>'o. ao7 Zaterdag 5 Juni 1915 29e Jaargang öe Groote Oorlog. Uit de Pers. Binnenland. Uitgave van de Naamï. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN4E VORSTSTRAAT 210. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG, Drukkers: Oosterbann Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG» Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 «0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Palestina. i De Standaard schrijft: Naar de jongste berichten begint de oorlog ook de Sionisten in het Heilige Land te ver-ontrusten. Niet weinigen zou den zelfs reeds hun paspoort gevraagd hebben, ten einde uit te wijken. Gelijk men weet, zijn de Joden die zich, onder leiding der Sionisten, vooral in het oude land van Samaria gevestigd hebben, voor het meerendeel uit Rusland herkomstig, en zijn ze naar Palestina uit getogen, deels om te ontkomen aan de Program's die steeds in Rusland drei gen, deels om te voldoen aan hun ïeli- gieuse verwachting, dat eerlang de Jood- sche ^taat op de erve der vaderen, in nieuwen glans zal kunnen hersteld wor den. Naar thans verluidt, heeft de Vali hun nu wel aangeboden te blijven, maar deze toezegging kon alleen gehouden worden, indien zij het Turksche onderdaanschap aanvaarden. (Nu voelt men niet recht, welk bezwaar ze hiertegen opperden. De aanhoorigheid tot Rusland kan hun geen ideaal lijken. Eer omgekeerd, zou men zeggen. Er zijn er dan ook die hierin bewilligd hebben, en overgingen. Anderen daarentegen weigerden, en zagen zich uit dien hoofde genoodzaakt het land te ver laten. Hiertegen nu schijnen ze geen beden king te koesteren, en er wordt bericht, dat de Vali hen zelfs behulpzaam was voor het te gelde maken van hun be zittingen, en in het noodige voor de af reis. Toch zal deze wijziging in hun rustig zich ontwikkelenden toestand voor de Sio nisten een onaangename tegenvaller zijn. Aan Ruslands invloed hangt Voor wie in Palaestina zich rijk willen maken, veel, en met Rusland is men nu eenmaal ook op het heilig' erf in oorlog. Hetzelfde geldt van de Chiliasten uit Wurtemherg, die zich bij Haifah, en el ders in Palaestina, gevestigd hebben. Als Duitschers zullen ze, zoolang het bond genootschap van Duitschland met Tur kije ook in Azië wapensucces heeft, >vel ongemoeid blijven. Keert daarentegen de toestand, en ge lukt het aan Frankrijk in Syrië zich te nestelen, en aan Engeland om van Egypte uit iui Palaestina te dringen, dan zal het ook voor deze Wurteanba'rgers spoedig met allen vrede gedaan zijn. Zoo ziet men, hoe ook in het Heilige Land met den uitgebroken oorlog al wat vaststond weer uit zijn v-oegen is ge licht. Ook een Socialist! In „De Amsterdammer" (Chv. Volks dagblad) lezen wij; Dat Van der Velde, de bekende Belgi sche socialist, dezer dagen op een verga dering te Parijs het uitriep: „Leve "de oorlogl tot het bittere einde!" is niet goed te keuren, maar wel te verstaan. Dat dien man het gemoed vol schiet, als hij denkt aan 't arme, verwoeste België, is te be grijpen Maar in Nederland is er een socialist, die in „De Telegraaf" een ellenlang arti kel gaat schrijven om de trouwbreuk van Italië goed te praten, zoo niet toe te juichen. Dat (doet niet de eerste de beste socia list. Neen, een groote onder de grooten de voorzitter der partij, de heer W. H. Vliegen, wethouder van Amsterdap. Dat deze man een gemoedelijk meinsch is, was .bekend. Maar wie had kunnen denken, dat deze socialistische leider zijn principes zoo overboord zou wei-pen. Nog eens, dat