Binnenland. Uit de Provincie Onderwijs. Zending. Predikbeurten. Uit de Pers. Landboin De D aid a lie 11 en. De admira liteit te Londen maakt bekend, dat een van de Engelsche duikbooten die in de Zee van Marmara werken gistelenochtend een groot Duitsch transportschip in de Tanderabaai in den grond heeft geboord. Aan het Belgisch Informatie-Bureau wordt uit Brussel gemeld: De gezond heidstoestand van Burgemeester Max is in den laatsten tijd zeer slecht gewor den. De heer Max lijdt aan tuberculose, waardoor hij zich sinds j iren zeer moest in acht nemen, en een streng regiem volgen. Reeds geruimen tijd gelede.i had de lieer Max geklaagd over het zware voedsel, dat hem door de Duitsche over heid eiken dag ivordt voortgezet; zijn zwak gestel kon dit niet verdragen. Her haaldelijk heelt hij' de toelating gevraagd om buiten de vesting, vergezeld door Duitsche officieren, zijn maaltijden te mogen gebruiken. Dit werd hem gewei gerd. Zijn vrienden maken zich dan ook over hem zeer ongerust. IVins August Wilhelm van Pruisen is van het auto-ongeval, dat hem in het vorig najaar is overkomen, weder in zoo verre hersteld, dat hij naar het front kan terugkeeren om zijn werkzaamheden bij het oppercommando van een der legers te hervatten. In de Daily Mail lezen we iets over vrouwen arbeid in den oorlog. Er hebben zich tot 21 Mei 70.000 vrouwen aangemeld voor ,,oorlogsdienst". In tal van winkels zijn de mannelijke bedienden, die naar het front gingen, al door vrouwen vervan gen. Bij! de posterijen denkt men er over brievensorteersters aan te stellen. Het de partement van oorlog heeft al een betaal- meesteres. Onlangs zijn vijftig vrouwen aangenomen voor het schoonmaken van feen thuisgekomen mailboot. De vraag naar kellneressen ncieint toe. De Daily Mail geeft verder ©on lijstje van eenige manne lijke beroepen, die bestemd zijn als nieuwe beroepen voor vrouwen: treinconducteurs, liftbedieners, winkelcontroleurs, chauf feurs, schoonmakers van spoorwagens, glazenwasschers, granaatmakers, enz. De oproeping van den landstorm in Duitschland is geen bijzondere oproe ping, het is slechts een voltooiing. In de mees'e legercorpsdistricten was reeds de geheele landstorm, die de wee p'.ichtigen van 19 tot 45 jaar omvat, opgeroepen; slechts in de districlen van het 3e, 4e, 7e en 9e legercorps was de geheel© land storm nog niet opgeroepen. Dit is thans geschied. Examen voor klerk P. en T. in N.-I. Het Christelijk Comité voor Indië vestigt de aandacht er op, dat dit examen weder in Augustus a. s. zal worden gehouden. Vereisehten zijn: vlug, duidelijk en net schrift; grondige kennis van de Neder- landsche en Fransche taal; bekendheid met de Duitsche en Engelsche taal, en grondige kennis van de aardrijkskunde (speciaal van N e d er l.-l n di en Ne derland) en van de rekenkunde. Zij, die aan het examen wenschen deel te nemen, moeten in 1915 den leeftijd Van 18 jaar bereikt hebben of bereiken en dien van 23 jaar- niet hebben over schreden, en zich in den loop dezer maand (Juni) bij het Departement van Koloniën aanmelden. D© aanvangsbezoldiging zal ten minst© f 150 per maand bedragen. Verdere inlichtingen en bijzonderheden worden gaarne verstrekt door het Infor matiebureau van genoemd comité, adres: den heer J. J. Kraan, Loesduinsche Kade 80, Den Haag. Het vluchtoord te Uden. Met de ontginning van heigrond bij het vluchtoord te Uden gaat het thans zeer goed. Was aanvankelijk de animo niet zoo bijster groot, thans is dat geheel anders geworden. Was in het begin het getal werklieden slechts 45. op het oogen- hlik is dit van lieverlede aangegroeid fcot ruim 200, die zich met een zekeren naijver op elkaar aan het ontginnings werk wijden. Ongeveer een twintig hectaren heigrond kunnen door de Regeering Zuidelijk