij onveiliger gevoelde als ge durende het bombardement van Antwer pen, dicht b'ij die stad. Opgeschoten jon gens liepen met knuppels door de straten, roepende „ai Tedeschi", los op de Duit- schers Den volgenden morgen dus nadat Veel vernield Was :z:a.g' men proclama ties. dat de orde door militairen gehand haafd zou worden. Vele zaken hadden gedrukte billetten op de vensters, waarop stond: „Italiaansche zaak", of: „Eigenaar Franschman, Zwitser", enz. Tevens wer den de reeds vernielde panden nu be waakt, en zooveel mogelijk op orde ge bracht en met planken dichtgespijkerd. Ik deed nog een uitstapje naar Varese, doch in den trein moesten de gordijntjes dicht blijven, uit vrees, dat men iets van de militaire bewegingen zou gade slaan. Verschillende publieke gebouwen in Milaan werden voor hospitaal ingericht. Men 'zag dan sporen door de straten leg gen, om gewonden, die met den trein aan kwamen, zonder overdragen in andere wagons door de stad te kunnen ver voeren." De Amerikaansche nota aan Ouitschland. De Amerikaansche nota aan Duitseh- land is in den meest beslisten toon op gesteld. De Vereenigde Staten hernieuwen op zeer ernstige en plechtige wijze hun uiteenzettingen in de vorige nota gedaan. Zij verklaren, dat de „Lusitania" on bewapend was, en geen contrabande of troepen, vervoerde. De Vereenigde Staten kunnen niet toe staan dat de proclamatie van een oorlogs zone ook maai' in eenig opzicht de Ame rikaansche rechten Zou kunnen schaden. De nota Wijst er met nadruk op, dat de „Lusitania" een schip- Was op de eer ste plaats bestemd voor het vervoer van passagiers, die buiten den oorlog' gtonden, en dat mannen, vrouwen en 'kinderen van het leven wierden beroofd in omstan digheden, zlooals de moderne oorlog ze nog niet kende, en verder dat meer dan (1.00 Amerikaansche burgers zijn omgeko men. De Amerikaansche regeer-ing wijst de Duitsche op haar ernstige verantwoorde lijkheid en op het vast© princiep waarop die verantwoordelijkheid rust. De nota wijst er met nadruk op "dat de Vereenigde Staten nergens, anders naar streven dan de heilige rechten der taenscth- heid te handhaven, welke door geen lenkelio regeering mogen miskend worden. Alleen wanneer de „Lusitania" tegen stand had geboden, kon zulks het optre den van den U-commandant, hebben ge rechtvaardigd, zelfs wanneer daardoor de levens van passagiers in gevaar wer den gebracht. De Vereenigde Staten, staan op de handhaving van dit beginsel van interna tionale wetgeving. De nota besluit: De Vereenigde Staten verwachten dat Duitse,hland maatregelen zal nemen om deze beginselen in practijfc te brengen, en de veiligheid der Ameri kaansche burgers en schepen te eerbiedi gen. Zij vragen de verzekering dat zulks zal geschieden. "Het martelaarschap van Polen. In het Journal de Genève komt een ar tikel voor over Polen, als, de historische Lijderes van Europa, De oorlog aldus de schrijver Bti-ekt zich uit over driekwart Poolscheu grond. Het onmetelijk front van de. Maz;u- rische meren tot aan de uitloopers der Kar pat hen loopt uitsluitend over Polen. Tweederden van het land met 13 millioen zielen zijin bezet door Oostenrijkers en Duitschers. Men spreekt van 5000 ver woeste, gebombardeerde, geroosterde dor pen en 200 op dezelfde wijze behandeld Steden. In de departementen Kielce, Ra- dom en Lublin vindt men geen sporen van leven meer. In Galicië heeft het voor de Russen terugtrekkende leg'er de petroleumvelden en fabrieken vernield; in Russisch Polen werden de 'kolenmijnen onder water gé- zet. Spoortreinen rijden niet meer, de handel ligt lam geslagen, de industrie is dood. Overal ellende, honger, besmettelijke Ziekten. Menschen, die derwaarts gingen oin hulp te vcrleenen, verklaren, dat do verliezen der burgerbevolking grooter zijin dan die op de slagvelden. Ten einde aan de- bombardementen te ontkomen, zijin alle'bewoners in de Gali- cische Karpathenstreek in de door hen