Telegrammen. /IjS. jrten. Pers. Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken, Laatste Berichten. Leestafel AIIbgp verkeopingen aanbestedingen, enz- Ieumeu, dooi P. ken. erke, dr. W. G. hanvoude. (Rot- md tot onderwij- alhier de heeren ibbekoom. beiden taatsexamen. zullen dit jaar 's Gravenhage, lo- W. Zwarteweg 7. technische Hooge- examen mijninge- v. Damme; en te s-examen de beer 19- iur der Classicale ïeren heeft beslo- i Zendingsdag ge- t begin der maand kermis is, is de vastgesteld op den kermisweek. rten te krijgen in Middelburg, in zullen verschil- ■d voeren. KERK Juni. d-Bevetand. ds. Meloen, ds. v. d. Bergen. Elenbaas Moerman, m. ds. Feykes. ds. Lijssen.' d. Waal. ds. Bins, in nam. ds. Ger- u. dhr. Lens velt. 2 u. ds. Warners, en 2 u. ds. v. d. m. en nm. ds. de sn vm. en nm. ds. Buinink. nm. ds. v. Essen, cis. Kijne. ds. Schmidt xi. ds. Andre.*®. ds. Meloen. iVieten van Zwaag- Muller. m. ds. Willëmsen. ooi), 2 u. ds. Bui- Pont. u. ds. Kloek. Waal. u. ds. Visser. ds. Japeben. s. Drost. n. ds. v. d. Linden, m 2 u. ds. Boisse- ds. Stegenga. eren Seulijn. u. ds. Schourmaus ds. Kolde wijn. ds. Maas. m. ds. v. Selms. nam. ds. Semme- 2 u. ds. Postma. ii. ds. Siemelink. 50 en 2 u. ds. Tak. ds. Kiehl. nm. ds. Müller. im. ds. van 'tHotf. u. ds. Talma, 2 ri ls. Weijland. nm. ds. Km-.-,ii- nm. ds. Reus. m. ds. de Wijk bbes, 6 u. ds. Sch- rEM. leeskerk. ren. afmaken van het irspbeiding van het neemt wieer toe, i r d. ie doorgegaan. Van En feitelijk is g'e- eht tien deze in han- ;sen gegeven, iet buitenland aller- uden ook wijl er bet zulke vraagstukken de deskundigen en iconomisehte historie ntusschen hier niet Er 'zijn landen waar deze rigoureus© me thode niet, of althans niet met gelijke ge strengheid wordt toegepast, en waar men zich toch over de uitkomsten niet. schijnt te beklagen. Het zou daarom gcwenscht zijn, indien de Minister van Landbouw eens officieel werd uitjgenoodigd, aan de Kamer eeil ecnigszins volledige statistiek ovier te leg gen, waaruit blijken kon op welke wijze de tel rijd tegen het klauwzeer in de overige landen van Europa was aangebonden, en welke resultaten «Idlers, in vergelijking niet hetgeen wij bereikten, verkregen wer den. Het is vooral de onzekerheid, die de ge moederen verontrust. Men leeft onder den indruk, dat men te zeer overgegeven is aan overbodige ge strengheid. En niets zou zoo kalmeerend werken, als een duidelijke, breedvoerige en preciese aanduiding van wat buiten onze erve geschied is, en welk resultaat men daar verkreeg. Z ee u w sche Landbo u w- Onderlinge. Goes. Heden is de Algemeene Vergade ring gehouden van de Zeeuwscho Laud- bouw-Onderlinge. Bij afwezigheid van den heer H. A. Hanken, opent de heer C. van Westen Pz. de vergadering. De secretaris, de heer A. Salome, leest de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. De heer H. A. Han ken, die intusschen ter vergadering is ge komen neemt het voorzitterschap over. Tegenwoordig zijn verder de heer Croe- zen, directeur van de Centrale Landbouw- Onderlinge en mr. Zaaijer, rechtskundig adviseur van de Z. L. O. USt. bet jaarverslag /over 1914 blijkt, dat op 31 December waren aangesloten 1010 landbouwers. Er hadden in 1914 plaats 395 ongevallen, waaronder begrepen 4 ongevallen aan patroons overkomen en 5 gevallen, van bedrijïsziekten. Epn ongeval bad Ijlen dood van de getroffenen tenge volge, terwijl han| 4 arbeiders ejen blijvende, uitkecringi naar gedeeltelijke invaliditeit moest worden uitgekeerd. 375 ongevallen waren binnen 2 maanden afgéloopen, ter wijl 19 ongevallen langer dan 2 maanden duurden. Als oorzaken van de ongevallen worden genoemd: voertuigen 39; paarden 54; hoornvee 7landbouwmachines 29, waar van 1 den dood tengevolge hadval van den arbeider 51val van een voorwerp 6beknelling 13; krachtsinspanning. 