van het vluchtelingendorp ontgonnen worden. Begin Maart werden hiervan 31/2 hectaren in bewerking genomen. Een hectare is na behoorlijke bemesting met aardappelen beplant, een tweede met worteltjes, radijs, sla en spinazie, die een goed beschot doen verwachten, terwijl de rest bezaaid is met boekweit. Het in ontginning genomen terrein is in twee deelen verdeeld met midden er door een tien meter breeden weg. Ook aan de buitenzijde is een dergelijke weg aan gelegd, die met sloten is omgeven. Uitvoerverbod. "De tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van ruwe katoen, is inge trokken. Het mijnengevaar. Het totaal-generaal der sedert het uit breken van den oorlog op de Nederland- sche kust aangetroffen mijnen is op 539 gekomen, waarvan 298 Engelsche, 54 Fransche, 41 Duitsche en 146 waarvan de afkomst niet is vastgesteld kunnen wor den. Besmettelijke ziekten. In de weêk van 26 Mei tot ea met 1 Juni kwamen ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhus uit Middelburg en uit Zierikzee, 1 ge ral van roodvonk uit Vlissingen en 2 gevallen van diphteritis uit IJzendijke. Door den Commissaris der Koningin zijn in de gezondheidscoinmissiin, wier zetels gevestigd zijn te Middelburg, Vlis singen, Vee re, Goes, Kruiningen, Zierik zee, Tholen, Ooslburg, Hulst en Neuzen, voor het tijdvak van 1 Juli 1915 tol 1 Juli 1920 herbenoemd, respectievelijk de hce re 11 Jhr. Mr. W. H. Snouck Hurgronje te Middelburg, W. L. Huson te Vlissingen, A. J. Lomvers te Kats, G. van der Hoek te Goes, M. van Harmeien te Ierseke, Th. Lange te llenesse, C. L. de Vos tot Nederveen-Cappel te Zierikzee, Jhr. J. van Vredenbureh te Tholen, Mr. F. J. N. van Dam te Oostburg, C. A. Cammaert te Hontenisse en A. J. Klaassen te Neuzen. Middelburg. Bevolking. In de twee de helft van de maand Mei zijn in deze gemeenteIngekomen: C. Suurmond, pakhuisknecht, Potten- markt K 192, uit Oost en West Souburg; nrej. J. S. Paasse, Londensche kaai H 67, Goes; mej. wed. C. van Dijke, Heere.rstr. II 146, Oost en West Souburg; W. B. Chrisliaanse, koopman, Seiswég R 91, St. Laurens; A. J. A. Neuhuijs, kunst schilder, Langeviele K 212, Antwerpen; F. Boogaard, timmerman, Lazarij-straat O 34, Oost en West Souburg; N. P. de Roos, schoenmaker, St. Jansgang I 71, Vlissin gen; W. S. Unger, leeraar 11. B. S., Turf- kaai II 174, Oegstgeest; G. C. de Bakker, werkman, Eigenhaardstraal P 202, Zaan dam; J. Vcrhage, tuinman, Kortedeltt F 21, Kattendijke; mej. D. Coomans, Kin- derz.org, Veersche singel S 42a, St. Maar tensdijk; P. A. Beset, borstelmaker, Mee renstraat 11 129, Roosendaal en Nispen; C. Bosch, arbeider-remmer S.S., Seis weg 11 171, O. en IV. Souburg; mej. G. N. van Aart-se, Korte Giststraat A 128, Am sterdam; L. Potter, los werkman. Lange Breestraat 0 183, Schore; mej. A. Frede- rikse, Yenverijstraat N 125, Goes; mej. S. H. van Doorn, Lange Singelstraal N 182a, Koudekerk©. 1 Vertrokken: A. van den Berg, van Winïerstraat Q 105 naar Vlissingen; mej. P. Bol, Lange- viel K 205/6, Ierseke; F. Laroes, Pluim- straat E 224, Arnemuidea; M. Mol, Bel- linkstraat G 178, Rotterdam; A. Reek man, West. deel oude Havendijk V 108, Ritthem; P. J. Hazeloop, Molstraat X 187, Winschtoen; L. R. Vermaat, Kapoenstraat A 15, Gorinchem; mej. A. W. van Eek, Spanjaardstraat E 74, Woensdrecht; P. de Wijze, Spanjaardstraat F 77, Vlissin gen; M. P. Heijboer, Noordbolwerk AI 225, Ede (G.); A. H. van der Weel, Markt C 11. Kloetinge; mej. wed. F. Benckhuij- sen, Loskade P 140, Terneuzen; L. J. P. Benckhuijsen, Loskaai P 139. Terneuzen; J. de Schrijver, St. Janstraat I 58, 'sGra- venhage: C. A. Schultz, Veersche singel S 42a, Heemstedeinej. C. M. Kosten, Veersche singel S 42a, Apeldoorn; A. P. Pundke, St. Janstraat I 99, Vlissingen. „M. Ct." Alhier is