Telegrammen. Leestafel Allerlei. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. OorSogsoverzicht. In de middagvergadering hield prof. dr. H. Bavinck een rede over „Indivi dualisme en individualiteit bij het kind." Examen diploma Lan d.b ou w- kundige. Zij die voornemens zij;n zich te onder werpen aan het examen ter verkrijging van het diploma van landbouwkundige worden verzocht zich daartoe uiterlijk Dinsdag 8 Juni a.s. bij den voorzitter der examen-commissie, dhr. L. Broeke- ma schriftelijk aan te melden. Het Synodale voorstel eh geest en hoofdzaak, door dï. F. J. Krop. Rotterdam, D. van Sijn en Zn. Boeiend en hartelijk bestrijdt de schrij ver de argumenten van die rechtzinnige predikanten, welke dat „geest en hoofd zaak" hoe is 't mogelijk! willen handhaven, er er niets voor schijnen' te voelen dat daardoor de mogelijkheid wordt afgesneden dat de He'rv. Kerk zegt dr. Slotemaker de Bruine do verkondigster wordt van den Christus Gods. Maar- veel er van zeggen schijnt ons overbodig. De modernen hebben de neuzen al geteld. De meerderheid 10 te gen 9, is door de stem van Drenthe omgegaan in een minderheid 9 tegen 10. De „geest e,n hoofdzaak" blijft, zeggen, de modernen. En de Synode kan weer een Penelope-werkje voegen bij de vele, die zij in den loop der 99 jaren van haar bestaan ter hand nam. De Guano. Hoewel reeds in 1804 door Alexander van. Humboldt op de waarde van guano als mest voor de bouwlanden gewezen werd en de oorspronkelijke bewoners van Peru reeds sedert eeuwen de reusachtig.© hoeveelheden guano in hun land als mest stof voor hun landerijen gebruikten, is de uitvoer er van eigenlijk in 1844 bel- gonnien, en ieder weet hoe belangrijk thans de hoeveelheden zijn, die jaarlijks naar Europa voor den akkerbouw worden ge transporteerd. ,Dc uitgéstrektste „guano- velden" liggen tusschen 6 en 22 gradeln Zuiderbreedte; in Chili breidieln zo zich tot 45 graden Z.B. uit. Vooral de eilanden Lobos de Ticrra, Macabi, Guennape, Pa- tillos en andere leveren enorme hoeveel heden van deze meststof, welke bestaat uit de opgehoopte excrementen van zee vogels, die jn groote menigte op deze woeste eilanden en de rotsachtige kusten verblijf houden. Het- eiland Chincas lever de in een tijdvak van 30 jaar alleen 9 millioen ton guano, dat langen tijd in da beperkte behoefte voorzag. Eerst in 1870 .begon men ook op 'andere plaatsen met het verzamelen, en de geheel© uitvoer is thansf zoo ontzettend geworden, dat men een oog'enblik gevreesd heeft, dat de enorme hoeveelheden niet meer in de bestaande behoeften zouden kunnen voorzien. Doch hiervoor bestaat in de eerste tijden nog geen vrees, zoolang de vischrijlkdom van dat gedeelte der zee den steeds talrijker ■wordenden vogels voldoende voedsel ver schaft. Volgens berekeningen levert elke vogel gemiddeld 32 gram guano per dag, zoodat er 3.420.000 vogels noodig zijn om jaarlijks 4000 ton te leveren, welk gietal eerdier te klein dan te 'groot berekend is. Langzamerhand is de guano hetzij al of niet door menging geprepareerd, een dér meest alglelneene en zieker een der beste meststoffen geworden, die den landbouwer uitmuntende diensten bewij'st. D-e bete eken is van den blinden darm voor het lichaam. Algtemeenj wordt tegenwoordig aanga- nomen, dat de blinde darm een geheel overbodige darmvoortzetting is, die de mensch gö&tf doet kwijt te raken. Blinde darmoperaties zijii in elk ziekenhuis aan de orde van den dag man. kan hier werke lijk van een mode