44; snijdende werk tuigen 71; jnfectie 41; oogkwetsing 28; brandwonden 2; breken van gereedschap L; bedrijfsziekten 5; diverse oorzaken 4. De 395 ongevallen, die door de Zeeuw - whe Landbouw-Ondeiiinge werden behan deld, hebben opnieuw bewezen, dat het tandbouwbedrijf geenszins gevaarloos is. De 390 getroffen landarbeiders besp. de nagelaten betrekkingen van |een hunner zijn, doordat de patroons lid van de Land- bouw-Onderlingo zijn, geholpen. Ze hebben van de Landbouw-Onderlinge een steun gekregen, die thun anders niet zou zijn verleend, omdat voor de Landbouw-Onge- vallen-Verzekering nog geen wet bestaat. De onkosten, die voor de patroons op deze verzekering komen bedragen fl.28 per. f 100 jaarloon, of voor een knecht, die f 400 loon per jaar verdient, worden de kosten 9 Va cent per week. Voor deze uitgave worden ook de geldelijke gevolgen van de zwaarste ongevallen gedtekt. De Ziekte-Verzekering voor inwonend personeel heeft zich gedurende het ver slagjaar wederom belangrijk uitgebreid. Er zijn thans 10 afdeelingen in werking, het aantal verzekerden bedroeg in 1914 951. De gemiddelde kosten bedroegen over 1914 f 1.93 per verzekerde. De heer Croezen deelt mede, dat in 1915 36 nieuwe leden zijn toegetreden met f 55000 verzekerd loon. Sedert 31 December 1914 zijn 7 leden-patroons toe getreden, zoodat het aantal nu 57 bedraagt, en het verzekerd loon gestegen is tot f 40559 (een vermeerdering van f 5500). Het aantal leden in de ziekteregeling is met 34 gestegen en bedraagt thans 487. Voor zoover bekend zijn dit jaar tot 1 Juni 1915 in Zeeland voorgekomen 167 ongevallen, waarvan er twee langer dan 2 maanden geduurd heeft. V ervolgens geeft spr. een verklaring van net feit dat de kosten van de zware, ongevallen de laatste jaren steeds ge stegen zqn. In 1912 bedroegen ze b.v. 34 ct. per f 100 verzekerd loon, in 1913 reeds 511/2 ct. en in 1914 met minder dan 621/2 ct. Dit komt alleen daardoor, dat in 1913 en op ongelukkige wijze vele zware ongevallen zijn voorgekomen, die groot© uitgaven vorderden. Daaruit mag niet ge concludeerd, dat de kosten van de L O voortdurend zullen blijven stijgen. De rekening en verantwoording over 1914 wordt vastgesteld. De Ongevallenkos- ten bedragen f24309.39, de administra tiekosten f7.513.53. Over 1914 moet met de leden f31.766.67 worden verrekend. Op rekening hiervan is door de "leden aan voorschot gestort f36.839.25. Aange zien over 1914 het verzekerd loon heeft bedragen f2.496.829 moet dus met de leden worden verrekend tegen f 1.28 per f 100 loon. Aan de leden zal dus terugbe taald kunnen worden 22 ct. per f 100 loon. Overeenkomstig art. 28 der Statuten moet voorzien worden in de vacatures in iet bestuur, ontstaan door periodieke af treding van de heeren C. v. Westen Pzn. en A. Wolfert. Beide heeren worden met algemeene stenunen herkozen, en verkla ren de herbenoeming te aanvaarden, eiwolgene worden behandeld de punten van de agenda voor de gewone Algemeene Vergadering der Centrale Landbouw-On derlinge, 14 Juni te Amsterdam te houden. De heer Croezen licht enkele punten toe, 0. a. punt 5: Voorstel tot het aan gaan van oen overeenkomst van onderlinge herverzekering met de Tuinbouvv-Onder- linge ter regeling van hel gezamenlijk dragen van het risico voor de L. O. en dé T. O. voortvloeiende uit art. 1401 1407 en 1638x B. W. Spr. zet dit voorstel nader uiteen en bepleit de voordeelen daaraan verbonden, 't Is intusschen niet zeker, dat deze regeling toegepast zal moe ten worden, 't Geldt slechts een voorzorgs maatregel. Vervolgens