gisteren door de politie een Belgisch militair aangehouden, die aldaar reeds eenigen tijd vertoetde. De man is geïnterneerd.. I11 de Woensdag gehouden alge- meene vergadering van de vereeniging „Handelsbelang" alhier, werd door den secretaris, den heer C. A. Schulte het jaarverslag uitgebracht over 1914, waar in o.a. herinnerd wordt aan den goed geslaagden etalagewedstrijd op 4 ea 5 Mei. Het ledental bleel' onveranderd, namelijk 163. De rekening van den penningmeester den hoer A. van der Wee Ie, aanwijzend een good slot van f 270.251/2- werd goed gekeurd. De heeren P. W. AI. Hoegen van Hoogelande, P. Doets en G. Ales wer den als bestuursleden herkozen. Goes. Voor eenige geringe onderhouds werken zal, blijkens de „M. Ct.", de ha ven gesloten zijn van 12 tot en met 13 Juli. Op Woensdag 14 Juli wordt weer water ingenomen en hel al of niet schutten door den sasmeester geregeld. Kapelle. De Raad der gemeente kwam gistermiddag in openbare vergadering bij alleen. Alle leden tegenwoordig. De burgemeester begon met meetedel len, dat op 30 April de boeken en kas van den gemeente-ontvanger in orde be vonden waren. Aanwezig was de som van f'1021.77. Tot het aangaan van een geldleening groot f800 a 6.5 pCt. is goedkeuring ont vangen van Ged. Staten, eveneens goed- keuring kohier H. 'O. De wijziging aan ge- ma c (ft in de begrooting van het B. A. droeg, de goedkeuring van den raad weg. Verder werd goed gevonden de wijziging in de gemeentebegrooting 1914. Ook zal den rijksveldwachter een gratificatie van f 10 ter "hand gesteld worden. Als leden van de schattingscommissi© werden gekozen de heeren P. J. v. d. Mandere, J. Zegé'rs, W. Slabbekoorn en J. Rottier. Met het oog op de a.s. verkiezing, van twee leden voor den gemeenteraad zullen in het district Kapelle als leden van het stembureau de lieeren Zegers en Ganse man zitting nemen. In het district Bieze- linge de heeren Rottier en Vereeke. Als plaatsvervangers werden gekozen de hee ren P. Mol, Johs. Staal, C. Traas en ,T. Zuidweg. Als plaatsvervangend voor zitter vooi' Kapelle werd dhr. Zegers ge kozen en voor Biezelinge dhr. Rottier, ter wijl als leden om de opening bij te wo nen dhr. P. Staal voor Kapelle en jlhr. H. Slabbekoorn voor Biezelinge werd ge kozen. Was het wonder, dat bij al dat stemmen één der raadsleden de droeve klacht liet hooren: „Je zoudt er dorst van krijgen!" en een ander vroeg: „Ganseman is er nog thee?" Én nog was het einde niet, want drie leden moesten nog gekozen worden om in de commissie voor de bezwaarschrif ten H. O. zitting te nemen. De heeren Wisse, Ganseman en Rottier werden als zoodanig gekozen. A'oor den aanslag in den H. 0. voor 1915 waren bezwaarschriften ingekomen van J. D. Nijssen, IV. Bierens Jr. en J, Wabeke, laatstgenoemde omdat hij sedert 1 Aug. 1914 onder de wapenen is en aldus geen middel van bestaan heeft. Do voorzitter stelde voor afwijzend hierop te beschikken. De heer Wisse: Dan zou je ze het allemaal moeten verleenen. De heer Vereeke: Anders in een lagere klasse. De voorzitter' diende van ant woord. Indien door Ged. Staten goedgekeurd wordt zal door hel B. A. een geldlee ning aa.n de gemeente verstrekt worden groot f800 a 4 pCt. Dhr. J. L. de Jager verzoekt afwijking van de rooilijn voor zijn te bouwen woonhuis aan den nieuwen weg. Dil wordt goedgevonden. Punt 8: Verzoek van M. Ferdinaudusse over betaling van kosten voor het maken van berekeningen. De voorzitter verklaart, dat deze reke ning van jaren her dateert en groot is f 353.471/2- Er is echter nooit, een otficieelo opdracht gegeven. Spr. stelt voor hierop niet jn te gaan. Aldus wordt besloten. Alsnu kwam het laatste punt in be handeling: Bestrating van deti nieuwen weg. Den 7en Juli 1914 is deze (weg aanbesteed voor f7449 aan