Van der Velde, die leeft onder dén indruk van het lijden van België, den oorlog toejuicht, is niet te verwonderen. Maai' dat een Hollandsch socialist, een der meest vooraanstaanden nogal, zich aan den arbeid zet om de allerschande lijkste daad uit dezen oorlog, de meeSt booze uitwas van het door de socialisten gevloekte imperalisme te vergoelijken en te prijzen, neen, dat is 'een zielkundig raadsel. De oorlog blijkt heel wat menschen van streek te brengen. Zelfs zoo'n kraan van een kerel als wethouder Vliegen. Beknopt overzicht van den toestand. De gevechten op het Italiaansche oor- iogstooneel nemen langzamerhand groo- ïen omvang aan. De Oostenrijksche troepen houden zich in sterk bevestigde stellingen aan het defensief, waartegen de Italianen vergeefs opstormen en groote verliezen lijden. De Italianen, zoo- wordt wel gezegd, gijn meesters in het stormloopen, doch vluchten hij het eerste zware verlies hals over kop. Volgens Duitsche berichten is de geest drift voor den oorlog in Italië reeds aan 't bekoelen. Uit Rome komen echter be lichten, die deze uitspraken logenstraffen. Het even verrassende als ongewone ver schijnsel zou zich voordoen, dat de man nen die in 1882, 1883 en 1884 geboren zijn, krachtig protesteeren, omdat zij niet onder de wapenen zijn geroepen. Ze zou den beweren, dat dit een groote onrecht vaardigheid is, daar zij; het land drie ja ren gediend hebben, toen er geen gevaar was, en dringen er ten sterkste op aan, thans naar het front te worden gezon den. i De regeering heeft echter op het oogen- blik niet meer mannen noodig. Zij ont ving reeds over de 300.000 aanvragen om als vrijwilliger te mogen dienen en heeft bekend doen maliën, dat zij, hoeveel zij 'deze bewijzen van vaderlandsliefde op hoogen prijs stelt, tot nader order niet meer soldaten kan aannemen. We kunnen niet controleeren, of dit waar is. Doch we gelooven toch, dat er ook gjjn als die Russische vliegeir- officier, die toen hij dooir de Oostenrijkers gevangen genomen was, verklaarde het ppitreden van Italië als immoreel afte keuren en een schandelijke gemeenheid te moeten noemen. Salandra heeft wel beweerd, dat deze oorlog een heilige oorlog is, doch we meenen te moeten betwijfelen, of 'allen wel van harte bidden, als ze belijden wat er in het koninklijk goedgekeurde sol- datengebed staat „Ziet, o Heer, wij hebben ons niet met de sterken tegen de zwakken verbonden, ons drijft geen overheerschers-gevoel Welk 'n verblindheid, niet waar? Voor gegevens van de O. en W. oor logsfronten zijn we weer zoo vrij naar de losse berichten in andere rubrieken. De landbouw in Frankrijk. D. Zolla schrijft in „La Revue géné rale des Sciences" „Wij zijn dus optimistisch en het kost ons weinig, het te erkennen. Moet dat vertrouwen geschokt worden, waar het onzen aanstaanden oogst geldt? De twij fel en de ongerustheid zijn hier heel natuurlijk, want de mobilisatie ©enerzijds en de leveringen van bespanningen ander zijds hebben de gereedmaking der velden en het zaaien bijzonder bemoeilijkt. Dat is Waar, maar men moet rekening houden met de ontplooide energie van allen, die op onze velden blijven. „Twee voorbeelden zijn voldoende om het te bewijzen: „De oorlogsverklaring is het maaien van onze graangewassen en het binnen halen der millioenen garven, op te ber gen in schuren of onder de molens te brengen, voorafgegaan of kort daarop gevolgd. „Deze onmetelijke arbeid, die zich moest uitstrekken over 14.000.000 hecta ren, is niettemin op uitnemende wijze