spreken. De bekende medicus dr. E. Robison is echter een andere meening toegedaan. Onlangs kwam hij voor den. dag met de resultaten van onderzoekingen, waaruit de belangrijkheid en het nut van den blinden darm voor het menschelijk organisme duidelijk bleek. De Italiaauscho geleerde Morgera komt tot dezelfde resultaten. Morgera nam proe ven met hondshaaien in de Golf van Na pels. Deze dieren bezitten een klier, die geheel overeenkomt met den blinden darm van don mensch. De geleerde verwijderde bij een aantal dezer diereln de klier, en kon daarna constateeren, dat de spijsver teringsbewegingen van de maag -en van de ingewanden niet meer zoo goed func tioneerden als voorheen. Morgéra spoot de klierlooze dieren nu in met het vocht uit de klieren van andere hondshaaien en kon toen een merkbare versterking der spierbeweging van de spijsverteringsorga nen constateeren. Deze proeven bevestigen bet feit, dat de blinde darm bijl mensch en dier een belangrijke rol speelt, dia tot nog toe ganschelijfc miskend werd. V. M. Ongelukken. Iemand uit IJmui- den, vertoefde met vrouw en kinderen' te Zandvoort. Een der kinderen speelde bij een op het strand staanden logger, vanwaar ©enigen tijd later de sprekers Van een gcheeLonthoudersïneeting da schare zouden tespreken. Plotseling schoof de logger wat vooruit en geraakte het knaapje er onder. Zwaar gewond aan hoofd en borst werd het ventje naar het Diaconessenhuas te Haarlem overgebracht. Naar Rotterdam is .gevankelijk overge bracht zekere B„ uit Stolwijk, verdacht van poging tot vergiftiging van zijn vrouw, met wie hij sedert kort gehuwd is. Te 's-Gravenhage is uit het water aan de Koninginnegracht opgehaald het lijk van een man een waker van een parti- ciüieren, nachtveiligheidsdienst die naar vermoed wordt kort te voren bij ongeluk te water was geraakt. Een tweejarig' kind Je Weesp is spelend te water geraakt en verdronken. Gister morgen werd een heer te Zwolle dood gtevonden; hij was door gas gestikt. Dinsdagavond kwam een 79-jarig man uit Ambt-Doetinchem in aanraking met, de stoomtram. Do ongelukkige kreeg een stoot van de machine, waardoor hijl z.ulke zware inwendige kneuzingen kreeg, dat hijl spoe- in het ziekenhuis overleden een 20-jarig dig daarop overleed. Ta Enschedé is meisje, dat eenigen tijld geleden op de boordenfabriek aldaar tusschen een glans machine bekneld geraakte. Een gestolen kind. Te Gro ningen was hij een troep zigeuners een jongen van 10 jaar opgemerkt, die blijk baar daarbij niet behoorde. Toen de po litie een onderzoek instelde was de knaap verdwenen. Vijf zigeuners werden gear resteerd, doch beweerden van het kind niets te weten. Daarop deed de politie een inval in de woonwagens en vond den jongen in een kist onder een bed stede. Hij bleek te zijn van Duitscho af komst, en beweerde 2 of 3 jaar geleden te zijn meegenomen. De knaap is thans in het observatiehuis opgenomen en zal ter beschikking van de Duitsche regeering gesteld worden. Brand. Te Hegestein zijn twee woningen, een bakkerijl en een boerderij, welke onderdak boden aan 4 gezinnen, totaal afgebrand. De in de buurt kampee- rende militairen slaagden er in, een ge deelte van den. inboedel te redden. Z ij n leven door z ij n hor loge gered! Donderdagavond zou een krankzinnig© vrouw per auto van Den Haag naar elders worden vervoerd. Plot seling' haalde zijl een revolver voor denl dag en loste op den begeleidenden dokter een schot. Deze tuimelde achterover, doch bleek bijl