den heer Duin- houwer. ■De voorzitter begint met te zeggen, dat de tijdsomstandigheden den aanemer niet in staat gesteld hebben 0111 gevolg te kunnen geven aan de uitvoering. Nu wordt door hem f 600 meer gevraagd en i'300 extra wanneer er kantsteenen bij moeten. De beer Wisse zag gaarne, dat aan spoedige verandering gevolg werd gege ven, b.v. bestrating, want grind kost ook geld. De heer Vereeke: Wat belet B. en W. om tot herbesteding over t gaan, het is toch niet zoo kinderachtig f 900 meer, en bovendien moeten we dat maar zoo gel00ven en aannemen? De heer Gan seman is liet met den heer Vereeke eens; bet verwondert spr., dat bjj gebruik van kantsteen f900 meer gevraagd wordt. Het vervoer is absoluut niet duurder, de scheepvaart is minder en er is weinig te verdienen. De heer Ganseman stelt voorjden aannemer ontslag te laten nemen of te laten doorgaan met het werk en dan liefst zoo spoedig mogelijk; een verande ring moet aangebracht. Tenslotte werd besloten 8 dagen be denktijd te geven aan voornoemden aan nemer en dan zal zoo spoedig mogelijk een andere weg ingeslagen worden 0111 te komen "tot verbetering van den nieu wen weg. De 'lieer Ganseman verklaart bij de rondvraag in te trekken zijn voorstel tot herziening van de verordening tot heffing van den II. O., en wel om deze reden: waar teen nieuwe 'regeling is getroffen door den Alinister met de Inkomstenbelas ting, en alzoo een schattingscommisfua in het leven is geroepen, zoo zal wel licht. later gemakkelijker te bepalen zijn de heffing op genoemden omslag. De voor zitter vindt dit heel verstandig en zegt, dat wellicht een heele verbetering zal volgen. De lieer Vereeke vestigt liet oog van B. en W. op den opril aan den Eversdijkschen dijkverbetering wordt toegezegd. 'Ook is deze nieuwsgierig of al verandering in de Bfaaspoort aange bracht is. De heer Ganseman vraagt waarom B. en W. niet vlugger geweest zijn met de maatregelen inzake regeeringsbrood. De voorzitter, dit nader toelichtende, ver klaart, dat de volgende week het brood er zal zijn. Nadat de heer Ganseman nog wijst op den benarden toestand aan den nieu wen weg inzake het stof en de voorzitter verklaart hierin verbetering te zullen bren gen, wordt de vergadering gesloten. Kruiningen. Gisteravond trad in dc Ger. Kerk op, voor onze Alilitaire Jongel. Ver. ds. B. A. Knoppers, van Kapelle-Biez'elin- ge. met eene redeDe last van Duma. Naaat 11a het zingen van Ps. 27 Ds. Pontier de vergadering geopend had, kreeg de spreker het woord. Jes. 21 11—12, was het Woord dat ten grondslag lag aan spreker's betoog. In deze dagen is dat Wooi'd weer zoo bijzonder actueel. Spreker wijst er op, dat het nu nacht mag heeten. Vóór de oorlog, beschaving, vriendschap, verbonden, enz. Onderwijl versterkt Duitschland zijn leger. Engeland zijn vloot. Rusland annexeert Finland en de Oostzee-Prov.. Duitschland Sleeswijlk- Hols ein, Engehml Transvaal, Oostenrijk- Hongarije Bosnië. Wachter, wat is ei; van den nacht! Spreker schetst daarna met levendige kleuren de ellende jran den modernen krijg. 'Honderdduizemde jonge mannen weg geroepen uit hun gezin en werkkring. Straks duizenden als kermende gewonden weggedragen naar de Hospitalen. Voor het front bloeiende plaatsen, met golvende korenvelden en heerlijke weiden en landouwen, achter 't front brandende dor pen en vertrapte velden, de droeve schil derij van het ooi'Iogspeiiseel. Het scheen, dat beschaving alles zon doen, edoch, de morgen is aangebroken en nog is het nacht. Niet Gods souvereino macht wordt aangebeden en zijn goedheid erkent, maar measchelijke theoriën, als b.v. die der Duitsche wijsgeeren gehul digd. Men zocht zijn kracht niet in God, maar in den goelen wil van zich zeiven, wat zwak is telt niet mee, een krachtig menschengeslacht moest in dien weg ge kweekt, dat de sterkte van het Duitsche volk zou uitmaken. 