vol bracht geworden. Het dorschen is regel matig geschied, daar het graan nooit ontbroken heeft. „Over een uitgestrektheid vau 1.800.000 hectare hebben de wijngaardeniers de druif gesneden, een fijne taak, die snel volbracht moet worden, en de wijnbe reiding, die niet zou kunnen worden uitgesteld, heeft 61 niillioen hectoliter opgebracht! Het gebrek aan handenarbeid is dus zeker een geducht bezwaar, doch een bez'waar, waarover onze ernstige landlieden gezegevierd hebben. „De jaarlijksche landbouwopbrengst vertegenwoordigt een waarde van twaalf milliard francs en constitueert stellig meer dan het derde deel van de alge- heete opbrengst onzer werkzaamheid in al heur vertakkingen en onder al heur verrichtingen. Het is een groot geluk, dat onze voortbrengingskracht in dat opzicht gaaf is gebleven. Dat is, er valt niet aan te twijfelen, een zekerheid en een kracht." Korte Oorlogsberichten. Duitschland en de V. S. Te gelijk met de verzending van de Ameri kaansche nota naar Duitschland zal een vertegenwoordiger van Bernstorff naar Berlijn vertrekken, om den keizier den inhoud der bespreking van Bernstorff met president Wilson en de opvatting van het Amerikaansche volk, betreffende Duitsch- land's duikbootenoorlog mede te deelen. Op verzoek van Bernstorff heeft presi dent Wilson schikkingen getroffen om den vertegenwoordiger een vrijgeleide te verschaffen. De strijd tegen luchtschepen en meer nog tegen vliegmachines heeft de vraag naar voren gebracht, hoe hoog met een infanterie geweer 98, geschoten kan worden. Geheimraad dr. O. Cranz heeft nu vastgesteld dat het 8 mM. „8-geweer" dat 4000 Meter ver draagt en dat de kogel daartoe I8V2 jseconden noodig heeft, terwijl in een horizontale lijn geschoten, de kogel in slechts 13 seconden dezien afstand aflegt. Natuurlijk is op deze hoogte met een infanteriekogel geen suc ces meer te behalen, daar de snelheid waarmede de kogel omhoog vliegt gesta dig afneemt, tot zij: op de grootste hoogte gelijk 0 wordt. Bij een schot in horizontale richting heeft de kogel na een baan van 2650 xM. te hebben afge legd, nog een snelheid van ongeveer 110 M. per seconde. Men kan aannemen, dat tegen vliegeniers die hooger dan 1500 M. zijn, met het inianteriegeweer geen succes te behalen is. De eerste 1500 M. Zullen in 6 seconden afgelegd kunnen worden. Wanneer nu het vliegtuig zich met een snelheid van on geveer 25 M. per seconde voortbeweegt, moet men dus 150 M. voor het doel rich ten om den vliegenier te kunnen treffen, waarbij een volkomen windstilte moet heerschen. Anders moet ook met de kracht van den wind rekening gehouden worden. Om neer te vallen van een hoogte van 2650 M. heeft de kogel ongeveer 57 se conden noodig en hij is dan niet meer in staat een mensch te verwonden. In Duitschland wordt het gebrek aan jutezakken ondervangen door de ver vaardiging van papieren zlakken, waarvan de schering uit katoen en de inslag uit gedraaid papier bestaat. Men heeft deze zakken gezien en verklaart, dat ze niet te onderscheiden, zijn van de gewone jute-zakken. Bovendien worden zakken van uitsluitend geperst papier gemaakt, die zoo stevig zijn, da.t er tot een gewicht van 200 pond in gedragen kan worden. De pastoor van het Oostenrijksche stadje Karfreit (Caporetto) aan de Isonzo is volgens de Gazzetta del Popoio door den Italiaanschen krijgsraad te Udine ter dood veroordeeld en doodgeschoten, om dat hij onder het hoofdaltaar zijner kerk een telegraaftoestel had verborgen, waar mede hij den Oostenrijkers