moest plaats hebben de aan wijzing van een vertegenwoordiger voor de Algemeene Vergadering van de C. L. O. Het bestuursvoorstel 0111 de aanwijzing door het bestuur van de Z. L. O. te doen geschieden wordt algemeen goedgekeurd. De heer Croezen deelt daarna mede, dat er in de L. O. reeds dikwijls gesproken is over ziekteverzekering voor uitwonend personeel. De .plannen van min. Treub in deze aangelegenheid zijn tot heden nog niet tot uitvoering gekomen. Voörloopig zal de wettelijke verzekering nog op zich laten wachten. De L. O. heeft intusschen bewezen, dat ze zeer goedkoop kan werken. Door onder linge samenwerking is bereikt, dat zooveel mogelijk wordt overgelaten aan de land bouwers. De C. L. O. wil nu ook de ziekteverze kering voor de uitwonende arbeiders ter hand nemen, liever dan een paar jaar te wachten op de regeering. Later kan haar dan getoond worden, dat do, L. O. een goede en goedkoope organisatie heeft, die dan mogelijk bestendigd wordt. Het bestuur wil voortbouwen op de inrich tingen, die reeds bestaan, ziektekassen, e. a. 'Noodig is nu, it al de P. O. C.'s straks zooveel mogelijk inlichtingen geven, opdat het voorbcreidingswerk voortgang hebbe. De voorzitter deelt naar aanleiding van een desbetreffend rapport nog mede, dat het zaaien van Norge-salpeter, wanneer het met verstand en overleg door de goede personen en op den juisten tijd gebeurt, voor niemand nadeelige gevolgen zal heb ben. Op een vraag van de afd. Tholen of er mogelijkheid bestaat tot vrijdom van brievenport, zegt de heer Croezen, dat er niet veel kans bestaat 0111 dit te ver krijgen. De voorzitter zegt, dat de porto's niet zóó boog loopen, dat 't do moeite waard is naar vrijdom van port te streven. De heer Croezen geeft ten slotte nog enkele inlichtingen over het invullen van de loonlijsten, enz. A r r. - R e c li t b a n k te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld we gens: brandstichting: A. B., 17 j„ arbei der, Clinge, tot f10 b. s. 2 w. tuchtsoh.; beleediging ambtenaar: A. d. V., 17 j., werkman, Eede, tot f3.50 b. s. 1 w. tuchtsch.diefstal: C. J. B., 20 j„ werk man en C. B. D„ 24 j„ schipper, beiden Sluis, gedetineerd te Middelburg, ieder tot '2 m. gev.straf met aftrek van het voorarrest, en W. F. R., 20 j., voermans- knecht, Hulst, tot 1 w. gev.straf; mis handeling met dooclelijken afloop: J. T., 41 werkman, Heinkèns^and, gedeti neerd te Middelburg, tot 1 jaar gev.straf, met aftrek van het voorarrest; mishande ling: K. L. v. L., 43 j„ veldarbeider, Clinge, tot f 15 b. s. 15 d. h., en J. C. K., 39 j., landbouwer, Baarland, tot f10 b. s. 10 d. h.; mishandeling en vernie ling: J. S., 22 j., opperman, en P. S., 23 j., leurder, beiden Neuzen, beiden tot tot f 10 b. s. 10 d. h., en veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: C. d. L., 18 j., zonder beroep, Sluis, tot 1 w. h. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak, welke heden in het openbaar werd behandeld was die tegen H. A. H., directeur van den Wilhelmiiia- polder, welke verleden week reeds be handeld werd, zooals gemeld had de bekl. den gemeente-veldwachter Meulendijk van Kloetinge hebben vastgegrepen en tegen gehouden, toen deze zich naar het in clen polder neergekomen vliegmachine be gaf, 0111 hij de intemeering behulpzaam te zijn. Thans werd als getuige a charge ge hoord de territoriale bevelhebber, kolonel Brocx, die verklaarde, dat de luitenant Bierens op dat oogenblik de vertegenwoor diger was van het militair gezag, ook al was er buiten zijn weten een hooger militair in de buurt. Een door den lui tenant ter hulp geroepen bijzonder per soon heeft het recht geheel als militair op te treden en kan gerust