'Ku_ de krachtigste heeft de wereld. E11 wat zegt liet Evangelie van Jezus Christus „De zachtmoedige;! zulle.i het aardrijk beërven". 't Is nacht! Tractate.1 worden ver scheurd en gezocht wordt hij alles, alleen niet hij God. Men voert een polit'ek van eigenbelang, zoodat Pilatus vraag hier wel mag gesteld: „Wat is waarheid"! Wie kan den oorlog verklaren, de oorzaak, hel waarom, het waartoe? De beschaving was lot zulk een hoog peil geklommen, dat oorlog, nu ja nog wel mogelijk en begiij e'ij was bij west© volken, maar absoluut niet onder de hoog staande cultuurvolken. Spreker wijst op de Congressen, die gehouden we de:i en de internat ona'.e t •ntoonstellingen. op het Esperanto, de Vredesbeweging cuhmnee- rend in het (Vredespaleis eu dan, was Jeziis ook niet man des Vre-des, wat Hij overi gens ook zijn mocht. Ged ziet echte.' allen naijver, hoorde do spottaal van ce.i Viviani. die He 11. wilde wegdenken. Mocht Frankrijk zich weer he keeren, Duitschland het bedenken, dat het brieschend paard eindelijk moei sneven en alleen de Heer der lieeren ons doel trium- pheeren. Rusland moet zijn politiek vaar wel zeggen, Bannelingen eu Joden recht doen, Engeland idem Transvaal. Tenslotte staat spreker stil hij ons land. Wijst op dc groote zegeningen waarin 011s volk nog deelen mag, als Godsdienstvrij heid, en ee-u Vorstin die God vreest. Dan, de keerzijde der medaille geeft hie te denken. Wat verderfelijke invloed gaat niet uit van bioscopen en courantenartike len en het socialistisch streven. Dit alles nagaande komt spreker tot de conclusie: De oorlog een oordcel des Heeren, zooals nu duidelijk spreekt uil hel 12e vers van Jes. 21. Ook het Ned. Volk moet terugkeeren tot der Vaderen God. Spreker wekt de jonge lingen op 0111 zich sterk te maken bovenal voor den geestelijken strijd. Ds. Ponlier dankte den spreker, die dc samenkomst eindigde met dankgebed. Van de 3 aftredende leden voor dei Gemeenteraad, te weten de heeren: J. H. O. Dominions, J. v. d. Brink ea J. do Groof, hebben de laatste 2 heeren ver- 'klaard geen nieuwe Candida tuur meer te willen aanvaarden, zoodat er 2 raads- zetels vacant komen. Ierseke. Het volgende kan strekken als een bewijs hoe het mesten van varkens ten platten lande lijdt onder d" hooge prijzen van het voeder en dc geringere koopkracht van den minderen man. Op 1 Juni 1914 te'de de Varkenshond „Voor zorg" 78 leden, die 123 varkens verze kerd hadden, waarvan 77 voor inenting legen de vlekziekte in aanmerking kwa men, terwijl er op '1 Juni 1.1. 71 leden waren met slechts 52 varkens, waarvan 35 moeten ingeënt worden. De leden moe ten al hun varkens verzekeren. 's Gravenpolder. In de Dond u-dagavond gehouden raadsvergadering waren allen aanwezig, uitgezonderd dhr. Neervoort. Tot leden der Schattingscoinmissie inkom stenbelasting zijn benoemd de heeren: S. Paul, A. Geelhoed, Chr. C. Verhulst en Ed. Vcrmue. Tot leden van het Stem bureau zijn aangewezen de Burge.nees'er als ambtshalve voorzitter, S. Paul en C. Kosten als leden. De andere leden van den Raad a's plaatsvervangers. Ver der werden nog een tweetal afschrijvin gen belasting verleend. Borssele. In de Donderdagmiddag ge houden gemeenteraadsvergadering waren 6 leden tegenwoordig. De notulen worden ua opening voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Tot schatters voor de be lasting werden benoemd de bee.ei J. L. Richel, Al. de Regt Jz„ P. Dekker en J. Verburg. Voor de aanstaande getneen'eraadsver- kiezing zijn tot leden van het stembureau benoemd: tot plaatsvervangend voorzit ter dhr. C. v. d. Velde, en tot leden de heeren: P. Dekker, W. de Regt en J. Bruinooge. Omtrent een verzoek van de afdeeling van