berichten zond over Italiaansche troepenbewegingen. De duikboot- en m ij no 0 r 1 org. Naar Lloyd's verneemt is het Noorsche stoomschip Cubano van Tonsberg hij Gal lon Head op Lewis (een van de Hebrie- den) door een duikboot getorpedeerd e i gezonken. De bemanning is geréd. Zweedsch stoomschip ver gaan. Het Zweedsche stoomschip „Lap land" van Novik op weg naar Middles brough, is 55 mijlen uit de kust van Peterhead gezonken. De bemanning, 19 mannen en 4 vrouwen, is te Peterhead geland. De oorlogscorrespondent van de „Arbeiterzteitung" meldt dat de vreugde der bevolking van Przemysl bij den in tocht der Beiersche en O os ten rijk sch- Hongaarscbe troepen geen grenzen ken de. Mannen en vrouwen schreiden van geluk. Er was geen schooner verzinne lijking van Duitschland's wapenbroeder schap met O os ten rijk-Hongarije denkbaar dan de ontmoeting van de Beieren die uit het Noorden kwamen met de Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen, die uit het Zuiden en Oosten de stad binnenrukten. Men zag officieren en manschappen el kander omhelzen. De klokken luidden; in alle kerken Werden dankdiensten ge houden. De onderburgemeester van Prze- niysl de burgemeester is naar Siberië gezonden begroette de eerste patroeljes der hondgenooten met warme woorden van dank. Van alle huizen wapperen de vlaggen van Duitschland en Oostenrijk- Hongarije. Deensc.il schip getorpe deerd. De gezagvoerder en 18 leden der bemanning van het stoomschip „Cy rus" uit Kopenhagen is te Stavanger aan boord van de hier thuis behoorende stoomboot „Jatun" aangekomen. De „Cy ras", die met een lading kolen van Burn tisland (aan den mond van de Torth) naar Kopenhagen onderweg was, is eer- gisterenmiddag getorpedeerd. De beman ning verliet het schip met medeneming van het scheepsjournaal. Onderweg trof men een Nederlandscbe visschersboot aan, die de equipage aan boord nam; later ging men over aan boord van de „Jotun". De kapitein is overtuigd, dat het schip getorpedeerd is. De „Cyrus" mat 1669 ton. De Joden in Polen. Uit Lodz wordt aan het Berl'. Tageblatt gemeld, dat de bladen in Warschau over den toestand der daklooze Joden in Polen het volgende hielden. Het totale aantal dakloozen be loopt nu reeds meer dan 100.000. In het gouvernement Lomska vertoeven meer dan 20.000 daklooze Joden, bijl wie de nood schrikbarend gestegen is. Men stelt zich voor een belasting1 te heffen van de ge goede Joden ten voordeele van hun nood- lijidende geloofsgenooten. Deze belasting zou te Moskou alleen 1.000.000 roebel opbrengen. Van het W. front. Officieel van het Duitsche groote hoofdkwartier Het kasteel en de plaats Hooge, ten 0. van Yperen, is op enkele huizen aan den westrand na, door ons in een storm aanval genomen. De Engelschen tegen aanvallen zijn Moedig afgeslagen. Ten O. van Givenchy is het gisteravond aan Engelsche troepen gelukt onze stel ling binnen te dringen. Bij een tegen aanval hebben wij den vijand onder zware verliezen er weder uitgeworpen. 