onderzoek geein letsel te heb ben hekomen, daar de kogel, wonder boven wonder, op zijn horloge was afge stuit. Door dit gelukkig „toeval" was hij in het leven behouden. Eigenaardig v e r s c h iji n s e 1. Men meldt uit 's-Bosch aan het „Ctr.": Al'hier doet zich in de huizen in het cen trum der stad reeds eenige dagen een eigenaardig verschijnsel voor, daar de kelders geheel onder water loopen, zonder dat die herkomst van het water kan ge constateerd worden. Door de gezondheids commissie wordt een onderzoek ingesteld. 101 Jaar. Te Apeldoorn is de oudste inwoner in den ouderdom van 101 jaar en 7 maanden overlieden. Keizerlijk familiefeest. In tegenwoordigheid van dien keizier en de keizerin is het dochtertje van dein Duit- sehen kroonprins en de kroonprinses ge doopt. Het heeft den naam Alexandrine Irene gekregen. De kroonprins heeft den doop niet bijgewoond, daar hij als leger aanvoerder zijln post niet wilde verlaten. Voor de prinses zijln o. a. tot peeten ge kozen hét vijfde leger, aan welks hoofd de kroonprins staat, ear de bemanning van bet oorlogsschip „Kronprinz", die door afvaardigingen bij de'n doop vertegen woordigd waren. ST. PETERSBURG, 27 Mei. Bij Sawli duurt de strijd voort. In den sector Ossowic trachtten de Duitschers aanval len te doen, welke door ons Vuur van de Vesting werden verijdeld. In de streek van Lomzia woeden op enkele sector-en hevige artilleriegevechten. Aan de béide oevers van de San tusschen Jaroslof en Przemysl duurden hevige gevechten op 25 Mei den heelen dag voort. Tusschen Przemysl en de Dnjester moerassen blij ven de vijanden een krachtig artillerie vuur onderhouden. In den sector Gocs- sakoef bracht de Vijand aanzienlijke strijd krachten in het. vuur. De vijandelijke aan vallen in deze streek werden afgeslagen. Overigens is de toestand onveranderd. KONSTANTINOPEL, 27 Mei. De En gelsche pantserkruiser „Majestic" is gis termorgen voor Sedul-bahr 'in den grond geboord. Het schip mat 14900 ton, liep 171/2 knoop en is in 1893 te water ge laten. Gemeld wordt, dat.de „Triumph" door een Duitsche onderzeeboot is getorpe deerd. PARIJS, 27 Mei. (Off.) De eerste Fran- sche divisie maakte goede vorderingen. De Turken hebben de Indische brigade op den linkerflank aangevallen, waarbij zij een succes hadden voor slechts kor ten tijd, daar zij met een verlies van 500 Turken verjaagd werden. Wij heb ben velen krijgsge- angen gemaakt. Op 23 Mei hebben wij een korten wapen stilstand toegestaan, zoodat de Turken hun dooden, die voor onze loopgraven lagen, konden begraven. Zij hebben 3000 soldaten, die Van 1820 Mei gevallen waren, begraven. In het Zuidelijk gedeelte van Gallipo'i hebben de Franse! en goede vorderingen gemaakt. LONDEN, 27 Mei. (V. D-.) In den afge loopen nacht vloog een Zeppelin boven Southend. Er werden bommen geworpen, die geringe materieele schade veroor zaakten. Personen wei-den niet gedeerd. LONDEN, 27 Mei. De admiraliteit deelt mede, dat de Zeppelin weinig schade heeft aangericht. Twee vrouwen werden gedood, een kind ernstig gewond. De Zeppelin werd achtervolgd, doch ont kwam. Gemeenteraad van V11 ssingen. In de heden Donderdag onder voorzit terschap van den burgemeester, gehouden vergadering van den gemeenteraad, word o.m. mededeeling gedaan van een scrijven van Ged. Staten ,dat zij zich ten opzichte der jaarwedden van burgemeester en se cretaris wensohen te houden aan de bij hun besluit van 10 Januari 1908 vastge stelde regeling, zoodat geen