over ander mans land loopen. Vervolgens werden een zestal getuigen a decharge gehoord. De eerste, C. van Braat, heeft wel de auto met de geïnterneerden gezien, toen dit terugkeerde, toen eerst ging de veldwachter naar de plaats waar bekl. stond. De tweede, P. Kakebeeke, was bij de ontmoeting tusschen bekl. en Meulendijk; zijl' merkte niets van onhebbelijkheden zij nerzijds. Dei beide militairen, die de intemeering verrichtten, de sergeant Jacobs en de korporaal Krijger hebben in het geheel Meulendijk niet gezien. De officier wees in zijn requisitoir er o.a. op, dat de luitenant en de veld wachter niet konden weten, dat de vlie geniers reeds geïnterneerd waren. Hij meende, dat bekl. schuldig is aan over treding van art. 180 W. v. Str. en eischte f 10 of 10 dagen. De verdediger, ml'. H. J. C. Zaaijer, besprak het eerst de dagvaarding waar in o.a. gesproken wordt van het verleenen van hijstanddan moet. er een hoofdhande ling zijn en die mist verdediger. Getuige Meulendijk had een schriftelijke lastgeving moeten hebben om over bekl.'s land te mogen gaan. Bekl. wist niet, dat Meu lendijk was in de rechtmatige uitoefening van zijn bediening. Bekl. trad op in het belang van zijn eigen land, alleen op deze grond moet volgens pleiter bekl. reeds worden vrijgesproken. liet. feit zelf nagaande gelooft pleiter wel, dat bekl. een oogenblik Meulendijk heeft vastgegrepen, maar van een verzet is er toch geen sprake. Pleiter vraagt vrijspraak of ontslag van rechtsvervol ging en betalen van de getuigen a de charge door den staat. Na re- en dupliek werd hel onderzoek gesloten. Wegens poging lot uitvoer van een grootc hoeveelheid petroleum en bloem naar België en het aanbieden van 5 francs aan den hem onder Koewacht aan houdenden sergeant Straub, werd bij ver stek tegen J. B. twee maanden gevangenis straf geëischt. Evenmin was verschenen F. .1. v. K. uit Clinge. Wegens diefstal van ongeveer 6 francs aan klein Belgisch geld, dat hij echter weer teruggaf. Dn eiscli luidde een week gevangenisstraf. Wegens mishandeling van J. Vermoet te Sas van Gent, werd tegen den Belg F. J. S., die niet aanwezig was, flO of 10 dagen geëischt. Wegens het affhakken van een spar in een bosch toebehoorende aan Van Hoornbeke en De Pape, stond terecht l. B. te Zuiddorpe. Bekl. legde over een verlof van ad vocaat Vermees, die het bosch beheert. Het bleek echter, dat dit verlof eerst gegeven was, nadat bekl. door een veld wachter werd betrapt. Dc eisoh luidde f5 of 5 d. Wegens mishandeling van A. Tellier to gchoondijke hadden zich te verant woorden I. S. v. H. en S. de C. Zij zouden getuige met de vuist en mot stokken hebben geslagen en v. H. bovendien met een emmer. v. H. zeide dronken te zijn geweest en zich niets te herinneren; De C. zeide niets te hebben gedaan. Twee andere getuigen hadden echter ook zéér goed gezien, dat beide bekl. sloegen. De eisch luidde voor ieder f 20 of 20 dagen. De beklaagde J. S. v. IJ. had zich nogmaals te verantwoorden wegens mis handeling, ditmaal van C. Dierx, slager te Zuidzancle, dien hij op 25 April te Groede ontmoette. Het eerste feit was op 2 Mei gebeurd. Bekl. zeide ook bij dit feit dronken te 'zijn geweest. De getuigen Dierx en zijne vrouw, zeiden, dat bekl. eerstgenoemde met een stok sloeg ;gn ook liet rijtuigje bescha digde. Dit laatste had ook getuige F. Ledain goed gezien. De eisch één maand gevangenisstraf. Wegens diefstal van tarwebloem en tarwe ten huize van den burgemeester van Wissekerke, H. G. van Kempen, werd bij verstek tegen de werkvrouw A. B. B. f 20 of dagen geëischt. Wegens het toebrengen van slagen en stompen aan C. J. Verkammen, werd te gen E. v. E. te Hansweerd bij verstek