3 Engel sche machinegeweren b'leven in onze handen. De stelling is in haar geheel in ons bezit gebleven. De suikerraffinaderij van Souchaz is na heen en weer golvende gevechten door ■ons bezet. Aan den spoorweg ten Wj. van Souchez duurt de strijd nog voort. Een krachtige vijandelijke aanval op onze loopgraven bij,en ten N. van Neüville is door ons artillerievuur gestuit. Ten Z. van Neuville wordt sedert den afgeloopen nacht op korten afstand ge vochten. In het. Priesterbosch is de strijd ge ëindigd. Het is ons gelukt het grootste deel van de verloren loopgraven te her overen. tl;; i 1 V an het O. gevechtsterrein,. Uit Berlijn: Russische afdeelingen zijn door onze ruiterij uit de plaatsen Lenen en Schrander, 60 en 70 K.M. ten O. van Libau, verdreven. In de streek van Rawidsjani ten W. van Kur.sjany en bij Sawdyniki aan de Du- hissa zijn vijandelijke aanvallen verijdeld. Op het Zuidoostelijk .gevechtsterrein hebben onizc troepen na gevechten ten O. en ten N.O. van Przemysl de linie Bolestraszyde Torki Pozdziacz Sytorzawa bereikt. De oorlogsbuit, bij den val van Prze mysl behaald, is nog niet vastgesteld. Uit verklaringen van krijgsgevangenen van verschillende troependeelen is ge bleken dat de Russen in den nacht van 2 op 3 Juni, waarin Przemysl is bestormd, een algemeenen aanval tegen het geheele front van Mackensen's leger in den Izin zin hadden. Dit offensief is echter reeds in den kiem volkomen .gesmoord. Duitsche troepen onder generaal Von der Marwitz hebben op 22 K.M. ten O. van Przemysl de hoogten aan weerszijden van Mysbatybse bestormd. Het leger van generaal Linsingen staat op ,het punt om den benedenloop van de Stryj, ten N.O. van de gelijknamige plaats, over te trekken. Israël. De Czaar van Rusland gaf in de eerste dagen van den wereld oorlog een proclamatie uit, gericht aan de Joden van zijn rijk en noemde hen: „mijne beminde Joden". Hij herinnert hen aan al de weldaden die zij; in Rus land en bijzonder van het huis Roma- now hebben genoten en noodigt hen uit, vrijwillig dienst te nemen in het leger, daar Joodsche en Russische belangen één zijn. Als helooning wordt hun in uit zicht gesteld, dat zij als de vrede we derkeert zich vestigen kunnen in die tal rijke provinciën, die hun tot hiertoe ont zegd waren. Het Engelsche weekblad „de Joodsche Itijd" vindt dezen oproep wiel vreemd, daar toch de gruwelijke vervol gingen en de op groote schaal opgezette Jodenmoorden nog 'z!oo veïsch in 't geheu gen zijn en vraagt, of dan eindelijk de jam mer der verdrukten 't geweten van den keizer heeft getroffen? Maar het vreest, dat het gaan zai als in Roemenië waar alle groote beloften, in de angsten van of voor den oorlog afgelegd, geheel on vervuld zijn gebleven tot op dezen dag toe. Wel is het een treurig gevolg van Is- raëls verstrooiing onder de volken, dat bijvoorbeeld in het Russische leger 210 duizend Joden vechten moeten met 100 duizend Joden uit Oostenrijk, 50 duizend uit tjongarije en 30 duizend uit Duitsch land! In het Fransche leger dienen 17 duizend, in het Engelsche 16 duizend, in het Belgische 2600 Israëlieten, terwijl, ook cmder de Australische en Canadeesohe vrijwilligers resp. 1500 en 2000 Joden dienst doen. (Vad.) Duitsche beschuldiging. Oyer de marteling van Duitsche krijgs gevangenen ten Westen van Warschau vertelde een gevangen genomen Russi sche soldaat bij zijn verhoor, dat hij wist uit de dagorder van zijin compagnies commandant, kapitein Kepp van het 64e infanterie-regiment, 16e infanterie-divisie, 6e legerkorps, dat kozakken Duitsche sol daten door mishandeling tot uitlatingen hadden willen dwingen, maar zulks bleef zonder succes. Op de dappere houding van die Duitsche .gewonden wei-den de afdeelingscommandanten door hun overste gewezen. Duitsche spionnen in En geland. Het proces tegen de van spion- nage beschuldigde Müller en Hahn voor) den „Lord chief Justice" en twee andera rechters is geëindigd. De jury heeft beiden schuldig bevonden. Müller is veroordeeld tot den dood door fusilleering behoudens