onderscheid kan gemaakt worden tusschen de jaar wedden van beide titularissen. Ook achten zij geen ïeden 0111 terug te komen op hun besluit van 23 Februari 1912, waarbij deze jaarwedden zijn be paald op f'3000. Spoedshalve hebben B. en W. reeds een gewijzigde oproeping tegen het salaris van 13000 geplaatst. Overgelegd werden de volgende stuk ken: Ter vaststelling wordt overgelegd een ontwerp-verslag van de werkzaamheden van „Hulp in Nood", welke Ver. f300 subsidie ontvangt. Van de gezondheidscommissie een con cept van een gewijzigde melkverordening. Tevens geeft de commissie aan B. en W. in overweging aan den raad over te leggen haar schrijven van 7 October 1913, inhoudende een uiteenzetting van de wijze van bemonstering, de onderzoeks methode en een onkostenberekening voor het melk onderzoek. Volgens een bijgevoegd schrijven van de commissie aan den raad verzoekt zij den raad de melkverordening te willen wijzigen en het toezicht te regelen in den geest zooals reeds is voorgesteld in het jaarverslag der commissie over 1913. Het ligt niet in de bedoeling een eenvoudige verhooging van cijfers voor vet en vaste stoffen voor te stellen. In het bovenbedoeld schrijven Van 1913 wordt betoogd, dat het minimum van 2.5 pCt. vetgehalte te laag is, het geen door uitkomsten van melkonderzoe- kingen in melkfabrieken, dus bij licha men die voordeel hebben bij een laag vetgehalte wordt aangetoond. Verder wordt betoogd dat te weinig onderzoekingen per jaar worden gedaan, slechts 39 bij 50 leveranciers, dus nog niet ieder leverancier eens per jaar en wordt, de wenschelij-kheid neergeschreven, dat dit zal Worden 520 monsters per jaar, hetgeen f 218.66 meer zou kosten. Het gewijzigde ontwerp geeft een vet gehalte aan van 2.7 pCt. en een gehalte van vetvrije stoffen van 8 pCt. Terwijl verder de gewenschte wijze van bemon stering en onderz'ceking van de melk erin neer is gelegd. Vervolgens de winst- en verliesreke ning en de balans van de Vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting. De winst bedraagt f 1383.021/2, waarvan 4 pCt. of f 400 aan de aandeelhouders komt en de overige f 983.021/2 in. het reservefonds wordt gestort. De begrooting der gezondheidscommis sie 1916 aanwijzend in ontvang en uit gaaf f1370, waaronder aan bijdrage uit de gemeentekas f 964.95. De rekening en de begrooting der Ka mer van Koophandel en Fabrieken. B. en W. stellen voor overeenkomstig diens verzoek aan den heer ma-, dr. F. S. Witteveen met ingang van 1 Juni e.k., eervol ontslag te verleenen als secretaris der gemeente. Door B. en W. is reeds een oproeping van sollicitanten voor deze betrekking geplaatst. Aangéz'ien van te voren niet te zeggen valt hoe lang deze vacature duren zal stellen B. en W. Voor met het oog op het reglemeht van orde voor raad, voor den tijd der vacature tot waar nemend gemeente-secretaris te benoe men den heer M. Van der Reke Callen- téls, hoofdcommies ter gemeentesecre tarie. De raad vereenig.de zich hiermede. (De vergadering duurt voort). ROTTERDAM. Aan den Beukelsdijk ont spoorde hedenmorgen 9 uur een ledige goederentrein. Een zestal wagens derail leerde. Er hadden geen persoonlijke on gelukken plaats. De materieele schade is echter groot. De oorzaak is vermoedelijk Verkeerde wisselstand. De hoofdlijnen wa ren tot 1 uur versperd. HOEK VAN HOLLAND. De kustwacht van Gocree meldt, dat een vissehersvaar- tuig op den Hinder in nood verkeert. De Etoomreddingsboot is naar de strandings plaats