f 10 of 10 dagen geëischt. De koopman F. W. K. uit Goes,"stond terecht wegens het onder valsche voor nemens trachten te bemachtigen van 250 K.G. boonen De getuige J. Nijssen te Kapelle, zeide, dat bekl. hem had gezegd te koopen voor den zaadhandelaar Los te Zwijndrecht. De boonen werden voor 7 cent per K.G. te Goes geleverd, doch niet betaald, maar later bood bekl. hem 6 cent per "K.G., waarop getuige niet inging. Bekl. ontkende, dat hij gezegd heeft, dat hij de boonen voor Los kocht, doch ook de vrouw van Nijssen zeide, dat de boonen door tusschenkomst van bekl. aan Los verkocht werden. De eisch luidde drie dagen gevangenis straf, daar Nijssen nog" getracht had de qaak niet te doen vervolgen, toen het echter reeds te laat was. Tegen A. P. de W. Je Middelburg werd bij verstek wegens beleediging van den agent van politie M. Verhage f 15 of 15 dagen geëischt. In besloten zitting was tegen den werk man J. G. uit Vlissingen wegens ontuch tige handelingen met een meisje 4 maan den geëischt. Uitspraak 11 Juni. Ongelukken. Op de brug over de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam is een 16-jarige jongen van zijn fiets ge vallen terwijl hij voor een wagen uitweek. Hij kwam met het hoofd terecht op een trottoir en overleed binnen enkele urenj aan schedelbreuk. Op het stations'- emplacement ite Nijlmegen is een weg werker der S-S. door een trein gegrepen zoodat ,bem de rechterarm werd afgereden. Te Apeldoorn is een 17-jarigé jongen door' een bierwagen overreden en gedood. 'Tje Apeldoorn geraakte eien zesjarig knaapje onder een zwaar beladen wagen, zoodat hem de borstkas werd ingedrukt. Hijl overleed aan de gevolgen. Een 16-jarige jongen had te Eindhoven het ongeluk op het stationsemplacement té struikelen. 'Een zware wagen rteted herrf over het lichaam en doodde hem. Door een visscherskotter js voorgaats van iJlnuideu in het vischnet opgevischt het liijk van een man *die menige dagen lé voren in liet Noordzeekanaal was ge vallen en verdronken. Ook is daar aange bracht het met brandwonden overdekt lijk van een man, vermoedelijk ieen stoker van een in de Noordzee vergane stoom trawler. De heer P. v. d. Hoek, wethouder te Mill, de oudste overheidspersoon in ons land. vierde gisteren z'ijn 92en verjaardag. Rij IV. te Nieuwkoop werd 26 Mei j.l. een kleine geboren; 26 Alei van het vorige jaar ook een; en 26 Mei 1913 ook een; zoodat er thans drie kinderen van hem op dcnzelfden dag jarig zijn. (Ook te Goes bestaat al sinds ongeveer 25 jaren een dergelijk gezin. Red.) Aardbeving. Eergislerochtend werd in Miinchen een sterke aardbeving waaigenomen. De schok was zóó hevig, dat van het uegistreer-apparaat van de sterrenwacht te Miinchen de magneetnaald en ook het apparaat voor het grootste deel vernield werd. I11 de huizen rinkel den de vensterruiten, terwijl de hangende voorwerpen in slingerende beweging ge raakten. De bewoners werden uit den slaap gewekt. Dc schok was de hevigste, die sedert jaren in Miinchen is waargenomen. Ook in Stuttgart werd oen aardschok waargenomen. Staki 11 gsrelletjes. Men meldt uit Amhem aan de Msh. Bij het uitgaan der fabriek van de firma Cadcrius van Veen alhier, waar Maandag j.l. door het grootste deel der confectie- arbeidsters het werk werd neergelegd, kwam 't tot ongeregeldheden. De staaksters en een vrij talrijk publiek wachtten dé enkele nog werkende meisjes op. Toen deze buiten kwamen, werden zij! met een vloed van scheldwoorden ontvangen, zoo dat zij; 'i'a angst voor mishandeling in de fabriek terugvluchtten. De patroon te lefoneerde toen om politto-assistentie. kort daarop de werksters huiswaarts ge- Door een aantal politic-agenten werden leid, echter