gedolven onderaardsch© holen gevlucht,, waarin zij den winter doorbrachten. Meer dan een millioen menschen zijn uit Gali cië geëmigreerd. Velen gingen naar Mora- vië, Stiermarken. De sterfte is verschrik kelijk, vooral onder de kinderen. Andere volken, zegt de Zwitsersche schrijver, maken op dit oogen'blik zware beproevingen door, maar zij worden ten minste gesteund door eenzelfde .gevoel en eenzelfde hoop. Zij welen wie hun vijand en „waar hun vlag is. De Polen evenwel, verdeeld onder de drie oorlog voerende legers, zien aan hun ellende Iele onzekerheid en den twijfel toegevoegd. Hoe kunnen zij de nederlaag van hun eigen troepen wcnschen? Sinds de 150 jaar oude verdeeling tusschen de omlig gende Staten voelde Polen zijn lot nooit zoo pijnlijk als thans. De overwinning van Duitschland en Oostenrijk zou voor Polen de handha ving der verdeeling beteekenen en de altijd nog in het hart der natie levende hoop vernietigen. Zoo Rusland wint. heeft het beloofd, de Poolsche centra te herstel len, doch onder het schild van 'den Tsaar. Maar voor het oogenblik lijden de Po len zonder zelfs dezen laatsten troost te hebben: de zekerheid, dat 'zij lijden voor het vaderland. Korte Oorlogsberichten. E ie n a a n s 1 a g o p dencom m a n- dant van Innsbrüek. Uit Salzburg wordt, gemeld: Eergisteravond Werd een aanslag' gepleegd op den korps-comman dant van Innsbrüek, veldmaarschalk-luite nant Daniël, die ter inspectie hier is aan gekomen. De aanslag werd gepleegd door een 1,os-werkman, die drie steenen zo» groot als een vuist naar den commandant wierp, zonder hem echtujg te treffen. Hij werd door de menigte geslagen en kreeg twee sabelhouwen op het hoofd. De dader werd gearresteerd. Naar het fro 111. Koning Pater van Servië en kroonprins Alexander zijin naar bet front vertrokken. Duitsche vliegers bijl de Dar d an e 11 en. Duitsche vliegjers ver ontrusten hevig 'de rugwaarts'che verbin dingen van de Engefecfa-Fransche landings troepen ,op de eilanden door dagtelijlksc lie aanvallen. Drie dagen geledien wierpen Duitsche vliegtuigen hommen op de haviem fr,an Mudrois, die ontploften en in de opslag loodsen brand veroorzaakten. Russische torpedojager gezonken. Bijl een gevecht, dat'gister nacht, in de Zwarte Zee geléverd werd, heeft de Turksche kraisisr „Midilli" een grootón Ruissischen torpedojager in den grond geboord. De kruiser is onbeschadigd terugge keerd. ITet offïciëele onderzoek inzake de „Lusit>ania"ramp zal Dinsdag te Londen beginnen. Die Russische blaft „Thomasina" werd op de uitreis uit Londen getorpe deerd. De bemanning is te Queenstown aan land gebracht. V— De Russische vliegenier, die bom men op Lantenburg wierp, is door de Duitschers naai* beneden geschoten. De prachtige parochiekerk te West- malle is geheel afgebrand. Oorzaak on bekend. De h a nde 1 s Oio r 1 o g. De Zweed- 'sche stoomboot „Otago" (1410 ton bruto) getorpedeerd. De bemanning is te Shields aan land gezet. Het Russische stoomschip „Dania" (2645 ton bruto) komende van Archangel is in de Noordzee door een onderzeeër tot zinken gebracht. Canadeesche troepen. Uit Toronto wordt gemeld, dat de Canadee sche minister van defensie opnieuw 35000 Vrijwilligers heeft opgeroepen. De nieuwe contingenten zullen uit 27 regimenten in-_ fanterie bestaan, met inbegrip van 4 Hoog land-regimenten, en 6 batterijen artillerie! Hierdoor zal bet totaal aantal troepen uit Canada voor den actieven dienst dan tot over de 150.000 man stijgen. De Temps zegt van betrouwbare zijde te vernemen, dat de Turksche troepen, die zich nog in het Zuiden van Palestina bevinden, niet meer dan 3000 man sterk zijn. Het meerendeel der troepen die te Bir-es-Seba kampeerden, is naar de Dar- danellen gezonden tegelijk met het leger korps uit Syrië. Sedert, Italië aan den oorlog deelneemt is alle verbinding met Syrië afgesneden, waardoor de nood er met den, dag toe neemt. De Times verneemt uit Rotterdam, dat