vertrokken. STELLENDAM. Schipper Noordhout is met zijn blazer S. L. 2 tengevolge van den storm bij het garnalenvisschen op het Noordstrand van Goeree omhoog ge varen. Bijzonderheden ontbreken. WEENEN, 26 Mei. De slag bijl Przemysl duurt voort. Het leger van generaal-overste Von Mackensen dringt bij den aainval aan beide zijden van de San in Zuid-Oostelijke rich ting met succes vooruit. Een overgang over de (San ten Oosten van Radymno Werd veroverd. Het Oostenrijk-Hongaar- sche zesde korps nam bij bestorming het brug'gehoofd-Zagrody, ten Oosten van de-j stad. Ten Zuiden en Zuid-Oosten van Przemysl gaan de aanvallen onzer legers tegen de sterke, ton deele van beton voorziene stellingen der Russen, lang zaam vooruit. Het aantal dor in de beide laatste dagen gemaakte gevangenen is ge stegen Hot 25.000. Aan oorlogsmateriaal zijn tot gisterenavond buitgemaakt 54 lichte en 10 zware kanonnen, 64 machine- wagens en 14 munitiewagens. Ten Zuiden van de Dnjester en in Rus- eisch-Polen is de algemeen© toestand on veranderd. Ten N. van de Weichsel werden 998 Russen gevangen genomen. PARIJS. De „El liberal"* van Madrid schrijft: Italië treedt op voor het herstel van het recht en de rechtvaardigheid. De centrale mogendheden durfden zich beroepen op de heiligheid van verdragen, nadat ide Duitschers de neutraliteit van België geschonden hadden. Laten we Italië met achting begroeten, zijn zaak is de meest rechtvaardige, laten We het een uitdrukking van onze sym pathie zenden. ROTTERDAM. De Directie van de Hol- land-Amerikalijn bericht, dat de Rijndam hedenavond 7 uur te New-York wordt verwacht. Het oorlogsschip South Caro lina heeft 66 passagiers en 152 opvaren den aan boord! Het wordt eveneens he den te New-York verwacht. DEN HAAG. Heden had de 53ste jaar vergadering plaats van' de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, onder voorzitter schap van prof. dr. Woltjer. Uit het jaar verslag bleek, dat de financieele toestand niet gunstig is. Aan subsidies voor Chr. scholen, die met tekorten worstelden is f 2000 uitgegeven en voor opleiding van onderwijzers f5000. De oorlog heeft aan vele scholen storing gebracht in het on derwijs. De overcomplete jonge onderwij zers konden verschillende ledige plaatsen van gemobiliseerde onderwijzers aanvul len. Hierdoor en door de welwillendheid der regeering kon bijna overal het on derwijs doorgaan. De vervroegde iiitkce- ring van de subsidies heeft vele scholen uit moeilijkheden gered. De voorzitter hield een rede over denk beelden betreffende de nieuwe school. BERLIJN, 26 Mei. Op het Oostelijk oor logsterrein werden enkele zwakke nachte lijke aanvallen afgeslagen. Op het Zuid-Oostelijk oorlogsterrein gaat de aanval van het leger van generaal- ovorste von Mackensen goed vooruit. Ten Zuid-Oosten van Radymno werd het plaatsje Swiek na hevige gevechten ge nomen. Ten Oosten van Radymno werd, nadat de Oostenrijksche troepen een brug- gehoofd ten Westen van de San bij be storming genomen hadden, ook de over gang over de San geforceerd. Meer naar het Oosten bereikten onze troepen na een gevecht de streek Oosten van Lazy, Oosten van Laszki en de linie Korzenica Zapalow (aan de Luboczowka). De buit aan gevangenen en materiaal neemt toe. Verloven. Door don opperbevel hebber van land- en zeemacht is bepaald, dat zij, aan wie de gewone periodieke verloven worden verleend, zich steeds in uniform in het openhaar moeten ver- toonen. Aan hen, wien buitengewone verloven (landbouw-hooiverloven e. d.) worden toe gestaan, is het veroorloofd, in geval de belangen van de door hen te verrichten werkzaamheden zulks wenschelijk maken, gedurende het verlof burgerkleeding te dragen. BERLIJN, 26 Mei. Een nachtelijke vij andelijke aanval tegen onze nieuwgewon- nen Stellingen ten Westen va.n Belle- voorde ,werd gemakkelijk afgeslagen. Het aanlal der aan de Engelsehen ont nomen machinegeweren is tot tien ge stegen. Ten Noord-Oosten van Givenchy slaag den gekleurde Engelsche troepen er in gisterenavond een vooruitspringend ge deelte van onze loopgraaf te bemachtigen. Meer ten Zuiden tusschen Liévin en de Loretto-hoogte begon in den namiddag een aanval der Franschen in diepe gele deren, die volslagen mislukte. Ten Noorden en ten Zuiden van den straatweg BéthuneSouchez, was de vij and pr in den beginne in geslaagd onze loopgraven binnen te dringen, doch nach telijke tegenaanvallen brachten ons weer in het volledig bezit onzer stelling. Hon derd Franschen bleven als gevangenen in onze handen. Ten Zuiden van Souchez mislukten her haaldelijk dicht voor onze versperringen voortdurende sterke aanvallen van blanke en gekleurde troepen tegen onzie stellingen aldaar ondernomen. De vijand leed overal zeer zware verliezen. Bij de gevechten aan Loretto-hoogte on derscheidde zich vooral een Silezisch in- fanterieregiment. Een vijandelijke aanval in het Oostelijk gedeelte van het Bois-le-Prêtre werd ge makkelijk afgeslagen. Ten Zuiden van Lens schoten onze vlie gers een vijandelijk vliegtuig neer. Het gevecht in de Noord zee op 1 Mei. Uit Berlijn: Den löden Mei is een overzicht gegeven van het gevecht in het zuiden van de Noordzee tusschen twee Duitsche voorpostbooten met Engelsche strijdkrachten. Daaruit bleek, dat een Engelsch oorlogsvaartuig in strijd met het volkenrecht tijdens het gevecht geen vlag voerde en dat de En- gelschen de redding der bemanning van het in den grond gehoorde bewakings stoomschip zelf hebben verhinderd. Van Engelsche zijde is daarop den 19den Mei een blijkbaar officieel ant woord gegeven, waarin werd ge-tracht de bedoelde inbreuk op het volkenrecht goed te praten met de bewering, dat onze voorpostbooten tijdens het. gevecht ook geen vlag hebben gevoerd. Naar Wolff van bevoegde zijde ver neemt, is zulks onjuist. De Duitsche voorpostbooten hebben vóór, tijdens en na het gevecht, totdat zij1 vernietigd zijn, de Duitsche vlag gevoerd. Van Engelsche zijde is verder beweerd, dat drie door een onzer voorpostbooten gevangen genomen Engelschen beneden- deks zijn gebracht en bij de latere ver nietiging van het schip zijn omgekomen, omdat hun geen gelegenheid tot redding is gegeven. Te dezen -aanzien moet wor den opgemerkt, dat in gevallen als deze krijgsgevangenen uit militaire overwegin gen naai' beneden plegen te worden ge bracht en dat zulks ook bij de Engclsohen geschiedt. Zoo zijn ook de overlevenden van den, dgn 6en Aug. 1914 in den grond geboorden hulpmijnlegger Königin Luise op den Engelschen kruiser Am- phion benedendeks gebracht en de mees ten hunner zjjiu, teen de kruiser kort daarop op een mijn liep en zonk, omge komen. Evenmin als toen van Duitsche zijde de verdenking en het verwijt is geop perd dat de redding van deze menschen met opzet is verhinderd, kan in dit geval met recht de verdachtmaking, die van Engelsche zijde is uitgesproken, staande worden gehouden. 