voortdurend gevolgd door een tierende en scheldende menigte. De politie slaagde ;er evenwel in de meisjes thuis te brengen, zonder dat zij ernstige moei lijkheden ondervonden. Den geheelen dag wordt er voor de fa briek gepost. Naar wij vernemen is door de staaksters de hulp ingeroepen van den bond van arbeiders en arbeidsters in da confectiebedrijven ST. PETERSBURG, 4 Juni. De Russi sche troepen, welke ten Z. van Libau opereerden hebben deze stad van Memel afgesneden en de Duitschers daarmede van hun basis beroofd. Terzelfder tijd maakten de Russen z'cli meester van Po- langen en liet dorp Rutznu. Een ander Russisch departement nadert Libau van het Noorden. Libau is thans ingesloten en heeft slechts uitweg naar zee. AMSTERDAM, 4 Juni. De „Trito.i" is hier hedenmiddag aangekomen. Een der officieren deelde mede, dat de brand aan boord was ontstaan door het omvallen van een lamp in de nabijheid van den olievoorraad in de machinekamer. Het vuur deelde zich vervolgens aan hel ach terruim mede. FRANKFORT, 4 Juni. Uit Koastantino- pel wordt gemeld: öp 31 Mei bracht een Duitsche onderzieeboot bij Strati een En- gelschen hulpkruiser van 12000 ton tot Zinken. Van de bemanning, uit800 leden bestaande, werden 120 man door liet En- gelsche s.s. „Syp" gered en naar den bocht van Mudras gebracht. Op 2 Juni torpedeerde een onderzeeboot een En- gelsch linieschip bij Tenedos. Over het lot van het schip ontbreken verdere bij zonderheden. LONDEN, 4 Juni. Uit Milford wordt ge meld, dat twee Engelsche trawlers zonder voorafgaande waarschuwing door een Duitsche onderzeeboot in den grond ge boord. Op een der trawlers zijn van do 10 man 6 personen door granaten ge dood. 1JMUIDEN, 4 Juni. De IJnvuider stoom trawler „Wilhelmina Cornelia" is op de Noordzee aangevaren door den stoomtraw ler „Dordrecht" en gezonken. De „Dor drecht" werd zwaar beschadigd te IJmui- den binnengesleept door den trawler „Eri- ka", die ook de bemanning van de „Wil helmina Cornelia" aanbracht. BERLIJN, 4 Juni. De bladen deelen mede, dat de Keizer en de Koning van Saksen, den Koning van Beieren, naar aan leiding van de overwinning der Beiersche troepen in Galicië, hunne gelukwenschen hebben doen toekomen. PARIJS, 4 Juni. Donderdagmorgen tus schen vier en vijf uur hebben 29 Fransehe vliegtuigen 178 bommen en duizenden pijlen op het hoofdkwartier van den kroon prins geworpen. Een aantal bommen trof doel. De vliegtuigen, die beschoten* wer den, konden ongedeerd terugkeeren. ROME, 4 Juni. Volgens het rapport van schepen die een verkenningstocht deden had de beschieting van Monfalcone door de Italiaansche torpedobooten tot resul taat dat rookwolken en vuur uit de stad opstegen, hetgeen zelfs 24 uur na het bombardement nog van vewe was waar te nemen. LONDEN, 4 Juni. Minister Lloyd George zeide in een redevoering, ge houden op een vergadering van werk gevers in het machinevak en vertegen woordigers van dc „trade unions", dat de afloop van den oorlog thans afhangt van de werkplaatsen. De groote successen der Duitschers in Galicië waren, vol gens hem, alleen het gevolg van hun overweldigenden overvloed aan grana ten. Zij hebben de zege behaald door hun uitstekende organisatie der werkplaatsen. „Hadden wij", zoo vervolgde Minister, „dezelfde hagelbuien van granaten kunnen werpen als de Duitschers in Rusland, dan zouden wij reeds in Duitschland zijn en zou het einde van den oorlog in het zicht zijn,,. Hij deed derhalve een beroep op allen om te helpen, dat de legers van de noodige munitie worden voorzien. Dienstplicht keurde hij af, daar de mannen, die thans vrijwillig in dienst wa ren getreden, verreweg de voorkeur ver dienen, als zij maar behoorlijk