het Westelijk front van de Duitschers binnen een week met een half millioen soldaten, meerendeels versche troepen uit Duitschland, versterkt zal worden. Koning Albert en Koning Victor Emmanuel. Uit Le Havre wordt gemeld, dat Koning Albert aan den Koning van Italië het volgend telegram heelt gezonden: Op het oogenblik dat Italië de zaak der Geallieerden komt steunen door de kracht van zijn wapenen, stel ik er prijs op, Uwe Majesteit de vurige wenschen over te brengen die de Belgische natie en ik zelf koesteren voor het succes van de wapenen en voor den roem en den voor spoed van het Italiaansche volk. (g.) ALBERT. Gewonde k r ij g s g e v a n g e- nen. Blijkens eeen bericht uit Rome aan de Msb. is volgens de Corriene d' Italia door bemiddeling van den Paus eien rege ling getroffen met Zwitserland, volglens Welke in een plaats van tlat land leen groot aantal b.v. 10.003 gewonde Fransche, Engtelsche en Belgische krijlgsgevangetien zullen worden verplelelgd, terwijl in pen andere Zwitsersche plaats leen zelfde ge- lal Duitsche en Oostenrijksche gevangenen verzorgd worden. Verschillende der be trokken Regeeringen moeten zich reeds bereid hebben verklaard met deze rege ling genoegen te nemen; anderen meenden er geen bezwaren tegen te hebben. De gevangenen zullen op kosten van de lan den waar zijl fbans worden verpleegd» verzorgd worden. Zwitserland zal zorg dragen, dat zij' niet ontvluchten en dé herstelden weder uitleveren aan het land dat hen krijgsgevangen maakte. Voor de gevangenen, die niet naar Zwit serland kunnen 'worden gezonden, zooals zijl die in Rusland, Turkije en Servië wor den gevangen gehouden, overweegt de Paus andere hulp. Te Dresden is overleden Prins Karl Ernst von SchönburgWaldenburg. Hij was geboren 8 Juni 1836, en was dus 79 jaar en een dag oud geworden. Hij huwde 1863 met Helena van Stolberg Wernigerode, die in 1908 overleed. Gok zijn eenige zoon Frederik, was hem 1910 in den dood voorgegaan. Twee dochters: Thekla en Mathilde overleven hem. Tweede Kamer. Minister Pleyte en de In dische leening. Het vuur hem aan de schenen gelegd. Een motie van wantrou wen De heer Van Vuuren heeft minister Pleyte het vuur na aan de schenen ge legd inzake de Indische leening. Zelfs heeft hij1 bij repliek, nadat de minister meende zijn zaak onweerlegbaar gemaakt te hebben, talrijke punten opge noemd, waarop de minister feitelijk on gelijk erkend heeft. Het gezicht van Z.Ex., toen hiji aan slot verklaarde, dat 'them niet alleen dankbaar stemde, dat de leening een suc ces is geweest, maar ook dat de heer' Van "Vuuren hem in de gelegenheid ge steld' heeft over deze zaak het volle licht te doen opgaan, was dan ook als van een Toer, die kiespijn heeft. En zichzelf troostende, citeerde hij een tweeregelig versje van BalthasUr Huyde- coper, dat zijn vader hem als een goede les had meegegeven op den levensweg: Hoort gij die klaagt, niet die verweert, Al doet gij recht, gij doet verkeerd. Wat de heer Van Vuuren alzoo had te constateerein Primo, dat de minister de lA/g pro cent provisie zelf heeft aangeboden, even als de optie, zonder dat daarom door de groep was gevraagd. Secundo, dat de motiveering van den eisch, dat de namen der inschrijvers op de biljetten zouden moeten worden ver meld, .onvoldoende is. Tertio, dat het fetit, dat Indië als ere- dietneemster geen zekerheid biedt gnoote teleurstelling moet wekken. Verder, de minister geeft toe, dat het minder juist w'as een koers van 95 en 97 pCt. te nemen, een koers, die den pari-koers naderde. .Ook erkent de minister, d!at het hem in de eerste plaats te doen was om geld, niet om de vestiging van een In disch crediet, 'al stak hij die erkentenis VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1.25 Losse nummers„0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels 1. iedere regel meer 10 ct. ook in het kleed van een bestrijding van interpellant. Dan is den heer Van Vuuren in 't ge lijk gesteld, waar hij beweende, dat de resolutoire conditiën niet veel betoeketn- den. En vernier dient er op gewezen, dat het preferentierecht is toegekend in strijd 'met de voorwaarden van uitgifte, volgens welke de toewijzing pondspondsgewijze zou geschieden. 