Volksonder wijs, om de kinderen op nog jeug diger leeftijd naar school te laten gaan werd door den voorzitter medegedeeld, dat Ged. Staten op dat verzoek afwij zend hebben beschikt. Het maaien van het gras op het Marktplein werd tenslotte gegund aan P. Zweemer, voor f 10. Ritthem. Wordt er in '1 naburige Sou burg veel gebruik gemaakt van 't zooge naamde oorlogsbrood (334 kaarten voor bijna 1700 personen), in Ritthem loopt het niet druk. Slechts één bakker is ge negen te hakken en er zijn slechts een 13-tal kaarten aangevraagd. Velen willen de kat uit den boom kijken. Waarom IJzendijke. Rij Kon. besluit is met in gang van 16 Juli benoemd tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor, alhier, de heer A. A. de Haan, thans commies- titulair der P. en T. Souburg. De vrijz. kiesvereeniging stel de gisteravond tot candidaten voor den gemeenteraad, de aftredende leden: C. Daniëlse, A. Pieterse en F. Wisse. In de plaats van "den heer P. Cevaal, die bedankt heeft, is gesteld dhr. A. de Pag- ter, Ritthemsche straat. Aangenomen naai- Heumeu. dooi P. Pras, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Serooskerke, dr. W. G. Harrenstein te Noord-Scha'woude. (R o t- ter dammer). Heinkenszand. Benoemd tot onderwij zers aan de Chr. school alhier de heeren J. Kloosterman en J. Slabbekoorn. beiden te Nisse. Notarieel Staatsexamen. De mondelinge examens zullen dit jaar worden afgenomen te 's Gravenhage. lo kooi gebouw voor K. en W. Zwarteweg 7. Geslaagd aan de Technische Hooge- school voor het Prop. examen mijninge nieur de heer A. G. J. v. Damme: en te Groningen voor het arts-examen de heer D. B. v. IJsselslein. Middelburg. Het bestuur der Cla-sicale Zendingsraad op Walcheren heeft beslo ten, dat er dit jaar een Zendingsdag ge houden zal worden in 't begin der maand Augustus. Daar er geen kermis i>. is de Zendingsdag voorloopig vastgesteld den Woensdag der vroegere kermis week Men zal terrein trachten te krijgen in de omgeving der stad Afiddelburg Behalve 2 Zendelingen zullen verschil lende sprekers het woord voeren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lage Zwaluwe, J. Lang- man te Harliagente Benthuizen, J. Rouge te Hoogbloklandte Ottoland, H. v. Dijken, cand. te Utrecht; te Dinteloord, J. H. F. Remme te Oud-Beijer- land. NED. HERV. K£R& Zondag C Juni. Op Zuid- en Noord-Bsveland. Baarland, 9.30 on 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nam. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9 en 2 u. ds. Elenbaas Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes Cortgene, vm. en nam. ds. Lijssou. Driewegen. 2 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, 9 en 2 U. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. d- Ger ritsen. Hansweert, 9.30 en 2 11 dhr. l.t-usvelt. Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners. 'sHeer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds v. d. Plassche. 's Heer Arendskerke, vm. en 11111. ds de Voogd. 'sHeer Hendrikskinderen vm. en nm. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 9 u. ds. Buinink. Hocdekenskerke, vm. en nm. ds. Essen. Ierseke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne. Kamperland, Kapelle, 9.30 en 2 u. ds. Schmid: Kattendijke, vm. en nam. ds. Andre»e. Kloetinge, vm. en nm. ds. Meloen Krabbendijke, vm. dr. Wieten van Zwaag- westeinde, nm. ds. Aluller. Kruiningen, vm. en nm. ds. Willernsen. Nieuwdorp (bewaarschool), 2 u. ds. Bui nink. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand. 9 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9 en 2 u. ds. Visser Schore, nm. ds. Drost. Waaide, 9.30 en 2 u. ds. Japchen. AVemeldinge, 9,30 u. ds. Drost. Wisserikerke, vm. en nm. ds. v. d. Linden. Wilhelminadorp, 9.30 en 2 u. ds. Boisse- vain. VVolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcharen Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arn&muiden, Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Scimurmans Stekhoven. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nm. ds. v. Selms. Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semnie- link. Koudekerke, 9.30 en 2 11. ds. Postma. mil. bed. 11. D. Meliskerke, vm. en nam. ds. Siemeliuk. N. en St. Jeosland, 9.30 en 2 u. ds. Tak. Oostkapelle, Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. Kiehl. Serooskerke, vm. en nm. ds. Muller. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. O. en W. Souburg, 9.30 u. ds. Talma, 2 u. ds. Terneden. Veere, vm. en nam. ds. Weijland Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kr Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, vm. en nm. ds. de Wijk. 'tZand. 10. u. ds. Tjebbes, 6 u. ds Seh. Stekhoven. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. A f 111 a k e n. De klacht over het afmaken van het v©c uit vrees voor verspreiding van het mond- en klauwzeer neemt weer toe, schrijft De Standaard. Er wordt streng mee doorgegaan. Van sparen hoort men niet. En feitelijk is ge heel ;het beschikkingsrecht tien deze in han den van enkele veeartsen gegeven. Ging dit nu ook in het buitenland aller wegen zoo toe, zoo zouden ook wij er bet zwijgen toe doen. I11 zulke vraagstukken moet ,ten slotte door de deskundigen en door ide kenners der oeconomischte historie beslist worden. Zoo staan we ,er intusschen hier niet voor. Er 'zijn landen (hodv niet, of a strengheid word zich toch over te beklagen. Het zou daai' de Minister van werd uitgenood eenigszins volle gen, waaruit bl de 61 rijd tegen h landen van Eur welke resultate met hetgeen wij den. Het is vooral moederen veron Men leeft ond zeer oveigegeve strengheid. E11 1 werken, als een pneciese aanduit erve geschied ii daar verkreeg. Z ee u w s Oi Goes. Heden ring gehouden bouw-Onderlingt. heer II. A. Haul Westen Pz. de De secretaris, de notulen der worden goedgek ken, die intusscl komen neemt 1 Tegenwoordig zi zen, directeur v; Onderlinge en 1 adviseur van d< Uit bet jaarv dat pp 31 Dece 1010 land bo uwe plaats 395 ongev, 4 ongevallen aai 5 gevallen van b< had Iden dood volge, terwijl Aai uitkeering naar moest worden u waren binnen 2 wijl 19 ongevall duurden. Als oorzaken genoemd voertuigen 39 7Landbouwmac dood tengevolge 51val van een 13; krachtsinspar tuigen 71jnfec brandwonden 2 I bedrijfsziektei De 395 ongeva sclie Landbouw-C de ld, hebben pp landbouwbedrijf De 390 getroffei nagelaten betrek rijn, doordat de bouw-Onderlinge van de Landboi gekregen, die Ih verleend, omdat vallen-Verzekerin De onkosten, deze verzekering per f 100 jaarkx die f 400 loon p_ de kosten 9l/2 ct uitgave worden 0 van de zwaarsti Dc Ziekte-Ver personeel heeft slagjaar wederei Er zijn thans 10 het aantal verze 951De gemiddel 1914 f 1.93 per 1 De heer Croc. 1915 36 nieuwe met f55000 vet December 1914 getreden, zoodat en het verzeker f40559 (een ver. Het aantal leden met 34 gestegen Voor zoover hek Juni 1915 in Ze ongevallen, waai 2 maanden gedu Vervolgens gee, het feit, dat de ongevallen de 1 stegen zrjn. In 1912 bed rol f 100 verzekerd lo en in 1914 niet 1 komt alleen daa 1914 op ongelul ongevallen zijn uitgaven vorderd concludeerd, dat voortdurend zuil De rekening e 1914 wordt vastgi ten bedragen f 2 tiekosten f7.513 de leden f31.76' Op rekening hie aan voorschot zien over 1914 bedragen f 2.496. leden worden 1 f 100 loon. Aan taald kunnen w.„ Overeenkomstig moet voorzien wi het bestuur, onts treding van de b en A. Wolfert. R ulgenieene stemm ren de berbenoe™ V ervolgenB wor van de agenda ge 1 ve d VOl'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2