toegerust worden. ROTTERDAM. Hedennacht is op 81- jarigen leeftijd overleden dr. R. P. Mees, oud-lid der Tweede Kamer. (Rudolf Pietei' Mees werd geboren te Rotterdam in 1834 uit een ond-Rotter- damsch handels- en bankiersgeslacht; hij deed examen in 1869 in de staatsweten schappen, en ontving als zoodanig van de Utrechtsche universiteiten den doctorstitel honoris causa. In 1873 werd hij voor Rotterdam tot lid der Tweede Kamer ge kozen in de vacature-Otto van Rees. In 1886 bij de splitsing van Rotterdam in kiesdistricten werd hij als Volksvertegen woordiger bestendigd voor Rotterdam I, doch in 1897 vervangen door dr. de Visser. Doch reeds in 1898 vaardigde Rotterdam IV hem weer af; en bleef hij dit district vertegenwoordigen tot 1905 toen hij, de oud-liberaal, door een vrijzinnig-democra- tischen naamgenoot vervangen werd. Oorspronkelijk was dr. Mees bestemd voor predikant, doch hij gaf zijn theolo- sche studiën op om zich aan andere stu diën te wijden; ook op financieel gebied was hij hoogst bekwaam, als zoodanig genoot hij in de Tweede Kamer het alge meen vertrouwen). VLISSINGEN. Gisteren kwam hier een groot gezelschap kloosterzusters aan, die uit het Zuiden van België kwamen en via Engeland naar Frankrijk zullen ver trekken. Het IJzeren Kruis. Men meldt ons:Volgens de Rijnlandsche Onderwijzers periodieken hebben sedert het begin van den oorlog 180 onderwijzers uit het re- geeringsdistrict Dusseldorf het. IJzeren Kruis voor hun betoonde' moed en beleid ontvangen. Gereformeerd Theologisch Tijdschrift, red. dr. Aalders en ande ren; uitgave v,an Gezelle Meerburg tol Heusden, bevat in afl. 2 (Juni) hét vervolg op prof. Honig's opstel „Albrecht Ritschll en Wilhelm Herrmann". Voorts een pole miek van ds. Krijger tegen ds. Wielienga, naar aanleiding van het eten van vleesch dein afgoden geofferd, waaraan blijkens ds. Krijger's mededeeling indertijd t.woé onzer missionaire dienaren, ds. Pos en ds. Colenbrander, lie eerste öpenlijk, de laatste thuis, zich Jamben „schuldig" gemaakt. Dan [nog een zeer geleerd© beschouwing over 1. Oor. 15 33 van dr. Grosheide, alleen door theologen te genieten. 11 1 Si 11 LHP Bloes©m en vrucht, maandschrift van het Chr. Letterkundig Verbond, red. A'. J. Hoogenbirk en anderen, bevat in zijn Mei-nummer behalve veel poëzie, het vervolg van „Gestrande Hollanders", een opstel van G. Beumer over Vondel. Voorts een schetsje: „Gelukskindjle". „André Pierson" (die in het Arg'onnerwoud sneu velde); en andere stukkien. i In dagen van oorlogsgevaar is de titel1 van een boek in de rubriek „Van rechts en links", uitgaaf Hollandia- drakkerijl, Baarn. In Joh. Land, ds schrij ver dezer degelijke brochure, is iemand „vaif rechts" aan het woord, oml beschou wingen te geven over het „Pacifisme" (is dit woord wiel goed?), de Internatio nale, het Cosmopolitisme en andere. ii 1 - .1 i De Geslachtsdrift, door dr. Noorduijn te Alkmaar, in de rubriek „Uit Zenuw- en Zieleleven" is»een boek, dat ook door léeken kan gelézen worden,] olmdat de technische termen door den schrijver vertaald Zijn. Wijl echter tfet schrijver blijkbaar instemt met zekere me dische raadgevers en zekere door hent genoemde inrichting der maatschappij als voorwaarde voor ons menschzijin stelt (blz. 43), wat voor tienduizenden met ons neer komt op vertreding van Gods gebod en schending van Gods tempel, achten wij bij! kennismaking met dit geschrift groole voorzichtigheid geboden. Wissenkerke. Heden had plaats de aan besteding onderhoudswerken 1915-1916 in den Vlictepolder. InschrijversA. N. de Waart en K. van Wijngaarden te Slie- drecht, voor f7074; P. Berrevoets Szn.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3