'Doch genoeg. Het heeft geen zin deze gecompliceerds financiëele kwesjtife jiier (haarfijn uitte- pluizen. We zijn het met den heer Platijn eens, dat de minister er niet van ver dacht mag worden geknoeid te hebben. Sommige uitlatingen in de perscritiiek, b.m. het artikel van een der voornaamste bladen, „Aan de strijkstok blijven hangen" en een plaat in de „Nieuwe Amsterdam mer", de Minister afbeeldend, knikkend tot een bekend financier om het zoete winstje dat er behaald was, moeten zeer betreurd worden. Wel echter bewijst de geschiedenis van de Indische leerling, dat we terecht; geen bewonderaars zijn van het finan ciëele beleid van den lieer Pleyte. Moge de door den heer Van Vuuren. zeer terecht ingeleide besprekingen, waar bij de minister als het lijdend voorwerp uitkwam, dit tengevolge hebben, dat hij1, (de heer Pleyte) in 't vervolg meer open kaart speelt en handelt op een wijze, zoo als van een wijs financier verwacht mag worden. Nu zal 'tnog wel afloopen zonder mo tie van wantrouwen, doch een tweeden keer niet méér. Eerste Kamer. De anti-rev'. moesten tegen stemmen. Drie gelukkige ministers. Nadat minister Orfc zijn ontwerp-voor- waardelijke veroordeeling krachtig doch voor de onK'en niet overtuigend verdedigd had, is het aangenomen met 52 tegen 9 stemmen. De anti-revolutionairen konden niet meegaan, waar 't een zoo principieel© kwestie gold. Zelfs het feit, dat omtrent het lot van het ontwerp sinds lang geen twijfel meer bestond, mocht voor hen geen aanleiding zijn met de meerderheid meetegaan. Minister Lely smaakte het genoegén zijn Maas-kanalisatie-aifaire een stap in de goede richting te zien gaan. De schrik voor de millioenen-uitgaven was ei' uit gegaan. Eindelijk werd ook de verhooging van hoofdstuk X (economische maatregelen) zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd na een onbelangrijke discussie tusschen dé hoeren Van Lanschot en Polak over de levensmiddelencirculaires die eerstge noemde weinig gelukkig achtte, doch door den ander werd geprezen. Minister Posthuma was dus ook binnen. Tot zijn blijdschap kon hij er op wijzen, dat de verschaffing van bruin-brood thans een succes is geweest. Tegen het vloeken. In „De Standaard" lezen we: Het zial een goeden indruk maken, dat de Minister van Oorlog aan zijn onder geschikte machthebbers een epistel tegen het vloeken heeft laten uitgaanen vooral moet het op prijs gesteld, dat hij met name de heeren officieren uitnoo- digt, er zich voortaan aan te spenen. Nu zal men zich herinneren, dat in de Tweede Kamer, toen dit onderwerp, aan de orde kwam, gewezen is op een verbod tegen ,het vloeken in de weit op de krijgstucht. Op zich zelf lijkt 't der halve wel eenigszins vreemd, dat 'een Minister nog al de superieuren vriendelijk maant, om die wet niet te schenden. Zelfs zou me tl vragen mogen, of de gang 'der gedachten in zijn epistel wel cor rect was. Hij kwiam toch tegen het vloeken op, niet omdat in dat vloeken Gods heilig© naam misbruikt wordt, maar lo. om dat het zoo ruw en ongemeen klonk, en 2o. omdat men er de gelooivigen mee ergerde. f i 1 Deze twee motieven nu zijn op zichzélf uitstekend. Wat laag en gemeen is, ont siert het uniform. En zijn mede-soldaat te ergeren in wat hem heilig is, kan ér nooit mee door. Doch tal erkennen we dit, toch valt al wie op de hoogte van deze quaestiie is, dat het vloeken in de eerste en voor naamste plaats het eeren van 'Gods hei ligen Naam raakt, en dat hetgeen 't fat soen en 't mijden van ergernis aangaap toch altoos steeds bijkomstig is. Het Onze Vader vraagt als eerste

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1