4 Mei. Volgens Duitsche berichten blijft hun offensief in Vlaanderen hij Yperen succes hebben en bezetten hun troepen Zonnebeke en andere nader bij de stad gelegen stellingen. Iin den, Kaukasus brengen de Russen den Turken tusschen Khoi en Dilinon een nederlaag toe; 3500 Turkschc gesneuvelden. Een Duitsche onderzeeër beschiet den Engel schen trawler „Cruiser", waardoor van <1© 11 opvarenden 4 gedood en 4 gewond worden; de Duitsche hulpkruiser „Til- vana" jamt in de Feinmems Belt het Zweedsche s.s. „Vanadis") 1 5 Mei. Het Engelsche s.s. „Earl of Chatham", en zes treiters door Duitsche onderzeeërs in eten grond geboord. Italië lijdt een tegenslag in Lybië en verliest 600 Man van zijn expeditie-korps door verraad der inlandsche troepen. 6 Mei. Do Duitsch-Oostenrijiksche troepen drijven de Russen terug van de hoogten ten oosten van de Doenajetsj en Biala, en bezetten Tarno fHet Deen- sche s.s. Cathay" bij Ramsgate getor pedeerd of op een mijn gestootende trai ler „Stratton" door een Duitschen onder zeeër in den grond geboord. 7 Mei. Japan richt een ultimatum aan China, vragende de inwilliging van een aantal eischen tot uitbreiding van de Japansche invloedssfeer in China. Het Engelsche stoomschip „Lusi^ania" (38000 ton) van de Cunai'd-lijn, op weg van Amerika naar Liverpool, ter hoogte van Queenstown aan de lersche zuidkust door een Duitschen onderzeeër getorpe deerd; ongeveer 1500 opvarenden omge komen, 600 gered. De Engelsche k.k. Centurion" en „Candidate" door Duit sche onderzeeërs getorpedeerd; hét s.s. „Truro" door den Duitschen onderzeeër „U 39" in den grond geboord. 8 Mei. De Duitsche kus (batterijen bij Zeebruggei schieten den Engelschen torpedojager „Maori" in den grond. De Duitschen bezetten ,in samenwerking met. de vloot, Libau, waarbij: 1600 Rus sen gevangen worden genomen; een Duit sche torpedoboot loopt op ©eu mijn en zinkt. 9 Mei. Bij den strijd aan de Darda- nellen blijkt, dat in de afgeloopen week onafgebroken op het schiereiland Gallipoli gestreden is, waar'de landingstroepen der geallieerden zich hij Avi Boernoe en aan de zuidpunt weten te handhaven. China neemt het Japansche ultimatum aan. 10 Mei. Aan het westelijke front is in de afgeloopen week voortdurend overal heftig gevochten, met name bij Yperen. De terugtocht van het Russische leger in West-Galicië is tot staan gekomen. De verliezen der Russen in den veldslag van West-Galicië worden tot dusver op 70000 man geschat., benevfens veel oorlogsma- terieel. 11 Mei. De Russen trekken zich terug van het Nida-front in Zuid-Polen. 12 Mei. Gevecht voor den Bosporus tusschen de Göbein en de Russische Zwarte Zeevloot. De Deenschie kolen boot Lilian Drost op een mijki geloopeu Bemanning in IJmuiden binnengebracht. De Regeering te Washington zendt een nota naar Berlijn in zake de Lusitania. De Russen rukken voorwaarts in Oost- Galicië. Opstootjes in Engelsche en Zuid-Afrikaansch© steden, waar de winkels aan Duitschers toebehoorend vernield worden. 13 Mei. Aftreden van het ministerie Salandra in Italië. Het Britsche slag schip Goliath in de Dardanellen getorpe deerd, waarbij 500 menschen om het leven komen. Een Engelsche onderzeeër tor pedeert twee Turksche kanonneerboot-en en een Turksch transportschip in de Zee van Marmora. Windhoek de hoofdstad van Duitsch-Zuid-West-Afrika, door Botha veroverd. 14 Mei. De Russen trekken terug op de San en ontruimen het Nida- en Pilitsa- front in Polen. De Duitsche voorhoede voor Przemysl. 15 Mei. Het Deensohe s.s. „Martha" door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3