zijn recht tot ap pèl bij het hof van appèl in crimineel© zaken. Hahn is veroordeeld tot zeven jaar dwangarbeid. Roemenië en B u 1 ga r ij e. De „Petit Parisien" verneemt uit Boekarest, dat de onderhandelingen met Rusland, door bemiddeling van Engeland en Frank rijk, met alle kans op slagen worden voortgezet. Indien de voorstellen, die aan de orde zijn, aangenomen worden, zal Roemenië onverwijld handelen. De entente tusschen de regeeringen van Roemenië en Bulgarije is nu reeds vol maakt. Roemenië zal aan Bulgarije gebied in 'de Dobroedzja afstaan en ïn ruil daar voor alle mogelijke waarborgen voor zijn actiein yrestelijke richting ontvangen. Bul garije zal tegelijkertijd tegen Turkije te velde trekken. De diplomatieke voorberei dende gesprekken hebben tusschen de Bal- fcanstaten feitelijk reeds hun beslag gekre gen en op het oogeinblik wordt alleen nog beraadslaagd over samenwerking op militair gebied. Nog een winter? Volgens de Americaan iWoli and Cotton Reporter, veroorzaakt het vraagstuk, hoe men het Duitsche leger aan winteraniformen moet helpen, in Duitschland heel wat meer ongerustheid dan de voedselvoorraad. Niet alleen is de gewone toevoer van wol afgesneden, maai- Duitschland kan ook geen tapijtwol uit Turkije krijgen en even min de „rags and clips" uit Amerika, die gebruikt worden om door de grond stof voor goedkooper lakensoorten heen te verwerken. Amerikaansche deskundigen voorspel len, dat indien de oorlog tot in den winter duurt, Duitschland groote moeite zal heb ben, om zijn soldaten in warme kleeren te steken. Prins Hendrik bracht gisterochtend een bezoek aan minis ter Cort van der Linden in diens Kabinet. Uitbreiding Landstorm. Bij de [Tweede Kamer is ingekomen! een wetsontwerp tot nader© uitbreiding Van den landstorm. Art. 1 en 2 luiden als volgt Als wij in overweging genomen heb ben, dat nadere uitbreiding, van den land storm noodig is en dat van alle land- stormplichtigen (gewapende dienst moet kunnen worden gevorderd; Zoo is het enz.. Artikel 1. 1. Door ons kan worden bepaald, dat tot den landstorm behoort: ieder voor voor zoover hij: niet reeds tot den land storm behoort die vóór het in wer king treden van de Landstormwet is ko men te verkeeren in een der gevallen bedoeld in art. *2, eerste lid, onder le en 2e dier wet dan wel van den dienst bij «fe militie is vrijgesteld als eenige, willige zoon en niet vóór 1916 het 40ste levensjaar heeft volbracht. 2. Het vorige lid is niet van toepas sing ten aanzien van personen als be doeld in art. 2, tweede lid, der Land stormwet. Artikel 2. De dienstplicht bij den landstorm vangt voor de in art. 1, eerst lid, bedoelden aan met den dag, waarop, zij volgens o.ns daartoe strekkend besluit tot den landstorm komen te behooren. Twee [vliegers geïnterneerd. Een onzer abonné's te Axel telefoneert ons: Hedenmiddag omstreeks 1 uur is te Axel op het land van den heer C. de Feijter een tweedekker geland, waarin twee aviateuxs, een Engelsch officier en een Fransch mecanicien gezeten waren. Zij waren uit de richting van Gent geko men en waren wegens een defect aan de motor genoodzaakt te dalen. Door de Nederlandsche militairen zijn zij aange houden, om geïnterneerd te worden. In hun bezit werden gevonden een karabijn, enkele patronen en een briefkaart. Het optreden der vreemdelingen was zeer te gemoetkomend. Vr!gl viervo'er. De Minister van Oorlog1 heeft machtiging verleend d-at. aan adjudanten, onderoffi-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1